Sport. ProVincienieuWs ment te bestaan. De verkoop als pi ment werd toegestaan. Een monster nootmuskaat bleek wil de nootmuskaat te zijn. De verkoop werd toegestaan, mits onder den laatst genoemden naam. Van de 105 monsters mosterd, groo- tendeels afkomstig uit België, had het meerendeel een veel te hoog gehalte aan zout, sommige zelfs tot over de 30°/o. Verschillende partijen werden aan de leveranciers teruggezonden, bo vendien werden de winkeliers in ken nis gesteld met de namen van de fa brikanten, die ondeugdelijke mosterd leverden. Op een fabrikant in Gent, die verklaarde zich niet te willen aan passen, werd speciaal de aandacht ge vestigd en aan zijn afnemers ontraden in het vervolg van deze firma te be trekken, wilden zij zich niet bloot stellen aan de kans op een strafvervol ging. Tegen een winkelier die toch doorging met den verkoop van dit product, werd proces-verbaal opge maakt. Het gevolg van deze maatregelen was dat er in de tweede helft van het af- geloopen jaar een groote verbetering was gekomen in de samenstelling van de uit België ingevoerde mosterd en ook de firma, die oorspronkelijk on willig was om de samenstelling van zijn fabrikaat in overeenstemming te brengen met de eischen van het spe- cerijenbesluit, bakzeil had gehaald. De onderzochte monsters zout waren goed. Toilet-artikelen. Twee monsters zoogenaamd jacht- water bevatten een aanmerkelijke hoe veelheid arsenicum. In verband daar mede werden 43 fleschjes in beslag genomen en tegen den fabrikant pro ces-verbaal opgemaakt. Deze was her haaldelijk gewaarschuwd en reeds vroe ger in een ander keuringsgebied voor het in den handel brengen van deze waar veroordeeld. Consumptie-ijs. Slechts vijf van de onderzochte mon sters ijs bevatten minder dan 100.000 kweekbare bacteriën per gram. Bij 6 monsters viel de reactie van Storch positief uit, terwijl in 3 dezer mon sters coli-bacïllen werden aangetrof fen. Deze laatste monsters waren be reid met gelatine-houdende grondstof, waardoor het mogelijk is het product zonder koken te bereiden. Tegen deze wijze van bereiding werd gewaar schuwd. In één monster werd saccha rine aangetroffen, dat bij onderzoek niet in de gebruikte grondstoffen, kon worden aangetoond en dus blijkbaar opzettelijk was toegevoegd. Met waar schuwen werd volstaan. In één mon ster was de melk vervangen door vruchtensap. In 3 monsters roomijs varieerde het vetgehalte van 9.2 tot I80/0. De plaatsen, waar ijs bereid wordt, werden geregeld geïnspecteerd. Door dat het bedrijf dikwijls gedurende werkeloosheid wordt uitgeoefend ver plaatsen de bedrijfjes zich nog al eens, wanneer de benoodigdheden voor de bereiding van eigenaars verwisse len. Dit bemoeilijkt een goede controle zeer. Het zou m.i. aanbeveling verdie nen, wanneer eens een ijsbesluit mocht verschijnen, daarin geen bepalingen op te nemen hoe en waar de bereiding niet mag geschieden, maar uitdrukkelijk daarin op te nemen aan welke eischen moet voldaan worden. Visch. De vischkeuring geschiedde op de gebruikelijke wijze en gaf weinig reden tot aanmerking. Gedurende een ge deelte van het jaar werd betrekkelijk vrij veel visch op den afslag te Goes aangevoerd, zoodat daar bijna dage lijks gekeurd werd. Afkeuringen van eenig belang hadden niet plaats. Tegen een vischverkooper, die trachtte op den afslag een restje bedorven visch onder te schuiven, werd proces-verbaal opgemaakt. Eveneens tegen een ver- kooper van bedorven paling op de kermis te Vlissingen. De vangst van garnalen in het afge- loopen jaar was gering, waardoor in Vlissingen weinig werd gepeld. Door geregeld de hand te houden aan het toezicht op