60ESCHE COURANT Zenuwstillend BIJVOEGSEL 2lit de geschiedenis van hef schaakspel Medische Rubriek. Onze treestafel. Voor de VrouW Binnenland MIJNHARDT'S zenuwtabletten. ProVincienieuWs VAN DE VAM VR/JDAG 6 SEPTEMBER 1929 Menigeen is een hartstochtelijk schaak speler, docli heeft weinig tijd of gelegen heid de geschiedenis van het meest inle- iessante ver stands spel te bestudeeren. Het schaakspel was oorspronkelijk een oorlogsspel en afkomstig uit Indië, zoo als ook taalkundig is vastgesteld. Van Indië kwam het naar de Arabieren en dooir hen naar Spanje, in de 6e eeuw, van waar het zich geleidelijk over Europa verspreidde. Mededeeiingen over het schaakspel in Europa zijn uit de 12e eeuw, want de verte'ling van het schaakspel van Karei den Groote is ais een legende vastge steld. Een g,raaf van Frankenstein Eet in 1180 „drie schaakspelen met ivoren stukken na". Van dien tijd af zijn de be richten over het schaakspel talrijk. Meestal werd het eenvoudige, thans nog beoefende schaakspel met acht maal acht velden gespeeld. De variëteiten als „courierspel", groot schaak, (,.rond schaak" zijn meestal, zij het dan geen ééndagsvliegen, toch wel honderd jaar- vliegen gebleven. Wat de overlevering der figuren be treft, zoo begrijpt men dadelijk, dat men in het Oosten, met het oog op de positie van de vrouw, geen koningin had, doch wel veldheer, vizier. Als motief voor het gebruik van de „koningin" in het schaakspel van het Westen zegt Seknus (1616) in zijn groot en zeldzaam schaak boek „het schaak- of koningsspel", „omdat de vrouwen de harten der sol daten deden gloeien", of „daar naast den koning geen persoon in hooger aan zien stond dan de koningin". Een andere lezing van het geval, af komstig uit Zuid-Europa, was, dat de aanduiding „dame" (dama) een hoffe lijkheid der ridder van Provence tegen over de dames was. De pionnen werden vroeger schutters, raadslieden, bisschop pen genoemd, de paarden rendieren, rid ders of ruiters. De kasteden behielden nog lang den naam van rokh, roche, van daar rockade. Vóór 1525 is van de aan duiding „kasteel", ook in het Westen, nergens sprake. De schaakproblemen zijn sinds de tijden der oude Indiërs, dus sinds 1500 jaar, bijna steeds dezelfde gebleven. Het doet eigenaardig aan, wanneer bijv. in 987 Ibn Anadin zes ver vaardigers van schaakboeken noemt, van wie er slechts twee over eindspelen heb ben geschreven. Van de groote werken worden gerele veerd 'de Arabische schaakcodex van 1257, een schaakcodex van Kaïm van 1370, het schaakwerk van Alphonsus den Tiende van 1282, het Latijnsch-Picar- disch schaakboek van Nicolaus van St. Nicolaï. Het verlangen ook op reis het edele spel te kunnen spelen, hetwelk in, onze dagen aanleiding was tot het maken van reisschaakbordenwas er vroeger ook. Lodewijk XIII -san Frankrijk nam in zijn reiswagen een kussen, waarop de velden waren geborduurd, mede. De stukken werden met een speld daarin gestoken. Menige sterke schaakspeler zal het, met het oog op het betalen van belasting, betreuren, niet in den tijd van 870 in het Oosten te hebben geleefd. Daar maakte een hooge belastingambtenaar, wanneer men reclameerde, de beslissing afhan kelijk of de reclamant gped kon schaak spelen of niet. Het op iederen beginneling grooten in druk makende „blindspel" maakte ook vroeger indruk. Zoo werd reeds van een schaakspeler, die in 714 te Ispanhan stierf, gezegd, dat „hij, zonder het schaakbord te zien, schaak speelde". Selenus maakte melding van eenige der gelijke gevallen van een Turk, die in 1266 te Florence heeft gespeeld en het van zijn tegenstanders won. Ongerechtigheden in het oor! Het deel van het oor, waarmee men in het dagelijksch leven het meest te maken heeft is het uitwendige