N° 90. Woensdag 51 Juli 1929 446 Jaargang. DRIE WEKEN VAN LIEFDE. Koloniën School en kerk Binnenland LINTVELT's BAZAR Kampeeren ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOESCHE 1 COURANT UïtfaveNaainloozo Vennootschap Goesc&e Courant en K leeuwen s Ross' Drulckörs- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 Ne. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Door een koelie aangevallen. Een Javaansche kce.ie van. de odder neming Adolina van de Semdattig-Cultuur Maatsdh., beeft den assistent, den heer H. J. M. Schuier, aangevallen en bem een slag met een tjangkol op bet boofd toegebracht. De beer Schuier kreeg een groote wonde aan het achterhoofd', maar zijn toestand is goed. De tjangkol gleed langs den helmhoed af, welke een sche. dletbreuik voorkwam. De aanleiding, tot den aanslag is een aanmerk ing die gemaakt werd tegen slecht werken en bet niet op volgen van gegeven orders. Pokkengeval op de Sièajak Anieta seint uit Batavia: De vertegenwoordiging va:i den Rotter- damschen Lloyd beeft gemeld, dat zich een week geledein een geval van pokken heeft voorgedaan aan boord van bet mo tor -passagiers schip de Sibajak. Het scr.i; is onmiddellijk aan een grondige ontsmet ting onderworpen. De geheele bemanning van bet schip is gevaccineerd. Hoewel het gevaar dus als geweken mag worden be schouwd, beeft men de gjelegenheid ge opend voor de passagiers, zich gratis te laten inenten. Een onderwijzer gestraft. Het gemeentebestuur van Velsen heeft eenigen tijd geleden besloten een onder wijzer, wegens beleediging vain het boofd eener school en plichtsverzuim voor een week te schorsen, zonder behoud van sa laris. Tegen dit besluit was de onderwijzer in hoogier beroep gegaan bij Ged. Staten van Noord-Holland, dis nu hebben beslist, dat 'de schorsing van den onderwijzer dient te worden opgeheven, omdat de straf te zwaar is. Zij meenen, dat de onderwijzer wel een straf verdient, welke zij echter niet kunnen opleggen. Zij laten zulks aan Burg. en Weth. van Velsen. Pater Gielen f Gistermiddag is in het Bergmann Col lege te Nijmegen overleden de bekende Jezuïten Pater A. B. H. Gielen, mode rator van geloof en wetenschap te Amster dam en letterkundig redacteur van Boe kenschouw. Hij is 58 jaar geworden. Verduistering van f 18.000. Het is de politie te Amsterdam gelukt den 24-jarig|en P., die als bedienfeie bij een Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 22 FEUILLETON Naar hef Engelsch van ELINOR GLYN. Laten we zeggen, dat het nu eenmaal een eigenschap van den zwakkeling is om zijne gelofte te verbreken; hij doet het dan, 't zij in daden, 't zij in gedachten of beiden! En dan voelt hij zich laag gezonken, zooals allen zich moeten voelen, die hun heilig woord uit eigen vrijen wil gegeven, gebroken hebben. Hoeveel beter is het dus om geen beloften af te leggen; dan kunnen we tenminste, zoo gauw de band onzer genegenheid afknapt, ieder onzen weg gaan, en behoeven we ons niet over ons zelf te schamen. „O lieveling, zeg toch niet zulke din gen", riep Paul op smartelijken toon; „de band van onze genegenheid kan nooit breken. Ik vereer, ik aanbid je, je bent mijn leven, mijn lieveling mijn koningin!" „Lieve Paul", fluisterde ze, „o 't doet zoo goed, zoo lief te hebben; maak dat ik je blijf beminnen, mijn mooie Paul, maak dat ik lang je ko ningin wil blijven". b:uikinstell.'nj diaar ter stele een bedrag van ca. f 18.000 verduisterde, te arrestee- rein. Zondag was de jonge main, die si' ld; oettLp diajgen met meer op zijn kantoor was teruggekeerd, in de buurt van de Ani sic.laan gezien. Rechercheurs hebben daar op de geheele buurt afgezocht en na ver toon van het portret valaverja.h'ie aan ver sclhi.lende buurtbewoners zijn zij er achter .dreinen, dat de gezochte kantoorbcd'enl'e een kamer i:i de Rqn.traat had gehuurd. Toen de rechercheurs zich aan de opga- gpvea