Stukloopen der Huid v.ROSSEM'* ZEEPAARD I5cr. iffSKttSS&n1#! Smetten, Door?i{{eri „SSlPUROl Rechtszaken. IxaDd en Tuinbouw Buitenland Kunst. Stadsnieuws. 1 Binnenland lijk hebben gehad met hun aanbeve ling tot invoering. In elk geval de oester-campagne 1929'30 is weer begonnen en met belangstelling wordt het verloop ge volgd, daar dit eigenaardige Zeeuw- sche bedrijf een tak van bestaan vormt waar wel degelijk rekening mee ge houden mag worden. Een drukke marktdag. De hotels te Middelburg moesten Woensdagavond alle „uitverkocht" la ten hooren. Gisteren was het wederom bijzon der druk. Van Breskens naar Vlis singen werden 3350 passagiers en 48 auto's overgezet. Met een om 10 uur aankomenden extra trein uit Den Haag en Rotterdam kwamen ruim 450 personen mede. COLIJNSPLAAT. Donderdagmiddag had alhier de opening plaats van de Chr. Bewaarschool. Van een groot aan tal genoodigden waren de meesten aanwezig, terwijl anderen bericht van verhindering hadden ingezonden. De bijeenkomst, geleid door Ds. Feijkes, ving aan met het zingen van Ps. 68 vers 10, waarna Ds. Feijkes het gebed uitsprak. Ds. Feijkes besprak achter eenvolgens de noodzakelijkheid van een bewaarschool te dezer plaatse; de wordingsgeschiedenis en de toekomst der school. Uitvoerig stond spr. bij deze verschillende punten stil. In de pauze werd door de leden der Chr. Meisjesvereeniging thee geserveerd, waarna de aanwezigen in de gelegen heid werden gesteld de school te be zichtigen. De oude pastorie is ver bouwd; het benedengedeelte is inge richt tot een bewaarschool, terwijl bo ven een ruim en gezellig vergaderlo kaal is ingericht De school heeft een leerlokaal, waarin momenteel plaats is voor 63 leerlingen, verder een speel lokaal, privaten, terwijl een gedeelte der speelplaats overdekt is. De in richting is gebouwd door den heer C. J. Anemaet alhier, naar een ontwerp en onder toezicht van den architect de heer M. W. van de Weert te Goes, terwijl het schilderwerk is verricht door den heer J. C. Nieuwdorp al hier. Na den rondgang door de loka len werd Mej. van der Biezen uit Zaamslag tot hoofd der school ge ïnstalleerd en werd haar toegezongen Ps. 134 vers 3. Deze gaf daarna een uitzetting over het doel en het nut der school. Hierna werd door ver schillende der genoodigden het woord gevoerd en werden de beste wenschen uitgesproken voor den bloei der school. Nadat de voorzitter allen had dank gezegd, deelde hij mede, dat des avonds van 6—8 uur de school voor belangstellenden ter bezichtiging zou opengesteld zijn. Verder deelde hij mede, dat a.s. Maandag om half tien de leerlingen zullen worden toegela ten het onderwijs een aanvang zal ne men. Ds. Schmidt uit Kapelle, aan wezig als vertegenwoordiger van het classicaal bestuur van den classis Goes, sloot met dankgebed. Van de gele genheid om de school des avonds te bezichtigen, werd door velen gebruik gemaakt. KRUININGEN. Op uitnoodiging van den heer W. Bogaards, Inspecteur van de V.O.V. bij den Raad van Arbeid te Goes, te Kapelle (Z.) kwamen te Kruiningen de agenten van de V.O.V. uit Zuid-Beveland bijeen. Het doel van deze vergadering was om de agen ten inlichtingen te verstrekken aan gaande hetgeen in den laatsten tijd door de Nederlandsche Vereeniging van Inspecteurs en agenten der V.O.V. gedaan is, teneinde zeer gewenschte verbeteringen in de Ouderdomswet 1919 