PUR0L Slapeloosheid Mijnhardt's Zenuwtabletten interessante Demonstratie's Stadsnieuws. J. M. POLDERMAN tengevolge van de zomerwarmte, over wint men spoedig door het gebruik van een paar Glazen Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. RILLAND-BATH. Bedankt voorRil- land-Bath door J. Vreugdenhil te Bruinisse. SCHORE. Zaterdag hield de Kon. Erk. Postduivenvereeniging „De snel le vlucht" een wedvlucht met jonge duiven vanuit Lier (B.). Afstand 57 K.M. In concours pl.m 40 duiven. De uitslag is als volgt: le, 7e en 9e pr. Rijn en de Pree te Schove2e, 5e en 6e pr. D. J. v. d. Have te Kapelle; 3e pr. J. M. Fraanje te Biezelinge; 4e en 8e pr. H. Christiaanse te Kapelle. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, hebben zich 17 solli citanten aangemeld. Zaterdag speelde de voetbalclub Zeelandia I alhier tegen S.I.N.O.T.O. van Zierikzee. Uitslag 8—1 in 't voor deel van Zeelandia I. Daarna speelde de korfbalclub Zeelandia I alhier te gen Schouwen (gecomb.) van Zierik zee. Uitslag 2—2. De wedstrijden wer den opgeluisterd door het muziekge zelschap „Scheldcgalm" vanHansweert WOLPHAARTSDIJK. Gisteren nam Ds. Mantz, predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, in de namiddag godsdienstoefening afscheid van de ge meente. Hij had tot tekst gekozen Openbaring 1 laatste gedeelte van vers vijf en het zesde vers. Hem, die ons heeft liefgehad en ons van onze zon den gewasschen heeft in zijn bloed, En die ons gemaakt heeft koningen en priesters Gode en Zijnen Vader, Hem zeg ik zij de heerlijkheid en de kracht in alle eeuwigheid, Amen. Na den dienst werd de dominee toe gesproken namens de ring-predikanten door Ds. de Voogd van 's H. Arends- kerke, namens de gemeente, kerke- raad en kerkvoogdij door den consu lent Ds. Kamsteeg van 's Heer Hen drikskinderen, op wiens verzoek de gemeente haar scheidenden leeraar toezong Ps. 134 laatste vers. Het kerk gebouw was tot in alle hoeken gevuld. WISSENKERKE. Vrijdag vergader de de gemeenteraad. Alle leden waren aanwezig. Ingekomen was een bericht van herbenoeming van den heer M. J. Verhorst als burgemeester, dat na een korte rede van het lid De Regt met applaus begroet werd. De overige ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. De aanvragen van M. Verlare om ontslag als ge meentebode werd verleend. Verzoek van de afd. Wissenkerke van Volks onderwijs om beschikbaarstelling van gelden voor schoolreisjes van leerlin gen der openbare lagere school werd ten deele ingewilligd. Indien de inleg der leerlingen niet voldoende is, zal van gemeentewege in de onkosten te gemoet gekomen worden. Verzoek der afd. Noord-Beveland van den Ned. Bakkersbond om voor niet-inwoners een ventverbod in het leven te roepen, waarvan B. en W. ontheffing kunnen verleenen. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. De heer Abrahamse vond een dergelijk vent verbod ingrijpend en niet in het alge meen belang. Het voorstel van B. en W. werd met 7 tegen 4 stemmen aan genomen. De besluiten inzake het adres van Sept.-vacantïe en verlof voor veld-arbeid voor schoolkinderen werd volgens vroegere regeling ongewijzigd vastgesteld. Aanbiedingen betreffende verkoop der oude brandspuiten wer den aangehouden. Besloten werd den aanleg van het trottoir aan den Veer- weg te gunnen aan den laagsten in schrijver, P. de Kam te Kamperland. In gesloten zitting werden de voor waarden voor aankoop van den grond voor vernieuwing van den weg Kam perland—Hooge Hoeve besproken en in het openbaar besloten de vernieu wing te doen uitvoeren. Tot gemeen tebode werd benoemd L. Kramer. Vier stemmen werden uitgebracht op de