een linke Typist(e). A. Snethlage, Binnenland Van Overal Gemengd NieuWs. haatste Berichten. Advertentiën. Heeren Boonentelers gemeente over het dienstjaar 1928 wetd aangeboden, de gewone dieast in ontvang een bedrag ad f 3374143V2 en in uitgaaf een bedrag ad f29961.01 V2. alzoo met een batig saldo van f 3730 42. De kapi- taaldienst in ontvang een bedrag van f 19940,91 en in uitgaaf cei bedrag van f19920,92, alzo-o. een bat'g saldo van f 19,99. Deze rekening werd in haiden gesteld van een commissie van onderzoek be staande u:t de he2rea J. J. Mol, L. van Koeveringe en W. van Wce'je. Vervolgens werd vastgespeld het huishoudelijk regie ment voor de oommissie van toezicht voor de Zuid-Beveiandsehe gas centralt „Oosteinde" en de jaarwedde van den secretaris van dat bedrijf op f 150. De pensioenbijdragen Vvoo r de ambtemai en van de gascentrale werd vastgesteld op 6 pet en de door den directeur ie sten ten zeker* heidsstelling op f 1000, terwijl de jaar wedde van den directeur f 4000 zal be- bedragen plus vrije woning, vuur en licht Ten slotte bracht de raad een wijziging in de verordening \ai keuring'van waren. Kind' uit den trein ge vallen. Donderdagmiddag is uit den trein van Leiden naar Haarlem ter hoogte van War mond een jongetje van vier jaar uit den trein gevallen. Het jongetje dat met zijn ouders uit Heemstede en drie andere kinderen in den coupé was, had aan de kruk van het portier gepeuterd; de deur vloog open en het kind sloeg er uit. On middellijk werd aan de noodrem getrok ken, De vader, een medicus, verzorgde het kind in den goederenwagen, waarna de trein verder reed. Aan het station te Haarlem werd die kleine per ziekenauto naar het Diacones- senhuis gebracht, waar hij spoedig over leed. Ernstige vergiftiging. Vrijdag zijn drie kindei en, een twee jarig jongetje en twee meisjes van 7 en 9 jaar, van den heer W. Zwart, van den Apothekersdijk te Leiden, die tijdelijk op de Kagerplasren bij Warmond vertoefde, plotseling onwel geworden. Zij werden naar het Diaccnessenhuis te Leiden over gebracht, waar Vrijdagavond het twee jarige kind' is overleden. i Het k.r.d bleek te zijn vergiftigd. Za terdagavond is het 9-jarige meisje over leden, en de toestand van het 7-jarige meisje is ernstig; men vreest ook voor haar leven. De oorzaak vam de vergiftiging is onbekend'. Jonge vrouw doo dg e vond en. Vrijdagmiddag bemerkten buren, dat In de kamer van eon 23-jarige vrouw, die op een bovenhuis aan den Schiedamsche dijk te Rotterdam woonde even voorbij de Schilderstceg in de richting Vasteland bo ven een ijzerwinkel de gordijnen dicht waren. Bovendien gaf de vrouw geen gehoor op roepen. Daarom ern omdat de vrouw den dag tevoren ook nergens meer gezien was, werd een onderzoek ingesteld. Een inspecteur van politie heeft de vrouw dood op haar bed gevonden, zij lag rustig op haar linkerzij en niets wees erop, dat hier bij eenig misdrijf in het spel zou geweest zijn. Men vermoedt, dat zij vrij plotseling Ls overleden aan een beroerte of iets der gelijks. hoewel de eigenlijke doodsoorzaak natuurlijk alleen door een dokter kan wor den vastgesteld. Hoogstwaarschijnlijk is de vrouw in den nacht van Woensdag op Donderdag gestorven. De mogelijkheid dat zij vergif zou hebben ingenomen, is theoretisch na tuurlijk niet uitgesloten, doch oogenschijn- lijk moet zij zacht zijn doodgegaan, daar de houding van het lichaam was, als van iemand die rustig slaapt. Op den Schiedamsche dijk en omgeving verspreidde zich nadat de politie in het huis geweest was, het gerucht, dat de vrouw vermoord zou zijn, vol bloed zat, enzi. De mogelijkheid1 dat bier eenig mis drijf zou zijn geschied, wordt volgens de Msb. door de politie echter uitge sloten geacht. Geheel gezin vergiftigd. