Uit den Westhoek. HEI HUIS BIJ RILLAND. Na het jongste ongeval bij Rilland- stelde de h eer Boon den minister van wa ter-staat de volgende vragen 1. Is de minister bereid mede te dee- len. welke de reden is, dat nog steeds geen gevolg is gegeven aan het geiruimem tijd geleden aangekondigde voornemen om wachthuis 20 A bij den onbevvaakten spoor wsgoverweg te Rilland Bath te amoveeren, door welke uitzicht-belemmering 3 Aug. wederom een auto is verpletterd, niettegen staande de bestuurder die bekend was met den gevaarlijken toestand de uiter ste voorzichtigheid had betracht? 2, Is de minister bereid thans onver wijld te bevorderen, dat dit wachthuis onmiddellijk worde gesloopt? Dejninister heeft vermoedelijk eenigie weken over het antwoord gepeinsd en den heer Boon thans geantwoord: 1. Aan het voornemen, om wachthuis 20 A bij den onbevvaakten overweg te Rilland Bath af te breken, is zoo spoedig mogelijk gevolg gegeven. Aan het daarm wonende gezin is opgedragen onverwijld een andere woning te zoeken, terwijl aam het gemeentebestuur onmiddellijk de ver- eischte vergunning tot het afbreken van het wachthuis is gevraagd. Eerst nadat deze vergunning verleend was en voorts het giezin geslaagd was in het vinden van een nieuwe woning, kom de datum van aanbe steding van de afbraak worden vastge- steEFen wel op 27 Augustus. Het werk wordt daarna terstond gegund. De meening, dat het auto-ongeval op 3 Aug. j.f. een gevolg zou zijn van ge zichtsbelemmering van den betrokken dhauffeur door het wachthuis, wordt niet bevestigd door de uitkomsten van het in gesteld onderzoek. Het wachthuis vormde voor den ter plaatse volkomen bekenden bestuurder van de auto in dit geval geen beletsel om tijdig waar te nemen, dat een trein naderde. Het ongeval kan alleen ver klaard worden door zijn algeheels onop lettendheid, daar de trein eerder dan de auto den overweg bereikte en de auto tegen den trein is opgereden, terwijl deze den overweg voorbijreed. 2. yjt het voorafgaande blijkt, dat alles gpdaan is om in den kortst mogelijken tijd tot uitvoering, van het besluit tot slooping van het wachthuis te kunnen overgaan. Aan ministerieele antwoorden hechten wé over het algemeen niet veel waarde. Aan dit antwoord niet de minste. Zij, die destijds lazen hetgeen we over „het huis van Rilland*' schreven, weten wel waarom. In antwoord 1 is de aanduiding, „zoo spoedig mogelijk" in staat iemand aan het lachen te brengen. Toen n.I. het ongeluk plaats vond was de wachterswoning reeds geruimen tijd door het gezin verlaten. Toch moest nog circa een maand verloopen alvo rens de aanbesteding plaats vond. En de minister spreekt rustig van „zoo spoedig mogelijk". Dat het ongeluk te wijten zou zijn aan onoplettendheid van den bestuurder van den aütd is een verkeerde meening. Antwoord 2 is alleen te waardeeren door menschen die spoed en haast zien door den bril van den departement-amb tenaar. Concludeerende meenen we te mogen opmerken dat de vragen van Mr. Boon niet zijn beantwoord op een wijze die van inzicht of van kennis van zaken getuigt. Kon. onderscheidingen. Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau zijn benoemd: J. de Visser, predikant bij de Nederduitsch Herv. Gemeente te Middelburg; P. Erasmus, lid der Prov. Staten van Zeeland en burgemeester der gemeente Oostburg; M. van der Beke Callenfels, secretaris penningmeester en commandant der burgerwacht te Vlissingen; tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: Mr. A. A. de Veer, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Middelburg; de eere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau in toegekend: in goud aan J. Polderman Jaczn. te Wemeldinge, oud- sluismeester bij den Rijkswaterstaat; in brons aan J. F. Cappendijk, land arbeider te Hontenisse; P. de Dalïe, landarbeider te Hontenisse; D. Wiele- maker, tuinman op de plaats Moes bosch te Koudekerke; C. Kaashoek, veldarbeider te St. Annaland; den Rijkswerkman (magazijnsoppasser) J. Maartense, van het garnizoens klee ding- en nachtlegermagazijn te Mid delburg. 