STER-TABAK N° 106. Vrijdag 6 September 1929 116 Jaargang. TIN. City Magazijn DRIE WEKEN VAN LIEFDE. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Srof. School en kerk. Koloniën Sport. Eens c« altijd ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2, Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent GOESCHE Uitgavs Naamlooz* Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentlën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Een journalist met een niet te dikke huid vindt het zeer onaangenaam wan' neer hem tijdens een onderhoud of in een vergadering toegevoegd wordt: „Denk er aan, dat mag niet in de krant". Dit, op een eenigszins bevelenden toon gedane verzoek hoort men maar al te dikwijls, vooral in streken waar de journalistiek op een niet hoog peil staat, en waar men vermoedelijk on aangename ervaringen met mededee lingen aan journalisten gehad heeft. Bij eenig nadenken kan dus iedere "journalist het „dat mag niet in de krant" wel begrijpen, maar niet ieder een kan het waardeeren. De journalist van beschaving toch weet wat hij ver melden mag en wat hij van het hier en daar gehoorde moet bijzetten in hef zeer merkwaardige, doch geheime mu seum zijner herinneringen. Op hem maakt het verzoekend verbod dan ook een zeer onaangenamen indruk en ver moedelijk bekruipt hem den lust wel eens den verzoeker toe te roepen: „Man, zie je me nu waarlijk voor zoo'n onbeholpen pummel, voor zóó'n oli- fants-huidig individu aan, dat ik niets zou weten van de ongeschreven eti quette der fatsoenlijke Nederlandsche journalistiek". Een Nederlandsch journalist, die be schaafd is en een behoorlijke oplei ding heeft genoten, is zich bewust van hetgeen hij vermelden mag en moet; hij is ook bescheiden en hij kent on eindig meer interessante kwesties waar over hij zwijgt dan gevallen en schan dalen waarover hij schrijft. Hij weet zelfs z'n pen te bedwingen als 't hem kriebelt tot openbaarmaking en tot cri- tiek.... indien het algemeen belang of de journalistieke etiquette zulks eischen. Zooals gezegd: naar dit alles han delt de fatsoenlijke jounalist, en daar de Nederlandsche journalistiek zeer hoog staat (uitzonderingen bevestigen den regel!) gaan slechts zeer weinig Nederlandsche journalisten zich aan grove fouten te buiten. In het buitenland heeft de lezer op dit gebied meer reden tot klagen. Door tal van oorzaken, waarin we ons hier niet zullen verdiepen, zijn buitenland- sche journalisten, b.v. Amerikaansche, STEEDS EEN FIJN SORTIMENT. 58 FEUILLETON Naar het Engelsch van ELINOR GLYN. Geen van deze was het ideaal, dat een man zich schept van wat eene vrouw en moeder behoort te zijn. Zon der twijfel was dat dus een goed prin cipe der oude Grieken. En wij van on zen tijd h alen alles door elkaar, Paul huiselijkheid en ontwikkeling, ze nuwen en kunst, een koortsachtig ver langen naar onmogelijke nieuwighe den en zoo krijgen wij eene opeenhoo- ping van verkeerde proporties en eene onophoudelijke onrust". „Ja", zei Paul en dacht aan zijne moeder. „Zij was een uiterst huishou delijke en daarbij een zeer mooie vrouw, maar toch was hij er zeker van, dat ze nooit zijn vader's hart sneller had doen kloppen". Toen vestigde hij zijn aandacht op de argumenten, die zijne dame in hare woorden had gelegd. „Als dat zoo is, zou het dus een bewijs ervan zijn, dat alle zeer ontwikkelde vrouwen uit de geschiedenis immoreel waren bedoel je dat?" vroeg hij. De dame lachte. „Immoreel! Dat is zoo'n raar woord Paul! Ieder heeft daar zijn eigen mee Fransche en Belgische, nog wel eens op een dwaalweg, dien we hier niet bijster kunnen waardeeren. Een voorbeeld hiervan levert een der laatste nummers van de Brussel- sche „Soir". Dit blad is er n.1. geheel ontdaan van dat het gala-diner, de vo rige week door Koningin Wilhelmina aan de gedelegeerden ter herstel-con ferentie geboden, forel geserveerd is na eend. Het blad schrijft: „Wat denken de grootmeesters der goede eetkunst en de prinsen der gas tronomen hier wel