I I J 7TanspireerenJe voeten BIJVOEGSEL 60ESCHE COÜRANT Wat *Jndië voor ons 6$ fteken f. Medische Rubriek. Voor de VrouW E° i ivibi Dubé TAFELZILVER1 I Complete Cassettes Binnenland VAN DE VAN VRIJDAG 12 JULI 1929. Is het bijkans ondoenlijk om dein totaal invloed, economisch en sociaal gesproken, dve er van de cultures voor Indië zelf ui.tgaat, vast te stellen nog moeilijker is dit ten aanzien van Nederland- Want hier steunt men op meer directe dan indi recte gegevens. Zou b.v. de beteekenis van ons bankwezen niet aanmerkelijk ver minderen, indien men de Indische onder nemingen, cnder welke de suiker een zoo belangrijke plaats inneemt, voor een groot deel uitschakelde? En denk eens aan de uitgaven, die de tal van particulieren, die zich na een welbesteed leven in de cul tures op een der hoofdplaatsen in Neder land terugtrekken, zich veroorloven! Maar er zijn ook directe posten aan te wijzen Daar is in de eerste plaats het aantal jongelieden dat, hetzij opgeleid te Wage- rtiingen of te Deventer, hetzij opgeleid aan een der Middelbaar Technische scho len, hetzij opgeleid aan de Technische Hoogeschool te Delft, emplooi vinden in de cultures. Daar zijn ook de belangrijke inkomsten, die de NeJerlandsche stoom vaartmaatschappijen trekken uit de cul tuurproducten zoowel als vracht van haar afkomstige of voor haar bestemde goede ren als in den vorm van passagegelden. In zijn werkje, getiteld „De Javasuiker- industrie en hare beteekenis voor land en volk", vermeldt Mr. J. J. Tichelaar, dat van een der lijmen in 1925 ongeveer 98 pet. der uitgaande lading afkomstig was van de suiker, terwijl 94 pet. der binnen komende lad.ng voor haar bestemd was. Blijkens van 133 fabrieken en 8 kantoren ontvangen opgaven werd' in de jaren 1923, 1924 en 1925 resp. f478.250, f576.835. en f 730.869 aan de Stoomvaart-Mij. „Nederland" en aan de Rotterdamsche Lloyd betaald voor passagegelden, uit sluitend aan degenen, die met de suiker industrie in verbinding stomddm Neemt men daarnevens de machinefa brieken. de fabrieken van electrische ap paraten en van locomotieven, in Neder land1 gevestigd; van een drietal zeer groote ondernemingen op dit gebied kon worden medegedeeld, dat gemiddeld resp. 50, 33 en 10 pet. van 'haar totaal omzet over de jaren 1923, 1924 en 1925 bestemd was voor suikerfabrieken op Java, terwijl voor een vierde, soortgelijke fabriek dit cijfer 85 pet. bedroeg. In 1924 werd uit Neder land1 in Indië ingevoerd aan machines en werktuigen een waarde van bijna f 14 millioen; het aantal van de suikerfabrie ken daarin was bijna f 6 millioen. .Op gelijke wijze zou men fabrieken van filter doek, van drijfriemen, draad- en kabel- fabrieken. fabrieken van gietwerk, verf- fabrieken, e.a. kunnen noemen. Alle groote ondernemingen, die weliswaar niet geheel van Indië en zeker niet geheel van de cul tures leven, maar welker omvang toch een geheel andere zou zijn, wannier zij Indië eens niet als leveranciers hadden. Een der bovenvermelde machinefabrieken had in 1921 een personeel van 2300 man, en keerde in dat jaar aan salarissen en loo- nea ruim f5 millioen uit. De suikerindus trie had in de werkzaamheden dezer fa briek een aandeel van 50 pet.welke werk loosheid, loonsverlaging en andere econo mische verschijnselen zouden voor het per soneel, aan die fabriek verbonden, niet voortvloeien uit een verminderde welvaart van de suikerindustrie, om van baar ge heel verdwijnen niet eens te spreken. In de Voorjaarszitting 1927 van den Volksraad, bij dë behandel'ng van Hoofd stuk X (Marine) der Indische begroo ting voor 1928, en de bespreking van het aandeel, dat Nederland en Indië resp. hebben te dragen in de kosten van de maritieme verdediging van Nederlandsch- Indië, heeft de heer Ten Berge, die meer dan eens getoond heeft aan den democra tisch en kant te staan, erop