Uit den Westhoek. MIJNHARDT's ProvincieuieuWs Stadsnieuws. Binnenland DE SPOORWEGEN EN HET HUIS. In een advertentie in dit inummer kon digen de Ned:. spoorwegen de aanbeste ding vain bet afbreken der wachterswo ning bij den onbewaakten overweg bij Rilland-Bath aan. Dinsdag 27 Augustus zal de aanbeste ding plaats vinden, en verwacht kan wor den, dat in het begin van September (ten minste als de aannemer spoed betracht) het gevaarlijke buis, de opstelplaats van den Dood, met d© aarde gelijk gemaakt zal zijn. Dit bericht moest voor ons eigenlijk reden tot vreugde zijn. En toch is het dit inderdaad niet. Of liever: de vreugde is er een van gemengd karakter. Elders in oms blad toch leest men, dat de nieuwe weg in de maand1 September in gebruik genomen wordt en dat dan de beruchte overweg; Automatisch aan het groote verkeer onttrokken zal zijn. Voor dit verkeer is de afbraak dus slechts enkele dagen, van eenige beteekenisl Gedurende de geheele maand Augustus daarentegen, de drukste maand voor het tourisme, zal de Dood bij Rilland nog een goeden kans maken. Het is ons niet dui delijk, waarom de spoorwegen wederom een maand moodig hebben om ld'3 wachters- woning op te ruimen. Zou aanbesteding van zoo een klein werkje waarlijk zooveel bezuiniging beteekenen, dat zij een nieuw uitstel motiveert? Dat wil er bij ons niet in. We hadden verwacht dat de directie der spoorwegen, onmiddellijk na kennis name van het jongste ongeluk, telegrafisch of telefonisch de opdracht had1 verstrekt: „Direct een aantal arbeiders naar Rilland orti het huis neer te halen". Een dergelijke daad1 zou getuigd heb ben van practisch inzicht, en een vroeger verzuim zou er, dan al niet mede goed' ge praat, toch sympathiek door geworden zijn. Wat de spoorwegen thans doen is al weer ambtenarij, en dan in de slechtste beteekenis van het woord. De aangekondigde afbraak is verder een schuldbekentenis, het bewijs van een grove nalatigheid, destijds gepleegd. Een particulier die door grove nala tigheid den dood veroorzaakt of verwon dingen toebrengt, wordt door den Neder land schen rechter bij zijn broekje gepakt. Als de staat of de Ned. spoorweg-mij. (dat verschilt hier niet zooveel) door grove nalatigheid onheil stichten, dat.... hoort men van niets. Juridisch klopt dat alles wellicht, doch den leek komt het vreemd voor. De leek zou in dit geval zeggen: „Van hoogerhand is te kennen gegeven dat be doelde woning gevaar opleverde, diezelf de „hoogerhand" beeft verzuimd de wo ning tijdig te doen afbreken; door dit verzuim, een grove nalatigheid, is scha de aangericht.... die „hoogerhand" moet hangen.... Juridisch zal de houding van de spoor wegen wel volkomen in orde zijn, evenals 'die van den minister van waterstaat. Menschelijk gesproken is- zij dat echter allesbehalve. Is zij onzedelijk en misdadigl Heeft er niet eens iemand gezegd dat de omzedelijkste instelling in d'en staat, de staat zelve is? 'tKon wel eens wezen J het algemeen, de vooruitzichten voor de Haagsche conferentie niet al te optimis tisch. Een Zondagsblad zegt, dat de En- gelsche minister van financiën zeer krach tig zal opkomen voor de handhaving van de vroegere y&rdeelirigsschaal voor de Duitsche betalingen, daar de nieuwe schaal Engeland benadeelt. Een belangrijke rol zal verder het vraagstuk spelen van de leveranties in natura. Een liberaal blad merkt op, dat de arbeidersregeering aan de bezetting van het Rijnland een einde moet maken om de uitspraken van de ar beiderspartij gestand te doen. De Fransche radicale bladen