116 Jaargang. DRIE WEKEN VAN LIEFDE. N° 95 Woensdag 7 Augustus 1929 Koloniën RecbtszakeD. LINTVELT's BAZAR PUROL Sport. hand en Tuinbouw W etenscbappen. Buitenland ABONNEMENT •Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2, Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOESCHE Uif£aveNaamlooza Vennootschap Go&scho Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 C01RANT en Kleeuwcns ft Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Curagaotfes! Zentgiraaff schrijft ijn, het „Soer, Hbld." over <L& mogelijkheid van Indi sche herhalingen der Curacaosche bla mage. Bij onze groote handelaars in vuurwa pens te Soerabaja (zoo zegt hij) liggen vlak achter eene glasruit, honderden der modernste vuurwapens met munitie als het ware voor het grijpen. Een troep van een paar honderd desperado's kan zich daar s nachts in no time van meester maken en zich werpen op de zeer onvoldoende be waakte gevangenis er zijn daar 12 a 13 militairen voor de verdediging beschik baar en meer dan 1000 misdadigers de vrijheid gpven. Het garnizoen, welke scherpe patronen niet „bij de man" zijn, zou op zijn vroegst één uur na de eerste alarmeering „on the post' zijn. En dit zou nog langer duren indien men er in slaagde zekere telefoon verbindingen tijdelijk onklaar te maken. Wij zijn er van overtuigd, dat onze stadspolitie tegen een dergelijken overval machteloos staat. Men vergete niet: de leiders van thans zijn beter ingelicht dan die van 1926, en wij behoeven er niet op te rekenen dat zij onkundig zouden zijn van allerlei moge lijkheden. Dit alles klinkt zeer fantastisch, doch is het niet. Willemstad, én het telefoon kantoor te Batavia, schenen nog meer fantastisch, en werden realiteit. Een gepens. officier, die de situatie opnam, merkte op, dat men allicht de groothandelaars in vuurwapens en munitie zou kunnen verzoeken, hun voorraden weg te nemen van achter de glasruit en zóó op te bergen in een apart vertrek, dat zij ten minste niet subiet a prendre zijn voor ieder die een ruit wil inslaan. Wij zijn gewoon, over voorbehoedende maatregelen te lachen, tot wij door de realiteit worden overvallen. Wij moeten rekening houden met ont vangen lessen, en hier niet de gelegenheid scheppen voor „Curacaotje" op kleine schaal. Politierechter te Middelburg. Oneerlijk. J. A. .W-, 20 jaar, bakkersknecht te 's H. Arendskerke, werd ten laste gelegd, dat hij in het jaar 1929 te Amemuiden eenig geld, toebeho-orende aan M. de Ja ger, heeft weggenomen. Eisch f20 s. 20 d., uitspraak f 10 10 d. Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 25 FEUILLETON Naar hef Engelscb van ELINOR GLYN. „Als men slechts vooruit kon zien bijtijds kon weten, zou men dan zijn le vensloop veranderen, helaas, wie zal het zeggen?" Haai- stem klonk droevig en Paul's hai"t werd als toegeknepen. „Mijn lieveling," zei bij, „denk toch niet aan zulke wonderlijke dingen. Denk er alleen maar aan, dat ik Kier bij je ben, en dat ik je liefheb, boven alle beschrij ving liefheb...." „Mijn Paul!" fluisterde ze, en ze glim lachte eene vreemde, liefelijke glimlach, „dikwijls vind ik je net een zeldzame viool, die tot nu toe slechts bespeeld werd door gewone muzikanten, die er hunne popu laire wijsjos op speelden, maar die nu sterk gespannen is en aangeraakt wordt door een strijkstok -van een artist, die haar liefheeft. En o, welk een heerlijke klank brengt ze voort en zal ze nog voortbren- g)en, het oor betooverend, de zinnen stree- lemd. O, mijn Paul, alle goede hoedanig heden sluimeren in je; ik heb ze slechts te wekken met den almachtige» strijkstok Zonder middelen. C. v. d. B., 63 jaar, werkman te Co- li jnsplaat, gedetineerd, werd ten (aste legd, dat hij op 30 Juli en 1 Augustus j.I. Ie Middelburg zonder middelen van be staan heeft rondgezworven. Eisch 3 d. h. en 3 jaar Rijkswerkin richting dadelijk. Uitspraak 3 d. h. en 