gemeente-veldwachter. Aan den heer W. C. de Priester werd ontslag ver leend als hoofd der o. 1. school te Geersdijk. In de rondvraag deed het lid De Regt uitkomen, dat de afraste ring met prikkeldraad om de berg plaats van macadam aan de Zuidach terweg niet mooi is. YERSEKE. Het bestuur der Vis- scherijen op de Zeeuwsche Stroomen heeft te Middelburg verpacht de vol gende perceelen: •A Het recht van weghalen van mos selzaad aan de zeewering Oude Hoeve, gedurende 1 jaar, zeehoofden 1 tot 27 verpacht aan verschillende liefheb bers, voor fl,tot f7,per stuk. B. De navolgende yerseksche Ban ken: no. 33 aan Jan Nieuwenhuijzen te Yerseke f56,no. 38 aan A. No- let te Yerseke f76,—; no. 42 aan Jac. van Stee te Yerseke f50,no. 43 aan C. Pikaar te Yerseke f75,no. 44 aan Jan Lindenberg te Yerseke f60,no, 47 aan Ph. Pikaar te Yer seke f70,no. 53b aan M. Hoog strate te Yerseke f32,no. 59 aan A. Nolet te Yerseke f210,no. 78 aan L. J. van Overbeeke te Krabben- dijkp f600,—; no. 90a aan Jac. van Stee te Yerseke f6,no. 91 aan C. Pikaar te Yerseke f10,no. 97 aan firma B. O. A. en D. Pols te Yerseke f1600,no. 98 aan Jan Lindenberg te Yerseke f1950,no. 112 aan C. Hoo- gerheide te Bruinisse f2025,— no. 149 aan F. D. Sinke en Co. f2550,—. Oosterschelde oostelijk deelno. 387 aan Cl. de Jonge te Tholen f20, na 412 aan A. Pikaar te Yerseke f280,no. 413 aan A. Pikaar 'teYer seke f270,na 460 aan firma P. Everse te Yerseke f 420,no. 469 aan Jan Lindenberg te Yerseke f875, Daar gelegen weervisscherijen letters H. en P. no. 471 aan W. Hoogstrate te Yerseke f120,na 489 aan Joh. Zuijdweg te Yerseke f14,na 495 aan W. v. d. Berge te Bruinisse f 420, no. 498 aan Joh. Zuijdweg te Yer seke f130,no. 509 aan Jac! Pikaar te Yerseke f310,twee weervissche rijen aan L. Otte te Zierikzee, resp. f5,en fl,— De heer A. Bom Jzn. brak ge durende de militaire oefeningen op den boomgaard van de Wed. D. Wisse met hef vèrspringen den linkerarm. Nijtengo IV. De opening. Het bestuur van Nijtengo had1 verschil lende uifcnoodigiinigen verzonden voor de opening der vierde tentoonstelling, welke Zaterdagmiddag te 3 uur plaats vond. Ve len hadden aan de vriendelijke invitatie gevolg gegeven. De heer Geijsen, voorzitter van Nij tengo begroette de aanwezigen met de •Igende rede: 'tls thans, zoo zeide hij, de 4e Nijver heid s ten to on s tel ling die geopend zal wor den, en ik mem gerust te mogen zeggen, dat de stoute verwachtingen die wij ge koesterd hebben, bewaarheid zullen wor den. Zooals U allen wel op de aanplakbil jetten zult gezien hebben, zou Nijtengo 4 alle vórige in de schaduw zetten! Vanwaar dit succes? Zoodra bekend was, dat de P.Z.E.M. in Beveland electriciteit zou brengen, hebben wij gemeend dit te moeten be nutten. Van alle zijden kregen wij aanvragen en zooals U zult zien, hebben zeer groole instellingen en firma's hunne medewer king verleend. Bij een vorige tentoonstelling heb ik eens gezegd', dat een tentoonstelling te Goes geen wereldgebeuren is, maar als U alles zult gezien hebben, zou men 't baast gaan gelooven. 59 deelnemers hebben gemeend naar Zeeland te moeten komen om hier hun producten aan te prijzen. Minister Kan zeide eens: „Zeeland is 'tiand van melk en honing", zoo is 'tnu wel niet, maar toch doet elk gaarne zaken in Zeeland, waaruit blijkt, dat 'thier over het alge algemeen goed gaat. In de laatste jaren is veel reclame voor onze provincie gemaakt, maar de beste die nu gemaakt kan worden, is, de stand houders voldoening le geven, door een groot bezoek en als gevolg daarvan goede zaken. Zij verspreiden zich later weer over ons land en kan dan door hen veel opgebouwd of afgebroken