Gemeenteraad van Goes. Laatste Berichten. Rechtszaken. Kon. Erk. PITMANSCHOOL. 1*611 Welleman, te Krabbendijke, voorzitter der coöperatie, Van der Kuil te Haarlem mermeer, en De Miliano te Oostburg, al ien leden van den raad van bestuur. Uit den raad van toezicht de heer Klompe te Wolphaartsdijfc, uit Je leden o.a. Je hoe ren J. J. van Arenthals en J. Ie Clercq. Collecte. De oojlecte voor Je Minahassa heeft in Zuid- en Noord-BevelanJ f839,40 op gebracht. Pitmanschool t Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, waarin mededeelingen worden gedaan over Je opleiding voor steno-ty pist (e). Dammen. Vrijdagavond behaalde Je heer J. v. Calmthout het kampioenschap Jammen van de Goesche Damclub. In en uit. Ingekomen. J .de Ronde, verpleegster, van Versailles, Kleine Kade 2/; W. Thi- as en gezin, orgelbouwer, van Paderborn, Kleine Kade 25; C. M. en K. Driedijk, zonder beroep, van Hoedekenskerke, Em- mastraat 14; C. Sinke, monteur, van Lei den, Viasmarkt 6; A. W. Schout, sla gersknecht, van Kloetinge, Lango Kerk straat 44; E. Tenberge, kok, -tfan Den Haag, Groote Markt 17; L. H. van de Schelde en gezin, kei hier, ven Rotterdam, Wijngaardstraat 20b; A. M. Kil, religeuse van Etten en Leur, Stalstraat 3; A. C. M. Segprs, dienstbode, van Yerseke, Wijn gaardstraat 21; H. M. Joose, eïectricien, van Ridderkerk, Wijngaardstraat 5; Joh. Schrijver, zonder beroep, van Amsterdam, Westsing(e[ 77. Vertrokken: A. E. H. F. La Fors, zonder beroep, naar Den Haag, Wolma- ranstraat 218; J. E. Goedhart, dienst bode, naar Den Haag, Laan Copes van Cattenburch 54; J. de Muijnck, dienst bode, naar Zeist, Baarnscheweg 2; C. van Koeveringe, opzichter, naar Schore A 119; L. M. Krijger, slagersknecht, naar Yerseke; M. f. Vendevide, schipper, naar Rotterdam, Groningerstraat 11a; W. van Duilemen, kantoorbediende, naar Kfc)>e- tirbge, B 86; J. Schipper, dienstbode, naar Wolphaartsdijk 254; J. Steinz gjeb. Ha- gje, zonder beroep, naar Den Haag, Wa- tervlietstraat 75; C. van Boven en echtg., timmei*man, naar Kapelle, 92; L. Melse, kantoorbediende, naar Amsterdam, Kal vers traat 92; W. Battes, zonder beroep, naar Etten en Leur; K. S. van Andringa en gezin, dir. brandw. Mij., naar Wym- britseradeelM. L. van de Plasse, dienst bode, naar idem; E. M. Sampon, Ieerl. verpleegster, naar Bergen op Zoom, Vre derust; A. M. Bastiaansen, religieuss, naar Etten en Leur; B. H. Lippens, zondier be roep, naar Zevenaar; C. Rijn, werkman, naar Vlissingen, Wagenaarstraat; M. Hek huis, naar Vlissingen, Westbermweg 6. Onbestelbare post Brieven binnenland. M. Meijer, Rotter dam; Fa. v. Gelder, Groningen, J. H. v. Bonsel-Burger, Opweerden; Van Gel der, Groningen. Brieven buitenland. Lien Deijers, Ber lin. Briefkaarten binnenland. L. v. Nood, den Bommel; W. Sanders, 's Bosch; M. Hajdu, Nijmegen. Briefkaarten buitenland. G. v. Buuren v. Heijsd, Fefixtow; M. Wagner, Penua. 