ROSSEN'* ZEEPAARD I5cr. Uit den Westhoek. Stadsnieuws, Binnenland Sport. durende liet eerste bestaansjaar van dien bond met succes «hebben gewerkt. Algemeen was men van oordeel, dat dergelijke maatregelen belkoorden te wor den genomen indien de in den vrijen ban de! te bedingen prijzen te eeniger tijd1 nei ging tot inzinking zouden gaan vertoornen. Aan een commissie is opgedragen om, rekening houdend met de in bet eerste jaar opgedane ervaring, een regeling te ont werpen, waarnaar een koop zal kunnen geschieden, MEER STILTE. De buiienlamdscbe staatslieden, die mo menteel voor de berstelcomferentie in Den Haag vertoeven, bebben geklaagd ovei het lawaai dat trams en auto's veroor zaken. De beeren kunnen er niet van sla pen. De Hagenaar is de geïncarneerde be leefdheid (hoest niet zonder de band voor den mond te houden, b.v.), bij is vatbaar voor beroepen die buitenlanders opj ben doen.... en dus is de Hagenaar {hans een ac tie begonnen voor meer stilte. Het Haag- sche dagblad h^t „Vaderland" bevat al eenige dagen achtereen ingezonden stuk ken, waarin anti-luid drucbtigen op bet ge moed van auto-bestuurders timmeren, cn waarin deze fileren geadviseerd wordlt: „Gebruikt uw claxon of autoboorn niet zoo dikwijls." Het straatlawaai is geen specified Haagscb euvel. Iedere Neder iandsche plaats gaat er mank aan. Terwijl in groote buitenlandscbe steden reeds lang slechts een zeer spaarzaam gebruik van waarschu wende signalen wordt gemaakt, put ieldiere autobestuurder in Nederland1 zich nog steeds uit om een maximum aan lawaai te produceeren. De reden daarvan? Wielrijders en voetgangers en de Ne derland scbe wet. In ons land weet een autobestuurder nooit tot welke vreemde en onverwachte wendingen peddelaars en tippelaars zullen komen. Rijdt bij dit soort weggebruikers achterop dan toetert hij bij voorbaat. Voorts is er de Nederlandscbe wet, die gieheei op de hand is van de langzaamste weggebruikers. Heeft n.I. een aanrijding met een snel vervoermiddel plaats, dan moet de bestuurder daarvan bet bewijs le veren dat bij „niet schuldig' is. Kan hij dit niet.... dan is ie er „gloeiend bij". Deze omgekeerde bewijslast beeft den automobilist tot een voorzichtig man ge maakt. Deze voorzichtigheid uit zich in.... toeteren. Toe....te....ren. Om er zenuwziek van te worden I Nu mag men in- Den Haag een actie le Kapeüe verzoeken verbooging van voor meer stilte m werking nebben ge- - - steld.... we hebben niet veel hoop dat deze LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. Middelburg. Het bezoek van badgasten uit de Bel gische kustplaatsen aam Middelburg gisteren heef groot geweest. Er werden met vier booten onderscheidenlijk 260, 2000, 900 en 500 passagiers vervoerd, in totaal dus ruim 3600 en 51 auto's over gezet. Andere auto's bleven te Breskens op de terugkomst der reizigers wachten. Ook de nieuwe tramLijn KnockeBres kens bad het druk. Tramwegen op Zuid-Beveland. De definitieve ontvangsten van de tram wegen op Zuid-Beveland bedroegen in April aan reizigersvervoer f3217,28, ren f2868,32, levende dieren f56,33 en diversen f55,43. KRUININGEN. Zaterdag zal de gymnastiekver. „Louis Botha" een uitvoe ring geven op de Markt, met medewer king van het fanfaregezelschap E.M.M. Op het land van Jac. Bouterse achter de kerk zijn 600 andijvieplanten ont vreemd. KAPELLE. In openbaie zitting kwam de gemeenteraad bijeen. Afwezig de heer A. v. d. Have. Burgemeester Bierens, voorz., des it mee, dat Ged. Staten goedkeuring ver