oor; de oorschelp en de uitwendige gehoorgang, met aan het eind daarvan, dus op de grens van 't uit wendige en 't middenoor, het trommelvlies. De uitwendige gehoorgang deelt met vele .andere dingen het lot, dat zij vaak ge bruikt wordt voor doeleinden, waarvoor zij ten eenemmale ongeschikt is. Vooral kinde ren n.l. hebben dikwijls de weinig loffelij ke gewoonte, om bij zichzelf of bij anderen allerlei dingen in het oor te stoppen. Het schijnt voor hen een klein kunstje om b.v. kralen, knoopjes, erwten, sinaasappelpittefl, kofffcboonen, Fopjes papier enz. in het oor op te bergen. Het is voor den dokter vaak een groot kunstje om dergelijke arti kelen er weer zonder ongelukken uit te krij gen. i Echter niet alleen kinderen, ook volwas- enen gedragen zich op dit gebied soms eigenaardig. Zoo verwachten eenige men- sdhen er heil van, wanneer zij bij kiespijn een stukje ui of knoflook, of kamfer, of spek in het oor stoppen. Een enkele maal schiet een in 'tooi* gedragen watje wei eens te ver naar binnen. Wat voor vreemdigjieid er ook in het oor mag geraakt zijn, nooit probeere men zelf het er uit te haLen, waarschuwt het Hom. Mn:!bL Nagenoeg altijd raakt men bij zijn pogingen nog verder van huis en duwt men het te verwijderen voorwerp nog dieper naar binnen. Men loopt hierbij groot gevaar het trommelvlies te bescha- cligjeü en ernstige oorziekten kunnen het gevolg worden. Dus niet zelf gaan peuteren, maar naar den dokter er mee. Deze zal in de meeste gevallen ook niet gaan probeer en om het voorwerpje met tangetjes of pincetjes te verwijderen, maar zal meestal er wel in sla gpn door spuiten met water het er uit te krijgen. Men giet echter nooit vast wat water in het oor: het zou n.l. kunnen zijn, dat er iets inzat, dat door water op gjng zwellen, b.v. een erwt. Waar men wel geen kwaad mee doet, is met het ingieten van een beetje olijf- of slaolie in 'toor. In enkele gevallen kan dat zelfs al afdoende hulp zijn, nd. als er, bij buiten liggen slapen b.v. een levend insect in 't oor is geWopen (een onaangename sensatie!) Men boude dan het hoofd horizontaal, het bezochte" oor boven en giete daar wat olie in. De indrin ger komt dan meestal wel boven drijven. Het menu van de week. Maandag,: Ragout van tongresten, wor teltjes, aardappelpuree; macaroni met ge raspte kaas. Dinsdag: Vermicellisoep van tongbouil lon; varkenslappen, savoyekool, aard appelen. Woensdag: Nassi-gorreng; broodscho teltje met appelen. Donderdag; Gemarineerde runderlappen (zie onder recepten), roode kool, aardap pelen, griesmeelpap. Vrijdag: Gestoofde schelvisch, aard appelen en botersaus; sla van andijvie en tomaten, gebakken aardappelen; vruchten. Zaterdag: Eieren, andijvie, aardappe len, bruine boter, rijstebrij. Zondag: Tomatensoep; Duitsche bief stuk (zie recepten), spruitjes, aardappe len; caramel-pudding. Recepten. Variatie in het „klein-vleesch-gerecht" Iedere huisvrouw weet, dat het met een klein gezin moeilijk is dagelijks variatie te brengen in het vleesch-gerecht. Groot leesch wordt er geklaagd kan op verschillende manieren worden bereid en jpgiediend; maar klein vleesch. t Blijft lappen, gehakt, biefstukbiefstuk, ge hakt, lappen. En toch is dit niet juist. In het zooge naamde „klein" vleesch kan veel variatie gebracht worden en wat meer zegt, in de bereiding van een zelfde soort lappen of gïhakt is veel meer afwisseling le bren gen dan die van de groote stukken vleesch. Dit zullen we aantoonen met eea aan tal accepten: Gemarineerds runderlappen. Benoodigd: 400 gram runderlappen, 1 d.L. azijn, 1 d.L. water, 1 gesnipperd uitje, 1 laurier blad, 2 kruidnagelen, 75 gram boter of vet, zout en peper. Bereiding: Wasch de lappen en droog ze af met een servet. Wrijf