1 briefkaart zonder adres. N.B. Den afzenders wordt aanbevo len op alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbaar- he'd aan hen kunnen worden teruggegeven, Voorts iis het gewenscht alle stukken van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter: De heer G. A. Ha- jenius. Afwezig: De heer Van Poelgeest. De notulen der vorige vergadering worden gearresteerd. In ge komen stukken. Mededeeling wordt gedaan van dc navolgende ingekomen stukken: Kon. Besluit tot wijziging der jaar wedde van den Commissaris van Po litie. Dankbetuiging van den Commissaris van Politie voor het uitgebracht advies inzake wijziging van zijn jaarwedde- regeling. Berichten van de heeren W. L. B. J. Dekker, W. Kakebeeke en F. G. C. Rothuizen, dat zij hunne benoeming tot lid der schattingscommissie voor de gronden behoorende tot het grond bedrijf, aannemen. Bericht van Mej. A. J. J. Klooster man, dat zij hare benoeming tot on derwijzeres aan de O. L. school aan neemt Goedkeuring van het raadsbesluit tot handhaving der prijzen voor gron den in de Bouwplannen. Goedkeuring van het raadsbesluit betreffende het ingebruikgeven van schoollokalen aan de Vereeniging „De Ambachtsschool". Goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van het Schuttershof. Verzoek om een schenking van f200 voor de Nederlandsche Centrale voor Practische Werkverruiming en Hulp verleening. Verzoek van de Vereeniging voor Wettelijke Dierenbescherming om in de bouwverordening bepalingen waar aan veestallen moeten voldoen, op te nemen. Verzoek van de Pafroonsvereenïgïng G.O.E.S. om het daarheen te leiden, dat ook voor hen in het vervolg het lossen van steen en pannen in de Kade zal worden toegestaan. Verzoek van het Bestuur der Ver eeniging van Onderwijzers(essen) in Zuid- en Noord-Beveland, in overwe ging te willen nemen om het daar heen te leiden, dat tot oprichting van een (meerdere) applicatiecursus(sen) kan worden overgegaan. De eerste stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Het verzoek van Dierenbescherming zal aan den heer van Baak worden ter hand ge steld. Het laatste verzoek wordt in handen van B. en W. gesteld. Verzoeken om afschrijving van be lasting. De verzoeken worden toegestaan. Vaststelling van het le suppletoir kohier van hondenbelasting, dienst 1929. Het kohier wordt vastgesteld op f 128,—. Vaststelling der rekening van hef Fonds der Voormalige Gilden over 1928. De rekening wordt vastgesteld op f 676,—. Voorstel tot herziening van den pen sioensgrondslag van den gemeente ontvanger. Voorgesteld wordt den pensioens grondslag met ingang van 1 Juli vast te stellen op f3250,—. Aangenomen. Voorstel tot wijziging van het tarief van gaslevering. De bedoeling is de invoering van een vastrechttarief. Het advies van de financieele commissie en het ant woord daarop van de gascommïssie publiceerden we in extenso in ons nummer van Vrijdag j.l. De heer Van Bommel van Vlo ten bespreekt het antwoord van de gas-commissie. Spr. is verheugd dat deze commissie het nagenoeg geheel eens is met de fin. commissie. Alleen spreekt de gascommïssie van het ze kere en onzekere. Spr. gelooft echter dat het vastrechttarief hier niet veel ingang zal vinden, als de prijzen blij ven zooals is voorgesteld. Met de op merkingen inzake het instellen van klassen is spr. het niet eens. De com missie heeft ook niet gesproken over de absolute gasprijzen die hier gelden. Het streven moet zijn om de elecfri- citeits-verbruikers zooveel gas te doen gebruiken dat de omzet niet vermin dert. De gevolgtrekking dat de fin. commissie de belangen van de consu menten zou willen