leenden aan de leening van f 11.000 voor het te bouwen nieuwe post- en telegraaf kantoor met woning. De beide bewaarscholen te Biezelinge stilte ook bereikt zal worden. Zoolang wielrijders, voetgangers en de Nederlandscbe wet te kennen geven lak aan den automobilist te hebben, zoolang zal hij blijven waarschuwen. Met hoorn en claxon. De gewenschte stilte kan slechts bereikt worden door een gewijzigde opvatting van niet-automobilisten van de verkeersregeling en door verandering van onze anti-snel heids-wet. vangs van die studente bij elke burgemeester was oortreffend. Ek kan eintlik sê dat die blaaie van die studente se dagboek van 10de13de Julie sal te klein wees om 'nwerklike verslag van die studentedae te kan gee. Die ge- dagte van die interessante tijd wat ons in Holland deurgebring het sal altijdi leve. Ek moet U nogmaals sê dat ons, al die moeite wat vir ons geneem is, ten hoogste waardeer. Met vriendelike groete van ons ahnal, w.g. I. P. DENYSSEN. Bezoek Deensche landbouwers. Gisteren hebben de Deensche landbou wers een bezoek aain Walcheren gebracht. Onder leiding van den heer Hogemdijk, directeur der veilings-vereeniging „Wal cheren" hebben zij den marktdag be zocht. Daarna bezichtigden zij het stad huis en werden daar namens het gemeente bestuur ontvangen door dr. W. S. Unger, gemeente-archivaris. Des middags vertrokken de Denen naar den Wilhelminapolder waar zij ipet be langstelling de inrichting bezichtigden. Voodelijk ongeluk. De landbouwer K. te Veere is Woens dag van den bok van een wagen gevallen en zoodanig terechtgekomen, dat hij een hersenschudding bekwam en aan de ge volgen is overleden. Het ongeluk geschiedde doordat de voerman voor een passeerenden auto moest uithalen en daardoor van den bok werd geslingerd. Ben rijwielpad. Door den polder Walcheren is op den Noordweg tusschen Serooskerke'en Oost kapelle een 2.80 M. breed rijwielpad aan- Deze mededeeling zal door wielrijders wel met instemming worden vernomen, want op den drukken Noordweg voorziet een afzonderlijk rijwielpad in een bepaal de behoefte. Bond Van mosselkweekers. In de jchgste vergadering van het Hoofd bestuur van den Bond van Mosselkweekers in Zeeland, welke vergadering werd bij gewoond door den heer Brouwer, chef der afd. Visscherijen van het departement van Bmnenlandsche Zaken en L., is o.m. be sproken den toestand van den huidigen Zeeuwschen mosselhandel in verband met eventueel voor het komende seizoen te tnefien maatregelen, in den geest als ge subsidie. Wordt in handen gegeven van B. en W. Aanbieding der gemeenterekening 1928 volgt. Het batig slot bedraagt f648,51, het goed slot van den kapitaaldienst f 1106,72. Tot nazien dezer rekening wor den benoemd de heeren: H. Slabbekoorn, A. v. d. Graaff en J. v. Wingen. De gemeentebegrooting 1930 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 70111,20 V2. In de commissie tot onderzoek worden alle raadsleden behalve de wethouders benoemd. Ingewilligd wordt het voorstel van B. en W. tot het doen bouwen van een kluis ten gemeentehuize. Eveneens wordt goed gekeurd het voorstel van B. ein W. tot het aangaan van een geldleem ing groot f 12.000 voor straatverbetering, kluisbouw enz. Het voorstel van B. en W. tot aankoop van grond in de Biezelingsche straat van de heeren P. de Leeuw, Glerum en P. Ever&dijk, wordt na een drukke bespreking ingewilligd. De voorzitter deelt bij de rondvraag mede, dat de verbetering der straten op schiet. Wei wilden B. en W. nog meer