v.ROSSEM'* ZEEPAARD I5« Fietstochten Grinnik*Pilletjes PpoViBciei)ieuWs Vader: „Vertel me eerlijk Dick, of ooit hebt gezien, dat mijnheer De Bru je zus kuste?" Dick: „Als ik eerlijk moet zijn, vader., dien ik te bekennen, dat ik daardoor juist mijtn camera heb gekregen." De eigenaar van e:n kleinen tweezitt; had zijn verloofde afgehaald voor e. autoritje. Plotseling schoof zij dichter naar hem toe en vroeg angstig: „Vind ook niet, Dick, dat het opeens erg don ker is geworden?" „Wees niet bang, lieve," zei hij. „Zie je dan niet, diat we juist onder een vracht auto doorrijden?" Moeder", zei Tommy op zekeren dag- „mevrouw van hiernaast prees u daarnn in den tuiin tegen mevrouw Sirks. Ik hoorde het, omdat ik juiist in den tuiin was." „O ja," iei de moeder verrukt, „ten wat zei ze dan van mij „Ze zei, dat het per slot van rekening niet zoo erg met u was, want dat er nog wel erger kwaadspreeksters in het dorp waren!" jai IM lil _U 'LI. i i 1 j Hij: „Ik sloeg daarnet een grooten flater. Ik zei tegen iemand, dat de gast heer wel een saafe vent moest zijn om zoo'n fuff te kunnen arrangeeren en het bleek, dat het de gastheer zelf was, tegen vvien ik het had1. Zij: „O, u bedoelt mijn man?" De Gast: „Bent tl de Leider van het strijkje?" Musicus: „Ja, mijnheer!" De Gast: „Zoudt u me dan het igenoe gen willen doen hen naar buiten te leiden en een eindje met hen te gaan wandelen tot ik weg ben?" Professor (die aan bet strand dieren verzamelt)„Wij natuuronderzoekers m: men deze krab Decapoda Brachiura Ma- renina Lictora Canis!" Zeeman„Wij niet, hoor mijnbeer voor zoon langen naam duurt het zoen hier veel te kort!" „Wilt u een horloge koopen, mijn heer?" „Laat het me eens zien." „Dat kan ik niet. Het zit nog in deai vestjeszak van dien dikken mijnheer daar." i Rechter: „U wordt ervan beschuldigd uw schoonmoeder uit het raam te heb ben gegooid!" Verdachte: „Ik deed het zonder erbij te denken, edelachtbare." Rechter: „Ik begrijp het, mijn waande, maar heb je dan niet i ngezien hoe gevaar lijk het was voor een toevalligen voorbij ganger?" Vriend: „Heb je nog wat verkocht in het laatste halfjaar?" Schilder: „Alleen mijn besta costuum en bijna al mijn meubelen!" Wij hebben geweigerd te spreken in een Belgische verhoorzaal, met nadruk verklarende, dat we spreken zouden in publiek, 'tzij voor het Assisenhof, 'tzij elders. De onderzoeksrechter stelde dit nog maals vast tijdens de zitting der raads kamer Zaterdag laatst. Zij bezitten of kennen geen woord' uit mijn mond', dat woord wenschen ze niet te hooren voor een Assisenhof. Ons ook goed! Maar dat er eens één Belgische partijman in het parlement, ons één woord „tusschen de beenen werpt" over dé doku- menten de poppen zullen dansen. En h:| zullen wij niet zijn die met beschaamde kaken zullen staan." ,,De schitterendste aanhaling in de verklaringen van den heer procureur des konings Hayoit de Termicourt, is wel deze: „Aangezien het voornemen om het wan bedrijf (het land te verraden of zijn vei ligheid in gevaar te brengen) te plegen, door geen uitwendige daden werd ge openbaard,..." enz. enz. „gelieve de raad kamer te verklaren dat er geen reden tot vervolging tegen betichte bestaan!" Steek zoo'n Belgisch diploma op zak als 'tu blieft. Het is waarachtig een bre vet van vaderlandsliefde. De heer procureur des konings zegde „Waarom heeft betichte dat gedaan? Om België te verraden? ,,Ik geloof het niet!" „Om zijn partij te dienen?" „Ik geloof het!" Mijn partij Mijnheer