ster-tabak m N0 85 Vrijdag 19 Juli 1929 116 Jaargang. Vulpenhouders City Magazijn DRIE WEKEN VAN LIEFDE. Bij dit nummer be hoort een bijvoegel Rechtszaken. Parker Duofold, Swan, Black Bird PpoVincienieuWs Is /lor ucr/e.1 SAFE-LOKETTEN vanaf f350per jaar bank-associatie n.v. goes ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2, Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOESCHE 1 COURANT UitgaveNaamlooz* Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens ft Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Üpaansche hotelrat voor het Gerechtshof. Het was een 31-jarige Spanjaard, die zich Woensdagmorgen met veel druk te in woord en gebaar liet neervallen in de verdachtenbank, in de groote zaal van het Gerechtshof te Amster dam. Nog voor zijn zaak begon stortte hij een hutspot van Spaansch, Fransch en Duitsch uit over de hoofden der heeren van het hof, over dat van zijn verdediger en over het gehelmde hoofd van den veldwachter, die als maar ja knikteAlleen de tolk, die haas tig was komen toeloopen, vermocht met toepassing van zijn volle overre dingskracht den zondvloed te stuiten. Toen de zaak eindelijk begon bleek dat de Spaansche meneer op 16 De cember 1.1. was komen binnenwande len in een kamer van Hotel Neuf in de Kalverstraat. In die kamer bevond zich op dat oogenblik de schoonzuster van den hotelhouder, welke dame meer dan verschrikte blikken op den blauwgehrilden indringer wierp en, toen deze den sleutel aan den binnenkant in het slot der kamerdeur stak, hevig begon te gillen. Dit geluid en de mo gelijke gevolgen er van deden den Spanjaard in allerijl beenen maken, de dame achterlatend in de gelukkige overtuiging, dat er niets gestolen was, Maar toen zij zekerheidshalve nog even rondspeurde kwam zij tot de ont stellende ontdekking, dat zij een por tefeuille miste met een inhoud van een gouden schakelarmband, een gouden halsketting en wat gouden munten. Zoodat het wel zeker was, dat het Spaansche heerschap al eerder in de kamer geweest en even teruggekomen was 'om te zien of hij niets vergeten had. De dader van dezen brutalen dief stal was door de rechtbank tot ander half jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Spanjaard en ook het O. M. tee kenden hooger beroep aan, met het gevolg dat de verdachte gelegenheid had, martelaars-allures aan te nemen. Een noviteit in de zaak was, dat verd. thans bekende, na in vroegere instantie hardnekkig te hebben ontkend. De advocaat-generaal, mr. Bauduin, vroeg bevestiging van het vonnis der rechtbank, gezien het feit, dat verd. het type is van den beruchten hotel rat. Want het staat vast dat hij ook in andere hotels zijn slag heeft trachten te slaan, o.a. in hotel de l'Europe. De verdediger, mr. Sehorlesheim, deed het Hof een practisch voorstel. 17 FEUILLETON Naar het Engelsch van ELINOR GLYN. En hoe onuitstaanbaar alledaagsch scheen de Engelsche familie hem nu. Die pop van melk en bloed met haar roode wangen en vlashaar zonder hoed. Vrouwenhaar moest zwart zijn en in zware golven groeien. Daar was hij nu van overtuigd. Net iets voor hen, om zonder hoed in een vreemde eet zaal te komen, alleen omdat zij En- gelschen waren en dat nu eenmaal hun gewoonte is. Hij zat daar maar over dat alles na te denken, zijne blik ken steeds op zijne in 't fluweel ge- kleede koningin gevestigd. Een gevoel van volkomen vreugde kwam over hem, zijn groote opwin ding en wilde ontroering kalmeerden voor een oogenblik. Welk een heer lijke gedachte een geheim met haar te hebben een liefdesgeheim alleen aan hen beiden