N° 101. Maandag 20 Augustus 1929 110 Jaargang DRIE WEKEN VAN LIEFDE. Steek eens op: 1MELNIK.V r 1 1 (Wordt vervolgd). Binnenland Sport. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2,—. Verschijnt: Maandag-,Woensdag. en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent SOME COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Coeraat en Kleevwens it Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goen. Kleevwens It Ross' Eindekers- en Uitgeversbedrijf te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. De Abdij van Egmond wordt herbouwd. De bisschop van Haarlem heeft aan de Orde der Benedictijnen toestem ming verleend tot herbouw van de ab dij van Egmond. De Orde heeft den architect Kropholler opdracht gege ven de abdij te herbouwen. De kosten worden op li/g millioen geraamd. Het geld zou reeds bijeen zijn. Men hoopt de abdij :bouwwerk' met drie torens, binnen twee jaar gereed te hebben. De brug bij Keizersveer. Vanwege den Rijkswaterstaat is Don derdag aanbesteed: het maken van den onderbouw en het uitvoeren van grondwerken en bijkomende werken voor de overbrugging van de Bergsche Maas bij Keizersveer. Het laagst werd ingeschreven door de N.V. Christian! en Nielsen's Gewa pend Beton Maatschappij te 's Graven- hage met f447.000. De Kamer van Koophandel voor W. N.-Brabant heeft Vrijdag een telegram gezonden aan den Minister van Wa terstaat, waarbij de Kamer haar beste wenschen uitsprak voor de voltooiing van het werk. Gevallen van encephalitis. Naar de „Voorwaarts" verneemt, heeft zich bij een 6-jarig kind in Span gen een geval v5n encephalitis post vaccinatorum (hersenontsteking na in enting) voorgedaan. Het kind werd kort na de inenting (het was te voren nimmer gevaccineerd) vrij ernstig ziek en daar de verschijnselen op encepha litis wezen, is het op advies van den huisarts in het Ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. Dat het kind uit Spangen aan en cephalitis lijdende is, werd het blad bij informatie bij den geneesheer directeur van het ziekenhuis aan den Bergweg, dr. Hekman, bevestigd. Hoe wel de toestand nog zeer ernstig is, bestaat er kans op herstel. Voorts werd vernomen, dat een kind uit het Noordelijk stadsdeel in hef ziekenhuis aan den Bergweg tengevol ge van hersenontsteking na inenting is overleden. Corruptie van Rijksambte naren. In het verslag der Algemeene Re kenkamer betreffende haar werkzaam heden over 1928 wordt am. medege deeld dat de volgende gevallen van aannemen van steekpenningen door ambtenaren ter kennis van 'de Kamer zijn gekomen De minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw deelde haar mede, dat een aan hem onderhoorig amb tenaar ongeveer vijf jaren in dienst provisies en leveranties had aange nomen tot een gezamenlijk bedrag van bijna f15.000. Hij was ontslagen, met verplichting de ontvangen sommen In 53 FEUILLETON Naar het Engelsch van ELINOR GLYN. De dame zweeg voor een oogenblik en toen begon zij hartstochtelijke woor den van liefde te fluisteren. Nooit was ze zoo meeslepend geweest en hij moest ze ook tot haar spreken, gloei ende woorden, die de verbeelding doen ontvlammen en de zinnen prikkelen. Het scheen of alle andere liefdes nachten hun toppunt bereikt hadden in dezen eenen volkomen gelukzaligen. Wie kan de wilde verrukking be schrijven, die Paul doorgloeide. Hij was niet langer Paul Verdayne, een gewoon jong Engelschman; neen, hij was een god en dit was Olympus. „Kijk Paul", zei ze, „zie je Desde- mona daar