STER-TABAK City Magazijn N° 91 Vrijdag 2 Augustus 1999 116 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Koloniën Kunst. DRIE WEKEN VAN LIEFDE. Rechtszaken. Sport. Binnenland De u/are rcoJker eischt ProvincienieuWs SAFE-LOKETTEN vanaf f3,50per jaar bank-associatie n.v. goes ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOESCHE COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschep Goesche Courant J an Kleeuwess Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentlën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Een.... Miss Jaarbeurs. Het bestujuif der Jaarbeurs te Bancloeng heeft de weinig oorspronkelijke en ev^nzoo gelukkige gejachte gehad om in een zoo gemengden kring als een Indische kermis een schoonheids wedstrijd voor Europee- sche meisjes op touw te zetten. De plaat selijke pers heeft het heel mooi gevon den, maar buiten Bandoeng, bleek de pers er anders over te 'denken'. De Locomo tief noemt het een „miss-ehjke" vertoo ning etn waarschuwt: Men spare Indië voor deze vertooningen. Het misplaatst initiatief der Jaarbeursheerea vinde geen navolging. Wij vindien deze publieke keu ring van meisjes en jonge vrouwen voor een ginnegappend publiek een droevig schouwspel. Het rondleiden van gemerkt en genummerde jongemeisjes en vrouwen voor een kijkgraag, lacherig en wel zeer.... gfemengd publiek, waar,heeren" van allein landaard worden uitgenoodigd tot inven tarisatie en waardeering harer schoon heiden, moge een. unicum blijven van de Bandoiemgsche Jaarbeurs. Het feit, dat slechts zeven meiskes onverstandig ge noeg waren om mede te doen bewijst, dat men ook te Bandoeng, dit Jaarbeurs-exces afkeurt; vertrouwd wordt dat men daar en elders niet zal trachten deze malle en er gerlijke dwaasheid ingang te doen vinden, Pokken op de „Sibafak". Een „Aneta"-te!egram uit Soerabaje meldt: De pokkenlijder aan boord van de „Sibajak", de scheepsdokter G. J. Fa- ber, is overleden. Koppensnellen. Op 't Frederik Hendrik-eiland gelegen nabij Zuid Nienuw-Guinea, heeft zich een gjeval van koppensnellen voorgedaan. In verband met deze wandaaid1 hebben zich autoriteiten aan boord van het stoomschip der gouvernementsmarine „Deneb bege ven en zich van Makasser naar Frederik Hendrik-eiland begeven. De nieuwste Chaplin-film. Charlie Chaplin heeft in Hollywood TIN. STEEDS EEN FIJN SORTIMENT. 23 FEUILLETON Naar het Engelsch van ELINOR GLTN. HOOFDSTUK XI. Den volgenden dag was het Zondag en zelfs door de zijden gordijnen hoor den zij het eentonig getik van den re gen. Welk nut had het op te staan? Het is zalig tc slapen, wanneer de ge liefde nabij is. Het was dus laat, voor Paul zijne oogen weer opende. Hij zag dat hij al leen was, en in de zijkamer hoorde hij haar zachtjes zingen en door de open deur kon hij haar op het tijger vel zien liggen, reeds gekleed, tegen de zijden kussen geleund, haar gui taar in de hand. „Haast je, haast je, jou' luiaard, het ontbijt wacht al op je", riep zij hem toe en Paul sprong dadelijk overeind. Dezen dag zouden zij aan lectuur wijden, zei ze en ze las hem gedichten voor, of liet ze hem voorlezen, maar zij wilde niet toestaan, dat hij te dicht bij haar zat of haar liefkoosde en dikwijls was zij rusteloos en liep rond met de buigzame gratie eener kat. Zij wilde uit het raam kijken en trok een leelijk gezicht tegen hetgeen ze zag. Het meer was in mist gehuld, de hemel weende, de heele natuur was c'e opnamen voor zijn neuwe firn voltooid Het treffende van