Sport, Rechtszaken. Gemengd NieuWs. waren. De heer Minnaar vraagt of de Polderverordening al is goedgekeurd door Ged. Staten. De voorzitter zegt dat ze een teekening over de kom der gemeente vragen, schaal 1 op 1000. en dat zulks nog al bezwaarlijk is en kosten met zich brengt, waarop de heer Minnaar meent, dat toch alles niet hoeft gedaan te worden wat ge vraagd wordt. Het is volgens hem ambtenarij. Rijks- en gemeente-politie heb ben 's nachts in den kersenboomgaard van Jan Polderman, in huur bij C. de Jonge, dieven gesnapt. Er is pro cesverbaal opgemaakt. De gesnapten kwamen van Hans.veert en een hunner was in den boomgaard werkzaam ge weest. In hotel „Korenbeurs" is ver kocht het huis van de erven Wed. Lindhout. Kooper werd de heer M. Kole Adr.z. voor f 1455,plus f 50, - en 81/2% onkosten. LUCHTVAART. Een kostbare zending. 0|> de Parijsche luchthaven Le ourgel arriveerden gisteren twee Goliath-vlieg- tu:gen uit Londen met een waarde van 80 millioen aan goud in ponden sterling aan boord, bestemd voor de Bank van Frankrijk. De Liebermann-zaak. Salomon Liebermann, die in verband met de bekende affaire der Veendammer Hypotheekbank door de Amsterdamsche rechtbank is veroordeeld tot 3 jaar ge vangenisstraf, is van dit vonnis in hooger beroep gegaan. Ooit de ambtenaar van het O. M. heeft a] pèl aangeteekend. Bij de nieuwe behandeling der zaak door het Amsterdamsche gerechtshof zul len mr. Kokosky te Amsterdam en mr. J. E. W. Duijs te 's-Gravenhage Lieber mann als raadslieden bijstaan. Bij de behandeling der zaak voor de rechtbank was Liebermann verdedigd door mr. P. Ghiltay Veth. Strijd om d'e jeugd. Naiar de particuliere correspondent van de Temps te Rome meldt, heeft de Vita Giovanile. het katholieke blad van Viceit- za opgehouden te bestaan, nadat het twee keer door de overheid in beslag genomen was. De eerste keer was dit geschied, om dat het in een artikel over den Paus ter gelegenheid van St. Pieter onder den schijn vain een rechtvaardige hulde aan den Pauselijken souverein een artikel had geschreven met de strekking „de Italiaan- sche katholieke jeugd1 te onttrekken aan het wettige Italiaansche staatsgezag ein de ltaliaansche .instellingen". Het blad had geschreven: ,,Van geen anderen meester' verwachten wij de waarheid dan van hem, door geen ander licht willen wij ons laten voorlichten dan door het zijne, aan geen andere bron willen wij ons laven dan aan de zijne, omdat hij alleen, gelijk Christus, d.etn hij vertegenwoordigt, de geheimen kent van het eeuwige leven.' In deze woor den had de fascistische censuur te Vicen- za een opwekking tot opstand tegen het staatsgezag gezien en toen de Osserva- tore Romano daar wat mee spoilte, ver dedigde de Impero de censuur met de oipmerkmg, dat de geïncrimineerde woor den een doorzichtige opwekking inhiel den zich te verzetten tegen den eed van onwaardelijken trouw aan den Duce. De Impero waarschuwde liet fascisme waak zaam te zijn, omdat er, ondanks de ver zoening in Italië nog altijd een bezinksel overgebleven is van een geniepig, laag, baatzuchtig en anti-ltaliaansch clerica- Jisme. De tweede keer is de Vila Giovanile in beslag genomen omdat zij o.a. de ka tholieke werken van liefdadigheid en de katholieke opvoeding boven dien. van den staat gesteld had. Een ander katholiek jeugdblad, de Aziome Giovanile van Milaan is in beslag genomen, omdat het den brief van den Paus aan kardinaal Gaspari voorzien had van een commentaar, waarin het zcide, dat de jeugdige katholieken de woorden van den Paus in kinderlijke onderworpenheid moeten aanvaarden. Spaansche schatgravers. Het klinkt haast ongelooflijk dat telkens