N° 107 Maandag 9 September 1929 116 Jaargang. DRIE WEKEN VAN LIEFDE. Buitenland Koloniën W etenscbappen. Sport. Rechts zaken. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent GOESCHE Uitgave Naamlooz* Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Rost' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorn. OVERZICHT. Palestina en de Volkenbond. Palestina is in den Volkenhond ter sprake gebracht door den Finschen minister van buitenlandsche Zaken, Procope, die betoogde, dat de Volken bond indirect verantwoordelijk was voor het welzijn van de bewoners van Palestina. Inderdaad heeft de Volkenbond door het mandaat over Palestina aan Engeland toe te vertrouwen, zijn be schermende hand ook uitgestrekt over het Heilige Land, dat door de jongste onlusten sterk de aandacht heeft ge trokken. In de meeste beschouwingen over de troebelen wordt openlijk of in bedekte termen gewezen op de grove tekortkomingen van het Britsche be stuur te Jeruzalem. Sommige bladen hebben duidelijk uitgesproken, dat de Engelsche ambtenaren te Jeruzalem de zaken te veel aan hun lot overlie ten of te veel de eene partij boven de andere voortrok, inplaats van een ver zoening tusschen inheemsche bevol king en kolonisten te bewerkstelligen. In Italiaansche bladen werd er op ge zinspeeld, dat men Engeland zijn man daat over Palestina moest afnemen om het aan Italië over te dragen. In een Zionistisch blad te Warschau wordt het voorstel gedaan om het Palestina- mandaat aan Polen op te dragen. Het heet, dat de Poolsche regeerïngspar- tijen daarmede accoord zouden gaan, omdat door een versterkte kolonisatie van Poolsche joden het Joodsche vraagstuk in Polen gemakkelijker op gelost zou kunnen worden. Maar de voornaamste „belangheb bende", Engeland, wil het Palestina- mandaat niet laten schieten! Minister Henderson gaf zulks over duidelijk te kennen in zijn antwoord aan Procope. De Engelsche minister betoogde, dat de Britsche regeering het mandaat beschouwde als een cu ratorschap en hij was van meening, dat MacDonald in zijn speech ten vol le de spijt van de Britsche regeering over de onlusten in Palestina had tot uiting gebracht Ofschoon de orde thans bijna geheel hersteld was, was het moeilijk een bepaalde verklaring te geven van de omstandigheden, waar onder de onlusten waren ontstaan. Men had den toestand thans goed in de hand. Verder zeide hij o.a.: „Ik breng in herinnering, dat mijn regeering reeds een verklaring heeft afgelegd over haar politiek in Palestina en dat zij ten volle bereid is, al haar verplich tingen onder hef mandaat na te ko men. Er is een commissie ingesteld, die de onmiddellijke behoeften van den toestand onderzoekt en die zich niet zal ophouden met kwesties van hoogere politiek". Er blijft voor Italië, noch voor Po- 39 FEUILLETON Naar het Engelsch van ELINOR GLYN. „Mijn lieveling", fluisterde dame hem in 't oor, toen zij in zijne armen lag op het rozenbed, half begraven in de fluweelige blaadjes, „dit is de hoogtij onzer zielen. In leven noch in dood kunnen zij ooit meer scheiden". De bleeke dageraad grauwde door de orchidee-kleurige overgordijnen van hun slaapkamer, toen deze vreemde vorstin zich losmaakte uit de om arming van haar geliefde, en zich over hem heen boog, z'n jonge schoongewelf de lippen kussend. Hij verroerde zich niet, eene algeheele uitputting hield hem overmand. In het onzekere licht geleek zijn slaap een doodsslaap. De dame staarde hem aan, eene smart te diep voor tranen in hare oogen. Want was dit niet het