Uit den Westhoek. Stadsnieuws, Binnenland TELEFONEEREN OP ZONDAG. Zooals men elders iin dit nummer lezen kan heeft de Kamer vatn Koophandel in haar vergadering van Vrijdag besloten den directeur-generaal der Posterijen te verzoeken in Middelburg en Goes gedu rende den Zondag het telefoneeren moge lijk te maken. Tot nu toe kan men in deze plaatsen op Zondagen en algemeen erken de Christelijke feestdagen slechts 1 uur in den middag en vender na 10 uur n.m. de telefoon gebruiken. De Kamen- van Koophandel besloot tot het verzoek naar aanleiding van een adres van de medici op Walcheren, dat ten doel had alleen Middelburg op Zondagen telefonisch bereikbaar te doen zijn. De medici verzochten adhaesie aan de Kamer. Inplaats van deze te betuigen ging het be stuur der .Kamer de kwestie zelve bestu- deeren en het kwam daarbij tot de con clusie dat èn Middelburg èn Goes recht op het Zondagsche telefoontje hadden. Eerstens op grond van het standpunt der medici (snelle hulpverleening bij onge vallen en ziekten) en verder op overwe ging van zakelijke belangen. Het verheugt ons dat slechts vier leden der Kamer tegen het verzoek stemden en dat de meerderheid openstelling van de gelegenheid tot telefoneeren op Zondagen noodig achtten. In 49 van de 57 plaatsen, waar nacht dienst bestaat, is het telefoonkantoor des Zondags geopend, en alleen te Almelo, Assen, Baarki, Goes, Laren, Middelburg, Vlaardingen en Winschoten bestaan op Zondagen sper-uren. Dez© uitzonderingen op den regel doen niet zeer sympathiek aan, vooral die Zeeuwsche niet. Deze laatste toch liggen in een provincie, welke nog altijd een vrij geïsoleerde positie inneemt. Door dit iso lement zouden Goes en Middelburg o.i. nog meer recht hebben op het Zondag sche telefoontje dan andere plaatsen van gelijke grootte, in minder geïsoleerde ge deelten van het land gelegen. Bij de debatten over de openstelling in de Kamer Van Koophandel heeft een der leden verontwaardigd gezegtf, "dat een monopolistische instelling het recht niet heeft haar klanten gedurende een gedeelte van den Zondag door een of anderen maat regel'te dupeeren. We zijn het hiermede volkomen eens, en we keuren het „lak hebben aan de cfiëntèfe" door de posterijen ten scherpste af. Dit „lak hebben" demonstreert zich behalve in het stopzetten van de telefo nische verbinding in het niet-bestellen van de pest op Zondagen. Het is de plicht van ieder bedrijf 't zij overheids of partiöGTiêr zijn klanten zoo goed moge lijk te bedienen.'Doet het dit niet, en 'dan in hoofdzaak op de overweging dat de klanten toch niet naar een concurreerend bedrijf kunnen overloopen, dan handelt dit bedrijf als een werkgever die zijn werk nemers -verplicht bij hem levensmiddelen te koopen tegen woeker-prijzen. Tegen een woekerenden werkgever, als hier bedoeld, neemt de Staat terecht zeer strengp maatregelen. Tegjcn een woekerend Staats-bedrijf, ais de post en telegrafie, echter niet. Hetgjeen wederom een toewijs is, dat onze Staat de eigjen instellingen op aller zonderlingste wijze bevoordeelt en de hand boven het hoofd houdt. een grond tarief moet zijn. De heer Jeronimus zou willen vragen een analoge regeling als voor Amerika. De heer Wesseling begrijpt niet hoe men van f3 op f2,50 maximum is gekomen. De voorzitter is bereid om in het voor stel op te nemen het verzoek om als de vermindering tot f2,50 niet kan dan meer te handelen als voor Amerika nu is het voor Indië van 5 tot 10 K.G. allemaal f3. Het voorstel wordt zJi.s. aangenomen. Inzake het voorstel tot het verleenen van sfëuh' aan de Vereeniging voor H. O. te Goes voor de Handelsavondschool vraagt de heer Jeronimus hoe