dienen, kan spr. niet aanvaarden. Allereerst staat het belang der gasfabriek op den voor grond. In deze overgangsperiode is het niet wenschelijk deze tarieven in te voeren, omdat men nu nog niet kan zeggen welken invloed ze later zullen hebben. Spr. vraagt de zaak nog eens te overwegen. Wellicht verdient het aanbeveling den gasprijs voor verwar ming en voor krachtdoeleinden te ver lagen en niet over te gaan tot het vast rechttarief. Deze verlaging zou wel licht verhooging van het gas als licht kunnen beteekenen, doch spr. advi seert een en ander te bestudeeren. De heer van Me 11e zegt dat Goes al een zeer lagen gasprijs heeft. Verla gen zal moeilijk gaan. Spr. neemt Den Haag als voorbeeld dat invoering van vastrechttarief hier nuffig zal wer ken. De grondprijs verlagen, ook voor zeer kleine verbruikers, zal verlies voor de fabriek beteekenen. Invoering van meer dan drie klassen acht spr. niet raadzaam. Men kan dan beter de vastrechttarieven verlagen. Verlaging van den gasprijs, zooals de heer Van Bommel van Vloten voor stelt, zou alsnog overwogen kunnen worden. De voorzitter heeft met belang stelling het voorstel van de gascom- missie bestudeerd. Spr. heeft er ook met den heer Brink over gesproken. Het is niet onmogelijk dat het vast rechttarief de menschen van de aan sluiting bij de P.Z.E.M. zal afhouden. De heer Koning zou het voor stel tot instelling van een vastrechtta rief eerst 1 Jan. 1930 willen behande len. Men heeft dan een beter over zicht van hef verbruik. Als men nu het voorstel aanneemt loopt men kans na 1 jaar reeds de tarieven te moeten veranderen. De heer Van Bommel van Vlo ten acht het vastrechttarief, zooals het thans wordt voorgesteld, niet van waarde voor de electriciteitsverbmikers. Het gas bedrijf is gediend bij een groot verbruik van gas. We moeten het voorstel zóó ma ken, dat de gasprijzen aanlokkelijk wor den voor electriciteitsverbruikers. Spre ker raadt beslissing in deze vergadering over het vastrecht-tarief af. De heer C r u c q meent dat de heer Van Bommel van Vloten een vreemde voorstelling van de gascommissie vormt. Deze comm. heeft niet bedoeld de P.Z.E. M. minder klanten te doen krijgen, doch alleen getracht het gas-verbruik te bevor deren. Spr. zou de proef vooreen Jaar wil len nemen zooals thans is voorgesteld. De basis van 1927 behoeft niet voor altijd te worden aangehouden, doch er moet nu eenmaal een basis zijn. De voorzitter merkt op, dat de fi- nantieele commissie aan het slot van haar schrijven zegt, dat ze niet tegen een proef is. De heer B u ij s vindt het onbillijk dat de verbruiker niet zelf zijn klasse mag bepalen. Dit doet het gasbedrijf. De heer Van Bommel van Vlo ten antwoordt dat hij de gascommïssie niet heeft aangevallen. Als men, als de heer Crucq heeft gezegd, de basis van het tarief na eenige jaren gaat veranderen, dan zal men onbillijkheden doen ontstaan. De heer Eek hardt herinnert er aan dat de gascommissie reeds eenige jaren met deze kwestie bezig is. Ze is buitenge woon moeilijk. Nu is eindelijk een basis voor een proef gevonden. Laten we daar mede beginnen. De heer Vermaire steunt dit. Geeft de proet geen voldoening dan kan men nog tot het voorstel-Van Vloten overgaan. De heer Van Bommel van Vlo ten wijst