*1 ST ER-TABAK Vrijdag 12 Juli 1929 116 Jaargang. FrovincienieuWs Vulpenhouders City Magazijn DRIE WEKEN VAN LIEFDE. i rui N° 82 Dij dit nummer be hoort een bijvoegel Parker - Duofold Swan- Black Bird Erkend de beste ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2,—. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goeache Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeowens ft Kom' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regeL Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorin. De B.E.K.T.E.M. te Middelburg. Op de Internationale Bakkerij-ten toonstelling, de B.E.K.T.E.M. II, wer den voor de stands de volgende prij zen toegekend: Klasse A: le pr. Zeelandia-fabriek Industrie en Handelmaatschappij v.h. van Doeleman te Zierikzee; 2e pr. N.V. C. Diederik Co. te RotterdamMaas- bommel van Hoven en de firma van Doesburgh. Klasse B: le pr. firma van Melle 2e pr. firma v. d. Heuvel Co. en Iedema en Frans Damn; 3e pr. M. Spiering. Afdeeling C: le pr. Bakkerij in wer- king; 2e pr. Hobart Berkel; 2e pr. A. J. Erners„De Waal" en G. J. Benier. Nog behaalden de inzendingen van de Amsterdamsche bakkerszoons en van de Zeeuwsche dito, ieder een le De uitslag van de jury der vakwed strijden voor den eersten dag was als volgt: Groep I klasse 1: le pr. A. Tammer te Souburg; 2e pr. J. v. d. Bergh te Amsterdam; 3e pr. J. Ploeg te Am sterdam; 4e pr. I. B. Elcker te Amster- dam; 5e pr. firma Jansen en Kusters te Arnhem; Eerv. vermelding H. v. Damme te Dinteloord; L. B. v. d, Linden te Rijsoord; B. H. Kwast te Gorkum; firma Nijhuls te Almelo. Klasse 3 knipbrood: le pr. Ch. J. van Eijden te Bussum; 2e pr. G. C. H. v. d. Bosch te Veenendaal; 3e pr. Z. van Resteren te Apeldoorn; Eerv. vermelding Bakkerszonen te Amster dam; 1. B. Elcker te Amsterdam; H. Kroeze te Amsterdam; Alb. de Jong te Oud-Alblas; R. Rincke te Amster dam; J. W. Deenik te Alblasserdam. Klasse 4 tarwebusbroodle pr. Ver- eeniging van Bakkerszonen te Amster dam; 2e pr. H. Kroeze te Amsterdam; 3e pr. F. v. d. Vreugde te Wolphaarts- dijk; 4e pr. L. T. v. d. Linden te RijsoordEerv. vermelding J. van As te Groot-Ammers. Afdeeling banketbakkerij: le pr. met lof der jury: firma J. Bolt en Zo- hen te Groningen; le pr. W. Dedert te Rotterdam; K. J. Pouwer te Kort- gene; 2e pr. D. W. v. d. Punt te Ze venbergen (2 maal); D. M. van Halst te Wissenkerke; 3e pr. D. M. v. d. Put te Zevenbergen; J. Ph. Salomé te Middelburg; J. M. Deurwaarder te 13 FEUILLETON Naar het Engelsch van ELINOR GLYN. Toen herinnerde hij zich Isabella Waring en plotseling bedekte hij zijn gelaat met zijne handen. Zij legden aan om thee te gaan drin ken in het Zwitsersche hotelletje en daarna gingen zij gentianen plukken. De dame was allerliefst, sympathiek en vroolijk. Zij bracht hem niet meer in veiïwarring met haar wilde fanta- siën. Zij sprak over eenvoudige, alle- daagsfihe dingen en bracht hem ertoe van rSifi tehuis en van Oxford te ver- n van zijne honden en paar- toen Pike ter sprake kwam, hare sympathie voor het dier eeds nader tot haar. Natuurlijk j van Pike houden, als ze hem 1 Wie zou niet veel van een als Pike houden! En zijn mees- erd welsprekend. En toen hij ndere kant uitkeek', rustten de e, veranderlijke oogen der dame met die smeltende teederheid, eene moeder de kapriolen ar baby volgt. De schaduwen al diep gevallen, toen zij ein Souburg; Eerv. vermelding H. C. Mus- te te Vlissingen. Ter gelegenheid van de B.E.K.T.E.M. II, de internationale bakkerij-tentoon stelling te Middelburg heeft de N.V. Industrie en Handelsvereeniging v.h. D. Diederik Zoon te Rotterdam op de bovenzaal van de Sociëteit „De Ver genoeging", een wedstrijd gehouden voor haar Zeeuwsche cliëntèle en voor dezen wedstrijd was een zeer groote deelname. Als jury fungeerden de heeren C. Oomes Schutte te Oosterhout; F. 