einde, het onherroe pelijk einde? Zij schokte van wilde droge snikken. Er was iets vreeselijks en tijgerachtigs in hare droefheid. En toch dwong zij zich, niet te talmen en één ding bleef haar nog te doen. Zij stond op en wendde zich naar de len dus ruimte om in troebel water te visschen. Engeland houdt vast aan de verklaring van Balfour, volgens welke Palestina het Joodsche Nationale Te huis zal worden onder welwilend op pertoezicht van John Buil. Koelie-aanslag. Een koelie van de suikerfabriek Bagoe, van de Java Cult. M., in het Kraksaansche, heeft na een woorden wisseling den chemicus, den heer E. W. Doyer, met een dolkmes in den buik gestoken. De heer Doyer werd geopereerd; zijn toestand is gunstig. Hij erkende den koelie te hebben ge duwd; de koelie verklaart dat hij ge trapt is. Pestgevallen met doodelijken afloop. Vrijdag heeft een lijkschouwing van een vijftienjarigen Chineeschen jongen in de Kota van Bandoeng aangetoond, dat hij aan pest was overleden. Een 18-jarige inlandsche vrouw te Tjiwi- dej, op 30 K.M. van Bandoeng gelegen die aan pest lijdende was, werd in het Julianaziekenhuis te Bandoeng opge nomen, waar zij overleden is. Tasik- malaja is met pest besmet verklaard. In de omgeving van deze plaats komt alleen nog builenpest voor; longenpesf is er reeds lang niet meer geconsta teerd. Auto geslipt. Donderdagmiddag is op den weg van Bawen naar Ambarawa een auto uit Magelang geslipt en tegen een brugleuning terecht gekomen. De wa gen is gekanteld. De inzittende dames Lapré en Lefèbre kregen een hersen schudding en werden in het hospitaal te Ambarawa opgenomen. De chauf feur werd zwaar en de kornet licht licht gewond. De wagen is vernield. De familie keerde terug van de be grafenis van een broer in Semarang. Doodelijk toxine. Prof. Leonard Hill die deze week de ontdekking van een doodelijk toxine dat het product van een nieuwen bacil is, bekend maakte, heeft er nog iets naders over meegedeeld. Het veroorzaakt een langzamen dood in twee of drie dagen, vertelde hij, maar hij weigerde zich over de identiteit van den bacil uit te laten. schrijftafel bij het raam, toen trok zij het gordijn een weinig op zij en begon haastig te schrijven. Toen zij klaar was, legde zij den brief, zonder hem over te lezen, op haar kussen naast Paul, benevens een plat leeren juweel kistje. En toen begon zij hem razend te liefkoozen en toch ingehouden en zacht, uit angst hem te wekken. „Mijn liefste, mijn liefste", jammerde zij tusschen hare kussen door. „God behoede je al zal hij je misschien nooit weer bij mij terugbrengen". En toen met een onderdrukten, wil den snik snelde zij de kamer uit. HOOFDSTUK XVIII. Een diepe stilte heerschte alom, toen Paul ontwaakte, de stilte van een hee- ten, dommeligen middag. Hij strekte zijn arm uit, om zijn ge liefde §an te raken, zooals zijn ge woonte was; om haar naar zich toe te trekken en met liefkoozingen te over laden een instinctmatig gevoel dat hem reeds bezielde, wanneer hij nog pas half wakker was. Maar zijn arm ontmoette slechts le dige ruimte. Wat was dat? Wijdopen- de hij zijne oogen en ging rechtop zitten. Hij was alleen, waar was zij heen gegaan? Hij had zoolang geslapen, dat was het. Zij plaagde hem een beetje op haar gewone, aardige manier. Mis Hij noemde hem bacil X den on bekende. Hoewel de vergifiigheïd van den bacil zeer groot is, bestaan er mid delen om den mensch tegen den in vloed ervan immuum te maken. Dit wil zeggen dat werklieden in een fa briek het toxine zonder gevaar voor