Uit den Westhoek. Stadsnieuws. Sport. ProViBcienieuWs DROOM EN WERKELIJKHEID. In Rilland staat een huis 1 Een akelig, naar, vervelend, gevaar lijk huis. N.l. aan de spoorlijn Vlissingen— Roosendaal, en wel precies naast den overweg, dien de directie der Spoor wegen zeer onverstandig op een kwa den dag niet meer deden bewaken. Dat huis heeft in samenwerking met andere „dingen" al heel wat op het ge weten. O.a. 4 dooden, op een zonni- gen Pinkstermiddag, die tot zingen en jubelen, tot blij-zijn, noodde.... ge maakt. Om van andere ernstige feiten niet nog weer te spreken. Toen geheel Nederland over het bloedige Pinksterfeest bij Rilland ril de, toen een Kamerlid den minister op het schrikkelijk gebeuren attent had gemaakt, toen wederom door de zeer verantwoordelijke autoriteiten in den lande in keurige termen was ge zegd, dat er geen gronden aanwezig werden geacht om tot bewaking van den overweg over te gaan, toen.... viel het oog op 't huis. Op hèt huis van Rilland, dat zoo uiterst geslaagd met Heer Dood had samen gewerkt, door Heer Dood voor de automobilisten, uit Brabant ko mend, te verstoppen. De minister zegde toe Mr. Dood een troef uit de handen te willen nemen door zijn schuilplaats, het huis,, te willen doen afbreken. U let op dat „willen", nietwaar? Want voor een minister en voor iederen ambtenaar van zijn departe ment is het van de hoogste beteeke- nis. Het vormt n.1. het trait d' union tusschen de overweging en de daad en het heeft altijd een afmeting, die niet voor de poes is. Het trait d' union „willen" van een goed particulier is doorgaans kort en dus niet deftig, dat van een minister lees ambtenaar erg lang. Dit houdt nauw verband met de „bon ton" enmet de slaapzucht die in onze departementen beide gehuldigd worden. Het trait d' union inzake het huis te Rilland mat voorloopig een dikke 2 maanden, en dies stond het als tra want van den Dood ook Zaterdag j.L weer te zijnen dienste. Een Belgische auto naderde den reeds ook in België beruchten over weg. De inzittenden maakten hem tof onderwerp van gesprek en zij beslo ten, teneinde geen enkel risico te ne men, zeer langzaam, bijna stapvoets, te rijden. Heer Dood, die zulks zag, lachte achter het huis in zijn (neen niet in z'n baard).... doch in zijn scherpe kin, wetend dat juist de langzame rijders, dank zij het huis, hem tot prooi vallen. In den tijd, dien de automobilisten noodig hadden om (zeer langzaam) het gedeelte weg-zon- der-uitzicht-te nemen, zag hij kans een trein te laten naderen 1 De rest leze men onder „Provin cie-Nieuws". In den afgeloopen nacht droomden we, dat B. en W. van Rilland-Bath het navolgende rekwest aan den jninister van Waterstaat zonden: „Het dagelijksch bestuur der ge meente Rilland-Bath, kennis genomen hebbende van het jongste ongeluk op den bekenden onbewaakten overweg in deze gemeente, overwegende dat nog geen uitvoering werd gegeven aan de minisfrieele beslissing om door af braak der wachterswoning het uitzicht ter plaatse te verruimen en de vei ligheid te vermeerderen, verzoekt Zijne Excellentie aan de hand van art. 179 der gemeentewet (tot de taak van B. en W. behoort de zorg, zoover van hen afhangt, voor de instandhouding, bruikbaarheid, vrijheid en veiligheid der publieke wegen enz.) machtiging om de afbraak van bedoelde woning van gemeentewege te doen geschieden. Het bestuur verzekert zijne Excellen tie dat binnen 48 uren, nadat deze machtiging zal zijn verleend, de, het uitzicht belemmerende, en daardoor gevaar opleverende woning, gesloopt zal zijn". Zooals gezegd: we droomden dat B. en W. van Rilland-Bath bovenstaand rekwest den minister deden toeko men. Doch niet iedere