Uit den Westboek. Buitenland Stadsnieuws. VREDE. Toen een padvinder uit Goes ons gisteren mededeelde, dat hij met en kele kameraden 14 dagen een kamp voor padvinders in Engeland gaat be trekken, waar 50.000 scouts uit de ge- heele wereld samen komen, vergele ken we in gedachten deze generatie met de generatie die thans den mid delbaren leeftijd bereikt heeft. De vijftigers van heden dachten in hun jeugd niet aan een dergelijke inter land-bijeenkomst, en als ze er wel aan dachten, dan kwam het toch nooit practisch tot een uitvoering als de hier bedoelde. 50.000 jonge menschen die eenige weken lang aan eenzelfde doel zullen werken. Dag in dag uit zullen jongens van zeer verschillende nationaliteiten omgang met elkaar hebben. Ze zullen gedachten uitwisselen, wellicht vriend schap sluiten, althans elkaar nader komen De indrukken in de jeugd vergaard laten diepe sporen na en het is niet denkbaar dat de 50.000 scouts ooit nog den gezamenlijken kampeertijd zullen vergeten. Het jongens-kamp in Engeland is slechts één van de voorbeelden der moderne toenadering. Want er zijn er veel meer. En er zullen er nog veel en veel meer komen, zoolang het mo derne verkeer zich blijft ontwikkelen en het begrip „afstand" vager en va ger gaat worden. Herhaaldelijk ontmoeten menschen... veel menschen die een geheel andere taal spreken, dan zij zelve doen. Voelt u waar dit op den duur toe leidt! Tot.... den vrede. Als we over eenige jaren verre vreemde landen even snel zullen kun nen bereiken als thans een naburige stad, als de eene nationaliteit even veel bij een andere vertoeft als in hef eigen land, dan heeft de oorlog afge daan. "Goes denkt er nu niet aan een ge vecht met Middelburg te beginnen. Over 25, 50 of 75 jaar, als Engeland practisch zoo dicht bij Duitschland ligt, als Goes nu bij Middelburg, dan heeft de oorlog tusschen die twee staten voor immer afgedaan. Vrede zal uit den tijd worden ge boren, en niet uit menschelijke ves langens, of uit veel gepraat. En daarom wanhopen we geenszins. f 61.661,511/2), dat kon worden over geboekt naar de verlies- en winstreke ning, zoodat deze laatste, nadat te ha ren laste het bedrag der algemeene onkosten, de gebruikelijke afschrijvin gen op kantoorinrichting en -meubilair en op oprichtingskosten, benevens de gebruikelijke storting van f500,in het Fonds voor Diverse Belangen" waren geboekt, een voordeelig saldo liet van f62.769,08 (v. j. f22.105,24). De eerste afschrijving op de z.g.n. bedrijfsactiva, overeenkomstig een vroeger genomen besluit berekend vol gens de annuïteitsmethode, bedraagt f 38.698,75. Na boeking dezer afschrij ving laat dus de verlies- en winstre kening een voordeelig saldo van f24.070,33, dat beschikbaar is om te worden gereserveerd en, daar de aard van een bedrijf als de P.Z.E.M. een Reservefonds dringend noodzakelijk maakt, stelt de directeur voor dit over schot met het saldo van de verlies- en winstrekening per 31 Dec. 1927 aan te wenden als boeking ten bate van zulk een fonds. Zonder voor het jaar 1929 voorspellingen te willen maken, meent de directeur niet onvermeld te mogen laten, da f de stroomverkoop geduren de het eerste kwartaal 1929 in de Zuid- groep ruim f 11.000,meer heeft be dragen dan gedurende het eerste kwar taal 192a Aan de exploitatierekening ontlee- nen we, dat aan stroom verkocht werd voor f260.573,39 en aan diversen werd ontvangen f 1449,25, wat een totaal ont vangst geeft van f 262.022,64, zooals bo ven reeds gezegd, werd daarop een voordeelig saldo verkregen van f 101.615,63. Aan salarissen en loonen werd f 14.500,09 uitgegeven en aan brandstoffen f 