ProVincienieuWs Stadsnieuws. arbeid en de zeer moeilijke beraadslagilr gien welke de conferentie achter zich heeft, zij het geluk heeft gehad Jas-par als pre sident te hebben, die deze taak met de uiterste toewijding en op een wijze, die zeer veel had bijgedragen tot het bereiken van de bekende resultaten, had vervuld, Als eeji teeken van dankbaarheid biervoor stelde Stresemann voor Jaspar daarom te vragen het presidentschap nog verder waar te nemen. (Applaus.) Jaspar nam daarop in de presidentsstoel plaats, verklarende dat dit voorstel hem zeer getroffen had en dat hij nog wei gaarne een ander bewijs zou geven door al het mogelijke te doen om de vergadering kort en vruchtbaar te doen znij. Op zijn voorstel werd besloten een tele gram aan de Koningin te zenden met ge- lukwenschen op Haar geboortedag en dank voor de gastvrijheid, welke de Conferentie in Nederland genoten heeft. Vervolgens werden de teksten van het rapport der commissie met bijlagen goed gekeurd en geteekend door Jaspar en door sir Maurice Hankey, secretaris-ge neraal der Conferentie. Afschriften zul len aan alle delegaties worden verstrekt. Op voorstel van Snowden, welk voorstel door Chéron werd ondersteund, werd Jas par definitief tot president van de Confe rentie benoemd. In de toelichting tot zijn voorstel zeide Snowden dat hij persoonlijk zeer veel aan Jaspar verplicht is. Geen lid van de Conferentie, zeide hij beeft U zooveel werk en moeite gegeven als ik. Daarom ben ik des te meer ver heugd deze gelegenheid te hebben U te zeggen hoe zeer ik Uw tact. Uw humoi en Uw onveranderlijk goed humeur heb gewaardeerd. Ik ben er zeker van, dat niemand meer tact aan den dag gelegd zou kunnen heb ben in de zeer moeilijke onderhandelingen welke in de afgeioopen weken zijn gevoerd Er waren, voegde spr. er aan toe, lang durige debatten geweest en het strekte alien tot eer dat deze waren geëindigd in den meest vriendschappelijken geest. Spr. was er zeker van, dat allen de Conferentie zouden veriaten met de geluk kigste herinneringen. Iic heb, ging Snowden verder, op deze Conferentie persoonlijke vriendschappen gesloten, die ik voor de rest van mijn le ven in booge eere zal houden. Wij hebben een nieuwe mijlpaal achter ons en een nieuwen steen toegevoegd aan het fundament van een voortdurenden vrede. Mosconi en verschillende andere gede legeerden sloten zich bij deze woorden aan. Vervolgens ging de vergadering uiteen. Gedurende het teekenen van het proto col speelde de muziekvereeniging van de Haagsche politie gewijde muziek. Hierbij waren ais vertegenwoordigers van het ge meentebestuur de waarnemend burgemees ter dr. van der Meulen, wethouder Quant en de gemeentesecretaris mi', ter Pelkwijk tegenwoordig. De muziekuitvoering werd per radio uitgezonden. Rondom het Binnenhof had zich een talrijke menigte verzameld. Toen de gede legeerden het gebouw van de Eerste Ka mer verlieten, werden zij toegejuicht. De heer Arthur Henderson heeft uit Genève aan de Koningin het volgende te legram gezonden; Majesteit, Het moge mij vergund zijn U mijn ne derige gelukwenschen aan te bieden op Uwer Majesteit's geboortedag en mijn op rechte wenschen voor Uw gezondheid en voor de welvaart van Uw land. Ik grijp deze gelegenheid aan om Uwe Majesteit de verzekering te geven van mijn diepgevoeiden dank voor de ware gastvrij beid door Nederland1 jegens mij en mijn collega's op de jongste Conferentie be toond. Het is bijzonder passend dat Uwer Ma jesteit's Residentie, weLke zoo nauw en gedurende zoo- langen tijd verbonden is geweest aan de zaak van den wereldvrede, nu de plaats is geweest van een Confe rentie, welke terecht kan beschouwd wor den ais een groote stap naar dat doel. Stank te Arnhem. Naar de „N. Arnh. Crt." verneemt hebben, in verband