Raadsfilm. Stadsnieuws. de campagne 1928 bevredigt adressan ten allerminst, gezien het feit dat de campagne is verloopen onder de mees te gunstige omstandigheden. Er werd gemiddeld f 15,74 uitbetaald, terwijl bij verkoop naar Frankrijk f 20,kon worden bedongen, dat is per 1000 K.G. een verlies van f4,24 (dit staat er maar moet o.ï. zijn f4,26) of f 148,40 per aandeel. De suikerprijs was niet hoog, maar de afvalproducten waren duur en adressanten meenen, dat bij zui nig bedrijf en beheer het verlies on geveer kon gedekt zijn. Miss Amerika in Nederland. Miss Amerika, die in Nederland ver toeft, heeft Zondag een bezoek ge bracht aan den bekenden schrijver dr. H. W. van Loon, die een groot deel van zijn leven in Amerika heeft door gebracht en nu te Veere woont. De uitverkorene der Amerikaansche vrou wen heeft met groote belangstelling kennis genomen van Veere en het overige deel van Walcheren en zich o.a. met haar gastheer en den burge meester van Veere, den heer M. Q. Buijs Ballot, op de gevoelige plaat laten vereeuwigen, waarbij zij zich ge stoken h ad in het Zeeuwsche costuum, dat haar uitstekend stond. BORSSELE. Met ingang van 15 Aug. is benoemd tot directeur van het fanfare-corps „Oefening Kweekt Kunst" alhier, de heer W. Harthoorn te 's Heer Arendskërke. HANSWEERT. De uitgaande Belgi sche zeeboot „Cochinelle" is gisteren avond over gevallen water nabij Wal soorden omhoog gevaren en blijven zitten. Tegen hoog water is de boot met sleepboothulp vlot gekomen en heeft de reis voortgezet. KLOETINGE. De voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school alhier, luidt als volgt: I. C. van de Zande te Dinteloord; 2. J. J. Polderman te Krabbendijke; 3. B. van de Reepe te Oud-Vossemeer. MIDDELBURG. Hedemnorgen werd alhier door den hoofdingenieur-direc teur van den Rijkswaterstaat aanbe steed het verbeteren van een deel van den Rijksweg MiddelburgGoesKa- pelle op den Ankerveeredijk in de ge meente 's Heer Arendslcerke, behoo- rende tot werken tot verbeteringen van de Rijkswegen in Zeeland. Raming f27.000. De laagste inschrijver was de heer M. W. Knuist te Goes voor f24560. OVEZAND. De heer L. M. Huige, onderwijzer aan de r.k. school, slaag de te Rotterdam voor de hoofdakte. WISSENKERKE. Maandag werd al hier door Notaris Pilaar publiek ver kocht: bouwland, groot 1.38.50 H.A., aan Leunis van Liere Krijnszoon te Wissenkerke voor f4500,Een woon huis en erf in de gemeente Wissen kerke, groot 2 A. 3 c.A., aan Janus Louis de Looff Aartszoon te Wissen kerke voor f2400,Samen f6900, WOLPHAARTSDIJK. Aan den bur- gemeester is van 3 tot en 'met 14 September verlof vferleend. Maandagmiddag werd door den burgemeester de eerste steen gelegd voor het nieuwe raadhuis. De burge meester hield bij deze gelegenheid een rede, waarin hij de leden van den raad zijne gelukwenschen aanbood met dit feit en tevens zijne dankbaarheid uit sprak voor de verleende medewerking bij de voorbereiding van den bouw. Ook de ingezetenen werden geluk ge- wenscht met dit bouwwerk, dat een sieraad voor de gemeente en zelfs voor geheel Zuid-Beveland belooft te worden. De architect de heer Potho ven werd door spr. geluk gewenscht met de keuze van dit ontwerp. Verder wendde de burgemeester zich tot den aannemer, den heer Schrijver, die er een eer in zal stellen dit werk zoo goed mogelijk uit te voeren. Spr. ein digde zijne rede met de hoop uit te spreken, dat binnen de muren van dit gebouw steeds op een prettige wijze in het belang der gemeente mag wor den samengewerkt, en dat Gods on- misbaren zegen op dit