te verkrijgen. Als leiddraad bij die inlichtingen diende een uitvoerig verslag van waf er behandeld is op de laatste algemee- ne vergadering der genoemde vereeni ging te Utrecht, waar verschillende in specteurs en ruim 400 agenten der V.O.V. aanwezig waren. Alhier is een vrijwillige brand weer opgericht, bestaande uit 15 man. Tot leider is gekozen de heer J. J. Francoijs. Het korps heeft tot taak de bediening der waterleidingkranen. VLISSINGEN. Bij de Steenkolen- Handelsvereeniging alhier zijn tegen 1 September wegens slapte in het be drijf 20 personen ontslagen, van wie 6 naar Rotterdam worden overgeplaatst. WAARDE. De uitslag der loting voor den dienstplicht voor de lichting 1930 voor deze gemeente is als volgt: Jasper Bom 80; Kornelis van Espen 103; Francois Pieter van Houte 116; Lodewijk Kesselaar 126; Christiaan Koeman 128; Adriaan Schrier 33; Willem Abraham Schrier 34. Van deze personen werden 4 tot gewoon dienst plichtige en 3 tot buitengewoon dienst plichtige aangesteld. WEMELDINGE. Gisteren is een mo torschip in het nieuwe vaarwater om hoog gevaren en blijven zitten. Door twee bergingsvaartuigen is het schip vlot gebracht en naar zijn bestemming te Geersdijk gesleept. WOLPHAARTSDIJK. Donderdag werd alhier door Notaris Pilaar pu bliek verkocht een woonhuis en erf, groot 3 A. 32 c.A. aan den heer Mar tinus Kaboord alhier voor f2605, YERSEKE. Op initiatief van den burgemeester hebben een aantal voor' aanstaanden op onderwijs- en vereen! gingsterrein vergaderd en in beginsel besloten tot oprichting van een Oranje- vereeniging. Den 4en September zal nu wederom vergaderd worden (alle belangstellenden zijn welkom) en tot verkiezing van een bestuur worden overgegaan. De gedachte dat er op een feestdag geen vereeniging is die lei ding kan geven, heeft den voomaam- sten stoot tof de oprichting gegeven. 31 Augustus a.s. zal betrekkelijk stil voorbijgaan. Er zal eenig vlagvertoon en klokluiden zijn, en des avonds (na een korte rede over het belangrijke van dezen dag) zal gemeenschappelij ken zang en muziek worden geboden. verzacht en geneest men mtt huid Jm/ 003 30-60 en 9Q ct. Tube 80 cd Bij Apoth. en Drogisten, Zijn vrouw vermoord. De Haarlemsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 26-jarigen schilder R. F. K., die in den nacht van 28 op 29 April in zijn woning aan de Zomerkade zijn vrouw heeft gewurgd en haar daarna met een schoenmakersmes in den hals heeft gestoken. De man trachtte daarna zelfmoord te plegen en verwondde zich ernstig. Hij is, na geruimen tijd verpleegd te zijn, hersteld. De vrouw is aan de bekomen verwondingen over leden. De rechtbank veroordeelde hem tot plaatsing in een bijzondere straf gevangenis voor den tijd van 4 jaar en ter beschikking stelling van de re geering. De eisch was 3 jaar gevan genisstraf. Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek Roosendaal G.A. Dezer dagen had in het gebouw van den Kath. Kring te Roosendaal de al- gemeene jaarvergadering plaats van de Coöperatieve Beetwortelsuikerfa - briek Roosendaal G.A. Uit het verslag over 1928-1929 stip pen wij het volgende aan: De campagne nam 29 Sept. 1928 een aanvang en eindigde 2 Dec. 1928. Er werden geleverd 141.702.615 K.G. bie ten met een gemiddelde gehalte van 18.24 pet. Verwerkt zijn 138.298.147 K.G. met een gemiddelde gehalte aan de snijmolens van 18 pet. Het