N0 84 Woensdag 17 Juli 1929 116 Jaargang DRIE WEKEN VAN LIEFDE. êfaar den waren wereldvrede. LINTVELT's BAZAR Buitenland TAF] Dubé TAFELZILVER van Dubé Complete Cassettes Koloniën School en kerk Rechtszaken. ProVincienieuvv's ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. OOESCIE g COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kloeawens Rass' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 Ne. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertentlën worden aangenomen tot 12 uur voorm. fTe Amsterdam Leef t een congres plaats gehaid1, diat ongetwijfeld het belangrijk ste is van de vele welke dit jaar in Ne* derlanid worden gehouden Wij bedoelen 'het congres vain de Internationale Kamer van Koophandel, dat de geheel© vorige week heeft geduurd. Reeds in het beg.iifi van deze eeuw hadden de Kamers van Koophandel in de voornaamste Europee scke landen door mididlel van tweejaarlijksche congressen een zekere aaneensluiting, gevonden. De wereldoorlog maakte echter hieraan e:n einde, doch kort na den oorlog werd op Amerikaans ch initiatief een permanent lichaam opgericht. Aanvankelijk waren slechts de geallieerde landen aangesloten bij deze Internationale Kamer van Koop handel en hielden de neutraal gebleven landen zich afzijdig, doch Nederland komt de eer toe, dat het deze vrees het eerst 'heeft overwonnen. In 1925 trad ook Du.tschland toe, en op Rusland en China na zijn thans vrijwel alle groote en kleine mogendheden bij de Kamer aangesloten. De Internationale Kamer van Koop handel is geen politiek lichaam; zoowel producenten als consumenten hebben er zitting in. Het is derhalve de aangewezen organisatie om moeilijke economische problemen aan te vatten en de oplossing ervan te bevorderen. En zoo viel dam dit jaar aam Nederland het voorrecht te beurt, het tweejaarlijksch congres te ontvangen. Ruim duizend gede legeerden uit alle landen' der wereld wa ren aanwezig, en een geweldige organisatie was nood.g om alles vlot te doen verloo- pen. En getuigd moet worden, dat men hierin uitstekend is geslaagd. Het zeer omvangrijke congres is, vooral dank zij ook de langdurige en nauwgezette voor bereiding door het Nederlandsche Co mité (voorzitter de heer H. Ruck du Mosch. secretaris mr. J. E. Claringbould) uitnemend verloopem, en aan de gasten kon op verschillende uitstapjes een diepe indruk van ons mooie land worden Het spreekt vanzelf, dat op een con gres als dit de gedachten in de eerste plaats uitgaan naar de siagbootmen, die helaas nog altijd tusschen zoovele landen bestaan. De quaes tie van de tarieven staat meer dan ooit in het centrum, der belang stelling. Het is een Nederlander, Ir. A. Plate, die op waarlijk magistrale wijze jhet pleidooi voor het vrije ruilverkeer heeft gevoerd. Nederland', aldus de heer Plate, is het eendge land in de wereld, dat vrij van be scherming is gebleven. Deze krachtige belijdenis van den vrijhandel door een Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. 16 FEUILLETON Naar het Engelsch van ELINOR GLYN. Haar stem had een diepen klank en hare schitterende, half toegeknepen oogen brandden in zijn hart. Het was of hare pupillen, vreemde groene vlam men schoten. „Maar dat wil ik juist", zei Paul onzeker. „En denk je niet aan den prijs? Tranen en koud staal en bloed1." fluisterde zij. „Denk daar eerst aan, mijn schoone Paul". Hij deinsde terug, voor een oogenblik bekoeld en in dat oogenblik veranderde zij hare hou ding. Zij trok de kussens naar zich toe en nestelde zich erin als een klein kind in een haardkleedje, met groote, onschuldige oogen naar hem opkij kend, terwijl