ProVincienieuWs Stadsnieuws. Binnenland Bliksem ingeslagen. Te Nieuw en St. Joosland is de blik sem geslagen in den schoorsteen van de woning van den landbouwer P. K., die met zijn gezin aan tafel zat in de woonkamer. De bliksem maakte een eigenaardigen tocht en vernielde den aschbak, die op tafel stond. De slinger van de pendule op den schoorsteen werd bijna afgeschroeid, verder was de klok ©ogenschijnlijk niet bescha digd. De dochter des huizes werd aan den linkerarm verwond, doch het is niet te zeggen, of zij getroffen werd door den bliksem, dan wel door een der door de kamer wegvliegende stuk ken steen. Oplichting. Begin Augustus van dit jaar ver voegde zich bij het bejaarde echtpaar te Aagtekerke een persoon, die voor gaf belastingambtenaar te zijn en die zeer goed met de situatie en de finan- cieele positie van het echtpaar op de hoogte scheen te zijn. Hij heeft deze menschen wijs gemaakt, dat zij de be lastingwetten ontdoken door hun spaar penningen thuis te bewaren. Ook wa ren zij schenkingsrecht aan den Staat verschuldigd, omdat zij aan hun kin deren een belangrijk bedrag aan geld geschonken hadden. De bejaarde men schen geloofden die vertellingen vol komen en in htm angst veroordeeld te worden tot een geldboete of gevange- nistraf, hebben zij dien persoon onge veer f2400 afgegeven. Deze persoon is vervolgens met het geld vlug op zijn rijwiel weggereden. Na eenige dagen is daarop bij den burgemeester van Aagtekerke aangifte van deze oplich ting gedaan, waarop de burgemeester den brigadier der rijksveldwacht, Mar cusse, en den gemeenteveldwachter, Verhage, heeft opgedragen een onder zoek in te stellen. Welke wegen bij dit nauwkeurig onderzoek echter werden ingeslagen, steeds weer leidde de weg naar Oost- en West-Souburg. In ver band met het door het echtpaar opge geven signalement en in samenwerking met de Oost- en West-Souburgsche rijksveldwacht rezen bezwarende aan wijzingen tegen een thans gearresteer den verdachte, waardoor tot arresta tie kon worden overgegaan. Na con frontatie met de beide oudjes ver klaarden laatstgenoemden pertinent in hem den dader te herkennen. De bur gemeester van Aagtekerke heeft in bewaringstelling van den arrestant be volen. Woensdag j.l. is verdachte voor geleid voor den Officier van Justitie te Middelburg, die zijn bewaring noo- dig oordeelde en waarna insluiting in het Huis van Bewaring is gevolgd. De Coöperatieve Beetwortelsuiker fabriek „Zeeland". De heer H. J. Dorst te Stavenisse heeft een open brief gericht tot hef bestuur der „Zeeland", van den vol genden inhoud: Het resultaat der algemeene verga dering op Vrijdag 30 Augustus heeft geleid tot verkoop der fabriek en ont binding der vereeniging, als, en ik on derstreep dit, de commissie, bestaande uit 3 leden van het bestuur, een van de commissie van toezicht en drie uit de z.g.n. groep-Castel er in zal slagen een zoodanig bod te krijgen, dat dit aannemelijk zal zijn voor de leden der vereeniging. Het doel van mijn schrij ven is alleen U er op te wijzen, dat het bestuur ook nog wel degelijk het recht heeft een verkoopgelegenheid op te zoeken of een mogelijkheid daar tegenover te stellen, waardoor de fa briek nog kan blijven bestaan. Laten wij vooral niet vergeten, dat als de commissie met een voorstel komt, de leden per aandeel een zeker bedrag moeten bijstorten, of, dat als zij een zeker aantal jaren nog bieten moeten blijven leveren voor een niet te voren te bepalen prijs, een groot aantal le den zullen zeggen, dat lijkt mij niet, ik wil betere voorwaarden of nog er ger, ik wil mijn reeds gestort geld te rug hebben. Deze twee