worden. Een bizonder woord van dank me:n ik te moeten brengen aan onzen beer burge meester eere-voorzitfer, die zich bereid verklaard1 beeft, de tentoonstelling met een enkel woord te operuen en hiervoor zijn vacantie onderbroken heeft. Dan onzen hartelijken dank aan het be stuur van de P.Z.E.M. voor hare groot- sche medewerking, de couranten hebben reeds gemeld, dat j.l. Donderdagavond ons bestuur het genoegen mocht smaken, 't eerst de heer Fuhri Snethlage en zijn hel pers te mogen gelukwenschen met den voorspoedigen aanleg der leiding, welke felicitatie ik hierbij nog eens herhaal, en aan de directie der Philips-fabrieken en verder aan allen die ons op eenigerlei wijze gesteund hebben. Aan mevr. Hajenius worden bloemen geboden. Het woord is vervolgens aan den heer G. A. Hajenius, burgemeester van Goes. Spr. zegt dat hij geen oogenblik geaarzeld heeft om zijn vacantie te onderbreken teneinde deze expositie te komen openen. Eerstens vond1 hij deze tentoonstelling be langrijk, vervolgens daar hij het bestuur gaarne genoegen deed en ten slotte wilde hij zelf het hier ten toon gesteld© niet mis sen. Spr. sprak dezer dagen den Com missaris der Koningin, die het voornemen heeft gehad de eerste stroomleverring door de P.Z.E.M. aan Goes eenigszins feeste lijk te vieren. Wegens technische beswa ren is van het laatste evenwel niets kun nen komen, maar de Commissaris heeft spr. thans verzocht (mede als voorzitter van den raad van bestuur der P.Z.E.M.) Goes met de electriciteit geluk te wen- schen. Spr. brengt zelve ook gaarne hulde atan het bestuur e.i aan den directeur dei P.Z.E.M. voor het leveren van stroom aam de Nijtengo. Hij hoopt dat in Goes altijd veel licht zal schijnen. Is dit het geval dan kan er niets duisters gebeuren. Ook der gemeenteraad wcnscbt spr. in de toekomst licht om de gememte verder te besturen Spr. heeft tijdens zijn vacantie gelegenheid gehad veel vreemdelingen tot een bezoek aan onze plaats te bewegen e.i deze waren allen vol lof voor hetgeen Goes le bieden heeft. Ten slotte zegt burgemeester Ha jenius te hopen dat ook voor het bestuur van de Nijtengo over deze tentoonstelling veel licht zal vallen. Hij verklaart hierna de tentoonstelling voor geopend. Het muziekkorps der Philips-fabrieken herdacht de opening met het spelen van het Wilhelmus en het Zeeuwsche volkslied Het uitstekende korps gaf verder 's mid dags een concert, dat zeer in den smaak viel. Ook het programma dat de Philips- menschen des avonds tot 10 uur uitvoer den bewees volkomen dat deze harmonie tot een der beste corpsen in dan lande gerekend moet worden. Gaarne brengen we den directeur en zijin gezelschap! hier hulde voor het muzikale genot den bezoe kers van Nijtengo, op den eersten dag der tentoonstelling, geschonken. Toen de avoind over het tentoonstel lingsterrein daalde werd de eleetrische verlichting in den tuin in werking gesteld. De honderden gloeilampjes leverden een siprookjesachtigen aanblik. Vooral de om geving van den vijver, waarin de lichten zich spiegelden. De aanleg van deze ver siering getuigt van articitf&it en smaak. Na het concert der Philips harmonie was er gelegenheid1 tot dansen in de open lucht. Een groote luidspreker distribueer de gramofoon-miiziek, die wel in staat bleek bet traditioneel© d:ans-strijkje t© vervangen. De eerste dag van Nijtengo IV mag in alle opzichten een geslaagde heeten. Het aantal bezoekers gaf reden tof tevreden- beid. Van de tentoonstelling. Twee jaar geleden zag bet er naar uit, dat Koning Nijtengo's leven teneinde liep, doch dit jaar heeft hij op schitterende ijze op de algemeen© opinie wraak ge nomen. Nijtengo