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in „Ziekenzorg" te Wageningen een geheel gezin, bestaande uit man, vrouw en acht kinderen, opgenomen, die allen he vig ziek waren onder verschijnselen (he vige brakinigen en hooge koorts), welke aan vergiftiging deden denken. Thans zijn alle patiënten weder zoo goed' als her steld, meldt het „U. D.", doch zij heb ben het ziekenhuis nog niet verlaten. Het onderzoek naar de oorzaak der ziekteverschijnselen is nog niet afgeloo- pen. Vermoed wordt, dat rijstebrij met bessensap, of jam, door het gezin gebruikt, ondeugdelijk yan samenstelling geweest De ontploffing te Veendam. Otto Koetje, ean dor zwaargewonden bij de ramp te Veoradam, is in het R.K. Ziekenhuis te Winschoten overleden, zoo dat het aantal dboden tot zeven geste gen is. Het hjk van den 32-jarlgen arbeider' Klaas Bos, vader van vijf k nderen, waar naar nog steeds gezocht werd, is Zater dagmorgen vreesolijk verminkt in eon kuip van de afgebrande fabriek gevonden. sHv Nader wordt hieromtrent nog gemeld; Het bijna geheel verkoolde lijk van dien arbeider K. Bos is door den arbeider H. Kuikkeler door een groot toeval in den exhauster gevonden. Hij zag bij zijtn werk iets blinken on bij onderzoek bleek het een koperen tabaksdoos en een stalen luciferdoosje te zijn behoorende aan den vermiste. De ongelukkige moet in den luchtkoker gekropen of geduwd zijn. De wijdte van de opening is nauwelijks 50 c.M. Verder is van het lichaam niets meer te herkennen. Het is een vormloozc massa. De burgemeester deelde mede, dat hij telegrammen van deelneming had ontvangen van H.M. de Koningin en van H.M. de Koningin-Moeder, van den mi nister van binnenlandsche zaken, mr. Kan en van den oud-burgemeester van Veen- dam, thans burgemeester van Velsen, den heer S. Roels Rijkens. De burgemeester van Veendam heeft de deelneming van het Hof aan de nagelaten betrekkingen overgebracht en telegrafische dankbetui gingen teruggezonden. L e o p o I d e m A s t r i d. De hertog en de hertogin vam Brabant, reizende onder den naam van graaf en gravin de Réthy, zijn ten paleize Het Loo aangekomen, voor eon bezoek aam de Ko ningin. De hertog en de hertogin logeeren ten paleize. Prins Hendrik eere-sen a to r. Naar de „Votss. Ztg." meldt, is Prins Hendrik uit erkentelijkheid voor den krachtdadigen steun aan Duitsche univer siteiten te Greifswald1 tot eere-senator dei' universiteit benoemd'. De Prins heefteen voordracht over de boschcultuur gehou den. Emigratie naar Canada. De directeur van de Vereemiging Land verhuizing deelt mede, dat tengevolge van groote hitte en droogte dezen zomer de oogst in Canada voor een groot deel mis lukt is. Als gevolg daarvan is de vraag naar oogstarbeiders, welke in normale jaren groot is, zeer gering em kan deze ruimschoots gedekt worden door de in het land aanwezige arbeidskrachten. Het laat zich aanzien dat de fiuaucieele gevolgen in Canada ook een zeer ongun- stigeo