er weer op dat wijziging van het tarief, als het eenmaal is ingevoerd, on billijkheden met zich brengt. Het tijdstip van invoering is niet juist gekozen. De heer Vermaire acht het noodig dat de gasfabriek rekening gaat houden met haar concurrent. De heer Simons vindt in het vast recht-tarief niet veel aanlokkelijkheden voor het publiek. Wethouder Goed bloed pleit voor invoering van de voorgestelde proef. Be valt ze niet dan gaan we tot wijziging over. Over verlaging der prijzen voor kracht en voor verwarming moet men niet zoo licht denken. Men moet dan twee meters in iedere woning plaatsen b.v. De heer Van Bommel van Vlo ten vindt het verkeerd zoo luchtig over de vaststelling der prijzen van het vastrechftarief heen te stappen. Wethouder Goed bloed merkt op, dat men er reeds 2 jaar mee bezig is. De proef is waarlijk niet zoo erg. De P.Z.E.M. mag ook gerust weten dat de gasfabriek haar afname wil behou den. De stemmen over het voorstel van B. en W. staken. Het voorstel wordt dus aangehouden tof een volgende ver gadering. (Wordt vervolgd). MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 2 Sept. 1929. Vlasaanvoer 5000 Groningen f 1,20 a f 1,25.Geel f0,— a f 0,— Granen buitenlandsche goed prijshou dend. Vfeel f 17,25 a f-,-, Mais Laplata f198 Haver pommersche f 9,25. Boekweit, (danziger) f 12,15. Maanzaad (blauw) 34,a 35, Binnenlandsche: Tarwe f II,a f 11,90 Qerst Chevalier 9,50 a 10,- Haver a 8,25 a 9, Erwten r 14,50 a 15,50 Schokkers, n 16,a 18, farwijzaad 37,a 38,, Koolzaad 24,a 25, Mosterdzaad (geel) 25,a 27, Lijnzaad (voer) 18,a 20, Zaai (blauw-bloei) e 20,a 21,50 Wit-bloei 20,a 21, Handel flauw. Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 4, a f 5,Bonten f 4,50 a f 5,50, Eigenheimers f 2,50 a f 3,50. VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 740 eerste kwaliteit 0,82 a f 0,89 tweede f 0,70 a f 0,81 derde f 0,55 a f 0,69zouters f 0, f0,export f 0,78 a f 0,82. Handel slap. Telegrammen. Men meldt ons uit Den Haag: De tekst van de telegrammen, Za terdag gewisseld fusschen de presi dent der conferentie en de Koningin, luidt als volgt: „De gedelegeerden der conferentie te 's Gravenhage, in een voltallige zit ting bijeen, bieden Uwe Majesteit ter gelegenheid van Haar verjaardag hun zeer eerbiedige gelukwenschen aan, en verheugen zich deze gelegenheid aan te grijpen om Uwe Majesteit hun diep- gevoelden dankbaarheid te getuigen voor de gastvrijheid welke hun gebo den is tijdens hun verblijf te 's Gra venhage. Henri Jaspar". ,Zeer gevoelig voor Uw minzaam telegram verzoek ik Uwe Excellentie mijn oprechten dank voor den geluk- wensch te willen overbrengen aan de gedelegeerden der conferentie, welke het mij aangenaam is geweest, te 's Gra venhage te hebben zien zetelen. Wil- helmina". Drie kinderen verbrand. Men meldt ons uit Roosendaal: In den nacht van Zaterdag op Zon dag is te Rucphen een plaggenhutje plotseling afgebrand. Het hutje werd bewoond door M. Kerstens met zijn vrouw en 7 kinderen, die wegens huur schuld uit hun woning waren gezet en dit plaggenhutje hadden opgetrokken. De ouders en de 4 oudste kinderen konden zich redden, maar twee meis jes, een van 8 en een van 6 jaar en een jongetje van 2 Va jaar zijn in de vlam men omgekomen. De