men komt tot de f 50 en de f 100 van het voorstel. De heer Mes wil gaarne een bewijs van belangstelling geven maar dan f 200 en meent, dat een vergelijking met de ver eeniging te Middelburg geheel mank gaat. De heer Van Bommel van Vloten is het met dit laatste volkomen eens en vindt ge legenheid naar aanleiding van de opmer king in de commissie voor financiën over f200 die meer voor leeraren is uitgetrok ken te verklaren, dat dit komt door meer lesuren. Spr. zal gaarne voor f 100 stem men. De heer Stofkoper is de minderheid yan het bureau, die f 100 voorstelde. Ook hij meent dat de vergelijking met Middel burg niet opgaat, doch hij wil niet verder gaan dan f 100. De heer Enzlin dankt den heer Van Bommel van Vloten voor de toelichting over de f200 meer voor salarissen en zal nu gaarne voor f 100 stemmen. De voorzitter meent ook, dat er geen verschil is, zou Middelburg wellicht om meer vragen, maar dan zal de subsidie voor Middelburg tusschen dag- en avond school moeten worden gescheiden. De heer Enzlin meent, dat Goes ge heel afzonderlijk staat. Als Middelburg mocht komen kan men weer zien. Men moet iedere aanvrage op zichzelf be schouwen. De heer Jeronimus wijst ter foops op het meuwe feerplan voor 'de avondschool te "Middelburg. De heer Wesseling meent, dat niet iedere aanvrage op zichzelve staat. De heer Mes trekt zijn amendement om 1200 te geven in, waarna het voorstel om f 100 te geven, wordt aangenomen met 14 tegen 5 stemmen, die der heeren Jeroni mus, M. Laernoes, Wesseling, OLlkoff en den voorzitter. Daar niemand iets voor de rondvraag heeft, wordt de vergadering te 11 uur door den voorzitter gesloten. 's H. HENDRIKSKINDEREN. Ds. J. H. C. Kamsteeg alhier heeft bedankt voor het beroep naar Marrum. HEINKENSZAND. Een tweetalhon den bebben Zondagmorgen een slachting gehouden onder de kippen van den heer De Regt alhier. Toen de zoon van den eigenaar ter plaatse kwam waren reeds 60 kippen doodgebeten. De eigenaar heeft aangifte gedaan bij de politie. OVEZAND. De raad vergaderde Vrij dag. Aanwezig waren alle leden. De ge- meentebegreoting voor 1930 werd den raad aangebodetn in ontvang en uitgaaf elk op f 31056,IOV2. De begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur voor 1930 werd be handeld en vastgesteld in ontvang en uit gaaf elk op f 11284,701/2. Een verzoek van het R.K. schoolbe stuur te 's Heerenhoek om eene subsidie voor de bewaarschool werd toegestaan. Besloten werd om wederom voor 1 jaar de onderwijzerswoning te verhuren aan het Christelijk schoolbestuur te Ovezand. WEMELDINGE. De heer F. Bur ger, onderwijzer te Den Haag, geb. te Wemeldinge, slaagde voor de akteFransch L. O. WOLPHAARTSDIJK. Donderdag avond omstreeks half zes ontstond bij bakker J. v. d. Linde een begin van brand in een Bergplaats. Men slaagde er in den brand spoedig te blusschen. De burgemees ter leidde dit blusschingswerk. Vrijdag sloeg een span paarden van den landbouwer A. Koert op hol. De dieren holden door een sloot, waarbij de wagen los geraakte. Langs de lijn van den locaalspoorweg holden zij naar huis. Een der paarden kwam zoodanig te val len, dat er vrees bestaat, dat het afgemaakt zal moeten worden. Onprettig vooruitzicht, In de eerstvolgende vergadering van ingelanden van het waterschap „De bree- de Watering bewesten Ierseke" zal in stem ming worden gebracht het reeds eerder aangekondigde voorstel van het bestuur tot heffing van belasting op de gebouwde eigendommen. Wordt het voorstel aange nomen, dan zullen dus de meeste eigiena- ren van huizen in Goes ieder jaar aan den polder lasten moeten betalen. Zooals be kend is de polder Walcheren reeds eerder tot