de procureur, ik heb maar een partij die van Vlaanderen, mijn va derland. Vlaanderen, dat wij verlossen willen uit den greep der france-belgiscbe militaire macht. Vlaanderen diat wij wil len, groot en zich zelf in een beter© we reld' waar kuipende en knoeiende genevaals en diplomaten gein echte of geen valsohe documenten meer hoeven te fabriceeren. En wat wij gister voor dat idéaal de- iden, dat zullen we morgen no g doen, wan- neer het hoogeir belang van ons volk en van de menschhe'd! dit van ons verlangt. Een opwindende arrestati Woensdagmiddag om half drie gaf e. winkelierster te Groningen aan e:n sur veilleer irnd agent kennis dat even te vo ren een haar ombekend persoon geld u de toonbanklade bad gestolen Zij wisi een signalement van den dader op te ge ven. waarna het e n'gen agenten al vrij spoedig gelukte het spoor van den dader te vinden, die de vlucht nam naar een opslagplaats. Hij- werd hier door ee: inspecteur en twee politieagenten achter volgd1, maar wist te ontkomen over eet 3 M. hooge schutting, bespannen me prikkeldraad. Na ce.n opwindende jacht slaagde de pol tie er ten slotte in den da der te arvesteeren, die bleek te zijn zekere H. P., een Duitscher, afkomstig van eet schoener in de Noorderhaven. De burgerwacht in Nieuwer brug. Het Kamerlid mr. J. E. W. Duys heeft aan de regoering die volgende gen gesteld: Is het aan den minister bekenddat in den nacht van D ims dag 2 Juli op Woens dag 3 Juli j.l. in het plaatsje Nieuwerbru, gemeente Waarder (Z.-H.), de burger wacht, gewapend met geweren en scherpi patronen, zonder door eonige wettelijk be voegde autoriteit daartoe te zijn opgeroe pen. zich gereeld heeft gehouden om even tueele propaganda der S.D.A.P., inzon derheid het aanplakken van biljetten, met geweld te keerendat, het plaatsje pas seerend particuliere auto's zelfs werden aangehouden ten einde le inspecteeren of daarin zich bijgeval ook propagandisten der S.D.A.P. bevonden; dat door deze op- 's Rijks kosten gewa pende particuliere politieke tegenstander der S.D.A.P. patrouilles uitgezonden wer den van een daartoe ingesteld zoo-genaamd hoofdkwartier dier burgerwacht, dat zich in een of andere kroeg daar ter plaatse had geïnstalleerd; dat wel is waar op prijzenswaardige wij ze de burgemeester -der gemeente terstond nadat bij van dit in strijd met de wetten des lands zijnd, ordeverstorend, revoluti- onnair optreden bad ke n's genomen, daar aan een einde beeft gemaakt dcor geweren scherpe patronen in beslag !e nemen doch dat in ieder geval dit eerst dei vol genden dag kon geschieden, du» toen de grootste onheilen reeds hadden kunnen zijn aangericht? Zijn de ministers, indien deze feiten juist zijn. bereid mede te dealen: a. Of niet ook dit feit weder ten duLe lijks-te bewijst het groote gevaar voor de rust en orde in onze samenleving dat er schuilt in het bestaan van zulke gewa pende benden in ons land? b. Of het niet aldus weder op duide lijke wijze bewezen is, dat bet instituut der burgerwachten, in schijn opgericht zoogenaamd om zoo noodig de orde te helpen handhaven, in werkelijkheid slechts een politiek instrument is in dienst van zekere reactionaire groepen van ons volk om daarmede volkomen wettige daden van politiek hen onwelgevallige tegenstan ders zoo noodig met geweld te keeren? c. Of zij bereid' zijn aan zulk soort be wapening van het ©sine deel der bevolking van ons larnd tegen het andere deel ter stond een einde te maken door onmid dellijk over te gaan tot