ze in met zout en peper en laat ze zoo 24 uren staan in de marinade van azijn, water en kruiden, ze nu en dan koerende. Maak dan de boter of het vet heet in een ijzeren pan, leg, er de lappen in, dek de pan dicht en laat het vleesch geleide lijk aan bruin en gaar worden in onge veer 1 uur. Nu en dan bedruipt men het leesch met de marinade, zoodat tegelij kertijd ook de jus wordt gevormd. Duitsche biefstuk. Benoodigjd: 400 gram maische, magere runderlappen, 1 uitje, 5 gram zout, wat peper, 1 sneedje wittebrood zonder korst, een halve eetlepel gehakte peterselie, 50 gram boter. Bereiding: Maal of hak het vleesch goed fijn, vermeng het met het geweekte brood, het zout, de peper, de peterselie en het zeer fijn gehakte uitje. Vorm van het mengsel kleine biefstuk jes, trek er met den botten kant van het mes de gebruikelijke ruitjes in en leg dan het vleesch in de koekenpan, waarin de boter lichtbruin is gemaakt. Bak 'de biefstukjes aan weerskanten mooi bruin en schik ze op een verwarmden schotel. Maak de jus af met wat water of een beetje melk. Een volgend maal nog een paar wenken hiervoor. „Haagsche Satyren"door Willem van Reymerswaal. (H. P. Leopold, Den Haag.) Willem van Reimerswaal, de dichterlij ke criticus van het hedendaagsche leven is een door vele lezers gewaardeerd me dewerker aan de „Haagsche Post". En terecht, want zijn satyren zijn geestig en de vorm waarin ze verwerkt worden uit technisch oogpunt uitstekend. Een aantal zijmerr satyren, in de H. P. verschenen, zijn thans gebundeld. Menigeen die van den H. P.-dichter genoot, zal dezen bun del willen bezitten. „Uitingen van een reactionnair" door Alexander Cohen. (Hollandia-drukkerij Baarn. Ook idit werk is een gebundelde verzame ling, nd. van dagblad-artikeltjes die Co- hen als Parijsch correspondent van een der groote Nederlandsdhe b Lid en van 1896 tot 1926 schreef. De waarde van dagblad- werk is slechts zelden zóó groot dat een herdruk (en dan jaren nadat het verscheen) van beteekenis kan worden geacht. Niet alle opstellen in U'ezen bundel zijn me:r dan eendags -vliegen, doch enkele zeer zeker. „De man uit Canada", door Rudy M. Ayres. (Uitg. Mij. „Holland" te A'dam.) De Engelsclie schrijfster Ruby M. Ayres, die bijna zoo productief is als mevr Courts-Ma'hler, brengt ons thans weer een vlot vei haal van een sterken jongen kerel, die met verlof uit Canada in Engeland arriveert en tijdens zijn verlof allerlei in teressante en lezenswaardige liefdes avonturen beleeft. Als ontspaanings-lectuur een prettig boek. Magazine Nova. (A. J. G. Strengholt en Ailert de Lange, Amsterdam.) „Wanneer zullen wij U eens op het podium van het Concertgebouw zien?" vraagt 'de romancière Henriette Mooy in een interview voor „Nova" aan den pianist Dirk Schafer. „Dat zal ik niet meer* beleven". „Maar U leeft en wij 'willen het. Muzi kaal Amsterdam wil het. Het is tegen de goede zeden, den goeden smaak, het goe de gevoel. Wij willen onze meesters eeren, niet verachten". Aldus Henr. Mcoy in haar interessant interview, waarin zij ook vertelt van het leven en van de idealen van dezen niet al te veel doorr het geluk begunstigden kun stenaar. i De Octcber-aflevirng bevat verder een interessant artikel van M. J. Adriani En gels over den Hongaarschen caricaturist E. Kelen. Nova's medewerker „Nono" is op be zoek geweest bij de A.V.R.O. en vertelt daar van. Rob Geraerds leidt den lezer achter de coulissen van het tooneel en Iaat hen nach telijke generales meemaken bij de verschil lende tooneelgezelschappen; de redactie drukt er fraaie foto's bij af. •Van H. G. Wells zien we een voor treffelijke vertelling, fantastisch en boeiend. Tooneel. In Haverman's moderne tooneelbiblio- theek zagen het licht. „De zonderlinge bruidegom", vroolijk spel van het huwe lijk in drie bedrijven door Joh. W. Broe- deiet; „De kaarten liegen niet"; „Het poppenuur" en .