zichzelven zouden kunnen bereiden. Prof. Hill zeide verder dat hij niet kon zeggen hoe of wanneer de bacil ont dekt was. Dit zou een aanwijzing aan gaande den aard ervan geven. Hef eigenlijke doel waarom hij van de ont dekking melding gemaakt had, was dat hij wilde aantoonen dat alle krijgs toerustingen nutteloos waren, als men door het verspreiden van zulke to- xinen uit vliegtuigen over groote uit gestrektheden millioenen menschen zou kunnen dooden. LUCHTVAART. Om den Schneider-cup. In Engeland, bij Wight, zijn Zater dag de wedstrijden om den Schneider- cup gehouden tusschen Engeland en Italië met watervliegtuigen. De En gelsche piloot Waghom heeft de voor geschreven 350 K.M. voltooid in 39 min. 42 4/5 sec. Zijn snelheid voor de de 7 ronden was resp. 324-29-31-28- 30-27-31 mijl per uur. Zijn gemiddelde was 328.63 of bijna 526 K.M. per uur. Het aantal toeschouwers werd op ruim twee miljoen geschat en daar het zicht tot 8 a 9 K.M. ver uitmuntend was, hebben de meesten geregeld ten minste één der machines kunnen vol gen. Uit Londen waren Zaterdagmor gen 250 extra-treinen met 1200 plaat sen per stuk vertrokken en slechts in de laatste vijf of zes was hier of daar nog een plaatsje te krijgen. Duizenden toeschouwers hebben op het strand gekampeerd en het aantal booten, van oorlogsschepen tot de kleinste wherry heeft meer dan 25.000 bedra gen. Zaterdagavond liet alleen de Southern Railway 400 extra-treinen naar diverse plaatsen loopen om de toeschouwers weer huis toe te bren gen! Maar Engeland heeft gewonnen en daarvoor heeft ieder rechtgeaard Brit desnoods 4 uur een staanplaats over! Eckenet's plannen. Dr. Eckener, die zooals men weet, niet met de Graf Zeppelin naar Fried richtshafen is teruggekeerd, heeft in zijn hotel te New-York de vertegen woordigers van de pers ontvangen, aan wie hij uitvoerige inlichtingen heeft gegeven over zijn plannen. Ecke ner wees er op, dat hij in de Ver. Sta-' ten slechts algemeene besprekingen met vertegenwoordigers van alle groo te bankgroepen heeft gehad. Daar het luchtschip een internatio naal verkeersmiddel is, moet de ont schien hield zij zich wel verborgen achter het gordijn, dat voor de ope ning van het zijbalcon hing, waar zij gewoon waren te ontbijten. Hij zou eens gauw gaan kijken. Vlug stond hij op en trok het zware gordijn op zij. Neen, er was niemand op het bal- con en er was slechts voor één per soon gedekt! Dat was de eerste, kou de schrik voor één persoon! Was zij boos omdat hij zoo lui was ge weest? Goede God! wat befeekende dat? Hij wankelde en liet zich op hef bed neervallen, de fijne lakens tus schen zijne vingers ineenfrommelend. En toen hij dat deed, kwam de brief en het kistje voor den dag, die van het kussen gegleden waren en tusschen de dekens verborgen waren geraakt. Eene doodelijke flauwte beving hem. Eenige seconden trilde hij zoo, dat zijne vingers weigerden het papier vast te houden. Toen werd hij door een uiterste wilsinspanning weer meester over zichzelf, scheurde de enveloppe open en begon te lezen. Het was een vreemde brief. De laatste hartstochtelijke kreet van een groot, liefhebbend hart In gloeiende woorden liet zij alle heerlijke dagen, die zij samen hadden doorgebracht, aan zijn geestesoog voorbijgaan, van het eerste oogenblik hunner ontmoe ting af. En toen aan het einde schreef zij: „Mijn Paul, dien eersten avond was je maar een gril van me en later mijn liefde, maar nu ben je mijn le wikkeling op internationale basis ge schieden. Definitieve onderhandelin gen