hoogste en laagste gehalte der geleverde bie ten bedroeg respectievelijk 22.1 pet. en 13 pet. De gemiddelde verwerking per 24 uur bedroeg 2.186.118 K.G. bieten. Ondanks de vele moeilijkheden, wel ke zich bij den bouw der raffinaderij voordeden, kwam deze nieuwe fabriek in het begin der campagne in bedrijf. Zij heeft aan alle verwachtingen vol daan. Per 31 Maart 1929 telde de vereeni ging 1664 leden met tezamen 44.857 aandeelen. De grondprijs van de in de cam pagne 1928-1929 geleverde bieten, d. w. z. de prijs van 1000 K.G. netto gele verde beetwortelen van 14 pet. suiker gehalte meer dan 14 pet. werd die prijs met f0,10 verhoogd. Voor de in den eersten en tweeden vroegen leveringstermijn geleverde bie ten werd over hoogstens 2000 K.G. netto per aandeel geleverde bieten een premie betaald van resp. f 3,— en f2,— per 1000 K.G. netto. Herhaald wordt de opmerking uit het vorige jaarverslag, dat wellicht een verlaging van de suikeraccijns in ons land tot een verbetering van den toe stand der suikerindustrie zou kunnen leiden, omdat een verlaging van de belasting op de suiker het suikerver- bruik in ons land zou kunnen doen toenemen. Aan de leden werd gratis geleverd 17.941.110 K.G. natte pulp, welke een handelswaarde vertegenwoordigde van f 10.764,46, berekend tegen f6,— per 1000 K.G. Uitgekeerd werd aan leden, die geen natte pulp afnamen of min der dan 50 pet. der geleverde hoeveel heid bieten, een bedrag van f297,155. OVERZICHT. De herstel-conferentie. De besprekingen in Den Haag gaan niet naar wensch. De conferentie is eigenlijk op een dood spoor geloopen. Dit weinig bemoedigend verloop heeft Stresemann die bovendien geprikkeld was door het feit, dat hij nog steeds niet weet wat Duifschland op 1 Sep tember betalen moet, aangezien het bij den huidigen stand van zaken lang niet zeker is, dat het Young-plan dan reeds in werking zal treden, doen be sluiten tot h et schrijven van een brief, waarin de zes mogendheden tot een bespreking werden uitgenoodigd. Die bespreking heeft Woensdagmiddag plaats gehad en zal, naar men ver moedt, van grooten invloed zijn op het lot der conferentie. Aangezien aan de deelnemers gehgimhouding was op gelegd, is omtrent het verloop der conferentie slechts uiterst weinig be kend. Zooveel schijnt echter wel vast te staan, dat Stresemann de debatten geopend heeft met de vraag of Duifschland met ingang van 1 Sep tember a.s. zijn betalingen zal hebben te doen volgens het Young-plan of dat een regeling zal worden getroffen, die Duifschland toestaat, ondanks het niet in werking treden van het Young- plan minder te betalen dan op grond van het Dawes-plan zou moeten ge schieden. Brïand schijnt op dit verzoek van Stresemann geantwoord te hebben, dat zijns inziens bij niet-ratificatie van het Young-plan voorloopig het Dawes-plan van kracht blijft. Snowden zou te ken nen hebben gegeven Briand's stand punt te deelen, waarop Stresemann de gedelegeerden onder het oog ge bracht zou hebben, dat Duifschland, dat geen schuld droeg aan de niet- ratificatie van het Young-plan, daar van ook niet de nadeelige gevolgen behoefde te dragen. Ondanks het logische van deze re deneering schijnt men in het Fran- sche kamp niet bereid, de juistheid van Stresemann's betoog te erkennen. In elk geval is men nog niet tot een beslissing gekomen. Film verboden. Volgens de Tribune