PUROL In UwZaclellasch BIJVOEGSEL GOESCHE GODRANT Medische Rubriek. Voor de VrouW Van Overal Binnenland VAN DE VAN VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1929. Waf 'f vroeger regende De boeien klaagden dezer dagen stee, en been. Ze verlangden naar regen. De weilanden was en uitgedroogd e.i de koeien moesten bijgevoerd woorden. Het beetje nat dat tot mm toe ge vallen is, lijkt niets in vergelijking met die halve overstroomin- gjen, waarnaar de builenmenscihen verlan gen. Maar laten ze bet niet vergeten er kan ook te veel water vallen. En de voor beelden daarvan in de gpsdhiedenis zijn talrijk. Minder bekend is, dat volgens oude geschriften, het nog wel eens iets anders dan water regieode. Het meest is de womderregein uit het Oude Testament, de regen van het manna, dat de kinderen Israels om den berg S'naï, van dreigenden hen de; snood' redde. Een dergelijke mannaregen is hierna nog wel eens waad-genomen, bijvoorbeeld bij be legering van de naar men beweert door Alexander den Grcote gestichte vesting Herat in Afghanistan, in de Middeleeu wen, en nog een enkele keer in Perzii en in \erscheidene streken in K'ein-Azië. Doch het was niet die eenige voedende iegen. De geestelijke Wollmer uit Frei berg vertelt in een kroniek van deze stad: „Anno 1540 op 17 Juni heeft het in Freiberg zeer goede, natuurlijke komen ge regend, zooi ook den 26sten Juni in Dres den en op 2 Juli in Frankenberg en Mittweiden, waar de menschen het koren opgevangen, gemalen en tot brood bereid hebben. Waarschijnlijk trok in die dagjen een geweldige storm over geheel Saksen, welke het graan van de d orschvloeren en de velden opnam en wegdroeg. In het jaar 1694 regjende het te Montredon in Frankrijk boonen en erwten, zoo over vloedig, dat menigeen wel twintig pond bijeen raapte, welke hij uitzaaide op dcelen van het land, waair nog niet was gezaaid. Hetzelfde had op denzefiden tijd plaats te Breslau, waar het gierst regende, waar van de ai-men, o, wonder, zich een lekker soepje konden koken, terwijl de potteti van de rijken en de gierigaards leeg bleven. In het jaar 1232 regende het vol- giens een kroniek uit Erfurt over een boerenerf bij Suhl „gmoote stukken vleesch". Dit werd door de honden en de vogels opgegeten> en wat overbleef, werd door de zon als sneeuw gesmolten. Een pas in de Alpen op de hoogte van Ge neve wordt elk jaar in den zomer met zulk een regen van kwartels gezegend. Wanneer deze lekkere vogels in Augustus zuidwaarts trekken, dan bevindt zich in Jkun gewoonlijke route, in den dalweg tusschen de Jura en Vuisoous tot het Fort van Ecluse, bijna steeds een wolkbank. Deze bank willen de vogels zooveel mo gelijk vermijden, gaan al lager en lager vliegen en komen dan in een plasregen, waardoor ze niet meer in staat zijn te vlie gen. Ze vallen van vermoeidheid neer en worden gepakt door de bewoners, die als het ware al op hen wachten. Volgens het jachttijdschrift „St. Hu- bertus" werden in de omgeving vanHal- berstadt op een neveligen winterdag eens 40 tot 50 wilde ganzen door ijzel over vallen. Ze vielen als verstijfd ter aarde en zooiets had ook plaats midden op een Hongaarsche Kerstmismarkt. Zoowel daar als in Halberstadt werden ze met een hoe- ratje begroet en opgepeuzeld. Doch nog veel meer heeft het visschen geregend van allerlei soort, als haring, spiering, schelvisch, zeetongen en zalmen en zelfs haaien en meervallen. Reeds Plinius weet daarvan te berichten. Hij vertelt van „naar den hemel opstijgende wateren, die van de zee opkomen en daarbij zwermen vis schen met zich meevoeren. Op Wcensdag voor Paschen in het jaar 1666 regende het, volgens mededeeling van den geneesheer Robert Comey, in de omgeving van Wrotham (in het En- gelsche graafschap Kent) een bushel (36 liter) kleine witvisch. De „Wezerzeitung" van 25 Mei 1857 bevatte een mededeeling, dat drie dagen te voren in de omgeving van