N° 89 Maandag 29 Juli 1929 Ü6 Jaargang. DRIE WEKEN VAN LIEFDE. Buitenland Koloniën Rechtszaken. Stadsnieuws, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2,—. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOESCHE i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Coarant ©n Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. OVERZICHT. Poincaré treedt af. De minister-president van Frankrijk Poincaré heeft zijn medewerkers er van in kennis gesteld, dat hij zich aan een chirurgische operatie moet on derwerpen, welke hem gedurende 2 of 3 maanden niet tot arbeiden in staat zal doen zijn, en dat hij besloten heeft bij den president der republiek zijn ontslag in te dienen. De regeering, welke Vrijdagavond in het departe ment van Buitenlandsche Zaken bij een kwam, heeft den ministers Bar' thou en Briand opdracht gegeven den minister-president eerbiedige en har telijke sympathie te betuigen en hem te verzoeken, ongeacht de voor zijn herstel noodzakelijke rust, aan het hoofd der regeering te blijven. Barthou en Briand hebben zich Za terdagmorgen ter uitvoering van dezen opdracht, naar de woning van Poin caré begeven. In verband hiermede is de op half 10 in het Elysée, onder leiding van president Doumergue bij eengeroepen ministerraad, een uur la ter bijeengekomen. De leden van de regeering hebben Zaterdagmorgen aan den president van de Republiek het ontslag van het ka binet ingediend. President Doumergue heeft daarna op de gebruikelijke wij ze onmiddellijk in het Elysée met de voorzitters van Kamers en Senaat den toestand besproken. Het is een tragisch lot, dat Poincaré heeft getroffen: zijn arbeid te moeten afbreken nu die nog niet is voltooid. Want hoe zeer zou deze groote Fransch- man, deze Werker, die de laatste ja' ren „in dienst van het Vaderland" to renhoog is uitgerezen boven de min derwaardigheden der binnenlandsche politiek, welke aan het leven van Frankrijk knaagt, op zijn plaats zijn geweest als vertegenwoordiger van zijn land op de binnenkort in Den Haag bijeenkomende politieke herstel-confe rentie! Het heeft niet mogen zijn: Poincaré is ziek geworden en zal binnenkort een operatie moeten ondergaan en men kan zich slechts er over verwon deren, dat Poincaré de waarlijk ver pletterende taak, die op hem rustte, zoo lang en op zulk een wijze heeft kunnen vervullen. Wie zal die van hem overnemen? Natuurlijk zal er iemand worden gevonden: Frankrijk heeft steeds een bewonderenswaardig verschot aan knappe menschen. Poin caré te vervangen in de combinatie van buitengewone werkkracht en buiten gewone kunde zal niet mogelijk zijn. In zijn gesprek met Briand heeft Poincaré verklaard, dat zijn toestand twee operaties na elkaar noodig maakt en hij in den tijd voor en tusschen de operaties en ook later absolute rust noodig heeft. „Bij mijn temperament", aldus Poincaré, „kan ik, indien ik aan het hoofd van de regeering zou blij ven, niet nalaten om mij er van op de hoogte te stellen, wat er op de in ternationale conferentie geschiedt, mij daarmee bezig te houden en eventueel beslissingen te nemen, wat mijn her' stel onvermijdelijk twijfelachtig zou maken. Ik heb absolute rust noodig, Na de jaren, die uitsluitend aan hef land zijn gewijd, geloof ik, dat nie mand mij het recht kan ontzeggen, om een weinig aan mij zelf te denken en mijn leven te verdedigen". Communisten gearresteerd. De politie te Soerabaja arresteerde 25 leiders van de inlandsche commu nistische centrale handelsvereeniging, die propaganda maakten onder de ar beiders bij de spoorwegen, bij de sui kerfabrieken en bij de machinewerk plaatsen. In Soerakarta werden twin tig personen gearresteerd. Verdere ar restaties in andere plaatsen