zij een der groote boe ken naar zich toetrok, met een droo- merige stem zeggend; „Nu gaan we sprookjes lezen, Paul". Maar Paul was te ontroerd om te spreken. Deze snelle wendingen wa ren te veel voor hem, al had hij ook groote vorderingen gemaakt in den laind'. dat door zijin, l gging en economische structuur meer dan eemiig ander knd van den u tvoer afhankelijk -iiS', heeft ertoe ge leid diat de buitenlamJisehie handel van Nederland meer dan. dóe van eenóg ander land, ós toegenomen. Men moet zich ech ter steeds de vraag stellen, of wij het be proefde pad van don vrijhandel moeten blijven volgen. Groote landen, in de eer» ste plaats de Vereemógdle Stalen, wenschen het pad1, door Genève aangewezen, nog niet op te gaan. Zou Nederland' ook tot bescherming overgaan, het zou voor die wereld niet van zoo geweldig groote eco nomische beteekenis zijn, maar aldus richtte apr. zich waarschuwend1 tot de buitenlanders de zedelijke betsekenas van zulk een stap- zou des te grooter zijn, en de invoering van het beschermende stel sel in onze koloniën zou voor zekere lan den wel degelijk nadeelige gevolgen kun nen hebben. Er zijn vele moeilijkheden, welde© een oplossing van de qu/aestie dér tarieven m den weg staan, doch zij kun nen worden overwonnen wanneer de wil tot de diaad maar aanwezig is. De kleine Landen moeten de leiding van een bewe ging in dien zin aan de groote rijken over laten. Nogmaals zijn stem verheffend te gen het protectionisme, verzocht spr. de vertegenwoordigers dér staten, zich ervan te vergewissen hoe nijpend de toestand ge wonden is, en te bevondea*en dat hun regeeringen tot daden besluiten, die ons een stap nader zullen brengen tot dén wa ren internationalen vrede. Inderdaad, naar dezen waren wereld vrede moet het heen. En wanneer dit con gres van die Internationale Kamer van Koophandel slechts een bescheiden stap heeft gedaan om diiem vrede te bevorderen dan heeft het alle landen, en niet het minst Nederland, aan zich verplicht. Mo ge na de woorden van dein heer Plate bet congres, in Nederland1 gehouden, uitkomst brengen aan de wereld, die, het is zoo duidelijk gebleken, in haar geheel hunkert naar de verlossing van den tariefswaan, naar den werkelijker wede tusschen alle landen! OVERZICHT. De Amerikaansche tariefwet. Zooals men weet Leeft de voorgeno men Amerikaans che tariefwet, d.e hooge invoerrechten zal leggen op Euiropeescho producten, in Europa een stom van pro testen ontketend'. Gewoonlijk pleegt Ame rika zich om Europeesche bezwaren wel niet druk te maken, doch de protesten, hier bedoeld, blijken toch van invloed. Van gezaghebbende oeconomische zij die wordt er voortdurend niet nadruk op gewezen, dat het in tie Ver. Staten, die hef grootste exportland' ter wereld is, alles aan gelegen moet zijn, hun buitenlandsche afzetgebieden te behouden. Een land als Amerika, aldus betoogt men, dat ieder jaar voor gemiddeld 5 milliard dollar ex porteert en dat in het afgeloopem jaar blijkens een zoo juist verschenen publica tie van het departement van handel te korten tijd, dat hij haar kende. Hij leunde achterover in zijn stoel, iedere zenuw in zijn lichaam gespannen; zijn jong frisch gezicht zag bleek. „Paul", fluisterde zij smeekend, „morgen zal ik misschien weer ver standiger en gewoon zijn, maar van daag ben ik grillig en nukkig en je moet me niet plagen. Ik zal lezen van Amor en Psyche uit dat prachtige boek van Apulerius„De Gouden Ezel", zoo'n geschikt verhaal vooreen natten dag en voor jou en mij". „Lees dan!" zei Paul toestemmend. En zij begon in 't Latijn, met eene zangerige, heldere stem. Paul was bij