30.095,03. Geslaagd. Voor de acte Nuttige handwerken slaagden te Rotterdam de dames B. Hillebrand te Kapelle, M. Herdink te Kloetinge en L. Elsman te Ove- zande. KAPELLE. Bij een bloemenkweeker te Kapelle werden in de laatste we ken uit zijn warenhuis herhaaldelijk chrysanthemums ontvreemd. Woens dagavond ontdekte men dit weer. Het mocht de rijkspolitie gelukken om den dader met de bloemen te Bergen op Zoom aan te houden. KRABBENDIJKE. Gister werd door B. en W. alhier aanbesteed de asphal- teering van de dorpsstraat en trot toirs. Inschrijvers waren: N.V. Wegenbouwmaatschappij fe Den Haag, teermacadam voor f54.500, eenheidsprijs teerslakken f 2,56 per M2. N.V. Dordsche Basaltmaatschappij te Dordrecht voor f60.000, eenheidsprijs f2,65. M. Wandel te Schoondijke, teer- steenslag f 56.074, eenheidsprijs f 2,20. J. H. van de Ven te Vlissingen, teersteenslag voor f 65.400, eenheids prijs f2,80, teerslakken voor f64.100, eenheidsprijs f2,70. N.V. „De geruischlooze weg" te Heemstede (Z.-H.) f59.275, eenheids prijs teersteenslag f2,75. Wynand Diepstraten te Made teer steenslag of teersteenslakken voor f 66.743, eenheidsprijs geen. De begrooting was f70.000. Ds. J. C. Neleman alhier, is beroepen te Pernis. NISSE. Woensdagavond vergaderde de gemeenteraad. De rekening van hef Burg. Armbest. 1928 werd goedgekeurd met een ontvangst van f7248,57, een uitgaaf van f4249,54 en een goed slot van f2999,03. De gemeente-rekening over 1928 werd den raad aangeboden. Een commissie werd benoemd tot na zien derzelve. Aan de muziekvereeni- ging „Ons Genoegen" werd evenals vorige jaren een subsidie verleend a f 5<T,Aan den heer Jan Bos Sr. werd eervol ontslag verleend als weg werker. Besloten werd een oproeping te plaatsen voor gegadigden voor deze betrekking. WOLPHAARTSDIJK. B. en W. heb ben gistermiddag in het gemeentehuis in het openbaar aanbesteed het bou wen van een raadhuis. De laagste in schrijver was de firma J. N. Schrijver te Goes voor f24.999. YERSEKE. Voor het toegangs-exa- men der rijkskweekschool te Middel burg slaagde Niesje Salm, leerlinge der Chr. School der Ger. Gemeente. Het wachtschip „Ramses", dat voor de gewone jaarlijksche schoon maak was weggehaald, is wederom te ruggekomen op de Yerseksche Bank. Dit schip wordt door vele oesterkwee kers als onmisbaar voor de Yersek sche Bank geacht. Een aantal oesterkweekers al hier, hebben op uitnoodiging van den Inspecteur der Zuiderzee-visscherijen een bezoek gebracht aan de nieuwe terreinen voor oesterteelt (uitzaaien voor consumptie-oesters) te Oost- Mahorn. OVERZICHT. China en Rusland. Verwarringen in het Oosten dient men altijd met eenige reserve te be schouwen. Den eenen dag toch ver schijnen berichten over ernstige con flicten, en den anderen dag blijkt alles op overdrijving te berusten. Dat is Oostersch, d.w.z. gekleurd. We heb ben in verband hiermede dus nog geen melding gemaakt van de wrijving tus schen Rusland en China, welke in de afgeloopen week ontstond. Nu echter gebleken is dat de wrijving van ern- stigen aard is, willen we aanleiding en verloop van het jongste Oostersche conflict wat nader beschouwen. De aanleiding is de Oosterspoorweg. De Chineesch-Russische politiek riekt naar spoorwegen: n.l. naar den Chi- neeschen Oosterspoorweg. De Chineesche Oosterspoorweg is dat deel van den Trans-Siberischen spoorweg, dat van Mantsjoeli over Charbin tot Pogranitsjnaja over Chi- neesch gebied loopt. Na den Japansch-Chineeschen oor log van 18941895 riep de verliezer, de vice-koning Li Hoeng Tsjang de Russen in het land als bondgenoofen tegen den overwinnaar. Li reisde naar Europa. In Moskou