zijn te ver wachten. De regeering was sedert lang op de hoogte van de werkzaamheden van deze organisatie, maar omdat die op het oogenblik nog niet gevaarlijk was; kon zij wachten tot het psychologisch oogenblik gekomen was voor de ar restatie van alle leiders, waardoor de geheele organisatie volkomen uiteen geslagen werd voordat zij eenig nadeel kon doen. Vele documenten zijn in beslag ge nomen, die op onmiskenbare wijze aantoonen, dat de organisatie commu nistische relaties onderhield o.m. met de Liga tegen Koloniale Onderdruk king en met de Pan Pacific Workers Union. 21 FEUILLETON Naar het Engelsch van ELINOR GLVN. Hij dacht weer aan hare woorden: „Liefde dat is elkaar omklemmen, vlak bij elkaar zijn. Elkaar aanraken. Eén zijn!" Ja zij waren één. Toen begon zij zachtkens te spreken, om nog meer vensters in zijn ziel te ontsluiten van zonneschijn en vreugde. Haar geest scheen zooveel omvattend, ieder uur bracht hem nieuwe verrassingen bij het opmerken van haar uitgebreide kennis, terwijl zij zijne fantasie be koorde door haar snoezige manier van zich uit te drukken in haar on-Engel- sche volmaakte uitspraak, geen enkel woord Inslikkend. „Paul", zei ze, „hoe klein lijken nu die wereldsche conventietjes, vindt je niet, mijn beminde? Klein als die bootjes, die als verspreide bloembla den op het groote meer daar bene den ronddrijven. Zij werden uitgevon den om het genot te vergoeden, dat het vechten voor zijn eigendom (om het voor zich te bewaren) door de kracht van zijn arm, eens aan den man De niet ij de le bestuurder. De Kantonrechter te Middelburg heeft A. W. te 's Heer Arendskerke; wegens het rijden met een motorrij tuig zonder spiegel veroordeeld tot f3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Een hotelrat. Op 16 Dec. 1.1. werd uit een kamer in een hotel in de Kalverstraat te Amsterdam een portefeuille gestolen, inhoudende een gouden schakelarm band, een gouden halsketting en waf gouden munten. De dader, een 27-ja- rige Spanjaard, werd gearresteerd en door de rechtbank te Amsterdam Vér oordeeld tot 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. In hooger beroep beves tigde het gerechtshof te Amsterdam dit vonnis, met dien verstande, dat drie maanden voorloopige hechtenis in min dering zullen worden gebracht. Verduistering van gelden. De vacantiekamer van het gerechts hof te Den Haag heeft in hooger be roep behandeld de zaak tegen de ge wezen cassière van de Boerenleenbank schonk. Nu kan hij alleen nog maar wetten bestrijden inplaats van een sterker natuurgenoot; een treurige ruil voorwaar. Hier zijn wij man en vrouw, volkomen gelukkig en toch zijn we zondaren volgens die dwaze wetten en men zou jou veel hooger schatten, als je daar zat te gapen met de een of andere bottige Engelsche miss als vrouw en mij aan de zijde van een dommen, dronken echtgenoot. Alleen omdat de wet ons dwong voor eeuwig eene emotie in boeien te sluiten. Emo tie, waarover we even weinig te zeg gen hebben als de boomen over de richting, die de wind hunne takken zal doen waaien. Lief hebben! O, ja, zoo noemen zij het aan het altaar, door God vereenigd". En dan kunnen daar even goed twee menschelïjke we zens staan, die elkaar haten en die daar dien onzin zweren om het een of ander politiek doel te bevorderen. Zij ontheiligen het woord „Liefde". Liefde is voor ons, Paul, omdat onze zielen het ons zelden, „dit is mijne zusterziel!" En ik zou er nog niets van zeggen, o neen! als het huwelijk dan ook geen eischen stelde. Als het er openlijk voor uitkwam, dat het slechts een contract was. „Ja, ik schenk u mijn lichaam en mijn huwe lijksgift". Ja, gij schenkt mij uw naam en uw rang". Het is nu eenmaal een van die