nog naïevelingen zich laten vangen in de versleten netten van Spaansche schat gravers. Men zou zoo denken, dat de heele wereld nu wel weet, met oplichters te doen te hebben. Toch is, naar de Koïn Volkszlg. meldt, er weer een koopman uit Weenen inge- loopen. Hij had uit Madrid een brief De olifanten van Circus ontvangen van een „Spaansch revolutio nair", die gevangen zat, maar de vrijheid kon herkrijgen als hij zich in hét bezit kon stellen van een begraven schat, Daar voor moest hij de beschikking hebben over een bedrag van 11,000 schilling, die zijn //trouwe dienaar" in ontvangst zou nemen. Voor dezen dienst zou de geld schieter 350,000 Zwitsersche franken krij gen Nauwkeurige aanwijzigiDgen over de reis naar Madrid en het hotel, waar de .rouwe dienaar zou komen, volgden. Onze koopman reisde, zooals was aan gegeven, met het s.s. Sierra Cordoba, naar Coruna, nam er zijn intrek in hotel Continental en vond er een brief en tele gram met nadere gegevens. Te Madrid aangekomen, begaf hij zich naar het pen sion Venecia, waar kort daarop de„ trouwe dienaar" zich vervoegde, die hem naar een koffiehuis in de buurt bracht, waar een „deurwaarder" die zich Cajal noemde, al wachtte en den koopman voor zijn 11.000 Shilling drie cheques, elk van 100.000 Zwitschersche franken en een van 50.000 overhandigde. De cheques waren betaalbaar bij de Bayriscke Vereins bank te Miinchen en getrokken op de „Banque de Londres" te Mexico. Toen de Weensche koopman de cheques te Miinchen aanbood, bleken ze natuurlijk valsch en de Mexicosehe bank bleek heele maal niet te bestaan. De gedupeerde wend de zich nu tot de politie, die hem het misdadigersalbum voorlegde, waaruit hij na eenig zoeken den „trouwen dienaar" en den „deurwaarder" herkende. Beiden waren bekende oplichters; eerstgenoemde een zekere Louis Kiindler-Mayer, te Lands hut in Beieren geboren en 33 jaar geleden naar Spanje verhuisd, de tweede een uit Labrador afkonstige Julio Gonzalez Es cobar. Op aangifte van den koopman zijn beiden nu te Madrid gevangen genomen Een jonge misdadiger. De Berlijnsche politie heeft zekeren Kurt Miowski gearresteerd, een jonge man van 18 jaar, die Zaterdagnacht in een plantsoen een anderen jongeman had doodgeschoten en bovendien eenige dagen geleden in de Nürnbergerstrasse in hei Westen van Berlijn een winkelierster en baar tachtigjarige moeder had aangerand, neergeslagen en beroofd. Miowski was on geveer zes weken geleden gevlucht uit di- ouderlijke woning in Thuringen, na zich daar aan een aantal diefstallen te hebben schuldiggemaakt. Miowski bekent den jonge man in het park bij ongeluk te hebben gedood en tot de misdaad in de Nürn bergerstrasse te zijn aangespoord door een vriend die ook reeds in hechteuis is ge nomen. De edelgesteenten van den ex sjah. Een commissie van Fransche en Neder landsche juweliers heeft de edelgesteenten getaxeerd, die de ex-sjah van Perzië uit zijn land meegevoerd had naar Parijs. De collectie werd geschat op een waarde van vijfhonderd millioen gulden. Daarbij is niet de waarde begrepen van de Daria-i Noor, die van te groote afmetingen en te hooge qualiteit is om te kunnen worden geschat. De steen is waard wat een mil- liardair er voor geven wil. De beroemde troon, nog afkomstig uit de dagen van de Mogol's te Delhi werd door de experts gesehat op 120,000,000 gulden. Het ontslag van een onder- w ij z e r. De pastoor-deken van het West-Vlaam- sche stadje Meenen heelt aan de katho lieke onderwijzers aldaar op bevel van den bisschop van Brugge, ter onderteekening een verklaring voorgelegd waarbij zij zich verbinden geen Vlaamsche-nationale ge schriften meer te lezen