van?" „Wij willen wel gelooven, dat de „truife saumonée" en de caviar best genietbaar kunnen lijken na de eend. Trouwens, legt men soms ook niet ansjovis op een „filet de boeuf?" Dat is zelfs exquis als het gehemelte er aan gewend is. En zoo tusschenbeide is een beetje modernisme niet onaar dig in.de culinaire kunst". De „Soir" weet vermoedelijk niet, dat onze Koningin den besten kok van Europa bezit, en een chef kok, die precies op de hoogte is van alle culinaire finesses. Verder geeft het blijk niet te weten, dat het onbehoorlijk is een diner, dat men genoten heeft aan critiek te on derwerpen, en zeer zeker indien dit diner is aangeboden door een regee- rend persoon, wier daden men nimmer of te nooit critïsch mag beoordeelen, De „Soir" gaf hier een grof staal van zeer slechte journalistiek, en we kunnen ons voorstellen dat de ver slaggevers van dat blad, dat zijn de ondergeschikten van redacteuren, die zelf niet weten hoe het hoort, meerma len te hooren krijgen: „Denk er aan, dat mag niet in de krant". Kardinaal van Rossum. Woensdagmiddag heeft in het Con certgebouw te Amsterdam de huldi ging plaats gevonden van Kardinaal van Rossum, ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest. Straatprostitutie. In Magelang bloeit de straatprosti tutie zeer welig. De burgemeester der gemeente heeft daarin aanleiding ge vonden aan den gemeenteraad de vol gende verordening voor 'te stellen Art. 1. Het is aan een ieder ver boden om op of aan den openbaren weg of waar zulks van den openbaren weg waarneembaar is, iemand door woorden, gebaren, teekenen of op eeni- ge andere wijze tot het plegen van on tucht uit te lokken. Art. 2. Het is aan vrouwen, wier gedrag de politie aanleiding geeft tot ning over. Voor mij is het immoreel, valsch, gemeen te zijn; te stelen, te bedriegen, zich tot lage daden te ver nederen, kleinzielige oogmerken te hebben. En toch kan een vrouw al de ze dingen zijn en doen, doch als zij slechts het getrouwe lastdier van ha ren man blijft, beschouwt men haar toch als een moreele vrouw! Maar dat toonbeeld van veinzerij en deugd zaamheid te oordeelen naar de ge voelens, die zij in hare geschriften neerlegt, jullie George Elliot, moet onder de immoreelen gerekend wor den, omdat, terwijl zij een man geko zen had buiten de wet, zij toch de hoogste gevoelens van Engelsche eer baarheid in hare boeken weergaf. Voor mij was ze alléén immoreel, omdat ze met volle overtuiging deed, wat ze alweer te oordeelen naar hare ge schriften als een grievend onrecht moest beschouwen. Dat is immoreel, je geweten sussen en toch te zwelgen in een genot, dat daar volkomen te gen indruischt. Maar samen te leven met wien men lief heeft, als dit ten minste het gevolg is van de hoogste aspiraties, is voor mij hoogelijk moreel en goed. Ik voel me veredeld, verhe ven, omdat jij mijn geliefde bent en ons kind zal, als het tot ons komt, een nobel hart hebben". De gedachte hieraan deed als altijd Paul trillen van emotie; hij vergat alle vroegere argumenten, en eene in tense ontroering welde in hem op, zijne oogen werden beneveld door tra het vermoeden, dat zij niet van goede zeden zijn, verboden op den openba ren weg, voor of nabij hotels, logemen ten, pensions, koffiehuizen en derge lijke inrichtingen, alsmede gebouwen voor publieke vermakelijkheden, stil te blijven staan of zich aldaar heen en weer te bewegen, nadat haar door een ambtenaar van politie van niet lage- ren rang dan manfri-politie gelast is zich te verwijderen. Art. 3. Overtreding van het bepaal de bij de artikelen 1 en 2 wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste acht dagen of geldboete van ten hoog ste honderd gulden. In zijn toelichting schreef hij o.a. het volgende: Het meer dan vrijmoedige optreden op openbare wegen in deze gemeente van prostituees wettigt <xi. voldoende maatregelen te treffen tegen dit, voor ieder weldenkend burger aanstoot ge vend, optreden. Eene verordening tot sluiting der openlijke huizen van ontucht is