met de vele klachten over den stank, welke speciaal de laatste dagen door 'de Arnhemscke Kunstzijde fabriek wordt verspreid, B. en W, van Arnhem zich tot de directie van de Kunst zijdefabriek gewend met het verzoek om zoo mogelijk, maatregelen te nemen ten einde dezen overlast voor de bevolking zoo veel mogelijk te verminderen. B. en W. hebben hierbij gewezen op de mogelijkheid van het bouwen van een zeer hoogen schoorsteen, waardoor, even als dit te Ede geschiedt, de dampen, etc. van de fabriek, hoog in de lucht worden gedreven en weinig hinder aan de om geving, dns de stad Arnhem, meer zouden opleveren. Uit goede bron verneemt het blad, dat thans de directie der fabriek in principe besloten heeft, om een dergelijke schoor, steen ook op het Arnhemsche fabrieks- errein te doen bouwem Met deD bouw zal dadelijk worden begonnen, nadat het betreflende voorstel, dat een zeer groote uitgave zal vorderen, door het College van Commissarissen in zijn vergadering van 7 September zal zijn goedgekeurd, Meisje doodgedrukt. Tewijl vrouw Ester met haar zesjarig dochtertje Zaterdagmiddag omstreeks drie uur ter zijde van de Wipstrikker-allée op de grens der gemeent Zwolle en Zwolle, kerspel in een der gevaarlijke bochten naar hel drukke verkeer stonden te kijken, kwam een motorrijder uit laatstgenoemde plaats in razende vaart aanrijden. Hij kon de bocht niet goed nemen, waardoor hij met geweld tegen den muur van een schuur botste. Moeder en dochter gera ten zoo ernstig tusscben motor en muur bekneld, dat het meisje bijna op slag dood was. Vrouw Ester werd met een ge broken arm en eenige lichte kwetsurer naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle over gebracht. Verloren en gevonden. Op de veemarkt te Leiden heeft de Veehandelaar R uit Nieuwkoop een por tefeuille verloren met f 2800 aan bank papier. Eenige marktbezoekers hadden gezien, dat een man een portefeuille opraapte waarmee hij zich uit de voeten maakte. De politie werd gewaaisehuwdhet sig nalement van den man wees op een in woner van Alphen aan den Rijn. De polit -telde zich in verbinding met die te Alphen waarna twee Leidsche rechercheurs en twee politie agenten uit Alphen zich naar de woning van den man begaven. Desgevraagd gaf deze toe een portefeuille met geld te hebben gevondenhij had deze bij de politie te Alphen aan Rijn willen depo- ueeren. Eet geld wilde hij niet aan de politie afstaan, doch hij verklaarde zich bereid naar Nieuwkoop te gaan om het aan den rechtmatigen eigenaar te over handigen. In gezelschap van de politie heeft hij dit gedaan. Uit vreugde dat hij het verloren geld weer had heeft de veehouder den vinder toen een belooning van 120 gulden ge geven. Tegen overschrijding van maximumsnelheid. De Haagsche politie zal met ingang van deze week een geregeld gebruik maken van snelheidsmeters, die de daarmee toe geruste agenten in slaat stellen, hoogst nauwkeurig de snelheid van auto's te con troleeren, zonder dat zij zelf hun stand plaats verlaten. Wij brengen in herinne ring, dat bij arrest van den Hoogen Raad de geldigheid van het apparaat is erkend en dat de werking ervan berust op de vor ming van een dubbel beeld van de nade rende of vertrekkende auto, die men wil controleeren, welk dubbel beeld bij het dicht naderen van den wagen ineenvloei! en bij het verwijderen uiteengaat. De kij ker kan gesteld worden op afstanden van 130 M. en van 80 M het verschil be paalt, aan de hand van een aan apparaatje verbonden stopwatch, de rijsnelheid var den gecontroleerden wagen. Ook bij nacht kan deze snelheidsmeter worden gebezigdde agent beeft dan slechts te letten op het samenvloeien van de koplichten in den kfjker, waarna hij de auto staande houdt en de breedte tus- schen de koplampen opneemt, om dan in zijn boekje