ontbinding dezer benden en de handhaving van het gezag en de orde in ons land uitsluitend te deen blijven in handen van de Overheid zelf? d. Welke strafvervolgingen zullen wor den ingesteld tegen hen, die zich aan deze daden hebben schuldig gemaakt, en tegen hen. die deze onwettige daden hebben uit gelokt door daartoe last te geven, aan te sporen, of zelfs geldelijke belooningen uit te loven? c. welke waarborgen er in bet algemeen bestaan dat het commando over zulke mensehen niet in handen is van personen die, zich aandienende onder de leus orde, gezag en wet te helpen beschermen, in derdaad blijken te zijn lieden die zich aan orde gezag noch wet storen en het instru ment der burgerwachten uitsluitend voor gewelddadige bestrijding hunner politieke tegenstanders bezigen? f. of het juist is, dat zich onder jde zich als „burgerwacht" aandienende be schermers van wet en orde speciaal in Ni-euwerbrug personen bevinden, die reeds een of meermalen wegens vervalsching van levensmiddelen gerechtelijk werden veroordeeld? g. of in Nieuwerbrug de kroegen dein geheelen nacht voor het publiek geopend zijn; zoo niet of dan de eigenaar der in citing, waar zich het z.g. „Hoofd kwartier" had geïnstalleerd, vergunning had «dit publiek in zijn lokaliteit aanwezig hebben, en of, indien- ook dit niet het geval is geweest, deze lieden, benevens de eigenaar dier inrichting deswege zullen worden vervolgd als overtreders der wet telijke bepalingen, die zij voorwenden zelfs gewapenderwijze te willen helpen bescher men? h. of zij, indien zij niet bereid zijn deze voor de rust en orde in onze samenleving schadelijke organisatie; le ontbieden, dan althans maatregelen wil'en mennen, zoodat de wapens waarvan deze lieden zich blijk baar vrijelijk bcde.xn kunnen, niet linger in bun privé bezit worden gela'en, doch cp afdoende manier voortaan overal in ons land rechtstreeks zullen verblijven n handen dér overhead zelf? j. of, indien zr ook Kiert e niet bere.d zijn. zij dan mede werking er tce wenschen le verlecnen, dat ook op 's Rijks kosten geweren en scherpe patronen enz. worden uitgereikt aan hen, die in het bijzonder door zulke georganaseirde, op 's Rijk: kosten gewape do politieke tegenstander.- worden bedre'gj, ook wanneer zij op vol komen wettige en geoorloofde wijze voor hun beginselen propaganda wenschen ie maken De keuringsdienst te Zwolle Het lid der Twee-de Kamer, de heer Arts, heeft aan den minister van Arbeid Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld le. Is het den minister bekend, dat de gang van zaken bij den keuringsdienst van waren nn bet gebi-d Zwolle dezer dagen besproken is in den Zwolschen gemeente raad en door ee.i raadscommissie is on derzocht? 2e. Is den minister bekend1, dat bij dit onderzoek -o.a. schrifluien van den direc teur zijn overgelegd, waaruit bleek, dat in de jaren 1922 en 1923 deze directeur opdracht beeft gegeven aan een keurmees ter om van schandelijk vervalschte melk geen proces-verbaal op te maken, omldat de directeur met vacamlie moest, en even eens, dat voor 35 p-ct. beschimmelde nootmuscaat werd vrijgegeven zonder dat deze voor menschelijk gebruik ongeschikt werd1 gemaakt? 3e. Acht de minister dit dan geen -on- jui.ste uitvoering van de Warenwet? 