N° 100. Ii6 Jaargang. TIN. City Magazijn DRIE WEKEN VAN LIEFDE. Vrijdag 25 Augustus i929 Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Sport. School en kerk. ProvincienieuWs Pand en Tuinbouw BANK-ASSOCIATIE N.V. GOES. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2,— Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent fiOESCHE ft COURANT UitgaveNaamlooz* Veanootscnap Goeschs Csvant en Kleeuwens Ross' Drukkers- ea Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd i» Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. ZWEMMEN. Nederlandsche zwemmers en het Kanaal. Zondag a.s. zal door twee Neder landsche zwemmers, Alex Bakker uit Bergen op Zoom, en Martha Snel uit Den Haag, gezwommen worden van Stavoren naar Enkhuizen. Deze tocht wordt georganiseerd door het Week blad „Het Leven"; uitgenoodigd zijn o.a. als experts dr. Gomperfz te Am sterdam en Piet Ooms; de eerste als geneeskundige, de tweede als tech nisch adviseur, om op de volgboot den tocht mede te maken. Van den uitslag van dezen zwemtocht zal af hangen, wie van deze beide bekende zwemmers door „Hef Leven" zal in staat gesteld worden, in September a.s. den zwemtocht over het Kanaal (Calais—Dover) te maken. Tot dusver is geen Hollander daar nog in geslaagd. De start van den tocht over de Zuiderzee heeft Zon dagmorgen 6 uur te Stavoren plaats. Mej. Leibrand weer thuis. We lezen in het „Hbld.": Een bouquet hel-roode gladiolussen, stapels buitenlandsche tijdschriften en bagage, die duidelijk de sporen ver- toonen van een verre reis, beplakt en geëtiquefteerd, dat was het milieu, waarin wij onze Nederlandsche zwem ster, Mej. Leibrand, Woensdagavond troffen op haar terugreis naar Utrecht. Het was niet gemakkelijk geweest haar in den D-trein op te sporen, omdat klaarblijkelijk het parool „incognito' was uitgegeven, maar eenmaal binnen de veilige coupédeuren, duurde Eet niet lang, of onze kampioene was be reid, van haar ervaringen in Zwitser land iets mee te deelen. Stralend ver telde zij van haar langdurigen tocht in het koude, donkere water, een tocht, die bijna 36 uur heeft geduurd, maar die haar ten slotte de voldoe ning bracht, dat zij het wereldrecord zoetwater-zwemmen met glans en ge mak heeft geslagen. Maar bij nacht zwem ik nooit meer, dat kunt u gerust meedeelen. Dat werkt zóó ontmoedigend, en maak! zóó nerveus, dat ik daarvan voorgoed heb afgezien. Bovendien heb ik het STEEDS EEN FIJN SORTIMENT. 52 FEUILLETON Naar het Engelsch van ELINOR GLYN. Zijne gebiedster! Zijne Koninginl En zij geleek inderdaad eene vorstin, toen hij haar op armslengte van zich afhield om naar haar te kijken. Zij was reeds geheel gekleed voor het di ner in een prachtig toilet van glanzend purper, om hare schouders een shawl van schitterend groen met gouden franje, <fie in twee einden neerviel en om haar hals en boven haar oogen glinsterende groote smaragden; een in den vorm van een peer en buitenge woon schitterend, viel bij de scheiding van haar golvend, zwart haar, neer op haar gladde, blanke voorhoofd. Maar hij wist niet zeker welke kleur hare oogen hadden, alleen dat het twee bronnen waren van liefde en harts tocht, in de zijne starend. Al de eenvoud der omgeving op den Bürgenstock was verdwenen. Er was een kwistige overvloed van bloe men, zeldzame, sterkgeurende; de kus sens van het rustbed waren schitte render dan ooit en waren bekleed mijn moeder moeten beloovenMe vrouw Leibrand, die haar dochter met den heer Wüthrich, een der officieele tijdopnemers, vergezelde, knikte hier zeer nadrukkelijk. Wat mijn ver dere plannen zijn? In November ver trek ik zeer waarschijnlijk voor goed naar België, "waar ik voor den Belgi schen Zwembond ga starten. In ieder geval blijf ik amateur, waarbij ik dan onder dezelfde condities kom te val len als Marie Vierdag. Of ik lang getraind heb voor dit record? Eigenlijk heelemaal niet. Nee, want na de 1500 M. in Utrecht, die ik er tusschen twee haakjes heelemaal niet mooi heb afgebracht, heb ik niet meer geoefend. Voor een Kanaal-tocht voelde ik niets, omdat ik een keelaan doening heb opgeloopen bij mijn zwem men over de Zuiderzee het vorige jaar, die vermoedelijk aan de uitwer king van hef zoute water moet wor den toegeschreven. En dan, Gertrud Ederle, de eerste vrouwelijke zwem mer, die het Kanaal