„De tijd die ons gegeven is", één-acters van A. den Hertog; „De redde#»", „Als 't lente wordt" en ,JDe vuurproef", één-acters van G. H. Priem. Deze werken brengen we gaarne onder de aandacht van tooneel-dilettanten. Verschillende uitgaven. Van het Weekblad Handelsbelangen te Amsterdam ontvingen we de tweede bro chure betreffende de nieuwe Ziektewet. Besproken worden daarin de rechten en verplichtingen van den patroon, terwijl een toelichting gegeven wordt voor onder geschikten. Bij de „Hollandia-drukkerij" te Baarn verscheen; „Goed denken", door Henry Thomas Hamblin. Door een stoomtram overreden. Dinsdagavond omstveeks half tien heeft te Rijsoord aan den Noldijfc een ongeval met doodelijken afloop plaats gehad. De 59-jarige landarbeider P. N. stond aan dn kant van den weg naar het onweer te kij ken. Van de richting Rijsoord kwam een auto. De man ging nog meer aan den kant van den weg staan, met het gevolg, dat hij dooi' een stoomtram werd gegrepen en on middellijk gedood1. Het lijk werd onder de machine vandaan gehaald. De dienstdoende machinist, A. de Vroed, verklaarde, dat hij N. op zeer korten afstand opmerkte. De tram reed met een snelheid van onge veer 30 K.M. in het uur en gaf onophou delijk signalen, ook al mede in verband Een huis van vier étages te Algiïr3 is dezer dagen ingestort. Een zestigtal bewoners werd onder de puinhoopen begraven. Een kijkje op de ruïnes. met de kruising van den rijksstraatweg RotterdamDordrecht. De machinist remde nog uit alle macht, doch kon de aanrijding niet voorkomen. De tram kreeg een oponthoud van on geveer drie kwartier. Ernstig motorongeluk. Omstreeks elf uur Woensdagavond reed de 20-jarige rijwielhersteller 'Bijl met zeer groote snelheid met een motorfiets op het Rapenburg te Leiden. De heeren Dorre- paal en Keiler zaten op den duo. Toen zij op het bruggetje van het Rapenburg kwa men, begon de motor te slingeren, met het gevolg, dat de machine tegen het ijzeren hek voor het pand van de Nationale Bank opbotste. Keiler kwam daarbij met de borst boven op de pennen van het hek te recht hij werd in hoogst emstigen toestand naar het academisch ziekenhuis overge bracht, waar hij kort na aamkomst is over leden. De heer Dorrepaal kreeg een arm- fractuur en werd eveneens naar het acade misch ziekenhuis overgebracht, terwijl de bestuurder Bijl met den schrik vrij kwam. Twee woonhuizen afgebrand. Dinsdagavond is op den Groenendijk op de grens Dongen-Oosterhout in de sla gerij-Put een koelmachine ontploft. Sla ger fut was afwezig, doch zijn vrouw die dicht hij de machine in de buurt stond, kreeg zeer ernstige verwondingen. Onmid dellijk na de ontploffing brak er brand uit, welke gretig voedsel vond in het licht ontvlambare en droge materiaal. Twee woonhuizen en een schuur werden een prooi der vlammen'. De brandweer van Den Horst was spoedig aanwezig, doch kon togen de snelvoortloopemde vlammen niets beginnen. De bokken en geiten van R u c p h e n. Men herinnert zich stellig nog wel de door de Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant goejgekeurde verordening van den Raad der gemeente Rucphem, waarbij deze besloot te verbieden, dat mannen en vrouwen in den Rucphenschen biospooc naast elkaar mochten zitten. Zelfs tot in Amerika is het verhaal van dezen separa tieven voorzorgsmaatregel van de Ruc- phensche vroede vaderen doorgedrongen. Een der Amerikaansche bladen spreekt, na het geval vermeld te hebben de meening uit, dat volgens de wijze Nederlanders, die dit verbod creëerden, de eerste zonde van den mensch het gevolg moet zijn geweest van het