wel staan op het balcon van haar huis? En te denken dat zij zich niet gelukkig zal voelen, voordat haar Moor haar hedenavond zal wor gen. Dood zonder gelukkig te zijn geweest. O, dat is wreed! Sommige vreugden zijn den dood wel waard; gUfiiy Direct zult U merken dat dit de sigaret is waarnaar U altijd gezocht hebt. Niet te licht en niet te zwaar. Een geurige pittige sigaret, uit fijne geïmporteerde Macedonische tabakken vervaardigd, die U den ge- heelen dag kunt rooken. Koopt nog heden een doosje MELNIK en steek eens op! MACEDONIAN CIGARETTES 's Rijks schatkist te storten. Hierftan was voldaan. Van den minister van Financiën ver nam het college, dat een ambtenaar van het Rijksinkoopbureau was ont slagen ter zake van het aannemen van retourprovisies ter gezamenlijke som van ongeveer f6500. De steekpenningen waren uitgekeerd door den directeur van een particu liere onderneming, tevens directeur van een halfambtelijke instelling, n.l. van een naamlooze vennootschap, die optrad als detailverkoopkantoor van de Staatsmijnen. Het gebeurde kwam aan het licht, nadat de Staatsmijnen in het bezit waren gekomen van de meer derheid der aandeelen van de eerstbe doelde particuliere onderneming. De controle, welke de Staatsmijnen toen bij deze onderneming instelden, gaf aanleiding het daarheen te leiden, dat de directeur uit zijn functie bij beide maatschappijen werd ontslagen. Voorts heeft hij uit zijn persoonlijk vermo gen de door hem uitbetaalde provi sies moeten terugstorten. Arbeiders ontslagen bij de Zuiderzeewerken. Bij de Zuiderzee-werken te Den Oever op Wieringen zijn 41 arbeiders wegens overbodigheid ontslagen, ter wijl binnenkort meer ontslagen zullen volgen. De oorzaak hiervan schijnt te liggen in het grootendeels gereed komen van den verbindingsdijk Wie- ringenMedemblik. Maalt ij d ten Hove. Aan den disch van de Koningin en den Prins zaten Vrijdagavond ten pa- leize Noordeinde aan de gedelegeer den der conferentie en hunne dames, alsmede de minister van buitenland- sche zaken en mevr. Beelaerts van Blokland. zijn zij niet, mijn geliefde? Dat we ten alleen wij". „Dood en eeuwigheid", zei Paul. „Voor één nacht als dezen met jou, zou een man zijn ziel verkoopen". Pas toen zij omwendden bij deGui- decca om zich naar hun paleis terug te begeven, bemerkten zij beiden, dat een andere gondel hen volgde, altijd op denzelfden afstand achter hen blij vend, een gondel met twee eenzame gestalten, in elkaar gedoken op de zitbanken. De dame gaf haar gondelier in het Italiaansch een fluisterend bevel, en deze stopte plotseling, zoo doende de andere boot noodzakende een flink eind naderbij te komen, voor deze ook haar vaart vertragen kon. En nu trof een straal van het maanlicht de gezichten der beide mannen, toen zij zich vooroverbogen om te zien, wat er gebeurd was. Een van de beiden was Dmitry en de ander een jonge man van een zuiver Tartaarsch type, dien Paul nog nooit gezien had. „Vasili!" riep de dame uit in toor nige verrassing. „Vasili! En daar heb ben ze me niets van gezegd!" Zij trilde over haar geheele lichaam, terwijl hare oogen groene vlammen schoten van toornige opwinding. „Als het onnoodig blijkt te zijn, zul len ze hiervoor met de zweep kennis maken". De eerste gedelegeerde, die bij het paleis voorreed was een der Japanschc afgevaardigden. Enkele minuten later volgden o.a. Jaspar, de Belgische pre mier, een afgevaardigde van Tsjecho- Slowakije met dame, daarna minister Chéron en vier minuten over 7 