het pellen, geschiedde dit op bevredigende wijze. Wanneer eenigen tijd weinig was ge vangen en daardoor weinig inspecties plaats vonden, bleek gewoonlijk dat de behandeling bij latere controle min der goed was. Geregeld toezicht is hier een absoluut vereischte. In overleg met den eigenaar van de pellerij wer den aan een gezin, waarin zich kinde ren bevonden, die aan uitslag lijdende waren, geen garnalen afgegeven. Te Arnemuiden, waar hoofdzakelijk voor den detailhandel gepeld wordt, behoefde niet veel aanmerking ge maakt te worden. Tweemaal werd al daar proces-verbaal opgemaakt wegens het pellen zonder de vereischte ver gunning, terwijl eenmaal aan B. en W. werd voorgesteld de verleende vergun ning in te trekken. B. en W. meenden met een waarschuwing te kunnen vol staan en zouden in het vervolg ook den gemeente-veldwachter geregeld toezicht laten houden op zindelijke be handeling der garnalen. Te Brouwershaven moesten nog al eens aanmerkingen gemaakt worden op het pellen door kinderen, wier handen niet schoon waren. Van een zestal gezinnen, waar de behandeling te wenschen overliet, werden de ver gunningen tijdelijk ingetrokken. Huldiging Otto Lies. Ter gelegenheid van zijn óOsten jaar dag is de heer Otto Lies, alhier, Za terdag door een comité, gevormd uit leden van de afdeeling Goes der Maat schappij tot bevordering der Toon kunst, leden van de Zangvereeniging dier afdeeling, ouders van leerlingen der Zangschool van die afdeeling, oud leden van het indertijd bestaanheb- bend mannenkoor, leerlingen en oud leerlingen gehuldigd. Namens het comité wenschte de heer Joh. Pilaar, voorzitter van „Toon kunst" hem geluk en hij bracht hem dank voor al hetgeen hij gedurende 35 jaren voor het muzikale leven in Goes gedaan heeft. De heer Pilaar huldigde hem voorts als dirigent, componist en muzieklee raar en bood hem namens velen, ook uit anderè deelen van ons land een ge schenk aan vergezeld van een album, bevattende behalve de opdracht, de namen van honderden vereerders. Aan Mevrouw Lies werden bloemen aan geboden. De eenvoudige plechtigheid bewees hoe zeer de heer Lies als musicus ge waardeerd wordt. Nijtengo IV, Eind goed al goed. En het einde van Nijtengo IV was goed. Zaterdag heb ben honderden bezoekers de tentoon stelling bezocht en de tuin des avonds was eivol. In totaal werden gedurende de tentoonstellingsdagen 6302 betalen- den tot Nijtengo IV toegelaten. Een record dus. Dank zij het karakter der expositie, hare organisatie en.... het schitterende weer. Algemeen was men dan ook over dezè tentoonstelling voldaan. Verschil lende standhouders hebben het be stuur hun tevredenheid over het ver loop betuigd. Vrijdagavond heeft de heer G. Gey- sen, voorzitter van Nijtengo IV, per luidspreker aan exposanten en bezoe kers dank gebracht. Op geestige wij ze kondigde hij de ontbinding van Nijtengo aan. Nijtengo V zal niet ge boren worden. Met ons zullen velen dit betreuren. Temeer omdat Nijtengo IV op zoo schitterende wijze zijn bestaansreden heeft aangetoond. En een tentoonstel ling van deze is voor Goes en voor de omgeving toch waarlijk van veel nut. Maar.... het bestuur zal wel reden hebben om Nijtengo niet meer te doen herleven! Over deze tentoonstelling hebben we dezer dagen hog al eens wat geschre ven. We kunnen dus bij haar einde kort zijn. Haar succes is gememoreerd, en haar belangrijkheid besproken. Ten slotte mogen eenige vragen volgen. N.I.: „Waarom heeft de Goesche mid denstand op deze tentoonstelling door afwezigheidgeschitterd?" We we ten wel: er waren een paar Goesche exposanten, maar deze konden door hun aantal toch niet worden beschouwd