verklaren dat Briatnd de politiek, door Herriot - in 1924 te Genève begonnen, zal moeten voortzetten. De „Socialiste" gaat verder en zegt, dat Poincaré, wil hij. slagen, ge dwongen zal zijn, de beginselen toe te pas sen, in 1929 door de socialistische partij geformuleerd. Het blad gelooft dat de conferentie snel tot een eind kan komen, indien de technici haar taak niet ingewik kelder maken. De „Matin" daarentegen voorziet dat de conferentie niet voor het einde des jaars zal afloopen en dat Snow- den meei" nog dan de technici haar zul len bemoeilijken, omdat hij er naar streeft, het heele plan-Young omver te gooien. De „Matin" zegt verder, dat indien En geland het plan-Young niet aanvaardt, het nutteloos zou zijn te Den Haag het vraagstuk van de ontruiming van het Rijn land te entameeren, dat Frankrijk bereid is alleen te behandelen na regeling van de finaincieele vraagstukken. De Itaüaansche pers wijst algemeen nog eens op het woord van Mussolini inzake de io|ndeelbaarheid' van het plan-Young en eischt de aanvaarding van het plan zon der ©enige verandering. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten. 75ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten. 75ct Bij Apoth. en Drogisten De directeur van de Romeinsche „Tri- buna" verklaart, dat alleen wanneer hel plain-Young in al zijne deden wordt aan genomen, de ontruiming van het Rijnland kan worden toegestaan en daarmede de normale betrekkingen met Duitschland en in geheel Europa weer hersteld kunnen worden. Het „Giornale d'Italia" acht de Haag sche Conferentie van nog grooter betee kenis dan de eerste vredesconferentie tij dens den wapenstilstand'. Van het Young- plan hangt de economische regeling van de internationale betrekkingen af. uoch is de politieke regeling even noodzakelijk en ur gent. Het blad stelt ten slotte de vraag of de Haagsche conferentie werkelijk de laatste zal zijn ter oplossing van de na- oorlogsclhe kwesties, of dat zij slechts den grond voor nieuwe problemen zou voorbe- I eiclen, of de conferentie een nieuwe blad zijde der geschiedenis zal vormen, of een diplomatieke formule voor een nieuw fi nancieel hoofdstuk. Goed. afgeloopen. Toen de sneltrein 30Ó3, die te 18.37 van Goes naar Middelburg vertrekt, Maandag het station 's Heer Arends- kerke was gepasseerd, ging door nog niet opgehelderde oorzaak het portier van een tweede klasse coupé plotse ling open, en het daarbij staande twee jarig zoontje van den lieer en me vrouw Van 't Hart uit Amsterdam, die op reis waren naar Vlissingen om vandaar verder te reizen naar Hoofd plaat, viel uit den trein tusschen de rails voor de uit de tegenovergestelde richting komende treinen. Toen de heer Van 't Hart, die zich eenige oogenblikken uit de coupé had verwij derd, het gebéurde vernam, trok hij onmiddellijk aan de noodrem. De trein was intusschen reeds enkele honder den meters doorgereden. Het kind werd schreeuwend op de spoorbaan aangetroffen, nog voor een van de an dere zijde verwachte mailtrein nader de. De kleine werd medegenomen naar Middelburg, waar de familie den trein verliet en te hulp geroepen doctoren constateerden, dat de kleine er won der boven wonder goed was afgeko men. Er was niets gebroken, alleen had het kind eenige kneuzingen en het was zeer zenuwachtig van den schrik. Voor alle zekerheid werd het naar een ziekenhuis overgebracht. Een in den trein aanwezige rijks veldwachter maakte van een en ander proces-verbaal op en stelde vast, dat de kruk van het portier zeer gemak kelijk openging. Kinderverlamming. Gedurende