overstak, is er stokdoof van geworden. Merci, niets voor mij. En de bekoorlijke Utrecht- sche maakte een welsprekend gebaar met haar fïjngeschoeide handjes. Kunt u ons nog iets over uw bevindingen in hef water zelf vertel len, vroegen wij verder. Och nee, technische détails zul len later nog wel worden gepubliceerd want hier meneer Wüthrich, met wien ik samen deze geschiedenis heb voor bereid, zorgt voor een gedetailleerd verslag. En bovendien zal ik vermoe delijk Woensdagavond met den heer Hollander voor de radio over mijn ervaringen spreken. O ja, dat kunt u toch nog wel even noteeren, dat ik eigenlijk 10 K.M, teveel heb gezwommen, dank zij de „vriendelijke bemoeiingen" van den heer Mehlin, president van de Com mission technique romand (C.T.R.). We hadden hem gevraagd voor onze rekening nogal, te willen zorgen, voor een schijnwerper bij Yvoire, maar naar ons later bleek, heeft de heer Meh lin den heelen tocht als een proef be schouwd, die toch niet zou slagen, en dus maar geen gevolg gegeven aan ons verzoek. Het resultaat was, dat ik des nachts afgezwommen ben op Sciez, en het licht van 'den vuurtoren daar voor den schijnwerper bij Yvoire heb aangezien. Het scheelde me vijf uur, en die teleurstelling juist bij nacht heeft me erg gedeprimeerd. Onderweg zijn we omringd ge weest door wel 50 of 60 schepen, zoo dat ik over gebrek aan belangstelling niet te klagen heb gehad. Er is in Lau sanne zwaar gewed op het al of niet slagen van deze poging, en zelfs zijn er weddenschappen, die in de duizen den liepen door rijke badgasten af gesloten. Toen ik in Genève aan kwam, vervolgde juffrouw Leibrand haar verhaal, werd een kanonschot ge lost, waardoor tal van wachtenden van den glibberigen waterkant in het meer terecht kwamen. Het was dan ook wel met goud- en zilverlaken en met zeld zaam getint oranje en groen fluweel tusschen de purperen, die hij reeds kende; stukken brokaat van onschat bare waarde, met goud bedekte scher men en zetels, en vlak onder haar bereik stonden verschillende, met ju- weelen ingelegde doozen met bonbons en sigaretten en standaardjes met reukwerken. De uitdrukking van haar gelaat was eveneens veranderd. Daar stond een nieuwe gemoedstoestand op te lezen en later, toen Paul de ge schiedenis van schoone vrouwen uit het oude Venetië leerde kennen, scheen het hem toe; alsof iets van hun uit- heemschen wellustigen geest nu in haar leefde. Dit was weer een nieuwe koningin om te aanbidden en zoo noodig voor te sterven. Hij voelde vaag, zelfs in deze eerste oogenblik- ken, dat hij hier nog dieper door zou dringen in de mysteries van het leven en van hartstochtelijke liefde. „Bezfzenny moi", zei ze, „mijn onschatbare geliefde. Eindelijk heb ik je weer, om door jou te leven. O, ik moet zien, dat je het werkelijk bent, Paul!" Zij zaten op het tijgervel, en zij slingerde zich om en over hem heen, betastte zijn jas, zijn gezicht en zijn haar, evenals een blinde doet, tot het eindelijk scheen, alsof zij om hem heen gewonden was als eene slang. En een heel grappigen aankomst. Zóó druk was het bij de zwemschool daar, waar ik prachtig ben behandeld, en in uitstekende conditie arriveerde, dat het publiek met waterstralen moest worden weggespoten. Van den Nederlandschen Zwembond ontving ik onmiddellijk een radio ge lukstelegram, en ook verschillende Zwitsersche zwembonden zonden tele grafische gelukwenschen. Dan kreeg ik van de beide tijdwaarnemers, de heeren Wüthrich (Ned. Zwembond) en van de Walle (Belg. Zwembond) een zilveren beker, evenals van de Cercle des Nageurs te Lausanne, benevens tal van andere cadeaux. Natuurlijk hebben er ook allerlei wonderlijke verhalen de ronde gedaan. Zoo werd o.a. geïnformeerd, hoe het met me ging, en of ik ernstig ziek was, ja zelfs heeft er een gerucht gecir culeerd, dat ik zou zijn overleden. Lachend vertelde Corry Leibrand ons al deze bijzonderheden, die af en toe door den heer Wütricht werden aan gevuld. Voor beiden is de prestatie van de Utrechtsche een groot succes geworden, wat ongetwijfeld aan den moed en het doorzettingsvermogen van onze ferme zwemster te danken is. Kerkelijke kwestie. Men schrijft uit Dokkum aan de „Standaard": Er doet zich bij de Ned. Herv. Gemeente te Dokkum een eigen aardige kwestie voor. Had Dokkum vroeger twee predikanten, reeds