gewezen, dat, wanneer hij de „smalle" opvattingen he kelde, die inzake Indische belangen in Holland in breede kringen bestaat, hij daarmede bedoelde op een „breede volks klasse". Immers, hij rangschikte onder de direct belanghebbenden bij de Indi sche winsten „ook de duizenden Neder- Latndsche arbeiders en middenstanders, die hun bestaan voor een groot deel aan dë Indische winsten en de werkzaamheid van het groot-kapitaal in Indië hebben te dan ken". Zonder de Indische bedrijven en cultures zou z.i. het loonpeil in Nederland belangrijk moeten zakken; zou de voor de arbeiders zoo zegenrijke sociale wet geving op stal gezet kunnen worden; zou pauperisme in breede lagen in Nederland zijn intrede doen. Het voordeel ligt diaarom z.i. met al leen bij „de menschen met de aandee- len". maar schier bij elke maatschap pelijke groep. En daarom achtte hij het zoo onredelijk en kortzichtig van de bree de groepen als hoedanig hij voorname lijk de arbeiders en de middenstanders aangaf om. wat de Indische maritieme defensie vraagt, maar zooveel mogelijk op de Indische begrooting te schuiven, om er zelf op een koopje af te komen. De heer Stokvis heeft in het verder diebat niet nagelaten te trachten dit, door den heer Ten Berge ingenomen standpunt te verzwakken, maar had daarme 'e gjeen suc ces. Hij erkende, een vloot van "die defen sieve kracht niet noodzakelijk te achten; wilde de heer Ten Berge een andere op vatting huldigen, dian zou het zijn zaak zijn om deze bij de Hollandsche arbei ders ingang te dóen vinden. Waarmede men moeilijk kon zeggen, dat het sprekend argument, bij velen in gedachten levend1, maar niet altijd zoo duidelijk omschreven naar voren gebracht als ditmaal ge schiedde, werd aangetast. Van deze Indische bedrijven, «die win sten afwerpen, waarvan het Moederland de gevolgen ondervindt, en die industrieën in Holland op haar beurt laat leven, vormt de suker niet alleen een der oud ste, maar een der grootste, een dlergeme, die in den meest wijlden kring om zich lieen grijpt. Men kan zich op het stand punt stellen, dat deze ontwikkeling niet is die, welke men bij voortduring wenschte of wenscht de beteekenis der suiker industrie daarmede wegredeneerem kan men niet. Want men verliest, bij" het be schouwen van de economische beteekenis der Javasuikerindustrie nog ie veel, soms zelfs geheel uit het oog, dat een industrie als deze, historisch geworden en gegroeid, vertakkingen heeft in zoo tal van onder deden van het economisch leven van Java en Indië beide, dat haar verdwij nen niet als een op zichzelf staand feit kan worden beschouwd. Hazelaar skoorts. Verleden voorjaar deed zich het volgen de verschijnsel voor: Verschillende meis jes uit éénzelfde klasse werdén ongesteld. Deze ongesteldheid' vang aan met veel vuldig niezen en zette zich voort ii sterke temperatuursverhooging, zoodat de kinde ren het bed moesten houden. Na een dag of acht of tien waren die meisjes weer op straat. Toevallig kwamen gelijke ziektever schijnselen ook voor onder de volwassen leden van een gezin, waarvan een dór meisjes behoorde tot bovengenoemde klasse. Was de ongesteldheid uit school overgebracht op dó huisgenootem, of wanen in school en in huis dezelfde oorzaken werkzaam geweest? Een onderzoek bracht aan het licht, dat de schuldigen zoo goed ais zeker zijn geweest de hazelaars, d!ie in school en in de huiskamer van bedoeld gezin stonden te stuiven. Een stuivende of bloeiende hazelaar brengt enorm veel zeer fijn stuifmeel voort; als men tegen een bloeiend1 takje tikt, vliegt een wolk van stuifmeel op. Dat zet zich vast op de slijmvliezen in den neus en veroorzaakt terstond een hevig niezen. Als tweede gevolg treedt een ver hooging van lichaamstemperatuur op, die dóet denken aan koorts. Het verschijnsel loopt dus parallel met de hooikoorts, die meestal optreedt in den tijd