'f Sas Jr. te Breda; J. Hendriks te Hel mond; J. Huijens de Silva te Hulst; J. van Damme te MiddelburgP. Put ter van Vight te Vlijmen en W. Qui- rijnen te Made. De uitslag dezer wedstrijden was als volgt: Klasse A Hollandsche beschuitverg. zilv. med. J. Vleugel te Goes; Groote zilv. med. A. D. de Wolf te Vlissingen; zilv. med. J. Smallegange te Biezelin- ge; Groote bronz. med. C. Sanders te Middelburg; bronz. med. J. Ver boom te Wolphaartsdijk; kunstvoor werp F. P. Wagemaker te Noordgou- we; Zeer Eerv. verm. J. Kostense te Biervliet en Eerv. verm. A. de Jagex te Terneuzen. Klasse B waterbrood: zilv. beker A. de Visser te Arnemuiden, die te vens den kampioensprïjs verwierf; verg. zilv. med. J. Vleugel te Goes; zilv. med. M. Rijk te Ovezand; groote bronz. med. C. Hendriks te Souburg kunstvoorwerp F. v. d. Vreugde te Wolphaartsdijk; idem C. Goeman te Goes; Zeer Eerv. verm. P. C. Filius te Yerseke; Eerv. verm. C. de Wolf te Middelburg. Klasse C Zeeuwsch tarwebrood: gr. zilv. med. C. P. Filius te Yerseke kunstvoorwerp C. Hendriks te Oost' Souburg; zilv. med. R. J. Dronkers te Serooskerke-kunstvoorwerp F. v. d. Vreugde te Wolphaartsdijk; br. med. A. de Visser te Arnemuiden; Zeer Eerv. verm. J. Bimmel te Zoutelande; Eerv. verm. C. de Wolf te Middelburg. Klasse D krentenbrood: zilv. lau werkrans A. de Visser te Arnemuiden; kunstvoorwerp J. Maerman te Kou- dekerke; idem J. Smallegange te Bie- zelinge; Zeer Eerv. verm. F. v. d. Vreugde te Wolphaartsdijk; Eerv. verm. C. v. d. Jagt te Yerseke. Klasse E tulband: gr. zilv. med. A. de Visser te Arnemuiden; zilv. med. C. P. Filius te Yerseke; kunstvoor werp J. Verboom te Wolphaartsdijk; Zeer Eerv. verm. C. Hendriks te Sou burg; Eerv. verm. P. J. Cornells te Ritthem. Klasse F speculaas: gr. zilv. med. J. Bonte van Misse velde te Terneuzen; kunstvoorwerp P. J. Cornells te Rit them; gr. bronz. med. Th. Brouwer te Middelburg; Zeer Eerv. verm. A. de Visser te Arnemuiden; Eerv. verm. J. Maerman te Koudekerke. Klasse G bitterkoekjesgr. zilv. med. C. Hendriks te Souburg; kunstvoor werp J. Wolse te Kortgene; zilv. med. delijk besloten naar Lucern terug te keeren, een klein bouquetje blauwe hemelbloemen als eenige aandenken aan den dag meenemend. Paul had nog nooit zoo'n heerlijken dag gehad in al de drie-en-twintig-jaar van zijn leven. En wat zou den avond brengen? Zeker nog meer geluk. Dit afscheid aan de landingsplaats kon nog geen goedennacht zijn! Maar toen het motorbootje al meer en meer zijn doel naderde, voelde hij zijn hart bezwaard worden en op 't laatst kon hij de onzekerheid niet langer dragen. „En nu het diner", zei hij. „Zoudt u niet met mij willen dineeren, Prin ses? Laat mij nu uw gastheer zijn, zooals u den heelen dag mijn gast vrouw geweest zijn". Maar plotseling was het of zij ver koelde, of zij weer bijna geheel een vreemde voor hem werd. „Neen, dank u. Ik kan niet dinee ren", zei ze. „Ik moet brieven schrij ven en gaan slapen". Paul voelde een ijzige hand zich om zijn hals sluiten. Hare woorden deden hem zoo ontstellen dat hij ervan ver bleekte. Zij leunde over hem heen en glimlachte. „Zul je zoo eenzaam zijn, Paul? Kom dan om tien uur onder de klimop om me goedennacht te wenschen". En dat was het eenige, wat hij van haar kon verkrijgen. C. Sanders te Middelburg; Zeer Eerv. verm. J. Kostense te Biervliet; Eerv. verm. J. Bonte van Misseveide te Terneuzen. Klasse H vanillenootjesverg. zilv. med. J. Bonte van Misseveide te Ter neuzen; kunstvoorwerp Wed. J. J. Kanshout te Oud-Vossemeer; zilv. med. Th. Brouwer te MiddelburgZeer Eerv. verm. Jac. v. d. Linde en Eerv. verm. J. Verboom, beide