afstoofend leelïjke dingen, te Barendrecht J. H. C. v. G., 28 jaar en haar echtgenoot, den 33-jarigen boekhouder H. W., beiden thans gede tineerd, die in eerste instantie door de rechtbank te Dordrecht zijn veroor deeld wegens resp. verduistering en heling van gelden, tot een totaal be drag van ongeveer f 62.000, gepleegd in de jaren 1926, 1927 en 1928, ten na deele van genoemde bank, tof onder scheidenlijk 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der geheele preventieve hechte nis en 3 jaar gevangenisstraf met af trek van 3 maanden preventieve hech tenis. Evenals in eerste instantie leg den beide verdachten een volledige bekentenis af. Getuigen werden niet meer gehoord. Keuringsdienst van Waren. (Vervolg). Azijn, Sprit en essence. In het begin van het jaar werden nog enkele partijen azijn aangetroffen, die minder azijnzuur dan 4 °/o bevatten. Waar het een eenigszïns belangrijke hoeveelheid betrof, werd deze aan den leverancier teruggezonden, terwijl partijen azijn, die te veel bezinksel bevatten aan den fabrikant werden teruggezonden. De niet verpakte azijn werd zooveel mogelijk ter plaatse onderzocht. Op een monster bierazijn en een monster wijnazijn moest aanmerking gemaakt worden wegens een te laag extracfgehalte. Azijnessence had over het algemeen een voldoende gehalte azijnzuur. Een partij, waarvan het gehalte 35°/o be droeg, werd bij den verkooper tot azijn verdund. Op de opschriften en den inhoud der flesschen moest meermalen aan merking gemaakt worden, omdat het voorschrift, hoeveel azijn uit de aan wezige hoeveelheid essence bereid kon worden, onjuist was. Of er moest een te groote hoeveel heid water aan toegevoegd worden of de inhoud der flesschen kwam niet overeen met den opgegeven inhoud. Eenmaal werd zelfs vastgesteld, dat een flacon die 250 gram heette te be vatten, slechts 175 gram inhoud had. Op zoogenaamde dubbele azijn en sprit behoefde geen aanmerking meer gemaakt te worden. Brood, koek en gebak. Van de 316 monsters wittebrood hadden 65 een te laag gewicht aan droge stof. Waar de verschillen gering waren, werd nog met een mondelinge of schriftelijke waarschuwing volstaan. Tegen 5 bakkers, die niettegenstaan. de herhaalde waarschuwingen doorgin gen met het bakken van brood met te laag gewicht aan droge stof, werd procesverbaal opgemaakt. Bruïnbrood bevatte steeds een vol doende hoeveelheid droge stof. Bij 2 bakkers moest aanmerking gemaakt worden op het brood, dat op een on- waaraan de mensch zich in dit leven onderwerpen moet. Maar om Gods zegen erop af te smeeken, om er een verheven toon aan te geven! Daar te staan en van liefde te spreken! O, dat moet God vertoornen en daarom kan ik met Hem meevoelen". Paul maakte bij zichzelf de opmerking, dat zij sprak, alsof er geen menschen be stonden, al waren dat er dan niet veel, die misschien wel trouwen alleen om dat de eene ziel de andere gevonden had; niet uit een politiek oogpunt of om de eerzucht der familie te bevre digen. Haar fijn gevoel deed haar zijne gedachten raden. „Ja lieveling, je wilde zeggen „Alleen, dat, verondersteld dat je niet getrouwd waart, wij toch de waar heid zouden zweren, als wij voor God zweren dat we elkander liefhadden. Uit het diepst mijner ziel zou ik, vol komen oprecht, jou alle mogelijke ge loften kunnen doen voor tijd en eeu wigheid, mijn koninklijke liefde". Zijn blauwe oogen, waarin niets dan toewijding en de diepste overtuiging van de waarheid zijner gedachten te lezen stond, keken naar haar op. En in haar vreemde oogen kwam weer die zelfde uitdrukking van teederheid, welke deze al eens te voren hadden gesmaakt tot die eener moeder, als ze kijkt naar de grappige sprongen van haar