invloed zulletn hebben op de werk gelegenheid in dein winter, welke in nor male jaren reeds zeer beperkt is. Drin gend1 moet dan ook aan ieder ontraden worden nog dit jaar naar Canada te gaan. Evemtueele plannen om naar Canada te emigreeren stelle men uit tot hot volgend voorjaar en men wende zich eerst voor inlichtingen tot de Ned. Ver. Landver huizing, Bezuidcnhoutsche weg 97, Den Haag. De Ro tterdamsche brand1- j stichter. Over de wijze waarop de gearresteerde K. te werk ging bij het stichten van branden te Rotterdam, kan volgens de „N. R. C," nog het volgende wordieu |mee gedeeld Op Hemelvaartsdag heeft hij, zoo heeft hij thans aan de politie meegedeeld, op de Vlietkade brand gesticht op den zol- tendeur openstond. Omdat hij meende, der van pand 22, van welk pand de bui dat dit brandje te onbeduidend zou zijn, om er veel brandmateriaal bii te kunnen verwachten, heeft hij daarop in pand 37 hetzelfde gedaan. Hij is toen op de stoep van pand' 22 gaan zitten, om te kijken wa< er zou gebeuren. Weldra kreeg men er erg in, dat in pand 22 brand was uit gebroken. Buren schoten toe om te hel pen en K. ging mee naar boven om een helpende hand uit te steken. Met enkele emmers water was het vuur gedoofd. De bewoonster een bejaarde weduwe uitte er haar verwondering over, dat er op een onverklaarbare wijze brand1 op haar zolder was ontstaan en sprak er over, de politie te waarschuwen. K. ried' haar dit ten sterkste af, omdat dit, volgens hem, toch niets zou helpen. Terwijl men nog over het voor en tegen redetwistte, ver schenen enkele brandspuiten in de straat. De buren maakten een schampere op merking, dat de brandweer zoo laat kwam, maar K. zei, dat de spuiten niet voor pand 22 kwamen, maar voor pand 37, omdat daar ook brand was uitgebroken. Met de buren heeft hij toen ook doar bij het blusschen geholpen. Hoog bezoek tg IJ mui den. Vrijdagmiddag kreeg IJmuiden onver wachts hoog bezoek. Het was Wilhelm II, ex-keizer van Duitschland. De gewe zen heerscher had', vergezeld1 van zijn vroegeren gastheer, graaf Bentinck van Amerongen. met klein gevolg een bezoek gebracht aan jhr. Boreel van'Hogelanden, op huize Waterland1. Het gezelschap nam even vluchtig de sluizen en de uitbreidingswerken inoogen schouw. Een aardige gedachte was dat de ex- vorst zich herinnerde dat, toon hij in 1894 met vorstelijke praal naar Amsterdam ging en een bezoek bracht aan het destijds kleine dorpje IJmuiden, men een straat naar hem genoemd had. Daarheen ging nu de tocht. Korten tijd vertoefde hot gezelschap nog aan het strand met het gezicht over de buitenhaven, waarna de ex-keizer terug keerde naar iDiooro. De gast heer van dien dag, jhr. Boreal, keerde naar Waterland terug. Stijgende ontvangsten der Spoorwegen. De ontvangsten der Nederlandsche Spoorwegen over de maand Maart van dit jaar hebben f 1.903.438,93 meor bedra gen dan over deze maand in het jaar 1928 De totale ontvangsten van 1 Januari af tot 31 Maart 1929 bedroegen f42.738.757,57, tegen f 39.712.580,78 over hetzelfde tijdsverloop in 1928, een vooruitgang >dus van f3.026.176,79. De WieringermeerpoIder. De afslu'tdijk den OeverMedemblik is over zijn geheels lengte gereed gekomen zoodat de Wieringermeerpolder thans nog water afgesloten is. Die verdere afwerking, als het maken der steenglooi- ing, bekapping enz. zal echter