laatste moge lijkheden, heb ik gemeend te mogen opmaken uit gesprekken met leden na afloop der vergadering. Rekening houdende met deze mogelijkheden en de omstandigheden waarmede alle coöperatieve suikerfabrieken thans te worstelen hebben zij het mij vergund uw bestuur onder motto „Houdt de lampen brandende" een vraag voor te leggen en te vragen de oplossing in een neutraal blad dat in de bietenver- bouwende streken gelezen wordt te doen plaatsen. Wij stellen voorop, dat een gemet van 40 aren goed land in den tegen- woordigen tijd met bieten bezaaid (hoogere pachten, hoogere bemestings- kosten, hoogere arbeidsloonen, ge paard gaande aan hoogere levens behoeften van werkgevers en werkne mers en nog zooveel andere omstan digheden, voor een verpachter b,v. den fiscus), moet opbrengen f300, om dat het beste land van de boerderij in den besten cultuurtoestand nog een groote hoeveelheid kunstmest noodig heeft om gemiddeld 15000 K.G. per 40 aren op te brengen. En als een lid imet twee aandeelen een hoeveelheid land heeft, dat hij hiervan maar twee maal 40 aren voor bieten kan bestemmen, dan zou hij kunnen leveren 2 maal 15000 is 30.000 K.G. of hij moet om een behoorlijken prijs (denkbeeldigen prijs) van zijn bieten te kunnen krij gen 30.O00 K.G. bijkoopen tegen een prijs, die voor hem op f200, f140 of f135 per aandeel beteekenen zal. (Zie het jaar 1928-29 Zeeland, Dinteloord en Sas van Gent). En nu mijn vraag: Wat kan hij beter doen. Hij zaait een gemet of 40 aren met suikerbieten, die 15000 K.G. bieten opleveren a f 15 per 1000 K.G. is f225; hij zaait 1 ge met of 40 aren voerbieten, die 30.000 K.G. opleveren en laat die drogen door Zeeland, Dinteloord of Roosen daal en houdt hierbij 22 pet. of 660 K.G. gedroogd over. Dit tegen den prijs van de gedroogde pulp is f660 en f225 is f885 voor twee gemeten. Per aandeel kosten de suikerbieten aan de Zeeland f90 voor algemeene onkosten, voor 30.000 K.G. voerbieten stellen wij dat op f150, dat is samen f248. Er blijft dan f 645 voor twee geme ten over of f 322,50 per gemet. Ieder verbouwer, die dit bedrag van een ge met kan maken, zal zich gaarne het meerdere vervoer der voerbieten ge troosten, te meer daar minstens 10 pet. minder tarra zal behoeven ver voerd te worden en eigenaar, zoowel als verpachter of gebruiker de besten grond, die met de bieten van het land wordt weggevoerd, toch liever op eigen land zal behouden. Onwillekeurig zal men vragen, de andere gewassen bren gen toch ook niet alle f300 per 40 aren opV Maar bedenkt toch, dat b.v. aardappelen, uien, boonen en erwten, wat de opbrengst en prijzen betreft, veel aan schommelingen onderhevig zijn. Maar suikerbieten niet zoo zeer (behalve in de oorlogs- en naoorlog- sche jaren) en dat suikerbieten sinds jaren de kurk zijn geweest, waarop de landbouw dreef. Juist door haar sta biliteit in opbrengst en prijs, waren de bieten een vaste post van inkomsten, waaruit pacht en lasten konden wor den betaald. Ook is de vraag geop perd of men een voldoend afzetge bied zal vinden voor al dat gedroogd voer? (Ik breng ook even in herinne ring de groote hoeveelheid kriel van aardappelen in de naaste omgeving der coöperatieve suikerfabrieken aan wezig). Bij den grooten voedernood van thans, die wel den geheelen winter zal voortduren, is hiervoor geen reden tot bezorgdheid en wat de toekomst betreft, het zal blijken dat de prijs, die jaren reeds voor de gedroogde pulp bedongen kan worden, ook wel te maken zal zijn voor droog voeder, dat bij deze niet behoeft achter te staan. En wat in deze niet het minst uit het oog mag worden verloren, de co- operatie