te Wolphaartsdijk. Klasse I Weespermoppen: gr. zilv. med. Th. Brouwer te Middelburgzilv. med. C. Sanders te Middelburg; gr. bronz. med. J. C. Hendriks te Stave- nisse; Zeer Eerv. verm. H. Pauwer te Kortgene; Eerv. verm. J. v. d. Linde te Wolphaartsdijk. Klasse J Brusselsch of paleisbanket: gr. verg. zilv. eere-kruis M. C. Deur- loo te Tholen; kunstvoorwerp D. C. Nijsse te Kapelle; gr. bronz. med. A. J. Potter te Goes; Zeer. Eerv. verm. J. Verboom te Wolphaartsdijk en Eerv. verm. J. C. Hendriks te Stavenisse. Donderdagmiddag had de uitdeeling van deze prijzen plaats. Reuring dekhengsten. De gewone keuringen van tof dek king bestemde hengsten zullen in Zee land als volgt worden gehouden: 23 October te Kattendijke; 24 October te Zierikzee en te Middelburg; 29 Oc tober te Hulst; 30 October te Axel; 31 October te Oostburg. Vereeniging van gasfabrikanten. In de Woensdag te Vlissingen voort gezette algemeene ledenvergadering van de Ver. van Gasfabrikanten in Ne derland heeft de heer Meyer o.a. eeni ge mededeelingen gedaan omtrent de circulaire betreffende gasverwarming in scholen. De resultaten van het on derzoek zijn nog niet bekend, hoewel toch blijkt dat uit de tot nog toe ont vangen antwoorden de beoordeelingen over het algemeen zeer gunstig zijn. Wel was er een klacht dat de gasver warming te duur was. De beoordeeling van deze duurte hangt evenwel veel af van de persoon lijke opvatting. Er dient te worden na gegaan op welke wijze de verwarming wordt verbruikt. Aan de schoolbestu ren dient onder het oog te worden ge bracht dat de verwarming goedkooper kan worden verkregen. De voorzitter zeide dat het nuttig effect veel afhangt van de wijze van bediening. Er moet met tact met de kachels worden omgegaan en vooral tegen vermorsing van gas worden ge waarschuwd. Ir. Rüter zeide dat een kleine regu lateur kan worden ingebouwd, hier door wordt noodeloos verbruik van gas voorkomen. Enkele leden wezen er nog op, dat de bediening van de gaskachels door het onderwijzend personeel een groote rol speelt. De voorzitter meent dat alle geval len op zich zelf moeten beschouwd Zij zette hem aan wal, om naar het hotel terug te keeren op dezelfde plaats, vanwaar zij dien morgen wa ren vertrokken en het motorbootje schoot weer voort over het meer. Hij liep hard, juist hard genoeg om haar nog aan wal te kunnen zien stappen, maar hij kwam toch niet tijdig ge noeg en zijn hongerige oogen zagen nog net hare fijne figuur op het terras ver dwijnen. O, de verveling aan het diner! Wat kon het hem schelen hoe het eten was toebereid. Wat gaf hij erom, dat er een eigenaardige Engelsche familie ge komen was, die vlak naast hem zat. Een frisch jongmeisje, een jongmensch en de ouders; menschen, die zeker biljart konden spelen en waarschijn lijk bridge. Wat kon er iets ter we reld hem schelen. Hoe moest hij den tijd zien te dooden tof tien uur? Dat was het eenige wat er op zat. Om halftien ging hij naar buiten en zette zich op de bank. Zijne ge dachten keerden steeds weer tot het gebeurde van dien dag terug. Hoe ze er uit had gezien, waar ze had geze ten, wat ze had gezegd. Waarom haar oogen in het woud groen schenen en blauw op het water. Waarom hare stem al die verschillende intonaties had. Waarom zij oud en jong, wijs en kinderlijk was geweest Toen dacht hij aan Undine en aan den vreemden slangachtigen blik der dame, toen zij I IkhteQeuröe ROOKTABAK R00DE-STIR theodorus NlEMEIJER Rsy GRONINGEN i worden. Vooral de tijd van verwarming is van groote beteekenis en ook de gasprijs. Plaatselijk moet beoordeeld worden wat in het belang van de school is. Als plaats waar de volgende verga dering zal worden gehouden werd aan gewezen de gemeente Nijmegen. Hierna