heeft de cen trale keuringscommissie de openbare vertooning van de Sowjet-film „De gevangenis", verboden. De commissie heeft besloten deze film te verbieden voor openbare ver tooning, omdat zij in strijd is met de openbare orde en gedeeltelijk ook met de goede zeden. Zij motiveert dat o.a. door het feit, dat de bewindvoerende personen, spe ciaal de directeur der gevangenis, op een belachelijke en liederlijke wijze zijn voorgesteld tegenover de nobele politieke gevangenen. In de 7de acte komt die liederlijkheid in hooge mate naar voren. Bovendien is er een be spotting van godsdienstige handelingen Ook bij deze Russische film komt de tegenstelling van laagstaande macht hebbers en hoogstaande onderdrukten weer tot uiting, hetgeen stelselmatig geschiedt. Dit is een vervalsching van het wereldbeeld en aanwakkering van den klassehaat en als zoodanig in strijd met de openbare orde. Het is nog niet bekend of herkeu ring zal worden aangevraagd. Alastrim. B. en W. deelen in een advertentie in dit nummer mede, dat er gelegenheid be staat zich Woensdag 28 Aug. kosteloos te doen vaccineeren of revaccineeren. De ze gelegenheid is geopend in verband met het voorkomen van alastrim (kafferpok ken) in verschillende steden van ons land. Inenting hefpt de verspreiding van alastrim voorkomen en men dient den maatregel van B. en W. dan ook slechts als een preventief gebaar te beschouwen. Dus niet als een aanwijzing dat hier ter stede reeds kafferpokken geconstateerd werden. We hopen dat velen aan den wenk van B. en W. gevolg zullen geven. Want, zoo als de geneeskundige medewerker van het „Vaderland" dezer dagen opmerkte: „Wie zich nu niet Iaat inenten, handelt onverantwoordelijk tegenover zichzelve en de gemeenschap." De restauratie van de Groote Kerk. Hef Comité voor een geschenk voor de restauratie van de Groote Kerk heeft zich met 'n circulaire tot de leden der Ned. Herv. gemeente en anderen gewend, waar in dank wondt gebracht aan allen, die medewerkten de som van ongeveer f 1500 bijeen te brengen, welk bedrag men wil besteden voor een geschilderd raam, waar van de hoofdsymbolen zullen ontleend zijn aan Ps. 23. Er komt echter voor de uit voering van het plan nog een paar honderd gulden te kort. Het comité vertrouwt dat allen hiervoor nog een kleine gave zullen willen afzonderen, opdat het ontbrekende spoedig moge worden aangevuld en spe ciaal wordt een beroep gedaan op hen, die met het doel wel sympathiseeren, doch niet in de gelegenheid waren hiervoor iets af te zonderen. Fruit. Men schrijft ons: Dat het dit jaar een goed fruitjaar is, bewijst vel de groote aanvoer aan de vei ling. Duizenden kisten worden per dag aangevoerd, en de groote ruimte in het gebouw is soms bijna te klein om alles goed te plaatsen. Woensdagavond stonden des avonds om 9 uur nog een kleine 40 wagens op lossing te wachten, terwijl men toen nog bezig was aan het laden in de waggons van de Dinsdag geveilde producten. Dat het personeel het zeer druk heeft, bewijst wel het feit, dat j.l. Maandag van des middags 2 uur af tot Dinsdags morgens 1 uur de lossing onafgebroken plaats vond. Ijl lange files staan de wagens in de Tervelstraat en Wilhelminastraat en bet is een aardig gezicht deze drukte van gaan en komen gade te slaan. Over het algemeen genomen zijn de prijzen niet aan den hoogen kant; moge lijk kan de