in het algemeen zal behoed blijven (als de Zeeland kan blijven be staan) voor een geduchtigen knak en mochten de suikerprijzen weer eens zoodanig rijzen, dat de lede» de bestu ren weer eens zouden dwingen hunne fabrieken te vergrooten, dan zal de organisatie nog bestaan en direct ge reed zijn. Ook is de mogelijkheid on der het oog te zien een biet te vinden (die is er al), die een groote op brengst, een lager gehalte, maar door de meerdere opbrengst evenveel sui ker oplevert en daarbij een grootere opbrengst aan afvalproductie (pulp en melasse), zoodat ook hiermede wer kende de f300 per gemet verkregen zou kunnen worden. En als laatste troef zouden de coöp. suikerfabrieken vereenigd als zij zijn in een bond niet eens in overdenking willen nemen waf door hen in het belang der leden door samenwerking verkregen kan worden. Moet ook aan andere fabrieken een groep-Castel het eerst eens laten don deren en bliksemen voor dat de be sturen tot het besef komen, dat toch de fabriek er voor de leden is en niet omgekeerd. Zou zulk een samen werking met een algemeenen directeur aan het hoofd en onder het devies „één voor allen, en allen voor één" niet in hef wezenlijke belang der coö peratie en der leden in het bijzonder zijn?" Dan kan voorkomen worden, dat, zooals thans gebeurt, de leden van eenzelfde organisatie tegen elkaar moeten opbieden om bieten te kunnen krijgen voor hun fabriek, die vanaf den dag, da f ze gekocht zijn verlies geven. Ik ga het hierbij laten, het is niet mijn bedoeling een debat of ge schrijf uit te lokken, het is slechts een uiting van gedachten, die naar ik hoop een beteren toestand zal kunnen bren gen in de (onze) coöperatie. „Houdt de lampen brandende". HANSWEERT. Het motorschip Char les, geladen met slakken, is bij het bin nenvaren van de haven op den oost berm gevaren en blijven zitten. Met behulp van de sleepboot Alida Elisa beth is de motor vlot gekomen en het heeft de reis naar Zaandam voortgezet KAPELLE. Hier is een comité ge vormd om het 25-jarig bestaan der chr. school (1 Oct. a.s.) te vieren. Za terdag 29 Sept. zal een herdenkings avond worden gehouden in de Geref. Kerk. Op 1 Oct. zullen de schoolkin- ren onthaald worden en des avonds zullen de oud-leerlingen en het be stuur der school in vergadering bijeen komen. MIDDELBURG. Zaterdagmiddag had in de Ambachtsschool de offici- eele opening plaats van den cursus voor waterbouwkunde, opgericht door de Vereeniging voor Voortgezet Nij verheidsonderwijs te Middelburg en Vlissingen. Er zijn 20 leden. OVEZAND. Zaterdag werd alhier aanbesteed de bouw van een lokaal aan de R.K. school. De hoogste in schrijver was de heer Barends te Goes voor f 6850. De laagste de heer C. Cha muleau te Kwadendamme voor f6248 De gunning is aangehouden. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal morgenmiddag le 4V2 uur n.m. in openbare vergadering bijeen komen. Agenda: Inlgekomen stukken. Voorstel tot wijziging van ffiet tarief voor gaslevering. Bespreking van bet besluit der vergade ring van ingelanden van bet Waterschap „De Breede Watering," bewesten Yer- seke tot bet heffen van geschot van ge bouwde eigendommen. Vaststelling van bet kohier der Straat- belasting, dienstjaar 1929. Gescbot van gebouwde eigendommen. B. en W. schrijven den raad: „In de vergadering van ingelanden van bet Waterschap „De Breede Watering bewesten Yerseke" gehouden op 29 Au gustus 1929, werd o.m. besloten tot bet beffen van een geschot van 2% van de gjebouwde eigendommen binnen dat water schap gelegen. Ingevolge bet bepaalde in art. 127 van het Algemeen Reglement voor de polder of waterschappen