is momenteel zoo gezond als maar mogelijk is. Niet minder dan 59 exposanten hebben zich zijn lot aange trokken en hem tevens benut om de men- schen van Goes en uit de omgeving gunstig op de Tentoonstelling met N.S.jF. 4 Wisselstroomtoestellen Eleetrische Gramafoons, Stofzuigers, Fasy Wasch- en Droogmachines, Eleetrische Fornuizen, op de stands van den Hoofdagent Groote Markt - Goes voor bun producten te deen stemmen. Het was zeer juist gezien van het bestuur om Nijtengo IV aan de electrificatie te ver binden; zoowel uit hel oogpunt van be langstelling van allerlei firma's als in ver band met hel karakter des- expositie. Dank zij de electrioileif kreeg deze expositie een bijzonder cachet, en bevat zij allerlei snufjes welke de Bevelandsche bezoekers in hooge mate zullen interesseeral. Nijtengo IV is dus op de eleclrifificatie afgestemd, hetgeen reeds bij het eerste vluchtige bezoek blijkt. Men treft er wel iswaar tal van belangwekkende stands, die niets met electriciteit uitstaande hebben, doch deze vormen eerder de omlijsting van een kern dan dat zij zich op bet eerste plan weten te stellen. Op het tooneel in de tooneelzaal heeft de firma Philips uit Eindhoven zich in e n zeer modern en opvallend' interieur ge ïnstalleerd. Het nieuwste op het gebied van electriciteit wordt hier op smaak volle em origineele wijze onder de aan dacht gebracht. Eerst krijgt men allerlei verlichtingen le zien en komt men te weten welke verlichting geschikt is voor kerk, kantoor, étalage, woning enz. Gratis kan men zich door Philips laten voorlichten omtrent verlichtingen, wat in verband met de electrificatie van veel belang is. In deze stand1 wordt bijzonderen nadruk gelegd op de Argenta-lamp. Prachtig is ook de af- deeling radio, die aantoont hoe ontzag lijk deze wetenschap zich in enkele jaren ontwikkelde. De nieuwste toestellen wed ijveren er als 'tware in schoonheid. Ten slotte ad'viseeren we onze lezers kennis te maken met den electrischen gramafoon- op-nemer en met de verwisselbare Neon letters. De laatste zijn voor lichtreclame. Men kan ze huren! De heer W. H. v. d. Broek uit Goes heeft in de groote zaal een goed plaatsje u.tgezocht, waar hij op smaakvolle wijze allerlei radio-artikelen pousseert. De ver sterki'ngsKistallatie zal ongetwijfeld vele vragen uitlokken. De P.Z.E.M. zetelt zoo hoog mogelijk N.l. op het balcon in de tooneelzaal, waar zij een groot aantal eleetrische apparaten in verband met het vastrechty,tarief demon streert. Men kan in daze stand heel wat opdoen omtrent het comfort, dat elec triciteit biedt. De tentjes van de Jongeren Vredes- actie (verkoop van lectuur over oorlog cn vrede en van het Rood® Kruis wijzen er op dat behalve bet zakelijke ook het idieele vertegenwoordigd is op Nijtengo IV. In den tuin treffen we dan een oude bekende, n.l. den heer A. A. Somer al hier die de bezoekers met een uitstekende collectie sigaren sigaretten enz. lokt. De heer Somer die in Goes zijin reputatie als étaleur reeds vestigde, weet zich ook thans weer als zoodanig le handhaven. In een ander hoekje van den tuin expo seert de h-cer M. Kooien uit Goes dein Nash-automobiel, welk merk ieder jaar meer vrienden maakt. Hetgeen trouwens geen wonder is, want die Nash is zoowel uiterlijk als technisch een eerste klas wa gen. Kenners zijn verrukt over zijn eigen schappen. Het is niet onze taak hier in détails te treden over technische bijzon derheden. We behoeven zelfs nauwelijks naar deze stand te verwijzen. Als men er gs komt blijft men vanzelf wel staan, oindat schoonheid nu eenmaal iedereen pakt. die er ontvankelijk voor is. In dezen ongekend warmen tijd is het goed bier drinken. En dan liefst goed bier. De Amstel-brouweriJ deed er dus zeer verstandig aan den naam van haar voortreffelijk vocht op- deze warme tentoonstelling naar voren te brengen, t/s Nederland drinkt het reeds. U nog niet? De N.V. „Heemaf" te Hengelo brengt een aantal interessante motoren uit. We vermeldén: Electro-motoren, o.a. de S.K.A.