voor alsnog om pracfische redenen moei lijk te hanteeren. Zulks werd zelfs onlangs door een deputatie van onver dachte voorstanders der prostitutiebe- strijding gaarne erkend. Verwacht wordt echter dat door het beteugelen der straatprostitutie, die intusschen ook den meesten aanstoot verwekt, en de meeste funeste gevol gen voor de jongelieden in het alge meen en voor de jonge miliciens van het garnizoen in het bijzonder mee brengt een zeer voorname stap in de goede richting gedaan kan worden. Erkend moet worden dat ook, om datgene te bereiken wat met neven- gaande verordening wordt beoogd, zoo lang den burgemeester de noodige be voegdheden nog niet zijn verleend, op de allereerste plaats de medewerking van het Hoofd van Plaatselijk Bestuur, die nog steeds alle politiebevoegdhe- den hanteert, dringend noodig is, wes halve t.z.t. de bijzondere aandacht van Z.HoogEdelGestrenge daatop geves tigd zal worden. Voorloopig meent ons college met evenfueele verdere voorstellen een af wachtende houding te moeten aan nemen. Blijken f,z,t. drastische maatregelen noodig, dan zal ons college niet schro men die ter tafel te brengen. De radio-omroep voor Indiê. Een onderzoek van dè P. T. T. ten behoeve van den Radioraad in Neder land om te weten waaraan de radio- omroep naar Ned.-Indië zal moeten voldoen, leidt tot de conclusie, dat het gewenscht is de omroepstof als volgt te verdeelen: ontspanning 60, ontwikkeling 15, nieuws 15, gegevens van algemeenen religieusen en alge meen politieken aard 10 pet.; daarvan 80 pet. in het Nederlandsch, 10 pet. in een andere Europeesche taal en 10 pet. in het Maleisch. nen en hij greep haar hand steviger vast. Zij leunde tegen hem aan en sloot hare oogen. „O, die schoone droom!" zei ze „de schoone, schoone werkelijkheid". „Beminde, laten wij ophouden met al dat philosopheeren en terugkeeren naar ons paleis, waar we gelukkig zijn in den tempel van den grootsten der goden, den God der liefde!" Toen gaf zij bevel naar huis terug te keeren. Maar onderweg hielden zij stil bij Jesurum en zij hielp Paul met zijne ïnkoopen voor zijne moeder, en stond hem toe voor haar ook eenige kleinigheden te koopen. En aan dat alles gaven zij heel wat geld uit en zij lachten er om als vroolijke kinderen. En zoo was, toen zij naar hun paleis terugkeerden, hun hart vervuld van eene vreugde, gelijkend op eenen la ten namiddagzonneschijn. Zij wilde niet hebben dat Paul het balcon, dat uitzag op het groofe kanaal, betrad. Toen zij voorbij voeren, had hij al opgemerkt dat een paar hooge serin genstruiken voor de boogvensters wa ren geplaatst. Er was- dus geen ge vaar meer voor- spiedende oogen van uit de huizen aan den overkant En toch waren zij niet te hoog om aan hen die op het balcon zaten, het ge zicht van de maan en den hemel te ontnemen. Blijkbaar werden er toe bereidselen gemaakt voor het feest en hij wist dat het een nacht zou zijn, de goden waardig. Paul knielde als een hoveling en Koninklijk hezoek aan de tentoonstel ling Nylarito te Meppel. Dinsdagavond arriveerde Z. K. H. Prins Hendrik te Meppel. Op onze foto v.l.n.r. Comm. der Koningin Lindhorst Homan, Prins Hendrik, Burgemeester Knoppers. LUCHTVAART. De Graf Zeppelin". De gelukkige aankomst van het lucht schip heeft ook te Berlijn groote blijd schap en geestdrift gewekt. Alle open bare gebouwen en talrijke particuliere huizen hebben gevlagd en in de scho len werden de kinderen op het ge wicht van deze wereldvlucht gewezen. De kinderen kregen daarna vrijaf. Toen de Zeppelin over Frankrijk vloog heeft de Fransche minister Lau rent Eynac een draadloos telegram aan het luchtschip gezonden, waarin hij de hartelijke gelukwenschen van de Fransche luchtvaart overbracht. Commandant Lehman dankte. Zoo men weet is het ten strengste verboden, met het oog op het brand en ontplofifngsgevaar, aan boord van de „Graf Zeppelin" te rooken. Toen de Amerikaansche journalist I. Lïc- kald, terwijl het luchtschip zich mid den boven den Oceaan bevond, de