haast, maar dat gaat niet, daar niet meer arbeidskrachten te krijgen zijn. Wethouder Zuidweg vestigt dis aandacht op het rijden over de Biezelingsche markt. Verbetering vain waterafvoer bij het erf van den heer C. v. Oosten wordt toege zegd. De heer v. d. Graaff wijst op den otn- houdbaren toestand bij wachtpost 37. Spr. had gaarne dat al het mogelijke tot verbetering werd gedaan. De voorzitter zegt toe te doen wat mo gelijk is. De heer v. d. Graaff vraagt verder of bij de Blaaspoort de waterafvoer en de wegverbetering al in orde zijn. De voor zitter zegt dat het werk binnenkort ter hand genomen zal worden. Ook vraagt de heer v. d. Graaff of de regeling met die gemeente Kloetinge inzake verhuur arres tantenlokaal is getroffen. De voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Slabbekoorn vraagt of de brandspuiten tot genoegen van B. en W. hebben gewerkt bij de laatste oefening. De voorzitter en de wethouders beant woorden de vraag ontkennend. Zij zijn van meening dat aanschaffing van een motor brandspuit met vrijwillig personeel geen weeldeartikel zou zijn. De heer Van Wingen vraagt hoever B. en W. gevorderd zijn met icfe benoe ming van een hoofd van de openb. school. De voorzitter antwoordt dat dit spoe dig zal kunnen plaats hebben. De heer Fraanje vraagt een beter lo kaal voor de vergaderingen van de com missie tot wering van schoolverzuim. De voorzitter zegt toe hiervoor zorg te zullen dragen. Anti-kermis. Men verzoekt ons te melden dat het Gereformeerd anti-kermis-comité gedu rende de a.s. kermis tractaatjes en bijbels zal verspreiden en aan huis-bezoek zal d oen. Het organiseert geen bioscoop-avon den en lezingen. Dit wordt door anderen gedaan. De collecte die dezer dagen ge houden is wordt dus besteed aan eerstge noemd werk. Ontslag Aan den heer P. Slabbekoorn is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als brandgast bij de Motorspuit alhier. Concert „Euphonia" zal hedenavond te 8.30 op de Markt concerteeren. Het navol gende programma zal worden uitgevoerd: 1. „Nijtengo IV-Marsch", J. Horst 2. „Cortège Heroïque", A. Malhy; 3. „An der schonen blauen Domau", Walzer, Joh. Strauss; 4. „Ballerina", Fantaisie, J. Muldermans; 5. „Hoch Heidecksburg", Marsch, R. Herzer; 6. „Cortège de Bal let", L. Montagp.e; 7. „Heinzelmanchens Wachtparade", Koack; 8. Grande Faïitai sie sur I'opera „Cavalleria Rusticana"1, Kessels; 9. „Finale". Gegund De bouw van de nieuwe Ambachts school is, na ministerieele goedkeuring, opgedragen aan de heeren A. de Bruijne en J. M. van Riet alhier. Kermis Goes. Op de a.s. kermis is staanplaats ver leend aan: Lunapark van A. Janvier, Werplent, Glijbaan van J. P. Huijgens, Wafelkraam van Wed. van Bezooijen, Photogirafietent, Zuurkraam, 2 paling- kramen, Suikerkraam, Koekkraam, ronde hoepla, Zweefmolen van J. Belet, draai molen van Dupont en Zn., Suikerkraam, au todrome van C. M. Vermolen, 2 gebak kramen, schiettent van Mergan, Wafel kraam van Gebrs. Smits, een danstent van A. Schuite en verder nog enkele kleine kramen. In cn uit. Ingekomen: L. Schinzel, dienstbode, van Weenen, Westwal 40; M. P. Mieras, dienstbode, van Yerseke, Wijngaardstraat 20; A. M. Battes, zonder beroep, van Etten en Leur, M. Sm. buurt 30; S. R. van den Brink, electricien, van Veenen- daai, Schengestraat 30; J. Vos geb. Meijers, zonder beroep, van Souburg, Groote Kade .30; H. Faberij de Jonge gieb. Goris, zonder beroep, van Apel doorn, Lange Kerkstraat 25; J. C. Pou- wer, zonder beroep, van