kind. zindelijke vloer gebakken, een vuile korst had. Op roggebrood, waaronder 2 mon sters krenfenroggebrood, die een aan zienlijke hoeveelheid krenten bevat ten, behoefde geen aanmerking ge maakt te worden. Melkbrood gaf weinig reden tof aan merkingen, slechts 2 maal behoefde aanmerking gemaakt te worden op een te laag gewicht der droge stof, 1 maal op een iets te laag gehalte aan melkvet, 1 maal op afwezigheid van het merk M B en 5 maal wegens de aanwezigheid van een onduidelijk merk Door de keurmeesters werden bo vendien ter plaatse 8058 brooden ge wogen. Tevens werd toegezien op het voor komen van bakkers-eczeem, waarin een aanmerkelijke verbetering kwam. Gold vroeger dit eczeem als ongenees lijk, de ervaring heeft geleerd dat er wel degelijk kruiden voor gewassen zijn. Een persoon, die bekend stond als een hopeloos geval, bleek totaal genezen te zijn. Een partij koek ongeveer 500 stuks welke bij onderzoek geheel dcorwoekèrd bleek te zijn met schim mel, werd opgeruimd. Van 23 monsters botergebak moest bij 3 aanmerking gemaakt worden we gens het niet uitsluitend gebruik van botervet. Gedroogde vruchten. Een partij gedroogde bananen, die bij onderzoek vol stof en vuil bleek te zitten tengevolge van ondeugde lijke bewaring, werd vernietigd. Graan en graanproducten. Op 45 monsters maizena behoefde geen aanmerking gemaakt te worden, vier monsters aardappelmeel, afkom stig uit België droegen geen of een verkeerd opschrift op de verpakking. De verkoopers ontvingen een waar schuwing om in het vervolg óf deze pakken niet meer te verkoiopen óf ze te voorzien van een opschrift. Wegens schimmel werden 10 pak ken rijstebloem tot veevoeder opge ruimd, wegens mijt 8 pakken rogge bloem en 5 pakken rijstebloem. Een monster gebakmeel bleek uit tarwezetmeel te bestaan. De fabrikant werd aangeschreven om de aanduiding op de verpakking te wijzigen. Aan een ingezonden monster tarwe meel konden geen afwijkingen gevon den worden. Vijftien balen rijstemeel, die een sterke schimmelproef gaven, werden voor veevoeder opgeruimd, evenals 7 balen bloem die tengevolge van slech te bewaring bedorven was. Op een monster tarwebloem in pak ken moest aanmerking gemaakt wor den wegens onjuiste aanduiding op de verpakking. Jam, marmelade en geleien, huishoudjam. Een monster jam bevatte glucose- stroop, de partij zou voortaan als huis houdjam geëtiketteerd worden. Een dergelijk monster bleek toevallig ver „Ja, ja", zei ze. „Jij zoudt het zwe ren en je rozenketenen liefkozen, maar omdat het ketenen zijn, zouden ze zoo zwaar worden als lood. Doe geen geloften, mijn beminde; als je dat doet zal het lot je dwingen ze te verbreken en dan zijn de goden ver toornd en volgt er een ongeluk. Doe geen geloften, mijn beminde, als je dat doet zal je hartstocht niet uitdoo- ven, terwijl het er altijd naar trachten zal, je in zijne valstrikken te lokken geloften doen en ze verbreken smart en berouw. Leef, leef, Paul en heb lief, maar zweer niet". Het werd Paul droef te moede. „Maar maar", zei hij, „geloof je dan niet dat ik je eeuwig lief zal hebben?' De dame leunde achterover tegen de rots en kneep hare oogen half dicht. „Dat zal van mij afhangen, Paul", zei ze. „De duur van de liefde bij een mensch hangt altijd af van degene, die bemind wordt. Ik roep eene emotie in jou te voorschijn, evenals jij dat bij mij doet. Je schept die niet in je zelf. Je hebt me lief omdat iets van mijne persoonlijkheid weerklank vindt in de jouwe. Kwam er nu een eind aan je liefde, dan zou de reden daar van zijn, dat ik niet langer in staat was dien weerklank op te roepen. Het zou evenmin jouw fout zijn als het de mijne zou zijn, wanneer je mij keerd geëtiketteerd te zijn. Beide