ProVincienieuWs Voor allen die Sukkelen Stadsnieuws. Binnenland waarmee zij haar derde nieuwe Ned. record vestigt (oud record 25 m. 55 s.). LUCHTVAART. Oceaan-vliegers opgegeven. Algemeen neemt men in Amerika aan, dat de Zwitsersche vliegers, die voor enkele dagen van uit Lissabon naar Amerika vertrokken, verongelukt zijn. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft aan alle schepen der Oostkust van de Vereenigde Staten bevel gegeven naar de vliegers uit te zien, omdat er nog een kleine hoop bestaat, dat zij in hun kleine boot op zee drijven. Hedetlandsch sportvlieger gedood. Een der weinige Nederlandsche sport vliegers, mr. L. M. I. Redelé te Lei den, is Donderdag op een zeer nood lottige wijze in Italië om het leven ge- De heer Redelé was met zijn Pander vliegtuig, dat hij eerst sedert Juni van dit jaar bezat, naar Bozen gevlogen om een bezoek te brengen aan zijn vader, die wegens gezondheidsredenen teMe- ran vertoeft In Italië maakte hij iede- ren dag kleine rondvluchten. Tijdens het stunten boven het vliegveld St. Jacob schijnt zijn machine ,op een hoogte van ongeveer 800 M. in een vrille geraakt te zijn, waar het niet meer uit kon komen, met het gevolg, dat het toestel neerstortte en volko men werd vernield. De bestuurder werd zwaar gewond naar een zieken huis overgebracht, waar hij kort na zijn aankomst overleed. De heer Rei delé, pas 24 jaar oud, was op en top een sportman en in sportkringen een zeer ge_ziene figuur; altijd opgewekt, fair en behulpzaam, had hij vele vrien den, die thans stellig met ontsteltenis kennis genomen hebben van deze droe ve mare. Redelé had dagen, dat hij tuit zijn race-wagen in zijn motorboot stapte, naar Waalhaven toerde en dan het wijde luchtruim koos. Steeds ging het goed; nooit een ongeval. Maar nu is het dan toch gebeurd; Redelé is gevallen en heeft zijn eeuwige vlucht aangevangen. Aan de Rotterdamsche Aero Club is het eerste lid tengevolge van een vlieg-ongeval ontvallen. Vliegramp in Duitschland. Het vliegtuig D 757 is bij Ellen in de nabijheid van Fulda plotseling in een nevel geraakt en in de bosschen op de bergen verongelukt. Hierbij kwa men de bestuurder Bauer en twee der inzittenden, de Amerikaan Josef Gross uit Louisville en de opperwachtmees ter van de politie Rückert uit Frank fort a/Main, om het leven. De twee andere passagiers, Mej. Neubauer uit Berlijn en de vrouw van den opper wachtmeester werden ernstig gewond. Later werd gemeld, dat ook mejuf frouw Neubauer aan haar verwon dingen is bezweken. Bauer was een der betrouwbaarste vliegers van de Lufthansa. Reeds langen tijd heeft hij op dezelfde route gevlogen. Zonderlinge vischvangst. Men schrijft aan de „N. R. Crt": In de Zeeuwsche polders komen op tal van plaatsen aan de dijken groote wa terputten voor, zoogenaamde werken of wielen, welke in den regel heel wat visch bevatten. Volgens een der bla den werd dezer dagen onder Woens- drecht zoo'n wiel leeggepompt om de visch te vangen, die men er meende te zullen aantreffen..,, in ,1911 had men dat ook met succes gedaan en jawel, hef gelukte, het water verdween en op den bodem met dunnen modder bewoog zich een groot getal visschen, die zoo'n leegpomping alles behalve aangenaam vonden. De betrokkenen stoorden zich daaraan niet en 500 pond visch was de buit, waaronder ongeveer 200 pond paling, waarbij en kele reuzendieren die een gewicht had- Iden van; 3 a 4 K.G., terwijl een twee tal snoeken van 7 en 8 pond werden gevangen. Eenigen tijd geleden waren in deze