Uit den Westhoek. Rechtszaken. Kunst. School en kerk Buitenland Stadsnieuws. Van Overal Binnenland Sport. ELECTRISCHE ANGST. Nog niet iedereen in de Midden groep heeft plannen tot aansluiting op het electrische net, dat de P. Z. E. M. zoo buitengewoon snel door de Bevelanden legt. Sommigen zien tegen de aanlegkosten op, anderen zijn de meening toegedaan dat ze het ook verder wel met gas of pretroleum kunnen stellen, een derde categorie is.... bang van electriciteit. Dezer dagen hoorden we n.l. iemand uit een van de dorpen zeggen: „Ik geen elec triciteit in mijn huis hoor. Dat geeft maar brand en allerlei andere onge lukken". En deze zegsman is lang niet de eenige, die er zoo over denkt. We meenen er goed aan te doen de „bange afdeeling" der Middengroepers onder de aandacht der P. Z. E. M. te brengen, omdat de directie daar een taak te vervullen heeft. N.l. de vrees- achtigen met behulp van woord en geschrift te overtuigen dat electrici teit niet zooveel vrees behoeft aan te jagen als zij thans doet. Door middel van brochures, die op ruime schaal verspreid zouden moeten worden, kan de P. Z. E. M. de angstverhalen over kortsluiting en dergelijke bestrijden en wellicht uit de wereld helpen. Men zegt wel: „Wat een boer niet kent, dat eet ie niet". Zeer zeker geldt dit figuurlijk ook voor de laatste nieuwigheid in onze streek: de electriciteit. Aangezien alle verbruikers, vooral ten plattelande, gebaat zijn bij zooveel mogelijk aansluitingen, zullen zij, die niet met angst vervuld zijn, er goed aan doen de P. Z. E. M. in deze bij te staan. •s GRAVENPOLDER. Uitslag van de openbare verkooping, gehouden al hier op Donderdag j.l., door Notaris E. C. van Dissel te Goes, in café van den heer Verdonk, ten verzoeke van de heeren Jacs. en Abr. Lokerse al hier, van: een perceel weiland onder Nisse aan den Koedijk, groot 3.37.10 H.A., aan den heer P. de Wilde te 's Gravenpolder voor f920,— per 0.39.24 H.A. of den hoop f7903,45; een perceel bouwland, onder 's Gra venpolder, groot 1.08.30 H.A., aan den heer E. Vermue te 's Gravenpolder voor f 1820,per alsvoor of den hoop f5023,10; een perceel bouwland al daar, groot 0.55.20 H.A., aan Johs. van Houten te 's Gravenpolder e.a. voor f 1795,per alsvoor of den hoop f2525,10; 1.34.30 H.A. bouwland .als voor aan den heer A. Geelhoed te 's Gravenpolder voor f1710,per als voor of den hoop f5852,55; een per ceel weiland onder 's Heer Abtsk'erke en Goes, groot 2.40.40 H.A. aan den heer J. Timmerman te Ovezande voor f1200,per alsvoor of den hoop f7351,77. HANSWEERT. Het motorschip „Jo hanna" is dezen morgen met laag wa ter door 2 pompbootjes leeggepompt en drijvende gemaakt. De sleepboot „En Avant 8" heeft het Schip hier la ter binnengesleept. KLOETINGE. Donderdag werd al hier in de schuur van den heer H. hooibroei ontdekt. Daar het zich ern stig liet aanzien, is op last van B. en W. het hooi verwerkt, zoodat thans het gevaar voor brand is geweken. MIDDELBURG. Ten kantore van de N.V. de Middelburgsche Courant, is gisterochtend de heer S. S. Smeding, als directeur-hoofdredacteur geïnstal leerd in een bijeenkomst van hoofd commissarissen, redactie en adminis tratie. Bij afwezigheid van mr. J. J. Heijse, heeft dr. Van der Kamp, daar den nieuwen functionaris, namens hoofd commissarissen, ongeveer als volgt toe gesproken „Wij heeten u hartelijk welkom in uw nieuwen werkkring. Ofschoon niet zonder weemoed bij de gedachte aan uw onvergetelijken voorganger, verheugt het