woning aan de Rijnstraat melddei, breek de jongeman niet thuis te zijn. Na een ire uren wachten? k warn iverdaohte thuis en viel hij deert in handen van de rechercheurs. De aingphou.'ene werd «vair het poli tiebureau overgebracht. Daar werJ hem een kort verhoor afgenomen, waarhij hij toegaf een belangrijk bedrag elm naidcele van zijn directie verduisterd te hebben. Ongeveer een jaar lamg heeft P. door- g,aaj:,d geknoeid en de eene valschclijk on- derleehende cheque werd, zooldra een af rekening voor een benadeelden client moest volgen, voor een andere valsche cheque gedekt. En zelfs heeft de oneerlijke be diende meermalen geld uit 1de kas geno men om door storting op de benadeelde rekening zijn misdrijf te kunnen verber gen. De laatste weken kon de jongeman niet meer uit het geknoei wegwijs worden en lliep h.ij ten slotte in de val. Bij zijn aanhouding had P. nog ca. 1000 gulden op za:k, welk bedrag naar hij be weerde van de verduisterde gelden af komstig was. Een protest. i De Kamer van Koophandel te Maas tricht acht zich verplicht een woord van protest te doen hooren togen een zinsnede voorkomende in het bulletin van de maand Juni van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te New York, luidende als volgt: „Alleen de Nederlandsche ,pers schijnt weinig interesse te hebben in de tariefskwestie, geen enkele de verhoogin gen ongunstig beoordeelende stem, is tot Amerika doorgedrongen. Toch is de uit voer van Nederland naar de Ver. Staten zeer belangrijk en kan zelfs van nog veel meer belang zijn bij. betere aanpassing aan hier te lande gevolgde methoden. In (Je maand Juni werd aam de groote bladen door het persbureau Vaz Dias te Am sterdam afschrift gezonden van een door gemelde Kamer aan den minister van bui- tenlandsnche zaken gericht schrijven, waar in tegen de verhooging der Amerikaansche tarieven werd opgekomen. Meerdere bla den namen dit request op, terwijl ook in diverse andere Kamers krach tigje stem men opgingen tegen de voorgenomen be schermende maatregelen der Amerikaan sche regpering. Ook deze uitingen von den weerklank in de pers. Het zou onver antwoordelijk zijn te zwijgpn waar zulke Nederlandsche belangen op het spel staan. Het ware het niet minder wanneer «nen bovengenoemde passes zonder meer liet passeerem. Philps ontslaat communisten. Men meldt aan de „Maasbode": En toen smolten zij weg in eikaars armen en liefkoosden en kusten en zeiden dwaze dingen, zooals geliefden altijd doen en hebben gedaan vanaf den beginne. De ziel van twee schep selen één geworden. HOOFDSTUK X. Het was zulk een vredige zoele avond, dat zij voor de open balcon- deuren dineerden. Zij hadden een heer lijk uitzicht over het terras en naar beneden op het meer met zijn ver wijderde lichtjes, waar Lucern lag. De maan, nog steeds niet vol, ging bijna onder en er dreven een paar wolkjes aan den hemel, die hier en daar de sterren verduisterden. De dame was stil en teeder, haar oogen rustten met eene innige uitdrukking op Paul en zij was weer in hare tortelduif-stem ming. Nog geen enkele maal, sedert hun verblijf op den Bürgenstock, had zij die tijgerachtige grilligheid getoond, waarvan hij in den beginne een paar maal getuige was geweest. Het scheen alsof hare stemmingen evenals hare cameleonoogen de kleur der omgeving aannamen en hier was alles primitief en eenvoudig, natuurlijk en vredig. Paul was zelf in een toestand van extase. Hij wist niet, wat er met hem gebeurde. Geen scène uit de oude Grieksche mythologie kon een sterveling meer onder hare bekoring In verband met te vreezen communis tische aanslagen is in Eindhoven een ver sterking van de marechaussee van 50 per sonen aangekomen. Drie auto's, met in elk vier marechaus- see's hebben door de stad gepatrouüleerfd. De Philipsfabrieken, en naar verluidt ook de gasfabriek, staan onder politio- neele bewaking. Bij verschillende