heffing op gebouwde eigendommen overgegaan. De heffing zal 2 pet. van de belastbare opbrengst volgens de grondbelasting be dragen. Een arbeiderswoning zal dusplm. f2 kosten, middenstandswoningen plm. f6, heerenhuizen en winkels plm. f 12, ggoote hotels enz. plm. f20. Het algemeen reglement voor de pol ders en waterschappen in Zeeland zeg(t, dat geschot van de gebouwde eigendom men geheven kan worden voor bijzondere maatregelen in het beLang der water kee ring (dijkverhooging te Schore), uitbrei ding dei* afwateringsmiddelen (sluis te Schore en extra delf werken), een belangr rijke verkeersverbetering (subsidie aan de spoorwegmij. Zuid-Beveland). Ofschooh dus volgens het reglement heffing moge lijk is, achten w© deze belasting in zoo verre onbillijk, dat een deel der polder- lasten op de schouders van minder draag- krachtigen wordt gelegd. Hopenlijk zullen Ged. Staten, die het besluit van de Breede Watering moeten goedkeuren, het onbillijke van een en an der inzien. Keuren zij het besluit goed, dan zal het dijkgieschot op het ongebouwd met plm. f 1,50 per H.A. verminderd kunnen wor den. „Jacoba van Beieren' De Handboogsociëteit „Jacoba van Beieren" zal a.s. Zaterdag (kermis) een groot concours houden op h©t sportter rein aan den Polderschenweg. Op dit concours zijn de wisselbekers te behalen. Bovendien worden medailles en veel extra prijzen (kunstvoorwerpen) uitgeloofd. Kommiezenschool We verwijzen naar een advertentie in dit nummer die medeldceling^n doet omtrent schriftelijke opleiding tot kommies door de kommiezenschool te Weesp. Men kan de studie ieder oogienblik aanvangen. Zij, die slechts gewoon lager onderwijs heb ben ontvangen, kunnen mededingen. Voor de betrekking is echter een speciale vak kundige voorbereiding nocdig en die geeft deze cursus. Scouts-Jamboree 1929. 30 Juli12 Augustus. Een padvinder uit Goes die deelnam aan de Scouts-Jamboree schrijft ons: Maandagochtend gingen we met z'm vijven, naar het Clubhuis om daar de Goesdhe vlag te ontvangen. Deze werd door wethouder Van Melle overhandigd, waarna we naar het station marcheerden om met den trein naar VJissimgen te rei zen en vandaar naar Engeland- naar de groot© Jamboree, waaraan 637 Neder landers deel zouden nemen. Niettegienstaande de regen, die later verdween, was het erg gezellig op de boot en konden we al direct kennis maken met onze reisgenooten. Tien minuten voor het vertrek werd de P.V. vlag in de mast gieheschen ein omstreeks kwart voor twee vertrok de boot, hartelijk toegejuicht door de diverse oudera en door de bevolking van Vlissiingpn. Nu, wij lieten ook ons lied klinken van Rik, tik, vikketikketik. Hopsa, Hopsa, Hoij! en wel uit voile borst. Hoewel de zee rustig was, waren er al weldra veel zeezieken, en anderen die het maar raar hadden in de maag. We voeren langs de Belgische kust, waar we Blankenb'erghe, Ostende etc. za gen liggen. Omstreeks een uur na het ver trek waren we in open zee, en dat duurd- tot ongeveer des avonds half zeven, toen de Engelsche kust voor ons opdoemde, weldra ook Harwich, waar we eerst een warmen maaltijd kregen, die goed smaak te, en waarna we van boord gingen, om te zorgen dat onze plunjezakken en rug zakken in den trein kwamen. Om half elf stapten we zelf in en we moesten maar zien te slapen, waar niet veel van kwam. We waren dan ook blij dat de ochtend aanbrak, en we iets van het landschap zagen. Het was afwisselend, soms leek het op Zeeland dan weer op Gelderland. Dinsdagochtend om circa 10 uur arri veerden we in Upton, waar we uitstapten en naar het kampterrein marcheerden. Ondertusschen was onze bagage aange komen, en konden we beginnen