den geheelen Goeschen middenstand te vertegenwoordigen. Dat is jammer. Onze middenstand bewijst meerma len zeer actief te zijn en oog te heb ben voor de eischen van den moder nen tijd. Waarom sloot hij de oogen voor het belang van deze expositie? Waarom bleven de „Hanze" en „Handelsbelangen" afzijdig? Zullen deze middenstandsvereeni- gingen in de toekomst de taak, welke Nijtengo zoo uitnemend voor haar uit- stipelde, overnemen, of zullen ze ten toonstellingen als deze in Goes niet voorstaan? Toegelaten. Tot de lessen van het Zeeuwsch Technisch Instituut alhier voor water bouwkunde zijn per September toe gelaten de heeren: Capelle, Bruinisse; Hanse, Sir Jansland; de Blaeij, Ka- pelle; Eckhardt, 's Gravenpolder; de Meester, KloetingeKrombeen, Hans- weert; Beye, Kerkwerve; Sinke, Kats; Stoel, Veere; Ferdinandusse, Wemel- dnige; Mol, Rilland; Willeboordse, Middelburg; v. Baaren, Vlissingen; Wilderom, Kamperland; deRegt,Kort- gene; Kramer, Wissenkerke; Pladet, 's Heer Hendrikskinderen; Beenhak ker, 's Heer Arendskerke; Israels, Groede; Keukelaar, Goes; Leijs, Ka- pelle; Adriaanse, Vlissingen; Colsen, Hulst. Benoemd Benoemd tot dagelijksch opzichter bij de uitvoering van werken aan den Oost-Bevelandpolder de heer G. J. v. Doorn te Krabbendijke, leerling van het Zeeuwsch Techn. Instituut alhier. Aanbesteding Geref. Kerk. Vrijdag werd door den Kerkeraad der Geref. Kerk aanbesteed de bouw van een nieuwe kerk, pastorie, kos terswoning en grondwerk. Ingeschreven werd door: J. J. Jan sen te Middelbrug, massa f120.500; fa. W. J. v. d. Weert en Zn. te Goes, massa f 87.993, kerk en grondwerk f 71.340, pastorie en kosterswoning f16.993; W. J. van Doeselaar te Goes, massa f94.850; C. Mïnderhoud te Nieuwdorp, pastorie en kosterswoning f 18.950; M. J. Scheffelaar te Bergen op Zoom, massa f93.500; J. L. Allewijn en Gebr. Allewijn te WaardeHoede- kenskerke, massa f94.867; C. M. La- ban te yerseke, massa f 100.400; J. J. de Jonge te Biezelinge, massa f 93.800', pastorie en kosterswoning f18.400; L. Oele te 's Heer Hendrikskinderen, grondwerk f2500, alleen kerk f82.000; S. Dekker te Kloetinge, pastorie en kosterswoning f19.934. Het werk is aan de laagste inschrijf- ster, de fa. v. d. Weert en Z., gegund. Verkoop Geref. Kerk. Vrijdag werd alhier door Notaris Pi laar publiek verkocht de Geref. Kerk met pastorie, consistorie en kosters woning met erven en tuinen in de ge meente Goes, groot 23 A. 35 c.A. aan den heer Octavus Verstrenge te Goes,, voor f 36.600, LUCHTVAART. Reeds 14 dagen in de lucht. Uit St. Louis wordt gemeld, dat de vliegers Jackson en O'Brien, die zich het wereldduurrecord reeds lang heb ben verzekerd, zich na 14 dagen vlie gen nog steeds in de lucht bevinden. Zaterdagmorgen om 9.17 beliep hun vliegtijd 338 uur. Zij zijn voornemens ook nog een derde week te blijven doorvliegen. De motoren van het vlieg tuig bevinden zich in uitstekenden staat. „Wereldreiziger" aangehouden. Zaterdagnacht trof een agent van po litie te Vlissingen een man op straat die een wereldreiziger bleek te zijn. Reeds twee jaar was hij onderweg. De agent verzocht den man mede te gaan naar het bureau. Hoewel de globetrot ter daartoe weinig lust vertoonde, be reikten beiden de Zeilmarkt, alwaar een caféhouder werd verzocht, den man, die uitsluitend Engelsch sprak, naar zijn verlangens te vragen. Toen de caféhouder de vreemdeling zag, maakte hij de politie er op attent, dat deze heelemaal geen Engelschman was, doch een Hollander. Nu moest hij natuurlijk mee naar het bureau. Al daar kwam spoedig aan het licht dat de man reeds tweemaal gesignaleerd stond en zelfs voor één feit nog