hoofd- employé's der fa. Philips is de politie in huis gelegerd, in verbind met dreigemen ten, dat op hoofdempioyéé's aanslagen gepleegd zouden worden. De „Maasbode" kan h erbij melden, dat voirig|S week bij de N.V. Philips een groot gptal communisten ontslagen is. Ook in het Piiilipsdcrp was Maandagmorgen een groote politiemacht op de been. Naar aan de „N. R. C." worldt, (mede gedeeld, is het aan de „Maasbode" ont leende bericht ten ecnen male onjuist. Er heeft niets arjders plaats giehiad, kfan dit de Hollandscho beton-mij., welke en kele bouwwerken voor Philips in uitvoe ring, heeft, aan eenige buitenlandsche tim merlieden, die in> staking waren gegaan, ontslag heeft gegeven. Gistermorgen passeerden te Eindhoven een aantal militaire motorrijders met mi trailleurs en een detachement militaire wiel rijders. Deze zijn bestemd voor de grens bewaking, welke belangrijk wordt ver sterkt. Zij hebben niets uit te staan met de gebeurtenissen te Eindhoven. Alle hieromtrent verspreide geruchten zijn sterk overdreven en onjuist. De Tweede Kamer. Tot dusver hebben 95 der benoemde Tweede Kamerleden hun benoeming aan genomen. Het Centraal Stembureau heeft nog geen bericht ontvangen van de hoeren Colijn, Drop, Van der Heide cn Schou ten en van mej. Westerman. Merk waardig® rei s gelegenheid Zaterdagavond wilde een Franschman zich met den nachttrein van Parijs naar Brussel begeven, zonder daarvoor evenwel de vereischte transportkosten te betalen. Derhalve zocht de man zich een plaatsje uit niet in, doch onder een (der rijtuigjcn, waar hij, om het zoo comfortabel uw ge lijk te hebben, zich zelf vastbond. Aldus heeft de man zijn 'reis volbracht. Bij aankomst te Brussel bleek het vast binden wat al te afdaenjlö te zijin geschied, want die man zag geen kans zijn banden te slaken. Hij was dus gedwongen zijn zon- derling|e reis nog een poosje voort te zet ten en reed door tot Amsterdam. Maar ook daar kon hij zich nog niet loswerken en moest, in zijin hangende houding blij ven volharden. De man zou waarschijnlijk dein hon gerdood ten prooi zijn gevallen, ware het niet, dat een uur nadat de nachttrein te Amsterdam was aangekomen, een elec- tricien, in dienst bij de Spoorwegen, klem reiziger op zijn vreemde plaats ontdekte en hem verloste. De man is ter beschik king van de politie gesteld, |die hen? over de grens zal zetten, zoadat hij, langs een grooten omweg weliswaar, zijn doel even wel bereikt, zonder dat het hem gje](d kostj. hebben gebracht dan deze vreemde uit- heemsche vrouw, koningin, prinses of wat ze dan ook zijn mocht. Niets an ders ter wereld kon hem iets meer schelen. En het was nog des te op merkelijker, omdat hij anders in 't geheel niet onderworpen van aard was. Paul was een heerschzuchtig jon geling en thuis moest alles gebeuren, zooals hij het hebben wou. De dame sprak over hem, over zijn smaak, zijne genoegens. Er was nu niets meer in zijn leven, noch in zijne familie, waar zij niet alles van wist. Zelfs van Isabella, arme Isabella. En ze zei, hoe ze met het meisje sym pathiseerde en hoe leelijk hij zich ge dragen had. „Weer een bewijs van wat ik vandaag zei, Paul, je moet nooit geloften doen, wanneer het je liefde betreft". Maar in zijn hart geloofde Paul haar niet. Hij zou haar voor eeu wig aanbidden, daar was hij zeker van. Ja", zei ze, weer zijne gedachten beantwoordend. „Dat denk je, lieve ling en 't zou kunnen zijn omdat je er geen oogenblik zeker van bent wat ik doen zal; of ik hier in je armen zal blijven of ver van je weg zal gaan buiten je bereik. Je hebt me lief om dat ik je de prikkel der onzekerheid geef en zoo je hartstocht levendig houd, maar als je eens zeker van me waart, dan zou ik alledaagsch voor je worden, zooals alle vrouwen worden Ter verzachting en genezing van stukgeloopen voeten, zadelpijn,zonne brand, ontvellingen, muggebeten, schrijnen en