96. Woensdag 11 Augustus 1929 116 Jaargang. DRIE WEKEN VAN LIEFDE. ProVincienieuWs Koloniën Sport. LINTVELT's BAZAR School en kerk PUROL er op ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2,—. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOESCHE COURANT UitgaveNaamloos» Vennootschap Goesche Courant fci" 'ijsfeïj 6n Kteenwons Rost' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnuminier 17, na 17.30 No. 244 gevestigd t» Goe». ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct Kteenwons Ross' Drukkers- eo Uitgeversbedrijf per regel. Advertentiën worden •-* t. Goe». aangenomen tot 12 uur voorm. Door een aap aangevallen. In een kampong achter de gevange nis Tjipinang te Batavia is een Inland- sche jongen van ongeveer 12 jaar door een groofen aap aangevallen en zeer ernstig toegetakeld. Het kind vertoon de, toen hef toegestroomde volk uit de buurt hem ontzette, hevig bloeden de beet- en scheurwonden aan zijn been, hals en gezicht en verkeerde in deerniswekkenden toestand. De jongen scheen hef beest, dat aan een ketting zat, geplaagd te hebben. Dat begon de eigenaresse, de ïnland- sche vrouw Amida, te vervelen. Zij maakte de ketting los, waarschijnlijk niet vermoedende, dat de zaak zoo ernstig zou verloopen. Toen, een mo ment later, een worsteling plaats had tusschen den aap en het kind heeft zij al het mogelijke gedaan om het slachtoffer van zijn aanvaller te be vrijden, zonder succes helaas. Men kan zich de woede van het kampongvolk over dit geval voorstel len. De aap, die vermoedelijk dol was, werd letterlijk in stukken gehakt. Weer een aanslag. Twee Javaansche koelies op de on derneming Soengei Dadap te Medan weigerden het hun opgedragen werk te verrichten, brutaliseerden den as sistent Koch, dien zij met tjankols bedreigden. K„ ongewapend, vluchtte, achtervolgd door de koelies. Men slaagde er in hen te grijpen. Ze zullen worden vervolgd wegens poging tot doodslag en tot zware mishandeling. LUCHTVAART. Een draadloos bestuurd vliegtuig. Na de draadloos bestuurde auto en de draadloos bestuurde locomotief, heeft men thans te Yokosuka in Japan proeven genomen met het draadloos besturen van een vliegtuig. Dit werd daartoe in de lucht „geschoten" en daarna vanuit 'n oorlogschip draad loos bestuurd, waarbij men hef ver schillende bewegingen liet uitvoeren, o.a. een looping the loop. Na veertig minuten in de lucht geweest te zijn, viel het vliegtuig te pletter. Per motorfiets over het Kanaal. David Perry is Maandag op een spe ciaal geconstrueerde motorfiets heen en weer hef Kanaal overgestoken tus schen Dover en Calais. Hij heeft er 71/2 uur over gedaan, waarvan 40 mi nuten afgaan voor verblijf aan de Fransche kust. Ofschoon Perry den Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 28 FEUILLETON Naar het Engelsch van ELINOR GLYN. Paul lachte van vreugde na hare woorden. „Dan hebben we niets te vreezen, lieveling", zei hij. „Ik kan wel op mezelf passen hoor! Ik ben een Engelschman". En zelfs te midden harer wild ja gende gedachten, vond de dame tijd, te glimlachen met zachte vroolijkheid, over de jeugdige aanmatiging zijner laat ste woorden. Een Engelschman voor waar. Dat befeekende natuurlijk een soort godheid, vrij van gebreken, die andere naties aankleven. Een gevoel van grooten trots op hem kwam over haar en stemde haar opgewekt. Hij was inderdaad een heerlijk toonbeeld van jeugdige kracht, zooals hij daar stond, terwijl het zonlicht gouden glan zen op zijn mooi haar wierp en de prachtige proporfiën van zijn lichaam zich afteekenden tegen den achter grond van grijzen steen en den hemel. Een zorgelooze glimlach om de lippen tocht volbracht heeft, waren er oogen- blikken dat hij door den stroommeer achteruit dan voorwaarts gedreven werd, maar bij het keeren van het getij ging het betrekkelijk weer vlug. Onderwijzers zonder salaris. In de gemeente Everdingen (Z.