wiel ook edelkarpers uitgezet en van deze bedroeg de buit 130 pond. In elk geval werd de moeite van het leegpompen der wiel in ruime mate beloond. COLIJNSPLAAT. De uitslag van de loting voor de nationale militie 1930 is voor deze gemeente als volgt: aan gewezen tot gewoon dienstplichtigen zijn J. M. Contant, J. L. Franke, J. L. van Gilst, C. Hoogerheide, M. Hoo- gerheide, G. J. Huige, J. P. Janse, C. de Regt, A. Verburg, H. A. van de Zande en tot buitengewoon dienst plichtigen M. de Fouw, G. Geelhoed, D. van Gilst, W. Goulooze, J. Holle- stelle, C. Karman, C. J. Kleppe, J. Korsuize, J. de Looff, A. de Smit en J. Verburg. ELLEWOUTSDIJK. Op de voor dracht voor onderwijzeres te Elle- woufsdijk zijn geplaatst: no. 1 Mej. Mol te 's Heer Arendskerke; no. 2 met Verstopping of moeilijken, fragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt' s Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. Mej. Everse te Kloetinge; no. 3 Mej. Verhage te Goes. HOEDEKENSKERKE. Benoemd tot onderwijzeres aan de R.K. school al hier, Mej. M. G. Peerdeman te Ber gen (N.-H.). 's HEER ARENDSKERKE. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier, is, in de vacature ont staan door het overlijden van den heer M. Lamper, benoemd tot ouderling dier kerk, de heer C. Philipse. 's HEER ABTSKERKE. De raad raad vergaderde Zaterdag. Afwezig de heeren Luteijn, de Roo en van Weele. De voorzitter deelt mede dat inlich tingen zijn ingekomen omtrent het sub sidie, welke door 't Burgerlijk Arm bestuur aan de stichting „Vrederust" wordt verleend en waarover in de vo rige raadsvergadering vragen werden gedaan door weth. Braam. De penning meester van genoemde stichting heeft thans bericht, dat het subsidie over 1927 en 1928 in Juni 1929 is ingeko men, zoodat in de jaarverslagen te recht was vermeld dat geen subsidie was ontvangen. Thans is dus alles in orde. Aan 'f Burgerlijk Armbestuur zal worden geadviseerd om voortaan subsidie rechtstreeks aan de stichting te zenden in plaats van aan den pen ningmeester der plaatselijke afdeeling. Door de commissie tot nazien der ge meenterekening over 1928 wordt bij monde van den heer Meijaard tot goed keuring geadviseerd. Daarna wordt de begrooting over 1930 aangeboden in ontvang en uitgaaf ad f 17.377,40V2 en een onvoorzien van f211,46. KAPELLE. Ten behoeve van de Coöp. Boerenleenbank te Kapelle werd door het bestuur aanbesteed het bou wen van een woonhuis met kantoor voor den kassier. Architect is de heer A. Ie Clercq te Kruiningen. Inschrij vers waren: Jac. de Jonge te Bieze- linge f9675; Firma D. van Maris te Kapelle f9835; Johs. Poleij te Krui ningen f9910; Jac. Allewijn te Hoede- kenskerke f9995; J. J. Dronkers te Kapelle f 10.770. KRABBENDIJKE. Tot hoofd der school van de Geref. Gemeente is be noemd de heer C. v. Houdt, thans hoofd van een dergelijke school te St Annaland. KATS. Voor de gemeente Kats zijn als buitengewoon dienstplichtigen aan gewezen P. Korteknie, J. Sinke en L. J. van Weele. Gewoon dienstplichtigen geen. MIDDELBURG. De onlangs alhier opgerichte commissie voor het hou den van wandelconcerten, heeft Zater dagmiddag voor het eerst zulk een concert georganiseerd en heeft daar bij groot succes kunnen boeken. Te half vier vertrok van den Blauwendijk een optocht, gevormd door het Mid- delburgsch muziekkorps, vertegenwoor digers der beide padvindersgroepen met hun band en hun vlaggen en een afvaardiging van „Medioburgum". Ga degeslagen door velen, werd een deel der stad doorgetrokken en werd op