City Magazijn N° 105. Vrijdag 50 Augustus 1929 116 Jaargang. Bij dit nummer be hoorteen bijvoegsel. Koloniën TIN. DRIE WEKEN VAN LIEFDE. Sport. Rechtszaken. ProViDcienieuWs 1 1 .SAFE-LOKETTEN i fcvanaï f3,50perjaar bank-associatie n.v. goes ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2,—. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOESCHE UitgaveNaamloozo Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeaweas fi Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd W Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 cfc per regel. Advertentiën worden aangenomen tof 12 uur voorm. Ongeluk of opzet De „Sum. Post" verneemt dat op de onderneming Aekpaminke een al daar werkzame krani uit Assahan, die belast is met de verstrekking van medicijnen, den zieken koelies ver keerde medicijnen gaf met het nood lottig gevolg dat een zevental van hen als slachtoffer hiervan zijn gevallen. Op de lijken is sectie verricht, waarbij gebleken is, dat men hier vermoede lijk te doen heeft gehad met arseni cumvergiftiging. Een onderzoek wordt nu ingesteld op welke wijze het moge lijk geweest is, dat de krani in het bezit kwam van dit vergif. Het „Hbld." teekent hierbij aan: Er zijn in Indië een groot aantal stoffen, die vergiftig zijn en zonder twijfel hebben vergiftigingen op aller hande wijzen in de inlandsche maat schappij steeds een groote rol ge speeld. Wel is waar wordt veel meer over vergiftiging gepraat dan dat zij voorkomt, doch hef feit blijft dat ge vallen van vergiftiging talrijk zijn. De inlanders verkiezen voor vergiffmoord liefst stoffen, die een langzaam weg kwijnen en langdurig ziek zijn tenge volge hebben, omdat zij wel weten dat dan de ontdekking der toediening veel moeilijker wordt. In den regel geven zij daarbij niet een enkel vergift, maar een mengsel van verschillende soorten. De bereiders van vergiffen, die voor een misdadig doel moeten dienen, zijn hij hef inlandsche publiek bekend; in het bijzonder de Vorstenlanden heb ben op dit gebied een trieste ver maardheid, wat met bekende voor beelden o.a. betrekking hebbende op den plofselingen dood van troon- opvolgci-3 in de kvaioxx ssou zijn aan te toonen. In dit verband dient ook te worden gedacht aan toovermidde len, goena goena, djamoe's, liefde dranken en dergelijke. Met die laat ste dingen wordt in de inlandsche we reld over Indo Europeesche krin gen zullen wij nu maar zwijgen, hoe wel nog niet lang geleden gedurende een te Semarang dienende Solosche rechtzaak verbijsterende dingen aan het licht kwamen vaak „gewerkt". Bij al deze bedoelingen woorden de giften toegediend, gemengd in spijs of drank. STEEDS EEN FIJN SORTIMENT. 35 FEUILLETON Naar het Engelsch van ELINOR GLVN. „Kom kom, liefste", zei ze. Zij liepen den Piazza over. Paul schepte veel behagen 'in de duifjes, en zij bleven staan om graan voor hen te koopen en zij voerden de grage diertjes, die altijd klaar staan de gif ten der vreemdelingen in ontvangst te nemen. Een paar, die moediger wa ren dan de anderen, vlogen op den hoed en den schouder der dame, pik ten het koren van tusschen hare roo- de lippen weg en Paul was zelfs ja- loersch op de vogels en trok haar piee om de Campanila te bezichtigen, die toen nog bestond. Zij bezagen dat al les, zij bekeken den leeuw en traden eindelijk den St. Marcus binnen. En hier hield Paul haar arm vast en keek met ingehouden adem. Het was alles zoo mooi en wonderlijk en