-H.) is de gemeentebegrooting door Ged. Staten van Zuid-Holland niet goedge keurd. Een klein geschil over het al of niet betalen van een tijdelijke ad ministratieve kracht veroorzaakte dit conflict. De gemeente-ontvanger, daar toe gemachtigd door den burgemees ter, weigerde de uitbetaling van sala rissen aan onderwijzers en ambtena ren. De onderwijzers die begrijpelijk voor de vacantie salaris zouden ont vangen, kregen bericht, dat het salaris over Juli niet zou worden uitbetaald en dat geen enkele toezegging kon worden gedaan, wanneer dit dan wel zou geschieden. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers heeft zich in eerste instantie tot den Minister gewend om door „hooger" tusschenkomst de uitbetaling der salarissen voor de onderwijzers te verkrijgen. Goedkoope trein. Woensdag 21 Augustus zal weereen goedkoope trein loopen van Zeeland naar Rotterdam en Den Haag enterug. Uitlevering. De Ned. Regeering heeft aan de Bel gische de uitlevering toegestaan van P. d. N., 23 jaar, arbeider, wonende te Koewacht, van Belgische nationali teit, verblijvende in arrest te Middel burg, die er van verdacht wordt zich in den nacht van 29 op 30 Juni 1.1. onder de gemeente Stekene (B.) te hebben schuldig gemaakt aan moord of doodslag op zekeren Plaquet, door dezen bij het uitgaan van een dans. tent en na een korte voorafgaande woordenwisseling, zoodanig met een mes in den buik te steken, dat hij eenige oogenblikken nadien aan de bekomen verwondingen overleed. Keuring van dekhengsten. „St.Crt." no. 155 vermeldt: a. dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar 1929, welke alleen door de stamboekcommissiën zullen geschie den, zullen worden gehouden voor: Zeeland (alleen voor type trekpaard) op 23 October te Kattendijke; 24 Oct te Zierikzee en Middelburg; 29 Oct. te Hulst; 30 Oct. te Axel; 31 Oct te Oostburg. b. dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar 1929, welke zullen geschieden door de Rijkscommissie voor de keu ring van trekpaarden en door de be en het licht van. liefde en zelfvertrou wen in zijn mooie, blauwe oogen. Zij beantwoordde zijn blik en scheen weer kalmer en vrediger gestemd te worden maar den geheelen terugweg naar het Kaltbach-hotel, keek ze tersluiksnaar alle kanten, terwijl ze zijn arm vast hield, onderwijl vroolijk met hem pra tend. En hij deed haar geen enkele vraag, om te weten te komen, vanwaar het gevaar dreigde. Hij was in het minst niet beangst voor zijn eigen vei ligheid, integendeel, eene verhoogde levenslust doorstroomde zijne aderen en deed hem het leven nog meer ge nieten. Dmitry wachtte hen als ge woonlijk in het hotel op. Zijn gelaat stond kalm, maar toen Paul zich een oogenblik afwendde om eene sigaret op te steken, ondervroeg zij hem een oogenblik toornig fluisterend in de Russische taal. Zijn antwoord was blijk baar bevredigend, want zij slaakte eene zucht van verlichting en nu dronken zij op het terras gezeten, vroolijk thee, voor den laatsten keer boven op den berg, want voorzichtig deelde zij Paul mede, dat zij morgen naar Lucern terug moest keeren. Het was Paul of zijn hart stilstond. Terug naar Lu cern. O, God! Geen scheiding toch geen scheiding, zoo spoedig al! „Neen, neen", zei ze, en verbleekte trokken sfamboekcommissie, zullen worden gehouden voor Zeeland (al leen voor type trekpaard) op 29 Oc tober te Hulst; 30 October te Axel; 31 October te Oosfburg. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeutvsche Eilanden. Vrijdagavond vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden in de raads zaal te Middelburg. In die vergadering zal o.a. worden overgegaan tot het opmaken van eene aanbeveling voor een lid van den Spoorwegraad. De volgende voorstellen zullen wor den behandeld: Onafgebroken openstellen op Zondag der telefoonkantoren te Middelburg en Goes. Van de afdeeling „Walcheren" der Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, is een verzoek ingeko men om adhaesie te betuigen aan een adres aan den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie, om de sper- uren van den telefoondienst op Zon dag te Middelburg op te heffen, zulks op grond van het feit, dat reeds eenige malen de verleening van eerste hulp bij ongelukken op den Zondag op den openbaren weg is vertraagd, tengevol ge van de telefoonsluifing op het oogenblik van het ongeval, waardoor medici, gasthuisdienst en ziekenauto niet dadelijk gewaarschuwd konden worden. De meeste geneeskundigen op Walcheren buiten Middelburg hebben terwille van hunne practijk doorloo- pende telefoonverbinding met Middel burg. Gedurende den sluitingstijd op Zondag kan in acute gevallen levens gevaarlijke vertraging ontstaan voor patiënten. Dat bij ongevallen buiten Middelburg de telefoonsluifing ern stige bezwaren kan opleveren is van zelf sprekend en dit klemt te meer, omdat juist op de Zondagen een be langrijk deel der verkeersongevallen plaats vindt. Tengevolge van den te- genwoordigen toestand, is de bewe gingsvrijheid der aan hef gasthuis ver bonden geneeskundigen gedurende de sluitingsperioden hinderlijk beperkt. Het bureau der Kamer laat daar, of bij openstelling op Zondagen van hef telefoonkantoor te Middelburg han delsbelangen dermate zijn betrokken, dat alleen op dezen grond door de Kamer aan hef adres steun zou kun nen worden verleend, maar meent toch, dat het in het algemeen belang moet worden geacht, dat die openstel ling op Zondagen niet wordt onder broken en dat het adres reeds hierom sympathiek kan zijn. Hierbij komt nog, dat in 49 van de 57 plaatsen, waar nachtdienst bestaat, het telefoonkan toor des Zondags is geopend en dat alleen te Almelo, Assen, Baarn, Goes, Laren, Middelburg, Vlaardingen en Winschoten op Zondagen sper-uren be staan. Deze sper-uren zijn niet in al die plaatsen gelijk. Het minste aantal is 8 gelijk te Middelburg, het maxi mum aantal 14 n.l. te Assen en Win schoten. In verschillende plaatsen met ook bij die gedachte. „O, neen, Paul, dat nog niet!" O, hij kon alles ver dragen, als ze maar niet behoefden te scheiden en hij trachtte niet haar van haar plan af te brengen. Zij was zijne koningin en natuurlijk wist zij, wat het beste was. Maar wel luisterde hij in gespannen naar haar, toen zij over legde hoe zij nu de zaken wel in zouden richten. Helaas! Zoo heerlijk als hier zouden ze het niet meer heb ben. „Je moet twee dagen wachten, schat", zei ze, „voor je me volgt. Blijf in ons nestje, als je wilt, maar kom niet naar Lucern". „Dat kan ik niet uithouden", zei Paul. „O, lieveling, martel me niet om me twee heele dagen van je tegen- woordidheid te berooven. Het is eene eeuwigheid, niet door te komen". „Jou ongeduld", en zij lachte zacht. „Neen ik zou het ook niet kun nen uithouden, je niet te zien, bemin de, maar wij mogen niet dwaas zijn". „Je moet hier in onze kamers blij ven, en lederen morgen zal ik je er gens in ons motorbootje ontmoeten. Dmitry kent ieder plekje van het meer en we kunnen het grootste deel van onze dagen zoo doorbrengen, toch ge lukkig „Maar de nachten!" zei Paul, diepe droefheid in zijne stem. «Waf in 's he Bij stukloopen van huid en voe ten, doorzitten, zonnebrand en smetten; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellin gen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest minder of hoogstens ongeveer