dat de grassen bloeien (Mei, Juni of Juli). De grassen zijn ook windbloemen en bezitten eveneens fijn stuifmeel, dat door den wind gemakkelijk wordt ver plaatst. Mooi kan men dit zien als de rog ge (die ook tot de grassen behoort) stuift En nu begint van lieverlede die hazelaar weer te bloeien en verschillende onder wijzers en onderwijzeressen zullen weer bloeiende takken in fd'e school halen om de jeugd op het interessante verschijnsel van deze windbloemen wijzen. Wij zou den nu wel wel wat voorzichtigheid willen aanraden. Het is onnoodig een groote tak in school te halen; aan een klein takje is het verschijnsel evengoed te zien en zoo- dra het stuiven van een paar katjes is waargenomen, ver wijdere men ze uit de klasse. Wat voor Ide hazelaars geldt, is ook van toepassing op andere windbloemen, die men w5el in school brengtels berk, taxus, den, spar en andere. De wilg valt hierbui ten; Idie stuift niet, want zijn bloemen zijn insectenbloemen; daarom brengen ze ho ning voort, wat de windbloemen niet doen. Op Waalsdorp heeft Dinsdagmiddag de officieele opening plaats gehad van het nieuw historisch museum der Regimenten Grenadiers en Jagers. Generaal Wagner houdt de openingsrede. Van moeders en kinderen. Als kleine zus gaat handwerken. Gelukkig zijn de meeste moeders zoo verstandig om de meisjes al vroeg handig te maken in het naaien en deze opvoeding niet alleen maar aan de school over ta laten. Maar dat handig maken op zich zeil gaat niet altijd in de meeste gevallen ver standig. Zoo dikwijls wordt vergeten, dat een kind nog maar een kind is en geen vol wassen vrouw, die voldoening schept in geduldwerk om straks haai- arbeid be loond te zien. Lakens zoomen is voor ons een prettige of gewone bezigheid, in geen geval een wierkje waarbij we steunen en zuchten. Maar het kind met haar weinig rappe vin gertjes, met den drang van een tastbaar resultaat, ziet het zoomen van lakens als een onafzienbare^ arbeid' en dat tenslotte „nog niets" is. Leert ge uw kleine meid1 de naald han* teeren en wilt ge, dat ze er plezier in heeft en blijft houden, laat haar dan dadelijk iets bruikbaars maken, geen broddellap pen. Er zijn genoeg eenvoudige dingetjes: een zakdoekje, een vliegendoekje, psn kmoopenzakje, een speldenkussen, een trekpotgreepje enz. enz., dingen, «die ook gauw klaar zijn. Vermijd1 alles wat ongeduld oproepen kan. Geef niet direct het stugge naaigaren, dat zoo gauw knoopt en kronkelt, maar liever een zachten, wollen draad. Laat de voorwerpjes, die gemaakt wor den ook vooral kleurig zijn. Het turen op een wit of geel katoenen lapje is zoo saai voor kinderoogen. Heusch, het kleine naaistertje leert later vanzelf wel geduld oefenen en o«ok het saaie beëindigen. En tot slot: Blijf ernstig als het eerste kunstproduct u wordt getoond. Lach en spot niet als het zakdoekje twijfelachtig vierkant i,s en door het kmoopenzakje de inhoud heenrolt. Dat doodt alle schep pingsvreugde. Zonder die te schaden kun nen bij een volgend werkstukje de fouten van de vorigem vo«orkomen worden, als we maar altijd bedenken, dat het kleine naai stertje nog kind is, in alles. SMAKELIJK (incl. roestvrije messen) vanaf I f112,-. 25 JAAR GARANTIE Betaling in gedeelten (ook in Indië).. Vraagt prijscourant en I betalingscondities. N.V. DUBÉ TAFELZILVERFA- BRIEKEN SCHIEKADE 190 ROTTERDAM. Overal vertegenwoordigd. DUBÉ BON. Verzoeke geheel onverplicht toezending van: Geïllustreerde prijscourant. Zïchtzending. Betalingscondities. Naam Adres Ewv^^piaats •rhalen wat niet gewenscht I Nuttige wenken. Als zilver door lang liggen is aange slagen, dan giet men er kokend aardap pelwater over en laat het daarin een mi nuut of tien liggen. Daarna wordt het wol len lappen terdege gepoetst. Zilveren lepels en vorken dient men met een zwak zeepwater te reinigen en daarna te overspoelen met