nieuw voor zijn oogen. Hij was vroe ger bijna nooit in een Roomsch-Ka- tholieke kerk geweest en had geen idee van de schitterende schoonheid van dit half Byzantijnsche heiligdom. Zij spraken bijna niet Zij verveelde Het meest gebruikelijke vergift is zeker arsenik. Dit is op alle passars te koop onder den haam warangan of (in het Jav.) walirang abang. Vaak wezen de Indische bladen daarop, doch steeds te vergeefs. Warangan bestaat voor 90—96.3 proc. uit arsenigzuur, bijna altijd wordt tevens citroenzuur toegediend. De herkenning eener ver giftiging daarmede is in Indië waar de gevolgen natuurlijk dezelfde zijn als overal elders zeer moeilijk, om dat daar wel eens gevallen van cho lera voorkomen en beide ziektebeel den sterke overeenkomst vertoonen. Het Geneeskundig Tijdschrift voor Ned.-Indië bevatte ter zake herhaal delijk bijdragen, die onze mededee- lingen bevestigen. Maar in deze kwestie blijft dit de hoofdzaak: wie Tn Indië vergift noo- dig heeft, behoeft slechts naar de pas sar te gaan, waar hij het kan koopen in elke hoeveelheid Wijlen K. Wijbrands sprak ook in dit verband van „het Indische gek kenhuis LUCHTVAART. De Prins van Wales als vlieger. Volgens de „Daily Mail" heeft de prins van Wales, die al een paar jaar lang veel in vliegtuigen zit, zich de laatste maanden in hef besturen van een vliegtuig geoefend onder leiding van een zeer bekwamen en Betrouw baren vlieger-officier. L ucht-acvobatiek. Bij de vliegdemonstraties, welke op het vliegveld te Cleveland zijn gehou den, is luitenant Bolver van het ma rinestafion Lakehurst uit het lucht schip Los Angelos, dat met een snel heid van 72 K.M. per uur vloog, in een aan het luchtschip vastgemaakt vlieg tuig overgestapt. Dit Is de ocrafc po ging geweest om van een vliegend luchtschip in een vliegend vliegtuig over te stappen. Liefdestragedie van een l8-jarig meisje. Een 18-jarig fabrieksmeisje maakte ruim een half jaar geleden in een danslokaal fe Nijmegen, waar zij bij haar ouders woonde, kennis met een 23-jarigen letterzetter. Hoewel de jon geman echtgenoot en vader was, aar zelde hij niet met het fabrieksmeisje vriendschappelijke betrekkingen aan te knoopen. Toen het meisje later naar Amsterdam vertrok volgde de letter zetter zijn vriendin naar de hoofdstad, waar beiden werk trachtten fe vinden. Alleen het meisje slaagde daarin en daar haar vriend niet over contanten beschikte, stond zij hem meermalen hem niet met bijzonderheden, zooals een reisgids dat zou goed zijn voor de keeren dat hij er later nog eens kwam maar nu moest hij het al leen maar zien in zijne geheele, heer lijke pracht. „Hier hielden zij hunne godsdienst oefeningen, en sierden hun tempel op met goud en juweelen", fluisterde zij: En dan gingen zij naar hef Dogenpa leis en legden een woord in den leeu wenmuil dat dood of vernietiging be- teekende voor hunne beste vrienden! Een wonderlijk volk, die oude Vene- tieërs. Geslepen en hardvochtig wreed en hartstochtelijk, maar altijd een sluwe glimlach om de lippen, zelfs bij hunne liefdeshistories. Ik vraag mezelf dikwijls af, Paul, of wij niet overbeschaafd zijn, wij in onzen tijd. Wij denken te veel aan het lijden der menschheid en zoo maken wij onze zenuwen kunstmatig gevoeliger, in plaats van ze te harden. Stel je eens voor: ten tijde van mijn grootvader hadden we nog slaven! En ik voel me een kind van zijn tijd, ofschoon die nu voorbij is. Ik heb Dmitry geslagen". Toen hield