droom behoort tot de onmogelijkheden! En dan eindigt hij met te vragen welk het doel is, dat Nederland en België moe ten nastreven. „Wij hebben het vroeger nog gezegd. Het is goede en duurzame betrekkingen te scheppen met onze buren van het Noor den die nu reeds honderdduizend hunner lamdgenobten op ons grondgebied geves tigd zien, terwijl anderzijds het ook in het belang is dat de kleine staten vooral als ze veel K.M. grens gemeen hebben, zich verstaan over alles en nog wat. Wij zijn gescheiden in de 16e eeuw om godsdienstredenen. Die bestaan niet meer al hebben ze ook nagewerkt tot in 1830, toen de mogendheden meenden de 17 Ne derlanden in 1815 weer te kunnen herstel len. Maar de godsdienstkwestie is niet meer acuut. Wij zien inderdaad de strij dende confessioneele opvattingen zich in Nederland verstaan over de regeering des lands. Daarin spelen de Katholieken de hoofdrol. Waarom zouden dezen met een Katholieken buurman zich ook over an dere vraagstukken niet kunnen verstaan? Het woord is aan de toekomstige regee ring Ruys de Beerenbrouck." Inbraak. Vermoedelijk door insluiting hebber inbrekers zich toegang verschaft tot het perceel Boompjes 23, te Rotterdam, waar zij de aldaar gevestigde kantoren der firma Peterson en Hauchmann, graanfac- tors en van de firma Zuur en van Duyu, assuradeuren, hebben dooizocht. In het kantoor van eerstgenoemde firma is tever geefs gepoogd de brandkast te openen. De lessenaars, die werden opengebroken bevatten niets dat voor de inbrekers vau waarde was. In het kantoor der fiima Zuur en Van Duyn hebben de inbrekers in een der lessenaars een sleutel van den brandkast gevonden Zij hebben daarmee de brandkast geopend, en daaruit f 2400 aan bankpapier ontvreemd. De vreemde ziekte. Te Rotterdam is besloten, dat de medici aangifte aan den G. G. D. zullen doen van aile ziektegevallen, die zij als alastrim of witte pokken meenen te herkennen. Er is nu ook een verdacht geval uit Billegersberg aangegeven. De G. G. D. is er terstond op uitgetrokken om te on derzoeken of hier werkelijk van alastrim sprake is. Inmiddels heeft de inspecteur van de volksgezondheid aan ieder, die me' de besmettingshaard in aanraking is ge weest, aangeraden zich te laten vaccineeren of revaccineeren. Ook te Leiden heeft zich een geval van Alastrim voorgedaan bij iemand, die in het Westland was geweest en daar in aanraking was gekomenmetRotterdammers. Het schandaal te Brussel. Het Brusselsche park.'t heeft ten laste van den Nederlandscken toerist, die het graf van den Onbekenden Belgischen Sol daat te Brussel heeft onteerd een bevel tot aanhouding uitgevaardigd. De juiste naam welke ook aan den Nederlandscken gezant is medegedeeld, is P. K. wonende te Wassenaar candidaat in de medicijnen. De tegen hem ingestelde rechtsvervolging steunt op artikel 435 van liet Belgisch Wetboek van Strafrecht betreffende schen ding van graven, welk artikel in straffen voorziet loopende van een maand tot een jaar gevangenisstraf en 26 tot 200 francs boete. De lieer P. K. heeft onmiddellijk het hotel, waar hij logeerde verlaten en de nasporingen zijn vruchteloos gebleven, zoodat vermoedelijk bij verstek een ver oordeeling zal worden uitgesproken. E i n d e 1 ij k Thans heeft ook de heer Colijn zijn benoeming tot lid van de Tweede kamer aangenomen. Alle gekozenen hebben dus hun benoeming aangenomen. De heer Colijn zal in de Eerste Kamer worden opgevolgd door jhr. S. van Citters, gewezen commissaris der Koningin in de provincie Gelderland. Moord. Zaterdagavond is te Heerlen een moord gepleegd. Een viertal mannen die een groot gedeelte van den avond met elkaar hadden doorgebracht, kregen over