de Balans, voor het Gasthuis, voor hef Oude Mannen- en Vrouwenhuis, en ten slotte op de Markt halt gehouden om enkele nummers uit te voeren. Gisterenmiddag is de beugel van de electrische tram bij het rangeeren op de Markt alhier, van onder den draad weggeslagen en terecht geko men tegen een der ruiten van de eer ste verdieping van het café van den heer Groenewegen, welke geheel werd vernield. Hef bleef bij deze materieele schade. WISSENKERKE. Aangenomen het beroep naar Wissenkerke door Ds. D. Louwerse te Wijckel. Geslaagd voor het examen Duit- sche Handelscorrespondentie van de Vereeniging van Leeraren, de heer C. J. Wisse. Vrijdag vergaderde de gemeen teraad. Afwezig waren de heeren De Regt en De Boer. Onder de ingeko men stukken was een brief van de Gezondheidscommissie te Veere, waar in werd medegedeeld dat voor 1930 geen bijdrage van de gemeente zal worden gevraagd. De commissie tot onderzoek van de rekening van hef dienstjaar 1928 bracht bij monde van het lid De Ridder verslag uit van hare bevinding en adviseerde tot goed keuring, waartoe met algemeene stem men werd besloten. Den raad werd aangeboden de begrooting 1930 die aan de leden zal worden gezonden. Tot hoofd van de O. L. school te Geersdijk werd benoemd de heer I. J. van der Ende te Nieuwdorp. Daar de tijdelijke waarnemer niet langer kan aanblijven dan tot 1 Sept., werd aan B. en W. opgedragen maatregelen tot voorziening te nemen tot den da tum waarop het nieuwbenoemde hoofd in functie zal kunnen treden. Op ad vies van den plaatselijken geneesheer werd besloten met het oog op moge lijke besmettingsgevaar voor alastrim, de gelegenheid tot kostelooze vacci natie open te stellen. Bij de rondvraag herinnerde de heer Breure aan de noodige herstelling van de putten in den toegangsweg naar de haven te Geersdijk. De heer Kramer wees op de wenschelijkheid dat de haven te Kamperland wordt gezuiverd van de opgehoopte klei, die zich voor het ter rein van „De Zeeland" bevindt. Om trent hef laatste zei de voorzitter te zullen onderhandelen met degene die daarover te beschikken hebben. VERSEKE. De oesterverzending, die reeds den 15en Augustus een aanvang heeft genomen, heeft deze week geen groote vlucht genomen, wat niet al leen aan 't warme weer, maar ook aan kwaliteit en groei moet worden toegeschreven. Bovendien is zooals de menschen zeggen ,,'t jaargetijde later" waarmede wordt bedoeld de groei en de stand der gewassen op een bepaal den datum minder dan 't vorig jaar op denzelfden datum. Dit schijnt nu bovenal in oesters waar te nemen te zijn. De verwachting is evenwel, dat de a.s. week 't seizoen ferm zal wor den ingeluid. De vraag en belangstel ling in Engeland is buitengewoon groot Daar te lande moet bij een jaarvraag van ongeveer 30 a 35 millioen zeker niet meer dan 10% uit eigen fand kunnen worden aangevoerd. In 't ont brekende moeten Kspcct Nederland (vooral), Denemarken en Frankrijk voorzien. De algemeene verwachting is dan ook goed en indien de concur rentie niet te veel naar beneden jaagt, kan een goede prijs worden (bedongen. Ook Duitschland, dat minder invoer rechten heft dan vorig jaar, zal iets meer kunnen gebruiken. Keuringsdienst van Waren. Aan het verslag over 1928 van den keuringsdienst van waren in het dis trict Goes is het volgende ontleend: Gedurende het verslagjaar werden door de keurmeesters 9739 bezoeken gebracht aan inrichtingen of ruimten waar eet- en drinkwaren worden ver kocht, ten verkoop in voorraad gehou den, bereid, behandeld of