GOESCHE ÉS COURANT K iOS. DRIE WEKEN VAN LIEFDE. 'inderkopjes Woensdag 4 September 1929 116 'Jaargang. Uit de Pers. LINTVELT's BAZAR W eteDscbappeo. School en kerk met mooi,dik haar Rechtszaken. ProviDcienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2,—. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent UitjjaveNaamlooze Vennootschap Goesche Coarant Kleenwoas te Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goee. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentlën worden aangenomen tot 12 uur voorm. België te Hansweert. Het „Hbld." schrijft: In een strijd om de Rijnvrachten tusschen Antwerpen en de Nederland- sche havens is een nieuw element ge komen: de z.g. compensatie-toeslag. Wat het kanaal van de Antwerp- sche dokken naar den Moerdijk Bel gië zou hebben gekost aan rente en af lossing wordt, in afwachting van de tot standkoming van een door België aan het Moerdijkkanaal gelijkwaardig ge achte verbinding, besteed aan een compensatie-toeslag van maximaal 2V2 frs. per ton voor vracht uit Duitschland, voor Antwerpen bestemd. Hetgeen de ontheffing van de sur taxes d'entrepöt en het vrij sleepen van Antwerpen naar Dordt niet ver mochten, zal nu deze compensatietoe slag moeten bewerkstelligen, een groo teren toevoer van de thans vooral over Rotterdam verscheepte massagoederen Wij hechten aan beschermende maat regelen van dien aard geen overgroot gewicht. Dergelijke pogingen om den natuurlijken gang van het verkeer kunstmatig te verstoren, hebben in den regel niet duurzaam het daardoor beoogde gevolg. Dat evenwel door de zen compensatie-toeslag aan onze ha vens ten minste tijdelijk vracht d.w.z. werkgelegenheid, zal worden ontno men, blijft buiten eiken twijfel. Nu is tegenover maatregelen van dezen aard zeer weinig te doen, wan neer men niet zelf ook het tweesnij dend zwaard der protectie wil ter hand nemen en wij zijn de laatsten om daarop aan te dringen. Er is in deze zaak echter nog een ander element. De Belgische regeering kondigde openlijk aan, dat zij, om na te gaan of de vracht waarvoor aan spraak wordt gemaakt op de compen satie, inderdaad Rijnvracht is en wer kelijk onverbroken naar Antwerpen wordt vervoerd, te Hansweert op Ne- derlandsch gebied een controle-post zal vestigen. Het geldt hier niet een bij internationale overeenkomst vast gestelde, maar een eenzijdige Belgi sche maatregel. Men mag dus aanne men, dat onze regeering reeds stap pen deed om zich te vergewissen van welken aard die controle zal zijn, en hoe die zal worden beoefend, om ter stond een protest te kunnen laten hooren wanneer blijken mocht dat België hier op vreemd gebied be stuursmaatregelen wil nemen, die in strijd zouden zijn met den eerbied aan anderer recht verschuldigd. Het moge juist zijn dat de in België Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 37 FEUILLETON Naar het Engelsch van ELINOR GLYN. Zij was schalksch en speelsch, het eene oogenblik Paul liefkoozend met oneindige teederheid, het andere oogen blik hem aan zijn krullen trekkend en in zijn oorlelletjes bijtend. Zij liet hem geen seconde alleen, het was of zij hem steeds meer verfijnde lief- koozingen wilde leeren en steeds nieu we schakeeringen van hartstocht en gelukzaligheid te voorschijn wilde roe pen. Alle vrees was gebannen, alleen hemelsche zaligheid bleef over. Zij lachte en glimlachte uitdagend met half gesloten oogen, kroop als een slang over haar minnaar heen en kuste zijne oogleden en zijn haar. Zij waren zoo boven alle beschrijving gelukkig, dat het middag werd, .voor zij er aan dachten hun balcon te verlaten en toen vertrokken zij in de open gon del en gleden weg door typische ka naaltjes, tot zij de lagune bereikten. „Wij zullen niet