twin tig dagen moest „opknappen". Merk waardig is nog, dat de man verschei dene stempels had van burgemeesters en commissarissen van politie in wier gemeente hij had vertoefd. Vrijz. Dem. Bond. De Vrijz. Dem. Bond zal zijn alge- meene vergadering houden op 30 Nov. en 1 Dec. te Middelburg. De badplaats Breskens. Tot nu toe werd er bij Breskens wel gezwommen en gebaad, maar er ston den aan het eerste duin en strand, dat daarvoor in aanmerking kwam slechts een paar hokjes, daar geplaatst door inwoners van de gemeente, die kwamen genieten van zee en lucht. Het mag een daad van groot initia tief en durf genoemd worden, dat thans een inrichting is geopend, die volledig het karakter heeft van een beginnende badplaats. Nadat in den gemeenteraad op initiatief van den heer W. C. Carels een post op de be grooting was gebracht ten doel heb bende bevordering van den bloei der gemeente, werd de vereeniging tot be vordering van het Vreenmdelingenver- keer opgericht. De heer Carels werd daarvan de voorzitter en de ziel en in een korte spanne tijds heeft men thans badhokjes ter verhuring doen verrij zen, maar ook een tweetal onderne mende zakenmenschen stichtten er een houten badpaviljoen en een dito cho colaterie en dit alles maakte dat Za terdag de officieele opening van het badseizoen kon plaats hebben, gepaard gaande met wedstrijden in zwemmen, roeien en vlieger-oplaten. Toen de vele genoodigden en belangstellenden zich vereenigd hadden op het terras van het paviljoen, nam de heer D. H. van Zuijen, burgemeester van Breskens en eere-voorzitter van V.V.V. het woord en wees er op hoe noodig optimis me is, Hoe kort geleden stond Z. Vlaanderen nog in het teeken van al- gemeene belangstelling, omdat men een economische inzinking vreesde, msbr Z.-Vlaanderen en niet het minst het land van Cadzand heeft nog meni- gen pijl op zijn economischen boog en daarvan is de mogelijke toekomst als badplaats er een. Zoowel in Bel gië als in ons eigen land, zijn plaat sen, zeker niet meer, vaak veel min der door de natuur bevoorrecht dan Breskens, die onder den invloed van krachtig initiatief in weinige jaren hare ontwikkeling en welvaart op schitte rende wijze zagen toenemen. Spr. heeft zich daarom verheugd in de op richting van V.V.V. en brengt hulde aan den heer Carels voor zijn initia tief. Velen laten een glimlach zien om het idee Breskens—Badplaats, maar het begin is er en dat is dikwijls het moeilijkst. Spr. uit ook zijn groote vreugde, dat in de aangrenzende ge meente Groede thans ook een V.V.V. in wording is. In plaats van „lm Wes ten nichts Neues" kan men nu met eenigen trots getuigen: „Goed nieuws van onze Westkust". De beide ge bouwtjes bewijzen, dat men reeds ver der is dan het begin en uit het groot aantal leden en donateurs van V.V.V. blijkt, dat de bevolking in zeer bree- den kring met het idee sympathiseert. Spr. roept aller steun in voor deze onderneming en hoopt, dat de welko- men vreemdelingen met beleefdheid zullen worden ontvangen, ook door het vragen van billijke prijzen en dan rekent spr. op gasten van nabij, doch ook van verre, waartoe binnenkort de nieuwe lijn der Z.-Vlaamsche tram wegmaatschappij, doch ook de pas ge opende lijn KnockeRetranchement het hunne kunnen bijdragen. Waar nu ook Groede in beweging is gekomen, mag men aannemen, dat eindelijk de Z.