deze film is, dat dit maal de vrouwelijke hoofdfiguur een fil misch nog niet geëxploiteerd probleem stelt: de mimiek zonder uitdrukking van de oogen, want ditmaal is zij een blind meisje. Charlie is in deze film vagebond die het meisje in haar lichtlooze eenzaam beid ter hulp snelt en met goedheid en weldaden overlaadt. Hij schildert haar met zijn woord kastee'en voor, feeenrijken waarin hij als prins woont, en die hij aar, haar voeten wil leggen, en hij straalt in dien geest van het meisje als een aureool- omkransde schoonc minnaar. Alle phaser, ziekte maiakt hij met haar door, hij ver zorgt en vertroetelt haar, tot eindelijk het licht van buiten door haar oogleden dringt en eindelijk zij in het volle licht kan zien. Charlie, de vagebond, die met alle kracht zijner liefde sinds maanden het oogenblil van haar ziende worden heeft afgewacht wil haar dan overgelukkig in de armen val len, maar met koude verachting wendt zij zich van hem af als zij ziet, dat hij geen schoone prins maar een Ieelijke, haveloozo vagebond is Der Tag schrijft hierbij: „Dit con flict geeft weder aanleiding tot een bitter zoet echt Chaplin-einde, zooals in méér zijner films, waarin hij in diepe eenzaam heid alleen blijft en in de wijde wereld trekt om het leven te zoeken." Het drama in Zorgvliet. Naar de Nieuwsbron van welingelichte zijde verneemt is het vooronderzoek van den rechter-commissaris bij de Haagsche rechtbank in de zaak legen den 20-jari gen O. de C., die op 13 Mei j.I. in het park Zorgvliet het 20-jarig meisje A. B. met een drietal revolverschoten van het leven beroofde, een dezer dagen ge sloten. Ten einde een juist inzicht te krijgen in de geestesgesteldheid van den moor denaar werd een psychiatrisch onderzoek van den verdachte opgedragen aan de doktoren Scholten en Gerritsen. Dit psy chiatrisch onderzoek is thans geëindigd De conclusies der doktoren zijn in een lijvig rapport vastgelegd, dat een dezer dagen bij de rechtbank is ingediend. Met de indiening van het rapport is het vooronderzoek geëindigd. De stuk ken zijn overgedragen aan het parket van den officier van justitie, teneinde de tenlastelegging op te maken. Met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid kan worden medegpdeeldj, dat in den loop der volgende week die dagvaarding zal worden uitgebracht, in welk geval de openbare behandeling der zaak zal plaats hebben op de terecht zitting van Dinsdag 27 Augustus a.«. Naar het blad verder verneemt heeft O. de C. bij het vooronderzoek ten stel ligste ontkend het vooropgezette voor somber gestemd. En eindelijk wierp zij de boeken op zij en kroop tegen Paul aan, die vrij knorrig gestemd was door haar bevel haar niet aan te raken of te kussen. .Weenende hemel!" riep ze uit, „ik haat je". Toen riep zij met een gebie dende stem Dmitry, en toen hij ver scheen van uit de gang, waar hij altijd haar bevelen afwachtte, sprak zij in het Russisch of in eene andere taal, die Paul niet kende, tot hem met een woesten blik in haar oogen. Dmitry boog bijna tot aan den grond, verdween en kwam terug met stukjes hout, waarmee hij een heerlijk vuur aanlegde van denneblokken in den open haard. Toen strooide hij er wat poeder op, trok haastig de zijden gor dijnen dicht en verdween uit de ka mer. Een goddelijke, heerlijke geur verspreidde zich nu in de kamer en het was Paul of hij onder eene betoo- vering geraakte. De dame kroop steeds dichter naar hem toe en toen met on eindige teederheid, tot al hare