N° 98 Maandag 19 Augustus 1999 116 Jaargang. DRIE WEKEN VAN LIEFDE. ProVincienieuWs Koloniën School en kérk Transpireerende Voeten ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOESCHE i COURANT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goeache Coitraat j en Kleenwens ët Ross' Drskken. en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Een clandestien pandhuis. De politie te Ponorago, ontdekte een clandestien pandhuis, toebehoorcnde ei be heerd door Japanners. Na ingesteld on derzoek, kwam aan het licht, dat de mees ten van de in het pandhuis opgeslagen goe deien, gestolen voorwerpen bleken te zijn met een totale waarde van cngeveer f30.000. Verschillende personen, die den laatsten tijd goederen vermisten, werden opgeroepen en kwamen tot de ontdekking, dat de door hen vermiste artikelen in dit pandhuis waren beleend, waardoor meer dere daar ter stede gepleegde diefstallen, waarnaar tevergeefs een onderzoek was in gesteld, plotseling werden opgehelderd. Vurige kolen. Dat een predikant in zijne gemeente wel eens minder aangename dingen beleeft, is bekend, en dat vooral in ons goede lamid, waar diverse kerken in diverse stroomin gen vertegenwoordigd zijn, het tusschen predikant en één of meerdere gemeente leden wel eens niet al te broederlijk toe gaat, is niets vreemds, schrijft het ,,Vad." Doch wat onlangs in één onzer Westiand- sche gemeenten een predikant beleefde, behoort toch zeker tot de zeldzaamheden. Een anders nogal medelevend lid der ge meente leefde ai sinds geruimen tijd in minder vriendschappelijke verhouding met zijn kerkeraad, en hoewel de predikant ge heel buiten deze kwestie stond wilde de verbolgen broeder in geen contact met zijn herder en leeraar komen. Hij had dan ook aan zijn wederhelft pertinent ver klaard, de dominee zoo die het eens wa gen mocht aan te kloppen, niet te woord te willen staan. Het duurde niet lang of op- een goeden dag verschijnt ten huize van N. de dommee. De vrouw des huizes doet open en de dominee, de vriendelijkheid eigen persoon, wordt in de voorkamer ge laten. De vrouw begrijpt, dat als zij haar man, die in den tuin aan het werk is, me dedeelde wie er binnen op hem wacht, hij zal weigeren te komen. Daarom ge bruikt zij een list en zegt, dat er binnen iemand is, die den baas noodzakelijk even wilde spteken. De baas gaat naar binnen, doch ziet, als hij de kamerdeur ontsluit, den piedikant zitten, dies gaat hij terug en doet de kamerdeur op slot. De dom ine: binnen wacht en wacht. Als een uur ver streken is, raakt zijin geduld ten einde. Hij gaat op onderzoek uit, doch de deur blijkt op slot te zitten. Goede raad is duur, na eenig kloppen en vruchteloos roepen schuift Z. Eerw. het raam open en ver laat alzoo langs een minder gebruikelijken weg het huis, met achterlating van zijn hoed die in de gang hangt. Des avonds werd de hoed heel netjes aan die pastorie terugbezorgd. Men zou zoo denken dat de prëdikant voor zoo'n lid zijner gemeente wel geen woorden meer zou hebben. Geen kwestie van, want toen de dominee een paar dagen later den nog altijd zeer ver ontwaardigden broeder op straat ontmoet te, hield hij hem staande en bedankte hem vriendelijk voor de terugbezorging van zijn hoed. Het was den man of hij droom- 30 FEUILLETON Naar hef Engelsch van ELINOR GLYN. „Waf is hef Dmitry", vroeg hij ang stig. „Madame is toch niet ziek, wel? Zeg mij". „Niet ziek, neen zeker niet", zei de dienaar, maar Paul moest weten, dat Madame met dat koude weer soms erg vatbaar was en goed pp zichzelf moest passen. Hij voegde er dog bij, dat het verstandiger zou zijn als Paul niet ging lunchen, vóór zij vertrokken, omdat de menschen in het hotel niet hoefden te weten, dat hij er was, en hoe zou hij anders moe ten eten. Zijn raad werd opgevolgd en om één uur landden zij in Lucern en Paul snelde op zijn doel af. Dmi try vooruit, om te zien of de weg vrij was. Ja op het oogenblik was er niemand en als geesten slopen zij de kleine terrasdeur binnen en