of vergaderingen bij te wonen, dit alles op straf van ont slag. Naar het voorbeeld van twee andere onderwijzers uit hetzelfde bisdom Claevs en Sarre heeft nu ook een der katholieke onderwijzers uit Meenen, Jozef de Vos, geweigerd deze verklaring te onderteekenen Hagenbeek brachten een bezoek aan met het gevolg, dat hij door de geeste lijke overheid uit zijn bediening is ont slagen. Tegen de hitte. Het kan des zomers te Weenen ver schrikkelijk heet zijn. Allen die deze stad gedurende de zomermaanden hebben be zocht kunnen dat bevestigen, aldus schrijlt de Weensche correspondent van de „N Arnh. Ct.« De Weeners hebben echter een uitste kend middel tegen de hittezij trekken namelijk zoo min mogelijk kleeren aan. Wanneer men in de volkrijke buitenwij ken komt, kan men zich met een weinig verbeeldingskracht heel goed voorstellen ergens te midden van inboorlingen in de tropen verzeild te zijn geraakt. En ook in de drukste straten van de binnenstad ziet men heel wat aibeiders, die hun gebeele bovenlichaam naakt heb ben. Voerlieden op vrachtwagens, telegraaf- en telefoonwerklieden, slagersknechts en bakkersjongens, allen doen aan deze „Nacktcultur". Op de steigers van de nieuw in aanbouw zijnde huizen ziet men vaak arbeiders die enkel en alleen maar een zwembroekje aan hebben en in de buitenwijken ziet men ook vrouwen, die parmantig in een tricot badpakje rond- loopen of ergens languit in het gras liggen. Overal zijn bad- en zweminrichtingen Men heeft speciale gelegenheden voor kinderen bassins, die ergens in een park of in een plantsoentje tusschen het groen liggen. De peuters hoeven in het geheel geen entree te betalen en zij kunnen naar hartelust in het frisscbe nat ronddartelen. In de nieuwe zwem- en zonnebadinriehting aan den Kongresplatz kunnen ongeveer vierduizend personen tegelijkertijd een bad nemen en nog meer personen bevat het reusachtige „Giinsehaufel'-bad, dat uit een uitgestrekt eiland bestaat, dat in een dooden zijarm van den Donau ligt Dii eiland wordt op mooie zomerdagen vaak door niet minder dan vijf in twintigdui zend personen bezocht Loudsp-akers zor gen voor radio-muziek, watercarroussels en waterroetsbanen geven den badlustigen veil vermaak, op het strand kan men zieh lekker in de zon uitstrekken, opdat men bruin wordt en in een groot café restaurant kan men zooveel eten en drinken als men maar wil. Tegenover het eiland, aan den anderen oever, staat een lange rij houten gebouwen Het zijn clubhuizen van zeil- en roei vereenigingen, weekend-huisjes van water liefhebbers en enkele landelijke café-res taurantjes. Ranke zeilbooten scheren over het water, roeibooten bewegen zich in dichte drommen heen en weer, botsingen zijn onvermijdelijk, daar er haast geen plaats meer over is, en daartussehen zwem men dan tal van lieden nog. Het is een gedrang en een gewemel van belang Ook ziet men verschillende lieden, welke zieh op waterski's voortbewegen. Deze waterski's werden eerst kortelings door een jongen Weenschen ingenieur uitge vonden. Zij bestaan uit lange spitse schoenen van gummi, welke veel weg hebben van een klein scheepje, ter grootte van een kano. Deze gümmigevaartes worden stevig aan de voeten en aan de beenen beves tigd en zoodoende kan men er mee over het water loopen». Reeds werden verschillende wedslrijdeu met waterski's gehouden en ook hebben er soldaten van het Gostenrijksche leger demonstraties mee geg ven, waarbij men son zien, dat een soldaat in volle uit rusting, met staalhelm en ransel en ge weer, zich vrij snel over de oppervlakte vau het water kon voortbewegen. Men kan heel gemakkelijk op het water neerhurken en dan geweerschoten