gelijk aantal aansluitingen als te Middelburg bestaan geen sper-uren op Zondagen, Het bureau wijst o.a. op Bergen op Zoom, Gorinchem, Helder, Helmond, Hoogezand, Roermond, Roosendaal, Sliedrecht, Tiel, Veendam, Vlissingen, Waalwijk, Wassenaar en Wageningen. Het bureau kan niet wel inzien, dat het juist zoude zijn, dat voor enkele kantoren, die overigens wat de open stelling van de telefoon betreft ge lijk gesteld worden met die kantoren, die onafgebroken open zijn, op Zon dagen sper-uren bestaan. Het bureau stelt daarom voor een schrijven te richten tof den directeur- generaal der P. T. T. met verzoek, onder mededeeling van het boven staande, de uitzondering voor Mid delburg en Goes op te heffen, en aan de afdeeling Walcheren van de Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst een afschrift hiervan toe te zenden. De commissie voor het Verkeerswe zen vereenigt zich met het voorstel. Een der leden merkt nog op, dat z.i. de bij de zaak betrokken belangen toch wel groofer zijn dan het Bureau meent. Door onafgebroken openstel ling op Zondagen zal men pracfisch toch ook den geheelen dag kunnen spreken met andere plaatsen, waar ook onafgebroken openstelling bestaat. Dit is toch zeker van veel belang voor de te Middelburg zoo belangrijke hotel industrie. Ook caféhouders en auto handelaren e.d. hebben belang bij openstelling. Dit lid acht het dan ook onbegrijpelijk, dat het Hoofdbest. der P. T. T. niet reeds sinds lang eigener beweging deze verbetering heeft aan gebracht. Een der andere leden juicht het speciaal toe, dat Goes in het voorstel wordt betrokken. Deze plaats is als centrumgemeente van Zuid-Beveland toch van veel belang. Weer een ander lid wijst er nog op, dat ook de ge- isoleerde ligging van dit district een argument is om althans de communi catie per telefoon zoo goed mogelijk te maken. Handel drijven door ambtenaren. Van de Kamer van Koophafidel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Neuzen is een afschrift ingekomen van het adres door die Kamer gezon den aan den Raad van Ministers met verzoek het daarheen te leiden, dat aan Rijksambtenaren in de toekomst niet vergund wordt nevens hun be trekking een of ander bedrijf uit te oefenen. Het bureau herinnerf er aan, dat dit onderwerp reeds in 1923 aanleiding gaf tot een voorstel, waarmede de Ka melsnaam moet ik 's nachts beginnen?" „Slapen, lieveling", zei de dame, ter wijl er een feeder, fijn glimlachje om hare lippen speelde. Maar in Paul's oogen was dat een heel schrale troost, en hij kon niet beletten, dat voor een oogenblik zijne gedachten vooruit vlogen, naar denief te vermijden dagen en nachten als O, neen, dat denkbeeld was niet te verdragenals die tijd kwam, was voor hem het leven geen leven meer. De gedachte aan deze, slechts zoo korte scheiding, stemde hen dezen laatsten avond nog haast inniger en teederder jegens elkaar. Paul gunde haar bijna geen oogenblik rust, zelfs niet toen zij zich ging kleeden voor het diner en tweemaal kwam hij aan haar deur kloppen en vroeg klagend, hoe lang 't nu nog duurde; tot Anna mede lijden met hem kreeg en hare meeste- resse smeekte hem binnen te mogen laten, terwijl zij het haar van hare gebiedster opmaakte. En dat was eene heerlijkheid voor Paul. Hij zat daar bij haar kaptafel en speelde met alles; hij opende de deksels van gouden doosjes en rook aan reukfleschjes, met het air van den rechtmatigen be zitter, dat haar deed glimlachen als een spinnend katje. Toen paste hij hare ringen aan, maar die kwamen mer zich vereenigde. In dat voorstel werd opgemerkt, dat aan het handel drijven door ambtenaren verschillen de bezwaren zijn verbonden. In de eerste plaats is het gevaar dat de ambtenaar aan zijn handeldrijven zoo