Grinnik-Pilletjes ProVincienieuWs Gemeogd NieuWs. 6 Verontwaardigde huiseigenaar: „Jehebt de badkamer behangen met het papier dat ik voor den salon heb uitgekozen en den salon met het papier voor de badkamer! Wat denk je hieraan te doen?" Behanger: „Ik weet het niet, mijnheer! Ik zou het bad voor u in den salon willen plaatsen maar dat is eigenlijk een werkje voor dien loodgieter!" Rechter: „Dus je wil't beweren, dat je slechts in d.ien sigarenwinkel hebt inge broken om een sigaar van 15 cents machtig te worden? Wait deed je dan aain de brandkast?" Beklaagde: „Daar wilde ik de vijftien cents in leggen!" Echtgenoot (tegen zijn vrienden): „Ja mijn vrouw was naar haar moeder vertrok ken met het plan er een week of zes te blijven. Maar ik heb gjemaakt, dat ze bin nen een week al weer bij me terug was. Weet je wat ik gedaan heb? Ik heb haar iedenen dag een courant gestuurd met een stukje eruit gjekniipt en ze was zoo nieuws gierig om te weten, wat ik voor nieuws voor haar voor haar verborgjen hield, dat ze na vijf dagen al naar huis kwam!' „Ik wil nooat meer een bontmantel dra- gen|" „Waarom niet?" „Ik was gisteren in den dierentuin en toen gooide er een klein jongetje apen- nootjes naar me toel" De Prins: „Honderd francs voor een perzikl De perziken moeten wel erg schaarsch zijn dit seizoen!" De ober: „Niet de perziken zijn schaarsch, koninklijke hoogheid, m aar prinsen!" Moeder: „Ik vind, dat je aan veel te veel jongelui kennis hebtl" De dochter: „Ik zou er met één tevre den zijn, moeder, als u er een kon vinden, die een motorfiets, een auto, een roeiboot en voldoende geld heeftl" I De bruid„Ik denk zoo over mijn moe der, hè| Ze zal me zoo missen!" Vriendin: „Maak je daar maar gpen zorgen over, beste] Je moeder heeft je langier bij zich gehad dan een moeder haar dochters i^woonlijk bij zich heeftl „Mijn dokter zei me, dat ik een sober der leven moest lijden!" „Je hebt hem zeker niet au sérieux genomen?" „In het eerst niet: maar toen ik zijn rekening kreeg, begreep ik, dat hij gelijk had I" Willy vier jaar oud was vreese- ondeugpnd geweest en daarom was vader genoodzaakt, haar voor hij naar kantoor ging eens goed onder handen te nemen. Dat zijn strafpredikatie indruk had ge maakt, bleek toen hij thuis kwam. Willy was in de gang en haar moeder boven. „Moeder," riep ze beleefd maar koel, „uw man is thuis] decade 1'/, pCt. boven normaal. De groot ste afwijkingen kwamen voor op den 8en met 4, pCt. beneden normaal en op den ülsten met 5 pCt. boven normaal. De gemiddelde maximum en minimum waren '/a P'-"- boven normaal. In de Se dekade kwam nachtvorst voor, die vooral in het Noorden van het land schade deed aan de gewassen. De neerslag was over het geheele land onregelmatig verdeeld. Het tekort in de Noordelijke provincies 4560 pCt. In Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland, Oost Brabant en Noord-Limburg 8545 pCt In Zeeland 5—10 pCt. In West-Brabant ongeveer 15 pCt. In Zuid-Limburg on geveer 20 pCt. In de tweede dekade viel zoo goed als geen regen. Het aantal uren met zonneschijn bedroeg te De Bilt 240 tegen 296 normaal. Een kind verbrand. Gisteravond omstreeks halfelf is een kindje van 10 maanden van de familie F. W. Beeke te Baarn verbrand. De moeder was even op bezoek bij de buren, terwijl de vader beneden de krant zat te lezen. Hij was in de loop van den avond nog een paar maal boven geweest om naar het kind te kijken. Om hall-elf be gon het kind te gillen, waarom de vader de moeder