's GRAVENPOLDER. Woensdag middag vergaderde de gemeenteraad. Ingekomen was een verzoek van de vereeniging voor Wettelijke Dierenbe scherming, waarin gewezen wordt op het feit, dat bij vele branden in boer derijen tallooze dieren een prooi der vlammen worden, zoodat in de ge meentelijke bouwverordeningen bepa lingen dienen te worden opgenomen, waarty eischen worden gesteld, waar aan veestallen moeten voldoen. Besloten wordt deze aangelegenheid bij de eerstvolgende wijziging der bouwverordening onder het oog te zien. Naar aanleiding van de verzoeken van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen en van de Inspecteurs van het L. O. om aan de onderwij zers te vergoeden de kosten van het deelnemen aan een z.g. applicatiecur sus in het vak lichamelijke oefening, wordt besloten om hiervoor geen gel den beschikbaar te stellen. Alle leden zijn van oordeel, dat onderwijs in de lichamelijke oefening op het platte land niet noodig is. Verder zijn ontvangen de goedkeu ringen van Ged. Staten op de raads besluiten tot stichting van een school lokaal ten behoeve van de bijzondere lagere school. De gemeenterekening, dienst 1928, wordt voorloopig vastgesteld met een batig saldo van f 1019,03. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur wordt goedgekeurd met een batig saldo van f3668,74. De begrooting van hef burgerlijk armbestuur voor 1930 wordt goedge keurd met een eindcijfer van f 11115,93 en een post voor onvoorziene uitga ven van f 1654,01. De gemeentebegrooting voor 1930 wordt den raad aangeboden. De burgemeester deelt mede, dat B. en W. in verband met de ziekte van het hoofd van de openbare lagere school tot tijdelijk onderwijzer be noemd hebben den heer P. C. J. Smith te Middelburg. De heer Joziasse zegt, dat hij de voorkeur gegeven zou hebben aan een onderwijzer met hoofdacte. Op voorstel van B. en W. wordt besloten om Mej. C. J. A. Remigius, onderwijzeres aan de openbare lagere school, aan te wijzen tot plaatsvervan gend hoofd. De heer Verhulst vraagt of het niet goed zou zijn om bij de bevoegde autoriteiten aan te dringen op spoe dige herstelling van de Dorpsstraat, De heer Vermue zegt vernomen te hebben, dat de werkzaamheden spoe dig zullen aanvangen. De heer Joziasse wijst op de nood zakelijkheid van een rioleering bij de woning van C. Moeliker. KLOETINGE. Donderdag kwam de raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Tot de ingekomen stukken behooren: Goedkeuring van Ged. Staten van het raadsbesluit van aanvaarding van een ameublement voor de raadszaal; Goedkeuring wij ziging begrooting 1929; Schrijven van den Kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk alhier, waarbij deze verzoekt bij de benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school rekening te houden van de godsdienstige overtui ging van de meerderheid van de be volking; Dankbetuiging van J. J. Wes terweel, thans onderwijzer te Renesse, voor de 3 jaren waarin hij als bezol digd kweekeling aan de O. L. school is werkzaam geweest; Dankbetuiging van het muziekgezelschap „Excelsior" voor het besluit van den raad tot den bouw van een muziektent; Verzoek van A. Jobse om de gasleiding en de waterleiding in het Noordeinde te ver lengen opdat zijn te stichten woning daaraan kan worden aangesloten. Be sloten wordt de gasleiding uit te breiden, doch wat dc waterleiding be treft, wordt besloten