Zutphen, Oost- igei 132; P. Gunst, dienstbode, van Den Haag, Voorstad 25; M. Keuning, zonder beroep, van Weesp, Wijngaardstraat 4; L. W. J. van Zaitbommel, bakkersknecht, van Krabbendijke, 'sH. H. kinderen str. 17; M. Paauwe, winkeljuffrouw, van Schore, Korte Kerkstraat 15; C. G. Ha milton geb. van Dijk, zonder beroep, van Schiebroek, Wijngaardstraat 43; J. Wil lem stein en gezin, monteur N. S., van Ka pelle, Violenstraat 20; M. A. Francoijs, opzichter, van Kruiningen, v. d. Spiegel straat 115; A. W. den Boer, winkelbedien de, van Veendam, Rozemarijnstraat 22; G. Frankema, off. L. d. H., van Gronin gen, Ravelijn 10; C. S. Erna, liefdezuster, van Den Haag, Kloetingsche weg 5a. Vertrokken: J. G. Kunst, orgelmaker, naar Schiedam, van Beverenstraat 2; M. A. Go vers, dienstbode, naar Baarland, C 14; K. P. Dieleman, wagenmaker, naar Poortvliet; E. M. van den Nieuwenhoven, dienstbode, naar Eindhoven, Stratums- eind 47; H. A. M. de Kort, drukker, tiaar Eindhoven, Kruisstraat 11; W. C. van de Weg geb. Sinke, zonder beroep, naar Rotterdam, Adamshofstraat 189a; A.M. Wiskerke, dienstbode, naar RillaocFBath, Achterweg; P. A. J. UijtdeHaag, meu belmaker, naar Den Haag, Rijswijksche plein 21; H. van Langevelde, huishoud ster, naar Terneuzen, Dekkerstraat 52; J. J. Weesterweel, onderwijzer, naar Renes- se, B 92a; M. C. Noordhoek, monteur, naar Rotterdam, Aelbrechtskade 134c; M. Kole, kantoorbediende, naar Kruinin gen, C 273; C. Kempe, bankwerker, naar Amsterdam, Marine kazerne; A. Stoelen- ga, liefdezuster, naar Den Haag, Prin- 8; M. Duvekot, melkknecht, naar Amsterdam, B 50, ZundemiorpM. P. Oosterbaan geb. de Jonge, zonder be roep, naar Scbiebroek, PLataaliweg 48; Wed. Wolfers, zonder beroep, naar Mid delburg, E 74; A. Rijk, dienstbode, naar Breda, Gasstraat 7; Wed. Buitendijk, zander beroep, tiaar Gouda, Bleekersingel. Bioscopen Tot en met Zondagmiddag wordt in bet Slot Ostende de film: „Van den dader geen spoor", vertoond1. Zondag- en Maandagavond gaat als hoofdnummer Het jacht der zeven zonden". Het hoofdnummer in de Land- bouw-Bioscoop beet „Rose Marie". Het een spannend drama uit bet leven der pelsjagers, en het sgzelt in het hooge Noordein van Canada. De herstel-conferentie. Het officieele communiqué van de zitting der herstel-conferentie van Woensdagmiddag luidt als volgt: Bij den aanvang der zitting heeft de heer Hymans het woord genomen uit naam der Belgische delegatie. Hij heeft het karakter van een trans actie, dat het plan-Young vertoont en en de nauwe onderlinge samenhang der verschillende gedeelten van het plan onderstreepende, de vurige hoop uitgesproken, dat in het algemeen be. lang van den vrede het plan zooals het is, zal worden aanglenomen. De heer Adatsji verklaarde, namens de Japansche delegatie, dat zijn regee, ring in principe het plan-Young aan vaardt als basis van een definitieve regeling van het herstel en de liqui datie van het verleden in dit opzicht, dat het een billijk accoord vergemak kelijkt, dat de wegen naar een waar- achtigen vrede zal openen. De heer Wilson heeft het recht der Vereenigde Staten voorbehouden om zich in de financieele commissie te doen hooren over de vraagstukken, waarbij dit land in het bijzonder be lang heeft. De algemeene beschouwingen wer den gesloten; de conferentie besloot, op voorstel van den voorzitter, twee commissies te vormen, een financieele en een politieke commissie, elk dezer commissies zal subcommissies kunnen vormen en experts kunnen hooren. De financieele