-motoren; een phase-moto- ren, draaistroom- en motorgenerato ren, laschmachine, weerstanden en con trollers, automatische aanzetters, laag- spannings-, beveiligings- en schakel apparaten en looplamp-transformato ren. Voor allen die zich voor electri citeit interesseeren het ware luilekker land. Uitstekend verzorgd is ook de afdee- ling van de N.V. Ingenieurs-bureau Sleutjes en Ca te Utrecht. Zij bevat radio-toestellen, rekenmachines, kas registers, stofzuigers en automatische koelkasten. De exposanten hebben na tuurlijk druk werk om allen die in deze voor Goes veelal nieuwe artike len, belang stellen in te wijden. Oosterman en Co. uit Amsterdam zal vooral veel huisvrouwen naar zijn stand doen komen. Hier toch wordt gewezen op de uitstekende kwalitei ten van Persil, Ata en Henco, namen die den man wellicht vreemd in de ooren klinken, doch die bij de vrouw als kind aan huis zijn. In de stand blijkt een vriendelijke dame bereid gedurende de tentoonstelling Uw klee ding tewasschen. Aardig gevonden of niet? De firma J. J. v. d. Peijl te Yerseke komt ook dit jaar weer uit met al lerlei kantoormachïnes, waarvan we inzonderheid de Odoma-schrijfmachi- nes noemen. Tal van attesten toonen de goede kwaliteiten van dit merk aan. De Pitmanschool alhier etaleert Triump-schrijfmachines, kantoormeu belen en Gestetner-duplicators. De voordeelen van sanitair installa ties, centrale verwarming en warmwa tervoorziening toonen G. van Neder- veen en Zoon uit Middelburg op over tuigende wijze aan. Echte Deventer-koek, tafel-, ontbijt-, sucade-, gember-, snipper- en diverse andere soorten koek treft men in de stand van Bussink's Koekfabriek te Deventer. Deze stand is dus voor de lekker bekken, evenals de stand van Alberto Aders en Co. te Den Haag, speciali teit in gemalen specerijen, welke in ovale busjes in den handel warden ge- gebracht. Wat Balatum is weten onze lezers. Welnu, op de tentoonstelling is ook Balatum vertegenwoordigd. Een be zoek aan deze stand bevelen we gaarne aan. Re stand van de Nederlandsche Sem- toestellen-fabriek te Hilversum (Radio N. S.F.-Hoofdagent J. M. Polderman, Goes), bevindt zich in de schouwburgzaal, rechts van het tooneel. Men treft er de ontvang toestellen N.S.E.4 voor algeheele wissel stroom voeding, dan een handig apparaatje voor het weergeven van gramaphoonplaten, de Elgraphoon. Als reclame is een groot model N.S.F.4 met dito luidspreker opgesteld. De Nederlandsche Seintoestellenfabriek demonstreert in den tuin met haar kracht- Door Zon Verbrande Huid, Doorzitten bij Wielrijden en Stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met pUROt- V •-» 30-60 en 90 ct. Tube Bi) A po tb. ca O rog lit m versterker en luidspreker, welke speciaal voor muziek en redevoeringen op het open veld is ontworpen In de derde expositiezaal treffen wij links van den ingang een stand van de firma J. M. Polderman, Groote Markt, aan, waar met stofzuigers en diverse eleetrische apparaten wordt gedemonstreerd. Bij bovenstaand vluchtig overzicht zullen we het laten. Wellicht put de lezer er lust uit om deze belangrijke expositie te gaan zien. En dat was ook het doel. Niet al leen ten behoeve der exposanten of van het bestuur van Nijtengo IV, dqch ook in het belang van den lezer. Hij ziet en hoort er