waschgelegenheid betrad, merkte hij dan ook tot zijn verwondering, dat deze vol rook stond. Bij onderzoek bleek, dat voor hem een Amerikaansch van Gallup, in Nieuw Mexico. Alle in zittenden waren omgekomen. Blijkbaar koopman, R. Hogg, die te Lakehursf aan boord was gekomen, zich in de cabine had bevonden en, ondervraagd door kapitein Lehmann, erkende de man, op aandringen van zijn landge- nooten, dat hij inderdaad een sigaar had opgestoken. De verontwaardiging onder passagiers en bemanning over deze lichtzinnige daad was groot. Zijn sigaren en sigarenopsteker werden hem afgenomen en gedurende de rest van de reis werd de heer Hogg zoowel door zijn landgenooten als door de andere passagiers min of meer gene geerd. In de toekomst zal een derge lijk voorval zich echter niet behoeven te herhalen, want in de nieuw te bou wen luchtschepen zal een speciale ge- isoleerde rookcabine worden gebauwd, waarin zonder gevaar gerookt zal kun nen worden. Weer een vliegtuigramp. Reuter meldt uit New-York, dat hef vliegtuig City of San Francisco, dat bestemd was om een vliegdienst te on derhouden tusschen West- en Oost kust der Vereenigde Staten, Donder dag was zoek geraakt in een hevigen storm. Men heeft nu dit verongelukte kuste hare hand. Toen leidde hij haar naar hun feestmaaltijd. Dmitry trok bij hunne komst het gordijn opzijde en welk een aanblik viel hem ten deel. De heele kamer was veranderd in een rozenprieel. De muren waren er geheel mee bedekt. Een groote rustbank van donkerroode rozen be vond zich aan de eene zijde, uit zulke massa's opgestapeld, dat ze een vol komen vast geheel vormden. Van de zoldering hingen rozen-kettingen, die kleine lampjes verborgen, terwijl de maan in hare volle pracht haar schijn sel wierp van boven het scherm van seringenstruiken, die in vollen bloei stonden, waarmee zich het licht meng de van de rose-omkapte lampen. Het diner was klaar gezet op een ta fel in het midden der kamer en deze was bedekt met tube-rozen en stepha- notis, die zich slingerden om het reuk werk-fonteintje met de glimlachende cupido's. O, de geur van al deze bloe men! En die warme zomeravond! Geen wonder dat Paul's zinnen er door be dwelmd werden en dat zijn hoofd dui zelde. Nauwelijks waren zij gezeten of van uit de groote salon, welks deur opening verborgen was door een neer hangend netwerk van rozen, klonken heerlijke viooltonen en een knagende jongensstem. Een concert van louter zachte wijzen, die de zinnen steeds meer in vervoering brachten. Paul had niet gedacht dat er zulke musici in Venetië te krijgen zouden zijn en giste terecht, dat zij evenals de kok en de artist die dit alles gearrangeerd had, uit Parijs waren gekomen om dezen avond voor hem tot een onvergete- lijken te maken. Gedurende den maaltijd verbijster de zij hem door de wilde betoovering die er van haar uitging. Nooit te vo ren had zij verschillende zijden van haar karakter tot zulk een verfijnd geheel weten te vereenigen, te zamen gehouden door hare hartstochtelijke liefde. Het was met recht een avond de goden waardig en Paul's opwinding had haar hoogtepunt bereikt. „Mijn Paul", zei ze, toen eindelijk nog slechts de gouden wijn en de zeldzaamste vruchten op tafel ston den en zij geheel alleen waren zelfa de muzikanten hadden zich verwijderd en hunne melodieën kwamen tot hen van een gondel beneden. „Mijn Paul, ik wil dat je nooit dezen avond ver geten zult nooit aan mij zult den ken, dan als volkomen gelukkig, door je armen omvat, te midden der rozen. En zie, nu zullen wij nog eens van onzen huwelijkswijn drinken, om de vreugde onzer zielen te volmaken". Een groote welsprekendheid scheen Paul te bezielen en zijn tong los fe maken, zoodat hij ware liefdeshymnen terug fluisterde, in een taal even schoon als de hare. En de maan goot hare stralen naar binnen en de bloe men geurden. Zoowel natuur als kunst hadden hunne uiterste krachten inge spannen, om hun goddelijke vreugde te geven. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1