3 jaar rijkswerk inrichting. Rechtbank te Middelburg. E. J. v. D., 54 jaar, schipper te Rot terdam, gedetineerd', en J. S., 33 jaar, ver legenwcordiger van een b-rgingsmaat- schappij te Wemeldinge, werden ten laste gelegd, dat zij op of omstreeks eind1 April 1928 of begin Mei 1928, terwijl J. S. te Wemeldinge woonplaats had, te sa men en in vereniging met behulp van W. H. met het oogmerk om zich of een ander wederrechtelijk te bovoordooien door de navolgende listige kunstgrepen en een sa menweefsel van verdichtsels W. K., pro curatiehouder bij de Nederland'sche Transport Verzekering Mij., althans de Nederlandsche Transport Verzekerings- Maatschappij, bij wien verdachte E. J. v. D. met zijn schip „Vertrouwen" verze kerd was, hebben bewogen door D. v. P makelaar in assurantiën, ©enigst firmant deir firma M. J. v. W. te Rotterdam, aan verdachte J. S. aan zijn adres te Wemel- ding|e, althans in het Koninkrijk der Ne derlanden, f 150 af te geven of te doen afgeven en wef \looi* te handelen als volgt Nadat verdachte E. J. v. D., schipper van het schip „Vertrouwen", omstreeks 24 April 1928 bij zijn vaart naar Wemei dingo eenige schade had' bekomen, Iiesft hij na overleg te hebben gepleegd met ver dachte J. S. om te trachten van de Ne derlandsche Transportverzekering, Mij. of van de firma M. J. v. W., sleep- of hulp- loon te krijgen door voor te wenden, dat de „Vertrouwen" Wemeldinge was binnen gesleept door na te melden „Dorus Rij kers", ofschoon zij daarop geen recht hadden, daar het schip „Vertrouwen" niet in Wemeldinge was binnen gesleept, de firma M. J. v. W. omstreeks 24 April 1928 telephonisch van uit Wemelding,e op gebeld en die firma meegedeeld, dat hij omstreeks 24 April 1928 bij zijn vaart naar Wemeldinge averij had bekomen aan zijn schip „Vertrouwen" en heeft hij daarbij opzettelijk valschelijk aan toege- i-gd, dat hij door het bergingsvaartuig de „Dorus Rijkers" van verdachte J. S. in Wemeldinge was binnen gesleept. Aan den expert C. M. Fouw, die door of vanwege de firma M. J. v. W, naar Wemeldinge was gezonden om de scha de aan het schip „Vertrouwen" op te nemen, verklaarde hij op welke wijze de schade aan zijn schip was ontstaan, waar aan hij opzettelijk valschelijk toevoegde, dat hij na het bekomen der schade on middellijk voor anker was gaan liggen en ongeveer een uur later de hulp had inge roepen van het bergingsvaartuig „Doms Rijkers" van de firma S., welk schip zijin schip op sleeptouw had genomen en te We melding© had binnengebracht, terwijl hij voornoemd© expert C. M. Fouw, opzette- der liefde. En welke vorderingen heb je reeds gemaakt, groote, groote vorderingen. Denk eens, een paai* dia gen geleden hadt je nog nooit de tinten van dit meer waargeno men, of zelfs maar deze groote bergein, zij beteekenden niets voor je, dan mis schien alleen aLs oefeningsplaatsen. Het leven bestond voor je alleen uit eten, drin ken en slapen en je spieren oefenen." En zij lachte zachtjes. „Ja, ik was n barbaar," zei Paul. „Ik kan het zelf haast niet gjelooven, dat ik zoo veranderd ben. Alles schijnt me nu vol heerlijkheid." „Je manier van je uit te drukken is zelfs veranderd, Paul, en zal nog steeicfs meer veranderen, terwijl onze liefde aan groeit met de maan." „Kan die nog groeien? Is het mogelijk dat ik je nog inniger kan liefhebben, dan ik nu doe; neen zeker niet!" riep hij in vervoering uit. „En toch en toch! Ja, nu weet ik het, ja, ze kan groeien, tot ze mijn leven zelf geworden is." „Ja Paul," zei ze, „je leven/' en weer sloot ze haai" vreemde oogpn half toe; de aadselachtige, ondoorgrondelijke blik eener sphinx in hunne veranderlijke diep ten. Toen veranderde hare stemming. Zij werd vroolijk en lachend en haar geest fonkelde als champagne en zacht gleed het witte bootje over de blauwe wateren, zon der een spoor schuim te maken. „Paul," zei ze nu, „morgein