4e. Wil de minister onderzoeken of de directeur van den keuringsdienst van waren in het gebied Zwolle thans een juiste op vatting heeft van de uitvoering der Wa renwet Malversaties bij een bank. Woensdagmiddag werd ter Beurze le Amsterdam druk besproken een geval van ontdekte malversaties bij een dier groote bankinstellingen aldaar. Nadat e;n hoofd ambtenaar van de desbetreffende Bank was overleden, zijn in diens administratie de verduisteringen ontdekt. Zij zijn pleegd in een groot aantal jaren en moeten vele tonnen gouds bedragen. De directie, door het „Hbld." naar het gebeurde ge vraagd. zei, dat alles nog wordt nagegaan en eerst over eenigen tijd de geheele om vang der gepleegde fraude kan worden overzien. Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tube 80 ct. PUROL KLOETINGE. Gisteren kwam de raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Voorzitter de burge meester. Afwezig de heeren R. Buiten huis en J. Straub. Ingekomen zijn goedkeuring wijziging begrooting 1928; goedkeuring overname grond Vogel zangsche pad; verslag over 1928 van de Gezondheidscommissie gezeteld te Goes; schrijven van Ged. Staten be treffende het heffïngspercentage plaat selijke inkomstenbelasting. Bovenge noemde stukken worden voor kennii- geving aangenomen. Het verzoek der vereeniging tot be vordering van den arbeid voor onvol waardige arbeidskrachten om toe te treden als lid, wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Op de verzoeken van J. de Laat en H. Slabbekoorn om ontheffing van hondenbelasting, wordt een half jaar ontheffing verleend. Een zelfde verzoek van C. Schrij ver om ontheffing over 1928 wordt tot de volgende vergadering aange houden. Voorstel van B. en W. tof aanvaar ding van het door Mevr. Clotferbooke Patïjn van Kloefinge, geb. Huijdecoper geschonken ameublement voor de raadszaal. De voorzitter leest een brief voor van Mevr. Clotterbooke Patijn van Kloefinge, waarbij zij dit ameublement aanbiedt. De voorzitter geeft hierop een ré sumé over de ambachtsheerlijkheid van Kloefinge, en eindigt deze met het volgende „Na het overlijden van J. C. Clot terbooke Patijn is de Ambachtsheer lijkheid geworden aan Johan Jacob Clotterbooke Patijn, welke is gehuwd geweest met Mej. M. I. A. J. C. Huij decoper. Beiden hebben zich het vertrouwen der inwoners dezer plaats weten waar dig te maken, zoodat een ieder steeds op vriendschap en hulp bij hen kon rekenen. Zij leefden met de bevolking mede en droegen de behoeften en be langen derzelve na aan het hart. Het was dan ook een droeve op 2 Maart 1922 toen ons de mare bereikte dat de Ambachtsheer was overleden. Ongetwijfeld zal zijn nage dachfenis in deze plaats nog vele ja ren in dankbare herinnering voort leven. De schenking door Mevr. Clotter booke Patijn—Huijdecoper zal onge twijfeld de banden van vriendschap met Kloefinge versterken daar het aandenken tot in vele geslachten zal kunnen getuigen van de verknocht heid van deze gemeente aan genoemde familie. Na den dood harer vader is de Am bachtsheerlijkheid overgegaan aan M. Clotterbooke Patijn, thans gehuwd met Jhr. H. Rademacher Schorer. Moge het haar gegeven worden een lange reeks van jaren de voetsporen harer ouders te volgen, zoodat zij met haar man de achting en liefde der be volking moge verwerven ter hunner voldoening en tot heil van deze plaats". Applaus. Op voorstel van den heer de Rijk wordt hierop besloten staande de ver gadering, een telegram van dankbaar heid te verzenden. Het voorstel van B. en W. tot rui ling van grond met J. Beenhakker, wordt met algemeene stemmen aan genomen. Voorstel van B. en W. om met in gang van 1 Sept. a.s. een mannelijke leerkracht te benoemen aan de O. L. school, voor