Paul klom door het raam de kamer binnen, ter wijl Dmitry de zware gordijnen pp- hield en toen verdween. en andere transpireerende lichaams- deelen moet men behandelen met Pu- rolpoeder, als zijnde het meest af' doende middel daarvoor. Purol-voet-, Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. de en toen de predikant hem vriendschap pelijk de hand schudde, moet het hem ge weest zijn, alsof hij zijd druivenkassen tegelijk in elkaar zag storten. Niet lang daarna bracht de predikant bij broeder N, weder een bezoek en ging to<e« door d* voordeur in en uit. De vurige kolen haddein hun werk ge daan. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeutvsche Eilanden In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel ea Fabrieken voor de Zeeuwscbe eilanden waren afwezig de boeren Anker en Cha- muleau met en Bosman zonder kennisge ving. De voorzitter, de beer C. Boudewijnse, deed o.a. de volgende mededeelingenvan goedkeuring door den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid van de reke ning der Kamer en van de besluiten tot bet toekennen van subsidie aan den Kring Westelijk Zuid-Beveland der Z.L.M., aan de B.K.T.E.M. II en aan de winkelweek te Goes; van bericht van de wegencom missie van den A.N.W.B. en de K.N.A. C., dat de Minister van Waterstaat op dracht heeft gegeven voor een ontwerp voor een nieuwe brug over het kanaal door Walcheren te Middelburg; van de directie der N.S., dat zij geen aanleiding heeft kunnen vinden te voldoen aan het verzoek der Kamer om 5 daagsche abonnements kaarten verkrijgbaar te stellen; van de Commissie van Toezicht op de provin ciale stoombootdiensten, dat de directie der N.S. geene termen aanwezig acht d op Woensdagmorgen loopende motortrein ook op andere dagen te doen Ioopen. Dez en andere mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Hierna werd ruim een half uur ver gaderd met gesloten deuren. Als datum der verkiezing, (candidaat- stelling) van leden der Kamer wegens periodieke aftreding werd vastgesteld Dinsdag 5 November. Voor de aanbeveling voor een lid 'van den spoorwegraad, werd benoemd de heer Massee. Ter tafel kwam nu het voorstel van het bureau inzake het onafgebroken open- itellen ook op Zondag van de telefoon kantoren te Middelburg en Goes, waarbij de voorzitter zeide, dat het bureau zich met het rapport van de Commissie voor het verkeerswezen kan vereenigen. De heer Olthoff zegt, dat zijn stand punt over Zondagsrust bekend is en hij kan zijn stem dan ook niet aan het voor stel geven. Spr. wil echter in gevat van ongeluk of ziekte spoedige hulp verzeke ren etn vraagt of het technisch niet mo gelijk zou zijn de doktoren steeds ook in Zij was ledig en door dit feit kreeg alles een sombere tint, niette genstaande de groote vazen bloemen en de heerlijke geur, die zij ver spreidden. Zijn tijgervel lag er en de fluweelen kussens net als vroeger. Al les was warm en weelderig; het ver blijf van zijn goddelijke koninigin waar dig. Maar hij was alleen alleen met zijn gedachten. Eene ongelooflijke opwinding zweep te het bloed door zijne aderen, zijn hart klopte tot stikkens toe van ver langen naar hare komst. Was het mo gelijk kon het waar zijn, dat zij nu in zijne armen zou liggen? Dat hij vergelding zou krijgen voor een heele wereld van ontbering en ledige uren? En toen verscheen zij eindelijk van achter het scherm van de deur naar haar kamer, een statige verschijning in een lang zwart gewaad gekleed, haar gelaat verschrikkelijk bleek en haar hoofd gehuld in een waas van zwarte sluiers. Maar wie kan die toon van vreugde en blijde verwelkoming weergeven, waarmede zij de twee woorden „Mijn Paul!" uitsprak. En wie kan de hartstochtelijke vreugde van hunne lange, teedere omhelzing, beschrijven, en hoe ze elkaar van hun onmogelijken nacht vertelden. Zijne de speruren met het gasthuis verbonden te doen zijin. De doktoren vroegen ook of de handel belang bij de openstelling had, maar volgens spr. mag men niet aanmoe digen