ging roepen. Op hetzelfde oogenblik kwam een der oudste kinderen vertellen, dat op de slaapkamer van het jongste kind brand was. Hierop vloog de vader naar boven, doch hel was te laat Het kind was reeds verbrand. Naast het ledikantje van het kind stond een tafeltje, waarop een petroleumlampje brandde. Het kind is blijkbaar gaan spelen met het kleedje, dat onder het lampje lag, het lampje is in bed gevallen, waar door dit in brand is geraakt. In dezelf. de kamer lag ook een kind van ruim 4 jaar te slapen. De bekende koordirigent Nico van der Linden is naar Amerika vertrokken ter bestudeering van de sprekende films. Hij wordt vergezeld door den heer Benj. Italianer, die een studie zal maken van hef organisatiewezen op koorzanggebied. Eerste Zeeuwsche Klompenbeurs. In tegenwoordigheid van den com missaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, heeft Woensdagmiddag het lid der Tweede Kamer, A. N. Fleskens te Clinge, in Z.-Vlaanderen, de eerste Zeeuwsche Klompenbeurs geopend. Er is ook een machinaal bedrijf in werking gesteld. Het dorp was in feestdos gestoken. Burgemeester. Tot burgemeester van Hontenisse is benoemd de heer mr. R. R. J. Lam- booy, advocaat en procureur te Hulst. Het stadhuis te Middelburg. De restauratie van het raadhuis te Middelburg kwam volgens het ge meenteverslag over 1928, in 1927 groo- tendeels gereed. Alleen restte ngghet plaatsen van het naar klei-model van den beeldhouwer L. Zijl te Bussum gemaakte beeld in zandsteen, voor stellende Maria van Bourgondië. Dit beeld kwam in Mei 1928 gereed en werd tegen hef einde van die maand in de middelste nis van den Choer- foren geplaatst. Door B. en W. werd aan de Monu mentencommissie advies gevraagd over een bouv/aanvraag voor een winkel huis met bovenwoning in de Noord straat tegenover het stadhuis, waar voor omzichtigheid geboden was. Eeni- ge wijzigingen in het bouwplan werden voorgesteld, waardoor de gevel rusti ger werd en alhoewel contrasteerende met den gevel van het raadhuis aan dezen volgens het oordeel der com missie geen afbreuk zou doen. Het bleek, dat de voorgestelde wijzigin gen door het gemeentebestuur waren overgenomen en als voorwaarde aan de bouwvergunning verbonden. COLIJNSPLAAT. In Juli zijn in gekomen: Jan de Smit, van Bergen op Zoom; Abraham Verburg, van Sfa- venisse; Teuna Leeuwestein, vanSlie- drecht; Adriana H. Dorst, van Sta- venïsse. Vertrokken: Bastiaan A. Verburg, naar Kortgene; Agatha H. Schraven, naar Vlissïngen; Martina den Toon der, naar Middelburg. ELLEWOUTSDIJK. Woensdagmor gen vergaderde de raad dezer gemeen te, nadat de vergadering op Maandag j.l. wegens onvoltalligheid niet door kon gaan. Afwezig de heer Verheijke. Na de behandeling der ingekomen stukken en het toestaan aan een in gezetene van ontheffing der honden belasting, werd een commissie van on derzoek voor de gemeente - rekening 1928 benoemd. De .aangeboden reke ning sluit met een batig saldo van f 1126,30, terwijl het batig saldo over over het vorige jaar f 2708,bedroeg. Het verzoek om eervol ontslag tegen 1 Sept. van den onderwijzer De Kra mer werd aangehouden tot de vol gende vergadering, omdat de raad eerst wilde verzekerd zijn tegen dien datum een plaatsvervanger te hebben. De pensioengrondslagen van burge meester, secretaris en veldwachter wer den vastgesteld op hunne resp. trac- tementen. Op het verzoek der Gezond heidscommissie tot onbewoonbaarver klaring van een perceel, ging de raad niet in, daar bedoeld perceel