de maanden Mei en Juni zijn op Walcheren een 16-tal gevallen van poliomyelitis, zoogenaamde kin derverlamming geconstateerd. Echter is hieraan geen publiciteit gegeven omdat le. het staatstoezicht op de volks gezondheid in deze diligent was en adviseerde hangende dit onderzoek daaraan geen ruchtbaarheid te geven, ten einde niet noodeloos ongerust heid te wekken; 2e. trad deze ziekte voor het mee- rendeel in die dorpen op waar nooit of weinig vreemdelingen hun vacantie doorbrengen. Bovendien zou publicatie ernstige gevolgen kunnen hebben voor het vreemdelingenverkeer. Nu echter toch een en ander naar buiten is uitgelekt, heeft de „Vliss. Crt." zich gewend tot den inspecteur der volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland. Deze schreef het volgende: Naar aanleiding van uw schrijven, doet het mij een genoegen U te kun nen mededeelen dat zich na 26 Juni geen enkel geval van poliomyelitis meer op Walcheren heeft voorgedaan. Ik meen te mogen aannemen dat er dus geen enkele reden tot meer dere ongerustheid moet zijn voor Wal cheren dan voor elk ander deel van ons land. Zooals U bekend, komt poliomyeli tis in de zomermaanden geregeld hier en daar voor. Deensche landbouwers. Te Den Haag is gearriveerd een ge zelschap Deensche land- en tuinbou wers, bestaande uit 15 dames en 20 heeren, onder leiding van den .heer J. P. Svane, voorzitter van Amagerlands Producentforenning. Het gezelschap zal de volgende week een excursie door ons land maken. Op het pro gramma staan o.a. bezoeken aan Mid delburg en den Wilhelminapolder. De invaliditeitswet. Op 10 Juni j.l. zijn eenige wijzigin gen in de Invaliditeitswet in werking getreden, voornamelijk betreffende de volgende punten: De loongrens van f1200,voor op neming in de invaliditeitsverzekering is verhoogd tot f2000,per jaar. Voortaan is dus ieder, die in loon dienst is, jonger dan 35 jaar is en niet meer dan f2000,per jaar ver dient, verplicht zich bij den Raad van Arbeid aan te melden tot het ver krijgen van een rentekaart Voor hen, die thans niet onder den verzekeringsplicht vallen en die tus schen 30 Juni 1922 en 10 Juni 1929 in de verzekering zouden zijn opge nomen, indien de loongrens voor deze opneming toen reeds f2000,— per jaar was geweest, is de gelegenheid open gesteld om alsnog in het bezit van een rentekaart te komen, mits aan nog enkele bij de wijzigingswet gestelde voorwaarden wordt voldaan. Zij, die meenen van deze gunstige bepaling gebruik te kunnen maken, dienen zich ten spoedigste, doch in ieder geval vóór 10 Augustus 1930, bij den Raad van Arbeid te melden. Ter voorkoming van misverstand wordt nog opgemerkt, dat de werkge ver voor een verzekerden arbeider ze gels moet plakken, zoolang het loon van dien arbeider minder dan f 3000 per jaar bedraagt. Fooien of andere ontvangsten van derden, die een arbeider ontvangt in verband met den ten behoeve van den werkgever verrichten arbeid, worden thans steeds als loon aangemerkt. Voor kellners, die uitsluitend tegen fooien werkzaam zijn, moet dus thans ook door den werkgever geplakt wor den. Zijn deze arbeiders niet in het bezit van een rentekaart, jonger dan 35 jaar en ontvangen zij niet meer dan f2000,— per jaar, dan moeten zij zich aanmelden bij den Raad van Ar beid, teneinde in het bezit van een rentekaart te worden gesteld. Zij, die thans niet onder den ver zekeringsplicht vallen en die reeds vroeger in de verzekering zouden zijn opgenomen, indien de hierbedoelde be paling ten aanzien van fooien of ont vangsten van derden