rekening der gemeente. De voorzitter leest een schrijven voor van het hoofd der school, waarin deze op de wenschelijkheid wijst om een leerkracht te benoemen. B. en W. komen met dit voorstel, omdat zulks is in het belang van het onderwijs en omdat samenvoeging van klassen niet goed mogelijk is. De heer de Rijk zwaait B. en W. lof toe voor hun loyale houding en wijst er op dat het aanstellen van een leerkracht in hef belang is van het toekomend geslacht. Het voorstel wordt hierna met al gemeene stemmen aangenomen. Aan gesteld zal worden zoo mogelijk een jonge kracht. Vastgesteld wordt hierna een veror dening op het schoolgeld voor het vervolgonderwijs. De heer Zweedijk maakt hierbij de opmerking dat het tarief begint bij te lage inkomens. De voorzitter antwoordt hem daarop dat bedoeld wordt het zuiver inkomen. Voorstel van B. en W. om op het Marktveld eene muziektent te bou wen onder id e volgende voorwaarden le. Het indertijd hiervoor belegde bedrag van ruim f 300,— wordt ter be schikking gesteld der gemeente; 2e. De tent blijft het eigendom der gemeente. De voorzitter licht het voorstel toe en zegt dat, nu het muziekgezelschap steeds vooruit gaat, B. en W. het ook wenschelijk achten een tent te plaat sen. In den tijd is bij een festiviteit door een eere-comité een bedrag bij elkaar gebracht wat nu uitstaat bij een bank. Dit bedrag zal bij bouwen van een tent aan de gemeente moeten komen. De heer Hoogstraate zet in den bree- de uiteen hoe indertijd aan dit bedrag is gekomen en zegt dat bij het comité nog geen verzoek is ingekomen om de uitstaande gelden ter beschikking der gemeente te stellen zoo tot den bouw eener tent door de gemeente mocht worden overgegaan. Spr. geeft de verzekering dat zij dit bedrag gaar ne zal afstaan. De heer de Rijk is verheugd over het voorstel en wijst op de opvoeden de kracht die van muziek uitgaat. De heer Zweedijk zegt naar aanlei ding van het gezegde van den heer de Rijk dat hij In deze gemeente nog weinig van deze opvoedende kracht heeft waargenomen. "Het voorstel wordt hierna met 4 tegen 1 stem (de heer Zweedijk) aan genomen. Aangeboden wordt de gemeentere kening over 1928. De inkomsten van den gewonen dienst hebben bedragen f 54.489,19, de uitga ven f 50.935,921/2. alzoo een batig slot van f 3553,26i/2. De inkomsten van den kapitaaldienst f7681,71, de uitgaven f7572,01, alzoo een batig slot van f 109,70. Tot leden van de commissie, tot nazien dier rekening worden benoemd heeren Hoogstraate, Straub en Zwee dijk. Eveneens wordt aangeboden de re kening over 1928 van het Burgerlijk Armbestuur, sluitende in ontvangsten met f 22.792,0012, in uitgaaf met f 20.136,26, alzoo een batig slot van f 2655,74 VL>. Ook wordt aangeboden de begroo ting voor 1930 van genoemde instel ling met eindcijfer f 16.322,60l/2. Tot leden der commissie tot het nazien dier bescheiden, worden be noemd de heeren Buitenhuis, vanLie- re en de Rijk. Vervolgens wordt de gemeentebe- grooting 1929 gewijzigd. Bij de rondvraag wijst de heer Zwee dijk op de zijkanten van het Noord einde en op den slechten toestand waarin het Marktveld verkeert. Spr. zou daar gaarne verandering zien, het geen ook andere leden wenschen. KRUININGEN. Woensdag te 6 uur n.m. vergaderde de gemeenteraad. De heer Burkink is nog niet hersteld van het hem overkomen ongeval, alle an dere leden zijn aanwezig. Na lezing en goedkeuring der notulen, deelt de voorzitter mede, dat een verzoek is ingekomen van het bestuur der Ger. School