de snelheid af te lezen. Zeeutvsch-V laanderen en Nederland De ligging van Zeeuwsch-Vlaanderen ten opzichte van overig Nederland is een onderwerp, dat reeds dikwijls besproken is, en -daarbij werd er steeds op gewezen, dat men alles moet doen om de band tus scben dat deel van ons land en bet gebeel steeds te versterken. Dit geldt op ieder gebied en zeker ook op dat van sport en gymnastiek. Het mag dan ook zeker zeer toegejuicht worden, dat Zaterdag jl. d' Zeeuwscbe-Brabantsche Turnkring van *t K.N.G.V. met 13 \ereeni gingen, te samen ongeveer 600 deelnemende turnsters, tur ners en adspiranten de Schelde is over gestoken'om op bet H.B.S.-sportterrrin te Terneuzen een propaganda-uitvoering te geven, die in alle opzichten goed ge- igd mag worden genoemd. De uitvoe ring stond op boog peil en er v/as zeer groote belangstelling van de zijde van het publiek. De bevaarbaarheid van de Schelde. Het Tweede Kamerlid Vliegen beeft den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld; Is bet den minister bekend, dat in ver schillende Belgische bladen van 23 en 24 /uli j.I. berichten voorkwamen over stran dingen bij Vlissingen, althans op Neder- latndsch gpbied, van Duitsche en Engelsche schepen, waarover volgens die bladen in Antwerpsche scheepvaartkringen groote verontwaardiging heerschte, wijl die stran jen werden geweten aan het gebrekkige onderhoud van de bevaarbaarheid van de Schelde? Kan de minister mededeelen, of, en zoo ja, welke strandingen omstreeks dien tijd hebben plaats gevonden op de aangegeven plaats, en of inderdaad de oorzaken in bovenbedoelde berichten juist werden weer gegeven? En, zoo ja, welke maatregcl-n zijnerzijds genomen zijn of zullen worden om in dien toestand verbetering aan te bren gen? Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland". De winter dienstregeling van de stoom vaartmaatschappij „Zeeland' vangt Zon dag 6 October aan. De boot vertrekt dan van Vlissingen om 12.40 komt te Parkes- ton Quay (Harwich) aan om 18.10. De trein vertrekt om 18.35 en komt te Londen, Liverpool Street station aan om 20.20. De trein vertrekt van Londen om 10 uur, komt te 11.25 te Harwich aan en ver trekt om 11.30, terwijl de boot hier om 17.30 aankomt. DRIEWEGEN. De raadt vergaderde 29 Aug. met alle leden present. De onder wijzers woning- werd wederom voor een jaar verhuurd voor f360 's ja ars. Vast gesteld werd eene instructievoor den bouwkundigen opzichter. In de begrooting der gemeente, dienst 1929, hadden enkele wijzigingen plaats. De armenbegrooting voor 1930 werd aangeboden. Gevraagd zal worden om de bijdrage in de jaarwedde van den gemeentegeneesheer nog een jaar voor rekening van het armbestuur te willen nemen en verder tot het treffen vain en kele bezuinigingen. De gemeentebegrootinig voor 1930 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf elk op f21070,70. ELLEWOUTSDIJK. Vrijdagmor vergaderde de raad dezer gemeente. Af wezig de heer Meulcnberg. Besloten werd afwijzend te beschikken op het verzoek der vereeniging van Burgemeesters en Sec retarissen, om mede te werken aan het tot stand komen van een cursus waar de on derwijzers zich zouden kunnen bekwamen voor de lichamelijke oefening. De gemeen te-rekening 1928 werd voorloopig vastge steld met f 24086,20V2 aan inkomsten en f 22959,9072 aan uitgaven. De begrooting 1930 van het B. A. met een batig saldo van f2080 (het vorig jaar f5674; werd goedgekeurd. Tot onderwijzeres aan de openbare la gere school werd benoemd mej. P. H. Verhage uit Goes, terwijl die heer W. A. P. -de Kramer eervol ontslag werd ver leend uit zijn betrekking van onderwijzer aan de 0. 