Eyetrupp bij een onweer een hoeveelheid visch van den hemel viel, welke visch waarschijn lijk afkomstig was van een# vischvijver, mijlen verder, en door een windhoos was opgenomen. „Ze vielen", zoo schrijft Meck, „op de velden en op de straten. De regen sleepte ze mede in de slooten en in beken en ook vielen ze met het water van de daken in de regentonnen." Dat het kikvorschen regent, wordt al gemeen aangenomen wanneer men na een onweer -plotseling op wegen en straten een groot aantal dieren van dit soort Dat het bij plotseling opkomend onweer in hun vlucht overvallen sprinkhanen en libellen zwemen regent, is gemakkelijk te begrijpen. Van bloedregen weet reeds de oude Homerus te vertellen. Iets der gelijks is meer waargenomen, vooral in alle landen rondom de MidjdeJIandlscho Zee. In werkelijkheid regent het daar zand, roodachtig gekleurd, welke door den storm uit de Sahara wordt meege voerd. Vaak gaat dit zand over de Alpen, '.:i den zomer van 1909 zelfs tot Dresden. Vco'r het departement Drome heeft men Wej bloedregen op 72 ton berekend. Op 'e Kanarische eilanden heeft men gp- Ve!e Sahat a-zandduinen, die daar ge- ei 'elijk door den Oostenwind zijn ge bracht. Doch ook steencn regent het. In het 'aar 1571 redende het te Emden zwavel en we! zoo, dat het waschgoed, |dat te b'eeken lag, werd bedorven. In 1801 ie-pn.de het te Ratatt zooveel zwa\eT, dat men er lucifers van maakte. In de Sdhotsche stad Harwick regende het in 1916 cokes. Wonder boven wonder: In 1685 viel over de omgeving van Raumburg een plasreöen van prachtig blauwe zijde, waar over veel is gesproken, geschreven en gedrukt. Ook in Noorwegen regende het terzelfder tijd goede stof, waarvan zich de koning van Denemarken twintig el liet komen. Voorbehoedmiddelen tegen cholera. De cholera wordt veroorzaakt door een eigenaardige bacterie, do komma-bacil. De adem van den zieke is niet besmette lijk. wel zijn stoelgang en al wat daarmee jn aanraking kan gekomen zijn, tot zelfs groenten op mest geteeld, waaronder uit werpselen van cholera-zieken gemengd zijn. Gelukkig is de komma-bacil zeer gevoelig voor uitdrogen en kan zij zeer slecht tegen zuur. Beletselen tegen het zich verspreiden van een epidemie ideze: vreeselijke ziekte zijn: zuurmaken van 't water vóór het gebruik, vermijding van ongekookt ooft, groote zorgvuldigheid im geval van storing der spijsvertering, die blijkens de ervaring die vatbaarheid voor cholera vermeerderen. Van belang is 't te weten, dat de ziekl|e zich wel van menseh tot memsch, maar niet zooals andere besmettelijke ziekten, door de lucht kan voortplanten. Ook kan men zich tegen cholera, even als tegen typhus, laten, inëntm. De inën- tingsstof, die tegen cholera en typhus be hoedt, bestaat uit de gedoode culturen der ziekteverwekkers. Meestal ontstaat bij de inenting een sterke reactie, die vergezeld kan zijn van koorts tot 40 graden en veel al in een paar dagen is afgeloopien..De in enting tegen cholera is in den Iaatstjen tijd zeer veel toegepast en men is over de resultaten over het algemeen zeer tevre den. Van de ingeente verplegers en ver pleegsters werd niemand aangetast. behoort op fietstochten, voor verzachting en genezing bij doorzitten en zonnebrand steeds een doos of tube Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Het menu van de week Maandag: Koud vleescjh (van Zon- g), peulen, aardappelen; vruchtenpap. DinsdagGevulde brocldW (van vlieesdhresten)kalfslappen, bloemkool, aardappelen. Woensdag: Bloemkoolsoep, ragout van kalfsvleesclhiresten met rijst; vruchten. Donderdag: Gehakt, postelein, aardap pelen; chocoladevla. Vrijdag: Garnalenschoteltje; zie on der recepten); sla met eieren en gebakken aardappelen. Zaterdag: Nassi goreng; griesmeel met bessensap. Zondag: Tomatensoep, roastbeef, dop erwten met worteltjes, aardappelen; flens jes met oranjemarmelade. Recepten. Garnalenschoteltje. Bemoodigd: 