zacht heid van de eerste uren hunner ver- eeniging weergekeerd, smolt zij weg in zijne armen Paul ik ben zoo nukkig van daag, vergeef me", zei ze óp kinder lijken, fluisterenden toon. „Ik zal je regen en mist doen vergeten. Vlucht met mij naar Egypte, waar de zon al tijd schijnt". En Paul, als een pruilend hangerig kind, dat men buiten gesloten heeft en dat nu het verwachte lekkers krijgt, omvatte haar en kuste haar minuten lang, voor hij haar ge nemen te hebben gehad mej. B. van het leven te berooven. Hij zou naar zijn ver klaring de revolver hebben medegenomen om zelfmoord te plegen, doch toen het meisje weigerde op haar besluit terug te komen in blinde woede op haar hebben losgeschoten. In hoeverre de officier van justitie hierin aanleiding zal vinden, de „voor bedachte rade" bij de tenlastelegging te laten vallen, is nog niet bekend. LUCHTVAART. Lindbergh bijna slachtoffer. Uit Columbus (Ohio) wwdt gemeld dat bet echtpaar Lindbergh ternauwer nood aan een ernstig, ongeval ontkomen is. Bij de landing van het vliegtuig, waarmee kolonel Lindbergh arriveerde sprong, een band. Lindbergh wist het toe stel evenwel van den grond te houden en veilig op één vleugel te landen. Majoor Franco ontslagen. De Spaaiische vlieger Franco, die o.a. bekendheid heeft verkregen door zijn mislukte Oceaan-vlucht, eenigpn tijd ge leden, toen hij met zijn metgezellen na on geveer een week, toen men hem reeds verloren waande, bij de Azoren werd ge nenden, is uit het Spaansche vliegers'- corps ontslagen. Hij zou zich op beleedi- g|ende wijze hebben uitgelaten in dien geest, dat het aanzien van Spanje door zijn uitlatingen geschaad zou worden. Duur-record vliegen. Het vliegtuig „St. Louis Robin" met de vliegers Jackson en O'Brien is Dins dagavond te 7.38 uur (Amerikaansche tijd) op het vliegveld Lambert bij St. Louis ge land, nadat het 420 uur en 21 minuten in die lucht is geweest. Het nieuwe duur record overtreft het vorige, dat eerst eenige weken geleden door Los Angelos werd bereikt met 7 dagen 4 uur en 36 minuten. Op het vlieg veld had zich een reusachtige menschen- menigte verzameld, die de vliegers enthou siast begroette. Beiden bevonden zich in een uitstekenden toestand. Onmiddellijk werden zij naar de vlieg,tuigenloods geleid waar zij door doktoren onderzocht wer den. Beider gezondheid was uitstekend, behoudens een geringe ondervoeding. De eigenaresse van het toestel, de firma die de motoren leverde, heeft den beiden vlie gers voor hun prestaties een honorarium geschonken van 25.000 dollar. Een zakkenroller gevat. Dinsdagavond maakten twee mannen kennis in een café aan den Oppert te Rot- legenheid gaf te spreken. „Zie, wc na deren Kaïro", zei ze, haar oogen half toegeknepen, terwijl zij tusschen de kussens ging zitten en Paul naar zich toetrok, tot zijn hoofd aan haar borst rustte en haar armen hielden hem om vat als een moeder haar kind. Hare stem klonk droomerig, toen zij fluisterend vervolgde Vindt je ze niet prachtig, de mina retten en torens tegen den ovalen he mel en de roze getinte granietheuvels daar ginds V En kijk eens, Paul, daar in de Nijl; dat zijn waterbuffels, die vreemde die ren. Zie je wel hoe zij water putten met dat belachelijke werktuig, precies hetzelfde als in den tijd der Pharao's. O, ik ruik den geur van het Oosten. Kijk toch eens naar die rechte, blauwe figuren, die lijnen zoo mooi en recht. Welk eene waardigheid en vrede is er in dit alles. Nu zijn we er. Let eens op die