onbe- teekenende kwesties oneenigheid. Zij gin. gen ten slotte naar een café gelegen aan de Bonstraat, even voorbij de kom der gemeente en begonnen daar opnieuw te twisten. Daarna begaven zij zich weer naar buiten waar hel wederom tot een woordenwisseling kwam. Een hunner de 28-jarige D. Dink heeft waarschijnlijk in een dollen aanval van woede zijn jacht geweer dat hij over den schouder had hangen, gegrepen, en dit op zijn drie kameraden gericht en een schot gelost Hevig verschrikt stoven zij uit elkaar. De 44-jarige mijnwerker Jan Sillem kreeg een schot hagel door het schouderblad Or. Drekel die aanstonds ter assistentie werd geroepen constateerde, dat de maD onmiddellijk was overleden. De marechaus see te Nieuwenhagen is er te 6 unr in geslaagd den man aan te houden. Hij had zich daar in het lijkenhuis verscholen. Het slachtoffer laat een vrouw en zes kinderen achter. De dader woonde sinds eenigen tijd te Amstenrade. De sprekende film. De Iheei'en Squire en Mamm, film-opera teur en geluid-tecluniker van de Amerikaan scJie Fox-sprekende-film-ooderneming wa ren Donderdag in Vlissingen gearriveerd teneinde daar en in andere plaatsen van Zeeland een sprekende fikri op te nemen. Door onvoldoende voorbereiding, en ook tengevolge van bet slechte weer kon in de Scheldestad1 slechts een enkel, en niet eens belangjrijk, onderwerp voor de movietone worden vastgelegd. Zeer ont moedigd door dezen tegenslag en door het verlies aam geld (de heeren hebben psr dag circa f200 onkosten) zakten de film- maninen, met hun speciaal voor hun ver blijf ingerichten auto, Zaterdagmiddag naar Goes af teneinde te trachten alhier meer resultaten te bereiken. Ook in Goes dreigde echter de opname te mislukken, want de afspraak iinzake het optreden van het Zuid-Bevelandsche a Cappella Koor was slechts een zeer vage geweest. Dra na hun aankomst hier ter stede bemerkten de Fox-menschen, dat althans van een op treden vain dit koor Zaterdag niets meer zou kunnen komen. Zij besloten daarop te trachten een opname op Zondag te verzekeren, en op typisch Amierikaansche wijze trokken zij met de hulp van enkele bereidwillige stadgenooten aan het onder handelen. De heer Tammim@a bleek dra bereid zijn koorleden op te roepen en ook de heer Mazure uit Middelburg zegde na eenige aarzeling toe zijn groep dansers Zondag te 10 uur naar Goes te brengen. De moeilijkheden die ten slotte restten waren de plaats der handeling en.... de toestemming, van den burgemeester indien de opnamen op den publiekcn weg, gemaakt zouden moeten worden. Eerst namen we met de operateurs esn kijkje in den tuin van het Schuttershof. Daar herinnerden tal van getimmerten evenwel nog aan Nijtengo IV en die hee ren vohden de plaats niet beantwoordend aan de gestelde eischen. Van het Schut tershof ging het naar een tweede besloten „gelegenheid", n.l, naai" de binnenplaats van het slot „Ostende", doch ook deze werd afgekeurd. „We moeten een typisch- Hollandschen achtergrond hebben, aardige gevels, een rustig hoekje". De Beestenmarkt en de Wijngaardstraat bekeken de beide vaklieden met een film- technischen blik, later de Kleine Kade. De laatste werd tot film-terrein gepro moveerd. j De geleider trachtte de heeren te over tuigen dat het zeer moeilijk zou zijn op die plaats* op een Zondag te „werken" met zingiende en dansende menschen. Hij over woog: „Zou de burgemeester z'n toestem ming wel verleenen." En hij deelde zulks zijn gezelschap mede. Op echt-Amerikaan- sche wijze werd daarop gereageerd1: „Per mission Well Surely... why not?Surely!" Het bleek ondoenlijk de Amerikanen een kijkje te geven in de Hollandsche men taliteit, die door een gedeelte van