bijna dertig jaar is een dezer predikants plaatsen onbezet, omdat de gemeente financieel niet bij machte is het aan vullingstraktement op te brengen. Ten vorigen jare werd daarom gepoogd tot opheffing dezer tweede predikants plaats te geraken. Het Provinciaal Kerkbestuur in Friesland ging hiermee accoord, doch in hoogste instantie be schikte de Synode afwijzend. De vaca ture bleef dus voortduren, terwijl de vacature-beurten voorzien wordendoor den Ring, waarvan de predikanten naar toerbeurt iederen Zondag eens in Dokkum optreden, 's zomers de* middags te 2 uur, des winters al naar gelang de dienst van den Dokkumer predikant geregeld was, te 10 of te 6 uur. Eind Juli ontstond een tweede va cature, doordat Ds. Reddingius het beroep naar 's Gravenhage aannam. De ring, zich beroepend op het Syno daal reglement, stelde ook in deze vacature een predikbeurten-lijst vast Maar toen kwam de moeilijkheid. De ring Dokkum is overwegend ortho dox, terwijl de kerkeraad te Dokkum tot de vrijzinnige richting behoort. Hij wenschte dan ook, dat er een vrijzin nig predikant zou optreden en besloot daarom op het gewone uur, dus 10 uur des morgens, een predikant van vrijzinnige beginselen te doen optre telkens trof een straal van het ster vend daglicht den groenen smaragd op haar voorhoofd, die dan groene vonken schoot, welke zich schenen te weerkaatsen in hare oogen. Paul's hoofd duizelde, hij was bedwelmd van zaligheid. „Dit Venetië is het land voor ons, mijn Paul", zei ze. „De lucht is be zwangerd met liefdesdroomen; wij hebben de wassende maan achter on« gelaten in Zwitserland; hier is zij bij na vol en de zomer is rondom ons met al zijn rijkdom en volheid de lente onzer liefde is verstreken...." Hare stem verviel weer in dlerhyt- mische cadans, als fluisterde zij eene profetie, haar ingegeven door eea we zen uit hooger sferen. ,Wij zullen den beker der geluk zaligheid tof op den bodem ledigen en ons baden in den wijn der goden. Wij zullen genieten van de heerlijke klanken der nachtegalen en slapen op een leger van bloemen. En gij zult mij uwe ziel schenken, geliefde en ik zal jou de mijne geven". Maar de rest ging verloren in een kus, Zij dineerden op de open loggia; de gesloten gordijnen sloten hen van de buitenwereld af, maar verhinderden niet, dat de zachte tonen der zangers in de gondels, die vastgemeerd lagen aan de palen beneden, tot hen door den. Om echter ook aan het verlangen van den Ring te voldoen, stelde men de morgenbeurt van den Ring vast op 's morgens 7 urn:. Hij was daartoe krachtens Synodaal-reglement bevoegd Van de getroffen regeling werd den praetor van den Ring kennisgegeven. J.l. Zondag zou de nieuwe regeling voor het eerst functioneeren en tegen 7 uur in den morgen hielden koster, organist, coilecfanten en verder per soneel zich gereed. Evenwel verscheen de door den Ring aangewezen predi kant Ds. van der Hoek van Driesum niet en daarom werd besloten den dienst niet te doen doorgaan. Om 10 uur zou de vrijzinnige dienst plaats hebben, waartoe Ds. Offerhaug van Eernewoude uitgenoodigd was. Nu meldde zich ook Ds. van der Hoek aan. Dezen moest echter den toe gang tot den kansel ontzegd worden. Ds. Offerhaus leidde daarop den dienst die zonder stoornis verliep. Het verder verloop van deze histo rie zal zich thans wel in de onder scheiden kerkelijke colleges afspelen. lissement kan nu alleen betrokken worden de leegstaande fabriek annex fabrieksterrein. De Gastelsche Beetwortelsuikerfabriek Inzake de faillietverklaring van de Gastelsche Beetwortelsuikerfabrïek wordt vernomen, dat deze faillietver klaring is aangevraagd door de heeren Lenshoek c.s. te Kloetinge, uit hoofde van met de fabriek afgesloten bieten- contracten. Krachtens dit contract wordt door eischers de betaling van een groote som gelds geëischt, welke eisch door de fabriek niet wordt inge willigd. De overige schuldeischers, obligatiehouders enz. zijn allen vol daan. De Gastelsche Beetwortelsuïkerfa- briek is, naar men weet, een instel ling van de Centrale Suikermaatschap pij. Haar bestaan is evenwel geheel zelfstandig. Sinds eenige jaren was zij buiten werking. De machines werden gedemonteerd en naar elders ver voerd, terwijl het personeel grooten- deels elders een bestaan gevonden heeft. Verscheiden vaklieden zijn ge