onderhandelde hij met graaf Witte. Het voornaamste re sultaat der conferentie was de voort zetting van den grooten Trans-Siberi schen spoorweg. Het lokte de Russen zeer aan, naast een half ijsvrije haven in Wladiwostok nog een geheel ijsvrije haven te hebben in Dairen. Het ont brak hun weliswaar aan geld, maar daar was wel wat op te vinden. De Fransche bankier Rotschild leende het grootste deel van het benoodigde geld en Rusland gaf er garantie op. Zoo doende kon in 1896 een overeenkomst gesloten worden en in 1897 begon men met den aanleg van de C. E. R. De totale kosten van aanleg in het destijds vrijwel onbewoonde gebied be droegen 350 millioen gouden roebels. De Chineezen droegen slechts 5 mil lioen taels bij. Ontzaglijk is de uit werking geweest van den spoorweg aanleg op het land. Bij den aanleg woonden er maar een 2 millioen men schen, de Gotha van 1929 geeft twee becijferingen, de eene komt tot 9 mil lioen, de andere tot 22 millioen in woners. Sommige schrijvers over Chi na gaan zelfs tot 28 millioen. Den len Juli 1903 was de spoorweg voor het verkeer geopend. Maar al heel gauw daarna, den 9en Februari 1904, brak de Russisch* Japansche oor log uit, die Japan in staat stelde een deel van het Russisch spoorwegbezit nadien de Zuid-Mandsjoerijsche spoorweg geheeten voor zich te ver overen. De Japanners wijzigden en voerden in plaats van het breede Rus sische spoor het Europeesche in. Sinds dien is er dus een scherpe scheiding. Met het begin der Russische revo lutie kwam de Chineesche Oosterspoor weg in vreemde positie. De Wit-Russen maakten er gebruik van in den strijd tegen de rooden. Het expeditiecorps der entente stond onder Japansche leiding en zoodoende kwam de spoor weg onder Japanschen invloed. De sovjët-regeering had alle banken ge nationaliseerd. Zij wilde deze methode ook toepassen op de Russisch-Aziati- tische Bank, de voornaamste aandeel houdster der spoorweg-maatschappij. Deze bank wist echter haar zetel naar West-Europa over fe brengen en daar de spoorweg zelf, ten gevolge van de bezetting door de buitenlandsche troe pen, niet in beslag kon worden geno men, bleef de nationaliseering feitelijk uit. De bank sloof in 1902 een nieuw contract met China. Na den burgeroorlog maakte de re geering te Moskou opnieuw aanspraak op den eigendom der spoorlijn. Zij betoogde, dat de Russisch-Aziatische Bank óf een Russische onderneming was, en dan genationaliseerd, óf een buitenlandsche, en dan krachtens de Russisch-Chineesche overeenkomsten niet gerechtigd tot het beheer over den spoorweg. Onderhandelingen tusschen Moskou en Peking werden geopend, en na maandenlange besprekingen werd den 30en Mei 1924 een verdrag ondertee kend. China erkende de sovjet-regee ring, die harerzijds afstand deed van alle voorrechten in China; en wat den Trans-Mandsjoerijschen spoorweg aan gaat, ging China accoord met de ver vanging der Russisch-Aziatische Bank door de sovjet-regeering. Een gemeen schappelijk beheer werd ingediend. Vijf jaar heeft dat gemeenschappe lijk beheer geduurd, zij het met de noodïge strubbelingen. Nu hebben de Chineezen onder het zeker niet krach- telooze motief, dat de sovjet-instellin gen gebruikt werden voor communis tische propaganda, de Russen uit het beheer verdreven. Deze vonden dit natuurlijk niet goed en er werden eenige nota's tusschen beide staten geregeld, die allesbehalve vriendelijk waren opgesteld. De laat ste nota van Rusland dateert van Woensdagavond. In deze nota wordt medegedeeld, dat de sovjet-regeering besloten heeft terstond alle vertegenwoordigers der Sovjet-Unie, zoowel diplomatieke als