smelten, moet men steeds voorzien zijn van een doos of tube Doos 30, 60, tube 80 ct, PUROL Een nieuwe ziekte. De waarnemende directeur van den Gem. Geneeskundige Dienst te Rotterdam deelt mede, dat zich sedert eenigje dagen aldaar een ziekte voordoet, die niet da delijk kon worden herkend. (Nadat de hoofdinspecteur en de inspecteur vaal de Volksgiezondheld met de directeuren cn gieneesheeren van het ziekenhuis aan den Coo'singiel, het Havenziekenhuis en dein Gem. Geneeskundigen Dienst alles nauw keurig, |i ebben nagegaan, zijn zij tot de conclusie gekomen, dat men hier te doen heeft met Aiastrim, een goedaardige fectie-ziekte, die sedert jaren in Engeland en Amerika heerscht. Men acht de moge lijkheid niet uitgesloten, dat deze ziekt/e zich zal uitbreiden, maar men behoeft zich niet ongerust te maken. Kind verbrand. Twee kinderen van den spoorwegsr- bcider Nijs te Mijdrecht waren nabij de ouderlijke woning aan 't spelen met luci fers. Plotseling vatten de kleertjes van een der kleinen vlam en nog voor de toesnel lende vader, die het onheil bemerkte, het kind kon helpen, stond het reeds in brand. Door haar in een teil met water te houden werden de vlammen spoedig gedoofd, doch liet kind was reeds zoodanig, met brand wonden bedekt dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, die onmiddel lijke overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk achtte. Het kind overleed inmiddels aan de bekomen verwondingen. Doodelijk ongeluk. Omstreeks halfvier Maandagmiddag reed het 11-jarig jongetje J. W„ wonende in de Heemstraat te Den Haag, op de fiets, met nog twee vriendjes, op de Sporfj- laan in de richting van den Houfirustweg. W. reed ongeveer op het midden van den weg, maar kende de kunst van liet fietsen nog niet al te goed, zoodat hij van linies naar rechts over den, weg slingerde. Ter hoogte ongeveer van. de R.K. kerk passeende met kalme vaart een vrachtauto in dezelfde richting, welke bestuurd werd door J. W. De auto was den onvoorzich- tigpn jongen bijna gepasseerd, toein de laatste weer een draai nam en het achter wiel van den vrachtwagen de fiets raakte. De jongen viel op straat, bekwam een schedelbreuk en had een zeer ernstige wond aan den linkerslaap, waaruit het bloed stroomde. De chauffeur had aan vankelijk niets geniei'kt, maar zag onge veer- een twintig meter verder wat er g;aande was. Toen, stopte hij onmiddellijk en snelde naai- het slachtoffer toe. Hij trachtte met zijn hand hot bloed te stelpen, maar de jongpn bleek reeds dood te zijn. en dan zou mijn Paul gapen en begin nen te zien, dat ik niet jong meer ben, en dat het wel verwachte toch heel onaangenaam is als het komt". „Nooit, nooit!" zei Paul met vuur. Hun gesprek kwam nu op andere dingen en Paul zeide haar, hoe hij er naar verlangde de wereld te zien en hare volkeren met hunne zeden en gewoonten. Zij scheen bijna overal ge weest te zijn en met haar talent om met woorden te schilderen, nam zij hem op het tooverkleed van hare le vendige beschrijving mee naar Oost en West, naar Noord en Zuid. O, deze tusschenpoozen tusschen hun verliefd gekoos waren niet banaal of vervelend en nooit vergat zij hare teedere, vleien de manier van Jiefkoozen. Door alles heen klonk het dat zij één waren, op gelost en samengesmolten in één li chaam en één ziel. Dien avond kan Paul telkens uit haar woorden opmaken, dat zij eene zeer voorname dame moest zijn, om geven door pracht en praal en af en toe was er iets wilds in, dat hem aan barbaarsche toestanden deed denken en hem met steeds grooter verwonde ring zich deed afvragen, van waar zij toch kwam. Het was al vrij laat voor de koele nachtlucht hen van het balcon ver dreef en toen zette zij Russische thee voor hem en vleide zich in zijne ar- De hertog, en He hertogin van B r a b a in t. De hertog en de hertogin van Brabant, die zooals reen wBet de gasten der Kon. familie