burgemeester stelde aanstonds een onderzoek in, dat voor de moe der bezwarend was. Deze werd gear resteerd maar is door het gisteren uit Breda verschenen parket weer op vrije voeten gesteld. Door de marechaussee is op de ker mis te Roosendaal aangehouden M. Heeren uit Rucphen, die bekende uit baldadigheid den brand te hebben ge sticht. Hedenmorgen zijn ook de vader en de moeder Kerstens in arrest gesteld als verdacht van medeplichtigheid. De ontstemming der bevolking is zoo groot, dat de gearresteerden door de politie worden bewaakt. De woede keert zich vooral tegen de vrouw, die eenigen tijd haar kinderen heeft verla ten, maar terugkeerde, om naar men zegt, zich weer uit de voeten te maken. De „Graf Zepelin". LAKEHURST, 2 Sept. Gisteroch tend 7 uur 20 Oostelijken standaard- tijd (12 uur 40 Amsterdamsche tijd) heeft de „Graf Zeppelin" de terugreis naar Friedrichshafen aanvaard. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Petronella Johanna d.v. Cornelis Jozephus Aertssen en Maria Jacoba Verbeemen. Overleden: Joost Weststraate 89 j. weduwnaar van Jannetje Trimpe. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Exportveiling van 31 Augustus 1929. Tomaten A f3,50, B f2,70, C f3,60, CC f 0,10, Dubbele Princesse boonen f4,20, alles per 100 Kg. Kleine veiling. PEREN: Clapps Favorite f8 a f 17, Precose de Trevoux f5 af 11, Seigneur d' Esperen f8 a f 11, Triumphe de Vienne f8 a f12, Petite Marguerithe f4 a f7, Williams Duchesse f3 a f7, Marguerithe Marillat f8, Dr. Jules Guyot f 6 a f 8, André Desportes f 4 a f 9, Monsieur de Mans f 3 a f5, Juften f4 a f 13, Beurré de Merode f 5 a flO, Beurré d' Amanlis f7 a ,fl2, Beurré Lebrun f 3 a f 5, Beurré Hardy f6 a f8, Beurré d' Aremberg f2 a f 4, Beurré Wilhelmina f 3, Souvenir de Congres f 3 a f 5, Bon Chretien Wil liams f 4 a f 7, Diamantperen f 1 a f3, Dirkjesperen f 1 a f2, N.-H. Suiker peren f2 a f6, Wittebroodsperen fl a f5, Vijgeperen f6, Ronde Perzikperen fl a f2, Spekperen fl a f3, Amelot- ten f 2 a f3, Scharlakenperen f 1 a f4, Calleboutsperen f 2 a f4, Belle d' Epin f 3 a f 5, Afval- en kroetperen f 0,10 a f 1, alles per 100 Kg., APPELS: Manks Codlin f5 a f 13, Transp. de Croncels f 4 a f 15, The Queen f 6 a f 21, Signe Tillish f8 a f 11, Swedenappel f4 a f8, Duchesse d' Oldenburgh f4 a f8, Zomeraagt f 3 a f 8, Codlin Keswick f 1 a f 6, Jacques Lebel f 2 a f8, Lord Grosvenor f3 a f5, Lord Suffield f 3 a f6, Earley Victoria f4 a f7, Perzik Roode Zomerappel f5 a f8. Cox Po mona f 8, Charlemansky f4 a f7 Hondsmuilen f2 a f3, Grofzuur fl a f4, Zomer Calville f5 a f6, Zoete Sf. Janappel f2 a f5, Zoete Kandij f6, Zoete Ribbelïng f6 a f8, Afval- en kroetappels f0,10 a fl, alles per 100 Kg., PRUIMEN: Witte wijnpruimen f 15 a f 30, Dubbele boere witte f 24 a f28, Washingtons f9 a f25, Burbank- pruimen f 12 a f18, Ditrish Ulhorn f8 a f 12, Reine Claude's f8 a f 12, Reine Claude Violette f9, Reine Clau de Doyenne f13, Reine Claude St Julien f 16, Reine Victoriapruimen fl a f14, Belle de Louvain f4 a f14, Abrikoospruimen f9, Roode Eierprui- men f3 a f8, Blauwe Eierpruimen f4 a f 14, Prince pruimen f 1 a f4, Okke- lanen fl a f2, Marbelanen fl a f3, Kouwelijnen fl a f2, Blauwe Kirkes- pruimen f6, Tonneboers f5, Uitschot