nog wel eenigen tijd in beslag nemen. Naast den afsluitdijk Wieringenvan Ewijksluis is thans de tweede dijk voltooid. De herstel-conferentie in ons land'. Het staat nu wel vast, dat de diplo matieke herstel-conferentie, waar de groo te mogendheden de vereffening der oor- logsrekeningein zullen voortzetten om den weg naar normaler verhoudingen tusschen de staten te banen, in ons land co in Den Haag zal worden gehouden. Tot Vrijdagmiddag scheen het nog vrij onzeker, want België had' nog een slag om den arm gehouden. Het was niet te ver wachten, dat de Belgische regeering zich ernstig tegen het houden der conferentie in ons land zou verzetten, al is eenige teleurstelling aan die zijde verklaarbaar nu ook Brussel en Ostende genoemd wa ren als conferentie-plaatsen, doch als zoo danig vervallen zijin, blijkbaar ia hoofd zaak omdat Duitschland overwegend be zwaar had tegen een bijeenkomst in een land, waar de sympathie voor den voor- maligen vijand nog steeds niet groot is. De Eerste Kamerverkiezingen Bij de Vrijdag gehouden verkiezingen voor leden van de Eerste Kamer der otaten Generaal in groep 1, de provin cies N oord-Brabant, Zeeland, Utrechten Limburg zijn in totaal 189 geldige stem men, die volgens de Kieswet gelden voor 7689 stemcijfers. Ue uitgebrachte stemmen waren als volgt over de verschillende partijen verdeeld vtaatk. Geref Partij 968 stemcijfers, 4 stemmen. Christ. Hist Unie 1881} stem cijfers, 17 stemmen. R K. Volkspartij tl stemcijfers. 0 stemmen, ft K Staatspartij voor i\oord"Brabant, Zeeland en Utrecht 7968 stemcijfers, 69 stemmen. 8.D.A.1 1734 stemcijfers, 90 stemmen. R.K. Staats partij voor Limburg 3800 stemcijfers, 38 stemmen A. R. Partij 1308 stemcijfers, 17 stemmen. Vrijheidsbond 1177 stem cijfers, 15 stemmen. V. 0. Bond 759 stemcijfers, 9 stemmen. Ue uitslag in groep II, Noord Holland en Friesland luidt: 118 geldige stemmen dat zijn 15666 stemcijfers. De kiesdeeler was gesteld op 1806 Hiervan kregen A.R Partij 1531 stemcijfers, 15 stemmen V. D. Bond 1753 stemcijfers, 13 stemmen. S.D.A.P. 4951 stemcijfers, 35 stemmen. R. K. Staatspartij (lijst Serrarens) 855 stemcijfers, 5 stemmen. Vrijheids bond 9001 stemcijfers, 15 stemmen. R.K Staatspartij (lijst Hendrix) 2S60 stem cijfers, 16 stemmen, Chr. Hist. Unie 2215 stemcijfers, 19 stemmen. In groep I zijn tot leden van de Eerste Kamer gekozen R.K. Staatspartij 8, Chr. Hist. 1, A. R. Partij 1, Vrijheidsbond 1, V. Bond 1, S.D.A.P. 1. De namen der gekozenen zijn R K. Staatspartij Mr. ff. M. van Lauschot (aftr,, Vught); Jhr Mr. A. F. O. van Sasse van IJselt, Den Bosch; P. W. de Jong (aftr. Tilburg.); A C. de Bruyn, Utrecht; H M. J. lilomjous (aftr.) Tilburg; Mr. F. I. J. Jansen (aftr.) MaastrichtO. F. M Haff mans (aftr.), Helden Jhr Mr. G. Michiels van K.ssenich (aftr.), Roermond. A R. Partij Mr. A. A. de Veer (aftr Middelburg. Chr. Hist. Uuie Jhr. B. C. de Savornin Lohman, (aftr.), Utrecht VrijheidsbondMr. D. Fock, Haarlem V. D. Bond Prof. Mr. R. Kranenburg, Leiden. S.D.A.P. P. Moltmaker (aftr.), Utrecht. De S D.A.P. verliest een zetel die ten goede komt aan de V.D. Bond. In groep II zijn tot leden der Eerste Kamer gekozen S.D A,P. 4, R K. Siaats. partij 8, Chr. Hist. Unie 2, A. R. Partij 1, Vrijheidsbond 1, V.D. Bond 1. De namen der gekozen zijn S D.A.P. Henri Polak (aftr.), Laren, mevr. W. C. 