Bezoekt onzen .stand No. 12 jop de tentoonstelling „Niitengo I¥ Zij Ata steeds Uw ideaal! N° 86. Maandag 29 Juli 1929 116 Jaargang Binnenland Alles blijft nieuw door Het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel. Koloniën IfaDd en Tuinbouw ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2, Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOESCHE tt COURANT UitgaveNaamlocze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwsns Ross' Drekkers» en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17. na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentïën worden aangenomen tot 12 uur voorm. De Rotter id'am sche brand stichter. Te Rotterdam is aangehouden de 27- jarige boekdtukker W. F. K„ die ervan wordt verdacht, den laats ten tijd enkele branden te hebben gesticht. Een aantal aanwijzingen heeft de aan dacht van de centrale recherche geves tigd op K., waarna men. hem gedurende geruimen tijd' circa drie weken heeft gevolgd. Naar de commissaris van iden actieven dienst meedeelde, hebben rechercheurs bij dit volgen o a. één keer waargenomen dat K. earn pand aan de Kruiskade is binnengegaan, waar hij niets te maken bad en dat er circa vijftien rninu ten later in dat pand brand is uitgebroken, waarbij K. zich dadelijk aanmeldde om te helpen blusschen. Het samenvallen van het onbevoegd binnentreden van een pand door den reeds verdachten K. en het kort daarna uitbreken van brand vormt weer een sterke aanwijzing, welke het feit van het brandstichten evenwel nog niet on- omstootelijk bewijst. Maar de centrale recherche beschikt over meer gegevens welke nog talrijker zijn geworden toen men K. stelselmatig bleef volgen. Tenslotte werden de aanwijzingen zoo sterk, dat men is overgegaan tot het doen aanhouden van verdachte. Hij wordt ver dacht van het stichten van brandjes aan de Vlietkade, Kruiskade, Geldersche- kade den Sdhiedamschien singel, het slag veld' en het Vasteland. Dit zijn haast alle kleine brandjes geweest, dia zijn uitge broken op van de straat af vrij gemakke lijk te bereiken plaatsen en waarbij het onderzoek naar de oorzaak het vermoe den van brandstichting wettigde. In de meeste gevallen is K. m den buurt van den brand gezien. K. ontkent intusscben hardnekkig, hoe wel hij toegeeft op die plaatsen te zijn geweest. Een of ander motief van het misdrijf is echter niet bekend. K. maakt den indruk normaal te zijn. Wel is hij al tal van malen van diefstal verdacht, waar bij hij dan telkens kantoorpanden, waar van de buitendeur openstond, zou zijn bin nengegaan. De volgende rechercheurs hebben o.a. gezien, dat K. vele malen panden bunnen ging, waar bij niets te maken had. Blijk baar beeft hij bij de gelegenheden het niet aangedurfd brand te stichten. Trou wens, hij maakte den indruk wel te ver moeden, dat hij werd gevolgd, wat het werk voor de rechercheurs extra moeilijk maakte. Het levende 1 ij k. Een administrateur van de politie te Bus sum m oest wegens bijzondere om standigheden straatdienst verrichten. Juist op het oogenbl k, dat de main per rijwiel den hoek van de Brinklaan naar de Kerk straat ging, kwam een lijkwagen van het kerkhof teruggereden. De adlmamistraiour kon niet gauw genoeg uitwijken en kwam onder dén lijkwagen. Kermend van pijn zonk hij ineen. Eecige collega's schoten ijliing? toe en ermochten uit zijin mond nog op te vangen: „Vaarwel vriendenmijn polis ligt in 't brandkastje." Hierop stiet bet slachtoffer een zucht uit en zijn vrienden dachten niet anders of de ongelukk ige was als slachtoffer van zijn plicht gevallen. Men bracht liet ont zielde lichaam naar het hoofdbureau van politie, baarde het op in de wachtkamer en juist wilde de inspecteur ten teelten van rouw de gordijnen wat laten zakken, teen er iets onverwachts gebeurde. Tot ontzetting van allen had1 de dood© zich opgericht, zijn mond' opende zich en hij vroeg hoorbaar een glaasje water. Terwijl hij dronk kwam de kleuir op