pruimen f 0,10 a f 0,50, alles per 100 Kg., DIVERSEN: Blauwe druiven f64, Moerbeien f20, Abrikozen f20, Toma ten fl a f6, Snijboonen f4 a f19, Rheinische Spekboonen f 2 a f5, Per- fectboontjes f 1 a f 14, Dubbele Prin- cessen f4 a f 12, Groene boonen f 1 a f 5, Aardappelen f 2,80, alles per 100 Kg., Perziken f4 a f5, Meloenen f 16 a f 32, Komkommers f 2 a f 4, Augur ken f 0,01 a f 0,16, Kropsla f 1,40 a f 2,90, Andijvie f 0,50, Snijboonen f 0,19, Bloemkool f4 a f15, Roode kool fl a f6, Groene Savoije kool f3 a f4, Roode kool fl a f6, alles per 100 stuks, Bloemen f3 per 100 bos. VEILINGSVEREENIGING .K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Groote veiling van 30 Aug. 1929. Dubbe'e Primcessen zonder draad f 9,90 Rhijmische Spekboonen f 12,30 a f 12,60. Zure Kroetappelen 1*0,10, alles per 100 K.G. Kleine veiling. Prince Pruimen f4 a f6, Marbelanen f3 a f5, Washingtons f7 a 1*13, Dubb. Boere Witte f 8 a f 12, Belle Louvain f6 a f 11Roode Eierpruimen f6 a 112, Reine Victoria f5 a f II. Abrikoosprui men f7 a f 11, Buvbankpruimen f8 a 115 Blauwe druiven f61 a f67, Keswick A f2 a f6, idem B f 1 a f2, idem C f0.5Q a f 1, Roode Zomer Perzikappel A f8 a f 16, idem B f3 a f8, Earley Victoria f3 a f6, Roode Astrakan f 4 a f9, Du chesse Williams f2 a f6, Duchesse d'Ol- denburgh f6 a f 19, The Queen f 6 a f 12, Manks Codlin f 8 a f 16, Jacques Lebel f3 a f7. Cox Pomona f 5 a f 14, Zoete Ribbeling f2 a f8, Ganzebout fl a f3. Was appel f2 a f4, Annanas Reine f2 a f3, N.H. Suikerij A f2 a f 4, idem B f 1 a f2, Clapps Favorite A f 10 a f 14, idem B f6 a f8, Precose de Trevoux A f 12 a f 16, idem B f7 a f9, Beurré d'Amanlis f6 a f 14, Beurré d'Aremberg f3 a f8, Beurré de Merode f2 a f7, Beurré Gif- fard f 4 a f 8, Dr. Jules Guyot f 4 a f 10, Bon Chretien Williams f'4 a f8, Poire Madame f 5 a f 10, Juttepenem f 5 a f 16, Petite Marguerithe f2 a f6, Wittebroods peren fl a f4, Dirkjesperen f I a f3. Di amantperen f2 a f4, Scharlakenperen f 1 a f 2, Bergamotten f 1 a f4, Snijboonen f8 a f 17, Groene boonen f3 a f4, Dubbl. Primcessen zonder draad f 6 a f 15, Rbij- nische Spekboonen f6 a f8, Perfectboo- nen f 7 a f 13, alles per 100 K.G., Perzi ken f 4 a f 5, Meloenen f23 a f 45, Bloem kool f 12 a f 20, Komkommers f I a f2. Augurken f6 a f 13, alfos per lOff stuks. Rechtbank te Middelburg. De volgende vonnissen werden he den uitgesproken: Poging tot oplichting en landlooperij te Kapelle: C. v. P., 34 jaar, beton- uifvoerder te Sprang-Capelle, gedeti neerd, vrijgesproken. Oplichting te Sluiskil: C. v. P., voor noemd, 8 maanden gevangenisstraf. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van morgen luidt: Zwakke veranderlijke wind, later uit Oostelijke richtingen, nevelig tot licht bewolkt, weinig of geen neerslag, later iets warmer. LICHT OP. Dinsdag 3 September 8.16 uur Woensdag 4 September8.14 uur WILHELMINASTRAAT 96 GOES. Tel. No. 222. AANMELDING voor de nieuwe Cursussen in Machineschrijven en Stenografie, dagelijks. Speciale Cursus tot opleiding van volledig Steno-Typiste (e). In het bijzonder aanbevolen voor pas-geslaagden M. U. L. O. en H. B. S. Prospectus op aanvrage gratis 11 Billijke Tarieven 1 De Dir. N. CRUCQ,

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3