bouwwerk moge rusten. Hierna werd door den burge meester een enveloppe met inhoud aangeboden, te verdeelen onder de werklieden, ter herinnering aan dit heuglijk gebeuren, waarvoor de tim merman Buijs in welgekozen woorden zijn dank betuigde. De heer Schrijver dankte voor de goede woorden tof hem gericht en hoopte dat de ver wachtingen niet beschaamd zullen wor den. De architect, de heer Pothoven, sprak in gelijken geest. Het bouwterrein was met vlaggen zeer aardig versierd en vele belang stellenden waren opgekomen om ge tuige te zijn van deze gebeurtenis. Na afloop van een en ander kwam de gemeenteraad met den architect, aannemer enz. nog even samen in de raadszaal, waar de burgemeester in de eerste plaats een dronk wijdde nan H. M. de Koningin en in de. twee de plaats op het welslagen van het bouwwerk. Wethouder Valkier sprak den burgemeester toe en feliciteerde hem met het pas voltrokken feit en huldigde diens verdiensten in verband hiermede. Hij bracht voorts een woord van hulde aan architect en aannemer en wenschte mede den heer Goetheer, gemeente-secretaris en hef andere se cretarie-personeel geluk met den bouw van een nieuw gemeentehuis. De heer M. Kloosterman zeide ze ker de tolk te zijn van vele inwoners wanneer hij burgemeester en leden van den raad feliciteerde met deze ge beurtenis; hij zeide overtuigd te zijn, dat wanneer straks het nieuwe ge meentehuis gereed is, bij velen het vooroordeel dat zij hadden tegen de keuze van het bouwterrein, zal weg vallen. Want zeker zal blijken, dat het nieuwe gemeentehuis een gebouw zal zijn waarop elke inwoner van Wol- phaartsdijk trotsch mag wezen. ZIERIKZEE. De voordracht ter be noeming van een onderwijzeres aan school B te Zierikzee, bestaat uit de dames: 1. M. Rottier te Kapelle-Bie- zelinge; 2. M. N. Merle te Zierikzee; 3. C. A. Kaboord te Wolphaartsdijk. In het begin van onze loopbaan heb ben we eenigen tijd samengewerkt met iemand, die het woord „zakelijk" min stens zoo dikwijls in den mond nam als een Yankee-girl een nieuw blokje kauwgummi. De handel, en alles waf daarmee verband kan houden waren ons vreemd, en dies stelden we, als bovenbedoelde zakenman een of anderen maatregel nam, wel eens de vraag: „Waarom doet U nu zus of zoo; kon dat eigen lijk wel door den beugel?" Het leek ons n.l. van tijd tot tijd dat niet alle maatregelen, ten behoeve der zaak ge nomen, op zedelijke overwegingen ge heel te aanvaarden waren. De ant woorden luidden dan bijna altijd: „Dat is toch zakelijk". Na verloop van eenigen tijd was het 't groentje duidelijk geworden dat het woord „zakelijk" voor den zakenman alle reden van bestaan heeft; maar ook dat het wel eens dienst doet als de vlag, dekkende een lading, waarvoor een niet door de handels-wol geverfde den neus optrekt. Ja, om nog verder te gaan, het woord „zakelijk" zag hij dra als een koppelteeken tusschen twee mentaliteiten die zeer goed in één man vereenigd kunnen zijn, de men- schelijke mentaliteit en de handels mentaliteit, welke aan twee communi- ceerende vaten doen denken. Dood eerlijke en zeer hoogstaande menschen in hun particuliere leven, kerels die niemand een cent te kort zullen doen of niemand op straat beentje zullen lichten, worden in de oogen van den leek wel eens lichtelijke schurkjes als ze in hun zaken bevel geven tot een handeling, waarvoor hef woord „za kelijk" in het leven schijnt geroepen te zijn. Aan boven aangeduiden vriend in wiens mond „dat is zakelijk" bestor- lag (overigens een zeer braaf man, om eens in den verteltrant van onzen burgemeester te