8. Pothuis Smit (aftr.), Amsterdam, Dr F. M. Wibaut (aftr.), Amsterdam, J Oude geest, Amsterdam. R.K. Staatspartij J. N. Hendrix, Bloe- mendaal, J. N. J. Heerkens Thyssen aflr.); Haarlem, Serrarens, Utreeht. Chr. Hist UnieMr. H. Verkouferen Amsterdam, Mr. R, Pollema (aftr Leeu warden. A. R. PartijW. de Vlugt (aftrAm sterdam. Vrijheidsbond S. v. d Bergh (aftr V. D. BondProf. D. van Embden (aftr.), Amsterdam l)e Anti-revolntionairen verliezen één zetel, welke ten goed komt aan de S.D.A.P De volgende Eerste Kamerleden zullen niet meer in den Senaat terugkeeren: P. J. J. de Wit (R K.), W Fransen Jzn R.K.), P. Reymer (R.K.), Lr J. Croles (A.R.), Jhr. Tr. R R. L. de Muralt (V.B x. F. Lindeyer (S D.A.P.). De volgende nieuwe leden zullen hun intrede in de Eerste kamer doen; Jhr. A F. O. Sasse van IJsselt, A C. de Bruyn J. N. Hendrix, P J. Serrarens, Mr 0. Fock, Prof. R. Kranenburg en J. Oude geest Voor het eerst heeft Vrijdag het reusachtige vliegtuig D.O X te Friedrichs- iiafen met volle belasting, 28.000 K.G., gevlogen Alle manoeuvres zijn vlot en naar wensch verricht. Het vliegtuig zeil heeft een gewicht van 25 000 K.G. De aanhoudende droogte is oorzaak, lat de waterstand iu de provincie Gronin gen buitengewoon laag is gewordeD. Hier door zijn moeilijkheden in de scheepvaart ontstaan. Zoo kunnen de schepen, die steenkool uit Duitschland aanvoeren de sluizen niet meer passeeren, waardoor ernstige bedrijfsstaguatie is ontstaan. Te Weenen heerscht, vooral in de hoogei gelegene wijken, gebrek aan water. De bovenverdiepingen der huizen zijn overdag gedeeltelijk geheel van water verstoken. Het gebrek aan water is ont staan door het enorme watergebruik van de bevolking bij de hitte van den laats- ten tijd. Eeu Rus, Komerofski geheeten, die op de Meir te Antwerpen een kantoor voor import en export van horloges, kant* werk, enz. had opgericht, en bij Belgische firma s groote bestellingen deed, welke hij echter niet betaalde, is spoorloos ver dwenen. Een honderdtal firma's waaronder ook enkele buitenlandsche dienden een klacht in bij het gerecht. Het bedrag der oplichterijen wordt op ruim een mil lioen frank geiaamd Men vermoedt, dat Komerofski naar Nederland of Duitschland is gevlucht. Italië heeft Vrijdag opnieuw te lij den gehad van een tropischen hittegolf waarvan 1Ü personen slachtoffer werden, terwijl vele anderen in de dichtbewolkte steden van Lombardije en Piemont door de hitte werden bevangen. In MilaaD stierven tengevolge van de hitte 4 per sonen, in Venetië 2, in Turijn 1 en 1 in Hologna. In geheel Italië stond het kwik boven de 100. Ontploffing op een kruiser Aan boord yan den Britschen kruiser .Devonshire", die schietoefeningen hield in de Middellandsehe zee, heeft Vrijdag een ernstige ontploffing plaats gehad. Het aantal dooden bedraagt 13, onder wie de commandant het aantal gewonden twaalf Het ongeluk werd veroorzaakt doordat een kanon in een der geschuttorens uit elkaar sprong. De ontploffing was zoo hevig, dat de geheele toren werd weg gerukt. De kruiser is op weg naar de haven van Malta. Een officieel onderzoek wordt ingesteld. Vertrokken. Men meldt ons uit Den Haag: De hertog en de hertogin van Bra bant, die de Koningin in het paleis op het 'Loo een bezoek brachten, zijn weer naar Brussel teruggekeerd. De kabinetscrisis. Men meldt ons uit Den Haag: We vernemen dat de kabinetsfor mateur Jhr. Ruys de Beerenbrouck de voorzitters der A.