onze bevolking op Zon- en feestdagen gecul tiveerd wordt. Zij redeneerdfen maar steedis: „Wij werken toch als eerlijke menschen. We zijn hier gekomen om te werken. Dus: werken we morgen." De geleidei* stelde zich per telefoon in verbinding met het hoofd der politie, en dit was zoo bereidwillig persoonlijk met de film-menschen te komen spreken. De burgemeester overtuigde zich dat het niet iin de bedoeling had1 gelegen om op Zondag te filmen, dat er sprake was van een force majeure, dat zijn verbod de film- ondennemers belangrijke schade zou op leveren en Goes een prachtige reclame zou onthouden. Burgemeester Hajcnius verleende toe stemming Gistermorgen te 10 uur traden het Zuid- BeveJandsche a Cappella Koor en de leerlingen van den heer Mazure uit Mid delburg voor de sprekende film op. Te 9 uur reeds had men de movietone-car naar de Kade gereden, en gedeeltelijk van den inhoud ontlast. De heer Squire stelde zijn filmapparaat op, verbond het met kabels aan de electrische instrumenten in den auto, en de heer Mainn plaatste de micro phone, die het geluid zou opvangen en ver der leiden. Voordat de artisten arriveerden bevonden zich op de Kade al tal van be langstellenden, die met interesse de ver schillende technische voorbereidingen gade sloegen. Gelukkig was de politie aanwe zig om het terrein af te zetten en om al te nieuwsgierigen op een afstand te hou den. Te gjoecl 10 uur nam het filmspel een aanvang. Even repeteeren hoe de zingen den en dansenden zich hadden te bewe genen toen werd het opname-apparaat in werking gesteld. Met behulp va® collega S. Smeding uit Middelburg, die de aanwijzingen van den Fox-operateur den uitvoerenden over bracht, werden voor het menschelijke oog en oor alleraardigste resultaten verkregen. Na een uur jachtig werken was een spre kende film van Goes van 600 M. lengte opgenomen. De technici betuigden zich hoogst voldaan over de voorloopige resul taten, over de medewerking van het pu bliek en over de zorgien der politie. Heden reeds is de f ilm naar New York waar hij ontwikkeld zal worden, verzon den e« over 3 weken kan de eerste ver- tooning in Tuchinsky in Amsterdam wor den tegemoet gezien. Behalve in onze hoofdstad zal dë Goe- sche sprekende film in alle belangrijke plaatsen van de wereld draaien. Een geweldige reclame voor Goes als touristen-stad heeft het levenslicht gezien. Het verheugt ons bovenmate dat burge meester Hajenius deze reclame direct naar waarde wist te schatten en dat hij zijn me dewerking op zoo juiste wijze verleende. Dank zij zijn toestemming kreeg Goes de primeur van dezen jongsten vorm van reclame voor Zeeland, kon in Goes we derom gelukken wat elders in onze pro vincie op een fiascoi uitliep. Daar we van het geheels verloop van deze kwestie getuige waren, en omdat we meer oog hebben voor een zekere Holland sche mentaliteit dan de Amerikanen, kun nen we hier de zoo gewaardeerde hulp van burgemeester Hajenius onmogelijk ver zwijgen. Hij kent de belangen van Goes en hij weet flink en practisch- voor ze op te komen. De film-operateurs waren zoo enthou siast' over deze eerste opname en over de medewerking, van verschillende zijden on dervonden, dat zij toeze'gden in Septem ber wederom naar Goes te zullen komen. Dan zullen verschillende andere Zeeuw- sche „aantrekkelijkheden" in beeld en in toon worden gebracht, o.a. het oesterbe- drijf van de heeren Vlaming in lerseke. Zaterdagmiddag werden reeds de voorbe reidende stappen daartoe gedaan. De Z. L. M In de jongste vergadering van het dagelijksch bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij is medege deeld, dat het boekhoudbureau dei Z. L. M. thans 101 leden