verpakt, waarbij 252 partijen werden afgekeurd. Voor een meer uitgebreid onderzoek werden 10.207 monsters naar het la boratorium gebracht 1232 van deze monsters voldeden .niet aan de daar voor gestelde eischen, waarbij het noo- dig was 60 partijen aan de consump tie te onttrekken of naar den leveran cier terug te zenden. Wegens overtreding van de keu ringsverordening werden 76 proces sen-verbaal opgemaakt en 380 schrif telijke waarschuwingen uitgezonden. Bovendien werden talrijke (857) mon delinge waarschuwingen gegeven, waar bij dan de noodige voorlichting werd verstrekt en besprekingen werden ge houden om herhaling te voorkomen. In het laboratorium werden door de keurmeesters 6865 monsters melk af gegeven. Deze bestonden uit: 6355 monsters, die aan huis of op straat waren genomen; 23 monsters gesterili seerde melk; 12 monsters gepasteuri seerde melksamen 6390 monsters. 312 stal- of weidemonsters en 158 mon sters, genomen- bij aflevering. Totaal 6860 monsters. Bovendien kwamen nog 5 monsters binnen die bij aankomst zuur waren en zich niet meer leenden tot een be trouwbaar onderzoek. Van de bovengenoemde 6390 mon sters bevatten 497 monsters een hoe veelheid vetvrije stof, die lager was dan 7.95«/o, hetgeen, zooals reeds vroe ger vermeld, in sommige maanden van het jaar een veel voorkomend ver schijnsel is. Door de keurmeesters werden 1293 bezoeken gebracht aan bakkerijen en 9959 brooden gewogen, waarbij bemon sterd werden: 91 monsters gebuild tarwebrood; 12 monsters ongebuild tarwebrood; 45 monsters melkbrood; 2 monsters roggebrood. Van het wittebrood, dat in hoofd zaak bemonsterd werd wegens een te laag schaalgewicht, of omdat het uiter lijk deed vermoeden dat het gebruikte deeg te slap was geweest bleken 28 brooden te weinig droge stof te bevat ten. Over het algemeen waren de af wijkingen niet groot, zoodat met waar schuwen volstaan werd. Tegen 3 bak kers evenwel, die, niettegenstaande zij gewaarschuwd waren, toch doorgingen met het verkoopen van brood met een te geringe hoeveelheid droge stof, werd proces-verbaal opgemaakt. 'Aan een brood, waarover klachten waren ingekomen wegens een abnormalen smaak, kon niets afwijkends bespeurd worden. Van de onderzochte brooden, uit ongebuild tarwemeel gebakken, bevat te één brood te weinig droge stof. Te gen den verköoper, die meermalen gewaarschuwd was, werd proces-ver baal opgemaakt. Melkbrood gaf weinig reden tot aan merking. Eén keer werd melkbrood bemonsterd, dat te weinig melkbe - standdeelen bevatte. Op roggebrood, dat in Zeeland zeer weinig gegeten wordt, behoefde geen aanmerking gemaakt te worden Onderzocht werden 42 monsters rookworst en 194 monsters gekookte worst en leverpastei. Twee monsters rookworst bevatten wat zetmeel, ter wijl in 40 monsters gekookte worst meer zetmeel werd gevonden dan is toegestaan. Verder bleek aan 4 mon sters kleurstof te zijn toegevoegd aan de vleeschmassa, of de worst verwerkt te zijn in een gekleurden darm. Vijf monsters bevatten te veel boorzuur. Een te hoog zetmeelgehalte is niet altijd aan opzet te wijten. In vele ge vallen is het toe te schrijven aan hef besteden van weinig zorg aan de be reiding. Er wordt dikwijls maar pp goed geluk wat aardappelmeel door de vleeschmassa verwerkt zonder van te voren de massa te wegen en daaruit te berekenen hoeveel meel eraan toe gevoegd kan worden om binnen de ge stelde grens te blijven. Het gebruik van zetmeel is zeer ongelijk. In vele monsters gekookte worst bleek geen zetmeel aanwezig te zijn. Tegen