zij plotseling op met spreken, alsof zij zich bewust werd, zich te veel te hebben blootgegeven. Een vreemde, hooghartige uitdrukking kwam er in hare oogen, toen zij Paul aankeek bijna uitdagend. Paul was bewogen. Het was of hij een deel van haar zuur verdiende pen ningen af. Op den laten avond van 10 Juli LI., toen beiden in een niet be paald vriendelijk gesprek gewikkeld langs de stille Brouwersgracht liepen, kwam het moment, dat op zeer ruwe wijze aan de verhouding 'n eind maak te. Toen de jongeman voorstelde „als man en vrouw fe 'gaan leven", wei gerde het meisje dit kort maar krach tig- „Pas op, of ik bega een ongeluk!" moet de afgewezene toen ongeveer ge dreigd hebben. „Dat doe je toch niet!" luidde hef onvoorzichtige antwoord. Nauwelijks had zij deze woorden gesproken of de minnaar deed met een geopend knipmes, dat hij reeds eenigen tijd in de hand had, een paar stekende bewegingen in de richting van het meisje, dat bloedend neerviel. De dader nam de vlucht, zwierf uren lang rond, verliet de stad en meldde zich den volgenden dag bij de politie te Leiden aan, vanwaar hij spoedig naar het Amsferdamsche Huis van Bewaring verhuisde. Het meisje kwam in het Binnengast huis terecht, waar geconstateerd werd dat haar wonden niet van ernstigen aard waren, zoodat zij de inrichting reeds den volgenden dag kon verlaten. Zij keerde naar Nijmegen terug. Dinsdag stond de letterzetter voor de Amsferdamsche Rechtbank terecht en hoorde twee jaar en zes maanden tegen zich eischen, wegens poging tot zware mishandeling. De verdediger vroeg vrijspraak'. Te water gelaten. Hedenmiddag werd van de werf der N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde' te Vlissingen met goed gevolg te wa fer gelaten het stalen enkelschroef motorvrachtschip „Poelau Tello", evenals het zusterschip de „Poelau Bras", dat op 13 April te water werd gelaten, bestemd voor de Stoomvaart Maatschappij „Nederland". De laatste beletselen werden wegge nomen door Mevr. PrinsDuijvis te Bloemendaal. De plannen zijn van den Technischen dienst van de „Neder land". In verband met den dienst op Indië zal het schip een snelheid van I41/2 knoop op zee kunnen behouden, waarmede het tot de allereerste vrachtschepen op de lange vaart zal behooren. Het schip heeft een korte bak en kampanje en een lange brug, de hoofdafmetingen zijngrootste leng te 157.17 M., lengte tusschen de lood lijnen 149.35 M., breedte op buiten kant spanten 18.59 M., holte in de zijde tot bovendek 11.20 M. Het draag vermogen bij zomerdiepgang is onge veer 10.800 ton. Er zijn drie stalen masten aange bracht voor het laden en lossen, sa- wilde gaan spreken; toen herinnerde hij zich zijne gelofte haar nooit te zullen ondervragen en zweeg. „Ja, Paul, je hebt 'f me beloofd", zei ze. „Ik ben van jou, jouw lieve ling jouw schaf; maar levend of dood, je moet nooit trachten meer te weten fe komen!" „O", riep hij uit, „je kwelt me door zulke woorden levend of dood. Mijn God! dat beteekent: wij beiden wij staan en vallen te zamen". „Mijn lieveling" en onmerkbaar nam hare stem een diep ernstigen klank aan. Zoolang het lot ons te za men laat ja levend of dood maar als wij moeten scheiden, dan zou de een de oorzaak van den dood van den ander zijn, door verdere na sporingen te doen vergeet dat nooit, liefste. Luister plotseling kwam er een vurige uitdrukking in hare oogen, ,eens las ik een Engelsch boek „De Dame en de Tijger". Ken je