bekend. Wat een ge De tolk, zei hij, die relaties heeft in scheepvaartkringen, gelooft dat hij den delinquent per schip naar Spanje kan wegwerken. Als verdachte nu gerui- men tijd wordt opgesloten, aldus pl., kost dat den staat maar geld, terwijl wij hem, indien we hem per scheepsge legenheid het land uitsturen, op een goedkoope manier kwijtraken! In dit verband drong pl. op de grootst mo gelijke clementie aan. Cht. Tuinbomvschool. Volgens de „Zeeuw" is bij het be stuur van den Chr. Boeren- en Tuin dersbond een gift ingekomens van f 1000 voor een op te richten Christe lijke Tuinoouwschool in Zuid-Beveland Wedstrijden N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij. Te Middelburg zijn Woensdag van wege de N.V. Meelfabrieken der Ne' derlandsche Bakkerij wedstrijden ge houden, die de volgende uitslag had den: Klasse I, melkbrood: le pr. C. P. Filius te Yerseke; 2e pr. M. A. Door nik te_ IJmuiden; 3e pr. J. H. H. de Bock te Roermond; 4e pr. C. Sanders te Middelburg; 5e pr. F. J. Allerman te Appïngedam; 5e pr. P. Pilon te Delfzijl; Eerv. vermeldingen: W. Nij' man te Balkbrug; F. Braakman te Kampen; F. v. d. Vreugde te Wol- phaartsdijk; W. Boutens te Arnemui- den; Chr. Huisman te Genemuiden; F. J. Boone te Heinkenszand. Klasse II, tarwebrood: le pr. J. van As te Groot-Ammers; 2e pr. F. v. d. Vreugde te Wolphaarfsdijk3e pr. G. Verstraten te Roermond; 4e pr. J. A. Hallie te Kampen; 5e pr. P. v. d. Brugge te Den Haag; Eerv. vermeldin gen: A. de Jong te Oud-Alblas; C. Kooyman te Jutfaas; A. Simons te Vlaardingen; L. T. v. d. Linden te Rijsoord; J. Janse Wzn. te Rotterdam en G. Westveen te Nieuwersluis. Verzorging van krankzinnigen. Woensdagmiddag hield de Vereenl- ging tot Chr. verzorging van krankzin nigen in Zeeland, onder voorzitter schap van Z. Ex. oud-minister J. J. C. van Dijk, hare 25e jaarvergadering op hare stichting „Vrederust" te Ber gen op Zoom. Tot leden van het be stuur der Vereeniging werden herko zen de heer J. J. de Jager te Nieuw- dorp en gekozen de heeren Mr. A. A. de Veer te Middelburg, M. M. Schip pers te Kamperland en Notaris H. R. J. van der Veen te Terneuzen, resp. in de vacatures J. H. Blum, C. A. Wisse en H. Dronkers. De geneesheer directeur Dr. W. K. Dikland hield een lezing over de nieuwere geneesmetho den bij geesteszieken. In de morgen uren was aan deze vergadering voor afgegaan een bidstond, waarin als voorganger optrad Ds. A. C. Heij van Koudekerke. De Zierikzeesche H.B.S. zestig faar. Dinsdagavond werd in de raadszaal van het mooie oude stadhuis te .Zie- rikzee de receptie gehouden vanwege zicht zouden die Philistijnen trekken, als ze er ook maar iets van gisten. En bij die gedachte moest Paul bijna hard op lachen. Met hartstochtelijke belangstelling nam hij iedere bijzonderheid in zich op. Hoe precies wist zij toch, wat haar stond. Hoe verfijnd en chique en rustig was toch alles aan haar en welk een ras zat er toch in de gebiedende hou ding van haar klein Grieksch hoofdje. Wat deed het er toe hoe oud zij was, of van welke nationaliteit? Waar bekommerde hij zich nu nog om, nu zij de zijne was. En bij die gedachte begon zijn hart weer 1 uide te kloppen en hij dacht aan wat er 's avonds zou gebeuren. Zou zij hem weer in de terraskamer laten komen of moest hij den tijd zoo goed mogelijk zien te dooden. Toen hij haar verlaten had, bedwelmd van geluk en afmatting, hadden zij nog niets beslists afgesproken. Maar natuurlijk kon zij niet bedoe len, dat hij haar geen goedennacht zou komen wenschen, nu kon dat niet meer. Een seconde lang, voor zij