zijn gelaat terug, hij richtte zich verder op, keek den kring eens romid! en zeilde toen plichtmatig: „Waar is het rapporten- boek?" De jongste reikte hem het boek aan. Ziezoo," zeii het levende lijk, „nu moet ik eerst mijn eigen ongelukkie maar es noteeren. Hedenmorgen te negRi uur.... Toen kon de agent- schrijver-titulair zich niet meer bedwingen en barstte los „Je was bijna een dubbele dooie diender ge- weest. Waarop van alle kanten gelach klonk, niet het minst van. het herleefde slacht offer zelf! Naar Spanje. De commissie voor de zeereizen dier Nederlandsche Reis ver eeniging deelt mj» de dat ruim 400 Nederlanders onder de leiding van dé leden dezer commissie he den 12.27 uur vertrokken per extra trein van het station D.P. te Rotterdam naar Ata is uitstekend in zijn werking en in 't gebruik zeer voordeelig. ATA Eenig Importeur E. Oótermann Co's Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkei Cic. A. G., Düsseldorf Parijs en zich Woensdagochtend te Mar seille zullen inschepen aan bo ord van het voor diezen tocht naar Majorca ©n Bar celona gecharterde stoomschip Alésia dier Compagnie Frangaiise d© navigation a va- peur, groot 16.000 ton. Nog nimmer heeft, zoo voegt de com missie aan haar medediceling toe, een zoo groot aantal Nederlanders in één groep Spanje bezocht. Employe gedood. Het „Soer. Hbld." verneemt, dat bij de uitbetaling van Iron voor het kof- fieplukken op de onderneming Sen tooi, van de Djember Rubber Cultuur en Handel-Mij. in het Djembersche, een kwestie is ontstaan over de uit betaling aan een koelie, die daarover klaagde bij den mandoer, die de klacht overbracht aan den betrokken Engel- schen employé Simson, die uitbetaal de. Er volgde een felle woordenwis seling, waarna volgens de verklaringen van twee inlandsche getuigen, Simson den mandoer een klap gaf. Het gevolg hiervan was, dat de mandoer Simson met een mes in de linkerzijde stak, waardoor deze zoo ernstig verwond werd, dat het afnemen van een ver hoor nog niet mogelijk is geweest. De mandoer staat ongunstig bekend: hij heeft reeds drie jaar gezeten wegens het dooden van een landgenoot tij dens e en vechtpartij. Aan het gebeurde is geen enkele politieke beteekenis te hechten. De lepenziekte. De inspecteur van den Planfenziek tenkundigen Dienst schrijft ons: Op zeer vele plaatsen ziet men thans iepenboomen, die verschijnselen van aantasting door de ïepenziekte vertoonen. De bladeren worden geel of roodachtig en vallen op den duur af; vele boomen hebben reeds een deel van het blad verloren en loopen dus door den zeer ijlen bladerkroon in het oog. In andere gevallen ziet men een enkelen tak de hierboven ge noemde verkleuringsverschijnselen ver toonen of wel plotseling geheel ver dorren. Een aantal boomen is reeds geheel dood. Het staat nu wel vasfe dat de iepen ziekte veroorzaakt wordt door een zwam, Graphium ulmi Schwartz; door onderzoekingen zoowel in het buiten land als hier te lande verricht, is dit afdoende bewezen. Daarmede kan te vens het parasitaire karakter van de ziekte als zeker worden aangenomen. Hoewel de wijze, waarop langs na tuurlijken weg de besmetting der boo men plaats vindt, nog niet voldoende bekend is, mag het toch wel waar schijnlijk worden geacht, dat door de ziekte aangetaste boomen een min of meer ernstige bron van besmetting vormen. Daar verder bekend is, dat eenmaal door de iepenziekte aange taste boomen na korter of langer tijd zoo goed als zeker aan die ziekte te gronde gaan, kan het voor het tegen gaan van een verdere uitbreiding dei- ziekte wenschelïjk worden geacht, de zieke en doode boomen op te ruimen. Aangezien het vaak moeilijk is, de licht aangetaste boomen in den winter als zoodanig te herkennen, -geeft bo vengenoemde aan particulieren, zoo mede aan de beheerders van Staats-, provinciale-, gemeente- en waterschaps aanplantingen het advies, alle iepe- boomen, die de verschijnselen der iepenziekte vertoonen, thans