N0 95. Maandag 19 Augustus 1999 116 Jaargang DRIE WEKEN VAN LIEFDE. School en kerk Binnenland Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol- Bij alle Drogisten. W etenscbappen. Sport. ProvincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2,—. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Coaraai Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kloauwsns Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd ie Goes. ADVERTENTIËN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentïën worden aangenomen tot 12 uur voortn. Toelagen Synode. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft toelagen verleend uit de volgen de fondsen: Fonds Noodlijdende ker ken en personen: Oudelande aanvul lingssubsidie voor herstel van het kerkgebouw f600, Uit de Generale Kas: Wissenkerke voor den arbeid te Geersdijk f200,—; te Hansweert voor schulddelging f 1000. Verdronken. Donderdag zijn bij het baden aan hef Noorderstrand te Schevenin- gen, twee negers, behoorende tot den neger-acrobatentroep, welke op hef oogenblik optreedt bij het circus Ha genbeek op Scheveningen verdronken. Vermoedelijk hebben zij zich te vet in zee gewaagd en gijn zij toen doot den stroom meegetrokken. Het zijn twee Somalilanders, resp. 17 en 18 jaar oud. Een derde tot denzelfden troep behoorende was bijna eveneens het slachtoffer geworden. Men heeft hem echter nog kunnen redden, hoe wel hij het bewustzijn reeds verloren had. Deze drenkeling 20 jaar oud is overgebracht naar het Roodc Kruis-ziekenhuis. Een der lijken is Vrijdag aangespoeld. Bankbiljetten en zilverbons Het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam vestigt op het volgende de aandacht: Sedert eenigen tijd zijn de bankbil jetten, met uitzondering van het laatst uitgegeven model, uitsluitend betaal baar aan het hoofdkantoor van de Ne- derlandsche Bank te Amsterdam. Het komt evenwel dagelijks voor, dat deze bankbiljetten worden opge zonden naar den Agent van het Mi nisterie van Financiën, waardoor uit den aard der zaak een voor belang hebbenden minder aangename vertra ging ontstaat. Het Agentschap wijst het publiek er nog eens nadrukkelijk op, dat thans alleen gelegenheid bestaat tot inwis seling van beschadigde exemplaren van zilverbons, die niet meer gangbaar zijn. Deze moeten worden opgezonden aan den Agent van het Ministerie van Fi nanciën; bankbiljetten moeten naar de Ned. Bank worden gezonden. De gelegenheid om zilverbons van het oude model in te leveren is ge sloten 31 December 1928, zoodat oud model zilverbons voorloopig moeten worden bewaard, tot vermoedelijk bin nen afzienbaren tijd de gelegenheid tot omwisseling nog eens opnieuw zal worden opengesteld. Een Poolsche zakkenroller gearresteerd. Vrijdagmorgen is een zakkenroller 27 FEUILLETON Naar het Engelsch van ELINOR GLYN. HOOFDSTUK XIII. Kent ge de Belvedère van Rigi-Kalt- bach met hef uitzicht op de uitge strekte wereld aan haar voet op een heerlijken Meidag, als de lucht helder is als kristal en het meer diep blauw? Als het Berner Oberland in smette- looze pracht voor u ligt, zuiver wit als koud marmer met grijsblauwe scha duwen? Hebt ge de tinten der beuken gezien, de pijnboomen en de dennen als een levend beeld de grauwe top pen der bergen bedekkend; er aan herinnerend, dat de lente eeuwig is en de jeugd haar rechten eischt, hoe zuur de grijze baarden en witte hoofden ook mogen kijken. O, het is er zoo heerlijk! En zoo is de lucht er ook; hongerig makend, versterkend en jong. Paul en zijne dame stonden daar in een diep stilzwijgen verzonken. Het bezorgde haar, zooals