de kamer verliet, ontmoetten hunne oogen elkaar. Zij bracht eene roode roos, het gemeentebestuur in verband met het feit, dat de Zierikzeesche H.B.S. haar 60-jarig bestaan vierde. Vele auto riteiten en belangstellenden waren aanwezig. Het woord werd o.a. gevoerd door jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, commissaris der koningin in Zeeland. Spr. herdacht den grooten staatsman Thorbecke, die de wet op het M. O. tot stand bracht en blijk gaf van goed en groot doorzicht, gepaard aan wijs beleid bij de voorbereiding dezer wet, waarbij het hem niet aan critiek ont brak. Deze wet is in de praktijk geble ken een voortreffelijk werk te zijn. De onderwijsinrichting, die opleidt voor academische studie, voor verschillen de takken van handel, wetenschap en landbouw, getuigt van juist inzicht van den grooten staatsman, die de wet ontwierp. Hartelijk richtte de commis saris zich tot de leerlingen van wie hij hoopte, dat ze eenmaal zullen wor den staatsburgers getrouw aan vorstin en vaderland, medewerkend ook voor het stoffelijk welzijn van ons volk. Provinciale bibliotheek. In het verslag der Prov. Bibliotheek over 1928 wordt met erkentelijkheid vermeld, dat Ged. Staten wederom een extra-credief gaven voor het aanschaf fen van 100.000 cataloguskaarten, zoo dat deze niet ten laste kwamen van de som, welke voor aanschaf van boe ken en administratie is uitgetrokken. Ook in 1928 werden o.a. van den heer J. H. Deibei boeken ten geschenke ontvangen. Voor zoover mogelijk, wer den incomplete boeken en seriewerken gecompleteerd, terwijl, wat de collec tie Zeelandica verrijken kan, steeds werd aangeschaft. In 1928 bezochten 5442 personen de bibliotheek. Er wer den 5375 boeken uitgeleend, 411 wer den naar buiten Middelburg gezon den, van andere bibliotheken werden er 296 op aanvrage verstrekt. De ar beid aan den trefwoorden-catalogus ging geregeld voort. Van den systema- tischen catalogus kwamen in den loop van het jaar gereed de afdeelingen op voeding en onderwijs, land en volken kunde, kunst en techn. wetenschappen. De P. Z. E. M. in 1928. Aan hef rapport van den Raad van Bestuur van de P.Z.E.M. ontleenen wij, dat, al worden de bedrijfresulta- ten over 1928, in vergelijking met die van voorafgaande jaren, gunstig ge acht, het heeft gemeend zich te moeten vereenïgen met het voorstel van den directeur om het voordeelig saldo der- verlies- en winstrekening aan de re serve voor afschrijvingen toe te voe gen, waardoor dan in totaal voor dit doel f46.175,57 zal zijn gereserveerd. Ter motiveering wordt gemeld, dat over de jaren 1923 tot en met 1927, behalve op de in het verslag van den Directeur met name genoemde pos ten, niets is afgeschreven, terwijl de afschrijving over het verslagjaar is be rekend naar het quotum van het eer ste jaar. Was van 1923 af begonnen met het afschrijven, zoo zou op 31 Dec. 1928 afgeschreven zijn f 208.736,241/2. terwijl die zij uit de zilveren vaas had geno men, als toevallig aan haar roode lip pen; maar Paul wist, dat die kus voor hem bestemd was en hij voelde zich als in hooger sferen. De regen stroomde nog steeds. On der geen voorwendsel kon hij buiten op 't terras gaan rooken, 't was mis schien wel zoo verstandig maar in de hall te blijven, 't zou toch zeker niet zoo heel lang duren, dat Dmitry met een boodschap zou komen, als hij maar geduldig was en afwachtte wat zij noodig oordeelde. Maar het sloeg tien uur en hij hoorde taal noch tee- ken. Alleen had de Engelsche jongen Percy Trevellian een gesprek met hem aangeknoopt en hem een partij bil