alleen medewer king te verleenen indien de overige aan dien weg liggende perceelen bui ten de bestaande leiding ook aanslui ten. De heer Hoogstraate stemt tegen alleen om de billijkheid tegenover de bewoners van de Wilhelminalaan, die indertijd een zel/de verzoek aan den raad hebben gericht en waarop toen afwijzend beschikt is; Verzoek der vereeniging van onvolwaardige ar - beidskrachten om als lid dier vereeni ging toe te treden. Mftt 6 tegen 1 stem (de heer Straub) wordt tot toetreding besloten. De heer Straub stemt tegen omdat hij er tegen is ergens lid van te worden daar de contributie in den regel meerdere malen verhoogd wordt, en ook omdat zulke arbeidskrachten zich bij verschillende kassen kunnen aansluiten, teneinde verzekerd te zijn van een uitkeering bij werkloosheid. De heer de Rijk zegt, dat het hem spijt, dat de heer Straub er tegen is, hij vindt het een taak van de over heid om zulke vereenigingen te steu nen. De te betalen contributie be draagt f 11,De voorzitter verzoekt de leden eens nota te nemen van de boomen, staande op het Marktveld. Verschillende boomen zijn door ziekte aangetast. Voorts vraagt hij den raad of deze het goed vindt om de voor genomen herstratingen dit jaar niet te doen uitvoeren, maar het volgen de jaar. Wordt goed gevonden. Even zoo om de muziektent dit jaar niet meer te bouwen, maar het volgende jaar. De heer Straub zegt hierbij, dat hij bij de behandeling van den bouw eener muziektent niet aanwezig is ge weest; in de gemeente wordt verteld dat dat politiek van hem is. Hij zegt dat dit geheel onjuist is, hij was en is nog tegen den bouw eener tent. Gevraagd wordt naar het verschil in uurloon tusschen de verschillende ambachtslieden in deze gemeente en of de benoodigdheden voor het hand- werkonderwijs aan de O. L. school niet door ingezetenen dezer gemeente kun nen worden geleverd. Goedgekeurd wordt de rekening over 1928 en de begrooting voor 1930 van het Burgerlijk Armbestuur. Met algemeene stemmen wordt be sloten tot aanleg van waterleiding in de bewaarschool. De heer Hoogstraate dankt B. en W. voor hun voorstel. Na een langdurige bespreking- wordt besloten tot ondergrondsche aanleg van den kabel voor electrische ver lichting. De heer Straub stemt tegen omdat hij de kosten hoog vindt; om dat er een grove onbillijkheid bestaat in de prijzen tusschen Goes enKloe- tinge en omdat hij geen aansluitingen in de gemeente verwacht. Besloten wordt om geen electrische straatverlichting te nemen. Wel wordt besloten de gas-straatverlichting al tijd te laten doorbranden, en de con trole op de verlichting beter te doen plaats hebben. Aangeboden wordt de begrooting 1930 met een totaal aan inkomsten en uitgaven wat den gewonen dienst betreft van f 59.173,8O1/2en wat den kapitaaldienst betreft met nihil in in komsten en uitgaven. De begrooting 1929 wordt gewijzigd. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van de erven M. de Vrieze om ontheffing van hondenbelasting 1929. (De heer Straub stemt voor). Als oninbaar wordt verklaard f 10,— aan hondenbelasting over 1927 en 1928. Bij de rondvraag vraagt de heer Straub of de rioleering van den Ach terweg naar de aangrezende perceelen nu voldoende is. De heer de Rijk vindt, dat wanneer op het verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk wordt ingegaan, mep zich op een glibberig pad be geeft. Hij vindt het een inmenging die niet te pas komt. Voor de betrekking van onder wijzer aan de O. L. school alhier heb ben zich 22 sollicitanten aangemeld. KRUININGEN. De gemeenteraad vergaderde Donderdag. Afwezig wa ren de heeren J. Kostense, Burkink, Elsman en v. d. Borght. De voorzitter deelt mede dat Ged. Staten hebben goedgekeurd de geldleening van