heet water, daarna afwrijven met een wollen of fla nellen lap. Een goede beurt geeft men ze, door in 'twee liter lauw water, een eetlepel geest van salmiak te doen, waarin men het zilver eenige minuten laat liggen. Daarna met krijtpoeder (zeer fijn) of met gebrand tot poeder gewreven hertshoorn, met zachte lappen, zoo lang wrijven tot het blinkt. Voor gedreven of zilveren figuren of bloemen gebruik© men een zacht zilver- borsteltje. Men kan flesschem, waarin een onaan gename lucht is, schoonmaken met een mengsel van fijn houtskool en water; men moet goed schudden en een poosje er in laten staan. Daarna flink naspoelen met schoon water. Een Katholiek geheim genootschap. Wij lezen in het „Volk": De heer C. D. Wesseling, vroeger katholiek lid van «den Haag-cheo. gemeen teraad en van de Provinciale Staten van Zed-Holland, alsmede gewezen Kamer overzicht-schrijver van den katholieken „Tijd", doet in het liberale „Vaderland" de volgende interessante mededeelingen, die menig braaf katholiek onaangenaam zullen zijn: De St. Michaëlsclub was niet een nieu we partij en prof. Veraart is niet de op richter der St. Michaëlsclub, ja, ik meen te mogen onderstellen, diat prof. Veraart zelfs nooit geweten heeft, wie de eigen lijke verwekkers der St. Michaëlbewe- ging zijn geweest. De St. Michaëlbewe ging heeft n.l. eene vóórgeschiedenis ge had, welke tot heden no«oit geschreven is. Het kan, dunkt mij, niet anders dan goed zijn, dat eindelijk de sluier van het geheim eens worde opgeheven, hetgeen ik bij de zen ga doen. Aan de St. Michaëlclub is voorafge gaan de Ultrem-club (Ultrem is afkor ting van Ultimum-Remedium, hetgeen be- teekent uiterste middel.) Deze naam door den heer Wesseling uitgedacht, drukt, naar hij mededeelt, zeer juist de bedoeling der stichting uit. Tegen de reactie, tegen den voortschrij denden vleugel der uiterste conservatieven een dam op te werpen, was de bedoeling van Ultrem. Die bedoeling moest o.i. ech ter op de meest geheime manier worden uitgevoerd'. Volgens de onder mij berustende no tulen der oprichtersvergadering, „beloof den de oprichters elkaar op eerewoord tegenover derden «de oplichting en het be staan der club geheim te houden, elkander onvoorwaardelijk te steunen in het politie ke leven en de besluiten dier club trouw na te leven". Nu de club ter aiele is, ziet schrijver dézes de reden voor geheimhouding niet meer in en acht het zelfs noodig aan de geschiedenis «der politieke partijen klaar heid in de voorschiedenis der St. Mi chaëlbeweging. Dat het „cellen bouwen" in strijd zou moeten worden geacht met „Katholieke denkwijze" kan ik in geen geval toegeven. Verscheiden voorbeelden zouden daar van uit de geschiedenis kunnen worden opgediept. Hoe diit zij, de Ultremistem wilden deze werkwijze inderdaad toepas sen. Zij zochten cellenbouwers onder de R. K. geestelijken, arbeiderskiders, on derwijzers, ambtenaren, studenten, jour nalisten, enz.; zij gaven enkele „vertrou welijke" „vliegende blaadjes" uit, zij be paalden zelfs, dat de hoofden der cellen wel rechtstreeks met het hoofdbestuur in verbinding zouden staan, maar van eikaars bestaan en ieders respectieve lijke aanhangers onkundig zouden worden gelaten i.e.w. de club zou geheel wer ken als een geheim genootschap, hetgeen o«ok dringend' noodig was, zooals ieder kan begrijpen, die van de katholieke bewegin gen, verhoudingen en middelen wat moer dan oppervlakkig op de hoogte ia. De leuze der Ultretmisten was: „De R. K. Partij zal democratisch zijn of zij zal niet zijn" (Vliegende blaadje no«. 