1. s. De raad benoemde als lid der oom missie tot wering van schoolverzuim den heer De Graaf en den heer v. d. Schraaf. Besloten werd ontheffing te vragen van de verplichting tot het geven van onder wijs in lichamelijk© oefening ter school voor 1930 en 1931. Nadiat bij de rondvraag een paar klei nigheden behandeld werden, sloot de voor zitter de vergadering. HEINKENSZAND. Ter gelegenheid van koninginnejaardag gaven het muziek gezelschap „Euterpe", de zang vereeniging „Ons Genoegen" en de mondharmonica club een concert op de muziektent op de Markt alhier. Eenige honderden toehoor ders hebben den geheelen avond genoten van de vele nummers die door de genoem de vereenigingen zijn gegeven. De mond- harmonicaclub, die zich voor de eerste maal in het publiek deed hooren, en onder leiding staat van den heer J. J. Walhout, had zeer veel bijval. HOEDEKENSKERKE. In Augus tus zijn uit deze gemeente vertrokken: Antonia Hoef, religieuse, naar Warmen- huizen; Cornelia Maria Driedijk, zonder beroep, naar Goes; Klazina Driedijk, zonder beroep, naar Goes; Sophia Huber- ta Schouten, religieuse, naar Bergen; Tan netje Murre, zonder beroep, naar Baar land. Ingekomen. Adriana de Graaf, religieu se, uit Warmenhuizen; Martha Geertruida Peerdeman, religieuse, uit Bergen (N.H.J In de Zaterdag gehouden raads vergadering was wethouder L. Lous af wezig. De voorzitter opent de vergadering en zegt: „daar het heden de verjaardag is van H. M. de Koningin, hij van deze ^emheid gebruik wenscht te maken om den wensch uit te spreken, dat H. M. nog lang gespaard moge blijven in het belang van land en volk". De notulen van het verhandelde in de voorgaande vergadering worden daarna voorgelezen en goedgekeurd. Medege deeld wordt dat bij K.B. dd. 30 Mei 1929 aan den gemeente-ontvanger C. M. Eleti- baas vergunning is verleend om tot 1 Mei 1930 te Baarland woonachtig te blijven, alsmede dat de kosten voor aanbouw van een nieuwe R.K. schoof te Kwadendamme hebben bedragen f15916, waarbij nog komt ongeveer f920 voor aanschaffing van nieuwe schoolmcubeLn. De gemeente- rekening 1928 wordt voorloopig vastge steld in ontvang, ad. f37067,051/2» in uit- ad f 35599,63, dus met een goed slot van f 1467,22V2 en wat de kapitaal- dienst betreft in ontvang en uitgaaf ad f295. De gemeentebegrooting 1930 wordt aangeboden in ontvang en uitgaat* ad f 38373,56V2 met een post van onvoor ziene uitgaven groot f598,39. Bij de ge wone rondvraag dó or den voorzitter stelt die heer J. Boone voor aan ffe Koningin te smaakt als room berichten dat de raad ten zeerste het door H. M. genomen besluit inzake de vergunning tot uitwoning voor den ge meente-ontvanger, den heer C. M. ELn- baas, betreurt, temeer waar in een vroeger genomen besluit bereids aan dien titularis was kenbaar gemaakt dat na 1 Mei 1929 geen verdere vergunning tot uitwoning zou worden, verleend. Voorts wenscht spr. H. M. kenbaar te maken dat die titularis bij zijn sollicitatie naar die betrekking heeft beloofd in de gemeente te komen wonen, welke belofte hij tot heden niet is nagekomen. Spreker wenscht ten slotte H. M. mede te deelen dat zoo na 1 Mei 1930 aan den gemeente-ontvanger weder om vergunning tot uitwoning zou worden verleend, de raad dien titularis met in gang van dien datum zal ontslaan. Met aigemeene stemmen wordt daartoe beslo ten. Vei'volgens richt de voorzitter zich thans met zeer waardeerende woorden tot den gemeente-secretaris die heden ah zoodanig zijn 25-jarig jubileum viert. On der aanbieding van een souvenir van de ge meente in den vorm van een armband horloge, spreekt spreker den wensch uit, dat de gemeente-secretaris nog tal van jaren deze betrekking zal blijven waar nemen. De gemeente-secretaris zegt den raad dank voor dit stoffelijk blijk van belangstelling hetgeen door hem op hoogen prijs wordt gesteld. KORTGENE. Te Wageningen slaag de voor het examen tuinbouwkunde L. O. de heer J. Eversdijk te