City Magazijn DRIE WEKEN VAN LIEFDE. Vrijdag 9 Augustus 1929 Bij dit nummer be hoorteen bijvoegsel JCef nieuwe ^Cabinet auw half ons Koloniën half ons half ons VOOR FIJNPROEVERS ProVincieDieuvtfs Rechtszaken 9 STEEDS EEN FIJN SORTIMENT. BANK-ASSOCIATIE N V. GOES, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes £2,—. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIËN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. doch liij vervulde zijn ambt toeft dermate slap, dat men verlheugjd was vain hem ver lost te zijn. Ein nu wordt bij opnieuw op bet tapijt gebracht f Vermoedelijk had de formateur beter gjedaan minder naar de politieke kleur en meer naar persoonlijke bekwaamheid te zien. Een ex tra-parlementair Kabinet leent zich daartoe juist zoo uitstekend! Intusschen zal met belangstelling naar de resultaten van deze oplossing, van den Kabinetscrisis worden uitgezien. Was er achteraf bekeken eigenlijk wel een crisis noodig geweest? ader te hebben geraakt, tengevolge waar van Bosgraaf kort erop is o\erIeden. Als getuigen waren opgeroepen Jan Draaijer en de verbalisant Joh. Pot, op perwachtmeester der marechaussee, als mede als getuigen-deskundigen dr. Jense- ma uit Hoogezand ein dr. Mierenet uit Groningsen. De subst.-officier van justitie, mr. Camphuis, achtte het ten Taste gelegde wet tig en overtuigend bewezen en eiscfito vijf jaar gevangenisstraf. De Kabinetsformateur is er na de eer ste mislukking al zeer spoedig in geslaagd een nieuwe regcering te formeeren. Woens dag reeds konden we, zij het dan offi cieus, de namen van hen, die in het nieuwe kabmet zitting zullen hebben, bekend ma ken. De eeftigszins politiek georiënteerde lezer heeft zich vermoedelijk, als wij, on middellijk veibaasd over het feit, dat alle ministers uit de rechtsche partijen voort komen. JJu*. Ruys de Beerembrouck, Dr. Deckers, Mr. Reymer en Mr. Verschuur zijn n.l. r.k.Mr. Doneer, Prof. Woltjer en de heer De Graaff a.r.Jhr. Beelaerts van Blokland en Jhr. De Geer chr.-hist. En dat terwijl Jhr. Ruys de Beerenbrouck de opdracht had gekregen een extra-parlementair kabi net samen te stellen, zonder dat aan de opdracht was toegevoegd dat alle ministers tot een van de rechtsche partijen moest behoor en. O.i. gaat door deze eenzijdige samenstelling het extra-parlementaire ka rakter van het nieuwe kabinet grootendieels verloren. Voorspellingen omtrent de beteeken is van het kabinet zijn vooadoopig niet te doen. Het is beter daarmede te wachten tot September als het werkprogramma be kend geworden zal zijn. Over de nieuwe ministers vindt men onder „Binnenland" eenige nadere bijzon derheden. De drie zwakke broeders mee- nen we te ontdekken jn Mr. Verschuur, die arbeid, handel en nijverheid te verzor gen zal krijgen, in Dr. Deckers, minister van defensie en in den heer De Graaff, minister van Koloniën. De overigen had den reeds zitting als minister, of hun na men waarborgen ook zonderd&t een ter zake kundig, beleid. Met de drie genoem den is het echter ecnigszins anders gesteld1. Mr .Verschuur was tot nu toe voorzit ter van den raad van arbeid' te Arnhem. Deed hij daar genoeg ervaring op om een zoo belangrijk departement als nu het zijne wordt, te leiden. Arbeid gaat wellicht nog, doch zullen handel en nijverheid niet in het gedrang komen. Dr. Deckers is de man van de boeren leenbanken, en als zoodanig heeft hij groote verdiensten. Doch sedert wanneer is deze minister militaire deskueldige. Wel iswaar legjde hij reeds als Kamerlid inte resse voor de defensie aan den dag, doch dit is toch nog, geen brevet. Actieve mili tairen zullen moeilijk in zijn bekwaamhe den kunnen gelooven. Ten slotte de heer De Graaff. Deze was reeds eerder minister van Koloniën. LUCHTVAART. Jacht per vliegtuig. De Duitsche vlieger Mitteiholzer, die o.a. bekend is door een vlucht naar Afrika en een vlucht naar IJsland, gaat half De cember weer met zijn vliegtuig op reis naar Afrika en wel over Egypte en den Soedan naar de binnenlanden. Mitteiholzer maakt caa<jbij gebruik van een vliegtuig van Fokker met drie motoren, waarmee hij needs verscheidene proefvluchten in de Alpen heeft gemaakt. Hij koos de Alpen voor die proefvluchten, omdat hij in Afri ka over de Kenya en de Kilimandsjaro wil vliegen, de hoogste bergen van dit we relddeel. Mitteiholzer