consulaire en handelsvertegenwoordi gers, die zich in de Chineesche repu bliek bevinden, uit China terug fe roe pen. Verder moeten de diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers van China onmiddellijk het grondgebied van de Sovjet-Unie verlaten. Voorts wordt het spoorwegverkeer tusschen China en Rusland onmiddel lijk verbroken. Tegelijkertijd verklaart de Sovjet- regeering, dat zij haar aanspraken op den Chineeschen Oosterspoorweg on verminderd blijft handhaven en alle maatregelen ter behartiging van haar belangen in het Verre Oosten zal treffen. Waarop het conflict zal uitdraaien is momenteel nog moeilijk te zeggen. Beide landen staan evenwel gereed om elkaar in het haar fe vliegen! R. H. B. S. Tot de eerste klasse zijn toegelaten: J. H. Roose, L, Fraincken, J. M. Pilaar, Ma. C. Koning, R. M. van Lui jk, J. F, fiansen, J. Brand, H. A. van Heel, Wa. M. den Herder, E. Smits, N. Mouton, allen van Goes; E. W. Beth, Hansweert; Aa. J. Meuipolder, Kloetinge; B. Meeuw sen. Krabbendijke; J. Hannewijk, Drie wegen; A. A. de Rooy, J. J. die Koeijer en P. Vlaming, Yerseke; C. Meeuwse, WolphaartsdijkJ. M. Ie Clercq, Ka* elle; A. van den Boomgaard1 en G. M. indenbergh, WemeldingeP. J. Heij- boer. Kortgene; J. P. Limdewbergh, s H. Arendskerke; R. R. Muijlwiijk, Middel burg; C. D. Vermeulen, Wilbelminadorp D. J. K. David se, Kortgene. Afgewezen 2, her-examen 4'. Vakschool voor meisjes. Bevorderd van de le naar de 2e kla&se; Bil, A. Dekker, T. de Kater, M. Kloet. C. Kloosterman, K. Kosten, J. Kirombeen, J. Noordhoek, J. Oom, M. de Regt, L. Reijerse, H. Sleutel, L. Ver sé, P. Allemekinders, J. de Graaf f, J. Polderman, C. v. d. Putte v.w., M. Stok- mans en M. Sandee. Afgewezen 6. Bevorderd van de le naar de 2e jaars middagcursus: T. v. d. Berge, T. Damme, C. Hoffius J. de Koeijer, S. de Koeijer, M. Poelman en A. van Strien. Afgewezen 2. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: R. de Bruijne, T. Corstainje, T. Jacobs, T. Linden berg v.w., C. Luijks, M. Mol, S. de Munck, D. Pols v.w., J. Scheffers, M. Willemsen, C. v. Wijckhuijsen, M. Beneder. K. Bouterse, J. Braam, W. Heintzbergen, F. Corstanje, J. Polder man, K. v. d. Sande, M. Schouwenaar, M. Weststrate en N. Willemse. Van 1 moet de beslissing, wegens ziek te, nog uitgesteld' worden. Het bewijs, dat men den 2-jarigen mid dagcursus met vrucht gevolgd heeft ver wierven: B. Bom, J. Karelse, J. v. Koe- veringe, C. Korstanje en C. Maartense. Afgewezen 1. Het getuigschrift voor de huishoude lijke vakken ontvingen: B. Alders, B. Braam, L. Fel us, R. de Graag, F. Koen, J. de Leeuw van Weemen, C. Nieuwen- huijse, J. Potter, J. v. Struen en M. West strate. Het getuigschrift voor de naaldvakken ontvingen: H. Buitendijk, T. Ge.nse, R. Gunst, T. Keim, M. v. Liere, L. Paau- we en H. Wiskerke. Afgewezen 1. Het getuigschrift voor hulp in de huis houding ontving: J. Fenijn. Het getuigschrift van de atilierklasce verwierven M. de Bruljne, K. de Nooijer, N. v. d. Peijl, M. Rot'ier en M. Zandee. In het gebouw der vakschool vond he denmiddag de jaarlijksche bijeenkomst van het bestuur der vereen'ging, het personeel der school, enkele genoodigden en de leer lingen plaats. Mr. Hugenholtz, waarmerrec.d vporz'it- ter. heette de aanwezigen welkom, inzon derheid den waarnemend burgemeester, den heer Van Melle. Vervolgens deelde mej. v. Weststeijn directrice der school, de diploma's en ge tuigschriften uit en overhandigde aan drie leerlingen prijzen van het Ochtmaii-fonds Tenslotte spraken, de direct: ice, de hee- ren Hugenholtz en Van Melle woorden van waardeer'ng (esp. tot de kei Hogen, tot het gemeentebestuur en tot het be stuur en personeel der school. Bij deze korte vermelding meenen we het te mogen laten, daar de toespraken ieder jaar uiteraard een zelfde karakter dragen. Geslaagd* Mej. M. de Jonge alhier slaagdie te Rotterdam voor het examen nuttige hand werken. Aan de Nijmeegsche Hu" shoud school slaagde voor diploma A II mejuffrouw B. van Berk. De Bathpolders. De N.V. De Bathp older alhier keert over 1928 een dividend van 8.5 pet. uit. De electrificatie- Gisteravond is dé eerste aansluiting op het P.Z.E.M.