zakem te doen op Zondag. De voorzitter zegt, dat de heer Olthoff veel te veel op de medische zijde let, maar het voorstel van het bureau is op heel andere gronden opgebouwd. Het is gebaseerd op vergelijking met andere ge meenten en de vraag waarom daar wel dioorloopende dienst is en te Middelburg en te Goes niet. De heer Mes zegt, dat bij het laatste groote ongeluk geen enkele dokter thuis was te Middelburg. Voor buiten is het niet meer noodig, nu men alom, ook Zuid-Beveland goede ziekenhuizen heeft en afstand telt tegenwoordig niet meer mede. Voor hotels, café's en dergelijke is ei* voldoende gelegenheid buitan de speruren en men moet de Zondagsrust zooveel mogelijk eerbiedigen en niet te veel werk aan anderen opdragen. Spr. wil de openstelling laten zoo zij is. De heer Van Raalte wijst er op, dat de medici niet alleen het oog hebben op Middelburg, maar op den streek en dit zelfde geldt ook voor Zuid-Beveland, zij willen gjeregeld niet alleen het gasthuis maar ook de ziekenauto kunnen bereiken. Er zijn vele belangen, die het noodig ma ken Zeeland niet te isoleerem, als afgelegen provincie met verschillende deekn. De heer P. G. Laernoes kan het stand punt van de doktoren wel begrijpen, als er een ongeluk gebeurt, moet men spoe dig hulp kunnen hebben, want zelfs een beest wordt op Zondag geholpen; jammer is het echter dat men er ook den handfel heeft bij gehaald. Het is van de doktoren recht en plicht zich tot den directeur- generaal te wenden, maar vlug gaat het niet, want op het schrijven van 12 Maart j.l. is nog geen antwoord ontvangen. Spr. zou aan den directeur van het kantoor te Middelburg willen vragen of het technisch mogelijk is de doktoren te hielpen zonder meer uren van algemeene openstelling te scheppen en het personeel meer dienst te laten doen. Spr. zou de kwestie van belang voor den handel enz. dan willen laten rusten, het zijn twee afzonderlijke zaken en de zaak wordt nu zuiver gesteld. De voorzitter zegt, dat er van vertroe belen, waarover de heer Laemoes sprak, geen sprake is. Het bureau zag de ?aak wel onder de oogen naar aanleiding van het adres der medici, doch overigens heeft het zich daarvan geheel los ge maakt en stelt dan ook niet voor adhaesie te betuigen aan het adres van de afdeeling Walcheren van de Ned. Mij. tot Bevor dering der Geneeskunst, doch zelf ©en schrijven tot den directeur-generaal te 'ïchten. De heer Jeronimus zegt, dat men de redders der menschheid dankbaar moet zijn, dat zij de zaak aanpakten, het betreft in de eerste plaats de medische belangen in de tweede plaats den handel en in de 3e plaats het verkeerswezen. Spr. kan zich niet begrijpen waarom Middelburg en Goes een andere behandeling onder vinden dan andere plaatsen van gelijke grootte. Bij het plan-Olthoff zou steeds een arts thuis moeten zijn en spr. betwij felt of zij daarvoor te vinden zouden zijn. Over de opvatting; van B. en W. zal spr. het op een andere plaats wel hebben. De gebiedster had blijkbaar ook niet ge slapen. Zij had gehuild, zei ze en met haar kussen gevochten en was zoo on aardig tegen Anna geweest, dat het arme schepseltje geweend had. Ze had haar kostbaar nachtgewaad kapot ge scheurd en een zakdoek aan stukken gebeten! Maar nu was hij gekomen en had hare ziel weer rust gevonden, Is het wonder dat Paul, terwijl dit alles onder zachte, snikkende zuchten en teedere kusjes in zijn oor gefluis terd werd, zich trotsch als een God voelde? Toen hield hij haar op armslengte van zich af en keek haar in 't gelaat. Ja, het was inderdaad zeer bleek, en violette schaduwen lagen onder hare wimpers. Had zij geleden, zijne lieve ling, was zij ziek? Maar neen, het vuur in hare vreemde oogen logen strafte dit. Ik was bang, schat", zeide hij, „dat je werkelijk niet wel was. Ik moet den heelen dag bij je zijn om je te vertroetelen en op je te passen. Ga nu eens op de sofa liggen tusschen de kussens, dan kom ik bij je zitten om je te sussen tot je weer rustig bent". En hij tilde haar op