Mos- coni, spoedig gevolgd door Stresemann en dr. Wirth; vervolgens, weer een paar minuten later, minister Hender son met mevrouw en om kwart over zeven een h eele file van auto's, waarin o.a. de ministers Hymans, Venizelos, Snowden, Adatci, beide laatsten met hun echtgenooten, Hilferdïng en Bri- and. Daarna kwamen i.og de minister van buitenlandsche zaken en mevr. Beelaerts van Blokland, die bij het standbeeld even in hun auto gewacht hadden om buitenlandsche gasten te laten voorgaan, en tenslotte sir Mau rice Hankey, de secretaris-generaal van de conferentie, en Zaleskyi, de Poolsche minister. Om tien minuten voor half acht waren alle gasten binnen. De Koningin werd Zaterdagmiddag te ruim half vijf te Amersfoort ver wacht en zal vandaar de reis naar Het Loo verder per auto vervolgen. Een postzak zoek geraakt. Naar de „Tel." verneemt, is een postzak, bestemd voor een Amster- damsche firma, inhoudende veleaan- geteekende stukken zoekgeraakt. Deze postzak maakte deel uit van de mail, welke in Amerika ingeladen werd aan boord van het stoomschip „Majestic" en in Frankrijk in den trein overgela den om via Parijs-Nord naar Neder land te worden vervoerd. Aan de Bel gische grens werd de vermissing ont dekt; de zak was niet aanwezig, hoe wel op het advies de aangeteekende stukken vermeld stonden. Natuurlijk hebben ook de Nederlandsche poste rijen de vermissing geconstateerd. Of hier sprake is van diefstal, of dat de aangeteekende stukken in Frankrijk per abuis van de mail ge scheiden zijn, kan nog niet met zeker heid worden vastgesteld. Ook de waar de kon niet opgegeven worden. Twee raadsleden gearres teerd. De vorige week is het Monstersche gemeenteraadslid F. v. d. K. in ver band met onregelmatigheden bij den aankoop van gronden ten behoeve van den herbouw van Terheide, in het huis van bewaring te 's Gravenhage in voorloopige hechtenis gesteld. Thans is ook het raadslid D. J. O., die met vacantie was, aangehouden en even eens in het huis van bewaring in Den Haag opgesloten. Zigeuners. De politie te Hilvernum heeft eenige zigeuners aangehouden, die in die ge meente rondzwierven, omdat zij geen onderdak konden krijgen. Zij 'waren vergezeld van hun vrouwen en be weerden het plan te hebben gedurende Haar mantel was een weinig op zij gezakt en onthulde een deel van haar purperen gewaad en der schitterende smaragden. Zij zag er barbaarsch uit, hare zwa re wenkbrauwen gefronst. Zij kon Cle opatra hebben voorgesteld, de onmid dellijke terechtstelling bevelend van een slaaf, die haar mishaagd had. Het deed Paul's polsen kloppen, het paste zoo bij het geheele nachtelijke tooneel. Dit alles was eene passie- droom, en dit was slechts eene bijzon dere klank. Maar wie was Vasili? En wat had zijne tegenwoordigheid te. be- teekenen? In ieder geval iets zeer be langrijks. De dame sprak er niet verder over; alleen aan h et trillen harer neusvleu gels en het schitteren harer oogen wist hij hoe ontzettend opgewonden ze was. Ja, een van beiden zou de zweep voelen, als ze al te volijverig bleken te zijn geweest in het betrachten van hun plicht 1 Het scheen louter om het noodlot uit te dagen, dat zij besloot door te varen tot in de lagune, toen zij San Georgio voorbij kwamen. Het werd laat en Paul's gedachten waren op grooter genietingen gericht Hij ver langde haar in zijn armen te sluiten, haar vast te houden. Haar te bewij zen, dat ze de zijne was. Maar zij zat een paar weken in deze gemeente te vertoeven om kleeren te