na al zijn Latijn vergeten, maar hij wist er toch nog genoeg van, om te kunnen zien, dat het voor haar even gemakkelijk was als Engelsch, zooals het daar in rijke rhytmïsche klanken van hare lippen stroomde. Het kal meerde hem. Het was hem of hij droomde van bloeiende landouwenen sfroomende beekjes. Na een poosje keek zij naar hem op en stond toen met een harer sierlijke, katachtige sprongen, opeens naast hem, zich over de leuning van zijn stoel buigend. „Paul", fluisterde ze vlak aan zijn oor. „Vindt je me slecht vandaag'? Ik kan er niets aan doen. Ik ben door den duivel bezeten, nu moet ik zingen". „Zing dan", zei Paul, wiens harts tocht weer oplaaide.' Washington een exportoverschot van 1047 mill: oen dollar heeft gehad, kan en mag het risico niet op' zich nemen, dat het door een kortzichtige tolpolitlek re pressaillemaatregelein uitlokt en cc «jaar- door zelf toe bijdraagt, zich uitvoer- moeilijkhedea in den weg te loggen. Of schoon deze gedachfengang wordt ont wikkeld' door tal van mamman, die in heit Amerikaamsche bedrijfsleven ©en leiden de rol spelen, zal men er in het buiten land goed aan doen, zijn verwachtingen niet al te hoog te stellen. Het is mogelijk, dat deze of gene protectionistische eisch van Amerikaansche fabrikanten dbor den Senaat zal worden besnoeid, en ook ver lagingen van verschillende tarieven in ver gelijking met de oodb tariefwet zijn m.et onmogelijk, maar het zal de vraag zijn of dit van noemenswaardig voordeel voov de huifenlandische exporteurs zal zijn. In Wallstreetkringen hoort men veelal de meening uiten, dat liet buitenland alleen dan een succes zou kunnen bereiken, in dien men ertoe zou komen, zich aaneen te sluiten, ten einde een eenheidsfront tegen, over d'e Amer kaamsche tolpoliituek te vor- stelt rouw B stelt Gast en Gastvrouw beï tevrêe. (incl. roestvrije messen) vanaf f112,-. 25 JAAR GARANTIE. S Betaling in gedeelten (ook in Indië).. Vraagt prijscourant en betalïngscondities. N.V. DUBÉ TAFELZILVERFA- BRIEKEN - SCHIEKADE 190 ROTTERDAM. Overal vertegenwoordigd. 3 DUBÉ BON. Verzoeke geheel onverplicht toezending van: I* Geïllustreerde prijscourant. Zichtzending. Betalingscoiidities. Naam Adres Woonplaats Doorhalen wat niet wordt. Woonj I Dooi I wordt. De pest te Bandoeng. Het „Nieuws" is eens gaan piraten met dien leiideir van dein dienst der Volksge zondheid betreffende heit voorkomen van de pest te Zij greep een guitaar en begon zacht kens ïn een vreemde taal te zingen eene melodie, die hij nooit gehoord had, maar welker klanken hem vreem de rillingen aanjoegen. Een verfijnd klankengenot, dat hem bijna pijn deed. En toen zij voelde, dat hij het niet langer kon uithouden, wierp zij haar instrument terzijde en leunde weer over zijn stoel, zijn krullend haar met haar fijne vingeren liefkozend en woor den in zijn oor fluisterend, die hij niet verstond. Paul was jong en onervaren in vele dingen. Hij was volkomen in haar macht, maar van nature was hij noch naar lichaam, noch naar geest een zwakkeling. En dit was meer dan hij verdragen kon. „Dat houd ik niet uit, bij God ge maakt mij dolt" riep hij uit en zijne stem klonk heesch van ontroering. „Denkt ge dat ik een standbeeld ben, of een tafel of stoel of on~ zield als die tijger daar? Neen, dat ben ik niet!" en hij trok haar in zijne armen en overstelpte haar met kussen. „Eens zal een man je nog vermoor den, maar voor dien tijd wil ik je minnaar zijn1." De dame stond verbaasd. Zij zag hem verbijsterd aan, zooals een kind zou doen, dat een heele doos luci fers spelenderwijs in brand steekt. Wat een stout stuk speelgoed om Op d© vraag