le veranciers werden gewaarschuwd. Een partijtje bestaande uit 10 pot ten van een op marmelade gelijkende waar, werd wegens bederf vernietigd, evenals B partijen huishoudjam te sa men bestaande uit 198 potten, die zoodanig verontreinigd was door zand, dat ze ongenietbaar was. Al deze par tijen waren afkomstig van één fabri kant. Twee partijen bestaande uit 107 potten, welke een te laag suikerge halte hadden, werden naar den fabri kant teruggezonden. Op 4 Belgische producten moest aan merking gemaakt worden wegens een onjuiste aanduiding op de verpakking. Kaas, boter, margarine en melange. Het onderzoek van de kaas gaf geen aanleiding tot opmerkingen, behalve een monster, dat als volvet verkocht, uit kaas van 40-|- bestond. Tegen een verkooper, die bedorven kaas verkocht, werd proces-verbaal opgemaakt. Aan twee monsters kaas, die inge zonden waren, omdat men meende, dat ze tot vergiftiging aanleiding had den gegeven, kon niets afwijkends be speurd worden. Dat de verschijnselen niet aan de kaas moesten worden toe geschreven, bleek wel duidelijk daar uit, dat ze op het laboratorium zonder nadeelig gevolg geconsumeerd werd. Negen monsters melange bevatten alle een voldoende hoeveelheid bo tervet. Twee monsters boter, die inge zonden waren, omdat men aan de hoe danigheid twijfelde, waren van goede samenstelling. Op 31 monsters margarine behoefde geen aanmerking gemaakt te worden. Puddingpoeders, bakmeel enz. In de opschriften op de verpakking van puddingpoeders kwam een aan merkelijke verbetering en behoefden maar weinig waarschuwingen meer ver zonden te worden. Drie partijtjes, te samen bestaande uit 90 pakjes en alle van één fabrikant afkomstig, werden wegens bederf aan de consumptie ont trokken. Wegens aanwezigheid van mijt in aanzienlijke hoeveelheid, werden 1 partij bakmeel (100 pakken) en /par tijen zelfrijzend bakmeel (67 pakken) vernietigd. Een partijtje vermicelli, waarin eieren en spinsel aanwezig wa ren, werd opgeruimd. Specerijen en zout Vervalschte saffraan werd niet meer aangetroffen, terwijl het gehalte aan stijl in alle onderzochte monsters be neden het toegelaten maximum bleef. Twee partijtjes (100 pakjes) werden wegens schimmel vernietigd evenals 11 doosjes met saffraanpoeder, die mïjterig was. Witte en zwarte peper geven weinig aanleiding tot aanmerkingen. 2 par tijtjes (1.5 K.G.) werden wegens on deugdelijkheid opgeruimd. De onder zochte kaneel voldeed aan de gestelde eischen. Drie monsters gemalen kruid nagelen bleken bij onderzoek uit pi- niet langer behoordet. En juist op dit punt zijn de menschen altijd zoo onrechtvaardig". ,Maar", zei Paul, „alleen dan toch degene, die grillig van aard is, zou kunnen veranderen." ,'t Hangt natuurlijk af van je karak ter; als je een standvastig man bent, zul je eerder volhouden, dan wan neer je een farceur bent prins of niet maar het hangt noodzakelijk af van het voorwerp van je liefde of hij of zij iemand weet te boeien, ja, dan neen je zult het een naald niet kwalijk nemen als hij van een magneet op de een of andere wijze verwijderd wordt, hetzij door een ster kere magneet of door het vernietigen van de aantrekkingskracht der mag neet zelve. En zoo is het ook met de liefde. Kun je me volgen, Paul?" Ja", zei Paul somber. „Ik moet al mijn krachten inspannen om je te behagen, anders word ik door je ver worpen". „Ja", ging ze voort, „alleen de onwetenden doen geloften en voor 't grootste gedeelte zwakkelingen zijn de verwijdert hunne ijdelheid hen maar al te gemakkelijk van hun geliefde; t is best mogelijk dat het zijn schuld niet is, wanneer hij niet kan loopen, als hij zijn been gebroken heeft. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1