zullen wij den Rigi opgaan tot Kaltbad, en van daar Doorzitten Stukfoopen Zonnebrand lijk valschelijk en listiglijk een voor de firma M. J. v. W. bestemde verklaring mee g,af welke luidde: Ondergfe tee kendeschipper E. J. v. D. schip' genaamd „Vertrouwen", vertrok heden 24 April van Dinteloord met be stemming Wemeldinge, geladen met ma chinerie». Bij de Wemeldingsche valley giekomen, moest ik uitwijken voor een sleeptouw, ik liep dientengevolge op een ton, waardoor een groote deuk in mijin schip ontstond, mijn schip viel vol en wilde toen niet dragen, mijn zwaart raakte grond en brak ook, mijn schip ging op' de plaat. Juist kruiste daar het bergingsvaartuig „Dorus Rijkers" van S. bergingsbedrijf dien ik praaide en deze heeft mijn schip te Wemeldinge binnengebracht. Waarin opzettelijk in strijd met de waar heid stond, dat daar juist het bergings vaartuig „Dorus Rijkers" van S. ber gingsbedrijf kruiste dien hij verdachte praaide en diat deze zijn schip „Vertrou wen" te Wemeldinge heeft binnen ge bracht, daar verdachtes schip („Vertrou wen") niet door de „Dorus Rijkers" ge sleept is, maar zelfstandig Wemeldinge is binnen gevaren. W. H., kapitein van de „Dorus Rij kers", die van verdachte J. S. opdracht had gekregen om aanwezig te zijn, wan neer een expert uit Rotterdam zou komen om de averij van het schip „Vertrouwen' op te nemein en dan aan dien expert te zeggen, dat dat schip door de „Dorus Rijkers" w£s binnen^ gesleept, was inge volge die opdracht van verdachte J. S. aanwezig bij vovenvermeld gesprek tus- schen verdachte E. J. v. D. en den expert C. M. Fouw en bevestigde ingevolge dat bevel van verdachte J. S. het opzettelijk onware verhaal van E. J. v. D. aan, C. M. Fouw voor wat betrof het binnen sleep?n in Wemeldinge van het schip „Vertrou wen" door de „Dorus Rijkers". Daarop is verdachte J. S. wat Tater en wel om streeks begin Mei 1928 naar Rottendam gegaan en heeft daar opzettelijk valsche lijk op het kantoor van de Nederlandsche Transportverzekerings Maatschappij ge zegd tot voornoemde W. K., dat hij recht had op hulp of sleep loon, omdat zijn schip de „Doms Rijkers" het schip .Vertrouwen", dat bij die Maatschappij of bij d© firma M. J. v. W. was verze kerd, te Wemeldinge had binnen gesleept. Door vorenomschreven samenweefsel van verdichtsels en listige kunstgrepen is nu de Nederlandsche Transport Verze- k'erings Maatschappij bewogen om op vo renomschreven wijze de firma M. J. v. W. order te geven aan verdachte J. S. f 150 af te geven. Eisch: v. D. 6 maanden met aftrek voorarrest. S. 6 maanden - gevangenisstraf Verdediger vraagt vrijspraak daar hij de feiten niet wettig en overtuigend bewe zen acht. uit de wereld en het Bertier Oberland overzien." „Het geeft me altijd zulk een heerlijk gevoel zoo hoog te staan en zulk een ver uitzicht te hebben, maar vandaag willen wij spelenvaren en dartelen tusschen de boomen." Hij koesterde geen andere wenschen dan zij, e» dus legden zij aan bij een van de aantrekkelijke kleine hotels, die aan beschutte baaien gelegen, het meer om zoomen. Den geheelen maaltijd door, wist zij hem op fijne wijze te vleien, zoodat hij heelemaal los kwam en zijin vernuft von ken schoot als een vuursteen onder het staal. En toen zij: aan het eind van iden maaltijd waren gekomen', zeide zij plot seling met een teedere innigheid: „Paul, het is een gril van me, vandaag mag jij de rekening betalen alleen maar ndiaag omdat „O, raad eens, Paul* de reden waar om?" En zij snelde naar buiten in den zonne schijn, hare wangen met een liefelijk waas o vertogen. Maar Paul wist dat het was, omdat zij nu aan hem behoorde. Zijn hart zwol van vreugde, wie was er zoo trotsch als hij? Zij was een bergpad opgegaan, toen hij naar buiten trad om zich bij haar te voegen en ze stond daar en lachte hem van boven af uitdagend toe. Hij' sprong naar haar to© en pakte