heeft. Gewezen werd op de noodzakelijk heid, dat de eendenjacht een volgend jaar, vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen, eerder geopend wordt. Besprekingen werden gevoerd om trent de houding van de importeurs van landbouwwerktuigen, die een ver- eeniging hebben opgericht, als uitvloei sel waarvan dit jaar niet is uitgeko men op de tentoonstelling te Goes. Het dagelijksch bestuur zal overwegen, welke stappen in dezen gedaan kun nen worden. De Land- en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem heeft enkele verte genwoordigers in de commissie voor het landbouwhuishoud onderwijs be noemd. De in 1930 te Hulst te houden ten toonstelling zal worden gehouden op een Vrijdag en een Zaterdag. Ten aanzien van de begrooting van het Kon. Nederl. Landbouw-Comité zullen inlichtingen gevraagd worden, wat de drie centrale landbouworgani saties hebben gerapporteerd omtrent de Nederl. Landbouw-Handelskamer. Zoo mogelijk zal een excursie wor den georganiseerd voor de op 27 September te Meppel te houden ten toonstelling. De vergadering vereenigde zich met de voorstellen van de Arbitrage-com missie voor den aardappelhandel. Besloten werd, voorloopig niet in te gaan op het verzoek van het Koloni aal Boerenveefonds om arbiters voor te dragen. De overeenkomst met Purfina zal worden opgezegd en getracht zal wor den, een nieuw conti act voor levering van bezine af te sluiten. Goedgekeurd werd, dat de admini stratie der Zeeuwsche Coöp. Aankoop- vereeniging bij de Z. L. M. blijft. Een commissie zal worden ingesteld ter bestudeering van het rapport-Werk loosheidsverzekering. Roofoverval Toen de aannemer Wolse uit Ellewouts dijk Zaterdagochtend' omstreeks half ze ven naa«' een door hem uit te voeren dijk werk vam den Noord-Bevelandschem pol der wou gaan, werd hij onder Kattemdijke aangerand door M., uit Goes. Deze wierp hem tegen den grond, trapte hem eenigo malen tegen het hoofd en beroofde hem van een portefeuille met ongeveer f600. De heer W. is ernstig aan het hoofd ge wond en naar het gasthuis je Goes over gebracht. De aanrander, een vroegere ar beider van den aannemer, zal geweten of vermoed hebben, dat de aannemer geld bij zich had om zijn werklieden te betalen. Na het volbrengjen van zijn daad nam M. de vlucht. De gemeente-politic in We- meldingie hield hem echter demzelfden dag reeds aan. M. had circa f50 bij zijn ar restatie op zich. Hij ontkende aanvankelijk iets jnet de aanranding uitstaande te heb ben, doch na een langdurig verhoor viel hij door de mand', en legde hij een volle dige bekentenis af. De rest van het ge roofde geld heeft de politie in den grond tusschen Wemeldinge en Kapalle terug ge vonden. M. is ter beschikking van den bur gemeester van Kattemdijke gesteld, en he den naai" het huis van bewaring in Mid delburg overgebracht. De toestand van den heer Wolse is niet onrustbarend. Geslaagd. Mej. C. C. Verburg alhier, slaagde te Vlissingen voor het examen Engelsche handelscorrespondentie, afgenomen door de Ven', van Leeraren in de handelsweten schappen. Zoek. Een inwoner van Den Haag, die eeni- dagem in Goes verblijf hield, zond 25 Juli een aangeteekenden brief naar zijn vrouw in Den Haag. Tot nu toe is de brief niet terecht gekomen. Ten postkan tore alhier wordt een onderzoek ingesteld. We zullen er wel niet op behoeven te wij zen dat het zoek geraken van een brief niet altijd met fraude verband houdt. Ontmoeting. Tegenover hotel Zoutkeet, waar vier straten elkaar vredig en geruischloos ont moeten, had Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur een ontmoeting van meer luidruch- tigpn aard plaats. Toen n.l. een vracht auto, die de bedoeling