ze gezegd had, eene emotie, maar hij wist niet zeker, van welke soort die was. Zij waren van Poolsche nationaliteit op den Bin nenkant te Amsterdam op heeterdaad betrapt bij een poging om een jong- mensch, dat een kantoorgebouw ver liet, van zijn portefeuille te ontdoen. De man werd gegrepen en aan de po litie overgeleverd. Toen de arrestant in het bureau Warmoesstraat kwam, bleek, dat men met een bekenden Pool- schen zakkenroller te doen had, dit door hetzelfde bureau een aantal ja ren geleden in het Politieblad gesig naleerd was, nadat hij zich met een collega, die destijds wel in handen van de politie viel, ook aan zakkenrollerij had schuldig gemaakt. Het vlotbrengen van de „Eugenia". De laatste dagen heeft men flinke vorderingen gemaakt met de pogingen tot vlotbrengen van de „Eugenia". Had men eerst uitsluitend op het voorschip gewerkt met de hydraulische persen, sedert Dinsdag tracht men het achter schip meer naar zee te krijgen. Vijf hydraulische persen zijn daarvoor in hef werk gesteld en het resultaat daar van is verrassend. Niet minder dan 2.80 M. is het achterschip meer naai zee gebracht en men heeft hoop, wan neer het werk op deze wijze kan wor den voortgezet, het schip over eenige dagen van den dijk te hebben. Donderdag j.l. heeft de minister van Waterstaat, de heer Van der Vegte, een bezoek aan den Helder gebracht en heeft het werk aan de „Eugenia" in oogenschouw genomen. De minister heeft toen tevens mededeeling gedaan, dat eventueel tot einde September aat» het vlotbrengen van het schip zou mo gen worden gewerkt. Het wegen van auto's. Op het verzoek van het bestuur det Kon. Ned. Automoblielclub aan den minister van financiën om den datum, waarop de verplichte weging van auto's, in verband met de wegenbelasting, een aanvang zal nemen, nader te bepalen op 15 September, is gunstig beschikt. Vervalschte chêque aangeboden. Aan een der loketten van een bank instelling te Amsterdam verscheen Za terdag een persoon, die een cheque van f 4000 ter verzilvering aanbood. De cheque volgde daar den gebruike- lijken weg en hierbij werd dadelijk ontdekt, dat zij niet heelemaal in orde was. Bij onderzoek bleek zij inder daad vervalscht te zijn. Inmiddels werd de politie van het bureau Singel van wege de bank gewaarschuwd en deze zond eenige rechercheurs naar het bankgebouw. De aanbieder werd aan gewezen en naar het bureau overge bracht. Bij zijn verhoor verklaarde hij aan een inspecteur, dat hij de cheque Donderdagavond op straat had gevon den en toen op het idee was gekomen haar te verzilveren. Hij gaf op, dat hij tot verzilvering was overgegaan ten einde later de persoon, wiens onder' geheel alleen, geen levende ziel was er te zien; zij had den geheelen dag bij na hare ooigen niet opgeslagen. Hef herinnerde hem aan den eersten tijd, toen hij haar gezien had en zijne ver' wondering steeg. Den geheelen nacht door was hare ziel al opgelost geweest in de zijne in een samensmelting van teederheid en vertrouwen, welke stem ming nog verhoogd werd door de heerlijke gedachte aan hun gemeen- schappelijken wensch. En hij had ge voeld, dat hij nu eindelijk tot op den bodem harer ziel was doorgedrongen. Maar vandaag, toen hij vrees zag op haar bleek gezichtje, even zacht roze getint, terwijl de zware wimpers eene violette schaduw op haar wangen wier pen en er eene oproerige trek om haar roode, volle lippen lag, kwam hij weer tot de overtuiging, dat er nog schuilhoeken waren, welker bestaan hij zelfs niet vermoedde. En een ijzi ge hand sloot zich om zijn hart. Waar aan dacht ze toch, daar over de