vervallen) moesten we Maandagmiddag denken, toen in de raadsvergadering aan de orde was het voorstel van B. en W. om over te gaan tot invoering van een vastrecht- tarief voor de gasverbruikers. De raad van Goes toch heeft jaren lang een niet onverdienstelijke rol ver vuld in het Goesche koor als dit zijn tragi-komische lied: „P.Z.E.M., breng toch licht", in het openbaar ver tolkte. Eindelijk kwam de P. Z. E. Mde electrische lichten bran den nog slechts in sommige huizenof daar blijkt de geheele raad zich te kunnen vereenigen met het plan om de afname van gas meer meer aantrekkelijk te maken, of te wel om de electriciteit met gas te be- concurreeren. Het voornemen om de Goesche gasfabriek veel gas te doen leveren, en de pogingen om het een maal genomen terrein te behouden, zijn natuurlijk „zakelijk" geheel in orde. Maarspeurt de niet in zaken ingewijde in de door den raad voor genomen campagne niet éven een.... luchtje? Laten we deze kwestie overigens ook hier slechts „zakelijk" zien. Zoo we zulks doen moet 't ons van het hart dat we in het door de gascommïsie voorgestelde vastrecht-tarief niet veel aantrekkelijkheden voor de verbrui kers kunnen ontwaren. De heer van Bommel van Vloten heeft namens de fin. commissie o.i. zeer juist de zwak ke plekken in het voorstel naar voren gebracht, en wethouder van Melle slaagde met zijn verdediging niet ons van de waarde van het voorstel te overtuigen. We achten het dan ook gelukkig dat de stemmen over het vastrecht-tarief staakten, we hopen dat het in een volgende vergadering ver- worpen zal worden en dat men eer tijds met een nieuw plan ter tafel zal komen. En dan liefst niet met een ge wijzigd vastrecht-tarief, want voor de praktijk vermoeden we ook dit in Goes van niet veel beteekenis. Wil men met succes de P.Z.E.M. concurrentie aandoen, wil men het verbruik van gas voor verwarmings- en krachtdoel einden doen toenemen (in deze rich ting zal men het dienen te zoeken en niet aan den kant van het ,,licht"-gas) dan zal men onvermijdelijk moeten overgaan tot verlaging van den kost prijs van gas voor motoren en voor kachels en fornuizen, entot de levering van gas uit Goes aan de bui tengemeenten. Ook deze laatste moge lijkheid mag nog wel eens ernstiger overwogen worden, en meer „zakelijk" worden beschouwd dan tot nu toe ge schiedde. Het voorstel om aan de vakschool voor meisjes een opleiding voor huis houdster te verbinden, ging zonder bespreking onder den voorzittersha mer door. De raad toonde daarmee weer een open oog te hebben voor de eischen welke Goes als centrum van Zuid-Beveland aa^i hare onderwijsin richtingen stelt. Niet onvermakelijk was de gedach- tenwisseling tusschen den voorzitter en den heer van Bommel van Vloten in zake de cabine van het Schuttershof, doordat de eerste den tweeden den naam van een der vorige pachters wil de doen noemen, aan welke, geestig op gezette val, de heer van Bommel van Vloten zich werkelijk alleraardigst wist te onttrekken. De voorzitter schet ste op de hem eigen plaisante wijze de misère die B. en W. met de diverse pachters overleefd hebben, hij weidde uit over de cabine-kwestie die eenige jaren geleden hier ter stede vrij veel stof heeft opgeworpen en tenslotte ver zekerde de heer Hajenius dat in de toekomst zooiets niet meer zal kunnen voorkomen. Als we dus wel begrepen hebben zal het Schuttershof dus niet meer aan een bioscoop-exploitant mo gen worden onderverhuurd. Nu vraag naar bioscoop-gelegenheid zal in Goes voorloopig toch wel tot de on mogelijkheden behooren. Bij ieder voorstel, waarvan de