haar beet en wilde hand in hand met haar lóopen en deecj haar gevoelen, dat hij haar heer en mees LUCHTVAART. De overtocht van de Zeppelin. Alle passagiers van de Zeppelin be tuigden hun groote tevredenheid over den overtocht van 'den Atlantischcn Oceaan, die vol was geweest van onvergetelijke indrukken en noch 'ongemak noch vrees had veroorzaakt. Door vele passagiers werd verklaard, dat de vlucht een zuiver g©not was geweest en dat men geen last had gphad van zeeziekte. Het luchtschip was rustig voortgegleden, terwijl ver be neden de schepen op de gplven dansten. De heer en mevrouw Gregory Burowitsch, die voor het eerst den tocht meemaakten, spraken geestdriftig over hun indrukken Sir Hubert Wilkins liet zich uit in den- zelfden zin. Kolonel Nelson Morris merkte op, dat hij nooit op een stoomschip zulk een vlotten overtocht meegemaakt had. Mevrouw Cronse verklaarde, idat zij aan een tocht met een luchtschip verre de voorkeur gaf boven een vlucht met ©en vliegtuig. Dr. Walter Shèf, van het Rijks ministerie van Verkeer, meende, dat d reis tot Gibraltar ©enigszins onder het weer geleden had. Later echter was zij één buitengewoon genot geweest. De goede organisatie van den werktuigkundigen dienst had veel bijgedragen tot het prach tige succes van den tocht. Dr. Eckener heeft verklaard dat het luchtschip bij nauwkeurig onderzoek, ten einde eventueele reparaties te laten ver richten alvorens Woensdagavond a.s. naar Duitschland terug te keeren, geen enkele beschadiging vertoonde. Indien de weersgesteldheid gunstig is, zal het luchtschip reads Vrijdag of Za- a.s. te Friedrichshafen aankomen. Beetwortelsuikerfabriek failliet verklaard. De Gastelsche Beelwortelsuikerfabnek te Stampersgat is failliet verklaard, naar het „Financieel Weekblad" weet te mel den. Naar de „Maasb." van den raad van beheer der mij. verneemt is het faillisse ment aangevraagd door een harer bieten leveranciers, naar aanleiding van een vor dering van zeer eigen-aardigen aard', welke door het bestuur wordt bestreden en waar over eenige jaren lang is geprocedeerd. Tien mijlen boven aarde. Professor dr. Piccard, hoogleeraair in physica aan de Vrije Universiteit te Brussel, wil het volgend jaar trachten in een ballon tot een hoogte van tien jmijiem op te stijgen. In een gesprek met een correspondent van de „Daily Telegraph" wees profes sor Piccard er op, dat op die hoogfe de ter was, door de kracht van zijn heer lijke, sterke jeugd. Hij deed alsof hij boos werd, wanneer zij probeerde van hem los te komen en deed haar voortgaan en stilstaan en hem gehoorzamen en nam de airs aan van een echtgenoot en heer- schei". En de dame lachte van onvermeng de vreugde. „O, ik heb je lief, Paufpi als je zoo bent! Mijn mooie lieveling! Mijn hart smelt w©g van zaligheid, als ik zie hoe sterk je bent!" En Paul,, di© toonen wilde, dat het waar was, greep haar in zijn armen, snelde met haai* voort en zette haar bo ven op een hoog rotsblok, waar ze hem eerst met kusjes en met de verzekeringen harer liefde betalen moest, voor hij haar er weer af wilde tillen. En het was zooals zij zeide, eene gril van zijne dame, om het zoo den heelen dag. te laten blijven. Maar des avonds toen zij in Fluelen aankwamen, maakte het onzekere van zijne macht over haar en haar oneindige meerderheid van kennis, haar weer tot zijne koningin en Paul tot haai* onderdanigen slaaf. Al bekommerde zijn meester zich in het geheel niet om zijne brieven, Tompson dacht er wel aan en dien Maandag nam hij de gelegenheid te baat, om. naar Lu- cern te gaan, vanwaar hij terugkeerde met ©en heele stapel brieven, die Paul vond, toen ze den Biirgenstock weer be reikt hadden, na een nacht in Fluelen in atmosferische druk gelijk is aan negen tiende van de aard-atmosfeer. In zoon atmosfeer kan geen leven blijven bestaan, zelfs niet bij toediening van zuurstof. Om die