borst wering gebogen, terwijl hare fijne neus vleugels af en toe trilden. „Paul", zei ze eindelijk', „heb je nooit de behoefte gevoeld, iemand te dooden? Verlangde je ooit, ze van je genade afhankelijk te weten, ze te wurgen tot het leven er uit was en ze dan naar de hel te jagen?" „Goede God neen", zei Paul, ver pletterd van schrik en afgrijzen. Toen keek ze eindelijk naar hem teekening de cheque droeg, een beloo ning te kunnen krijgen. Het is echter vrij zeker, dat de arrestant een blanco chèque heeft gevonden en deze val- schelijk heeft onderteekend met den naam van iemand, van wien hij wist, dat deze een rekening op de bewuste bank had. Dr. Aletta Jacobs f Zaterdagmiddag is te Baarn op 80- jarigen leeftijd overleden dr. Aletta Jacobs. Aletta Jacobs is te Sappemeer gebo ren als dochter van dr. Jacobs, met wien ze al jong de patiënten bezocht. Op haar dertiende jaar verliet zij volleerd de dorpsschool, waar ze haast voortdurend nummer cén van de klas geweest was. Het moedige jonge meis je, dat wilde werken, zich nuttig ma ken in de maatschappij, rebelleerde tegen het duffe vrouwenbestaan van stof afnemen, borden wasschen, kou sen stoppen, de wanhopig makende sleur van 't dagelijksch werk. De moe der begreep deze dochter niet, de va der wel en dank zij hem betrad zij den weg tot zelfstandigheid. Ongeveer een jaar later doet ze te Amsterdam examen voor apothekers leerling. Toen kwam weer de tegenstand van den vader, maar vooral van de moe der, tegen dat ongewone waagstuk van studie aan een universiteit. Aletta hakt den knoop door, de 16-jarigt schrijft op eigen gezag aan minister Thorbecke en 't eind van 't lied is, dat de groote liberaal haar toestem ming geeft om voor één jaar (als proef) te studeeren aan de universi teit te Groningen. Makkelijk heeft de cordate 17-jarige vrouw, „die als de mannen wilde doen", het toen niet gehad; de Gro ninger professoren en studenten wa ren een en al hulpvaardigheid, maai overat elders was men fel verontwaar digd. Te Utrecht deed zij haar artsexamen Zij slaagde en 3 April 1878 had Ne derland de eerste vrouwelijke arts! En 8 Maart 1879 volgde de promotie! ZWEMMEN. Zaterdag is de nieuwe zwemschool van de Vfissingsche Zwemclub ge opend door den burgemeester, den heer C. A. van Woelderen. De opening op en hare oogen waren zwart van haat. „Ik wel, Paul, één man op de we reld zou ik willen vermoorden, een ellendigen, nufteloozen zwakkeling, te nietig om een mooien dood te ver' dienen, een rottend kreng. Gods heer lijke aarde bezoedelend en mij den weg versperrend! Hem zou ik willen vermoorden, als ik kon en nu meer dan ooit". „O, mijn koningin, mijn koningin", riep Paul wanhopig uit, „zeg toch niet zulke dingen, jij mijn eigen, teedere vrouw, die ik liefheb". „Ja, dat is één kant van me en de beste, maar er is nog een andere, dien hij te voorschijn doet komen en dat is de slechtste. Jij uit het kalme En geland kent ze niet, die ware passie van den haat". „Kan ik niets voor je doen, liefste?" vroeg Paul. Dit was een phase, die hij nog niet kende. „Neen", zei ze bitter, haar hoofd in den nek werpend. „Neen, zijn hoo- ge rang beschermt hem'. Als hij er niet was, zou ik het noodlot kunnen be zweren". „Lieveling, lieveling zei Paul, die niet wist wat hij zeggen moest. „Maar Paul, als hij ook slechts een haar van je hoofd krenkt, zou ik hem met deze handen vermoorden". Eens had Paul twee tijgers zien werd gevolgd door een zwemwedstrijd, waaraan verschillende vereenigingen in de provincie deelnamen. De voornaamste uitslagen waren: 500 M. afstand zwemmen (dames): Mej. Yvonne Lauwereins in 8 m. 2 1/10 sec.; (heeren): de heer Geervliet te Middelburg in 7 m. 42 7/10 sec. 100 M. schoolslag voor dames en heeren (leden der Vlissingsche Zwem club): 1. Mej. F. Prins in 1 m. 49 6 10 sec., voor de tweede maal was Mej. Prins daardoor winnares van den wisselkrans, die zij nu nog eenmaal moet verdedigen om er eigenares van te worden, (heeren) de heer Verburg in 1 m. 48 sec., hij werd voor de eerste maal winnaar van den wisselbeker. 