reeds op 3 De cember 1919 in werking was getreden, kunnen nog in het bezit van een rente kaart worden gesteld, mits aan be paalde bij de wijzigingswet gestelde voorwaarden wprdt voldaan. Zij die nen zich ten spoedigste, doch in ieder geval vóór 10 Augustus 1930, bij den Raad van Arbeid te melden. Zij, die persoonlijk in aangenomen werk arbeiden, worden jhans, indien zij niet bekend zijn bij de Rijksver zekeringsbank als werkgever in den zin der Ongevallenwet of Land- en Tuinbouw-Ongevallenwet evenals hun hulpen geacht in loondienst te zijn van den „aanbesteder". Deze laatste moet dan z oowel voor den „aannemer" alf voor diens hulpen plakken. Ieder, die bij wijze van werkver schaffing te werk gesteld is en daar voor een geldelijke uitkeering geniet, wordt geacht krachtens arbeidsover eenkomst in loondienst te werken van dengene, die het werk verschaft. Deze laatste moet thans voor den te werk gestelde zegels plakken. De Raad van Arbeid kan thans het bedrag, dat wordt nagevorderd, afge scheiden van eventueele strafvervol ging, met 10 pet. verhoogen. Dit moge een aansporing zijn voor de werkge vers om regelmatig en in de juiste loonklasSe zegels te plakken ter voor koming van financieele schade. Alweer Rilland-Bath. De heer G. van Gelder schrijft in het „Hbld." het navolgende ingezon den stuk: Misschien interesseert u het vol gende Verleden week wandelde ik met mijn kinderen even ten Zuiden van het station Vierlingsbeek aan de lijn Nijmegen—Roermond. Een zandweg getje dat de spoorlijn daar kruist, was afgesloten en we stonden er vóór te wachten totdat de boomen zouden worden opgehaald. Het duurde lang en wij vlijden ons in het heigras aan den kant, omdat ik mijn kinderen verbo den had onder de boomen door te kruipen. Na precies twintig minuten nam ik eens poolshoogte en bemerkte, dat heide seinen op onveilig stonden en er bovendien geen trein in zicht was. Ik liep naar het baanwachtershuisje en informeerde, wanneer wij de baan konden oversteken. De baanwachter, een zeer goedmoedig man, was ver diept in de lezing van een krant „Het veilig spoor", en verklaarde op mijn vraag dat het verkeer over dien weg zoo gering was, dat de boomen meestal uren lang gesloten bleven en dat er slechts heel zelden een boerenkar pas seerde. 's Avonds las ik in de krant dat er te Rilland-Bath bij den zeer gevaar lijken onbewaakten overweg opnieuw een herhaling van een auto-trein-bot- sing had plaats gevonden. Ik word zeker wat seniel en begtijp er niets meer van. De poging! De gemeenteraad van Koudekerks verwierp hedenmorgen met 6 tegen 5 stemmen een voorstel-Moens om Zon dagssluiting voor café's in te voeren. DPIEWEGEN. In Juli is ingeko men: Maria Smallegange, dienstbode, no. 13, van Goes. Vertrokken: Pieternella van Weele, naar Borssele. HANSWEERT. De rijksklerk J. A, Vermeeren te Breda is van 14 tot en met 24 Augustus a.s. werkzaam ge steld ten ontvangkantoor te Hans - weert. Ten overstaan van Notaris J. C. Kram te Kapelle, werd Maandag al hier, krachtens art. 1223 B. W., pu bliek verkocht, een huis met erf, open grond en straat aan de Oude Polder straat, groot 2 A. 47 c.A„ aan den heer P. Knuit te Hansweert voor f1250, KAPELLE. In Juli zijn ingekomen: C. Vermue geb. Remijn, zonder be roep, E 18a, van 's Heer Arendskerke; J. de Jonge, kantoorbediende, A 106, van Kloetinge; P. Traas, dienstbode, A 70, van Rilland-Bath; N. Paauwe, landarbeider, D 24, van Rotterdam. Vertrokken: C. P. Louwerse, land arbeider, naar Kortgene; L. Schipper, landarbeider, naar Rilland-Bath; C. Roelse, huishoudster, naar Middel burg, Koorkerkhof 119; J. P. van Wel, boekhouder, naar Kloetinge A 50; W. H. J. Sikman, zonder beroep, naar 's Gravenhage, van Slingelandstr. 