op Het Loo zijn geweest, maakten Zaterdagmiddag met de Koningin en, prin ses Juliana een lange rijtoer met vierspan door de bosschen van de Veluwe. Nadat de hertog van Brabant Zondag morgen de vroegmis in de Mariakerk aan de Hoofdstraat te Apeldoorn had bijge woond, vei trokken de gasten Zondagmor gen precies om 9 uur weder van Het Loo. Zij werden tot hun auto, uitgeleide gedaan door de koningin en prinses Ju liana, die zeer hartelijk afscheid namen. De prinses nam nog haar camera ter hand en maakte een foto van de vertrekkeoden. De hertog van Brabant bestuurde zelf dfc auto, welke over de Paleislaan in de rich ting Arnhem reed. Fabrieksgeheimen gestolen. Naar V. D. verneemt is 'tlien laatsten tijd herhaaldelijk voorgekomen dat fa brieksgeheimen, toebehoorenda aan de Phi lipsfabrieken door personen,, die daarvan uit hoofde van hun betrekking kennis droe gen aan derden (belanghebbenden), zijn medegedeeld, terwijl voorts teekeningen van machines, die door de N.V. Philips voor de fabricage van haar artieklen ge bruikt worden aan derden zouden zijn overgelegd. In verband daarmede is aan gifte gedaan tegen bepaalde personen we- gtens het misdrijf van art. 273 W. v. S. Naar aanleiding daarvan heeft de justitie te Arnhem eeniaem tijd geleden bij de be trokken personen huiszoeking, De herstel conferentie. Bij het departement van buitenlandsche zaken zijn thnas van de regieringen van Frankrijk, Engeland, Duitschland, Bel gië, Italië en Japan verzoeken ingekomen tot het houden van de herstel-conferentie te 's Gravenhage. Van enkele an|dere re gieringen worden nog verzoeken verwacht. Omtrent een datum van aanvang, der conferentie valt nog niets te zeggen. De buitenlandsche delegjaties hebben zich door middel van gezantschappen met verschillende hotels in Den Haag en Scheveningien in verbinding gesteld) om kamers fe reserveeren. Het is zeer waarschijnlijk dat de Japanners zullen af stappen in het Palace Hotel, de Italianen in het Kurhaus, de Duitschers in het Oranje-hotel, de Roemeniërs in Oud Was senaar, de Grieken in De Twee Steden, de Polen in het Grand Hotel, de Engpl- schen in het Hotel Centraal en het Gratild Hotel, met extra kamtp<omiimt(e in het oude gebouw der Ned. Ind. Handelsbank in da Lange Houtstraat, de Belgen in de Witte Brug, de Franschen in de Hotels Des Indes, Paulez en Vieux Doelen, met Briand, indien deze den zeekant verkiest, in het Palace Hotel. Van Servië en de Britsche Dominions is nog niets bekend, terwijl de Amerikanen, die waarschijnlijk een waarnemer zullen sturen, in Schevc- ningen kwartier schijnen te willen maken, Voorloopig worden al deze regelingen bemoeilijkt door de omstandigheid dat men niet precies weet wanneer de gas men, hem woorden van liefde toe fluisterende en zich tegen hem aan nestelend als een kind, dat behoefte gevoelt, geliefkoosd en getroost te worden over de een of andere denk beeldige pijn. Maar onder haar teederste liefkoo- zingen, was het hem, alsof hem gevaar dreigde, een blik van sluimerende pas sie, nog verborgen onder een kalm uiterlijk, maar ieder oogenblik gereed, hare boeien van zelfbeheersching te verbreken. Jlet maakte hem razend van hartstocht. „Liefste, liefste", riep hij uit. „La ten wij toch geen kostbare oogenblik- ken meer verspillen. Wees de mijne!" Bij het gloren van den dageraad ontwaakte hij met een vreemde gewaar wording, bijna alsof hij geworgd en verstikt werd. En daar over hem heen gebogen, omlijst door blauw-zwarte lokken, zag hij haar gelaat, het melk achtige, wit verlicht door haar vreem de oogen; groen als die eener kat schenen ze nu en gloeiend van passie, terwijl hij een dikke streng van haar heerlijk haar om zijn nek gewonden voelde. Toen beving hem eene harts tocht als nooit te voren. Hij klemde haar in zijne armen, waanzinnig van wilde vreugde. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1