1 pond gepelde garnalen, V2 liter melk, 5 eetlepels tarwebloem, 3 eetlepels boter, 1 eetlepel gehakte peterselie, wat zoutj, peper en nootmuscaat. Bereiding: Verwarm de boter en voeg er roerende bloem bij met de melk. Laat de saus even doorkoken to-t ze goed is gebonden. Wasch dan de gepelde garnalen in wat warm water met zout, roer ze door de saus en maak het mengsel af met wat peper en zout naar smaak. Roer er ten slotte de peterselie en de nootmuscaat door. Doe het mengsel dan in een vuurvast schaaltje, strooi er wat paneermeel over, leg er wat klontjes boter op en Iaat er in den oven een lichtbruin korstje op vor- :n. Zult a Ia minute (bij de lunch). Benoo- noodigd: 4 ons vleeschresten, 2 wijnglazen warme bouillon of magere jus, 1 wijnglas wijnazijn, 3 kleine augurkjes, 1 ui, 3 bh- Tien jaren vacantiecursus. Mef het instructievaartuig „Prins Hendrik" zullen de directeuren en leeraren van het On derwijsfonds voor de Binnenvaart van 5 tot 10 Augustus a.s. voor de tiende maal den Jaarlijkschen vacantiecursus maken. De tocht gaat van Amsterdam naar Utrecht, Vreeswijk, Rotterdam, Dordrecht, Stavenisse, Zierikzee, Gor- cum, en terug naar Utrecht. t den witte gelatine, V2 theelepel zooX, wat peper, nootmuskaat, e enige schijfjes ci troen, 1 hard gekookt ei, wat peterselie. Bereiding,: Hak de vleesdhresfcen fijn en vermeng, ze met het zout, de peper en de nootmuskaat. Los de gelatine op in wat lauw water en voeg ze bij de warme bouil lon. Doe de saus bij het vleeschmengsel en voeg er ook den wijnazijn de gehakte ui en de augurkjes aan toe. Versier den bodem van een met water omgespeelden puddingvorm met een paar ui tg,e tarnde citrcenschijfjes en een paar blaadjes peterselie. Druk een gedeelte van het vleeschmengsel in den voirm, lieg daarop het gepelde ei, druk de rest van het vleeschmengsel stevig in den vorm, Laat het goed afkoelen en keer het ver volgens om op een platten schotel. In het rond kan men nog wat ingemaak te uitjes en augurkjes met frisische takjes peterselie leggen. Als de zon het meest warmte geeft. Wie graag een zonverbrand gezicht wil hebben, wat ontegenzeggelijk aardig staat, mits het ook weer niet te erg; is, doet het verstandigst hiervoor een speciale „ver brandingskunst" te ondergaan en niet uren lang ondier hevige pijin in de zon te liggen hakken", wat bovendien ook een gevaar lijke stoornis in de gezondheid kan teweeg brengen. Voor de speciale verbrandingskuur past men het volgende toe: Wasch gezicht, hals en armen en handen met warm zeep water, droog daarna met een zachten hand doek af en wasch vervolgens met koud water na. Stel de huid dan vijf minuten aan de zon bloot. De volgende dagen her haalt men dezelfde voorbereidselen en laat de kuur telkens twee a drie minuten langer duren. Op deze wijze krijgt men een prachtigen, zomdoorgloeiden blos, on eindig aangenamer voor het oog en in het g|evoel dan het Jeelijke, roode schüver- Iaagje dat men krijgt van het ééndags- baksel". I Wie echter haar blanke teint in den zo mer wenscht te houden, maakt een meng seltje van glycerine» evenveel rozenwater het sap van een halve citroen en een paar droppels goede eau «de cologne of laven delwater. In een fleschje wordt dit alles goed dooreen geschud en vóór ge des mor gens uitgaat, wrijft ge er met esn zacht lapje van op de huid, deze napoederemd met wat talk. De recherche te Arnhem heeft aangehouden een man die houder was van een Incassobureau. Hij inde voor verschil lende zaken kwitanties cn heeft in de laat ste jaren kans gezien om ongeveer f1500 te verduisteren. Hij wist tot dusverre het eene gut met het andere te stoppen, tot dat het tot eene uitbarsting kwam, door dat een der gedupeerden aangifte deed. De verdachte is aangehouden en zal ter beschikking der justitie worden gesteld. De buitengewone warmte in een groot deel van de Vereenigde Staten en Canada houdt nog