zijn pas mogelijk na verdere be sprekingen met de Duitsche belang hebbenden, waartoe de Hapag, de Darmstadter Nafionalbank en de Dis- eontogesellschaft behooren. Deze be sprekingen, waaraan ook de Ameri- kaansche belanghebbenden deelnemen, zullen dadelijk na aankomst te Ham burg beginnen. Eckener had voor hef eerst bij de Amerikaansche bankgroe pen een werkelijke en ernstige belang stelling gevonden. Een tastbaar resul taat van de besprekingen in Amerika is de volledige overeenstemming met den leider der Good Year-maatschap- pij, Litchfield, over nauwe samen werking tusschen de Good Year- en Zeppelin-maatschappij voor de organi satie van een luchtschipdïenst Euro pa—Ver. Staten en Europa Zuid- Amerika. Voorloopig is slechts een dienst Eu ropaVer. Staten geprojecteerd. Het Amerikaansche eindpunt komt ergens ten Zuiden van de lijn Baltimore Washington te liggen, daar hier de me teorologische omstandigheden voor ver trek en landing zeer gunstig zijn. Het Europeesch punt van vertrek komt ergens in midden-Duitschland te lig gen. Eckener zeide, dat hij de definitieve onderhandelingen tot na de wereldreis verschoven had om de laatste twijfe laars van de mogelijkheid van uit voering van zijn plan te overtuigen. De vloot voor de verbinding Euro pa—Amerika moet ten minste uit 4 luchtschepen bestaan. Voor de orga nisatie van den dienst en den bouw van een dubbele loods aan beide eind punten is een kapitaal van ongeveer 15 millioen dollar noodig. Om de 4 of 5 dagen moet zoowel uit Europa als uit de Ver. Staten een luchtschip ver trekken. Men heeft ook overeenkom sten met de posterijen te sluiten. De luchtschepen moeten een snel heid van 110 K.M. bereiken, zoodat de tocht van Oost naar West ongeveer 45 uur en van West naar Oost 65 a 95 uur zal duren. Dr. Eckener rekent er op, dat ongeveer 12 ton aan vracht en post kan worden medegenomen. De vrachtprijs per passagier zal 1000 dol lar bedragen. De dienst zal niet voor 1933 of 1934 geopend kunnen worden, daar het eerste luchtschip pas op het eind van 1932 klaar zal kunnen zijn. De zoogenaamde berooving te Arnhem. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan inzake den gefin- geerden overval met roof te Deventer. De zaak tegen den hoofddader G. J. S. werd reeds in de vorige zitting aan gehouden. De zaak tegen H. van S., ven, en daarom moet ik je nu verlaten, om dat leven te redden, mijn eenige geliefde. Zoek mij niet, liefste. Geloof mij, ik zou niet gaan, als er nog een uitweg was. Het lot is tegen ons en ik moet mijn hoofd buigen. Al bleef ik nog maar één uur, dan zou al Dmitry's zorgen voor niets zijn ge weest. Lieveling, zoolang ze mij al leen bedreigden, wekte het slechts mijn toorn op; maar nu ik weet dat jij het met je leven zoudt moeten bekoopen, blijft er maar één ding voor mij over: te gaan. Als je me volgt, zal het ons beider dood zijn. O, Paul, ik smeek je, bij onze groote liefde, breng je zelf in veiligheid zoo spoedig je kimt. Je moet Venetië ver laten en dadelijk naar Engeland en je thuis terugkeeren. Lieveling geliefde mijn min naar, als wij elkaar nooit meer in deze droeve wereld mochten ontmoeten, laat dan deze gedachte je altijd verge zellen, dat ik je liefheb met lichaam en ziel, dat ik eeuwig en volkomen de jouwe ben." Bij de laatste woorden werd alles duister voor Paul's oogen en hij zakte weer op het bed, terwijl het papier uit zijne machtelooze vingers op den grond fladderde. Zij was heengegaan en het leven was hiermee voor hem geëindigd. Hier vond ongeveer