-net in de „Midden groep" voltooid. Het comité van de Elec- triciteits- en Nijverbeidstentponstelliing „Nijtengo IV" mocht het genoegen sma ken gebouwen en tuin van het Schutters hof alhier, als eerste complex met de P.Z.E.M.-stroom verlicht te zien. Op een gegeven oogenblik waren de leiding in dé gebouwen en tuin en de boofd'kabel op de laatste verbinding na gereed. Een groot deel van het tenfoonstjel- lingsbestuur was met den Ir. dér P.Z.E. M., de heer Ir. Fuhri Snethlage en enkele van diens medewerkers aanwezig en wach ten op het aanbrengen van die laatste ver binding. De proef op de som zou worden geno men om te zien of het harde werken dér P.Z.E.M.-menschen om Nijtengo IV van stroom te voorzien met een goeden uit slag zou worden bekroond. Een oogenblik van spanning en plots baadden gebouwen en tuin in een zee van licht. De voorzitter van het Tenfoonstellings- bestuur feliciteerde Ir. Fuhri Snethlage met dit succes en bracht dén dank van het comité aan de P.Z.E.M. over voor het zijn flink doorzetten, waaraan dit succes zonder twijfel voor een groot deel is te danken. Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat de Tuin-illuminatie, die nog slechts ge deeltelijk gereed' was, iets bijzonders be looft te worden. Excursie. Men schrijft ons: Vanwege het Zeeuwsch Technisch In stituut alhier werd een excursie ge maakt naar sluis- en havenwerken' te V lis singen, waaraan door ruim 40 aanstaande waterbouwkundigen werd deelgenomen. De heer Baggerman, technisch ambtenaar van den Rijkswaterstaat te Vlissingen, leidde het gezelschap eerst rond langs de havenwerken. Hier was vooral van belang de constructie vajn dén kademuur met aan- sluitenden keermuur en de aangebrachte remimingwerken. Met het op diiepte bren gen der vergroote buitenhaven wordt nog steeds voortge werkt. Een groote zandzui ger, tevens ingericht voor het wegpersen der spec© door een persleiding, deed hier nuttige arbeid'. Deze machine, een unicum in ons land', is zeer vernuftig ingericht en geschikt tot persen onder een druk van 10 atmosfeer. Wegens den lichten grond slag is bij dit werk een diruk van 3 atm. reeds voldoende. De uitvoerder gaf nog verschillende interessante bijzonderheden op, o.a. dat de motor van hetzelfde type is als in de nieuwe Ferry-boot. Naast dé havenuthreading wordt een industrieter rein voorbereid, waarvoor het grond ver voer zeer de aandacht trok. Groote hoe veelheden rijshout waren opgeslagen, waar bij de heer Van der Hooft een pracfeische les gaf in het herkennen der soorten. Interessant zijn ook de aanleginrichtin- gen voor de Ferry-boot, een technisch meesterstuk, waarvan de heer Brinkhorst, hoofdingenieur te Vlissingen, een uitvoe rige beschrijving gaf in het weekblad „De Ingenieur", 1928, no. 14. Bij den bouw van dé keer-schutsluis was het de heer Streefkerk, technisch ambt., die op boeiende, dikwijls geestige wijze het gezelschap voorlichtte. De in aanbouw zijnde sluis krijgt een doorvaart- wijdte van 35 meter, wordt voorzien van electrische bediening en krijgt een zeer bijzondere deurconstructie. Bij