onze ten ten op te zetten. Dinsdagavond was dan ook alles ge reed en hadden we af gelegenheid iets te zien van de „Market" of zooals we het noemden het „dorp", dat een winkelwijk was, geheel van hout gebouwd. Je kon er van alles koopein: chocolade, cakes, vruch ten, photo's etc. Woensdagmiddag moesten we bij de opening zijn en.defileeren voor Sir Ro bert Baden Powell, oprichter der Bewe ging. Het was wel een aardig gezicht plm. 50.000 jongens te zien defileeren. Ter wijl de andere landen dit deden hadden wij „plenty of time", en deze hebben we benut met het zingen van het „Sla olie lied" en „Eikenhout is timmerhout" e.a. die dan door onze Turen, "de Hongaren, werden toegejuicht Vrijdagochtend kwam d© Prins van Wales in het Hollandsche kamp, hij was er opgetogen over dat ons kamp zoo rustig was, zonder eenige hinderlijke nieuws gierigheid. 's Middags moesten we ook voor hem defileeren. Verder gingen we zooveel als de tijd toeliet, de andere kampen bezoeken, om nieuws te leeren op gebied van de Scout- be vn eg mg, als het er was en om zelf aan de andere vreemde Scouts de Holland sche dingen te toonen. Amerika was er met 1500 jotnigelns, maar viel tegen wat betreft het kampeerem. De jongens hadden alles nieuw, tenten waren gezet op Staatskosten, eten gekookt door aparte koks, etc. Het was te luxicus inge richt. Palestina huisde verderaf en viel op doordat de padvinders over de unifor men, een gele Oostersche mantel droe- gien en verder de bekende Oostersche hoofdbedekking. (Slot volgt.) Ernstig auto-ongeluk. Vrijdagmiddag om 5 uur is te Ge leen op den Rijksweg een ernstig auto ongeluk gebeurd. Een motorrijder met duo botste tegen een auto, die over den kop sloeg en daarbij in aanra king kwam met een wielrijder, die te gen den weg werd geslingerd en le vensgevaarlijke verwondingen opliep. De motorrijder en de dame op de duo-zitting de heer en mevrouw Wit- kemper uit Essen, werden eveneens in zorgwekkenden toestand opgeno men. De vier inzittenden van den auto, een gezelschap uit Heerlerheide, kwa men er zonder ernstige kwetsuren af. De drie ernstig gewonden zijn naar het R.K. Ziekenhuis van het Fran- sche klooster te Sittard overgebracht. De heer Witkemper is daar overleden. Uit het gemeentehuis gezet. Toen Vrijdagavond in den gemeen teraad van Hoogkerk, bij Groningen, een voorstel aan de orde kwam om het reglement van orde aan te vullen met een bepaling, dat een lid, dat door zijn gedragingen den geregelden gang van zaken belemmert, het ver blijf in het gemeentehuis wordt ont zegd, protesteerde het communistische raadslid Hoiting daartegen in zulke heftige bewoordingen, dat de raad be sloot hem het woord te ontnemen. De heer Hoiting zette zijn oppositie met kracht voort, zoodat de voorzitter zich genoodzaakt zag, het artikel, toen het was aangenomen, direct in toepassing te brengen. Hij sommeerde Hoiting, de zaal te verlaten en liet hem, toen deze daaraan geen gevolg gaf, door twee marechaussees en rijksveldwach ters onder verzet uit het gemeente huis zetten. Voor fóCOO zilver gestolen. Twee burgers kwamen Vrijdag op het politiebureau Pieter Aertszstraat te Amsterdam, een aardige vondst de- poneeren, n.l. een partij zilver, ge knoopt in twee lakens, een handdoek en een schort. Die kostbare voorwerpen waren ge vonden op het zand achter de Rijn straat. Even later kwam een bewoner van den Amsteldïjk aangifte doen, dat on bevoegden zich toegang tot zijn wo ning hadden verschaft door het uit snijden van een ruit van de tuindeur. Zij hadden kasten doorzocht en een partij tafelzilver, voor ongeveer de helft bestaande uit antiek zilver, me degenomen. Het gestolen