ons u thans te kunnen uitnoodïgen den ledigen zetel in te nemen. Evenals hij hebt gij een hooge op vatting van de journalistieke taak en ook gij verricht uw werk met groote liefde. Wij weten, dat gij de groote verant woordelijkheid voelt, die rust op hem, die het publiek moet voorlichten niet alleen, maar ook soms verschillende meenïngen gelegenheid moet geven el kaar te ontmoeten. Dikwijls .is daarbij tactvol optreden noodzakelijk, om on- noodige scherpte te vermijden en te trachten tot wederkéerige waardeering van eikaars eerlijke overtuiging te ko men. Wij dragen dan ook vol vertrouwen het moeilijke maar ook benijdenswaar dige ambt aan u op en zijn er van verzekerd, dat de samenwerking met het overige personeel, dat ook steeds het belang der courant met groote toewijding behartigt, spoedig tot een harmonisch geheel zal worden, tot bloei van »ns blad en tot geluk van hen, die hun beste krachten daaraan geven". De heer Smeding heeft in een kort antwoord voor deze hartelijke woor den dank gezegd en de hoop uitge sproken, dat allen steeds, als hij, met terzijdestelling van persoonlijke be langen en inzichten, slechts bet eene overheerschende belang: dat van de courant, voor oogen zullen blijven houden; de zoozeer gewenschte har monische samenwerking wordt daaruit dan vanzelf geboren. VLISSINGEN. De storm der laat ste dagen beeft hier nog al streng huis- gphoudem. Van een directiekeet op den Boulevard sloeg bet dek af, meerdere hoo rnen in het villapark werden beschadigfd on verschillende daken werden tendieele van bun pannen ontdaan. Verboden terrein De kantonrechter te Middelburg, foseft W. H. J. v. 'd. H. te Goes veroordeeld tot f 15 boete subs. 15 d. Ji. wegeaisï bet berij den van een rijwielpad anders dan met een rijwiel. „lm Westen nicfits neues". In de Duitsche pers circuleert de anec dote, dat de bekende criticus van fiet Ber liner Tageblatt, Alfred Kerr op een vraag vain Remarque, den schrijver van „lm Westen nichts Neues", wat hij na zijn oor lojgsboek zou moeten schrijven, ten ant woord gaf: „Am besten nichts Neues". Kerr zegt thans in zijn blad, dat hij de g|rap heel goed vindt, maar haar niet voor zijn rekening kan nemen, niet alleen omdat hij Remarque nooit heeft ontmoet, maar oo<k omdat hij groote bewondering heeft voor zijn werk. Plotselinge genezing Bij den pastoor van Zesgehuchten. (N. Br.) is een telegram uit Lour des binnen gekomen, meldt de „Msb.", waarin wordt gemeld, dat de 34-jarige Adriana van Ger- wen, die met de Nationale Bedevaart naar Lourdes vertrokken was, aldaar volkomen zou zijn genezen. Nader verneemt het blad, dat juffrouw Van Gerwen jarenlang bedlegerig was en absoluut niet Ioopen kon. Haar toestand, vóór ze naar Lourdes vertroik, was ern stig, zoodat ze alleen op eigen risico, van den haarbehandelewden geneesheer met die bedevaart mee mocht gaan. Ze is plotse ling te Lourdes beginnen te loopen. OVERZICHT. De herstel-conferentie. Het staat thans vast, dat de vertegen woordiging der zes mogendheden, die aan de herstelconferentie zullen deelnemen, den zesden Augjustus om elf uur 's ochtends te Den Haag bijeen zullen komen. Officieel wordt bekend gemaakt dat de Britsche gedelegeerden naar de conferentie zijn: de ministers Snowden, Henderson en Graham. De Duitsche delegatie -ter Haagsche conferentie zal j^ermoedelijk bestaan uit ongpveer 70 personen. Buitenlandsche za ken zal zijn vertegenwoordigd door dr. Stresemann, staats-secretaris von Schu bert, de