plaatst bij de suikerfabricage in En geland. In het thans uitgesproken fail Het auto-ongeluk te Terneuzen. Woensdagmiddag is het lijk van den koopman Wessels uit het kanaal Ter- neuzen—Gent opgevischt ter plaatse, waar de auto was te water geraakt De oestercampagne begonnen. Men schrijft aan de „N. R. Crt": Er is een tijd geweest dat men in den oesterhandel zich vrijwel hield aan de periode van vier maanden om geen consumptie-oesters te verzenden, alzoo der aloude spreuk getrouw, dat in de maanden, waarin de letter R ontbreekt, dus Mei, Juni, Juli en Aug., de oesters niet gegeten moeten wor den. Een en ander zal wel verband houden met de omstandigheid, dat deze schelpdieren in dien tijd mel ken", d.i. zaad geven en dan niet vet zijn. In elk geval is hef zaadloozen in Augustus wel verstreken en heeft men daarin geen motief voor niet ver zenden. Op 15 Augustus is dan ook' feitelijk de campagne aangevangen, daar men door het verkrijgbaar stel len van certificaten van onbesmetheid in de gelegenheid komt er toe over te gaan. Trouwens dit jaar heeft men na den 15en ook den handel aange vat en reeds vooraf zijn de afnemers reeds gepolst, zoodat gezegd kan wor den, dat het oesferseizoen Is ingetre den en zal weldra kunnen beoordeeld worden of de afzetgebieden van de oesters weer voldoende functioneeren voor een goed verloop. In elk geval het vertrouwen, dat in de certificaten van onbesmetheid gesteld wordt, waar borgt voldoende, dat men in 't bui tenlandsche afzetgebied geen vrees koestert, zooals voorheen wel meer malen voor de Zeeuwsche óesterkwee- kers gedurende het verloop van de campagne, dat in dit opzicht roet in het eten zal gegooid worden. Er was in bet begin wel eens tegenstand in de uitreiking der certificaten, maar het is voldoende gebleken, dat de ad viseurs van de regeering volkomen ge- SPAARBOEKJES A Aft0/- SP AARBUSJES t'WO /O drongen. En tusschen de muziek door hoorden zij af en toe een zwak geluid van plassend water en het „Stahi" „Premé" van een voorbijvarenden gon delier. De maaltijd was schitterend begon nen met allerlei vreemde vischsoorfen en een menigte hors d'oeuvres, die Paul niet kende, waarbij verschillende likeuren gepresenteerd werden. Van sommige diergerechten proefde zij eventjes en andere zond ze dadelijk weer weg. En al dien tijd sprong er een fon teintje van haar eigen reukwerk uit een groepje, dartele, zilveren cupido's, terwijl het midden der tafel bedolven was onder roode rozen. Dmitry en twee Ifaliaansche kellners bedienden, en alles geschiedde met de grootste statie. Het uiterlijk en de houding der dame waren van een koninklijke waar digheid. Zij sprak van de heerlijkheid van Venetïë's verleden, en deed Paul de atmosfeer van dien tijd van ver fijnde passie en levensgenot voelen. Hier een liefdestooneel en daar een moord, wijsheid en ondeugd en be dwelmende emoties, alles dooreen ge mengd in een kaleidoscoop van prach tige kleuren. En weer opnieuw verbaasde Paul zich over hare uitgebreide kennis. Geen enkel historisch detail scheen aan haar verhaal te ontbreken, zoodat hij meeleefde in die lang verleden tijden en zichzelf een Doge voelde. Toen zij eindelijk alleen waren en den gouden wijn dronken, stond zij op en trok hem mee naar de balus trade der loggia. Dmitry had de gor dijnen weggetrokken en de lichten uit gedaan en alleen de schitterende maan verlichtte het tooneel, een heerlijke maan die over twee nachten vol zou zijn Daar scheen zij recht op hen neer, om hen te verwelkomen in dezen Burcht der Liefde. Welk een liefelijkheid zagen toen Paul's oogen! Eene liefelijkheid, waar in natuur en kunst zich vereenigden tot een volkomen geheel. „Liefste", zei hij, „dit is beter dan de Bürgenstock, laten we naar buiten gaan en ons ook laten ronddrijven". Hef was buitengewoon warm die laatste dagen van Mei en geen koeltje deed het water rimpelen. Een mantel en eene zwart gazen sluier, verborgen haar luisterrijk gewaad en hand in hand daalden zij de trappen af en stapten in den open gondel. Het was een nieuw, nog ongekend genot voor Paul, daarin achterover te leunen en zich stroomafwaarts te laten drijven, te midden der muziek en der gekleurde lantaarns en der wonderlijke betoovering, die van deze plaats uitging. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1