reeds een jaar lang als kolenbergplaats ge bruikt wordt. De raad sprak de wen- schelijkheïd uit, den ligger der we gen en voetpaden te wijzigen, omdat verscheidene wegen, die nu verhard zijn, niet op den ligger voorkomen. Het verzoek van Ged. Staten om een ambtenaar voor het bouw- en woning toezicht te benoemen, zal in overwe ging genomen worden. HANSWEERT. De Spaanscheiboof Jupiter", komende van Buenos Aires naar Antwerpen, is alhier gestrand. Gisteren is de boot met behulp van 4 sleepbooten vlotgekomen. Het motorschip „Johanna", met haring van Scheveningen naar Gent, is gistermorgen nabij Hoedekenskerke gezonken. De bemanning wist zich in de boot te redden. De rijksklerk F. P. A. J. Ver gouwen te Etten Leur, wordt van 5 tot en met 24 Aug. a.s. gedetacheerd ten kantore van den Ontvanger der Directe Belastingen alhier. KATS. In Juli zijn vertrokkenCor nells J. van Hee, naar Wissenkerke; Jan Platschorre, naar Noord-Amerïka. RILLAND BATH Gisteren vergaderde de Raad voltallig. B. en W. deelen den Raad mede, dat zij met Ged. Staten een uitvoerige correspondentie hebben gevoerd aangaande den aard van het overleg met den Inspecteur der belastingen dat dit College wil voor de vaststelling van bet vermenigvuldigingscijfer. Steeds duidelijker wordt dat Ged. Staten hier een te grootse invloed voor den Inspecteur opeischen. B. en W. erkennen de waarde van de raming door den Inspecteur, doch zijn van oordeel dat het overleg zich niet kan uitstrekken tot de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer zelf, dat de raad te bepalen heeft. De raad gaat met deze zienswijze ac- coord en is van oordeel dat niet verder kan worden gegaan dan dit jaar geschiedde De raad besluit na eenige discussie de teermachine te verhuren aan den heer De Wilde, aannemer te Middelburg, tegen den prijs van f 25,per week, terwijl alle voorkomende onkosten voor rekening van den huurder zijn. Ten behoeve van een te houden bazaar van de orgelcom missie der Ned. Herv. kerk worden drie leeg staande lokalen der O. L. school te Rilland afgestaan, tegen een vergoeding van f 2,60 per dag. Het salaris van den directeur der gasfabriek wordt bepaald op f 4000,— plus vrije woning vuur en licht. Het zekerheidsbedrag door hem te stellen wordt bepaald op f 1000, De jaarwedde van den Secretaris der Gascommissie wordt bepaald op f150. Het verhaal van de pensioensbijdragen van de ambtenaren in dienst van het gas bedrijf wordt geregeld. Aan de Vereeni- ging tot bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders wordt een voorschot uit de gemeentekas verstrekt groot f15000 voor den aankoop van de perceelen D 71 en 72, groot 4 H.A 70 cA. Een regeling van de gastarieven wordt voorgesteld. Aangeboden wordt de gemeenterekening over 1928. De gewone dienst geeft aan inkomsten van f 66653,99$ aan uitgaven f 61961,76-J- alzoo een batig slot van f 3692,28. De kapitaal dienst vermeldt aan Inkomsten f 30566,47J aan uitgaven f 20797,08 derhalve een batig slot van f9709,39J. In de commissie tot nazien der rekening worden benoemd de beeren Blok en Weststrate in die van bet Burgelijk armbestuur de beeren David en Van Boven. Het Kohier der belasting op de ongeborende eigendommen wordt vastgesteld over 1928 met een bedrag groot f 906,20'/3. Aan G. v.d. Giiek wordi een half jaar ontheffing hondenbelasting verleend. SCHORE. In Juli zijn ingekomen: 11, P.a. J.a. Moerings, dienstbode, van Hansweert19, Marina Paauwe, dienst bode, van Rijswijk (Z.