f 33C00 voor de gascentrale, alsmede de nieu we wegsverdeeling in verband met den Rijksweg, terwijl de Minister van O. K. en W. heeft goedgekeurd den cur sus voor landbouwhuiskunde. De In specteur van het L. O. heeft verzocht een applicatiecursus in de lichame lijke oefeningen voor de onderwijzers te geven. De voorzitter zegt, dat deze een half jaar zal duren en een post hiervoor op de begrooting voor 1930 zal worden gebracht, hoewel de kosten voor het Rijk komen. Met algemeene stemmen wordt de rekening van het gemeentelijk gasbedrijf van 1 Juli tot 1 Jan. 1929 vastgesteld voorloopig met als inkomsten:f 19.795,551/2, uitgaven: f 18.147,391/2, met een saldo van f 1648,16 wat betreft de gewone dienst, de kapitaaldienst in- en uitgaaf op f 11.403,131/2. De rekening der gemeen te over 1928 wordt voorloopig vastge steld gewone dienst inkomsten f 142,921,02, uitgaven f 133.948,571/, ba tig saldo f8072,441/2. De kapitaaldienst aan inkomsten f 88.963,131/2, uitgaven f90.268,13, na- deelig saldo f 1305,091/2- Aangeboden wordt daarna de be grooting der gemeente over 1930 met een in- en uitgaaf van f 154.017,83 met als onvoorzien f 1377,93, waarbij de voorzitter opmerkt, dat de heffing der belastingen onveranderd is ge bleven. Daarna worden eenige wijzi gingen goedgekeurd in de begrooting over 1929, in verband met de in de vorige vergadering genomen besluiten voor trottoirs en voetpaden te Hans- weert. Met algemeene stemmen wordt een geldleening goedgekeurd groot f 10.000 a 5o/o met aflossing van ten minste f300 per jaar, voor het nieuw gebouwde 5e leslokaal der O. L. school De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1928 wordt goedgekeurd met als inkomsten f 11.548,531/2, uit gaven f 10.530,051/2, alzoo een batig saldo van f 1018,48. De voorzitter zegt, dat het vorige jaar sloot met een batig saldo van f 2608,791/2, zoodat feitelijk ruim f1600 is ingeteerd. Subsidie zal voortaan niet gemist kunnen worden. Vastgesteld wordt het reglement voor het toezicht der commissie der gascentrale; eveneens een wijziging der verordening op de keuring van waren, terwijl op advies van Ged. Staten nog eenige kleine wijzigingen in de nieu we politieverordening worden aange- DÓS® Ba smaakt als room bracht. Op voorstel van B. en W. en het advies van de Gezondheidscom missie worden 3 woningen te Hans- weert onbewoonbaar verklaard, n.l. het huis bewoond door C. v. d. Kreeke, C. Leeflang en het onbewoonde huis gemerkt C 119. Door het bestuur der Bijz. school te Oostdijk was een verzoek gedaan om een nieuw lokaal bij te bouwen en dit in bruikleen te mogen ontvangen. Zulks naar aanleiding van de groote uitbreiding van het aantal leerlingen, In de O. L. school zijn slechts 13 leerlingen meer. B. en W. stellen voor om, na over leg met B. en W. van Krabbendijke afwijzend te beschikken op het ver zoek om een nieuw lokaal bij te bou wen, doch om de O. L. school te Oostdijk op te heffen en het vrijko mende lokaal in bruikleen af te staan aan het bestuur der Bijz. school der Ger. Gemeente. Het verzoek om een nieuw lokaal wordt met algemeene stemmen afge wezen, terwijl het voorstel tot ophef fing en in bruikleen geven, verwor pen met 4 tegen 3 stemmen. Bij de rondvraag informeert de heer v. d. Straaten naar den weg te Hans- weert voor het aan te leggen voetpad. De voorzitter zegt, dat de Staatsbe- grooting, die in September komt, zal afgewacht worden. KWADENDAMME. Donderdag werd alhier door Notaris Pilaar publiek ver kocht een hoefje, bestaande uitwoon huis, schuur, erf, boomgaard, varkens hok en kippenhok, met bouwland aan het Lange Weegje, groot 1 H.A. 67 A. 50 c.A., aan den heer Jan Kegel te Nisse voor f 8710,Accessoiren f 102. Samen f 8812, MIDDELBURG. De