hoeveelheid hier nog wat goed maken. Ongeval. Toen Woensdagavond de goedkoope trein van Den Haag cn Rotterdam het station binnenreed, sprong uit een der coupé's een joegmensch op het perron, nog voor de trein geheel stil stond. Een boerenvrouw uit Wolphaartsdijk, die daardoor meende, dat de trein al stil stond, stapte ook uit, maar kwam daarbij tusschen het perron en de wagens terecht. Zij werd door den trein nog eenige me ters medegesleurd. Toen men haar opnam bleek zij ernstig gewond aan een der beenen, do zijde en het hoofd. De eerste hulp werd verleend door de doktoren Huese, Planteijdt en Van. den Berg, die overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtten. Dit geschiedde per ziekenauto, die echter nog al eenigen tijd op zich liet wachten. De inzittenden in de coupé werden door het treinpersoneel aan een verhoor onder worpen. Familie bezoek Donderdag 29 Augustus zal ©en goed koope trein rijden van de stations Den Haag tot en met Lage Zwaluwe naar Goes, Middelburg en Vlissingen. Bioscopen Het Slot Ostende heeft voor deze .,eek weer voor een zeer uitgebreid pro gramma gezorgd. Vertoond worden „Zijn terugkeer", een superfilm der U.F.A., die nog geweldiger moet zijn dan „Varié té", verder; „Zijn terugkeer", en dan „Chocolade popje", een komisch werk. Voor bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie-pagina. In de Laodbouw-Bioscoop gaat deze week de film: „Wetten der Wilder nis", een spannend wild-west-drama met kolonel Tim Mac Goy en Joan Crawford. In en uit. Ingekomen: A. Berends, timmerman, van Vlissingen, Stationsweg 17; J. J. Huissoon, ambtenaar ter secr., en echt- genoote, van Wolphaartsdijk, Wilhelmina straat 56. Vertrokken: G. de Pan en gezin, los werkman, naar Kloetinge C 61: C. A. de Looze, zonder beroep, naar Utrecht, Nobelstraat lebis; W. de Jonge, kantoor bediende, naar Kloetinge B 20; F. J. van Wel, slagersknecht, naar Wolphaartsdijk A 6; W. van Wel, bakkersknecht, naar Koudekerke; M. Vermaire geb'. Keuning, zonder beroep, naar Weesp, Singel 31; E. Huisman en gezin, conducteur N.S., naar Delfzijl, Marcus Buschstraat A 12n L. Vermeulen, timmerman, naar Geesteren E 23. Kantongerecht. Door den kantonrechter zijn veroor- oordeeld wegens overtreding: Met een rijwiel rijden zonder goede rem: A. O. te Krabbendijke f5 s. 5 d. Trekdier onbeheerd laten staan op openbaren weg: J. op tH. te Baarland 2Xf2s. 2X2d. Venten zonder vergunning: C. v. h. te Etten Leur ontslagen van rechtsvervol ging, W. V. te Middelburg f 7,50 s. 5 d. Zonder vergunning loopen over wei land M. L. te Elfewoutsdijk f7,50 s, 5 d. Leerplichtwet. J. G. te Wolphaarts dijk f 0,50 s. 1 d., H. E. te Hansweert M. R. te Schore f3 s. 3 d„ C. R. te Baarland f0,50 s. 1 d. Zich met wildstrikken in het jachtveld bevindenR. V. te Goes f 10 s. 10 d„ strikken verbeurd verklaard. VuurwapenwetC. P. v. d. P. te Yer- seke if 5 s. 5 (d. Straatschenderij en loopen over wei land J. P. te Goes 2 X f 10 s. 2 X 2 w. tuchtschool. Strooperij; M. V. te Kapelle f10 s. 1 m. tuchtschool. Te 's Heerenhoek baldadig geraas mak ken: A. B. te 's Heerenhoek f 10 s. 10 d. Te Ellewoutsdijk goederen op den rij weg plaatsen: G,. C. te Werkendam f3 s. 3 d. Na sluitingsuur zich te Hansweert in een herberg bevinden: A. Q. te Gro ningen f7,50 s. 5 d. Overtreding der gemeenteverordening Goes; J. H. L. T. te Goes f 3 s. 