schitterende menigte, die zich zoo rustig beweegt en luister naar het vreemde rumoer. Kijk eens die phy- sionomie der kameelen. Hoe verach tend en kalm. Kom, kom mee hier vandaan, ik ver lang naar de woestijn en de sphinx! Ah, het is weer helder dag en de heele groene aarde ligt tusschen ons en het groote uitgestrekte stuk bruin zand. En dat zijn de pyramiden, zich scherp afteekenend tegen den turkoois blauwen hemel en spoedig zullen we er zijn, maar eerst moet je eens goed naar dat groen om ons heen zien, Paul, zulk groen vindt je in geen enkel an- - _v- i. ten Jam. Zij tracteerJen elkaar op bier, waarna Je eetn er op stomJ stoinJ Jein an jer thuis te brengen. Deze was er niet van gediend, maar Je ander hield aan. Op de Linker Rottekade gekomen, verzocht de eerste nogmaals verder alleen te wor den gelaten. De ander stemde daar einde lijk in toe, inaar hij had inmiddels het hor loge van zijn nieuwen vriend gerold. En kele schippers hadden dit gezien en zij dwongen den dief het horloge terug te geven. De man verontschuldigde zich met te zeggen, dat hij het horloge had af genomen, omdat hij bang was, dat zijn vriend het anders zou verliezen. Hij gaf het horloge terug en de twee zouden zich in een café aan de Jonker Fransstraat verzoenen. De schippers stelden evenwel de politie met het gebeurde in kennis, waarna de zakkenroller is aangehouden en opgesloten. Ned er land om advie s gevraag. fn verband met de actie, welke te Kaap stad tegen de krotwoningen wordt ge voerd, heeft de gravin van Athlone, de echtgenoote van den gouverneur-generaal van Zuid-Afrika een bezoek gebracht aan verschillende sloppen en stegen. Zij werd niet herkend en trad verscheidene krotwo ningen binnen. Naar aanleiding van haar ervaringen richtte Je gravin een telegram tot haar nicht, de Koningin der Nederlanden, met verzoek haar inlichtingen te sturen om trent de bouwstelsels, waarmede Neder land het woningvraagstuk grootendeels beeft opgelost. De gravin, beloofde de inlichtingen, welke zij zal ontvangen, aan den plaatse lijken Woningbond te d<3en toekomen, die den 12en Augustus een tentoonstelling opent. De vreemde ziekte. Woensdag is bekend gewonden, dat zich tengevolge van de heerschende alastrim te Rotterdam twee sterfgevallen hebben voorgedaan bij jonge patiëntjes, die in het ziekenhuis werden verpleeg,d. In Het geheel worden thans zestien patiënten in het ziekenhuis verpleegd. Dit zijn allen goedaardige gevallen; ook hebben zich onder het verplegend personeel gevallen van besmetting voorg De waarn.-directeur van den G. G. D. raadt vaccinatie ten zeerste aan. 'De uitbreiding waarvoor gevreesd wordt, kan thans nog niet belangrijk ge noemd worden. Over het aantal dergenen, die nog in het mcumatietijdperk zijn, valt uiteraard nog niets te zeggen. Thans beloopt het aantal patiënten ver moedelijk ongeveer 40; meerendeels kin deren. Het is ontegenzeggelijk een soort pokken, doch van een variatie die ge woonlijk een goedaardig verloop heeft. Bij de patiënten, die de directeur van 'tCooJsingelziekenhuis aan de Amsterdam- sche doktoren liet zien, constateerden zij, dat er in de gevallen verschil was. Som mige zagen er uit als de algemeen ge vreesde pokken, andere wekten twijfel. De genomen maatregelen dragein het karakter van afwachten. Het is moeilijk te beslissen, nu het gevaar van. pokken zich voordoet, of algemeen tot inenting en her-inenting moet worden overgegaan, Wel is het aan te bevelen, dat de pa tiënten zooveel