zilver bleek hetzelfde te zijn, dat op het zand in de lakens enz. was gevonden. De waarde van de partij is f0685. Vrijwel alles is te recht. Vermoedelijk hebben de dieven ge vreesd, dat zij werden achtervolgd en daarom den buit achtergelaten. De daders zijn nog niet gevonden. Een geveltoerist. Zaterdagavond omstreeks kwartover acht zagen bewoners van de Breede straat te Rotterdam, dat een man die later bleek te zijn de 60-jarïge B. H. uit een raam klom op de derde verdieping van het logement van B., en in het kozijn ging staan. De man, die allerlei vreemde toeren uithaalde ging tenslotte aan een ijze ren haak hangen en hield dit eenige oogenblikken vol. In de Breede straat verzamelden zich veel toeschouwers en vol spanning zag men toe, hoe de geveltoerist op 20 M. hoogte tusschen hemel en aarde hing. De man gaf spoedig teekenen van vermoeidheid en men vermoedde niet anders, dan hem binnen enkele oogenblikken te plet ter te zien vallen. Op dat oogenblik maakte zich de 35-jarige P. H. P., verblijf houdend in hetzelfde loge ment, uit den kring van toeschouwers los en maakte zich gereed den man op te vangen. Enkele oogenblikken later kon deze zich niet meer houden en viel, doch P. schoot toe en ving hem op de schouders op. Beide man nen bleven enkele oogenblikken ver suft liggen, maar de inmiddels ter plaatse aangekomen geneeskundige dienst constateerde, dat geen van bei den letsel hadden opgeloopen. Inbraak te Gouda. Zaterdagnacht, tijdens een hevig on weer, is een brutale inbraak gepleegd bij de N.V. Gebrs. de Vrengt's Kaas- exporthandel te Stolwijkersluis, vlak bij Gouda. De dieven zijn de gebou wen binnengekomen aan de achter zijde door een raam, waarvan zij eerst de ijzeren binten hadden doorgezaagd. Zij hebben toen in het kantoor de brandkast geforceerd en reeds had den zij hierin een groot gat geboord, toen zij werden ontdekt door een lid der firma, een 75-jarig man, die de deur open had gevonden, wat de in brekers, die met zijn drieën waren, als voorzorgsmaatregel bij een even- tueele ontdekking hadden gedaan. De oude heer schrok geweldig, toen hij het licht op het kantoor aandraaide en het trio bij de brandkast zag zitten. Hij ging direct hulp halen, maar in den tusschentijd waren de daders op fietsen gevlucht. Een volledig stel in brekerswerktuigen hebben zij achter gelaten. Per auto is men de inbrekers na een kwartier achterna gegaan, maar men heeft hen niet gevonden. De Alastrim-gevallen. Vrijdag zijn zes nieuwe patiënten, lijdende aan alastrim, in het zieken huis aan den Coolsingel te Rotterdam opgenomen. De patiënten zijn allen afkomstig uit de binnenstad. Onder het verplegend personeel van het zie kenhuis aan den Coolsingel hebben zich geen nieuwe ziektegevallen voor gedaan. De aandrang van het publiek bij de inrichtingen tot kostelooze koe pokinenting blijft groot. Er worden thans 14.000 personen per dag inge ënt. Het aantal zou nog grooter zijn indien de gelegenheden tot inenting talrijker ware. De patiënt lijdende aan encephalitis, die in het ziekenhuis aan den Cool singel is opgenomen, is overleden. Dit geval houdt geen enkel verband met vaccinatie. Dr. N. W. Josephus Jitta, voorzit ter van den Gezondheidsraad, heeft in het Nederl. Tijdschrift voor Ge neeskunde een artikel geschreven over Alastrim, welke naam naar hij mee deelt, afkomstig is van Brazilië, naar alstrar, dat verspreiding beteekent De conclusies van dr. Josephus Jit ta luiden: „Zeker is het, dat de personen, die in de nabijheid van een patiënt leven, of met hem kort voor het uitbreken der ziekte of gedurende deze laatste in aanraking zijn gekomen, ingeënt moeten worden, als