veel aandacht en tijd wijdt, dat zijn arbeidsprestatie als ambtenaar er on der lijdt. Een tweede gevaar is dat door handel te drijven de ambtenaar niet vrijstaat tegenover het publiek. Als een derde bezwaar werd ge noemd, dat sommige ambtenaren, die handel drijven, in hun dienst gele genheid vinden adressen te weten te komen van leveranciers en klanten van hun concurrenten. Het behoeft geen betoog, dat het bureau zich met de strekking van hef Neuzensche adres zeer wel kan vereenigen, daar het geen resultaat gezien heeft van het des tijds aan den Raad van Ministers ter zake gericht schrijven. Het bureau stelt voor aan het schrijven van de Neuzensche Kamer steun te verlee- nen, door een nader schrijven te rich ten tot den Raad van Ministers waarin wordt verwezen naar de reeds in 1923 'verzonden opmerkingen. De commissie voor de Handelsbe langen vereenig t zich met het voorstel. Innen van kleine vorderingen. Reeds sedert geruimen tijd is de Kamer te Arnhem en omstreken doen de, de regeering er van te overtuigen, dat hef gewenscht is maatregelen te treffen om het voor belanghebbenden mogelijk te maken op eenvoudiger wijze dan tof heden kleinere vorderin gen te innen. Genoemde Kamer heeft de terzake ingediende requesten en rapporten in eene brochure verzameld. Thans is ter dezer zake ook door de Kamer voor Gooiland te Hilversum een adres bij den Minister van Justitie ingezonden. Ook het bureau is van oordeel, dat het zeer wenschelijk is wettelijke maatregelen te treffen in den geest als door de Kamer te Arn hem bedoeld, doch gevoelt evenals die voor Gooiland, dat hef doel niet zal worden bereikt, indien niet ook hef tarief voor de griffiekosten aan merkelijk worde verlaagd. JDe tegen woordige hooge kosten verbonden aan het incasseeren van vorderingen tof f200,— zijn zoo opgevoerd, dat dit voor velen een groot beletsel vormt, in deze recht te zoeken. Het bureau meent, dat de door de zusterinstellingen te Arnhem en Hil versum naar voren gebrachte gedach ten zeker in het algemeen alleszins steun verdienen en het wil het bureau voorkomen, dat het momenteel nief noodig is in finesses na te gaan, of de Kamer met ieder onderdeel van de zaak instemt Hiervoor zal nog gele genheid bestaan, wanneer een con creet wetsontwerp is ingediend. Hef bureau stelt voor den Minister van Justitie te verzoeken ten spoedigste wetsontwerpen tot regeling van deze aangelegenheid voor te bereiden en bij de Staten-Generaal aanhangig te ma ken. De commissie voor de wettelijke be palingen kan zich met de conclusie slechts tot het tweede lid van zijn pink, zooals hij haar lachend toonde en tenslotte duwde hij Anna op zij en wilde zelf de laatste hand leggen aan het kappen van haar prachtig golvend, zwart haar. En al dien tijd plaagde hij de meid en hield haar voor den gek, in een onverstaanbaar Fransch en on derwijl keek de dame steeds naar hem, heele golven teederheid diep in haar oogen. Als Paul wou, kon hij zeer in nemend zijn. Geen wonder, dat zoo wel meesteresse als dienstmaagd hem aanbaden. De maan werd steeds voller en de sterren schenen zwakker en verder af. Paul vond, dat men zich niets godde- lijkers kon droomen, dan dit gezicht vanaf hun balcon, hef zilveren licht op de sneeuw. En hij wilde de zalige vreugde van de uren, die nog komen zouden, niet bederven door de ge dachte, dat het de laatste avond was, dat zij dit alles samen zagen. Nooif was zij engelachtiger geweest. Het was of deze grillige Undine eindelijk haar ziel gevonden had en overwonnen, weersfandsioos in de sterke armen van haren minnaar rustte. En zoo brachten zij in volkomen vrede en gelukzaligheid hun laatsten nacht op den Bürgenstock door. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1