steeds aan. Er worden tal van sterfgevallen gemeld. Alleen in den Staat Nieuw-York wordt de schade aan landbouwgewassen op drie millioen dollar geschat. Vertraagde wegenverbetering. Het valt niet te ontkennen, dat een ver gelijking van de Nederlandsche wegen met die in de ons omringende landen in ons nadeel uitvalt. Wij moeten ons behelpen met dikwijls eeuwenoude primitieve we gen, die absoluut niet berekend zijn op het moderne snelverkeer. En toch staan wij, nu ook het platteland steeds meer ge bruik gpat maken van automobielen, voor allerlei doeleinden, in ons land nog slechts aan het begin van wat wij op verkeersge bied in de toekomst mogen verwachten. Wegenverbetering is zeker niet onze sterkst-sprekende eigenschap: wij zijn er in ons land toe overgegaan noode en slechts gedwongen door de omstandigheden. Maar er is in ieder geval een begin/ gemaakt; cenige voorname verbindingswegen, waar het een catastrofe dreigde te worden, zijn thans onder handen genomen. Ziet men echter, in welk tempo deze wegenverbe- tering wordt uitgevoerd, dan rijst er twij fel of we] rekening wordt gehouden met de ongekende moeilijkheden welke de ontwikkeling van het verkeer biedt. Als voorbeeld willen wij noemen den zoo beruchlen weg van Den Haag naar Rotterdam. Met groote belangstelling wordt gevolgd de aanleg van de groote verkeersader, welke ton Oosten van Delft naar Rotterdam zal gaan. Het verdient toejuiching, dat in liet belang van het ver keer, en vooral van handel en industrie de verbinding met Rotterdam op zoo radicale wijze is ter hand genomen. Men zal ech ter met verbazing vernemen, dat omtrent het tijdstip, waarop met de verbetering de oeververbinding, ter-plaatse, waar thans de Hoornbrug ligt, zal worden aangevan- glein, nog niets bekend is. Toch zal ook dit onderdeel der verbetering van de verbin ding naar het Zuiden zoo spoedig moge lijk met kracht ter hand moeten worden genomen. De thans bestaande Hoornbrug bij Rijswijk is niet alleen te smal, maar moet bovendien door de lage ligging een groot deel van den dag ter wille van do drukke scheepvaart geopend zijn. In een zoo drukken verkeersweg is een dergelijk verouderd brugtype geheel misplaatst. Er worden thans volkomen terecht schatten besteed om een weg, tot stand te brengen, welke het zoo sterk toenemende verkeer op bevredigende wijze kan ver werken. Indien een zoo zwakke plaats in deze verbinding, als de huidige Hoorn brug ongetwijfeld is, nog jaren behouden zou worden, wellicht omdat men het er niet over eens is wie de kosten zal dragpn, zou de waarde van de geheelc verbinding voor een groot deel te niet gedaan wor den. Dat er een nieuwe brug moet komen, staat vast, maar de totstandkoming moet gelijktijdig geschieden met die van de ge- heele verbinding. Uitstel beteekent het derven van een groot deel van het nut, dat de nieuwe kostbare verkeersweg zal afwerpen. Maar ook wat de wegenverbetering in het algemeen betreft, dient de vraag gpsteld te worden of het niet mogelijk ge acht moet worden, dat, wanneer met de verbetering van een bestaanden weg is aangevangen, deze geschiedt in een snel ler tempo dan thans, n.l. door twee ploe gen te doen arbeiden. Vooral in den zo mer zou dit zonder onoverkomelijke moei lijkheden kunnen geschieden. De verbete ring van betrekkelijk kleine weggedeelten neemt maanden in beslag; gedurende al dien tijd is de toestand voor het verkeer uiterst bezwaarlijk. In dit verband dient cok gen B/en te worden op den lan gen duur van asfalteeringiSwerken in de groote ste den. Ongelooflijk langen tijd zijn de to asfalteeren wegen voor het verkeer af gesloten; toch eindigt de dagtaak reeds te vijf uur, als de zon nog hoog aan den he mel staat. Welke nadeelen kunnen er aan het werken met twee ploegien verbonden zijn, welke opwegen tegen de nadeelen, die het zeer drukke verkeer van het lang zame tempo van arbeiden ondervindt? Te