1) Zij wilden niet de R. K. Staatspartij splitsen of uiteen doen vallen maar zij wilden wél, als dé R. K. Staatspartij uieen zou vallen, klaar zijn, om dan de leiding van den meest democratischen vleugel op zich te nemen. De heer prof. Veraart was geen lid1 van Ultrem, hij was ons „niet rood genoeg' Wel heeft hij als gast van de club zijn plannen uiteengezet. Zoo lieten wij hem gaarne de eer en het initiatief van de beroemd geworden vergadering van alle uitgesproken demo cratische elementen in de R. K. Staats^ partij op 22 April 1922 in Hotel Ter minus in Utrecht, en hier ging het zoo tel toe, dat blijkens mijne aantekeningen de heer De Bruin, sprekende over baron van Wijnbergen, wiens naam nog al eens ge noemd was, o.m. zeilde: „dat de vergade ring toch eigenlijk te fatsoenlijk was, om dien naam, zelfs maar te noemen". (Da verend applaus). Die verg. te Utrecht be reikte niet het doel, dat wij, Ultkemistten, er mee voor hadden, n.l. om reeds toen tot eene vaste organisatie aller democra tische elementen te geraken. Toch werd dlaiar de theoretische grondslag voor de latere St. Michaëlbeweging gelegdl maar prof. Veraart werd er niet dadelijk de lei der van, zat zelfs niet eens in het voor- loopig bestuur, waarin slechts onderge schikte voormannen naar voren werden ge schoven. Hoe het met de Michaëlbeweging ten slotte is afgeloo«pen, is te goed1 bekend» om daar hier nog verdér over uit te wei den. Nimmer echter was «de R. K. Staats partij dichter bij haar splitsing. De tijden waren echter nog niet rijp. En nu? Uiter lijk is de eenheid sterker «dan ooit, dank zij mede aan het gebrek aan inzicht dier leiders dér aanvallende partijen, innerlijk vreten de ontevredenheid en de voosheid steeds dieper in, zooals insiders zeer goed' bekend', is, zooals uit bestudeering der relatieve stemmencijfers zou kunnen blijken en zooals de toekomst misschien spoedig genoeg zal uitwijken. In verband met den opzet van dit arti kel diene alleen nog dé vermelding, dat de Ultrem-club op 4 November 1922 te mijnen huize werd' «ontbonden. en andere transpireerende lichaamsdeelen moet men behande len met Purolpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet - Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van 60 cent en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. Boefjes. Enkele dagen geleden ontdekte een be woonster van het Noordelijk stadsgedeelte te Rotterdam, dat haar 10-jarig zoontje een doosje isolatieband verstopt had op den zolder. Het zoontje zei, het te heb ben gekregen van een 11-jarig kameraadje. De moeder, die «dacht, dat de jongens niet eerlijk aan het doosje waren gekomen, waarschuwde de politie, die een onder zoek instelde, waarbij men al spoedig tot die ontdekking kwam, dat er in diat stads gedeelte een heel complot van jongens van tien tot dertien jaar bestond, welke jon gens herhaaldelijk kleine diefstallen ple gen en het gestolene onder elkaar ver kwanselen. In den Zwaanshals ligt een pakhuis van den koopman M. uit 's Gravenhage» die in diat pakhuis een groote partij' arti kelen van allerlei aard' heeft opgeslagen. De jongens haddén het vooral op dit pak huis voorzien. Geregeld' wisten zij onge merkt het pakhuis binnen te komen, waar na zij er van alles stalen. Zoo zijn er een schrijfmachine, rollen closetpapier, pak ken schuurpapier, stapels vet vrij papier, zakken, mappen, rollen isolatieband! e. ld. gestolen. Er werd' in deze artikelen druk handel gedreven en «de prijzen waren af hankelijk van dé grootte van den gestolen voorraad. Toen de politie het bestaan van het complot ontdekte, stond' de koers van schiuurlinnen op 10 knikkers per vel, rolletjes garen wenden voor een cent per stuk verkocht en isolatieband' werd! ver handeld voor acht zuurballen de moL Reeds is een zeer groot aantal jongens gehoord', maar het is nog niet mogelijk gebleken, achter de geheele waarheid te komen, doordat de jongens« hardnekkig elkaar blijven beschuldigen en steeds weer nieuwe daders aanwijzen, welke op hun beurt weer andere namen noemen. Het onderzoek wordt voortgezet.

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 1