109; C. de Jonge en gezin, rijksveldwachter naar Kortgene; C. Meulpolder en ge zin, landarbeider, naar Steenbergen H 151; J. Willemstein, monteur, naar Goes, Violenstraat 20; P. v. d. Vrede, marinier, naar Rotterdam, Oostplein 14 KRABBENDIJKE. De commissie van toezicht van de Gascentrale „Oost einde", heeft aanbesteed uitbreiding van de kolenloods en andere werk zaamheden. Inschrijvers waren de hee ren: J. Poleij te Kruiningen f7775, J. v. d. Sande van Iwaarden f7999, J. Krijger te Kruiningen f7488,J. Nieuwenhuijse te Rilland f7044,L. J. van Doorn f7548,—. Op de veiling alhier werden in dit seizoen verkocht 79.526 K.G. aard beien voor een bedrag van f46.870,79. Onze dorpsgenoot de heer J. Verlare, thans onderwijzer te Amster dam, slaagde te Utrecht voor de hoofdacte. OVEZAND. De heer L. M. v. d. Boomgaard, onderwijzer aan de Chr. School alhier, is te Rotterdam ge slaagd voor de hoofdacte. SCHORE. Bij den landbouwer F. zijn eenige jonge kippen ontvreemd. Een onderzoek mocht tot nu toe tot geen resultaat leiden. De prijs van de roode bessen is momenteel zoo laag, dat het niet meer loonend is om deze te plukken en te verkoopen. Verschillende eige naars hebben dan ook besloten om, indien de prijs niet hooger wordt, de bessen te laten staan. Eenigen tijd ge leden is zulks ook geschied met de zwarte bessen. YERSEKE. Maandag werd alhier ten overstaan van Notaris J. C. Kram te Kapelle, krachtens art. 1223 B. W., publiek verkocht: een pand, bestaande uit koffiehuis met annex woonhuis, schuurtje, tuin en erf, nabij den Ha- vendijk, samen groot 9 A. 81 c.A. Koo- per werd de heer A. C. de Munck te Yerseke voor f4510, Tegen de kermis. Hier ter stede is opgericht een anti- kermis-comité. Het comité heeft o.a. tem doel om tijdens -de kermis-dageH, bioscoop voorstellingen en lezingen te organiseeren teneinde stadgienooten in die gelegenheid te stellen zich gedurende de kermis-dagen te ontspannen op een wijze, die in over eenstemming is met hun levensopvattingen. Het comité zamelt reeds gelden in bij christelijke stadgenooten. Handelsavondschool. In een achterstaande advertentie wor den mededeelingen gedaan over de aan gifte van leerlingen voor de handeisavomd school met 4-jarigen cursus hier ter stede. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegiens overtreding: Het laten loopen van kippen op een anders grond die bezaaid is: A. d. J. Azn. te Driewegen f5 s. 5 d. Visschen met een hengel in binnenvisch- water zonder vergunning van den eigenaar van het vischrechtM. d. V. te Breda f2,50 s. 2 d. met verbeurdverklaring der bengel. Als schipper een rijkskanaal bevarende geen reglement aan boord hebben: F. H. te Speyer, R. T. te Niel (B.) f 2 s. 2 d. Zonder noodzaak met een auto rijden over een rijwielpadC. D. K. te Yerseke f 7,50 s. 5 jd. Als voren met een motorrijwiel: H. v. R. te Deimuiden f7,50 s. 5 d. Veemarkt. Ter markt van gisteren waren aange voerd 5 loopvarkens, 44 biggen. Nachtelijk alarm. In het gemeente Museum aan den Kor ten Vijverberg te Den Haag, waar op 't oogenblik de uurwerktentoonstelling ge houden wordt, is één dezer dagen op bij zonder eigenaardige en buitengewoon zeld zame wijze de nachtelijke stilte verstoord. De waker S., die iederen nacht in het museumgebouw ettelijke malen de ronde doet, bevond zich met zijn herdershond; op zijn gewonen inspectietocht. Hij