Kortgeme. KRUININGEN. Woensdag 2 Octo ber zal de hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Middelburg aanbe steden het vebreeden van wegen en het maken van nieuwe wegvakken in gemeenten Kruiningen en Krabbendijke en het maken van een verharding met een asphaltdeldaag op bovenbedoelde wegen met bijkomende werken. Raming f254.000. MIDDELBURG. De jaardag van de Koningin is Zaterdag hier op zeer kalm; wijze herdacht. Wel werd er druk gevlagd en veei oranje gedragen, maar oïficieele, aigemeene feesten hadden over dag niet plaats en de pret was beperkt tot aardige kinderfeesten op de Vischmarkt van de Oranjeclub. Des avonds gaf het Middelburgsch mu ziekkorps concert op het Molenwater. Na afloop had de gebruikelijke fakkel optocht plaats, welke niettegenstaande de zeer dreigende onweersbuien, zeer belangstelling trok. OVEZAND. De raad vergaderde 30 Augustus. Aanwezig de voorzitter, 6 Ied~n en de secretaris. Afwezig de heer D. van den Dries met kennisgeving. Aan de Bur gerwacht en Vrijwillige Landstorm wordt eene subsidie toegekend voor een te hou den schietwedstrijd elk a f25. Besloten wordt drie perceeltjes grond wederom voor 5 jaren te verhuren. De begrooting voor 1930 wordt vastge steld in ontvang en uitgaaf elk op f 31056,101/2- SCHORE. Daar de heer Baurdoux wegpns zijn vertrek naar Voorburg Zater dagvoormiddag voor het laatst les gaf in de school alhier, was de oudercommissie bij het afscheid aanwezig1. Bij monde van den voorzitter van die commissie werd d'en heer Baurdoux namens de ouders een stof felijk blijk van waarcleering, aangeboden in den vorm van een vulpenhouder. WEMELDINGE. Bestemd voor uit zending naar Ned. Indië de heer L. Cy- souw te Wemeldinge, candidaat gezagheb ber bij het Binnen!, bestuur. Vrijdag werd alhier door Notaris Pilaar publiek verkochteen hofstede woonhuizen, schuur, wagenhuis en var kenshok met erf, tuin, boomgaard, bouw en weiland groot 8.57.13 H.A., aan de Gebroeders J., C. en G. de Schipper voor f 25410. Accessoiven f 525. Samen f 25935 Bouw- en weiland aldaar groot 3.60.10 H.A. aan Maatje en Maria de Schipper voor f9092,53. Bouw- en weiland aldaar groot 1.69.30 H.A. aan Marimus de Schipper voor f2116,25. Een gebouw en erf groot 3 aren 41 cen tiaren aan Abraham de Schipper Jaco- buszoon voor f380. Zaterdag, had ter gelegenheid van de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin, tegelijkertijd ook de inge bruikneming van de gerestaureerde en ver plaatste muziektent, die nu' op het plein van de voormalige bewaarschool aan de Dorpstraat staat. De overdracht van de tent aan het muziekgezelschap en de beide zang- vereenigimgen had plaats met een toepas selijk woord van den burgemeester, waar na den oud-directeur, de heer Bouterse, namens genoemde vereenigingen aan het gemeentebestuur dank bracht voor deze aanbieding. Tot Iaat in den avond heersch ar een gezellige drukte, en werd menige, vroolijke dans op de tonen van de muziek door de jeugd uitgevoerd. YERSEKE. Afloop aanbesteding van 2 woonhuizen voor Jen heer I. WilLmsen, onder directie van J .J. Marteijn: J. Lu- teijn f5185; J. Waverijn f4793; C. La- ban f 4377. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Alastrim. Blijkens een advertentie in dit nummer za! men zich Woensdag a.s. alhier koste loos kunnen doen vaccineeren of revacci- neeren. 