lang in de gondel blijven, Paul. Ik kan het niet uithou den je armen niet om me heen te voelen en ons paleis is zoo heerlijk. tot een soort dwangvoorstelling ge worden gedachte, dat Nederland zijn Zuidelijke buren wil berooven van zijn legitieme portie in de Rijnvaart veel zal verklaren, maar dat verontschul digt niet alles. Wij weten niet of de aankondiging van hef plan onze regee ring aanleiding heeft gegeven tot een vraag aan die te Brussel wat daarmede werd bedoeld, maar er is reden te ver onderstellen dat onze regeering dili gent is, en onderzoekt in hoever de Belgische plannen in den aangekon- digden vorm worden ten uitvoer ge legd. Edison ziek Uit New-York komt het bericht, dat Edison sinds tien dagen ziek te bed ligt Zelfs zou zijn huisarts een hersen- specialist in consult hebben geroepen. De patiënt zelf wil er echter niet van weten, dat hij ziek is. Hij heeft een erge verkoudheid, dat is alles, en hij begrijpt niet waarom hem niet wordt toegestaan aan zijn werk te gaan. Kardinaal van Rossam in Amsterdam, Onder groofe belangstelling is Maan dagavond den dag waarop hij 75 jaar werd kardinaal van Rossum aan het Centraal Station te Amster dam aangekomen voor een verblijf van eenige dagen in ons land. Bij die gelegenheid zal hij gehuldigd worden met zijn gouden priesterfeest. Op het station waren o.m. ter ontvangst aan wezig de bisschop van Haarlem, mgr. Aengenent; de pauselijke internuntus te 's Gravenhage, mgr. Schioppa, de deken van Amsterdam dr. van Noort en leden van het eere-comité der hul diging. Tot het uitvoerend comité be- hooren mgr. dr. Eras, procurator van het Nederlandsch Episcopaat te Rome, die deel van het gevolg van den kar dinaal uitmaakt, prof. dr. J. Hoogveld uit Nijmegen en de heer W. J. R. Dreesman, in wiens woning aan het Museumplein de kardinaal, evenals 5 jaar geleden, verblijf houdt. Verschillende aanwezigen maakten hunne opwachting bij hem. Vervolgens reed de auto van den kardinaal, met het oog op zijn hoogen leeftijd, voor op het perron voor de wachtkamer, waar heel wat belangstellenden wa ren samengedrongen. De andere auto's van den stoet in het geheel waren er zeven wachtten bij den Westelij ken afrit. Hier was een groot publiek verzameld, dat den kardinaal bij zijn voorbijrijden levendig toejuichte. Ook langs den weg, die gereden werd, ston den heel wat kijkers. In de parochiekerk van den Aller- heiiigsten Rozenkrans in de Jacob Obrechtstraat heeft daarop de plech- En, o mijn geliefde, van avond zal ik je een feest bereiden als nooit te vo ren. De nacht van onze volle maan! Paul, ik heb gezorgd voor een rozen- prieel, voor muziek en zang. Ik wil dat je je dezen avond je leven lang herinneren zult". „Alsof ik ooit een oogenblik van on zen tijd zou kunnen vergeten, liefste", zei Paul. „Daarvoor is er geen rozen feest noodig, maar waar jij behagen in schept, strekt ook mij tot vreugde". „Paul", fluisterde zij een oogenblik later, hare hand in de zijne, na een zachte stilte, „is dit niet een leven van vreugde, zoo zacht en vervloeiend, hier in Venetië? Men schijnt zoo ver ver wijderd van de stormen des levens. Altijd zal ik het liefhebben, jij ook, en later moet je terugkomen en de gebou wen en hare geschiedenis besfudeeren, Paul met je mooie, nieuwe oogen". „Wij zullen samen komen, lieveling" antwoordde hij. „Alleen zou ik het nooit meer willen zien". „Beminde!" fluisterde zij weer aan zijn oor en toen zeide ze: „Paul, je moet toch eens „Salambo" lezen, dat meesterwerk van Flaubert. Daar waait een geest van liefde in rond, die je nu begrijpen zult; die liefde die uit Ma- tho's oogen straalde, toen zijn lichaam verpletterd werd. Dat is de liefde, die ik voor jou koester een liefde, ver heven boven