allerlei dat hij we ten moet. We aarzelen niet deze expositie een zeer belangrijke te noemen. De Groote Kerk. Omtrent de restaurat'e van de Groo te Kerk wordt in de „Goesche Kerk bode oa. het volgende me !e,e 'eelrl Met groote blijdschap werd de heuge lijke tijding ontvangen, dat zich e;n Co mité had gevormd dat zich voorstelde, een inzameling te houden voor een passend geschenk, hij de heir-iaigebruiikneming van het kerkgebouw. Alleen het bloofe feit dat een groep jonge mannen en vrouwen zich hiervoor interesseert, is bemoedigend èn voor de gemeente èn voor de kerkvoogdij. Voor de gemeente, omdat zij de geestdrifj van de jonge mensehen noodig heeft. Voor de kerkvoogdij, omdat zij behoefte heeft van den kant der gemeente te ervaren, da( zij de restauratie van ons kerkgebouw met verlangen tegemoet gezien heeft Ui een u.tzaen naar het gereed' zijin openbaar wordt. Een verrassen/de uitkomst was de vrucht van het werk. De Kerkvoogdij had inmiddels zekerheid gekiegen, dat één groot en dr.e kleine ramen van gekleurd glas aan de voorzijde geplaatst zouden worden. De sierkunstenaar Schilling zorg de voor keurige ontwerpen, met goedkeu ring der Rijksmonumenten-Commissie, naar motieven ontleend aan Psalm 23, Psalm 89, Psalm 42 en Psalm 104. Via het Comité kw am allereerst het blij de bericht dat e:n der kleinere ramen g»" schonken wend door eetn tweetal dames. En de inzameling bij gemeente-leden en belangstellenden braebt op die gelden voor het groote raam. Straks in September D.V. zal de voorzatter der kerkvoogdij voor ieder, die nu eens precies op de hoogte wil komen, iiin eon gemeeinteverga- deriing, uitgeschreven door ide vereen, voor kerkelijke belangen, mededeelingen doen over alles wat de inrichting van het ge restaureerde kerkgebouw raakt. Veel aandacht is besteed! aan. de zit- plaatsenregeliing. Een mooi model stoel is uitgezocht, geheel passend bij het kerk gebouw. Met de verlichting en de verwarming is het thans definitief in orde. Het kerk gebouw wordt electrisch verlicht en cen traal verwarmd. De werkzaamheden zijn hiervoor begonnen of zullen beginnen. De electrif icatie geschiedt door de Firma H. P. v. d. Heil. Ook met den Aigemeeoen Kerkeraad werd een vergadering gehouden, waarin mededeelingen over den. stand der werk zaamheden ©a de inrichting ider kerk wer den gedaan, terwijl aan uitgesproken v\en- schen zooveel mogelijk tegemoet zal wor den gekomen. Zoo gaat zich alles richten op de lang zamerhand1 komende voltooiing. In December D. V., midden im de ad ventsdagen naar de kerkvoogdij hoopt, zal de plechtige ure der inwijding aanbreken. Coöperatieve Suikerfabriek Zeeland. Donderdag is hier ©en algemeene ver gadering gehouden der Coöperatieve Sui kerfabriek Zeeland'. In deze vergadering is o.m. een motie aangenomen, waarin het bestuur verzocht wordt binnen dlrie weken een vergadering uit te schrijven, waarin gelegenheid zou wordiem gegeven, de toe komstplannen ten opzichte van de suiker fabriek te Bergen op Zoom te bespreken en de mogelijkheid na te gaan, zich hier omtrent met andere instellingen te bera den. Afgewacht dient te worden, of het bestuur der Coöperatieve Suikerfabriek Zeeland aan het in deze motie uitgespro ken verlangen zal voldoen, dan wel of het de aanvraag tot bijeenroeping van een al gemeen© vergadering overeenkomstig art. 24 der wet op de coöperaties zal overla ten aan het initiatief van een vijfde ge deelte der aandeelhouders. Gegund. Het aanbrengen van de Eleetrische verlichtingsinstallatie in de Groot© Kerk is opgedragen aan de firma H. P. v. d. Heil en Zoon alhier.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2