-Vlaamsche westkust in haar ontwikkeling op waardige wijze zal aansluiten bij de Belgische. En spr. juicht daarom de aanwezigheid van enkele Belgische vrienden ten zeer ste toe en wijst op de groote beteeke- nis, die ook voor hun land de door trekking van den zee-boulevard van Knocke tot Breskens zou blijken te zijn. Spr. eindigde met het badsei zoen {poor geopend te verklaren. Het Wilhelmus bezegelde deze toespraak. De heer W. C. Carels, voorzitter van V.V.V. bracht dank aan den burge meester voor zijn rede en wees op den grooten steun, die zijn vereeniging reeds geniet. Maar niet geld is alles en daarom wekt spr. op om zonder naijver allen mede te werken aan het door hem nader uiteengezette doel der vereeniging, niet alleen om het badleven te bevorderen, maar ook de industrie. De eerste pensiongasten zijn reeds aangekomen en volgende week worden weer nieuwe verwacht. En deze zullen Breskens bij familie en kennissen aanbevelen. Spr. is over tuigd dat Breskens een toekomst heeft. De heer de Does uit Knocke her innerde er aan hoe bij de opening der nieuwe tramlijn de burgemeester van Breskens reeds sprak van een rij van badplaatsen van af de Panne tot Bres kens toe. De Belgische badplaatsen zul len de ontwikkeling van Breskens gade slaan zonder rancune, zonder jalousie en zij zullen haar helpen in de verdere ontwikkeling. De Brabanconne volgde als antwoord op deze sympathieke woorden. 's GRAVENPOLDER. De oommies 2e ld. J. J. de Gardéijn, alhier is met in gang van 1 Aug. a.s. verplaatst naar Aat- denburg en de kommies 2e kl.J. M. L. van Langen van Breda naar h er. HANjSWEERT. Vrijdag is de ar beider Vermeulen, werkzaam bij den heer Knuit alhier, van een voer hooi geval len. Hii werd zerr ernstig gewond (ver moedelijk is de ruggegraat gebroken) en is naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes vervoerd1. ELLEWOUTSD1JK. Zaterdag 27 Juli hield de handboogsociëteit „Zorg vliet" haar jaarlijksch concours. Daaraan werd deelgenomen door 65 schutters van 16 verschillende vereenigiogen. De prij zen werden behaald als volgt: le klep door Jac. Smaliegange en 2e klep door M. Looij, beiden vain „Zorg vliet", Ellewoutsdijikde hoofdvogel door J. Rijk van „Willem Tel II" te Ovezam- de; de zijvogels door J. Priem en L. Re- mijn. beiden van „Amicitia" le 's Heeren- hoek; de hoofdkallen door C. van Gink van „Ons Genoegen" t; Oudelande en A. Geen se van „Zorgvliet" te El'.ewoutsdijk en de kleine kallen door A. Rijik van „Wil lem Tel II" te Ovezamde en M. van Eijkeren van „Amicitia" te 'sHeerenhoek 'sH. HENDRIKSKINDEREN. Ds H. C. Kamsteeg is beroepen naar de Ned. Herv. Kerk te Marrum. HE1NKENSZAND. Zaterdagavond te ongeveer halfzeven ontstond brand op de hofstede van den heer N. v. Stee al hier. Een paar strooklampen werden een prooi der vlammen. Daar er zeer weinig wind' was en déze de vonken nog van de achuur afdreef, kon <fe brandweer den brand tot deze strooklampen beperken. Het spelen met lucifers schijnt de oorzaak Om 9 uur kon de brandweer inrukken. Vrijdagavond kwam de gemeen teraad in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van den burgergemeester Afwezig wegens ziekte de heer H. van Iwaarden. Ingekomen zijn de goedkeuring op de wijziging dér begroeting, op de verhuring van de woning van de O. L. school aan het hoofd dier school en op den verkoop vain de woning aan den Slaak weg over welken verkoop in een volgen de vergadering zal worden beslist. Inge komen is het verzoek van het R K. school bestuur tot het bijbouwen van een school lokaal waarop gunst.g wordt beslist even- als op een verzoek van den heer J. van Damme Hz. tot schadeloosstelling van bessenstruiken, welke stonden op bet ter rein thans algemeene begraafplaats. Goed gekeurd wordt de begrooting van den keu ringsdienst voor vee en vleeseh in den keu ringskring Heinkenszand tot ezn bedrag van f3350,50. De rekening over 1928 van de gemeente wordt aangeboden met in