commissie, die het plan-Young zal onderzoeken en de vraagstukken der toepassing, zal twee vertegenwoordigers stellen van elke aan de conferentie deelnemende mo gendheid, terwijl de gedelegeerden van de uitnoodigende mogendheden natuurlijk de bevoegdheid hebben zich onder elkaar te vereenigen voor de bespreking der vraagstukken, waarbij zij speciaal belang hebben. De politieke commissie, die de po litieke vraagstukken zal onderzoeken, die bij de conferentie aanhangig zijn gemaakt, zal voor elk der zes uitnoo digende mogendheden twee vertegen woordigers bevatten. Op voorstel van den heer Snowden is baron Houtart, minister van finan ciën van België, aangewezen als presi dent van de financieele commissie; op voorstel van den heer Briand is de heer Henderson, Britsche staatssecre- taris voor buitenlandsche zaken aan gewezen als voorzitter van de poli tieke commissie. Het officieel communiqué over de zitting der politieke commissie van gistermiddag luidt als volgt: De politieke commissie is te 4 uur bijeengekomen onder voorzitterschap van den heer Henderson. Zij is samen gesteld als volgt: Duitschland: Strese- mann en Wirth; België: Hymans en Van Langenhove; Frankrijk: Brian^i en BerthelotEngelandSir Eric Phipps en Noel Baker; Italië: Dino Grandi en de markies Durazzo; Japan: Adat sji en Hirota. De heer Henderson heeft de zitting geopend en eraan herinnerd, dat de commissie haar werkzaamheden moet baseeren op de resolutie van Genèvp van 16 September 1928. Hij heeft den wensch uitgesproken, dat de arbeid der commissie snel zal vorderen, en den nadruk gelegd op het bijzondere belang, dat de resultaten voor de toe komst zullen hebben. De heeren Briand en Stresemann hebben om beurten hun zienswijze in zake het algemeen vraagstuk der ont ruiming van het Rijnland en betreffen de den band tusschen den arbeid der politieke en dien der financieele com missie gegeven, overigens beiden ge tuigende van hun wil om practische besluiten te nemen en zich zoo noo- dig op de hulp der experts te be roepen. De commissie zal Vrijdag te 4 uur weer bijeenkomen. In de „N. R. Crt." lezen we nog het volgende stemmingstukje Voor de poort stonden gistermiddag twee rijen menschen, vee} agenten, een enkele hoog te paard. Er is geen me nigte, geen onrust, geen emotie. Soms begrijpt men uit een enkel gemeen schappelijk gebaar, een rekken van de halzen, dat er toch wel verwachting leeft. Maar meestal is er bijna berus ting. Men staat er als in de trouwe vervulling van een plicht. Zooals wachtposten staan voor het paleis waar de koning vertoeft, zoo schijnt dit pu bliek daar niet te staan uit eigen in nerlijke beweging, maar als een voort durende mededeeling en waarschuwing aan de wereld: Binnen deze muren zijn de leiders vergaderd en wordt over het wel en wee van de volken beslist. Even door de poort en het Bin nenhof ligt voor ons, het voorportaal van den tempel. Hier zwerven de jour nalisten van allerlei landaard, draven af en aan, kluiten tezamen en werve len weer uiteen. Het lange, vrijwel vruchtelooze wachten van den dag neemt een einde, nu binnen een kwar tier de beide samenkomsten begin nen, die van de politieke en die van de financieele commissie, waarvan men zoo juist per officiegl dommuniqué de werkelijke samenstelling heeft ge hoord en het wachten is nog op de komst van de gedelegeerden. De fi nancieele, de grootste commissie,'komt in de vergaderzaal van de Eerste Ka mer bijeen; haar zuster in een der kleinere localiteiten. Elke