drie slagers, die, niettegen staande zij gewaarschuwd waren, door gingen met het gebruik van te veel zetmeel en/of kleurstof, werd pro ces-verbaal opgemaakt. Voor het ove rige werd met waarschuwen volstaan. Het te hooge gehalte aan boorzuur in leverworst bleek eenmaal het gevolg te zijn van het bewaren van aangesne den stukken leverworst in boorzuur- oplossing. De bereidplaatsen van roomijs wer den geregeld geïnspecteerd. Daar het bereiden van ijs niet een vast beroep is, maar dit dikwijls geschiedt in tij den van werkloosheid, zijn de berei- ders dikwijls al eenigen tijd aan het verkoopen voor het personeel van den dienst dat bemerkt In verband met het verbod in sommige gemeenten om zonder vergunning te venten, werd aan de gemeentebesturen van eenige gemeenten verzocht om, wanneer een vergunning aangevraagd werd voor het venten van ijs, den keuringsdienst daarmede in kennis te stellen. Op die manier is het mogelijk ge worden, wanneer er nieuwe venters komen, de localiteit, waarin zij hun waar bereiden, spoediger te inspec- feeren. Behalve het toezicht op den verkoop van visch op den afslag, in winkels en langs den weg, werd ook geregeld controle uitgeoefend op de ruimten, waar in woningen garnalen worden gepeld. De vischkéuring gaf weinig aanlei ding tot aanmerkingen. In Vlissingen werden in het verslag jaar geen garnalen meer gepeld, daar alle aangevoerde garnalen onmiddel lijk na aankomst in ongepelden toe stand worden verzonden. Nadat van eenige gezinnen te Brouwershaven en Arnemuiden de vergunning tot pellen wegens minder zindelijke behandeling was ingetrokken, is de toestand aan merkelijk verbeterd en gaf de behan deling reden tot tevredenheid. Excursie. Men schrijft ons: Zaterdagmiddag 7 Sept. a.s. zal de Oudheidkundige Vereeniging „t)e Be- velanden" eene excursie ondernemen naar hef Kasteel „Westhove" teOost- kapelle. De burgemeester van Dom burg, de heer L. J. van Voorthuijzen, zal als leider optreden en in het kasteel een historische rede uitspre ken. Dit is de laatste excursie van dit jaar, welke de vereeniging onderneemt Moge zij evenals de twee voorafgaan de (naar Rammekëns en Hulst) goed slagea Shell. Het bouwen van een depót voor re kening van de Bataafsche Importmaat schappij te 's Gravenhage i« voor f31.500,aan J. Groosman te Mid delburg opgedragen. Prijzen behaald Op de j.l. Zaterdag te Middelburg gehouden athletiek-wedstrijden, be haalde de gymnastiekvereeniging Vol harding, de volgende prijzen: le pr. 4 X 100 M. estafette. 2e pr. Vereenigïng-vijfkamp (Athle- tiek). l£j Personeele prijzen werden behaald door: M. B. Schipper le pr. Horden loop, 2e pr. Polstokhoog met 3 M., 2e pr. Vijfkamp Pers. J. P. Schipper: 2e pr. Hinkstap- sprong 12.57 M., 3de pr. Polstokhoog springen 2.95 M. „Jacoba van Beieren". Zaterdagmiddag had onder groote belangstelling van het publiek, o.w. de heer Hajenius, burgemeester van Goes, op het sportterrein aan den Pol- dersche weg het groote jaarlijksche concours plaats van de Handboogso ciëteit „Jacoba van Beieren". Een 129- tal schutters van 18 sociëteiten nam aan dezen wedstrijd deel. Uit het puikje van de Zuid-Bevelandsche schutters wist de heer A. A. Geense Dz. van de sociëteit „Zorgvliet" te Ellewoutsdijk, de kampioen van Zuid-Beveland met een prachtige prestatie zijn eer hoog te houden en alzoo met de meeste kleppen, den eersten klepprijs en den wisselbeker, die daarvoor was uitge loofd, te bemachtigen. Winnaar van den tweeden klepprijs was de heer M. Looij, eveneens