het, Paul? Zij moest kiezen waaraan zij haar min naar zou geven aan den dood en den tijger, of aan een andere, schoo- nere vrouw. Ik heb nooit getwijfeld wat ik zou doen in dat geval. Ik zou jou eerder aan duizend tijgers geven dan aan een andere vrouw even als ik mijn leven duizendmaal zou geven voor het jouwe". Lieveling", zei Paul, „en ik voor het jouwe, mijn hartstochtelijke, aan- biddellijke koningin. Maar waarom van LICHTEQEURIGE I ROOKTABAK R00M-S1ÏR THEOOORUS niemeijer fyy GRONINGEN 1 men tellen zij 2 laadboomen van 50.000 K.G. hefvermogen, 1 van 15.000 en 11 van 6000 K.G., bovendien zijn er 6 electrische draaikranen met een hefvermogen van 3 ton. De electrisch- hydraulische stuurmachine wordt van af de commandobrug door middel van een stuur-elemotor bediend. Op den bak bevindt zich het electrisch gedre ven ankerspil en op het kampanjedek twee electrisch gedreven kaapstanden. Er zijn 16 reddingbooten opgesteld. Het bovenste tusschendek is ook geschikt voor het vervoer van Mekka- gangers, terwijl er aan boord reisge legenheid is voor 25 passagiers, waar- yoor 7 3-persoons- en 2 twee-persoons hutten zijn gemaakt; een ruime eet zaal, een rooksalon en een ruim pro menade-dek met veranda-café staan hen ten dienste. De electrische installatie zorgt voor licht, kracht, ventilatie, draadlooze te legrafie enz., o.a. is er een wasscherij, voorzien van de modernste electrisch gedreven waschmachines. Het schip is voorzien van een Oertz- roer en van een brandblusch- en ont- rattingstoestel. Het schip zal worden voortgestuwd door een Sulzer scheepsdieselmotor, ontwikkelende een normaal vermogen van 7040 A.P.K. bij 100 omwentelingen per minuut. De machine heeft acht tweetakt enkelwerkende arbeïdscylin- ders van 820 m.M. diameter bij 1440 m.M. slaglengte. Op de vrijgekomen helling zal bin nenkort de kiel gelegd worden van het enkelschroef-motorvrachtschïp „Kota- Nopen" voor den Rotterd. Lloyd te Rotterdam. De afmetingen van dit schip zijn 449.4 bij 60.5 bij 33.5. Kreukels. Een der Zeeuwsche correspondenten schrijft aan de „N. R. Crf.": Er wordt een geheel jaar door in de Zeeuwsche Stroomen naar kreukels gevischtmen gaat er te voet op uit, maar ook wel per vaartuig, omdat men natuurlijk op de banken of platen in zee, waar ook al ali-kruiken worden aangetroffen, niet te voet kan komen. Er wordt dan wel eens een vaartuig afgehuurd door verschillende kreukelvisschers, dat de menschen dan op „tij" er heenvoere. De bedrijfsomvang is van dien aard, dat sommige jaren meer dan 200.000 liter worden omgezet, voornamelijk naar België. In den voorjaarstijd gaan ook veldarbeiders, vrouwen, kinderen op de slikken om kreukels, welke in den regel in de onmiddellijke omge ving worden uitgeleurd. De kreukel- rapers behooren nu meestal niet tot de meest ontwikkelden onder de be volking en waar men toch over het algemeen al heel slecht op de hoogte is van de levensomstandigheden der Zeeuwsche waterbewoners, valt het werkelijk niet te verwonderen, dat er van hen weinig omtrent de kreukels bekend wordt: zij weten de vindplaat sen uit ervaring en letten verder op de grootte van de exemplaren, maar dan is het ook welletjes. Volgens de deskundigen op visscherijgebied wor den de kreukels vroeg in den zomer geboren, hoofdzakelijk op het eind van Juni en na een jaar zijn ze nog niet volwassen, zoodat men het dan ook bestempelt met den naam kreu- kelzaad, goedje pl.m. 12 m.M. in