100 M. vrije slag heeren: 1. de heer Scholte van de Kon. Marine in 1 m. 2ó 4/10 sec. 50 M. vrije slag dames: 1. Mej. Yvonne Lauwereins in 37 2 10 sec. 50 M. rugslag heeren: 1. de heer Stroosnijder in 45 2/10 sec. 50 M. rugslag dames: 1. Mej. Yvon ne Lauwereins in 49 sec. (record was 55 1/5 sec.). 4 X 50 M. wisselslag-estafette voor dames, eerste de dames F. Prins, T. Pieterse, E. Rutgers en Y. Lauwereins voor 3 m. 5 4/10 sec. 4 X 50 M. wisselslag-estafette voor heeren, eerste de heeren Kuijper, Vier hout, Stroosnijder en Wolf, voor 2 min. 56 sec. LUCHTVAART. De „Graf Zeppelin". De „Graf Zeppelin" is Zaterdag te Friedrichshafen uit Amerika terugge keerd. Terstond nadat het luchtschip vlot geland was, kwam de douane aan boord; eerst toen dit onderzoek was afgeloopen konden de passagiers het toestel verlaten. Dr. Ëckener begaf zich via den achtersten motorgondel naar buiten, zonder te worden opge merkt door de menschenmenigte, die was samengestroomd om hem tevens in verband met zijn ólsten verjaardag te huldigen. Naar een der passagiers verklaarde, heeft het luchtschip van tijd tot tijd met den wind mee een snelheid van 180 K.M. per uur bereikt. Vliegtuig-start met behulp aart raketten. Voor het eerst slaagde Zaterdag morgen een Junkersvliegtuig er in op de Elbe bij Dessau te starten met be hulp van raketten. De eerste poging, eenige weken geleden, mislukte door een explosie. De start van Zaterdag met zes ladingen had het gewenschte resultaat en het vliegtuig ging de lucht in alsof het afgeschoten was. De proe ven zullen worden voortgezet. Bij tes ontstekingen moet hef mogelijk zijn een vliegtuig met een maximumbelas ting van 5000 K.G. vlot te doen starten wat op andere wijze, inzonderheid door motorkracht, niet mogelijk zou zijn. vechten in een rondreizend circus te Oxford en de herinnering aan dat too neel kwam weer bij hem boven, nu hij naar het gelaat zijner dame keek. Nooit had hij geweten, dat een men schelijk gelaat zulk een vreeselijken toorn kon uitdrukken. Eene rilling liep over zijne leden. Ja, dat was geen ijdel gepraat van een booze vrouw; hij voelde, dat deze tengere handen in staat zouden zijn ieder te dooden, die haar van haar wederhelft beroofde Maar welk een passie! Welk een kracht! Waarom wist hij niet, maai' nooit had hij vermoed, dat eene vrouw door dergelijke gevoelens bezield kon worden, of eigenlijk geen enkel men- schelijk wezen, behalve in boeken. En toch, terwijl hij haar aanstaarde, voel de hij vaag, dat ze ook in hem zouden ontwaken, als een ander haar van hem wegnam. Ja, dan zou hij ook kunnen vermoorden. Eenige oogenblikken lang zwegen zij, beiden beroerd door harts tochtelijke gedachten en toen boog de dame zich naar hem toe en legde haar wang tegen de mouw van zijn jas. „Hart van mijn hart", zei ze, „ik breng je in de war en jaag je schrik aan. De vrouwen van jouw land zijn lieftallig en zacht, zij kennen niet de passie, die ik ken, Paul, van vurige, waanzinnige liefde Paul klemde haar in zijne armen. „Daarom aanbid ik je nog des te meer, mijn koningin", zei hij. „De Engelsche De overweg bij Dilland-Bath. Het Tweede Kamerlid de heer Boon heeft aan den minister van Waterstaat gevraagd: 1. Is de minister bereid mede te deelen, welke de reden is, dat nog steeds geen gevolg is gegeven aan het geruimen tijd geleden aangekondigde voornemen om wachthuis 20A bij den onbewaakfen spoorwegoverweg te Ril- land-Bath te amoveeren, door welke uitzicht-belemmering 3 Augustus we derom een auto is verpletterd, niet tegenstaande de bestuurder die be kend was met den gevaarlijken toestand de uiterste voorzichtigheid had be tracht? 