zal op zijn tocht vergezeld worden door een Engelsch NederIandsch jachtgezelschap. Het voor naamste doel van de onderneming is dan ook de jacht op leeuwen en olifanten. Een proces om een millioen. Het land Kedawceng Oost, in het Tan- gjerangsche, werd kort geleden door het Gouvernement afgekocht. De laatste eige naar heeft het particuliere land gekocht op een openbaren verkoop en maakte met den afkoop door )den lande een niet geringe winst. Oorspronkelijk was het laind dat was in den ja<e 1807, dus 112 jaren geleden door de toenmalige bewindhebbers in on vervreemdbaar eigendom toegewezen aan den heer Lie Tian Seng. Bij zijn dood heeft hij een testament nagelaten, waarbij werd bepaald, dat het land steeds in de familie zou blijven. De tegenwoordige erfgenamen bewe ren nu, dat het beheer in 1807 overgegaan is aan de Weeskamer, daar de toenma lige erfgenamen nog minderjarig waren. Zij beweren ook, dat de Weeskamer ge durende 70 jaar het beheer over het land heeft gevoerd. In dien tijd moet volgens hun berekening een bedrag van ruim zes honderdduizend gulden aan huur zijn ont vangen welke onder de erfgenamen moest worden verdeeld. De erfgenamen hebben nu een eisch om rekening en verantwoording tegen de Weeskamer ingediend, en bij gebreke dier verantwoording om uitbetaling van dat be drag plus de gevallen rente, waardoor de totaal som dan komt te staan op zoowat f 1.200.000. De k vn es tie werd bereids eenige malen door den Landraad te Batavia in behan deling genomen, doch tot een oplossing was men nog niet gekomen. In deze zaak moesten vele oude documenten te voor schijn worden gebracht, onder meer de eigendomsacte, het testament, etc. alsmede de huurcontracten. Het zal nog wel eeni- gen tijd duren, alvorens de zaak in den reine kan worden geschikt. Naar het „Bat. Nbld" verneemt, is de kans zeer groot, dat ld'3 eisch wordt af gewezen. nauwe en diepe verwantschap die er be staat tusschen ons land, Zuid-Afrika, en Uw fajnd, Nederland, bet stamland. Deze gelegenheid willen wij daarom in de eerste plaats gebruiken om Uwe Vereeniging en allen, die met U mee werkten om ons zoo hartelijk te ontvan gen, van ons innige dank en oprechte waar deering te verzeekeren voor al de harte lijkheid en gulhartigheid die U ons met zooveel vriendelijkheid bewees. Namens de Berlijnsche deelnemers, de mejj. Steyn en Fichardt, en de beren Hoo- gedhout en Thom. Hoogachtend, w.g. H. B. THOM. te rog kom oni clan door saam op te bou en te verwesenlik wat ons as jongmense in ons studentetijd in die vorm van ideale en visioeme deurleef het. Ek hoop die or ganisatie sal in die toekoms nie uitsterf nie. Groele, w.B. C. F. v. d. MERWE. De Zuid-Afrikaansche studenten. Het bezoek dat de Zuid-Afrikaansche studenten onlangs aan otnze provincie brachten is nog niet uit de herinnering verdwenen. Hier niet en ook niet bij de deelnemers aan de excursie. Het laatste blijkt wel uit de uitvoerige corresponden tie, die in het bezit is van den secretaris der Zuid-Afrikaansche Vereeniging, te Amsterdam. Van de enthousiaste brieven welke bij ontving drukken we hier eenige af: ,,De onlangs te Vlissingen gehoudene Zuid-Afrikaansche Studentendagen staan ons nog zoo helder voor den geest dat het is alsof wij pas ervan zijn teruggekeerd. Het is met veef genoegen dat wij terug denken aan af hetgeen wij in Uw schoon Zeeland zagen, genoten en ondervonden. Wij weten dat het voorwaar geene klei nigheid was eene groote gezelschap, zoo als wij waren, te ontvangen en te onthalen, maar Uwe schitterende organisatie liet alles zonder de minste hindernis van sta pel loopen. Hoewel ons bezoek heet kort van duur was, had het voor ons iin verschillende op zichten groote opvoedende waarde. Spe ciaal denken wij aan ons verblijf ten huise van gastvrije gezinnen, de bezichtiging van Uw mooi land, en de vrije omgang met vooraanstaande Nederlanidsche stamgenoo- ten, alle voorrechten die wij ten zeerste op prijs stelden. Meer dan nooit te voren zijn wij onder den inkfruk gekomen van de „Die studentedae was vanjaar n groot sukses gewees en al die studente wat bij vorige geleemthede deel geneem het, het mij verseker dat hierdie keer vir huLfe die interessantste en aangenaamste was. Ek wil dus namens die Suid-Afrikaanse studente uit Engeland die Komitee en an der medewerkers