alle woorden en begrip zooals een van jullie Engelsche Bj W| Hethaargroeitveelsnelleralsgij «5 «f datmetPurol behandelt. Alsmen zoo nu en dan slechts een weinig Purol I goed in de hoofdhuid wrijft, dan wordt I daardoor de haargroei krachtig bevor- I dert en het haar mooier en dikker. tige kerkelijke ontvangst van kardi naal v. Rossum plaats gevonden, waar bij mgr. Aengenent de begroetingsrede uitsprak. Politierechter te Middelburg. Het gezag geschopt. J. O., 27 jaar, arbeider te 's Hee- renhoek, werd ten laste gelegd, dat hij op 13 Juli j.l, den in dienst zijnden rijksveldwachter L. te 's Heerenhoek heeft geschopt. Eisch 14 dagen gevan genisstraf. Uitspraak idem. Mr. P. C. Adriaanse, verd. raadsman, vroeg een lichtere straf. De bloemenliefhebber. H. K„ 21 jaar, koopman te Kapelle, werd ten la§te gelegd, dat hij in de nachten van 4 op 5,12 op 13 en 15 op 16 Juli j.l. telkens eenige chrysanten- planten, toebehoorende aan J. A. Mol te Kapelle, heeft weggenomen. Eisch: f40 boete of 40 dagen hechtenis. Uit spraak: f40 boete of 40 d. hechtenis. Nachtelijke beleediging. H. V„ 43 jaar, koffiehuishouder en koopman te Wissenkerke, werd ver dacht, dat hij in den nacht van 17 op 18 Juli j.l. te Wissenkerke den ge meenteveldwachter H., die surveilleer de, heeft beleedigd. Eisch: f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak: f10 boete of 10 dagden hechtenis. Het drama in het park Zorgvliet. De vacantiekamer van de rechtbank heeft gisteren den student O. d. C., die in den avond van 13 Mei j.l. in het park Zorgvliet in Den Haag een meisje van het leven heeft beroofd, wegens doodslag veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. De rechtbank overwoog in haar von nis o.m., dat door de verklaringen van verdachte en van de getuigen en des kundigen wettig en overtuigend bewe zen is, dat verdachte opzettelijk, ten einde haar van het leven te berooven, uit een met 6 scherpe patronen gela den revolver drie schoten heeft gelost op Mej. A. B. en zulks op een afstand van ten hoogste 3 c.M. Voorts heeft de rechtbank het verweer van den verde diger, dat verdachte hierbij onbewust zou hebben gehandeld, verworpen. Wat de op te leggen straf betrof, heeft de rechtbank hierbij eenerzijds rekening gehouden met den ernst van het door verdachte gepleegde misdrijf, waar door een jong menschenleven werd dichters zegt. Als de liefde van eene vrouw voor een man haar toppunt heeft bereikt, dan is er, o vreemde ironie, altijd iets van het wijfje in. Hoe grillig, tijgerachtig en ontembaar zij ook moge zijn, dan verlangt zij het erkende bezit en eigendom van den man te zijn, zelfs tot haar eigen on eer; zij verlangt zijne gelijkenis weer voort te brengen, hem met hare zor gen te omringen. Zij zal denken aan zijn voedsel en aan zijne kleeding en aan zijn welzijn, en nooit aan haar eigen maar als zij wijs is, zal zij dat alles diep in haar hart verborgen hou den, want de meeste mannen kunnen dit groote licht harer liefde niet ver dragen en zoo gauw hare liefde alleen aan hem denkt, gaat zijne liefde tanen". „De gewone man ja, die zal mis schien zoo zijn", stemde Paiil toe. „Maar wat weet de gewone mensch van iedere sekse, van liefde". „Zij denken dat zij ze kennen", zei ze. „Ze denken het werkelijk; maar een liefde als de onze komt misschien slechts éénmaal in de honderd jaar voor; en meestal is een belangrijk feit er het gevolg van hetzij goed, hetzij slecht". „Het zij zoo!" zei Paul. „Ik ben als Antonius in dat gedicht, dat je me gisteravond hebt voorgelezen. Ik moet je voor mij alleen hebben. „Al ver sperren dood, schande, alles wat je wilt, mij ook den weg. Antonius wist vernietigd, en anderzijds met het blan co verleden en de verminderde toere kenbaarheid van verdachte. Tenslotte overwoog de rechtbank, dat er geen reden is om te voldoen aan het verzoek, verdachte te plaatsen in een bijzondere strafgevangenis. Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. Vrijdag a.s. wordt te Terneuzen de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van bovengenoemde Coöpe ratie. Aan het daarin uit te brengen jaarverslag is het volgende ontleend: In het boekjaar 19281929 (29ste werkjaar) werden 104.873.000 K.G. bieten geleverd, dus eene ten opzich te van het getal aandeelen zeer flinke hoeveelheid. Met voldoening wordt door het bestuur daarvan melding ge maakt, omdat de leden toonen te be grijpen: hoe meer bieten in de fa briek verwerkt worden, hoe hooger de uit te keeren bietenprijs kan zijn, gezien de vaste exp.-kosten onafhanke lijk van het aantal verwerkte bieten. Het is in het eigen belang der leden dit ook te blijven inzien, in de moei lijke tijden, die de coöperatie nog steeds doormaakt. Met voldoening wordt gewag gemaakt van het aanne men van het wetsontwerp-v. d. Heu vel door de Tweede Kamer en gehoopt dat ook de Eerste Kamer en daarna de Regeering zelve zullen begrijpen, dat aan het voortbestaan van de bie tencultuur en de suikerindustrie groo te nationale belangen verbonden zijn. De campagne in de fabriek duurde van 8 October tot 13 December en had dus een regelmatig verloop. De exploitatiekosten waren per 1000 K.G. bieten belangrijk lager dan in het vorige jaar, o.a. door de grootere hoe veelheid bieten. Deze omstandigheid, het hooge suikergehalte, de bevredi gende opbrengst der pulp, de vlotte gang van zaken in de fabriek en op nieuw aangebrachte bezuinigingen, heb ben er toe geleid, dat de uitgekeerde bietenprijs, hoewel deze voor den ver bouwer niet voldoende loonend mag worden geacht, toch nog hooger zijn dan de suikerprijs mocht doen ver wachten. Voor afschrijving werd een bedrag bestemd van f 40.265,54, ter wijl het dan resteerende saldo inmid dels werd aangewend voor afrekening der geleverde bieten. Het aantal aandeelen bedraagt 2883, verdeeld over 635 leden. Volgens de winst- en verliesrekening werd ontvangen voor witsuiker de som van f 1.819.044,43, voor ruwsuiker f 3820,68voor pulp f 609.081,23voor melasse f 204.866,18, verder vergoe ding voor stormschade op bieten f 11.312,30, wat vermeerderd met f 1945,26 onverdeeld saldo a. p. wat hij zeide en de dichter ook". „Hij was een even groot beeldhou wer als dichter", zei de dame. „En ja, hij wist alles van dit lievend paar, veel beter dan jullie Shakespeare, die me absoluut koud laat met zijne opvat ting over hen. Voor mij was Cleopatra een verfijnde, schitterende vorstin". „Natuurlijk, want ze lijkt precies op jou, liefste", zei Paul. „In jou is hare ziel opnieuw belichaamd en dat ge dicht moet je me schenken, omdat het juist dat zegt, wat ik zal moeten zeg gen, als ik ooit een tijdlang van je gescheiden zal moeten zijn". „Zeg haar dat ik niet leef, Voor ik weer haar oogen zie dat Rome Verschrik'lijk is zeg haar o ik weet niet wat; Dat elke ruimte, plaats, ge dachten en gevoel Als akelige droomen zijn, waar zij zich niet bevond; De menschen onverdraaglijk, het leven hopeloos. Elks praten klinkt mij hol...." „Ja, dat zou ik zeggen; ik zeg het nu al tot mezelf in het korte oogen blikje, dat ik niet bij je ben, als je je kleedt". Hare pogen werden wazig van tee derheid. „Paul! je hebt me lief, mijn eigen schat", zei ze. „O, waarom kunnen we niet verder f 1945,26, een totaal van f2.660.070,08 geeft. Onder de uitgaven komt voor on der de post bieten: onkosten f 223.353,01 en uitkeering aan de leden f 1.581.166,51, samen f 1.804.519,52. Dit moet morden verminderd met f202,04 voor saldo van ruiling, zoodat