feit, dat de Schepper vergeten had Adam en Eva gescheiden van elkaar in den Hof van Eeden onder te brengen Nederland en België. Het Brusselsche dagblad Het Laatste Nieuws schrijft: Naar verluidt, hebben de Belgische mi nisters in Den Haag onder meer de aan dacht gpvestigd op de inmenging door som mige groot-Nederlanders in b.nnenland- sche politieke aangelegenheden, een inmCn- gjmg waarvan men zich in Nederland niet genoeg rekenschap geeft, dat zij een vriend schappelijke regeling van de tusschan beide landen aanhangige vraagstukken in den weg staat. Na de kermis. Woensdagavond hadden drie Hilver summers met Larenschs meisjes kermis gevierd te Blaricum. De meisjes lieten hen na een tijdje in den steek, om met Larenaars verder van de kermispret te ge nieten. De verlaten Hilversummers raak ten toen met de Larenaars handgemeen; dit eindigde in het aftrekken van die drie Hilversummers. Na een tijdje werden de Larenaars op weg naar huis ingehaald door een auto. waaruit geschoten werd. De 25-jange 1. d. L., die met de zuster van zijn vrouw een kijkje op de kermis was gaan nemen en eigenlijk buiten het geval stond, weM in een long getroffen. Zijn toestand is le vensgevaarlijk. Tegen den morgen werden de Hilversummers van hun bed gelicht, en ten slotte heeft de 29-jarige J. P. H. een gehuwde man, die alleen ter kermis was gegaan, bekend, bet schot te hebben gelost. i Trein in het water gereden. Toen gistei'morgen de eerste trein naar Leeuwarden om 5 u. 51 uit Zwolle ver trokken was, bleek de brug over de Smil- dervaart bij Meppel open te staan, terwijl de seinen onveilig stonden. De machinist reed niettemin door met het gevolg, dat de locomotief en de tender in de vaart stortten. Verschillende rijtuigen schoven in elkaar. Het postrijtuig werd totaal ver- vield. De postconducteur Blatenburg liep verwondingen op. Een derde klasrijtuig drong in een tweede klasse rijtuig, waarin een reiziger uit Tilburg lag te slapen. Hij kwam wonder boven wonder met den schrik vrij. i Bij onderzoek is gebleken, dat de brug wachter zich had verslapen. De spoorwegdienst naar Groningen had geen vertraging. De passagiers naar Hee renveen en Leeuwarden moesten over stappen. Nader wordt gemeld: i De locomotief kwam met het voorste gedeelte in het water. Slechts de schoor steen steekt boven water uit. De goederen wagen, het postrijtuig, 2 rijtuigen 3e klasse en één rijtuig 2e klasse schoven in elkaar. Alle rijtuigen ontspoorden bovendien. De materiëele schade is groot. In den trein bevonden zich slechts drie reizigers. Hieraan is het te danken, dat geen menschenievens vallen te betreuren. Naar de juiste oorzaak wordt nog een onderzoek ingesteld. en zenuwsterkend is de werking van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. Een raadslid aangehouden. De heer W. N. J., lid van den raad van Oost- en West-Souburg, is gear resteerd, verdacht van oplichting van een bejaard echtpaar, wonende te Aag- tekerke. Het zou om een belangrijk bedrag gaan. De gearresteerde is eeni ge jaren raadslid en wethouder van de vrijzinnige partijen geweest. Bij de aftreding in 1927 lieten die partijen hem los en werd hij op een vrije lijst gekozen. Waterschappen. Bij Kon. besluit is benoemd in de provincie Zeeland: tot gezworene van den Anna Mariapolder M. C. vanWin- gen te Rilland-Bathtot dijkgraaf van het waterschap Stavenisse C. Steen- dijk Bzn. te Stavenisse; tot dijkgraaf van den Wilhelminapolder L. Kra nenburg te Wilhelminadorp; tot ge zworene van den Molenpolder M. M. van Harmeien te Yerseke. Aan H. van Putte te Bergen op Zoom is op zjjn verzoek eervol ontslag verleend als gezworene van den Volckerpolder in Zeeland.

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 1