van een merkteeken te voorzien en deze boo men in den komenden winter te doen rooien. Spoedige verwerking van het gevelde hout moet daarbij wensche lïjk worden geacht. Niet alleen als poging, om aan het verder voortwoekeren van de iepen ziekte paal en perk te stellen, maar tevens om een aantasting door iepen- spintkevers te voorkomen, die zooals bekend is, bij voorkeur eenigszins kwijnende boomen aantasten, wordt bovenstaand advies gegeven. Retranchement—Knocke. Vrijdag is de nieuwe tramlijn Re tranchement—Knocke geopend. De of- ficieele plechtigheid werd bijgewoond namens den minister van Waterstaat door den heer Zilvergieter Hoogstad, administrateur van het departement, door den commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, enkele leden van Ged. Sta ten, de hoofd-ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Middelburg en de hoofd-ingenieur te Vlissingen en nog talrijke andere autoriteiten. Windhoos. Zaterdagavond tusschen 10 en 11 uur kwam uit zee plotseling een kleine windhoos opzetten, die glazen op de taaltjes voor hotel Britannia te Vlis singen omwierp en de buiten zit- tenden deed opschrikken en naar binnen vluchten, terwijl zij, die bin nen waren naar buiten wilden loopen om te zien wat er buiten voorviel. Er was dus een korten tijd een pa- niekje, dat door het spoedig weerkal- meeren van den wind tot rust kwam. Ook elders op Walcheren werd de plotselinge luchtdruk gevoeld. De Waterleiding Maatschappij Tholen. Door den heer Heijboer, lid van den gemeenteraad van Oud-Vossemeer was in de vergadering van dien raad mededeeling gedaan, dat de verliezen van de Thoolsche waterleiding steeds toenemen. Door den voorzifter van den Raad van Beheer der maatschappij, den heer jhr. J. van Vredenburch en den direc teur, den heer C. Wagtho, is toen een schrijven gericht tot B. en W. van Oud-Vossemeer met verzoek om den raad dier gemeente met dit schrijven in kennis te stellen. B. en W. achtten echter geen gronden aanwezig om aan het verzoek te voldoen, zoodat ge noemde heeren nu dezer dagen dit zelfde schrijven hebben gericht aan den raad van Oud-Vossemeer. In dit schrijven wordt er op ge wezen dat: le. De geleden verliezen niet toe nemende zijn, over 1927 was het ver lies niet f 12.297,331/» maar f 19.962.69V2 terwijl het over 1928 was f 12.279,331/2, of dat over 1928 dus f7663,36 minder. Wel is waar, is gedurende de geheele exploitatie slechts een reserve-fonds van f18.000 gevormd, en hadden ver der geen afschrijvingen plaats, maar daarbij moet in aanmerking worden genomen, dat in de vergadering van aandeelhouders op 22 Maart 1923 de rentabiliteitsberekening is goedge - keurd en aangenomen, dat de afschrij vingen eerst bij het begin van het 13e exploitatie-jaar zullen aanvangen. 2e. Er behalve de eigen reserves nog een rentelooze risico-garantie is, verleend door rijk en provincie, waar van nog niets is gebruikt en welke juist bestemd zijn voor de moeilijke jaren. 3e. Bovendien zijn de tarieven be langrijk lager dan voor soortgelijke waterleidingen na den oorlog gebouwd en het is onjuist de tarieven hoog te noemen. Uit medegedeelde vergelijkin gen, blijkt, dat 7 met name te Oud- Vossemeer genoemde perceelen, bij N.V. Waterleiding Mij. Noord-West- Brabant f2,— tot f 10,meer abon nementsgelden zouden betalen, dan bij de Thoolsche Maatschappij. Dit zelfde geldt voor 7 perceelen te St. Phi- lipsland, die bij de Thoolsche maat schappij f 2,tot f 10,— duurder uit zouden zijn. 4e. Door dat slechts in 2 gemeen ten steekproeven zijn genomen voor de opmetingen van woningen en niet alle aansluitbare perceelen opgeme ten zijn, was de opbrengst van te vo ren niet bekend. Door het groot aan tal kleine perceelen is de opbrengst aanmerkelijk minder geworden dan ge raamd, tengevolge van die steekproe ven. Voorts wijzen genoemde heeren op de geringe bevolkings-aanwas, zelfs kan er gesproken worden van achter uitgang, terwijl bovendien een zeer ge ringe toename van den nieuwbouw mede oorzaak is van het groote tekort. 