verkoopen, welke door de vrouwen worden ge maakt. Bij onderzoek bleek, dat de heeren in het Algemeen Politieblad gesignaleerd stonden voor verschillen de feiten en vermoedelijk deel uit maken van een internationale misda- digersbende. De politie heeft zorgge dragen dat de ingezetenen van deze ongewenschte vreemdelingen geen last zullen krijgen. Zij zijn nog op het po litiebureau te Hilversum, zullen wor den uitgeleid naar Almelo, vanwaar zij wel over de gfiens zullen worden gezet. Ernstig ongeluk. De werktuigkundige ambtenaar De Groot, van het hoofdgebouw te Utrecht was op de constructie-werkplaatsen der Ned. Spoorwegen fe Zwolle bezig met het nazien van de groote, 100 tons hijschkraan, toen opeens het ra derwerk in werking kwam, en de heer De Groot met het lichaam tusschen twee kamwielen bekneld geraakte. Op zijn geroep kwamen dadelijk eenige employé's aansnellen. De heer De Groot bevond zich op een 10 M. hoog plateau, en was alleen langs een smal le verticale ijzeren ladder te bereiken. Hij werd zoo snel mogelijk uit zijn benarde positie verlost en naar het Sophiaziekenhuis overgebracht, waar vastgesteld werd, dat hij een bekken breuk had. Zijn toestand was dadelijk hopeloos, 's Avonds is hij overleden. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Weer een auto te water. Zaterdagavond om 11 uur is bij het ponton van het gemeenteveer op den hoek van Parallelweg en Wilhelmina- kade te Rotterdam een melkauto, be stuurd door den 39-jarigen J. H. D. uit Strijen in het water gereden. De bestuurder is verdronken. Eenige per personen, die met het veerbootje van 11 uur zouden meegaan, zagen dat een open vrachtauto, die uit de Hillelaan kwam, met groote snelheid naderde. De bestuurder scheen niet te bemer ken, dat hij verkeerd ging en reed zonder te hebben geremd pardoes in het naast het veerponten gelegen ha ventje. De auto maakte een heele draai naar links en zonk onmiddellijk. De kapitein van de veerboot, die juist zou vertrekken is direct met een haak te hulp gesneld en heeft deze door het raampje in het stuurhuisje gestoken. De bestuurder heeft den haak eeni ge ©ogenblikken vastgehouden, doch scheen met zijn beenen tusschen de stuurinrichting bekneld te zitten, mo gelijk ook is hij door het binnenstroo- mende water overmand, in elk geval heeft hij den haak weer losgelaten. Een goede vangst. Vrijdagmorgen werd door de rijks en gemeentepolitie te Haarlem iemand aangehouden, die hen eenïgszins ver dacht voorkwam. Op de hem gestelde vragen gaf hij een ontwijkend ant woord, terwijl hij niet in staat was zich daar, haar hoofdje trotsch in den nek en hare oogen zonder vrees en uitda gend, en nu durfde hij haar niet las tig te vallen met vragen. Maar nu ze bemerkte, dat hare die naren haar nief langer volgden, wis selde hare stemming; de bekoorlijk heid van Cleopatra scheen op haar te zijn overgegaan en zij fluisterde Paul zoete woordjes toe en drukte feeder zijn hand, terwijl ze den gondelier be val zoo spoedig mogelijk naar het pa leis terug te keeren. Het scheen of ook zij haar ongeduld, om weer in de armen van haren minnaar te liggen, niet kon onderdrukken. „Van avond zal ik hen nog niet on dervragen", zei ze, toen ze aankwa men en zij Dmitry op de trap op hen zag staan wachten. „Vannacht tenmin ste willen wij nog leven en elkander liefhebben, Paul. Leven en liefhebben in opperste zaligheid!" Maar zij kon niet verhinderen dat hare oogen bliksemden en den ouden dienaar schenen te vernietigen. Hij viel op