jart voorgesteld om den tijd te korten. Paul hield veel van biljarten, maar hedenavond niet. Goede hemel, wat een idee. Nu dezen avond naar de biljartzaal te gaan! Hij zei, dat hij hoofdpijn had, en hij sprak nog al kortaf en toen ging hij, om verderen overlast te vermij den, maar naar zijn zitkamer, om daar af te wachten de dingen die komen zouden; terwijl de kleine Mabel Tre vellian hem met verlangende oogen nastaarde. LichteOeurige MODE-STER TMEODORUS NIEMEIJER GRONINGEN slechts f 38.698,75 of f 170.037,49y2 min der is afgeschreven en dus een reserve van f 46.175,57 alleszins gewettigd is. Het verslagjaar wordt voor de ven nootschap van meer dan gewone be- teekenis genoemd. Ten eerste door het verleenen van de noodige credie- fen voor den aanleg van het net in de Noordgroep. Hoewel zoowel was ge arbeid aan de voorbereiding, is hef toch niet mogelijk het hoogspannings net verder dan tot Zierikzee te vol tooien, terv/ijl met den netbouw op Tholen nog niet kon worden begon nen. Niet alleen de voorziening van de Noordgroep, ook die van de Mid dengroep werd nog in den loop van het verslagjaar verzekerd. Daardoor was de electrïficatie van nagenoeg de geheele provincie door de P.Z.E.M. van het terrein der studie tot dat van de werkelijkheid overgegaan. De over tuiging, dat daarmede de belangen der electriciteitsverbruikers het best gediend zullen zijn, doet het bestuur met groote voldoening van deze beslui ten melding maken. De z.g.n. M.A.B.E.G.-kwestie vond hare oplossing, zij het buiten het ver der toedoen der N.V. en op andere wijze dan de raad van bestuur zich gedacht had. Het in het vorige verslag vermelde overleg met den Minister van Waterstaat over het aanvaarden eener Rijksconcessïe en het verkrijgen van rentelooze voorschotten bleef han gende, daar een aan den Minister ge stelde vraag tot dusver onbeantwoord bleef. Het inmiddels ingediende wets ontwerp tot regeling der electriciteifs- voorzienïng doet het bestuur verwach ten, dat het antwoord voorshands wel zal uitblijven. De onderhandeling met Terneuzen en met de Industrieele Maatschappij over de overneming der centrale te Terneuzen leidde ook dit jaar nog niet tot overeenstemming. Be sloten werd tot stroomlevering te Eede, de daartoe noodige werken kwamen nog niet tot uitvoering. Door het Rijk werd aan de vlasbewerkingsbedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen voorloopig voor een jaar een toeslag van 5 cent per verbruikt K.W.U. toegekend ter ondersteuning dezer industrie, de N.V. verleende hare medewerking aan de uitbetaling. Aan het verslag van den directeur is ontleend, dat de Noordgroep op 19 November onder spanning is gegaan, waardoor in November en December successievelijk in de volgende gemeen ten en buurtschappen met stroomle vering is begonnen: Anna Jacobapol- der, Bruintjeskreek (gem. St. Phi- lipsland), Bruinisse, Oosterland en Sir Jansland, Nieuwerkerk, Capelle en Vierbannen, Dreischor en Ouwerkerk. In de Zuidgroep is in de buurtschap „Het Jagertje" (gem. Hontenisse en Graauw en Langendam) in November met stroomlevering begonnen, boven dien was dit het geval met enkele grootverbruikers, terwijl met meerdere andere werd onderhandeld en met de gemeenten Zuiddorpe, Westdorpe, St. Jansteen, Hengstdijk, Biervliet en Graauw en Langendam over de plaat selijke netten. Op 31 December be droeg het aantal détailverbruikers in de Zuidgroep 2144 (v. j. 2021), in de Noordgroep 480. Het verbruik heeft in de Zuidgroep als volgt plaats ge had: gemeenten 655.684 K.W.U. (v. j. 670.470); grootverbruikers 