mogelijkheid op te lossen, had hij besloten een dichte hut te maken, waarin een normale atmosferische druk zou blijven bestaan en de lucht, nadat ze door de jjienschelijke uitademing was be dorven, chemisch te vernieuwen. Om die hut met twee waarnemers te brengen op ©en druk van negen tiende van de atmosfeer is een spherische gallon noodig,, groot genoeg om belast te worden met slechts 100 G. gas per K.M.3, ter wijl op een minder groote hoogte een balion bijna 1300 G. per K.M.3 draagt. „De balion, die onder mijn leiding zal worden samengesteld," zeide professor Piccard, zal van katoen zijn met een be dekking van gummi en mag niet meer wegen dan 400 K.G. De hut zal ongeveer 3 M. lang zijn, terwijl de diameter van de ballon ruim 20 M. zal zijn. De hut zal van almimium zijn en zal 20 K.G. wegen. In den balion zal een kleine „electri- sche motor worden geplaatst." „Lang voor den grooten oorlog", ging professor Piccard voort, „was het bekend dat er een mysterieuze straling bestond; die men meent dat van cosmischen oor sprong is. Die straling bereikt de aarde uit de hoogere lagen der atmosfeer en heeft een veel grootere doordringende kracht dan die van de stralen voort komende uit radio-actieve substanties. Mijn plan is die uitstraling zoo dicht mogelijk bij haar bron to meten, dat wil zeggen op een punt waar ze nog maar weinig is gewijzigd door de aard-atmos feer. Die straling veroorzaakt een zwak electrisch geleidingsvermogen in de lucht en het zou gewenscht zijn dit te meten op een hoogte, waar negen tiende van de atmosfeer onder den waarnemer zou zijn dus op een hoogte van tien imijlen. Op de vraag wanneer hij dacht te ver trekken antwoordde de hoogleeraar: „Het volgend voorjaar. De weersge steldheid moet echter meewerken, zooidat we uitzicht houden op de aarde ©n niet naar de z©e worden gedireven. Voor de opstijging zullen vele uren noodig zijn, een uur wordt voor de waarnemingen ge bruikt en met de daling gaan weer ver schillende uren heen. Maar ook baj het dalen zullen, wij in staat zijn de werking van de straling „onder barometrische» druk te meten." Tot dusverre is een ballon nog, niet hooger gestegen dan tot acht mijlen. OVERZICHT. De herstel-conferentie en de pets. De builenlandsche bladen gaan zich te buiten aan bet doen van de meest uiteen- loopende voorspellingen over het verloop en de mogelijke resultaten der besprekin gen in Den Haag. De Engelsche bladen beoordeelen over een klein hotel te hebben doorgebracht. Dat was eene onderneming geweest, zij was geheel vervuld van kinderlijke vreugde over het kleine en primitieve van alles. „Onze picnic," noemde ze het tegen Paul, maar dan toch eene uitstekend voor bereide picnic, daar Anna alles had mee genomen voor het doorbrengen van den nacht, wat een sybariet maar begeeren kon. O, hoe gelukkig waren ze geweest. De koningin was uitermate gevoelig jegens haar slaaf en had hem meer dan ooit be koord. En hier op den Bürge&stock' st Kr- den zijine brieven hem flan, toen hij de ka mer binnentrad. „Die vervloekte gedienstigheid," zei hij bij zichzelf, aan Tompson denkend. Hij wilde aan geen ander bestaan her innerd worden, alleen denken aan den he- melschen droom, die hij nu genoot. O, zij waren allen wel heel werkelijk en stoffelijk deze brieven, zoo echt van de aarde. Een wias er van zijn moeder. Zij hoopte dat hij genoot vah Lucern en. zij verlangd® Waar zijn terugkeer. Zij ver wachtte, dat hij ook brandde van- verlan gen naar huis en naar zijn paarden en naar zijn honden. Allen maakten het goed; zij,* zijn vader en zij waren aan het verhuizen naar de stad, naar hun huis in Berkeley Square, waar zij tot 't eind van Juni dach ten te blijven en er werden a[ groote toe bereidselen gemaakt voor zijn verjaardag, eind Juli, die gevierd zou worden op~Ver- dayne Place. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1