de knieën en fluisterde smee- kënd: „O Imperatorskbye!" En Paul giste dat dit Keizerlijke Hoogheid beteeken- de en was van een groote verbazing vervuld. Het souper was ook weer klaar ge zet in de loggia, en onder de vensters speelden nog steeds de muzikanten behoorlijk te identificeeren. Meegeno men naar het Raadhuis, bleek dat het was de 21-jarige Belg, L. d. W., wo nende te Aalst (België). In een kistje dat op de bagagedrager van zijn fiets gebonden was, bevonden zich pl.m. 100 reepen chocolade. Hij verklaarde deze in den afgeloopen nacht gesto len te hebben uit een kiosk in de ge meente Baarn. Het rijwiel zou hij, vol gens zijn aanvankelijke verklaring, te Amsterdam hebben gekocht voor f25. Later echter verklaarde hij de fiets j.l. Zondagavond te hebben weggeno men voor een café te Breskens. Nog bleek dat hij des Zondags tusschen Sluis en Breskens door middel van braak zich toegang had verschaft tot een woning en uit de slaapkamer te hebben weggenomen een nikkelen hor loge met ketting, alsmede een bruin heerencostuum en een paar bruine pantoffels. Hij had aan die woning aangeklopt om water, doch toen hem niet werd opengedaan, vermoedde hij dat er niemand thuis was en heeft hij met geweld de deur geforceerd. Toen is hij weer naar zijn woonplaats Aalst gegaan, doch daarna weer via Turnhout Nederland binnengekomen; nabij laatstgenoemde plaats heeft hij nog kans gezien een tafelkleedje te gappen en is toen via Amersfoort te Baarn aangeland, met de bedoeling om via Amsterdam en Den Haag weer naar zijn Heimat terug te keeren, alles op het gestolen karretje en uitgedost in het buitgemaakte heerencostuum, dat hij bij zijn aanhouding nog aan had. Hij is door de Baarnsche motor- brigade afgehaald. ZWEMMEN. Marie Braun kampioene. Vrijdag zijn te Utrecht de zwemwed strijden voor de Nederlandsche kam pioenschappen gehouden. Mej. Marie Braun maakte over 500 M. een tijd van 7 min. 513/6 sec. en verbeterde het Europeesch record, staande ten name van T. Löwij (Oos tenrijk) met 8 min. 17Vs sec., en te vens het Ned. record. Mej. Baumeis- ter (R.D.Z.) zakte steeds meer af en en op 880 M, lag zij 80 M. achter Mej. Braun. Bij de 1000 M. blijkt, dat Marie Braun het op haar naam staande Ned. record met 1 min. 23l/5 sea heeft ver beterd. Onder groot enthousiasme spurt zij dan de laatste 50 M. en het blijkt, dat zij den afstand over 1500 M. heeft afgelegd in 24imin. 242/6sea, en zongen een zachte begeleiding bij hunne zuchten van liefde. Maar dien nacht leerde Paul wat wilde hartstocht is, die de herinnering aan andere nachten maakte tot maan licht naast zonlicht,tot water naast wijn. HOOFDSTUK XVI. Voor sommige naturen heeft veilig heid niets aantrekkelijks. Het zwaard van Damocles boven hunne hoofden zwevend, maakt alles nog des te heer lijker voor hen. Zulke naturen waren Paul en zijn dame. Het was of zij er een wonderlijk behagen in schepten, aan den rand van den afgrond te staan. Hef was al over eenen voor zij den volgenden morgen ontbeten en toen zei ze, dat hij moest gaan slapen, slapen op het andere balcon, waar zij nu zaten, met het uitzicht op het ka naal en beneden op een klein tuintje met oleanders en rozen. Hier was schaduw en woei een frisch koeltje. „We zijn zoo moe, geliefde", zei de dame. „Laat ons slapen op deze zach te, zijden kussens, de zware middag uren doorslapen en naar de Piazza gaan, wanneer de hitte van de zon aanmerkelijk verminderd is".

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1