in Zeeland, is dit besluit onderworpen aan de goedkeuring van Ge deputeerde Staten, terwijl voor alle be langhebbenden binnen 14 dagen van de genomen beslissing bij gemeld College be roep openstaat. Als eigenares van gebouwde eigendom men, welke door deze belasting zullen worden getroffen, is de Gemeente Goes o.i. te beschouwen als belanghebbende, zooidat er ook voor baar recht van beroep bestaat. De bedoelde beffing wordt door ons onbillijk geacht om vier redenen en wel omdat le. zij strekt tot ontlasting van de eige naars van de onbebouwde eigendommen, van wie ongeveer een derde gedeelte builen bet waterschap is gevestigd en dus in de overige binnen baar grenzen opgebrachte lasten niet deelt; 2e. van de geraamde opbrengst ad i f 12000 ongeveer f 5600 zal worden opge bracht in de gemeente Goes en dan nog door de eigenaars van een deel der ge bouwde peroeeien alhier; 3e. bet voornaamste argument voor de nieuwe beffing is het subsidie aan de Spoorweg Mij. „Zuid-Beveland" en deze gemeente daaraan jaarlijks reeds f 2758.35 bijdraagt; 4e. de financieele toestand van bet water schap, gelijk deze nog in het jongste jaar verslag nog tot uiting komt, een dergelijke heffing niet wettigt. Wij geven Uwen Raad in overweging van bet recht der gemeente tot het in stellen van beroep gebruik te maken." f s i f !T' Het voorstel van B. en W. giaat verge zeld vain een schrijven van den heer A. Dekker, reeds vroeger door ons gepubli ceerd, waarin deze zijn bezwaar tegen de beffing uiteenzet. Goessche Reddings Brigade. Bovenstaande brigade, welke in de zo mer ven bet vorig jaar werd opgericht, beeft ook dit jaar, thans onder leiding van Da*. H. Snoek, een cursus gehouden in het redden van drenkelingen. Vrijdagavond j.l. hebben de candidaten aan 't Sas, proeven van hun kunnen afge legd, voor een examencommissie, .bestaande uit de heergn Bierlee en Nicolaas te Am sterdam, resp. voorzitter van den Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen en lid der Tecbn. Comm. Hoewel ons bleek dat niet alle deelnemers, volkomen, aan de Bond-eisdhen konden voldoen (vooral het popduikem leverde voor enkelen moei lijkheden op) kan het bestuur der brigade over de resultaten tevreden zijn. Met ge- noegien zagen wij van vele cursisten kranig werk. Na afloop had. in Hotel Centraal de uitslag plaats. De bestuursleden Snoek en Wiebenga ontvingen hier de belangstel lenden, waarbij eerstgenoemde speciaal de hee<"en Bierlee en Nicolaas verwelkomde. De voorzitter van den Bond dankte in een geestig speechje voor de prettige ont vangst te Goes, complimenteerde in ,t bij zonder de dames welke aan het examen deelnamen en overhandigde de Diploma's. De uitslag is als volgt: Geslaagd voor Bonds-Diploma A de dames Jo van Bers, Bab Dekker, Dora van der Pijl en de hee- ren; C. J. de Jongh, A. Mulder, J. Pou- wer, E. H. Wiebenga en M. P. Zweede. Voor bet voorbereidend Diploma slaagden: J. A. van Bers en J. Butijn. De jonge Goescbe Brigade telt thans 17 gediplomeerde leden. De beer Zweede dankte vervolgens met een kort woord de leider der cursus, terwijl* de beer L. W. B. J. Dekker, na mens de ouders der cursisten eenige waar- deerende woorden sprak tot bet bestuur der Brigade en den Ned'.Bomd, bij hoopte dat bet net van redders, dat door het mooie Bonds werk over ons geheel© land is gespreid, nog dikwijls verdrinkingsdood zal weten te voorkomen. Het zij zool Onvoldoende verkeersmiddel. Aan den beer J. A. van Rompu, voor zitter der Prov. Bootcommissie, is bet volgende telegram gezonden: De Goesdhe handelsveceenigingeii Handelsbelangen en de Hanze, dringen er bij U ten zeerste