-R., C.-H. en R.-K. Tweede Kamer-fracties, ieder met een lid hunner fractie heeft uit- genoodigd tot bijwoning eener bespre king op Woensdag a.s. Het mes. Men meldt ons uit Augustinusga (Friesland): Hedennacht omstreeks 1 Uur kwam G. Bosma met een vriend van een volksfeest te Roffevalle. In Surhuïzem ontmoetten zij den 23-ja- rigen J. Nauta, die naar zijn werk ging in de zuivelfabriek te Augustinusga. Tusschen Bosma en Nauta bestond nog een veete inzake den moord op Alma, die het vorige jaar plaats vond- Thans ontstond tusschen beide personen een woordenwisseling, die zoo hoog liep, dat Bosma met een mes Nauta een steek tusschen de ribben toebracht. Het slachtoffer werd naar het zieken huis in Leeuwarden vervoerd. Zijn toestand is niet ernstig. Brand. Men meldt ons uit Hedel: Gistermorgen omstreeks 10 uur ont stond, waarschijnlijk door het omval len van een brandend petroleumstel, brand in de arbeiderswoning van G. van 't Zand, gelegen in de Steek. Het vuur greep snel om zich heen en voor dat de brandweer ter plaatse was, brandden deze woning en nog twee andere geheel uit. Kabinet gevormd. PARIJS, 29 Juli. Het nieuwe kabi net is door Briand geformeerd. Het is het oude kabinet, terwijl Briand den post, door Poincaré prijsgegeven, op zich zal nemen. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Maria Leuntje d.v. Jacobus de Puit en Pieternella Wilhelmina Schrijver; Derk z.v. Jan Adriaan Dek ker en Hendrina Gerrefsen. Huw.-afk.: Johannes Jacobus Ver donk 45 j. jm. en Johanna Josina Gas- sëman 46 j. jd. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van morgen luidt: Matige tot zwakke Westelijke tot Zuid-Westelijke wind, tijdelijk opkla rend, later waarschijnlijk weer regen, weinig verandering in temperatuur. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 29 Juli 1929. Vlasaanvoer 500 blauw f0,95 6100 geel f 0,97J a f 1,20 handel stil. Granen buitenlandsche kalm. Meel f 18,50 a f Haver Pommersche f 10,40, Mais Laplata f 218. Boekweit, danziger f 11,80. Binnenlandsche: éaden geen aanvoer, geen noteeringen opgemaakt. Zeeuwsche aardappelen geen aanvoer. VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 734 eerste kwaliteit 0,90 a f0,92; tweede f 0,72-J- a f 0,85, derde f0,52^ a f 0,70zouters f 0,a f 0,export fO,82J a f 0,95. Handel redelijk. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1929, des nam. om 2 uur (N.T.) in het Café „Ruimzicht" van den heer v. d. Borght, nabij de Schoorsche Brug te Vlake, ten verzoeke van de Erven van Mej. de Wed. J. BLOK Az., geb. Blok, publiek ver koop en: onder Schore aan het Kanaal, bij de Schoorsche Brug, een perceel Bouwland en Wegeling, groot 97 A. 74 c.A. (2 Gem. 147 Roeden). Op gebruik na rooven oogst 1929. Nadere inlichtingen ten kantore van den Notaris. Te Goes op kantoor voor direct gevraagd Brieven onder No. 723, Bureau van dit blad te Goes. V eilings vereeniging „Zuid-Beveland", Goes. Export-veilingen van Stam- boonen, Dubbele Princesse- boonen, 2 draads en Perfect- boonen, ieder en DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG n.m. 3 uur N.T. Aanvoer minstens 2 uur vóór den aanvang der veilingen. HET BESTUUR. AFWEZIG HUIDARTS. MIDDELBURG

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3