resteert f 1.804.317,48. Verder treffen wij o.a. een post saldo f224.015,89, naast de verschillende posten die op iedere exploitatierekening voorkomen en afschrijvingen tot een bedrag van f40.265,54. De balans geeft aan bezittingenter reinen f27.000; gebouwen f 70.000; machines f433.500; pulpdrogerij f16.000; los- en laadinrichtingen f44.000; rollend materieel f20.000; woonhuizen f18.800; uitbreidingen f 52.840,78voorhanden goederen f 1.353.317,14; diverse debiteuren en gereserveerde kosten f542.164,22; kas en kassiers f 13.940,20; waarborgfond sen f37.946,20; belegging reservefonds f 40.520deelname in andere maat schappijen f 104.001. De schulden, kapitaal en reserve zijn: aandeelenkapitaal f 288.300 (totaal groot f 1.153.200, waarvan nog te stor ten f 864.900)6°/o tweede hypothe caire obligatieleening f 100.000; 5 0/0 leening 1907 f84.100; reservefonds f 243.006,97diverse crediteuren f 1.619.614,78; kassiers f214.991,90 en saldo f224.015,89. Door het bestuur wordt voorgesteld om het besluit van 16 Dec. 1924, dat nieuw uit te geven aandeelen moeten worden geplaatst voor ten minste f400, in te trekken en machtiging te geven tot uitgifte van zooveel aandee len, dat in totaal 3500 bereikt wordt en aan prijzen en op voorwaarden door h et bestuur nader te bepalen. Er wordt op gewezen, dat het van groot belang is, dat de capaciteit van de fa briek zooveel mogelijk wordt uitgenut, terwijl het onmogelijk moet worden geacht voor den prijs van f400 in de naaste toekomst aandeelen uit te geven. Door de leden Jan de Putter, C. F. van Acker, M. de Putter en C. Wol- fert Hzn. is tot het bestuur een schrij ven gericht, waarvan een afdruk aan de leden is toegezonden. In dit schrij ven wordt er op gewezen, dat de sa menstelling van het Dag. bestuur van een zoodanige verhouding is, dat zij die ten zeerste afkeuren. Behalve de thans bijna 78-jarige heer P. Linden- bergh, bestaat het uit de heeren: Geor ge Vogelvanger, grondeigenaar en ver pachter, Jacobus Dekker Fz., pachter van den heer G. Vogelvanger, Baron Collot d'Escury, rentmeester van het Kroondomein en Oscar van Waes, pachter van het Kroondomein en zoo doende afhankelijk van zijn rentmees ter. Dus een zeer oud man, en twee verpachters, met ieder een pachter. Verder commentaar en uitleg, achten adressanten in dezen overbodig, wel niemand zal deze samenstelling een gelukkige vinden. De slechte financieele uitkomst van gaan en samen reizen, lieveling?" ging Paul voort. „Je moet me de heele wereld laten zien ten minste het mooiste gedeelte van Europa. In elk land zou jij me van den geest der plaats doordringen. Laat ons naar Griekenland gaan om de tempels te be zichtigen en de oude goden te aanbid den. Zij wisten wat liefde is, nietwaar?" De dame leunde achterover en glim lachte, alsof ze het prettig vond hem te hooren spreken. „Ik vraag mezelf dikwijls af, of ze dat werkelijk wisten", zei ze. „De materieele zijde ervan kenden ze ze ker; ze waren misschien te praktisch, om te hebben kunnen genieten van de emoties, die wij er nu in voelen; maar zij waren wijs, zij gaven hunne vrouwen en dochters geen opvoeding; zij beseften dat eene vrouw niet al te geleerd moet zijn, wil zij hare huis houdelijke plichten goed waarnemen. Geleerdheid en geestelijke bekoring waren voor de anderen, de hetaeren, van wie zij geen vervelende plichten eischten. Trouwens alle eeuwen door is het niet de eenvoudig brave vrouw die over de harten der mannen heerschte. Denk aan Pericles en Aspasia, Anto nius en Cleopatra, Justinianus en The odore, Belisarius en Antonia en later alle maitressen der Fransche konin gen, ook zelfs jullie Engelschen Nel son en Lady Hamilton! (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1