ministerieele directeuren Ritter en Gauss en de geheimraden vom Fried- berg en Redthammer. Voor het departe ment van financiën gaan dr. Hilferding en von Dom, en nog tal van ambtenaren naar Den Haag, Het departement van de be zette gewesten stuurt minister dr. Wirth en economische zaken minister dr. Curtius. In welken vorm de Veroenigde Staten aan de conferentie zullen deelnemen, 'tzij door een vertegenwoordiger, die daaraan deelneemt zullen de V.S. natuurlijk zelf beslissen. China en Rusland. Uit Mantsjoeü, op de westelijke grens van Mantsjoerije, wordt gemeld, dat Chi- neesche en Russische afgevaardigden ver- giaderd hebben en besloten onderhandelin gen te beginnen over het geschil omtrent den Chineeschen Oosterspoorweg. De Chineesche gedelegeerde verklaarde, dat het Russische ultimatum automatisch zal worden ingetrokken. Beide partijen zullen binnen zeven dagen de namen hunner ge delegeerden openbaar maken en de onder handelingen zullen waarschijnlijk te Char- bin worden gevoerd. Verjaardag Koningin-Moeder. Ter eere van den verjaardag der Ko ningin-Moeder wapperde heden van de openbare gebouwen de nationale driekleur. Jongeren Vredes-Actie. Men schrijft ons: De J. V. A. afd. Goes heeft met haar vredesstand op de Nijtengo IV een succes mogen boeken. Niet allifeen dat bijna alle aanwezige brochures en boekwerken wer den verkocht, zoodat nog nabestellingen moesten worden gedaan, maar ook het le denaantal steeg aanmerkelijk. Bovendien hebben honderden bezoekers kennis gemaakt met het werk der J. V. A. zoodat met voldoening op de afgeloopen propagandas eek kan worden teruggezien. Voor de sprekende film Dezer dagen hebben we gemeld, dat in Zeeland een sprekende film zal worden opgenomen, en dat het Zeeuwsch a Ca- pella Koor medewerking zou verkenen. Juister is dat het Zuid-Bevelandsch a Ca- pella Koor alhier onder leiding van den heer Tamminga voor de sprekende film zal optreden. Dfe operateurs van de film- onderneming zijn reeds in Zeeland gearri veerd, en met het werk is inmiddels een begin gemaakt. Verschillende Zeeuwsche bedrijven zullen in beeld en in toon worden gébracht. De film zal over eenige maan den in Tuchinsky te Amsterdam worden vertoond en daarna naar de groote bios copen in het buitenland worden gezonden. Voor Zeeland wordt deze eerste spre kende film vermoedelijk een prachtige reclame. Met belangstelling zien we de resultaten van de opnamen dan ook tege moet. Te water. Vanmorgen te circa 11 uur was de 8- jarige v. V. aan Het spelen op de Kleine Kade. Toen hij aan het hek om de haven eenige gymnastische toeren wilde ver richten schoot hij te water. Hij was reeds twee keer kopje onder geweest voordat hulp opdaagde. De schipper van de mo torboot op Temeuzen sprong n.l. te water en wist den jongen van een wissen dood te redden. „Euphonia". Het concert van „Euphonia" is een week uitgesteld. „Euphonia" maakt bij gunstig weer hedenavond een muzikale wandeling door Je stad. Denkt aan de plaatjes. We herinneren onze lezers aan de nieu we rijwielplaatjes, die thans de oude ver vangen moeten hebben. Wie tot nu toe verzuimde een nieuw plaatje aan te schaf fen, zal goed doén dit verzuim spoedig te herstellen. Dit jaar toch doet de po litie niet meer, zooals vroeger, een oogje dicht. Bioscopen In de Landbouw-Bioscoop gaat deze week als hoofdnummer: „Cabaret", een" Paramount-film met Gilda Gray, Tom Moore en Chester Conldin. Het is een spannend drama uit de misdadigers- wereld. „De