lossen. Van strate gisch standpunt bekeken is de nieuwe uitvinding van groote beteekenis. Men beweegt niet alleen de beenen, doch ook armen zijn werkzaam, doordat zij mei een roeispaan moeten pagaaien. Een be kende Weensche actrice is dol op waterski loopen, men kan haar haast eiken dag bij mooi weer over het water zien glijden De Italiaansche regeering stelt ten zeer- Scheveningsche strand. ste belang in de nieuwe uitvindiug en heeft den uitvinder reeds naar Rome laten komen om daar persoonlijk zijn waterski's te laten zien en er demonstraties mee te geven Eu ook andere vreemde machten hebben reeds blijk gegeven zich voor waterski's te interesseeren. Legerafdeelin- gen zullen in een toekomstigen oorlog gemakkelijker van de eenen oever van een rivier naar den anderen kannen komen zonder eerst van te voren een pontonbrug te moeten opslaan. Alleen voor de paarden en wagens en kanonnen heeft men nog geen waterski's, maar ook in dit opzicht kan mettertijd iets nieuws worden uit- gevondtn. MARKTBERICHT. Middelburg, 18 Juli 1929. Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering) Boter f 1,171/2. Eieren f6,10. Kalkoeneieren f8, Eendeieren f 6, Aangevoerd door handelaren: Boter f 1,05. Eieren f6, Eendeieren f5,55. Noteering van marktmeester en marktzetter zijn gelijk. Particuliere prijs boter fl,25, kip- eieren f7eendeieren f7,-. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Exportveiling 17 Juli 1929 v.m. 9.30 uur: Aardbeien f74,50 a f75,80; nm. 3 uur: Zwarte bessen f 19 a f22,30, idem natte f 12,50, Roode bessen f 14,50 a f 16, Aardbeien f 74,70 a f 76,50, Aard appelen f2,10 a f3,40, alles- per 100 K.G. Kleine veiling. Kruisbessen f 4 a f 5, Rcode bessen f 9 a f 18, Witte bessen f8 a f 19, Aard beien f 33 a f 46, idem uitschot f 16 a f22, Frambozen f31 a f48, Kersen: Hollanders f 39, Brume Blance f 22 a f 25, Zoete Morellen f 20 a f 22, Poree- leinkersem f 18, Bitterkriekein f7 a f8, Tomaten f 14 a f 18, idem uitschot f 1 a f 4, Doperwten f4 a f6, Groene boonen f 19 a f51, Aardappelen f2, alles per 100 K.G., Meloenen f56, Komkommers f 3 a f 8, Bluemkool f 12 a f 20, idem 2e soort f 6 a f 10, ,dem 3e soort en uitschot f2 a f4, Króp-sla f 1,70 a 12,10, Augur ken f0,39, Kroten f2 a f3 per 100 bos, ExportveiLing 18 Juli 1929 v.m. 9 uur: Aardbeien f74,70 a f75,70, Tomaten A f25.50. B f10,10, C f25,10. CC f 10,60; n.m. 3 uur: Zwarte bessen f 19 a f 20,20, idem natte f 13,40, Roode bes sen f 14 a f 15,60, Aardbeien f 75,80 a f76,70, alles per 100 K.G. Kleine veiling. Kersen: Hollanders f26 a f39, Kler ken f 36, Meikersen f 48 a f 53, Zoete Morellen f 17 a f23, Bruine Blance f 16 a f20, Roode Blance f 16 a f 19, Witte Vleescbkersen f23 a f33, Porcelanker- sen f 16 a f20, uitschot kersen f10 a f 16, Kruisbessen f5 a f 11, Zwarte bes sen f 14, Rood'e bessen f 12 a f 21, Witte bessen f 8 a f 22, Aardbeien f 29 a f 45, Frambozen f33 a f38. Appels: Madelei- nen f28. Peren: Zomer Louwtjes f25. Vroege Oranje Pruimen f 16, I omaten f 10 a f 17, u.tschot idem f 2 a f 4, I uin- boonen f2, Doperwten fl a f6, Snij- boonen f 16 a f 37, Groene boonen f 12 a f49, Gele boonen f 14 a f21, Zil- veruien f7, Postelein f4 a f5, Aardap pelen f3 a f5, idem poters f 1,alles per 100 K.G., Meloenen f43 a f64. Kom kommers f3 a f 10. Augurken f0,39, Snijboonen f 0,70 a f 0,80, Kropsla f 1,30 a f2,30, Bloemkool f 13 a f 19, idem 2e soort f 6 a f 9, idem 3e soort en uitschot f 1 a f3, Savoyèkoo! 