politie alhier heeft een man aangehouden, die na ruzie met een vrouw, met wie hij heeft samengeleefd, deze met een mes in het hoofd had gestoken. Daarna had hij haar schoonzoon een steek in de borst toegebracht en bovendien een spiegelruit vernield. De wonden van de getroffenen bleken niet van ern- stigen aard te zijn, Het is Donderdag hier weer een zeer drukke dag geweest en dit o.a. doordat de jaarlijksche ringrïjde- rij te paard werd gehouden van de ver eeniging Vreemdelingenverkeer, waar aan 102 ruiters in provinciaal cos- tuum deelnamen, en die gehouden wordt in de beroemde Abdij. Het voornaamste onderdeel is het verrij den van een viertal wisselbekers, die van H.M. de Koningin werd gewon nen door den heer J. Koole Dzn. te St. Laurens, die van den heer Dr. H. W. van Loon door den heer J. de Voogd Wz. te Domburg, die van de gemeente Middelburg door den heer C. A. Polderdijk te Nieuw- en Sint Joosland en die van de burgerij van Middelburg door den .heer P. Brasser te Vrouwepolder. RILLAND-BATH. Bij beschikking van den minister van financiën van 27 Augustus is aan de gemeente Ril- land-Bath een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van f15.000, ter verstrekking aan de ver eeniging, in die gemeente uitsluitend werkzaam ter bevordering van de ver krijging van onroerend goed door land arbeiders, voor den aankoop van on roerend goed, om dit, hetzij dadelijk, hetzij later, als los pand in pacht uit te geven, welk voorschot in 50 jaren zal worden afgelost. Gisteren vergaderderde de Raad. Afwezig met kennisgeving de heer A. Blok Jz. Van den Minister van Financiën is bericht ingekomen, dat ter uitvoering van de Landarbeiderswet uit 's Rijks kas is beschikbaar gesteld een voorschot van f 15000,af te lossen in 50 jaren. Een adres van de stichting Moederheil, van welke uitgaat een doorgangshuis voor ongehuwde moeders en een opleidingsschool voor vroedvrouwen, waarvoor subsidie uit de gemeentekas wordt gevraagd, wordt voor kennisgeving aangenomen. Evenzoo geschiedt met een adres der Vereeniging voor wettelijke dierenbescherming. Vast gesteld wordt een reglement voor het toezicht, bedoeld in art. 9 der gemeen» schappelijke regeling voor de Zuid- Bevelandsche Gascentrale „Oosteinde" te Krabbendijke. De commissie tot nazien van rekening en begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, bestaande uit de Heeren P. A. v. Boven en A. David, brengt bij monde van den eersten verslag uit en adviseert tot goedkeuring. Dien overeenkomstig wordt besloten. Van de commissie tot nazien der gemeente rekening bestaande uit de heeren G. West strate en A. Blok Jz., werd de laatste wegens verhindering vervangen door den Heer J. van de Sande. Deze rapporteert, dat de stukken in orde werden bevonden, waarop de rekening voorloopig wordt vastgesteld. De Heer Van de Sande geeft zijn bevreemding te kennen over het feit, dat de kosten van publicatie van de ont eigening voor den nieuwen Rijksweg door de gemeente worden betaald, terwijl het Rijk deze zaak toeh onderneemt. De re kening wordt daarop voorloopig vastgesteld met een batig slot op den gewonen dienst van f 8698 24 en op den kapitaaldienst van f 9769,38J- De rekening der gas fabriek over het tweede halfjaar var. 1928 wordt vastgesteld B. en W. stellen voor om voor rekening der gemeente te nemen de les- en reiskosten voor het bijwonen van een applicatiecursus in de lichamelijke oefening door enkele leden van het onder wijzend personeel De Voorzitter licht dit punt nader toe. De Heer Van de Sande wijst op de mo gelijkheid dat een leerkracht, die aan den cursus deelneemt later zal vertrekken. De voorzitter merkt op dat het dan aanbe veling zal verdienen de bevoegdheid als eisch