door snee, terwijl eerst na het derde levens jaar met een doorsnee van ongeveer 20 m.M. van volwassen of groote kreu kels wordt gewaagd. De twee-jarige kreukels evenwel worden ook opge vangen en verhandeld. Men merkt dus dat er nog al heel wat tijd verloopt voor kreukelzaad tot volwassen exem plaren zijn gegroeid, maar dan zijn de slakken ook flinkslakken, bah! klinkt het uit veler mond, die niet gewoon zijn deze zeedieren te nutti gen, maar wie zich daarover heen zet, vindt het werkelijk een smaakvol goed je. Er is reeds beweerd, dat de meeste kreukels uit Zeeland naar België een afzetplaats vinden, maar ook de Fran- schen, niet alleen aan de kuststreken, maar ook in het binnenland, houden van de Littorine littorea en waar dan niet in voldoende hoeveelheid kan ver kregen worden, gaat, men over tot kunstmatige kreukelteelt, die uitste kend moet voldoen. In de Zeeuwsche Stroomen is men nog zoover niet, of schoon reeds meermalen het idee is gelanceerd om er ook toe over te gaan. zulke vreeselijke dingen te spreken? Zijn wij vandaag niet gelukkig en heb je me niet gezegd te leven, zoolang we kunnen?" „Kom!" zei ze en zij wandelden weer terug naar de gondel en dreven weg, de lagune op. Maar toen zij daar waren, ver van de wereld, sprak zij in een nieuwe opwelling van ernst tot Paul. Hij moest beloven iets van zijn leven te maken, iets nuttigs en groofsch, in toekomstige jaren. „Je moet je niet met den stroom laten meedrijven, mijn Paul, zooals zooveel van je landslieden. Je moet meehelpen het verval van je natie tot staan te brengen en een sterk man zijn. Mij schijnt hef altijd, als ik nu over Engelschen lees, of alle pairs zoo noem jullie de adel, nietwaar? tot motto hebben, evenals Lodewijk de Vijftiende: Après moi Ie déluge Het zal mijn tijd wel uithouden. Paul, waar ik ook ben, het zal me altijd vreugde verschaffen, jou sterk en groot te weten, beminde. Dan zal ik weten dat ik niet alleen 'n schoon omhulsel heb liefgehad, wiens geest ik voor eenigen tijd heb weten op te wekken. Dat is ellendig, Paul, misschien het vreeselijkste wat er bestaat, eene ziel, die je zelf hebt doen ontwaken, lang zaam te zien terugzinken tot den ziels toestand van een grazend schaap; van een wezen, dat alleen voor de jacht leeft en voor zijne paarden en honden en aan den dag geen hooger eisch stelt dan zijn eigen laag-bij-de-grondsch- vermaak. „O Paul!" ging zij plotseling hartstochtelijk voort. „Ik zou liever willen dat je dood was dood en koud terneer liggend, dan dat ik be merken zou dat je een nul werd een ding, dat waardeloos ten onder zal gaan en door de geheele wereld vergeten wordt". Haar gelaat vlamde van een heilig vuur. Haar edel voorhoofd en de lijn van h aren hals zullen altijd in Paul's herinnering blijven. Wie zou nog klein zielige, onwaardige gedachten kunnen koesteren, die deze heerlijke vrouw gekend had? En zijn vereering groeide en groeide. HOOFDSTUK XVII Dien avond, toen zij na het eten op het balcon stonden en van het uit zicht op het groote kanaal genoten, door de maan bijna daghelder ver licht, klopte Dmitry aan de deur van het groote salon. De dame keerde zich toornig om en keek hem met flikke rende oogen aan. Hoe durfde hij hun gelukzalig samenzijn verstoren met dingen van deze aarde? Toen zag ze dat hij niet gaarne wilde spreken, waar Paul bij was en dat zijn gezicht grauw was van angst. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1