redactie het woord „arbeiders" bevat, trekken de heeren Buijs en Crucq van leer, en daarom waren zij ook de op den voor grond tredende woordvoerders over het voorstel om geen verandering te brengen in de aan de havenarbeiders uitbetaalde loonen. De kwestie zelf is te onbelangrijk om er hier lang bij stil te staan, en liever lichten we een belangrijke passage uit een opmerking van den heer Buijs tijdens het debat over het voorstel. De h eer Buijs merkte op dat ouder domsrente genietende arbeiders, als zij door de gemeente te werk worden gesteld f3,minder verdienen dan jongere collega's. B. en W. spraken deze onthulling, die in onze oogen geen genade kan vinden, niet tegen. „Zakelijk" zal deze aftrek weer wel verdedigd kunnen worden, doch „men- schelijk" niet. We vertrouwen dan ook dat een volwaardige arbeider, door de gemeente te werk gesteld, voortaan een volwaardig loon zal verdienen. Een particulier, die van iemands ouder domsrente zou profiteeren, zouden we niet anders dan een „uitbuiter" (we geven toe stijl-S.D.A.P., maar die is soms nuttig en zeer toepasselijk) kun nen noemen. Laat staan dan een ge meente! Nadat het tehuis voor eenden, met een hoffelijk gebaar door den heer Bonnet de gemeente aangeboden, in dank was aanvaard, nadat eenige voor stellen met „dikke getallen" waren aangenomen, en nadat men even had „gegrinnekt" over den ruil van grond met de kerk, die reeds had plaatsge vonden voordat de raad zijn toestem ming verleende, kwam de voorzitter met een aantal mededeelingen, die la ter gedeeltelijk als voorstellen op nieuw ter tafel zullen worden gebracht, en die bewezen hoe prettig en genoeg lijk B. en W. en de raad hier tegen over elkaar staan. Tijdens de mede deelingen hing in de raadszaal een echt huiselijke atmosfeer. Pa, Ma en oudste zoon van het gezin Raad had den plannen om de kinderen over eenigen tijd eens wat feestelijks te eten te geven, en nu wilden ze eerst eens hooren «at het grut van dit schoteltje en van dat pasteitje dacht. We mogen iets dergelijks wel, en dan't bespaart zooveel tijd als B. en W. vóór de indiening van afgeronde voorstellen zoo im groszen Ganzen de meening van de raadsleden kennen. Voor de mededeelingen verwijzen we hier verder naar het verslag, even als voor de rondvraag, het troetelkind van den heer Eckhardt. Na een broeierige vergadering van eenige uren was het college door het geheele menu heen, en konden we allen warm, maar voldaan, het huis der vreugden weder verlaten. We hadden eenige hoop dat B, en W., raad en verslaggevers zich per autobus gezamenlijk naar 't Sas zou den begeven om daar een bad te ne men, (geleide Alkmaar's burgervader dezer dagen, na afloop van een raads vergadering zijn kudde niet naar een poffertjes-kraam op de kermis?) dochniets daarvan. Ieder ging zijn eigen weg, en een Sas-film van onze vroede vaderen kon niet worden opgenomen. Of dat, achteraf gezien, erg jam mer is? Wie zal 't zeggen! Gemeenteraad. (Vervolg van Maandag.) Voorstel om medewerking te verleenen tot uitbreiding van het leerplan der Vak school voor Meisjes. De uitbreiding omvat een opleiding voor huishoudster. De kosten dezer uitbreiding bedragen per jaar f500 a f 600, doch deze worden door de schoolgelden gedekt. Het voorste! wordt aangenomen. Verzoek van de heeren J. M. van Riet en A. de Bruijne om goedkeuring van een door hen voorgenomen wijziging van het plan van bebouwing van den Oostwal. Het verzoek wordt toegestaan. Voorstel tot wijziging van de gemeente- begrootimg voor 1929. De heier Van Bommel van Vlo ten vraagt inlichtingen over de cabine der bioscoop in het Schuttershof. Waarom be taalt de gemeente daar huur voor? De voorzitter zegt dat deze ca bine-kwestie een ware lijdensgeschiede nis is. Hij legt uit hoe de cabine van eige naar veranderd is in den loop der jaren. B. en W. hebben de moeilijke kabine- kwestie ten slotte tot genoegen van ieder een geregeld. Hoewel het moeilijk is ge weest omdat de pachters van het Schut tershof (er waren er veel) het B. en W. niet gemakkelijk hebben gemaakt. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot ruiling van grond aan den Oostwal met den heer Joh. Klooster man Jz. Aangenomen. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school A. Benoemd wordt de heer J. C. M. Ma- zure te Hoedekenskerke. De heer C. v. d. Reepe krijgt 4 stemmen. Voorstel om geen verandering te bren- gien in de aan de arbeiders, die in Juni 1929 aan de havenb oorden werkten, uit betaalde loonen. De heer B uij s kan zich hiermede niet vereenigen. Spr. wijst er op dat bedoelde f 0,42 per uur een minimum loon zijn. Het voorstel houdt geen rekening met het ver zoek van den Goeschen bestuurdersbond. De voorzitter meent dat het adres in hoofdzaak is ingediend voor de menschen die aan de haven hebben gewerkt. De heer B u ij s zegt dat het werk aan de haven aanleiding tot de indiening was. Spr. verwacht alsnog advies op 't adres. De heer Van Bommel van Vlo ten steunt dit. De heer B u ij s komt dan weder terug op het minimum-loon. Hij stelt voor alsnog aan de menschen van de haven f 0,42 per uur uit te betalen. De heer Crucq bespreekt het advies van den directeur van gemeente-werken. Daaruit blijkt dat menschen die ouder- doms-rente genieten f 3,minder loon ontvangen. Dit vindt spr. niet fair. De ge meente behoeft niet te profiteeren van deze menschen. Zijn ze volwaardige werk krachten, betaal ze dan ook volwaardig. Wethouder Goedbloed zegt dat het minimum-loon op f 0,42 is vastgesteld. B. en W. zijn echter tegen de terugwerkende kracht. De voorzitter doet voorlezing van een gedeelte der notulen der vergadering waarin deze kwestie is behandeld. De heser Van Bommel van Vlo ten vindt het verkeerd nu nog loon te be talen voor werk omdat de een of ander een request indient. Spr. is het eens met den heer Buijs dat van volwaardige arbeids krachten geen/ f 3 mag worden ingehouden zoo deze ouderdomsrente hebben. De heer B u ij s zegt dat van de haven arbeiders geprofiteerd is geworden. De menschen hadden geen werk, en toen na men ze natuurlijk alles aan. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 9 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Vermaire, Crucq en Buijs. Voorstel tot het aanvaarden van de schenking door den heer J. Bonnet van een eendenhuisje ter plaatsing in de Vest bii de Boudewijn de Wittestraat. Aangenomen. De heer B u ij s zeg) dat f 40 per jaar is uitgetrokken voor het voeren der zwa nen. Is dit niet te weinig? De voorzitter meent dat het vol doende is. Vroeger werd maar f 20 uit getrokken. Vaststelling van de rekening van het Gasthuis over 1927. De vaststelling vindt plaats, Vaststelling van de begrooting van hef Burgerlijk Armbestuur over 1929. De begrooting wordt vastgesteld op f 117626.33V2. De heer Crucq. „Winst De heer Van Bommel van Vlo- ten; „Verlies". Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1929. Aangenomen. Voorstel tot wijziging der Motor- en Rijwielverordening. Aangenomen. Verzoek van den Kerkeraad der Ge reformeerde Kerk om ruiling van grond en uitwegen aan den Westwal. De voorzitter zegt dat er al op gjerekend is dat de raad dit verzoek zal"' toestaan. Een gedeelte van de gracht i s al gedempt. De heer Koning vindt het niet erg. „Laten ze het heele ding maar dichtma ken." De heer Eckhardt zou willen be palen dat de modder verwijderd moet worden, of dat er een afdamming, komt. De heer Crucq zou in overweging wil len geven ook den anderen kant te laten dicht wei-pen. Het verzoek wordt toegestaan. Voorstel tot wijziging der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1928. Aangenomen. BiiiLff li!' r l'M Ei'! Aangeboden wordt de gemeenterekening over 1928, met de navolgende cijfers: in komsten f686.711,35, uitg. f 673.427,81 V2 batig slot f 13.283,53V2- Kapitaaldienst inkomsten f 911.074,86 V2, uitgaven f958.779,67. NaJeeiig, slot f 47.704,80'/2; Mededeelingen. De voorzitter deelt mede dat de directeur van gemeentewerken een bereke ning heeft gemaakt van de kosten van den aanleg van electriciteit in gemeente-ge- bouwen. De leiding zal f 6400 kosten, de lampen f 3500. Hierover zal later nog een voorstel komen. Alleen wil spr. wel van gedachte wisselen over het Schuttershof. Daar zal alleen de leiding moeten worden betaald. Voor lampen enz. moet de pach ter zorgen. De raad besluit in het Schuttershof de leiding te doen leggen. De voorzitter zegt dat begonnen is met de restauratie van den toren. Verder dat het kerkbestuur de kerk van bliksemaf leiders wil voorzien. Het vraagt of de gpmeente ook den toren wil beveiligen. Dit zal f3 00 kosten. Spr. vraagt zich af of het rijk geen subsidie zou willen ver- leenen voor de restauratie van den toren. De heer Van Bommel van Vlo ten acht dit niet onmogelijk. Men zou de kwestie met den heer v. d. Kloot Mey- burg kunnen bespreken. De voorzitter deelt verder mede, Jat de kerkvoogdij medegedeeld heeft dat de gewichten van de stadsklok niet meer zullen kunnen draaien nadat in de wandel- kerk een plafond zal zijn aangebracht. Verdwijnen de gewichten, dan staat de klok stil, tenzij men een andere methode gaat volgen. Een voorstel tot electrisch inrichten van het uurwerk is reeds van een firma ingekomen. Het werk zal met uur werk f 3200 kosten. Per jaar gebruikt het voor f 75 aan stroom. Een andere firma wil voor f2200 leveren,' terwijl dit toe stel nog minder aan stroom zal gebruiken. Later zullen B. en W. met een afgerond voorstel komen. De heer Van Bommel van Vlo ten zal zich over een betrouwbaar uur werk verheugen. Het huidige is niet in orde. i 1 1 De voorzitter deelt veder mede, dat de heer Sprengpr gegarandeerd' heeft alle zieke en dooide Iepen zoo spoedig mogelijk te doen rooien. De hees" Koning zegt dat de planten- ziektekundige dienst dezer dagen heeft uitgemaakt dat zieke Iepen oen gevaar ep- leveren voor gezonde. Een jaar geleden wist men dat nog niet. Het advies van den heer Sprenger zal hiermede wel verband houden. De voorzitter zegt dat B. en W. gelegenheid hebben gegeven tot kostelooze inenting tegen alastrim. 1 Ingekomen is een verzoek tot uitbreiding van de waterleiding voorden woningbouw aan den Parallelweg. Dit wordt toegestaan. In Goes zullen ouders van adspirant- leerlingen der H.B.S. een cursus doen gpven in de Fransche taal. Ze vragen tegen de gebruikelijke voorwaarden een lokaal, waarin deze lessen gegeven zullen kunnen worden. De raad heeft hiertegen geen bezwaar. De heer Vermaire vraagt of B.en W. al een beslissing hebben genomen inzake de kwestie tusschen eenige inge zetenen en den heer Van Liere over den motor in zijn ijsfabriek, die zooveel last veroorzaakt.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2