te stellen hetgeen met toenemende kans op succes kan geschieden. Dit is ook het oordeel van den Heer Van de Sande Hierop heeft een voorloopige bespreking plaats van het uitbreidingsplan. De heer Chr. de Bokx afkomstig van hier thans bij het wapen der Kon, Vlareehaussee is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot Rijksveldwachter met Uandplaats Amsterdam. SCHORE. Donderdagavond kwam de Raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Afwezig met kennisgeving Jhrn. Boonman en Nieuwenhuijse. Ingekomen is een schrijven van de Vereeniging voor wettelijke dieren bescherming betreffende het stellen van regelen bij het bouwen van veestallen met het oog op het omkomen van dieren hij brand. Dit stuk wordt aangenomen voor kennisgeving. Van dhr. J. P. Glerum alhier is een schrijven ingekomen waarbij wordt gevraagd om medewerking voor de aansluiting van diens perceel aan het gasleidingnet. De Voorzitter zegt dat hij met de directeur der gasfabriek reeds heeft gesproken over de aansluiting van een 5-ial woningen ter plaatse en dat genoemde directeur heeft medegedeeld dat aansluiting zeer waarschijnlijk zal plaats vinden. Spreker vertrouwt dan ook dat hierover nog wel nadere gegevens zullen worden ontvangen Medegedeeld wordt le. dat de forensaanslagen van P. Dronkers e Kapelle, P. J. de Bonrgraaf te Wemel diuge en A. van der Straaten te Hansweert in de plaatselijke inkomstenbelasting over 1928/29 door Gedeputeeerde Staten van Zeeland zijn vernietigd. Burgemeester en Wethouders stellen voor niet in beroep ta gaan bij de Kroon overeenkomstig welk voorstel met algemeene stemmen wordt besloten2e. dat de Verordening op woonwagens op 28 Augustus 1929 is afgekondigd8e. dat de door den Raad vastgestelde gemeenschappelijke regeling voor de gascentrale „Oosteinde" door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd 4e. dat het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening ad f 11000,voor de gascentrale door Ged. Staten is goed gekeurd. Besloten wordt tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1929. Het door de Commissie van Toezicht voor de gas centrale „Oosteinde" vastgestelde reglement voor het toezicht wordt goedgekeurd. Aangeboden wordt de gemeente-begrooting voor 1930 met voor den gewonen dienst een ontvang en uitgaaf van f 27029,54J (pi. ink. belasting f 7186,41^ en onvoorz. uitgaven f 875,—) en voor den kapitaal dienst een ontvang en uitgaaf van memorie. Tot leden voor het nazien dier be grooting worden aangewezen dhrn de Vrieze Nieuwenhuijse en Zoeteweij. Hierop volgt voorloopige vaststelling der gemeente-rekening over 1928 met voor den gewonen dienst een ontvaDg van f 28998.52, een nitgaaf van f26777.56 en een batig slot van f 2215.96 en voor den kapitaaldienst een ontvang van f637.90 een uitgaaf van f614 en een batig slot van f 23.90 Met algemeene stemmen wor den goedgekeurd a een wijziging der begrooting voor 1928 van het Burgelijk Armbestuurb. de rekening over 1928 van dat bestuur met een ontvang van f 54-62.01-J- een uitgaaf van f4904.60 en een batig slot f 557.41^ c. de begrooting voor 1930 van dat be stuur met een ontvang en uitgaaf van f4821.69l. De melkprijs is alhier verhoogd van 12 op 14 cent per liter. Dhr. J. C. Koster is met ingang van 18 Augnslus 1929 benoemd tot stations beambte te Vlake. WEMELDINGE. Notaris Pilaar heeft heden te Wemeldinge verkocht een hofstede, woonhuis, schuur, wagen huis, varkenshok, erf, tuin, boomgaard bouw- en weiland, groot 13 H.A. 92 A. 4 C.A., geveild in 9 perceelen. 8 per ceelen hiervan zijn gekocht door C. de Schipper Cz. voor f29.185,—, hef 9e perceel woonhuis f380,—, door A. de Schipper Jz.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2