te Oostdijk om een leslokaal bij te bouwen. Ged. Staten hebben goedgekeurd de gemeenschappelijke regeling van het gasbedrijf. In de ver gadering der gascommissie is benoemd tot directeur de heer Sneep, tot voor zitter de heer J. Welleman en tot secretaris de heer Elenbaas, resp. bur gemeester en secretaris van Krabben- dijke. Ged. Staten hebben de gewij zigde begrooting van 1928 goedge keurd. De heer Q. van As heeft zijn benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aangenomen en door die commissie benoemd tot secretaris. Mej. Simons, hulp der be waarschool te Hansweert, deelt mede, dat zij geslaagd is voor acte A bewaar school, waardoor haar salaris flOO,— verhoogd zal worden. Mej. H. C. Ba- veco, hulp bewaarschool te Krulinin- gen, verzoekt verhooging belooning (komt bij de begrooting). Ged. Staten hebben goedgekeurd de gemeentere kening over 1927 aan inkomsten f 138.712,70Va, uitgaven f 131.862,95i/2, batig saldo f6849,75. De heer Visscher vraagt of voor gasdirecteur sollicitan ten zijn opgeroepen. De voorzitter zegt van neen. De heer Visscher zal hierop straks terugkomen. Met alge meene stemmen wordt het salaris van den secretaris voor het gasbedrijf vast gesteld op f150,Bij het vaststellen van het salaris van den directeur in formeert de heer Elsman of dit niet wat lager kan zjjn. Men zou er pe riodieke verhoogingen aan kunnen ver binden. De heer Visscher verbaast het, dat zonder oproeping de heer Sneep benoemd is tot directeur. Daardoor zijn anderen met misschien goede re putaties geweerd. De heer Franijoijs kan begrijpen dat de heer Sneep be noemd is, daar deze zich heeft doen kennen als een alleszins bekwaam des kundige. Ook de voorzitter beaamt dit De heer Visscher stelt voor als protest tegen deze benoeming het salaris met fl,te verminderen. Dit wordt met 8 tegen 2 stemmen verworpen. Met dezelfde stemmen wordt het salaris vastgesteld op f4000»—, plus vrije wo ning, vuur en licht. Met algemeene stemmen worden daarna de pensioen bijdragen der gasambtenaren en de ze kerheidstelling van den directeur vast gesteld, alsmede het huishoudelijk reglement der gascommissie. Over het vaststellen van het nieuwe tarief sta ken de stemmen, nadat bijna alle le den daarover hunne vermeende be zwaren hebben geuit. Het voorgestel de tarief is als volgt bij een maandge- bruik tot 22 M3. 12 cent, de volgende 28 M3. 10 cent, de volgende 30 M3. cent en boven de 80 M3. per maand wordt 6 cent. Krachtgas 8 cent per M3., boven de 80 M3. per maand 6 cent. Gas voor verwarming van open bare gebouwen 5 cent per M3. Het tarief voor meterhuur is voor 3-lichts- meter 45 ct. per maand, voor 5-lichts- meter 60 cent, voor 20-lichtsmefer 90 cent, voor 30-h'chtsmeter 110 cent, voor 50-lichtsmeter 150 cent, voor 80-lichts- 250 cent, voor 100-lichtsmeter 300 cent. Voor muntgasmeters wordt 60 ct. meterhuur betaald. Met algemeene stemmen wordt goedgekeurd eengeld- leening van f99.000,voor het uit breiden van het gasbedrijf waarvan 3/9" voor deze gemeente komt. Aan den heer Jac. de Raad wordt vergunning verleend tot het bouwen van een tij delijke auto-garage op gemeentegrond. De begrooting voor den gemeenschap- pelijken keuringsdienst wordt vastge steld voor 1930 op f5946,50. De heer Visscher klaagt dat bij de stemming voor de Tweede Kamer de potlooden niet best waren. De voorzitter zegtï Er zijn geen betere". De heer Fran- foijs vraagt of ze niet rood genoeg

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 2