ontvang f 72.385,97 en in uitgaaf f 57.844,58 V2 met een goed slot van f 14.541,38V2. Wederom wordt een wo ning onbewoonbaar verklaard. Een voor stel van B. en W. om den Varkenshoek over te nemen op reeds vroeger bespro ken gronden wordt goedgekeurd. Eveneens een voorstel tot het heffen van een baai- belasting voor de bewoners en aamliggers van den Varkenshoek tot het aanbrengen van verbeteringen. Een bespreking over een wijziging in de keuri.igswet op vee en vleeseh, het z.g. uitponden, zal na infor matie weder worden gehouden. Besloten wordt een geldelijke bijdrage van de Pro vincie Zeeland te vragen tot verbetering van het Claraspadv Een vroeger genomen besluit tot verbouwing der O. L. school wordt ingetrokken. Een wijziging in dé bouwverordening wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag vestigt de heer Ku- zee de aandacht van B. en W. op een paar putten in het Claraspad; de hear Kreume op eon te hooge heg aan den Kraaijendijk en de heer Simonse op de z.i. minder deugdelijke macadam, waarna de vergadering door den voorzitter ge sloten wordt. 'sH. ABTSKERKE. De gemeenteraad vergaderde Zaterdag. Afwezig de heer De Roo. De gemeenterekening over 1928 weid aangeboden met 'n ontv. van f 17680,29 een uitgaaf van f 16006,75l/2 ®n een goed slot van f 1675,3V2. De heeren Van Weele en Meijaard weir den aangewezen tot nazien der rekening Daarna werden nagezien de rekenin gen der algemeene burgerlijke armbe sturen 's Hter Abtsloerke: ontvangsten f5931,93, uitgaven f5931,93; Sinoutsker- ke: ontvangsten f 11407,03V2, uitgaven f3295,911/a, goed' slot f8111,12; Baars- dorp: ontvangsten f2918,94, u.tgaven f 2352,721/2, goed slot f566,211/2. Voor dat deze werden goedgekeurd informeer de de heer Braam hoe het komt, dat in het verslag van de stichting Vrederust voorkomt dat van de armbesturen van 's H. Abtskerke geen subsidie is ontvan gen, terwijl het subsidie toch in die reke ningen als uitgaven staat Dit zal wor den onderzocht. Daarna weiden behandeld de begroo tingen der bovengenoemde armbesturen en goedgekeurd met resp. ontv. f 6008,54 en uitgaven f 6008,54 (onvoorzien f 1623,54) on)tvangsten f 13001,511/2, uitgaven f 13001,511/2 (onvoorzien f 9659,00V2); ontvangsten f 3039,471/2, uitgaven f 3039,471/2, (onvoorzien f 609,471/2- Bij. de rondvraag vroeg de heer Van Weele of het onkruid langs de wegen kan worden opgeruimd. De voorzitter zei, dat dit binnenkort zal geschieden. De pach ter der zijkantwegem is reeds begonnen met het afmaaien. OVEZAND. Ds. K. Engelsman van Zwartsluis heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. SCHORE. De voor deze gemeente in geschrevenen voor den dienstplicht der lichting 1930 hebben de hierna volgende lotingsnummers gekregen; P. M. de Pree 21, G:. M. Quakkealaar 23, P. B. Rijk 26, C. Sanderse 30, I. P. Smaliegange 42, M. Snioep 44, P. Sterk 51, J. v. d. Vliet 59, J. C. Zoeteweij 66, P. Franje 107, J. P. de Jonge 123, J. Karelse 125, Chr. Kole 131, W. Mange 145 en A. Meijaard' 148. De oudste inwoonster dezer ge meente, mej. de wed'. J. Kole geb. Keu kelaar is Zaterdag overleden in den ouderdom van 92 jaren. 1 De vrouw van den werkman K. kwam bij haar werkzaamheden met een ketel kokend' water te vallen, tengevolge waarvan zij ernstige brandwonden opliep en geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Zaterdagmiddag speelde de voet balclub „Zeelandia IV tegen dé voethal- club te Wemeldinge. Uitslag 21 in het voordeel van Wemeldinge. WAARDE. In de Vrijdagnamiddag gehouden vergadering van den Raad wa ren 6 leden aanwezig. De rekening dier

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2