op aan, onverwijld maatregelen te treffen, dat de thans in gjebruik zijnde reserveboot de „Zuid-vliet op bet veer Woifertsdijk—Cortgene door een grootere wordt vervangen, daar de boot „Zuidvliet" ten eenenmale onvoldoende is, om bet drukke verkeer het hoofd te bieden, teneinde te voorkomen dat bet verkeer geheel spaak loopt. Excursie. Zaterdagmiddag maakte de oudheid kundige-vereeniging, De Beveiandeneen© excursie naar bet kasteel „Westhoven te Oostkapeile (Walcheren). Op bet kasteelveld werden de deelne mers verwelkomd door Baronesse van Till, Directrice van bet herstellingsoord en door den beer L. J. van Voor thuij sen, Burgemeester der gemeente Domburg. In een der bijgebouwen hield laatst- glenoemde eene historische rede over „Westboven". 'Jsja bet uitspreken dezer rede werd het kasteel in al de onderdcelen bezichtigd, waarbij Baronesse van Till verklaringen gaf. Aan bet einde bracht de voorzitter, de heer P. C. de Gelleke, Baronesse van Till en den beer van Voor thuij sen namens dé deelnemers dank voor de medewerking. Prijs behaald. Zaterdag j.l. behaalde de mandoline- vei*eeni;ging „Symphometta" onder leiding van den beer H. P. Ventevogel, op het muziek-coïicours te Rotterdam met 302 punten een lsten prijs in de tweede af- deelinig. In en uit. Ingekomen-. L. J. Oudeman, Rijksklerk D. B., van Gouda, Ravelijn 1; C. Boer, typograaf, van Voorburg, Westerstraat 22; P. B. H. Hoomick, van Huybergem, zon der beroep, Voorstad 97; F. J. A. L. Visser en echtgenoote, onderwijzer, van M'burg, Wilbe'lminastraat 29; C. C. Kö- geler, juffrouw van gezelschap, van Ede, Stationsstraat 10; C. van de Kreek© en echtgenoote, winkelier in ijzerwaren, van Kattendijke, 's H. Hendrikskinderen- straat 63. Vertrokken*. P. J. van Driel, telefoniste, naar Middelburg, Lange Vielle K 390; P. H. Krekelberg, zonder beroep, naar Oudenboscb, Markt A 294; D. A. Vleu gel, zonder beroep, naar Nijmegen, Inter naat Klokkenberg; P. S. Sakko, typo graaf, naar Bergen op Zoom, Z.W. Sin gel 20; Joha. Horsten, zonder beroep, naar Woerden, Pensionaat St. Jozef; A. Lindenberg, dienstbode, naar s Gra- venbage, Toussaintkade 21; G. D. C. And'ré de Ia Porte, Ingr. R.W.S.. naar Nijmegen, St. Annastraat 34; J. Booke- laar, timmerman, naar Roosendaal, Wouw- scbestraat 22; A. W. den Boer, winkel bediende, naar Middelburg, Heerenstraat M. 12. Nieuwe telefoonaansluitingen. Opgave van nieuwe aansluitingen aan het Rijkstelefoonnet te Goes met de daaronder ressorteerende hulpte lefoonkantoren en telefoonstations ge durende de maand Aug. 1929. Station S. S. te Rilland, No. 10; L. F. Groosman, Roosjeshof te Goes, No. 350; fa. I. Willeboer Co., Nieuwstr. 27, te Goes, No. 351; P. Schravesande, Leliestraat 7, te Goes, No. 353; H. v. Lookeren Campagne, J. A. Blanck- straat 12, te Goes, No. 354. De moord in Den Haag. In velband met dein moord in het Be- zuidenbout heeft „Het Volk" een onder houd gehad met den heer W. F. van Hooff, eigenaar van bet café-restaurant Overbosch, die met zijn zwager in de Corneiis v. d. Lijnstraat bad geloopen op het oogemblik dat een heer, in colbert- costuum, gevold door twee trammannen, de straat inkwam. De beer v. d. Hooff zag, dat de onbekende iets over den tuin muur wierp en toen bij meer menschen zag toeloopen en bovendien „moord" hoorde roepen, trad hij handelend op. De heer v. d. Hooff vertelde, dat de vermoorde dame O. waarschijnlijk ver moord werd op bet oogenblik, dat zij in de voorkamer voor baar schrijftafeltje zat. De moordenaar moet een vlijmscherp mes gpbruikt hebben, want de snede, die aan de beklagenswaardige dame was toe gebracht, was