wat in Bandoeng liegen pest wordt gedaan, antwoordde dr. Vain Lonhhuyzen kort: Niets! Er valt daartegen feitelijk niets te en Alleen enkele voorzorgsmaatregelen kunnen, worden getroffen en diat is dan ook, met bekwamen spoed, geschied: isolatie van coiutact-persoinen en ontrui ming c. q. ontsmetting van die pest woning. Dat is alles. Rattenverdelgimg op groote schaal? Als gezegd: onbegonnen werk. Injecteeren tegen pest? Lang geen af doend' middel. Woning-verbetering? Niet door te voe ren in een groote staid cin vanwege de :nor me kosten èn door de kolossale moeilijk heden. Rest: het rein houden van huizen en erven, en het geleidelijk „ratlcnnest-vrij- maken" van woningen en vooral pakhui zen. Hierover zijin onlangs besprekingen ge voerd' tusschen den D. V. G. en het B. B. in Bandoeng met ais resultaat het be sluit om zoo' spoedig en krachtig mogelijk in deze richting werkzaam to zijn. Dus zoo luidde de volgende vraag bestaat er kans, dat in Bandoeng van daag of morgen op een of meer plaatsen tegelijk plotseling min of meer hevige pestexplosiies zich voordoen? Het weinig 'bemoedigend antwoord luidde bevestigend. Die kans bestaat, en daartegen is niets te doen! Wat aangaat het treffen van bizondere maatregelen in Batavia, verzekerd© bur gemeester Meyroos het blad désgevraagd, dat deze alleen waren bedoeld als voor zorgsmaatregelen en in hoofdzaak be stonden uit meer intensief optreden dioor den Reinigingsdienst en het rapporteeren van het vinden van doode ratten aan den Gezondheidsdienst. Waarbij langzamer hand gedacht zal moeten worden aan het z.g. rattenpest-vrijmaken (der kampotng- woniingen. De woningen zullen dan zoodanig inge richt en schoolgehouden dienen te wor den. dat, gelijk de officieel© term luidt: „ratten daarin niet kunnen nestelen zonder opgemerkt te worden". Waaruit alweer blijkt dat het gevaar alleen en uitsluitend dreigt van de zijde der ratten. schijnt te zijn) bij den rechter nieuwe bezwaren daartegen zullen opwerpen. Wél hebben zij, voor de moodigsite uitgaven, al een chèque ten behoeve van generaal Hlggins' geteekemd, maar over dé voor dracht beraden zij zich blijkbaar oog. Het blad voegt er aan toe (maar aan leiding van het bericht, dat gen. Booth „zonder eein penny na te Laten" gestorven s), dat in elk geval voor zijn weduwe is gezorgd. Het Leger des Heils. Er blijken moeilijkheden te zijn bij dé opvolging van generaal Bramwell Booth in het Leger des Heils. De „War Cry van verleden week bevat ean beschouwing waarin wordt gezegd', dat de executeur van het testament van den generaal zijn vrouw, zijn dochter Catherima en een advocaat nog geen beslissing over hun houding hebben genomen. Als executeurs moeten zi) het beheer over de fondsen van het Leger, dat uit sluitend bij den generaal berustte, aan zijn opvolger overdragen; het is nu miaar de vraag, of zij generaal Higginis als zoo danig zullen erkennen, of (wat mogelijk Politierechter te Middelburg In de zifting van 16 Juli werd de vol gende zaak behatndéld L. van H., 39 jaar, huisvrouw H. E. te Hans weert, werd ten laste gelegd' dat zij op 17 Maart j.l. te Hams weert Fraw cirna Nieuwcnhuize heeft beleediigdl Eisch f5 s. 5 d. h„ uitspraak f3 s. 3 d.h. Goedkoope trein. Woensdag 24 Juli zal wederom een goedkoope trein loopein, van do stations aan de lijn VlissingemRoosendaal naar Rotterdam en Den Haag en terug. Het kanaal Hulst—Axelsche Sassing. Op de vraag van den heer Kortenhoraf betreffend© dan aanleg van een kanaal van Hulst naar Axelsche Sassiog heeft minis ter Van der Vegte geantwoord, dat om trent d'em aanleg van een kanaal van Hulst naar