-H.); 8, G. H. Diepenhorst en gezin, koopman, van Rotterdam; 24, M.a. R.a. Herwegh, dienstbode, van Graauw. Vertrokken: 9, J. Schoonakker en gezin, arbeider, naar Terneuzen; 22, W.a. A.a. Weststrate, dienstbode, naar Hansweert; 31, Marina Paauwe, dienst bode, naar Goes. Door de Commissie van Toe zicht is benoemd tot boekhouder van de Zuid-Bevelandsche gascentrale „Oosteinde", de heer W. M. Snoep alhier. WEMELDINGE. In Juli zijn ingeko men: A. Daane, van Kattendijke, naar Nieuwendijk C 96; J. van de Velde en gezin, van Goes, naar den Val A 112; E. Hummel, van Vlagtwedde, aan boord H. Schipper, van Wol- phaartsdïjk, naar N. Achterweg B 269 D. van Dijk en gezin, van Pernis, naar W. Kanaaldijk C 4b; Joh.a. Kloet, van Wolphaartsdijk, naar Dorpstr. B 187. Vertrokken: H. Schapelhouman,naar Steenwijk, Gasthuislaan 6; Chr. J. ten Hoeven, naar Terneujen, Steenkaplaan 110; Joh.a. Warendorp, naar Rotter dam, Kreekweg 115; P. Kole, naar Kruiningen A 155; M. J. de Dreu en gezin, naar Goes, Schengestraat 65; Wed. F. de Mul—Glerum, naar Yer- seke, Wijngaardstraat B 256; J. A. Boogert en gezin, naar 's Gravenhage- Scheveningen, Texelsche straat 25. Het oproer in de gevangenis Nog steeds is de rust in de gevange nis te Auburn, Amerika, waar enkele dagen geleden zulk een verwoed oproer heeft gewoed, niet teruggekeerd. Vier ge detineerden, die wisten te ontvluchten, onder wie een zekere Arthur Barry, de jgentleman burglar» bijgenaamd, die 25 jaar celstraf voor de boeg had, zijn nog niet gepakt. De burgerij van het plaatsje leeft dan ook in duizend vreezen en houdt de deuren en vensters harer buizen dicht. Nooit in de geschiedenis van bet Ame- rikaansche gevangeniswezen zou een der gelijk oproer zijn voorgekomen. De gevan- geniscantines werden het eerst geplunderd, de z g. Bertillon-kamer met documenten over crimineele identificatie, en de kenken werden geheel verwoest. Twee gevangeneD werden gedood, zes bewakers gewond, elf gevangenen liggen in het hospitaal. De gevangenis herbergde 1700 gedetineerden, die van één uur 's middags tot zeven uur 's avonds om hun vrijheid vochten. Zij geraakten ten slotte in het spervuur der aangerukte troepen en moesten zich over geven. De strijd, bij een hittegolf van 92 graden in de schaduw, verhoogd door de hitte der laaiende vlammen van de in brand gestoken gevangenis, moet een helsch schouwspel zijn geweest. Dat de veertig gevangenen, zij, die het complot op touw hadden gezet, hulp van buiten hadden gekregen, bleek nit het feit, dat twee der ontvluchten er in een wachtende anto vandoor zijn gegaan. Twee anderen daarentegen riepen een taxi aan, gooiden den chauffeur er uit en maakten zich van de auto meester. Het grootste gedeelte der gevangenis ligt in puin; vastgesteld is dat uit het arsenaal drie machinegeweren worden ver mist. Daar men vreest, dat de ondragelijke hitte in de overvolle gevangenissen over den geheelen staat New York tot excessen der gedetineerden zal leiden, zijn voor zorgmaatregelen genomen om de gebouwen sterker te bewaken. Stakkerd. In een dorp Gleidingen bij Hannover is een negen-jarig Berlijnsch weesjongetje dat te voet naar zijn tante te Göttingen onderweg was, in geheel uitgeputten toe stand gevonden. Het kind had loopend langs de spoorbaan en de straatwegen, veertien dagen gedaan over den afstand van Berlijn naar Gleidingen. Hij verklaarde Paul Kunstmann te heeten en te Berlijn in de Wallneaterstrasse bij zijn pleegouders gewoond te hebben. Hij was uit Berlijn gevlucht omdat zijn pleegouders hem na den dood van zijn ouders slecht hadden behandeld. Op zijn tocht speelde hij in de stadjes en dorpen, die hij passeerde met andere kinderen en kreeg op deze wijze steeds wel iets te eten en te drinken LICHT OP. Zaterdag 3 Augustus 9.19 uur Zondag 4 Augustus 9.17 uur Maandag 5 Augustus 9.16 uur VEILINGSVEREENIGING „K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Gr co te veiling van 31 Juli 1929. Roode be .