Carmen van Sankt Pauli" is de titel van de film die in het Slot Os- tende wordt vertoond. Het verhaat speelt in Hamburg, de stad met de reusachtige havenwerken. Nieuwe telefoonaansluitingen. Opgaaf van nieuwe aansluitingen aan het Rijkstelefoonnet te Goes met de daar onder ressorteerende hulptelefoonkanto ren en telefoonstations over de maand Juli 1929: W. J. v. d. Bosch, Kloetingsche weg, Goes, No. 270; L. N. GeLdermans, Dorp straat, Heinkemszamd, No. 16; J. C. Bei je, A 103, Wissekerke, No. 14. Onbestelbare post Brieven binnenland: J. Brand, Mid delburg; Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, Haag; P. Poley, Waarde; Wasdholinefabriek, Amersfoort; Infor matie- en Incassobureau Jus A. Veritas, Haag; Iman Flipse, Kortgene. Briefkaarten binnenland. H. J. Mahier, Rotterdam; De Rijke, Middelburg. N.B. Den afzenders wondt aanbevo len op alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij ombestelbaar- heid aan hen kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle stukken van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Kantongerecht. Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: Het vervoeren van bot van kleinere af meting dan 30 c.M.M. H. te Krabben- dijke 31 X f 0,50 s. 31 XI id. Zonder noodzaak met een rijwiel de linkerzijde van den weg, houden: J. G. te Goes, J. G. te 's H. Abtskerke f 3 fe. 3 d. 1 In de gemeente Kapelle in de bebouw de kom met een auto harder rijden dan 20 K.M. per uur: J. J. W. te Oegstgeest f 1 s. 1 ld. Door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie is hooger Beroep aangeteekend tegen het vonnis tegen P. v, E. Ie Goes vrijgesproken wegens hét met een motor rijwiel rijden zonder dat dit was voorzien van minstens twee krachtig werkende remmen. De gemeenteraad te Amersfoort heeft met 12 tegen 9 stemmen aange nomen een voorstel van B. en W. tot het verleenen van ontslag aan vrouwelijk personeel in gemeentedienst bij het aangaan van een huwelijk. Mevrouw Zoebkof, die onlangs haar paleis te Bonn heeft moeten ont ruimen, heeft thans een eenvoudig ge meubileerd huis te Mehlem aan den Rijn gehuurd. Een enkele gezelschaps dame is bij haar gebleven. Haar in boedel zal begin October te Keulen onder den hamer komen. Hotel-brand. Het onder Mook aan den rijksweg naar Maasstricht en aan den voet van den St. Jansberg gelegen bekende hotel de Plasmolen, is zoo goed als geheel een prooi der vlammen geworden Toen tegen het middaguur brand op de hoogste verdieping werd ontdekt, had het vuur zich reeds te veel versperd om het met eigen middelen te kunnen blusschen Ook de spoedig verschenen brandweer van de gemeente Mook-Middelaer kon weinig uitlichten, de hulp van de Nijmeegsche brandweer werd ingeroepen doch voor die ter plaatse was, stond het gebouw al in vlammen. Al leverde de groote motorspuit een massa water en viel de regen als bij een wolkbreuk, het vuur bleef tot drie uur meester van het terrein. Alleen de boven- verdiepiug is niet geheel uitgebrand, doch heeft natuurlijk veel waterschade geleden. De ramp is des te erger omdat het hotel vol gasten was. Er waren ongeveer 60 logés. Ofschoon het weer niet tot uitgaan noodde, waren toch velen hunner op stap. De hotelhouder van der Grin ten deed met zijn personeel al het moge lijke om het toebehoorde van zijn tijdelijke huisgenooten te redden maar niettemin zal veel verloren zijn gegaan, zoo niet door het vuur dan door het water. Wat de oorzaak van den brand is, staat niet vast, men