zij deze bewerking nog nooit ondergaan hebben, en op nieuw ingeënt, wanneer men vermoe den kan, dat de eenmaal verkregen immuniteit niet meer bestaat. Ware het niet, dat aangenomen moet worden dat de vaccinatie, zij het ook in een uiterst gering percentage, geva ren kan opleveren, dan zou er zeker met klem op aangedrongen móeten worden om over te gaan tot wat men pleegt te noemen „massale vaccina tie", gelijk dit in Amsterdam zonder ernstig bezwaar in 1916 geschied is en in Maastricht aan het einde van 1926. Men bedenke hierbij, dat het toen meestal revaccinaties gold, welke voor zoover onze ervaring reikt, volstrekt geen gevaar opleveren. Teneinde de uitbreiding en het be loop der ziekte te kunnen nagaan, is het noodig, dat alle gevallen ter ken nis worden gebracht van de inspectie en daarom is een Koninklijk besluit voorgesteld, dat de ziekte, aangeduid als „alastrim", tijdelijk opneemt on der de ziekten, waarvoor de aangifte verplicht is gesteld Aldus kan men den gang van zaken nagaan en wanneer dit onverhoopt aangewezen mocht zijn, de krachtigste maatregelen treffen. Het beloop der ziekte in het buitenland maakt hef echter niet waarschijnlijk, dat dit laat ste bij ons noodig zal zijn". Fransche stemmen over Holland. Het wemelt in de Parijsche pers natuurlijk van stukjes over het Haag je en over Holland. Er is zooveel lof over de gastvrije ontvangst en schoone ligging onzer residentie, dat men eenige boutades graag vergeeft. Men heeft het natuurlijk weer over ons gebrek aan modern comfort» over ons traag en koel temperament over de fietsenplaagsommigen snappen niet, dat wij zoo'n rare onleesbare taal schrijven; zelfs de zee krijgt in „Journal" een veeg: „Grijze zee met alle schreeuwende kleurgamma's van de film; er is werkelijk alle aanlei ding om allen, die werkelijk van de zee houden, van afgrijzen te doen te rugdeinzen". En toch staat de verafschuwde zee van Scheveningen heelemaal niet zoo ver van de patriottisch-vereerde zee van Calais. Is het naar waarheid niet één pot nat? vraagt de Parijsche corr. van de „Tel.". In de „Avenir" worden de Hage naars nogal meedoogenloos ontleed, of het insecten of menscheneters gold. De schrijver onderscheidt een her- metisch-gesloten adelstand, die voor niets anders belangstelling heeft dan voor de verdediging van zijn klein geestige gebruiken; een belangstellen de en gastvrije burgerij, die echter meer nieuwsgierigheid toont dan wer kelijke sympathie en een volksklasse, wonderbaarlijk onverschillig voor alles waf niet zijn uiterlijken welstand he- treff. Het tableau is wel wat overdreven. Het lijkt ons toe, dat onze vaderlan ders, die voor alles, wat Parijs en Fransche kunst betreft, zoo'n uitge breide belangstelling toonen, nog een lesje kunnen geven aan die chauvinis tische Franschen, die met liefde, ge lijk Zola, Amsterdam en Kopenhagen verwarren. Daarentegen ontmoet men ook voor treffelijke impressies van de lage lan den bij de zee. „Comoedia", die reeds op H.M. de Koningin, als hooge gastvrouwe der conferentie een eerbiedigen dronk uit bracht, schrijft in een hoofdartikel van Nandor Solpray: „Ongetwijfeld is het aangenaam al flaneerend te mijmeren langs de boor den van den Hofvijver, in het Binnen hof, glanzend als een bewerkte edel steen en langs het Lange Voorhout met zijn aristocratische huizen, waar men in het spionnetje, het kleine ron de spiegeltje, dat buiten aan de ven sters bevestigd is, een blond kopje ziet met klare oogen, gebogen over een purperen geranium' En in hef museum, dat Mauritshuis, waarvan de schilderingen uitgezocht werden els

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2