met zijn sterke armen en droeg haar naar de sofa, alsof ze een klein kind was en daar i'adio -S.OS-bcridhten bewijzen hoe drin gend telefoonaansluiting ten allen tijde giewCinscht is. Spr. begrijpt niet hoe monopolistisch bedrijf zoo kan handelen. De Leer P. G. Laernoes stelt nu voor te \erzceken aan den directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Middelburg de Kamer of (en) de doktoren van advies te dienen hoe aan hun verzoek te vol- Jcen, zonder uitbreiding van de openstel ling van het kantoor. De voorzitter beschouwt dit niet als een amendement op het voorstel van het bureau, dat alleen slaat op telefoonaan sluiting en niet op medisch gebied komt. Dat is de taak van de Kamer niet. Na nog enkele opmerkingen wordt met 15 tegen 4 stemmen (de heenen Mes, v .d. Berg, Olthoff en P. G. Laemoes) be sloten het voorstel-Laemoes geen amen dement is en daarna het voorstel van het bureau aangenomen met 15 tegen 4 stem men, die der heeren Mes, v. d. Berg, P. G. Laernoes en Olthoff. De voorstellen inzake het euvel van het handeldrijven door ambtenaren en dat inzake vereenvoudiging in de wijze van in een van kleine vorderingen werden zJh.s aangenomen. Bij het voorstel om steun te verleenen aan de verschillende vereemigjngen voor Vreemdelingenverkeer, wees de voorzitter er op, dat allen voor een subsidicering zijn, maar het gaat Hier om de wijze van ver doelen. Spr. zal daarom latem stemmen over het beginsel, dan over de verdeeling en dan over het totaal bedrag. De heer Jeronimus zegt, dat de adres- seerende vereenigingem ten onrechte aan voeren, dat de Kamer in beginsel besloten beeft tot steun aan Vreemdelingenverkeer. Dat is slechts voor éénmaal geschied verband met de Olympiade. Het is niet in beginsel aanvaard, zooals bijv. den steun aan de tentoonstellingen der Z.L.M. Spr. wil niet bei-halen, dat hij in het algemeen tegen subsidie is. We] wi! bij wijzen op bet afsteken van het bedrag van .«f400 als contributie te Domburg bij f 1000 te Middelburg, waar dus blijkbaar de direct belanghebbenden veel te weinig afdragen. Men doet liever een aanval op publieke kassen als die van dé Kamer van Koop handel er een is. Spr. vraagt boe de min derheid van de commissie van financiën komt aan de verdeeling van f300 voor Walcheien, f125 voor Zuid-Beveland en f 125 voor Schouwen-Dui\elandWaarom rekent men niet naar het aantal logeer gasten? De heer Stofkoper protesteert tegen de woorden van den beer Jeronimus, als zou men te Middelburg niet genoeg geven aan V.V. Enkele vereenigingen steunen met groote bedragen en daarvoor beeft de voorzitter van V.V. zijn erkentelijkheid meermalen uitgesproken. Er kan zeker nog meer gedaan worden, want het groot ste bedrag is nog veel te weinig. Middel burg, dat geen havens heeft en weinig of geheel geen Industrie, is op het vreemde- lingenbezoek aangewezen. De heer Massee meent, dat bet het beste maar is zich te richten naar de con tributie-opbrengst. De heer Enzlin voelt het groote belang van dit voorstel en omdat het V.V. zulk een groote bron van inkomsten in Zeeland is. Het zal zich hier ontwikkelen, en in dustrie worden gelijk in Zwitserland. Het legde hij haar voorzichtig neer, iedere aanraking eene liefkozing. Zij genoot van zijn yertoon van kracht. Hij was gaan begrijpen, dat hij haar altijd kon bekoren wanneer hij veinsde haar te kunnen beheer- schen, door louter lichamelijke kracht Eens had zij hem als volgt verklaard: „Zie je, Paul, een man kan altijd maken, dat eene vrouw hem blijft lief hebben, als hij haar maar genoeg kust en haar doet gevoelen, dat het nutte loos is tegen te stribbelen, omdat hij te sterk is hem weerstand te bieden- Eene vrouw zal bijna alles verdragen van een hartstochtelijk minnaar. Hij mag haar slaan, haar zachte lichaam pijnigen, hij mag haar opsluiten en van al haar vrienden berooven, als de beweegreden van zijn kant maar ra zende liefde en belangstelling voor haar is, dan zal zij hem er slechts te liever om hebben. De