-sen fll a f 12,20, Zwaiie bessen f25 a f26, beiden pe, 100 K.G. Kleme veiling. Klerken f 36 a f44, Eierkrleken f28 a f33, Dcbb. Eierkrleken f30 a f34, Vleeschkersen f 18 a f28, Zure Morel len f36 a f41, Oranje Pruimen f 12 a f 17, idem (rijp) f 19 a f 26, Rcode bss- cen fll a f 12, Kruisbessen f 8 a f 13, Made'einen A f 17 a f 30, B f 8 a f 14, C f 4 a f 6, Oomskindei en A f 22 a f 26, B f8 a f 14, Zomer'ouwtj'es f17 a f 30, Frambozen f32 a f 34, Princ. z. draad fll a f 13, Wagenaarsboonen f3 a f 4, Groene boonen f5 a f6, Snijboonen f 8 a f 16, Gele boonen f 4 a f 6, alles per 100 K.G., Komkommers f 2 a f 5, Bloem kool f 15 a f 18, Augurken f 0,21 a f 0,34, alles per 100 stuks. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Exportveiling 31 Juli 1929 n.m. 3 uur: Zwarte bessen f 24, idem natte f 8, Roode bessen f9,90 a f 11.10, alles per 100 K.G. Kleine veiling. Kruisbessen f8 a f 15, Ronde bessen f 8 a f 13, idem uitschot f 1 a f 5, Witte bessen fll, Frambozen f47 a f 48, Prui men: Vroege Oranje Pruimen f 10 a f24, Prince Pruimen fll, Okkelanen fll a f 18, Marbe.'anen f 10 a f 14, Afval Prui men f 1 a f4, KersenKlerken f 35 a f 39, Zwarte krieken f 19 a f 26, Zwarte vJeeschkersen f20, Zoete Morellen f 18 a f20, Appelen: MaJeleinem f 17 a f24, idem 2e soort f9 a f 15, idem afval f 3, Janbaasperen f8, Snijboonen f 12 a f 18, Dubbele Princessen f 14 a f 18, Wage- aarsboonen f6 a f7, Groene boonen f 5 a fll, Gele boonen f4, uitschot Toma ten f 1, Aardappelen f 1 a f2, alles per 100 K.G., Perziken f3, Bloemkool 2e soort f6, idem uitschot f2, Roode kool f 7, Savoyekool f 5, Augurken f 0,28 a f 0,41, alles per 100 stuks. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Augustus: 5 's Gravenpolder, veldvruchten, van Dissel. 5 Yerseke, koffiehuis met tuin en erf; woonhuis met tuin en erf, Kram. 5 Hansweert, huis met erf, Kram. 8 's Gravenpolder, boereninspan, van Dissel. 5 's Gravenpolder, veldvruchten, van Dissel. 8 Wemeldinge, veldvruchten, Pilaar. 9 Vlake, bouwland en wegeling, van Dissel. 9 Kapelle, bouwland, Pilaar en Oele. 14 Nisse, bouw- en weiland, van Dissel. i 14 en 21, Groede, hofstede met boom gaard, bouw- en weiland, Ittmann. 15 's Heer Arendskerke, woonhuis en inboedel, Pilaar. 23 Wolphaartsdijk, woonhuis en erf, Pilaar. Waarde, huis en erf, Oele. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Augustus: 2 3, 4 en 5, Bioscoop Slot Ostende, „De Carmen van Sankt Pauli". 2 3, 4 en 6, Landbouw-Bioscoop, „Cabaret". Landbouw-Bioscoop, „Ich küsse Ihre Hand Madame". Landbouw-Bioscoop, „Harold Lloyd op de Eenmanswagen". AANBESTEDINGEN. Augustus: 7 Goes, bouwen café, woonhuis met garage, F. G. C. Rothuizen. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). (Oude tijd'.) Dagen. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 3 Aug. 0.48 1.22 6.40 7.10 4 1.58 2 24 7.39 8.07 5 2.52 8.21 8.88 9.— 3.48 4.18 9.28 9.50 7 4.40 5.01 10.08 10.39 8 5.24 5.41 10 55 11.24 9 6.04 6.20 11.41

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 2