landaard houdt een oogje op zijn eigen verte genwoordigers, speurt al in de verte naar de vlaggetjes van de aankomende auto's om te zien of men wellicht de vaderlandsche kleuren kan herkennen. Fotografen richten hun lensen en teekenaars staan met de stift „in den aanslag". Meestal wordt hun weinig tijd ge gund. De gedelegeerden wisselen even vluchtig eenige woorden met de hun bekende journalisten, antwoorden met een losse repliek op vragen, maar verdwijnen dan vlug naar binnen, waar de conferentie wacht. Alleen Hender son wendt zich links en rechts en po seert allerbeminnelijkst voor de fo tografen Wanneer de kopstukken binnen zijn neemt de belangstelling af, maar niet in die mate als men zou verwachten. Liever dan de onzekerheid van een zwerftocht door den Haag, klampt mep zich vast aan datgene wat men zeker weet n.I. dat te eeniger tijd de hoogc bezoekers langs dezen weg weer naar buiten moeten komen, een overtui ging gebaseerd op het feit, dat men hen met eigen oogen er in heeft zien gaan en iedere vergadering zelfs van de meest permanente commissie, een einde neemt. Zoo verglijden de uren en de to renklok meet met dreunende slagen èn den vloeienden tijd èn de groeien de spanning. Tot eindelijk het geduld wordt beloond. De „perschefs" verschijnen tegelijk met de gedelegeerden, maar nu vor men de eerstgenoejnden ieder het mid delpunt van een groep nieuwsgierige landgenooten. Overigens mengen ook belangstellende uitlanders zich inden kring en de meeste communicatoren zijn niet bijster exclusief. De heer Zechlin, de Duitsche pers chef, wien men hoort prijzen over de helderheid en overzichtelijkheid van zijn uiteenzettingen, neemt echter zijp landgenooten wat afzonderlijk en ver telt hun de geheimen van zijn hart. Toch even later staat hij ook de Nederlandsche collega's welwillend te woord en deelt hun mee uit den over vloed van wat hij weet. Dit alles betreft wat men de „sub jectieve" berichtgeving van de diverse vertegenwoordigingen zou kunnen noe men. Het objectieve communiqué van het secretariaat komt eerst later. Dit moet men komen halen in de Lairesse- zaal en het is daar dan ook na afloop van de vergaderingen een voortdurend vragen in allerlei talen en een ge durende langen tijd steeds maar weer ontkennend en dus teleurstel lend antwoorden. Tot tenslotte ook hier het licht wordt en, als de multi- plicatoren hun werk hebben gedaan, ieder tevreden met zijn buit naar zijn telefooncel gaat. Dan heerscht er weer een oogenblik van stilte in de zaal van Let pers comité en men weet dat de witte cotn- muniqué's, die men zoo juist nog vei lig tusschen deze dikke oude muren gevangen hield, zijn losgelaten en als postduiven .uitvliegen over de aarde.... Tusschen de kasteelmuren voelt men zich opeens als opgesloten in een schip, de telefooncellen zijn als pa trijspoorten, die nu ineens allemaal zijn opengegooid op de wijde zee en het is of men in deze vredige ruimte aan het Binnenhof plotseling de groo te, hevige winden voelt, die over de wereld waaien. KORFBAL. Op Zaterdag 10 en Zondag 11 Aug. zullen te Vlake belangrijke sportwed strijden gehouden worden. Het pro gramma hiervan luidt als volgt: Zaterdag te 6 uur korfbalwedstrijd van „Zeelandïa" tegen „D.O.S. I" uit Middelburg, na afloop daarvan „Zee- landia II" tegen „Het Zuiden II en III" gecombineerd. Deze wedstrijden worden opgeluisterd door „Schelde- galm" van Hansweert De, belangrijkste.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2