5e. Voorts was niet de heer Heij boer de eerste die pogingen wil aan wenden om den financieelen toestand der N.V. in betere banen te leiden. Reeds op 27 Augustus is aan den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijver heid verzocht het daarheen te willen leiden, dat de financiën der N.V. wor den verbeterd. Naar aanleiding daarvan is het Dag. bestuur met den directeur op 16 Oct. 1928 bij den minister ontvangen, doch op 22 Mei j.l. werd van den minister bericht ontvangen, dat, waar de reser ve voor het overgroote deel nog on aangetast is, er vooralsnog geen aanlei ding bestaat extra steun te verleenén. Voorts schrijft de minister dat, zoo te eenigen tijd mocht blijken, dat ook na uitputting van de risico-garantie het bedrijf nog niet rendabel is, dat dan het oogenblik zal zijn aangebroken om te overwegen, in hoeverre verdere steun van rijkswege gewenscht is. 6e. Voorts wordt er opgewezen, dat het optreden van zekere zijde uit Oud- Vossemeer, zoowel door enkele offi- cieele personen als door een groep wanbetalers, zeer zeker alles behalve bevorderlijk zijn om de sympathie te wekken voor de belangen van de be woners van het eiland Tholen, de wei willenden niet te na gesproken en waarvan tenslotte wel eens de Thool sche Waterleiding Mij. de dupe zou kunnen worden, welke nog juist in deze tijden van groote droogte zeer zeker onmisbaar is gebleken. 7e. Tenslotte wordt het önverant- woordelijk genoemd, dat raadsleden slechts afgaan op couranfenberichfjes, temeer neg, daar elke gemeente in zijn vertegenwoordiger in den Raad van aandeelhouders iemand heeft, die volkomen kan inlichten, terwijl bo vendien, wanneer de door den verte genwoordiger eener gemeente verstrek te inlichtingen niet volkomen of min der duidelijk zijn, de directeur ten allen tijde bereid is voor zoover zijn ambtsgeheim hem dat niet verbiedt, alle gewenschte inlichtingen te ver schaffen. BORSSELE. Vrijdag vergaderde al hier de gemeenteraad. Besloten werd de benoodigde som f613,voor schoolmeubelen in het nieuw gebouw de lokaal bij de bijzondere school en voor meubelen voor de bestuurska mer, beschikbaar te stellen. Een aan vrage zal worden gedaan om 50 ol- menboomen, meest zieke, te verkoo- pen. De oproeping voor gemeentege neesheer, heeft, ook na de verhooging van het salaris, geen resultaat gehad» Geen enkele sollicitant heeft zich aan gemeld, waarom men besloot geen op roeping meer te doen en tevens, om de dokterswoning voor raadhuis in te richten. Aan den lantaarnopsteker J. van Zweeden werd op verzoek eer vol ontslag verleend. Men besloot in verband met de a.s. electrische ver lichting niemand vast aan te stellen, doch een oproeping te doen vooreen tijdelijken functionaris. Door de ver- eeniging „Algemeen Belang" (voor drinkwatervoorziening) was de door haar gemaakte berekening van aan- sluifingskosfen enz. ingezonden met verzoek, dat de raad in dezen hande lend zou optreden. De raad gaf aan B. en W. opdracht met den directeur der Zuid-Bevelandsche Waterleiding maatschappij in overleg te treden, ten einde een juiste berekening der kos ten te verkrijgen, opdat dan spoedig een beslissing in dezen kan genomen worden. KRUININGEN. Geslaagd voor de acte leerares Nijverheidsonderwijs mej. C. J. van der Peijl alhier. KRABBENDIJKE. B. en W. hebben de asphalteering van de dorpsstraat en het aanleggen van tegeltrottoirs op gedragen aan de N.V. Basalt Maat schappij te Dordrecht voor f56.750, OVEZAND. De raad vergaderde Vrijdag. De gemeenterekening over 1928 werd voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 31.600,68V2 en in uit gaaf op f 23.808,01, alzoo met een goed slof van f7792,671/2, en den kapitaal- dienst in ontvangst en uitgaaf elk op f8 55,—. In de begrooting van 1929 hadden enkele af- en overschrijvingen plaats.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1