31 Augustus De jaardag van de Koningin is, zooals we dit hier gewoon zijn, vrijwel onop- merkt voorbij gegaan. Slechts enkele par ticulieren hadden het noodig gevonden de driekleur van den gevel te doen wapperen; de officieele gebouwen waren, vlaggend, verre in de meerderheid. Als Hosanna 's avonds niet op de Markt geconcerteerd had, zou het bijna vergeten zijn, dat de Koningin haar jaarfeest vierde. We hebben het in ons blad aC meerma len betreurd dat in Goes belangrijke na tionale dagen vrijwel onopgemerkt voorbij gaan ten dat er zoo weinig „fut' in de oranje- en buurtvereenigingen zit. We zul len den klaagzang thans niet meer aanhef fen, want de betreffende personen blijken zoo nu en dan Oost-Indisch-doof. Alleen zouden we willen adviseeren niet te ver geten dat de landsvrouwe in 1930 vijftig wordt. Dat er dus over 365 dagen een be langrijk kroonjaar, te herdenken zal zijn. Zaterdag waren we in Terneuzen, waar de Koninginnedag luisterrijk gevierd wervf. Heel het stadje was met vlaggen getooid, er werden sport-demonstraties gehouden en des avonds wercf een flink vuurwerk aT- gestoken. Goes gaat er zoo nu en dan nog wel eens prat op een zeer actieve en flin ke plaats te zijn, doch, zoo dachten we in Terneuzen, altijd heeft dit toch geen rai- son. Ten aanzien van het organiseeren van feestelijkheden kan het bij tal van kleinere plaatsen als b.v. Terneuzen en Ierseke nog wel eens in de leer gaan. In de grijze oudheid was Goes alles behalve Oranje-gezind. Piccardt toch schrijft, „terwijl 'door Ket géKerfe land de Spanjaard ais een booze vijand werd* uit gekreten, wapende men zich hier om eigen landgenoolen als vijand af te weien, zoo zij het wagen mogten het oog ook op onze stad te slaan Moeten we bij het zoeken naar de oor zaak van het ontbreken van Orainje-feesten in Goes nog aan de oude anti-Oranje-men- taiiteit denken of een en ander toeschrij ven aan een zekere traagheid die eerst in iets anders verandert wanneer eenige Goe- sche kopstukken de leiding nemen? Nu nog een stapje verder l Van gemeentewege zijn in de Boudewijn de Wittestraat en in de Spiegelstraat bor den geplaatst, berden die goed opvallen en keurig zijn afgewerkt, geven automobilis ten en andere snelle heeren den raad ter plaatse langzaam te rijden in verband met de nabijheid van scholen. We juichen het plaatsen van deze borden ten zeerste toe. Niet alleen omdat zij de veiligheid ver meerderen maar tevens omdat zij ons aan- toonen op welke voortreffelijke wijze ge meentewerken aanwijs-borden maakt. Nu nog een stapje verder, eenige richtings- borden ten behoeve van automobilisten op gesteld en.... dan zal een vrome wensch van velen in vervulling zijn gegaan! We weten* alreeds dat gemeentewerken bor den, als hier verlangd, uitstekend maken kan. Ontploffing. Aan boord van het motorschip van den heer A. Faasse alhier, dat in de haven van Knocke bij Kortrijk ligt, heeft Zaterdag een ontploffing plaats gehad, waarbij een man gedood werd. De motor van het schip werkte niet goed door een tekort aan lucht. Een Bel- gjsche monteur die het euvel zou herstel len, gebruikte bij vergissing koolzuur in- plaats van lucht. Het gevolg was een ont zettende ontploffing. De monteur werd ge dood, en schipper Faasse en zijn knecht door de vlammen gewond. Door in het wa ter te springjen wisten zij aan een vuur dood te ontkomen. De hut werd van het schip gprukt en boven de boomen langs de haven uitgeslingerd. Gelukkig bevond de vrouw van den schipper zich bij de ont ploffing niet meer in deze hut, doch in de slaapkamer. Zij kwam met den schrik vrij. Coöp. Suikerfabriek Zeeland. In de Vrijdag gehouden vergadering van de Coöp. Suikerfabriek Zeeland, ge vestigd te Bergen op Zoom, welke verga dering door een kleine 600 leden werd bij gewoond, is aangenomen met groote meer derheid het voorstel van de z.g. groep- Castel om een commissie te benoemen, be staande uit leden van het bestuur, van den raad van toezicht en van de vereeniging, om te trachten de fabriek op de meest voordeelige wijze van de hand te doen. De bedoeling is evenwel de coöperatie voor loopig niet te liquideeren. In de commissie namen zitting de hee-

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2