reden, waarom de vrouwen ontrouw worden, is om dat de mannen alledaagsch worden, en hij, eenmaal de lust van hartstoch telijke vreugde bij haar opgewekt heb bend, die niet langer bevredigt en dan gaapt ze en wendt zich van hem af tot een ander". Nu, dan zou er geen vrees bestaan, dat zij zop iets zou doen, als het in steun verleenen kan anderen ten voorbeeld worden gesteld. De beer' Laemoes vreest, dat als men niet handelt volgens bet voorstel vain het bureau, men allerlei moeilijkheden zal krijgen. De heer Van Bommel van Vloten zegt, dat juist de verdeeling; der geiden in goede bandein is. Door bet vreemdelingenverkeer wordt er veel verdiend. De heer P. G. Laemoes acht bet ge lukkig, dat bet maar voor één jaar is. De heei" Stofkoper stelt den heer Je ronimus de pertinente vraag waarom hij tegen de subsidie is. De heer Jeronimus zegt, omdat hij meent, dat de belastinggelden daarvoor niet mogen worden gebruikt. Spr. meent, dat men beter met het ontvangstbudget in zijn geheel kan rekening houden dan alleen met de contributie. De heer Lindenbergh meent, Jat de heeren bet na afloop maar samen moeten uitmaken. De steunverleening wordt in principe aangenomen, met alleen den stem van den beer Jeronimus tegen. De verdeeling volgens het voorstel van het bureau wordt aangenomen met T3 teg(en 6 stemmen, die der heeren* Van Bom mei van Vloten, ;EnzIin, Klok', v .d. Berg, Veenis en Van "Raalte. Met 16 tegen 3 stemmen wordt aange nomen in totaal ongeveer f 520 uit te trek ken, tegen waren de voorzitter en de hee ren Jeronimus en v. d. Berg, Het voorstel om steun te verleenen aan het denkbeeld ran den B.B.N. inzake eene uniforme regeling voor alle verkeer op de openbare wegen, doet den heer Mes de opmerking maken, dat toch de ge meenten een maximumsnelheid moeten kunnen blijven vaststellen. De voorzitter meent, dat een uniforme regeling dat niet behoeft uit te sluiten en de betrokken commissie dat onder ide oogen moet zien. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Het voorstel inzake goedkooper tarief voor verzending van postzakken naar In- dië doet den voorzitter opmerken, dat hij niet begrijpt waarom de commissie voor bet verkeerswezen daar zoo tegen is. Spr. geeft toe, dat met vele andere landen Ben zelfde systeem is toegepast, maar niet met Groot-Brittanhië en met de Ver. Staten. Voor het eerste land is het tarief tot 1 K.G. 90 cent, van I3 f 1,35, van 35 f 1,60, en van 510 f2,70. Voor de u. S. tot 1 K.G. f 0,80, tot 2 K.G. fl,10, tot 3 K.G. f 1.40, tot 4 K.G. f 1,70, tot 5 K.G. f2, van 5 tot 7 K.G. f2,50 en van 7 tot 10 K.G. f3,-. Daarom is een verzoek van f2,50 als maximum voor Indië toch zoo gek niet. De heer Van Raalte meent ,dat voor Indië toch ook een afloopend tarief gieldt, eerst f 0,37V2 en dan f0,30 per K.G., al worden allicht wat groote sprongen geno men. De voorzitter zegt, dat er natuurlijk' zijn macht lag ten gunste. Hij wilde maar al te graag dit voorschrift volgen. Er was inderdaad zoo iets opval lends en verlokkends aan haar, dat hij er in zijn hart van overtuigd was, dat alle mannen, in meerdere of min dere mate, hetzelfde voor haar zou den gevoelen en bij die gedachte over meesterde hem een wild gevoel van jaloezie. „Mijn Paul", zeide ze. „Weet je wat voor plan ik' in mijn hoofd heb; naar Venetië te gaan!" „Naar Venetië", zei Paul verrukt ,Naar Venetië!" „Ja, ik kan hef niet langer in Lu cern uithouden, van jou gescheiden, met alleen 't vooruitzicht op heime lijke samenkomsten. Dat is niet te verdragen. Wij zullen naar dat oord van ongekende zaligheid gaan, mijq lieveling en daar zullen we ten min ste eenigen tijd in vrede kunnen leven. Dat was de heerlijkste gave, die hef lot Paul kon schenken. Venetië had hij altijd verlangd te zien, en nu zou hij het met haar zien. O, de gedachte alleen bracht hem al in extase en deed het bloed in zijne aderen gloeien. „Wanneer, wanneer, lieveling?" vroeg hij. „Morgen? Wanneer?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1