3 d. Te Rilland op den openbaren weg vloe ken: J. P. A. S. te Temeuzên f2,50 s. Stier ouder dan 9 maanden in een wei- los laten loopen: J. W. te Kapelle f5 a. 5 d. Bij een vischwater waarvoor men geen vergunning heeft van den rechthebbende vischtuig bij zich hebben: M. K. te 'sH. Arendskerke f 3 s. 1 w. tuchtsch. Als schipper een rijkskanaal bevarende zijn naam niet op zijn schip hebben: H. d. S. te Antwerpen, C. v. B. te Steendorp f2 s. 2 d. Als schipper een rijkskanaal bevarende geen reglementen aan boord hebben: A. M. te Rupelmonle f2 s. 2 d„ J. W. v. D. te Rotterdam 2 X f2 s. 2X2 d. Vee zonder toezicht op een weg laten loopen: E. de M. te 's Heerenhoek f3 s. 1 w. tuchtsch. Met een rijwiel de vrijheid van het ver keer belemmeren: J. D. te Goes f7,50 s. 5d. Met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: A. V. te Goes een berisping, A. S. te Goes f5 p. 1 w. tuchtsch. Met een auto geen signalen geven als de veiligheid van het verkeer zulks vordert: H. W. te Wissenkerke f5 s. 5 d. Met een aut ozomder noodzaak over een rijwielpad rijden: J. J. A. te Middelburg f 7,50 s. 5 d„ P. R. te Goes f7,50 s. 5 tf. 's Avonds fietsen zonder licht: F. v. d. H. te Goes, M. V. te Werkendam f 5 s. 5 d. Kieswet- M. W. te Rilland-Bath f0,50 1 d. Met een auto de veiligheid van het ver keer in gevaar brengen; W. P. B. te Goes f25 s. 25 d., toewijzing civiele vordering ad f50. Dronkenschap le herhaling: J. P. te 's H. Aren cis kerke 3 d. h. De leger-manoevres. De koningin heeft zich gister tegen 5 uur in den morgen per auto van het Loo naar het manoeuvre-terrein op de Veluwo begeven. Allereerst bezocht de koningin de achtergebleven troepen van de rooden, daarna heeft zij den opmarsch der blau wen bijgewoond, de conimandantsposten bezocht en de artillerie in oogenschouw genomen. .1 ffi 'l lilïl 31 Hiema heeft zij van de roode troepen de opstelling van het 16e regiment aan schouwd. eveneens de commandantspos- ten bezocht en de roode artillerie-stukken bezichtigd. De koningin heeft hoofdzake lijk de manoeuvres te voet bijgewoond. Te gen ongeveer 7 uur is zij wéér per auto naar het Loo teruggekeerd. Verder woonden de manoeuvres bij de minister van defensie, die vergeeld was van majoor Baron van Voorst tot Voorst, hoofd der 2e afd., kapitein Van Weel, adjudant van de landmacht van den mi nister, benevens de leger- en vloot-predi- kant ds. Jansen en generaal Muller Massis Een zeldzaam examen. Te Den Haag wordt examen voor der de deel notariaat gehouden. Zooals man weet, is dit examen heelemaal schriftelijk. Nu had dezer dagen een candidaat het ongeluk zijn rechterarm te breken, zoodat hij onmogelijk schrijven kon. Toch wilde hij, zeer begrijpelijk, want slechts eens in het jaar wordt daartoe gelegenheid gege ven, examen doen. De Commissie vond toen de even billijke als galante oplossing, den candidaat toe te staan zich van de hulp van een typiste te bedienen. Eenige voorwaarde was, dat „de huipe tegenover hem" niets van notariëele zaken mocht weten. Zoo is geschied en nu zitten de twee natuurlijk onder behoorlijke controle wat voor de eventueele gemoedsrust der candidaten enkel bevorderlijk kan zijn, de opgaven te verwerken; hij dicteercnde, zij tikkende. Misschien is deze benijdenswaardige candidaat wel de eerste in Nederland, die

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2