Berlijn b.v. wordt bij asfalteeringswer- ken zelfs dag en nacht in drie ploegen ge arbeid. Het is inderdaad van groot belang, dat de verbetering van die wegen, welke voor het verkeer, dus voor handel en in dustrie vooral, van de grootste beteekenis zijn, door middel van een tweeploegenslei- sel in een sneller tempo geschiedt. Een mooie gift. Bij de N. Rott. Ct., die, gelden inza melt voor het Comité tot steun van de ding Van Schipbreukelingen, is weder een aanzienlijke gift ingekomen. Reeds was bij de N. Rott Ct. aan verschillende be dragen ontvangen een som van f 100,000 en gisteren werd het blad verblijd met een gift van niet minder dan f 50,000. Thans is bij het blad totaal een som ingekomen van f 150,842.50. Fabrieksgeheimen gestolen. Naar aanleiding van het bericht be treffende een aanklacht tegen een der employe's der N.V. Splendor's Gloeilam penfabrieken te Nijmegen door de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindho ven, deelt de directie van de Splendor te Nijmegen mede Uit het feit dat naar buiten het bestaan van een bepaalde machine in de fabriek van Splendor bekend geworden was, con cludeerde de directie van Splendor dat er onder haar personeel iemand moest zijn die mededeelingen over de fabriek aan derden verstrekte. Door een toevalligen samenloop van omstandigheden is de di rectie van Splendor er in geslaagd eenige dagen nadat de justitie baar employé verhoord had, deu man te ontdekken die deze mededeeiingen naar buiten had door gegeven. Deze man was vroeger in dienst van een concurreerende firma geweest. Op dezen man werd door de politie een brief gevonden aan een der employé's van een groote concurreerende firma, waarin hem werd opgedrageD om bepaalde schetsen van machines enz, ten spoedigste te maken en op te sturen. Alle gegevens omtrent deze en andere dergelijke zaak zijn in handen der justitie gesteld tot nader on derzoek. De onwaardige daad. Uit Brussel wordt gemeld dat Jhr. Huyssen van Kattendijke, de Nederland sche zaakgelastigde, een bezoek bracht bij den Belgischen minister van Buitenland- sche Zaken, met de opdracht van zijn regeering zieh op de hoogte te stellen van de nationaliteit en identiteit van het individu, dat het graf van den Onbe kenden Soldaat heeft geschonden. Na de gevraagde iulichtingen ontvan gen te hebben verklaarde hij dal niet alleen de Nederlandsche regeering maar de geheele Nederlandsche natie eenstem mig is in het brandmerken van een der gelijke daad. Kon. Ned. zout-industrie. De N. V. Kon. Ned. Zout-Industrie, gevestigd te Rotterdam kantoor houden de te Boekelo, heeft bij Ged. Staten van Overijsel concessies aangevraagd voor de ontginning van zoutlagen in het gebied, genoemd Twente-Rijn, gelegen onder de gemeenten Hengelo (O.) en Lonneker, groot 4745 H.A. Adressante heeft op het perceel te Twekkelo, gemeente Lonneker, een proefboring gedaan, waarbij het zont werd gevonden op een diepte tusschen 294 en 235 30 m, tot een totale dikte van 36.45 m, welke vondst werd gecon stateerd door den hoofdingenieur der mijnen. Adressante verricht thans nog een peilboring te Oele, gem. Hengelo, op het terrein, waarbij op 18 dezer het gesteente (muschelkalk) werd aangeboord op 153 m diepte, waarvan zij aan den hoofdingenieur der mijnen kennis heeft gegeven. Na deze aanboring van het ge steente kan met voldoende zekerheid wor den aangenomen, dat de te Twekkelo aangeboorde zoutlagen ook onder het ge steente te Oele aanwezig zijn. Zij biedt aan om aaD de eigenaars van grond ge legen in het genoemd gebied, een scha deloosstelling te betalen van 25 ct per H.A. per jaar. Het weer in Juli. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtendtemperatuur 0.4 pCt, C, te laag. De afwijking was in de le en 3e dekade Zuid-Hollandsche Maatschappij tot red- resP- a Va pCt. beneden, in de tweede

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 1