'f 4, alles por ÏOU stuks. Bloemen f 17, U.e:i f7, Rammenas f 1, Wortelen f 3, alles per 10Q bos. VEILINGSVEREENIGING „K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Groote veiling vaia 17 Juli 1929. Zwa-te bes en f21 a f22,40. Roede bessen f 16,20 a f 16,50, Leden per 100 K.G. Export vei ling van Aardbeien v.m. 8 uur: f75,10; m m. 4.30 uur f 76,50 per 100 K.G. Kleine veiling. Aardbeien f31 a f47, Meikersen f35 a f46, Hollanders f38 a f44, Porceleiin- k er s en f 15 a f 17, M orellen f29 a f33, R ode Blance f21, Bru ine Blance f25 a f29, Frambozen f 31 a f 36, Roode bes- f 12 a f28 Witte bes.en f9 a f 15, Tutor boonen f2 a f3, Groene boonen f35 a f45. Dj pern-ten f6 a f 16, Aardappelen f 1 a f3, alles per 100 K.G., Bluemkool f 11 a f 15, Komkommers f 5 a f8, Me loenen f 50 a f 60, alles per 100 stuks, Wortelen f 2 a f 5 per 100 bos. Exportveiling 18 Juli 1929 v.m. 8 uur: Aardbeien f75,20; n.m. 4.30 uur:f79 per 100 K.G. Tomaten A f 12,50, B f 10,80, C f 12,60, CC f8 per 100 pond. Kleine veiling. Aardbeien f31 a f53, Meikersen f32 a f37, Hollanders f33 a f37, Klerken f40 a f43, Morellen f21 a f26, Roode Blance f 19 a f23, Bruine Blance f25 a f 30, Frambozen f 33 a f 36, Roode bessen f6 a f 26, Witle bessen f 8 a f 14, Groene booinea f 24 a f 35, alles per 100 K.G., Komkommers f 3 a f 7, Bloemkool f 12 a f 16 beiden per 100 stuks. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De Kermis in 'sHeerenhoek Mijnheer de redacteur. Zaterdag vierde 's Heerenhoek een volks feest ter vervanging van de gebruikelijke kermis. Er waren kinderspelen enz, Bat 'sHeerenhoek niet rijp is voor afschaffing kermis bleek al spoedig uit den geest van het volk, zoodra de spelen een eind had den genomen. Er kwam een gezellige geest onder het volk, maar deze werd al ras verstoord door het ontactisch op treden van Burgemeester die 's Heeren hoek nog niet goed kent en zijn ver makelijkheden, Onverwacbts moesten de cafés gesloten worden De bevolking vond dit niet aangenaam, en zeker niet de kasteleins, daar er nog menig gelag moest betaald worden. Tot laat in den avond bleef het door de plotselinge sluiting rumoerig, en het was of de revolutie in s'Heerenhoek haar intrede had gedaan Het gebeurde is grootendeels aan de burgemeester te wijten, maar ook aan zijn raadgevers. Want wij weten in 's Heeren hoek dat de burgemeester vaak op de bres staat om de goede belangen ie dienen, dat hij voor menigeen klaar staat, maar dat zijn raadgevers hem niet voldoende ingelicht hebben omtrent 's Heerenhoek - sche tradities. We zullen hopen dat Kerkelijke overheid, Burgemeester en raad weer spoedig in s Heerenhoek in het leven zullen roepen wat wij vroeger hadden, gezellige feesten, en dan zal de rust van zelf in deze gemeente terugkeeren Dat bet begrepen moge worden is de wensch van 's Heerenhot-k. X. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Juli: 24 's Gravenpolder, bouwland en wa tergang, Oele. 24 Kloetinge, appels, peren en prui men, van Dissel. 26 Goes, kerk, pastorie, kosterwo ning en bouwterreinen, Pilaar en van der Veen. 26 Baarland, verpachting wei- en bouwland en dijken, Beth. 26 Kruiningen, inspan, De Wilde Heijboer. 26 Heinkenszand, inspan, Oele. 26 Heinkenszand, veldvruchten, Oele. 26 Schore, veldvruchten, Pilaar. Augustus: 1 's Gravenpolder, hofstede met lan derijen, van Dissel. 5 's Gravenpolder, veldvruchten, van Dissel. 8 's Gravenpolder, boereninspan, van Dissel. Waarde, huis en erf, Oele. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Juli: 19 20, 21 en 23, Landbouw-Bioscoop, „De Ober uit Trianon". 20 tot en met 27, Nijtengo IV. 20 Schuttershof, Opening Nïjtengo- Concert Philips Harmonie. 21 Bioscoop Slot Ostende, „Thérèse Raquin". Landbouw-Bioscoop, „Ich küsse Ihre Hand Madame".

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 3