had nog geen kennis gemaakt met de uurwerk- tentoonstelling, die in eenige benedenzalen wordt gehouden, maar wist uit den aard der zaak, dat hij niet kon rekenen op die stilte, die een museumgebouw gewoonlijk kenmerkt en dan nog wel in het nachtelijk uur. Want hetgeen overdag nauwelijks opvalt in de drukte der bezoekers, maakt 'snachts een bepaald rumoer; de kako- phonie vain het koor der klokken, van het bescheiden getik der pendule af tot het zware gehamer van het oude torenuur werk. De nachtwaker bevond zich metHer- tha, zijn trouwe gezellin, in eén der bo venzalen. Het was in 'het holst van den nacht, toen beneden een mannenstem ge hoord werd. „'t Is twee uur" werd er ge zegd. De man sprak met eenigszins ge dempt geluid, dat dan ook alleen bestemd moest zijn opgevangen te worden door zijn medeplichtige, maar toch nog te hard om niet den nachtwaker en Hertha op te schrikken en de overtuiging te geven, dat er onraad was. Beiden begaven zich dan ook zoo snel mogelijk de trappen af, naar den kelder, waar S. zijn geladen revolver had laten liggen. Daarmede gewapend, scherp luis terende, stevende de nachtwacht op de tentoonstellingszalen af, in de gang stil houdende, want hij zou de dieven op hee- lerdaad betrappen. Niets hoorde hij, dan het gewone concert van het klokkengezel- schap. Maar, na tien minuten een nieuwe schrik, ,,'t Is kwart over twee" werd er gezegd. Er was nu geen twijfel meer aan, er waren inbrekers aan het werk. Eén kon digde den tijd aan en zette zijn makker tot spoed aan. Het moest er nu maar van komen, vóór dat de onverlaten hun vernielend' werk nog verder konden voortzetten. Hertha moest de voorhoede vormen. „Pak ze Her thai" riep de man der wacht met een donderende stem. Hertha, los gemaakt van de ketting, rende woedend naar bin nen en bleef in een hoek staan blaffen en keffen en hijgen, hij moest de omge- noode gasten ontdekt hebben. De beide inbrekers hielden zich stil, wat S. wel beviel. Hij zou ze nu tot „hands up" dwin gen en met zijn revolver voor zich uit, begaf hij zich naar de zaal en het licht opdraaiende, richtte hij het vuurwapen op den hoek, waar Hertha stond te blaf fen tegelnde sprekende klok, waarvan S. nooit gehoord had, waarover dé dag dienst hem niet had ingelicht, waarvan hij niets begreep. Met groote verbazing staarde hij het wonder instrument aan, nog onder de obsessie van het angstig onbe kende, het uurwerk, dat malgré lui, hem de stuipen op het lijf had gejaagd! maar dat niets anders dan zijn plicht had gedaan „Half drie", zei de klok. Het ant woord hierop van den nachtwaker zij in de courant niet vermeld. Een mislukte inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag ongeveer vier uur bemerkte een agent van politie, dat in de Anegang te Haarlem twee personen bezig waren met een breek ijzer een luik voor de étalage van den ju welier Voet te forceeren; een derde per soon stond op den uitkijk. Het drietal kreeg in de gaten, dat er onraad' was en nam de vlucht. Op het Verwulft stond een tweede agent, zoodat het drietal daar tus schen de beide politiemannen werd' inge sloten. Zij zijn naar het politiebureau over gebracht en hebben bekend. De oudste, een veertigjarig man, bleek een berucht type te zijn, die reeds verschillende von nissen achter den rug heeft. In de étalage van dein heer Voet bevonden zich gouden en zilveren voorwerpen van groote waarde. Student verdronken. Op het Paterswoldsche meer is Zon dagmiddag de 25-jarige student N. uit

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2