van die Nederlands- Suid-Afrikaansche Vereniging bedank vir af die moeite wat hulle gemaak het om die Studentedae so aangenaam te maak en vir die hartelike welkoms wat ons ont vang het. AI die studente het met die groot ste lof gepraat van die Hollanders se gas- vrijheid en hiervoor is die Hollanders al reeds beroemd. Die rondrit deur die Polderland het die rijke koringlande voor ons bloot gelê-sulké lande het ons nog nooit gesien nie. Die besigtiging van Middelburg se pragtige ou stadhuis, die wonderlike ou kerk en Museum te Goes en veel ander skoupellia was belangwekkend. Die hartelike ont- „Ais deelnemer" aan die studentedae ge- hou in Zeeland 1013 Julie wil ek graag ook U Vereniging die volgende verseker: Mij persoonlike ervaring is dat die stu dentedae van begin tot end een volslaë sukses was. Ek het seker in daardie das gevind dit, wat die Ned .S. A. Vereniging en groot Nederlandse verbond wou hè, wat ons Suid-Afrikaners daarin moes vind. Die dae is vir ons Suid-Afrikan.se stu dente 'n baie groot geleentheid om mekaar te ontmoet in die buiteland iets wat van groot belang is as sommige van ons later in Suid-Afrika in dieselfde maatskappij De moord te Hoogezand. Voor de rechtbank te Winschoten heeft terecht gestaan J .S., 52 jaar, sjouwer te Foxham, thans gedetineerd, ervan ver dacht op 27 Juni te Hoogezand Wiebe Bosgraaf in een twist met een mes te heb ben gestoken en daarbij diens dijbeen-slag SPAARBOEKJES A flÖ0/ SPAARBUSJES "t-VO/O De goede vrouw liet hen alleen, om koffie voor hen te gaan zetten in de aan grenzende kamer, gevolgd door den heelen stoet kinderen. Alleen het kleinste lag nog steeds in de armen der dame. Zij sprak gieen woord, maar zong een wiegeliedje voor het kind en ze scheen Paul een engel en dit was als een echo van uit den hemel zijner eerste kinderjaren, vóór zijn leven afdaalde tot de aarde. Een vreemd gevoel van vrede kwam over Paul terwijl hij naar haar zat te kijken, zijn vage, droomerigo gedachten vervuld van een liefelijke tee- dere bekoring hij wist niet wat. Voor de vrouw met de koffie terugkeerde, hield ze op met neuriën, keek op en ontmoette zijn blik, haar gansche ziel giansde in hare oogen, terwijl zij fluisterde, toen hij zich tot haar overboog om haar lippen te be reiken: „Ja eens, liefste eens." En die geheimzinnige stroom van sym pathie, die er tusschen hen was, deed Paul begrijpen wat ze bedoelde. En een goddelijke vreugde vervulde zijn hart en zijne blauwe oogen werden door tranen beneveld. O, welk eene gedachte, als die eens waarheid werd. Den geheelen terug weg kon hij niets doen dan haar kussen. Hunne emotie was te diep voor woorden. En deze nacht was de verhevenste van alle die zij nog op den Bürgenstock had den doorgebracht. Maar er was iets in, waarvan alleen de engelen schrijven. (Wordt vervolgd). vereeniging scheen en had de kracht zijn woord te houden. Maar o, hoe vurig wenschte hij alle zorg van haar levenspad weg te vagen en te maken d,at dit goddelijk leven eeuwig zou blijven duren. Toen zij in het zachte, late namiddaglicht de boerderij bereikten, was zijn dame zachter en tevredener ge stemd dan ooit. Het was het type van een Zwitsersch boerenhuis met meerdere verdiepingen, de laagste voor de koeien en het overige gedeelte voor de familie. Alles zag er keurig netjes eia zindelijk uit, van die opvallende zindelijkheid, die Zwitsersche chalets op geschilderde pop- pehuisjes doen lijken, zoo maar op bet grasveld neergezet. En dit waren heel welgestelde lieden, de beste in hun soort. De Bauerin, een robuste moeder van veel kleintjes, was juist bezig er een van nog geen vier weten de borst te geven, een dik, voordeelig kind in typische Zwit sersche kieederdracht. Haar breed gezicht glom van trots, toe» zij de deftige dame begroette: zij schenen oude kennissen te zijn. Vreemde talen waren Paul's fort uiet en hij begreep geen woord van het zonderlinge patois, waarvan de goede vrouw zich bediende. Maar zijn dame was zeer spraakzaam en scheen ieder vlasharig kind bij naam te kennen, ofschoon het kleinste haar aandacht het langst geboeid hield. Zij nam het in hare armen en Paul vond, dat zij er nog nooit zoo jong en zoo mooi had uitgezien. FEUILLETON Naar het Engelsch van ELINOR GLYN.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1