vermoedt dat deze is ont staan in een gebrekkige schoorsteen; ook spreekt men van kortsluiting. Met uit zondering van de goederen der logeer gasten was alles verzekerd. Eabrieksketel gesprongen. Gisteravond om half tien is in de Neder iandsche Katoenspinnerij te Hengelo (O in de afdeeling bleekerij een ketel, waarin ruwe katoen werd gekookt, uit elkaar gesprongen. De ontploffing ging met een geweldige knal gepaard. Het dak van de bleekerij is over een afstand van ongeveer tien meter ingestort. Het vlak aan den spoorweg gelegen terrein is overdekt met ruw katoen en brokken van het dak Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor, Nederlanders verongelukt. Urt Berlijn seint Wolff d.d. 1 dezer Op den steenweg naar Kiel in de buurt van Darmstadt heeft hedenmiddag een gruwelijk auto-ongeluk plaats gehad. Een Nederlandsche auto met negen inzitten den, waaronder drie kinderen, wilde een rijtuig voorbijrijden en kwam daarbij in de sloot terecht, nadat de auto tegen een boom gebotst was. Op het oogeublik, dat het ongeluk plaats vond, had de auto een snelheid van ongeveer 90 kilometer per unr. Een der kinderen was op slag dood. De slachtoffers werden met ten deele ernstige wouden weggevoerd. Nader wordt gemeld, dat het ongeluk plaats had met den automobiel van den Nederlandscheu geneesheer dr. Hupscher uit Axel. De auto werd geheel verbrijzeld De negen personen die in het rijtuig zateD werden onder het puin bedolven of op den straatweg geslingerd. Volgens de eerste berichten zou dr. Hupscher en een zijner kinderen bij de ramp om het leven ge komen zijn. Dit blijkt echter onjuist te zijn. Dr. Hupscher zou slechts licht ge wond maar een zijner kinderen werd ge dood. Ook zijn vrouw zou zwaar gewond zijn. In den auto bevonden zich behalve dr. Hupscher nog zijn vrouw, zijn schoon moeder, zijn schoonzuster en vijf kinderen. De orde van de ster opgegeven. Naar wij vernemen zal de Orde van de Sier worden opgeheven. De reden van de opheffing zou hierin gelegen zijn, dat de heer J. Krishnamurti, het hoofd der Orde, van meening is, dat aangezien zijn leerlingen voor de geheele wereld bestemd zijn, de orde of organisatie eerder een belemmering zal zijn voor de verspreiding van zijn boodschap. Het publiek in het algemeen beschouwt de gegeven leerlingen nog steeds als voor een kleine groep men- schen bestemd, hetgeen onjuist geacht wordt. Teneinde deze misvatiing te doen verdwijnen zal het. sterkamp worden op geheven. Vermoedelijk zal een zakelijke organisatie van een kleine groep werkers blijven bestaan voor de organisatie van lezingen, kampen, enz. Een oficieele meae- deeling zal hieromtrent dezer dagen wor den bekend gemaakt. Voor het Sterkamp dat van 1 t/m. 8 Augustus a.s. te Ommen gehouden wordt hebben zich 2800 deel nemers laten inschrijven, terwijl voor de openbare dag op 4 Augustus a s. 700 belangstellenden zich hebben opgegeven. LUCHTVAART. De „Graf Zeppelin". Het luchtschip de »Giaf Zeppelin» is gistermorgen van Friedrichshafen naar Amerika vertrokken. Omtrent het vertrek wordt ous gemeld: Toen vaststond dal de Graf Zeppelin" zou starten heerrclite er in Friedrichs hafen een opgewonden, bijna feestelijke stemming. Te 2.80 uur werden de passa giers met een autobus van het Kurgarten- hotel afgehaald. Voor het overgroote deel bestond het gezelschap uit Amerikanen. Voorts waren er vele journalisten. Dr. Eckener deelde mede dat het weer gunstig was voor den start. Te half 8 liepen de motoren