mogelijk geïsoleerd wor den, want de ziekte is zeer besmettelijk en niemand zal voor zijn plezier een of meerdere weken in bed of thuis willen blijven. In het water gereden. Dinsdagmiddag is de heer D. uit Rot terdam toen hij te Bruinisse met zijn auto van. de tramboot Minister Lely de brug op wou rijden, achteruit van de boot in de tramhaven gereden. De matrozen J. en v. d. W. sprongen onmiddellijk te water, en het mocht v ,d. W. gelukken de achter ruit van den auto in te slaan, waardoor de heer D. zich kon bevrijden. Deze kwam met den schrik vrij. De auto, die met een dreg van het in de Tramhaven liggende klipperschip Avontuur, schipper De Neef, boven water is gebracht endoor de kraan op den wal gezet, bleek ernstig beschadigd. der land ter wereld zuiver sma ragdgroen de natuur heeft al hare krachten aangewend voor dat groen, mijlen en mijlen ver. Neen, ik wil niet leven in dat kleine dorp, in een bruine aarden hut. Samen met nog een an dere vrouw het eigendom van dien mageren, in blauw linnen gekleeden man; ik zou ze allen dooden om vrij te zijn. Ik wil verder gaan, geliefde, verder naar de woestijn, die daar is voor jou en mij alleen met haar heer lijke passie en heerlijken vrede Haar stem werd steeds droomeriger; er was nu cadans in, alsof ze bezield was en gedwongen dat alles te zingen, met bijna de maat van een rijmloos vers. „O, die vreemde bekoring van het heerlijk Oosten. Schoonheid en levens lust doorstroomen je zinnen. Het is de betoovering, die' er uitgaat van de sphinx. Nu zijn we vlak bij haar, kijk de zon is onder St, sf, geliefde, we zijn alleen, de kameelen en de gidsen zijn ver ver wijderd, we zijn alleen, geliefde, en samen gaan wij voort, jij en ik en de maan, kijk daar komt ze op, zilverig rein en de hemel is blauw, de nacht is bezwangerd van geuren, kijk daar is de sphinx! Zie je wel het vreem de, raadselachtige en geheimzinnige van haar oogen. Zij is eene godin en kent de zielen der menschen; hunne dwaze, nuttelooze hartstocht en smart, nooit tevreden met het leven, altijd het verleden betreurend en een val- sche hoop vestigend op de toekomst. Maar jij en ik', mijn liefste mijn schat, wij hebben het raadsel, dat verborgen ligt in den glimlach der godin, door grond. Wij hebben het geraden en staan nu even hoog als de godin. Want wij weten dat het beteekent, te leven in het leven en het leven ten volle genieten. Liefste lieveling vreugde en leven ten volle genieten...." Haar stem klonk steeds zwakker, steeds verder af, als de echo van een heerlijk lied en de oogleden vielen over Paul's blauwe oogen en hij sliep. Het licht van alle liefde op de wereld scheen te glanzen op haar gelaat. Zij boog zich over hem heen, kuste hem en streek met haar fluweelen wang over de zijne; zij boog zich, zoodaf zijne gekrulde wimpers haar blooten hals beroerden. En eindelijk gleed zij van onder hem weg en legde zijn hoofd zacht op de kussens. Toen be ving haar een waanzinnige lust hem te liefkoozen. Zij spon als eene tijge rin, terwijl haar lichaam golvende be wegingen maakte als een slang. Zij raakte hem aan met hare vingertoppen en kuste zijn hals en zijn polsen, de palmen zijner handen, zijne oogleden, zijn haar. Vreemde lichte kussen, heel anders dan vrouwen gewoonlijk kus sen. En tusschen het zachte spinnen door, fluisterde zij liefdewoorden In een vreemde, welluidende taal, zijne lippen en oogen met hare lippen aan rakend. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1