647.476 (v. j. 533.709); détailverbruikers 238.886 (v. j. 142.192) en eigen verbruik 107.440 (v. j. 118.330). Het aantal opgewekte K.W.U. bedroeg ongeveer 2.000.950. De maximale belasting trad in op 3, 5 en' 12 December en bedroeg 740 K.W. (v. j. 680). De storingen, die voorkwa men in het hoogspanningsnet waren te wijten aan atmosferische invloeden en boomen rooien. Op 8 Febr. van 4.35 tot 6.25 v.m. is de stroomlevering on derbroken geweest door een lek in de pakking van den hoofd-stroom- afsluiter, op 15 Juli is de stroomleve ring ongeveer 6 minuten onderbroken geweest wegens het uitvallen van den machine-schakelaar, waarvan de oor zaak onbekend is gebleven. Werd in het vorige jaarverslag de verwachting uitgesproken, dat het jaar 1928 het ge heele voor de eerste afschrijving op de z.g.n. bedrijfsactiva benoodigde be drag gemakkelijk zou opbrengen, ge constateerd kan thans worden, dat deze verwachting verre is overtrof fen. Na rentebetaling, na ruim af schrijving op „Vervoermiddelen" en na afschrijving op de Kolentransport- ïnrichtïng der Centrale te Westdorpe, op den Dienst der Prov. leening en op de turbine-schade, geleden in Augus tus 1924, welke afschrijvingen, voor zoover daarvoor in aanmerking ko mend, reeds van het begin der ex ploitatie af plaats hadden, liet name lijk de exploitatierekening een voor deelig saldo van f 101.615,63 (v. j. „Zag u wel, hoe hij aan tafel naar dat vreemde mensch keek, mama?" zei ze. „Mannen zijn soms zoo dwaas! Clarkson vertelde me vanavond, toen ze mijn japon vastmaakte, dat zij ge hoord had, dat zij de een of andere Groot-Hertogin of Koningin is, die in cognito voor hare gezondheid op reis Is. „Maar ik vond er niets aan, ze zag er zoo naar uit, vindt u ook niet, Ma ma? En ze was al aardig oud ook!" „Neen lieveling, zeer gedistingeerd. Ze is natuurlijk geen jong meisje meer, maar ze heeft volkomen het uiterlijk van een prinses", zei Mabel's moeder, die de wereld kende. Paul liep ondertusschen maar steeds zijn kamer op en neer, ten prooi aan een vurig verlangen. Wat moest hij doen? Welk plan kon hij uitdenken? Toen hef elf uur sloeg, kon hij het niet langer uithouden. Regen of geen regen, hij moest naar buiten op het terras! „Die gekke Engelschen", zeide de portier bij Zichzelf, toen hij Paul s slanke gestalte in de druipende duis ternis zag verdwijnen. En daar liep hij op en neer, op het pad onder de boo men, tot na twaalf. Maar er was geen licht te zien en de poort naar het ter ras was en bleef gesloten. Het was er kil en vochtig en akelig en ein delijk ging hij geheel terneergeslagen naar bed. Maar hij kon niet slapen, zelfs zijn jeugd en gezondheid waren niet bestand tegen de ontzettende emo ties van dien dag. Hij lag te woelen in zijn bed, duizenden vragen verdron gen zich in zijn hoofd. Was hij wer kelijk door die goddelijke vrouw tof haar minnaar uitverkoren? En als dat dan zoo was, waarom was hij dan nu alleen, in plaats van haar in zijne ar men te houden? Wat beteekende dat alles toch? Wie was zij? Hoe zou het afloopen? Maar dan durfde hij niet verder denken. Hij leefde in ieder ge val, zooals hij nooit gedroomd had te zullen leven. En toch, arme Paul, stond hij pas op den drempel van alles wat hij spoedig van het leven zou leeren ken nen. Eindelijk viel hij in slaap, terwijl er maar steeds één gezegde in zijn hoofd bleef naklinken: „Tranen en koud staal en bloed!" Maar al was hij jong, hij was een ridder zonder vrees of blaam en de vrees vond geen plaats in zijn droomen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1