een uur later Tompson hem, nog steeds bewuste loos. In zenuwachtige haast liet deze 27 jaar, bankwerker te Deventer, te gen wien de procureur-generaal zes maanden gevangenisstraf had geëischf wegens heling, heeft het hof thans ook aangehouden, ten einde ook in deze zaak nog den rechtercommissaris te hooren. H. van S. en G. J. D., beton werker te Deventer, die door de recht bank te Zwolle tot resp. 1 jaar en I1/2 jaar gevangenisstraf waren veroor deeld wegens het door bedreiging en belofte uitlokken van het misdrijf van verduistering, zijn thans vrijgespro ken. Van S. blijft in hechtenis wegens heling; D. was reeds in de vorige zit ting in vrijheid gesteld. Rechtbank te Middelburg. M. v. 'tW„ 25 jaar, landbouwer ts Heinkenszand, was door den kantonrechte» ie Goes d.d. 21 Juni j.I. vrijgesproken vaa de hem ten laste gelegde overtreding van de Motor- en Rijwielwet te *s H. Arends- kerke (de linkerzijde van den weg hou den zonder dat dit noodzakelijk is), teg,en welk vonnis de Ambtenaar van het O. M. in hooger beroep was gekomen. Eisch; vernietiging van het vonnis van den kantonrechter f 15 of 15 d. h. L. S., 45 jaar, houthandelaar te Hoo- gierheijde, was door den kantonrechter te Goes op 19 Juli jl. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding der Motor- en Rijwielwet te Rilfend-Bath op 11 Juli jl. De Ambtenaar van het O.M. was in hooger beroep gekomen. Eisch: vernietiging van het vonnis van den kantonrechter f 5 of 5 d. h. W. A., 38 jaar, slager te Wolfaartsdijk was door den kantonrechter te Goes ter zake van de hem ten laste gelegde over treding (een motorrijtuig berijden dat niet van 2 onafhankelijk van elkaar werkende remmen) gepleegd te Goes op 9 Juli jl., vrijgesproken. De Ambtenaar van het O.M. was in hooger beroep gekomen. Eisch; vernietiging van het vonnis van den kantonrechter f 5 of 5 d. h, P. v. E„ 35 jaar, reiniger te Goes, was door denzelfden kantonrechter, wegens eenzelfde tenlaste legging (gepleegd te Goes op 10 Juli jl.) vrijgesproken. De Ambtenaar van het O.M. was in hooger beroep gekomen. Eisch; vernietiging van het vonnis van den kantonrechtejri f 5 of 5 d. h. R. M., 19 jaar, zonder beroep, te Goes,, als voren (gepleegd te Goes op 10 Juli jl.) Ook in deze zaak was de Ambtenaar van het O.M. tegen de vrijspraak in hooger beroep gekomen. Eisch: vernietiging van het vonnis van den kantonrechte^ f 5 of 5 d. h. een dokter halen en telegrapheerde naar Sir Charles Verdayne: „Kom onmiddellijk. Tompson". Maar vóór zijn vader des Zondags bij hem kon zijn, zweefde Paul tus schen leven en dood, wild ijlend door hersenkoorts. Zoo was het einde van zijne episo de, die drie weken had geduurd. HOOFDSTUK XIX. •vEU Is een van u, die dit boek leest, wel eens van den rand van het graf naar 't leven teruggekropen, om het dan, beroofd van alles wat het heerlijk ge maakt had, terug te vinden? Na uren van wilde koorts-fantasieën te ontwa ken in eene doodelijke zwakte en dan te zien dat alles leelijk en dor gewor den is slechts het vooruitzicht te hebben op lange, lange dagen van kna gende smart en hopeloos verlangen, de eeuwige herinnering aan iets dat onmetelijker is dan de dood en kost baarder dan het leven zelf? Als gij zelf die valei der schaduwen kent, dan kunt gij beseffen hoe het Paul die eerste dagen van terugkeerend be wustzijn te moede was. Nooit dacht hij diep na over de onherroepelijkheid van haar besluit, hij voelde dat het een afscheid voor eeuwig was. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1