Axelsche Sassing verschillende rap porten zijn ontvangen, doch het onder zoek hiermede nog niet beëindigd is, zoodat nog geen beslissing kon wonden genomen. Ansjovis. Men schrijft aan. die ,,N. R, C.": In d'e Zeeuwsche weeren is die ansjovis- visscherij thans geëindigd, trouwens een campagne, die door de rageering met twee weken als. bijzondere gunst was ver lengd', daar feitelijk op 1 Juli de teelt moet eindigen, en een trouw© controls zal wel uitmaken, dat die verlenging wer kelijk een nog aardigen bdjislag zal ge geven hebben op een overigens prachtig© vangst. De Zeeuwsche visschers zijn in het algemeen in het gebruik van een epitheton ornanis bij hun vangsten zeer matig en hun vocabulaire bevat in het algemeen meer verkleinwoordjes, want ze gewagen graag vs;n een zootje, korfje, bennetje, ankertje, tonnetje of dies meer, terwijl toch een korf een korf is enz., maar dat is meer gewoonte., dan wel een gebruik met nevenbedoelingen. De con trole op. de vangsten is bovendien, van be voegde zijde wel zoo, dat juiste gegevens wonden verstrekt en later bekend ge maakt. In elk geval zal dit jaar met gul den letters in de annalen der ansjovis teelten kunnen aangeteekend worden, zoo- als reeds meermalen in den loop van het seizoen werd opgemerkt. De verkoopprijs is ook goed en kan voor al de weeren, zoo gauw in brand te vliegen, als je er maar een lucifertje bij houdt! Maar Paul's jonge sterke armen hielden haar vast tegen zich aange drukt, zij kon zich niet losworstelen, zich niet bewegen. Toen lachte zij, een reine, blijde vreugdelach. „Mooie, wilde Paul", fluisterde ze. „Heb je me lief? Zeg me dat". „Je liefhebben", zeïde hij. „Goede God! je liefhebben? Waanzinnig en je weet hef, mijn liefste koningin". „Dan", zei de dame met een stem smeltend van teederheid, „dan, mijn liefste Paul, zal ik je heel veel lee- ren hoe te leven". En daarbuiten viel de duisternis. En binnen vielen de halfverbrande blokken in elkaar en veroorzaakten een gouden vonkenregen en toen laai den de vlammen weer op en knet terden in den haard. HOOFDSTUK VII. Dien avond kwam de dame de zaal binnen om te dineeren, toen Paul er al zat. Zij was geheel in 't zwart fluweel, statig en waardig en chique. Zij ging zijn stoel voorbij en zette zich neder, en niets op haar gelaat verried, dat ze hem kende. En of schoon hij zich hierop al had voorbe reid, voelde hij er zich toch een oogenblik door beklemd. Haar manier van doen was dezelfde, als den eersten avond, toen hij haar gezien had. Zij sloeg nauwelijks hare oogen op, at bijna niets van de heer lijke gerechten en scheen absoluut on bewust van de tegenwoordigheid ha rer tafelburen en hunne gedragingen. Zij veroorzaakte een opgewonden ge fluister aan het tafeltje der Engelsche familie, de eenige, die, behalve twee oude heeren in leen hoekje, zoo laaf dineerden en zij hadden hun maaltijd al half geëindigd, toen zij met de. hare begon. Paul ergerde zich eraan, toen hij zag hoe ze naar haar staarden, naar zijne dame. Maar hoe heerlijk daar te zitten denken, dat zij de zijne was, heusch, heusch de zijne! En vier avon den geleden was hij ook zoo'n onbe houwen vreemdeling voor haar ge weest, al hare bewegingen kritisee- rend en te veel port drinkend, omdat hij zich aan dat alles zoo ergerde. En nu was zijn beele leven veranderd. Hij zag met nieuwe oogen en hoorde met nieuwe ooren; zelfs zijn gewone op merkingsgave was als veranderd en versterkt, zoodat hij het weefsel van het tafellaken en de kwaliteit van het glaswerk en den vorm en de versiering der zaal opmerkte. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1