het graaf werk zijn vele fossielen gevonden, waar van de heer Streefkerk nog eenige kon fcoonen; de mezs'.e zijn reeds in het Mu seum te Middelburg gerangschikt. Voor het heien van eetn stalen damwand heeft de heer Streefkerk hier met veel succes een bepaalde door hem uitgedachte me thode toegepast. Het benoodigde graniet wordt op dit werk geheel bewerkt gesteld. De bedieningsigeb ouwen worden in moder nen stijl opgetrokken; voor het metselwerk wordt Noorsch verband toegepast. Tof het goed slagen der excursie heeft de deskundige voorlichting door den heer Streefkerk zeer veel bijgedragen. Na afloop van het technische gedeelte werd' nog genoten van Vlissingen als bad plaats. Sproeien. Als de zon brandt en de hitte het menschdom van den beganen grond tege moet komt. dan rijden de sproeiwagens uit om de wegen vochtig te maken. Dat ge beurt elders en ook hier in Goes, tot ge noegen der ouderen, en tot jolijt van de jeugd. In Goes hebben we momenteel twee gemeentelijke sproeiwagens, die de ge heel© stad kunnen bedienen. De eene wordt voor pure water-sproeiing gebruikt en de andere voor het stof-vrij-maken van de straten en wegen. Niet altijd is in Goes zooveel aandacht aan de besproeiing ge schonken als heden ten dage. Jarenlang heeft men zoo'n beetje met den z.g. „dob belsteen" gesukkeld'. Dit was een ton, die 800 L. water kon bevatten ein die telkens aan de haven bijgevuld werd. 15 jaar ge leden eerst arriveerde de eerste ,,ftehle" sproeiwagen, die veel goeds verrichtte, maar die toch niet in staat was in den zo mer de geheele stad nat le houden. Daar om is dit jaar een tweeden wagen bijge- kocht, hetgeen niet zoo'n heel erg groote uitgave beteckemde omdat gemeentewer ken den laatslen tijd zelf paarden kweekt. Voor den tweeden sproeiwagen was dus aankoop van een extra-paard1 niet noodag. In den zomer interesseert mea zich voor alles wat koel is en dezer dagen belden we diaarom den heer Rothuizen op om eens iets van de besproeiing van Goes te vernemen. We hoorden dat hij gaarne geheel Goes (de straten wel te verstaan!) met het anti-stof middel zou willen bewerken, doch dat dit nagelaten moet worden in verband met de kosten. Alleen het stof-vrij maken van den grooten verkeersweg in Nieuw - Goes kost ieder seizoen f 500, en dé mark ten en pleinen circa f 300. Daar ieder jaar niet meer dan f 1000 voor deze wijze van besproeiing op de gemeentelijke begroo ting wordt uitgetrokken, kunnen slechts enkele stadsgedeelten stofvrij worden ge maakt, en de andere moeten genoegen nfc- men met den gewonen water-wagen. Dit laatste schrijven we in verband met enkele klachten, dat alleen Nieuw-Goes afdoende „bewerkt" zou worden. Naar Engeland. In Liverpool zullen 50.000 padvinders uit verschillende landen aan het einde de zer maand een kamp betrekken. Circa 650 Nederlandische padvinders steken 29 Juli a.s. te Vlissingen naar Engeland' over om tot 14' Augustus met de buitenlandsche scouts in aanraking te komen. Uit Goes zullen 5 padvinders maar Li verpool reizen. De Goesche vlag vergezelt de jongelui naar de overzijde. Het ligt in de b ©dueling dat de 5 Goesemaars in het kamp een demonstratie zullen geven van den Zeeuwschem zevensprong in Zeeuwsch oostuum. Een der deelnemers vertelde ons dat het evenwel zeer moeilijk is 5 Zeeuwscthe hoe ren-pakjes te pakken te krijgen. Wellicht schaffen enkelen onzer lezers, d'ie de pro pagandistische beteekenis van 'het ver- toonen van het Zeeuwsche oostuum in een vreemde omgeving begrijpen, hier raad. Botsingen. Op den hoek v. d1, Spiegelstraat-West-

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2