2. Is de minister bereid thans on verwijld te bevorderen, dat dit wacht huis onmiddellijk worde gesloopt? Konijnen- en pluimvee tentoonstelling. De vereeniging „Nut en Sport" te Vlissingen zal ter gelegenheid van haar 12i/2-jarig bestaan op 1 en 2 Februari 1930 haar 10e nationale tentoonstelling van konijnen en pluimvee houden, waaraan een verloting zal zijn verbon den. De netto-opbrengst is bestemd voor liefdadige instellingen. De burge meester, de heer C. A. van Woelderen, heeft het beschermheerschap aanvaard en reeds 2 medailles geschonken, ter wijl verschillende andere eere-prijzen zijn toegezegd. Als secretaris der ver eeniging is opgetreden de heer H. Sie gers, Breewatersfraat te Vlissingen. De Middelburgsche handelsavond school. Het bestuur der Vereeniging voor Handelsonderwijs te Middelburg heeft onder goedkeuring van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de van haar uitgaande Mid delbare Handelsavondschool gereorga niseerd ingaande 1 Sept. a.s. Tot he den was het een school met 4-jarigen cursus en zoo noodig een voorberei dende klasse. De 5-jarige school wordt gesplitst in twee afdeelingen. Na hef doorloopen van 3 klassen, die afdee- ling I vormen, kan een diploma wor den verkregen, dat bij sollicitaties kan worden overgelegd als bewijs van meer dere ontwikkeling. Hoogst waarschijn lijk zal daar straks een landelijk di ploma voor in de plaats komen. Na ook de afdeeling II (2-jarigen cursus) te hebben doorloopen kunnen afzon derlijke diploma's voor verschillende vakken worden verkregen. Het bestuur meende zoo te moeten handelen met het oog op den weg, dien de regee ring met deze scholen uit wil. Komen dan straks de landelijke officieele di ploma's en de erkenning van regee- ringswege van de Handelsavondscho len, dan kan deze school voor een en ander dadelijk in aanmerking komen. vrouwen zijn wassen poppen naast jou en je heerlijk gelaat zij zullen voortaan slechts schimmen in mijn leven zijn. Daar is alleen plaats voor jou, de eenige Godin en Koningin". Zachte tranen welden op in haar oogen, de passie was verdwenen en haar hoofd leunde tegen de borstwe ring, alsof zij op het pun f was flauw te vallen. „Paul", stamelde ze met witte lip pen, „dat is Dmitry's pistool, ik ken het maar al te goed. Hoe kwam je er aan? Zeg het mij, lieveling. Als hij het je gaf, betfcekent het gevaar, Paul, ge vaar „Lieveling", zei Paul, in het trotsch bewustzijn zijner jeugdige kracht, „vrees niets, ik zal je nooit verlaten. Ik zal je beschermen tegen alle geva ren ter wereld, verlaat je maar op mij, mijn schat. Niets kan je deren, terwijl ik hier ben". „Denk je dan, dat ik iets om mijn eigen leven geef", zei ze, terwijl ze zich oprichtte met de majesteit eenef koningin. „Dacht je, dat ik bang was voor mij voor mïjzelve? O, neen! mijn eigen lieveling, dat nooit. Mij kunnen ze vermoorden, als ze dat willen, maar het is voor jou dat ik vrees. Alleen gevaar dat jou dreigt, zou me bang kunnen maken, geen an der op de geheele wereld"'. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1