bad het smalle straatje naast de Zoutkeet te negeeren, de Opril wilde bestijgen, werd het vehikel in deze poging gedwarsboomd door een trapfiets, welke zich op hem wierp. De groote broer van het tweewieiertje stopte onmiddellijk, doch niet voordat uiterlijke kenteekenen van den aanval waren aange bracht. Een normale fiets toch pleegt 2 rechte ronde (men neme de aanduiding voor lief) wielen te hebben, het vehikel, hier bedoeld, kwam uit den strijd met wie len, die een kubistisch teekenaar konden inspireeren tot een bijna voltrokken zons ondergang. De jeugdige belijder van het rjjwiel stond bleek, doch overigens onverlet naar de vormverandering van zijn karretje ite kijken. En met hem tientallen Zaterdag- sche Goesenaars, die in hun huizen slechts op het eerste teeken van ongewoon leven schenen te hebben gewacht om gezellig onder den blooten hemel te vertoeven. Blijkens uitlatingen van waarnemers had de vrachtauto tot op het oogenblifc der ontmoeting langzaam gereden en een aantal meters vóór het gevaarlijke straatje het gebruikelijke gebrul doen hooren. De jeugdige wielrijder zou ditmaal wet telijk en ook volgens de publieke opinie in overtreding verkeerd hebben. Het eerste komt zeer veel, het laatste maar al te weinig voor. Vandaar deze ver melding. Tusschen den eigenaar van den auto, W. uit Ks'uinimgen, en den wielrijder H. uit 's H. Hendrikskinderen, is een schik king getroffen over de aangerichte schade. Op stap. Nabij het station te Vlissingen werd doo«" de politie een jongen uit Goes aange troffen, die zich op een vrachtauto tus schen de goederen had verborgen en mede naar Vlissingen was gereden. De jongen werd door een ingezetene uit Goes mede teruggenomen en weder onder het ouder lijk gezag gesteld. Gevonden voorwerpen. In Juli zijn aan het bureau van politie onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven Twee kindertaschjes met inhoud, drie rozenkransen, drie portemonnaie's met inhoud, twee koperen gewichten, een gou den broche, een vulpen, twee winkelboe- ken, een boodschaptasch, een huissleu tel, een heerenhoed, een tafelkleed, vier mus schenklemmeneen lederen riempje, twee gespen met lint, een sjaal, een gou den oorhaak van een brilmontuur, een dameslijfje, een paar gymnastiekschoe nen, een leesboek, een badschoen, een paar handschoenen, een zilveren broche, een zweep, een duimstok, een zakdoekje, twee rijw'ielbelastingTnerkcn 1928, een ijzeren bout, een contact sleuteltje, een badmuts, een kussen, een ceintuur, een gouden ring, een spoorboekje met an sichtkaarten en drie handschoenen. KORFBAL. De stand der competitie van den Z. K. B. is als volgt: Zuid-Beveland en Walcheren. Zeel. I 7 4 2 1 10 18-16 1.42 D.O.S. 6 4 1 1 9 22-9 1.50 V.I.O.S. 7 4 1 2 9 22-15 1.28 E.L.T.O. 8 2 5 3 7 21-19 0.87 Zeel. II 7 0 5 2 5 9-12 0.71 V.V.C. 7 1 0 6 2 11-32 0.50 De stand der competitie van den Z. K. B. is als volgt: Zeeuwsch-Vlaanderen. Rapide 4 4 0 0 8 13-1 2.- Seolto I 4 3 1 0 7 29-4 1.75 T. S. C. 6 1 2 3 4 7—18 0.66 Seolto II 6 0 1 5 1 4—30 0.16 Zaterdag 10 Aug. worden drie zéér belangrijke wedstrijden gespeeld, n.l.: Te Vlake: Zeelandia I—D. O. S. 6 uur, scheidsrechter de heer Kram. Te 't Zand: V. L O. S.-E. L. T. O. 6 uur, scheidsrechter de heer Blomaard. Te Terneuzen: S.E.O.L.T.O.Rapide 51/2 uur, scheidsrechter de heer Van der Heli. De doodende dverweg. Andermaal is bij wachtpost 20A na bij Rilland een ernstig ongeluk ge beurd op den onbewaakten overweg. De sneltrein 138, die om 12 uur Zater dag dezen overweg in de richting Vlis singen passeert, was deze plaats op ongeveer 15 M. genaderd toen plotse-

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2