van „Zorgvliet", ter wijl de derde klepprijs werd behaald 1 door C. van Oeveren van „Doel naar Hooger" te Wolphaartsdijk. De hoofd vogels werden behaald als volgt: hoofdvogel door C. J. P. van Liere van „Zorgvliet" voornoemd, die tevens in het bezit kwam van den wisselbe ker, die op deze vogel was uitgeloofd. De eerste zij vogel door S. T. Westveer van „De Edele Handboog" te Oude- lande; 2e zijvogel C. Lous van „Ju liana" te Oudelandede lste hoofdkal A. Daalman van „Vooruitgang zij ons Streven" te Kwadendamme; 2e hoofd kal Jan Vermeule van „Soranus" te Heinkenszand; de lste onderkal JuL Vereecke van „Willem Teil" teKloos- terzande; de 2e onderkal A. Boonman van „Willem Tell II" te Ovezande. De medaille die was uitgeloofd door een vriend van de Handboogsport en waar voor een groene vogel was aangewezen werd behaald door "Jan Schipper van „Juliana" te Oudelande. De medaille uitgeloofd door Purfina en bestemd voor den schutter die de meeste klei-, ne vogels schoof, werd na een verwoe den kamp tusschen de heeren L. Ver- mue van „Jacoba van Beieren" te Goes en A. de Cooker van „St. \Se- bastiaan" te Westdorpe, gewonnen door L. Vermue. Verschillende momenten uit dezen wedstrijd werden vereeuwigd op de film, welke bestemd is voor het bui tenland. Een p seud o-ma c h in is 1. Wij lezen in de Tel.: Een zonderling man vertoeft op het oogenblik aan het politiebureau Warmoes straat te Amsterdam. Het is iemand,, die zich blijkbaar verbeeldt machinist der spoorwegen te zijn, op locomotieven klimt en met valsche kaarten zich toegang weet te "terschaffen tot de stations en spoor wegemplacementen. Eenige dagen geleden verscheen deze man in de Jordaan. Hij was gekleed in de uniform van machinist bij de Ned. Spoor wegen en geraakte in gesprek met een juffrouw, die hij te kennen gaf, dat hij wel in de gelegenheid was jongelui op te leiden voor leerling-machinist. De juf frouw dacht, dat haar buurvrouw dat wel erg prettig zou vinden, want zij had een zoon, die gaarne bij den spoorweg in dienst zou willen treden. De buurvrouw vond het een meevallertje en de 18-jarig» zoon ook. De jongeman zegde zijn be trekking op en sprak af met den machi nist voor den volgenden morgen aan het Centraal-Station. Niemand koesterde eenigen argwaan, want de machinist leek precies een echte machinist. Hij droeg de pet met gouden band, had de uniformjas en broek en sleepte zelfs overal zijn etensketeltje me de. Bovendien was hij op welke wijze is niet bekend in het bezit geraakt van het instructieboek voor locoraotiefperso- neel en van een genummerde kaart, welke toegang gaf tot de stations. Woensdagmorgen trof de jongen zijn meester aan het Centraal-Station. De ma chinist deelde hem daar mede, dat zij d«n trein ZwolleAmsterdam zouden rijden, zoodat zij eerst als passagier naar Zwolle moesten gaan. Dat gebeurde dan ook. Dóch daar aangekomen begon het den leerling op te vallen, dat de dienstregeling voor het lo comotief-personeel toch wel erg onprac- ti»ch en vreemd in elkaar zat. Want de meester zeide hem op het perron te wachten; zelf klom hij op een losse machine, die ergens stond en schar relde wat in de cabine been en weer. Daarna ging bij er weer af en zetten den jongen in een jrtidéren trein. Even voor het vertrek kwam de verbaasde leerling tot de ontdekking, dat de trein naar Rot terdam ging. Daarover ging hij zijn mees ter interpelleeren. Doch de machinist in al zijn wijsheid sprak, dat de trein die

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2