van dien jaard, dat moeilijk van een „verwonding," gesproken kon wor den. De bals was finaal afgesneden; de dame was niet vermoord, doch afgeslacht. De buishoudster, aldus de heer v. d'. Hooff, vertelde, dat de door baar her kende moordenaar reeds 's morgens aan de deur was gjeweest. i Toen zij omstreeks half vijf, vijf uur (des middags) in de keuken bezig was met bet schillen van aardappelen, had zij op eenmaal een plof geoord in de voor kamer. Zij schrok en wilde toesnellen om te zien, wat ei* gebeurde, maar in den gang liep zij op tegen dien verschrikkelijken man, toen reeds moordenaar, die haar be dreigde met een scheermes. Op hetzelfde moment bad zij een schrijnende pijn ge- voeld aan den bals en vloeide bloed over baar handen Omtrent de arrestatie van den ver dachte meldt men ons nog, aldus het blad1, dat deze aanhouding geen moeilijkheden opleverde; de man liet zich door de trambeambten, den restauranthouder, den beer van Hooff en een chauffeur ge willig meenemen naar bet huis, waarin enkele minuten tevoren de moord was bedreven. De aangehoudene bleef ken nelijk onbewogen, ook nadat bij de slacht offers bad aanschouwd. De aangehoudene, die den laatsten tijdi zwervende was, was tot voor 4 a 5 jaar stationschef te Hoogeveen, uit welke func tie hij werd ontslagen. Hij blijft icntkemnen, maar hij is positief door de huishoudster herkend, benevens door de trambeambten. De verdachte nam bij het verhoor esn cynische houding aan. Tot gisteren was de justitie nog in bet onzekere, wat de drijfveer geweest is van Kr. v. d. M. om bij de oude dame op het Bezuidenhout binnen te dringen, doch thans is het haar gebleken, dat de man ge tracht heeft de oude mevrouw Odein geld af te persen. De directeur van de H. T. M., ir. Montijn beeft in de directiekamer de drie trambeambten ontvangen, die zich hebben onderscheiden door het verleenen van hulp aan de door den moordenaar van mevr. O. gewonde buishoudster van de vermoorde ©n door bet aanhouden van den moorde naar. Ir. Montijn beeft dez© beambten, de beeren Beugen, bestuurder, en Meyér en v. d. Velde, conducteurs, gecompli menteerd met bun kranig gedrag en hun een gratificatie overhandigd. Een geheimzinnig geval. De commissaris van politie te Deventer maakt bekend dat op 4 Sept. op den Boi- werksweg, bij den IJssel is gevonden een grijs geruite colbertjas, bevlekt met verf en waarin bet merkteekem van de firma Gebrs. Bervoets, een dito broek en een verstelde bonte boezeroen. In de boven vestzak zat een sigarettendoosje waarop aan dien binnenkant met potlood stond geschreven „Waarde kameraad hier zijn de kleeren van den jongen. Maar het is geen werk dat U niet gekomen bent. Nou bejour, w. g. met den naam de Jonge. Belangen van voetgangers. Op de wagen van bet Eerste Kamer lid den beer Smeenge betreffende voor zieningen in bet belang der voetgangers bij den aanleg en de verbetering van Rijks wegen heeft de minister van Waterstaat geantwoord dat ook naar zijn oordeel bij de wegenverbetering naast de belangen van het snel- en rijwielverkeer die van de voet gangers in bet oog dienen te worden ge houden. Voor den aanleg, en de verbetering van Rijkswegen zijn laatstelijk bij beschikking van 15 Aug. 1929, afd. Waterstaat T, normale dwarsprofielen vastgesteld, waar bij ook is gerekend op den aanleg vafl een voudige voetpaden, behoudens voor die wegen, welke uitsluitend voor bet verkeer met motorrijtuigen en rijwielen zullen wor den bestemd. Echter is het niet d© be doeling om, waar in en nabij bebouwde kommen bet plaatselijk verkeer bijzondere

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2