om deze warm te laten draaien. Ook arriveerden reeds de passagiers met hun vrienden en die hen uitgeleide doen, alsmede talrijke journalisten. Buiten was het bijna windstil en de witgesternde lucht was volkomen helder. Te 2.40 klonk een fluitsignaal en het commando #de bemanning aan boord". Vijf minuten later stijgen ook de passa giers in. In alle talen wordt afscheid genomen. De laatste die het luchtschip bestijgt is dr. Eckener Te 8.15 zet het luchtschip zich in beweging. De blokken waaraan het vooranker zit, worden uit de hall geschoven en de »Graf Zeppelin" wordt naar buiten gebracht in den hel deren sterrennacht, waar het door talrijke schijnwerpers daghelder wordt verlicht. Plotseling de groote sensatiehet com mando halt". Overal hoort men het ge mompel „blinde passagier". De „blinde passagier" zon ditmaal een geheel nieuwen weg ontdekt hebben en zich. langs een der ladders in het bovenste gedeelte van de romp hebben verscholen. Een weikman die hem meende gezien te hebben had onmiddellijk de directie gewaarschuwd Meu zoekt eehier zouder resultaat. Men heeft echter geen zin nog langer te wachten. Als hij er inderdaad is ian maar starten met een „blinden passagier*l Te 3,30 uur verheft de Graf Zeppelin" zich onder het gejuich der toeschouwers en onttrekt zich dan ook spoedig aan het licht der schijnwerpers door met groote snelheid in Noord-Westelijke richting eerst, dan meer in Westelijke richting te verdwijnen In de luchtschepenhaven te Lakehurst zijn alle voorbereidingen getroffen can de „Graff Zeppelin" te ontvangen. Er zul len 400 landingsmanschappen gereed ge houden worden, terwijl door Het havenbe stuur 400.000 kubieke voet waterstofgas 75.000 kubieke voet cytaangas en een mil- lioen kubieke voet ethoogas beschikbaar worden giehouden. Alle radiostations heb ben opdracht gekregen om de „Graff Zep pelin" alle mogelijke hulp te verleenen. De Olympische Spelen te Los Angeles. Uit Amerika komen eenige nadere bij zonderheden over de voorbereidingen, wel ke men voor de Olympische Spelen te Los Angeles treft. Het nieuwe stadion zal plaats bieden voor 125.000 toeschouwers, die allen zul len kunnen zitten. Alles is doelmatig en zeer eenvoudig. Mooi is het niet, maar daarop heeft mem niet gplet. Men heeft zich blijkbaar slechts de vraag gesteld, hoe kunnen wij op de eenvoudigste en goed koopste manier de duizenden toeschou wea's bergen. Het stadion is vrijwel in de stad gele gen, het is omgeven door breede toegangs wegen, zoodat het transportvraagstuk vrij gemakkelijk is. In de onmiddellijke nabijheid van het stadion is de zweminrichting, waarin een rechte baan van 100 yards is. De zalen voor boksen, worstelen en schermen liggen hiernaast. j De roeiwedstrijden zullen in de haven van San Pedro worden gehouden, waar men een rechte baan van 4 K.M. heeft. Voor het volgen van de wedstrijden zal men de beschikking hebben over auto bussen, die eigenlijk rijdende tribunes zullen zijn. In de lengte van de autobussen zijn n.l. oploopende rijen zitplaatsen aan gebracht, die naar het water gekeerd zijn. De roeibaan ligt ongeveer 35 K.M. van Los Angeles. Op het oogenblik heeft men voor de voorbereidingen reeds drie mifli- oen dollar uitgegeven, de rest zal nog on gpveer 2 millioen dollar kosten, waarvan de stad er een zal geven, het andere milli oen zal door de regeering van Californië worden gestort. t Men rekent op een zeer talrijk bezoek,

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2