werd de vergadering gesloten. „Zonneveld" Dokter A. J. Hoorweg te Middel burg schrijft ons: Namens het Bestuur van de Stich ting „Zonneveld" heb ik de eer U het volgende mede te deelen: Mej. E. D. van den Broecke te Oost- kapelle, die voor 20 jaar de Inrich ting, het Zeehospitium „Zonneveld" al daar stichtte en dit al die jaren als Directrice heeft geleid, heeft deze In richting omgezet in een Stichting, die staat onder protectoraat van de Pro vinciale Zeeuwsche Vereeniging tot be strijding der Tuberculose en een eigen bestuur heeft, dat voor een deel door het bestuur van die Vereeniging is benoemd en voor een ander deel be noemd is door Mej. v. d. B. in over leg met de reeds benoemde leden. Aan de Stichting is door Mej. v. d. B. gegeven een aanzienlijk kapitaal, waarvan de rente moet gebruikt wor den in hoofdzaak voor het zoo laag mogelijk houden van den verpleegprijs voor kinderen, die uitgezonden wor den door vereenigingen, die de tuber culose bestrijden in Zeeland. Mej. v. d. B. heeft in den loop van de jaren tal van kinderen zoo goed als gratis in hare Inrichting verpleegd. Zij heeft de Inrichting altijd beschouwd als een in hoofdzaak philanthropische Inrichting. Om het mogelijk te maken in de zelfde richting en op ongeveer de zelfde wijze voort te werken is dat kapitaal geschonken. Door deze nobele daad is het voort bestaan van de Inrichting verzekerd en door de Stichting te stellen on der protectoraat van de Prov. Z. V. t. b. d. Tuberculose is de Inrichting opgenomen in de organisatie van de Tuberculose-bestrijding in Zeeland. De band, die er reeds vele jaren tusschen Mej. v. d. Broecke en haar Zeehospitium en de Prov. Vereeniging bestond door dat zij lid van het Be stuur was, is nu nauwer, is anders ge worden. Het Zeehospitium te Oostkapelle is zeide: „Ken ik de mannen niet? Denk je dat Paul?" Zijn hart klopte heftig, bij de her innering daaraan. Hij wilde er niet aan denken, waar het met hem naar toe ging. Hij zat daar maar trillend over al zijn leden. Toen de klok tien uur sloeg, zei iets hem, dat zij boven hem stond, of schoon hij geen geluid hoorde. Geen sterveling was er te zien in dat rustige hoekje. Hij sprong op de bank om dichter bij te zijn, als zij daar eens was, verborgen door de schaduw. Dat was om gek te worden, dat kon hij niet langer verdragen. Hij wilde op de balustrade klimmen om te zien. Toen klonk er uit de diepste duisternis een zilveren lach, een lach, zacht als een liefkoozing. En plotse ling sloop zij naderbij en boog zich neer over de klimop. „Paul", fluisterde zij, „ik ben geko men om je goedennacht te wenschen". Paul richtte zich in zijn volle leng te op. Hij strekte zijne armen uit om haar naar zich toe te trekken, maar zij ontweek hem en sprong ter zijde. Hij loosde een diepen, smarte- lijken zucht. Langzaam kwam zij terug en boog zichzelf steeds meer en meer voor over. Zoo lang tot zij eindelijk zijn gelaat bereikte. En langzaam vereenig- den hare roode en Paul's jonge, fris- sche lippen zich in een langen kus. nog veel te weinig in Zeeland bekend. Het is een Inrichting waar verpleegd worden kinderen, die lijdende zijn aan zoogenaamde Chirurgische Tuberculo se d.w.z. aan been- of gewrichtstuber- culose, voor wie verpleging aan zee of in de nabijheid ervan zoo heilzaam is. Verder kinderen lijdende aan zoo genaamde scrofulose (klierachtigheid, klieraandoenïngen), kinderen die zwak zijn, die leven in millieux, waar tu berculose is en dus door tuberculose bedreigd worden; kinderen, die chro nische bronchitis hebben enz. Niet op genomen worden kinderen; die lijden aan open longtuberculose. Voor de laatsten is in het Zeehospitium geen plaats. Deze behooren in een kinder sanatorium thuis. Tot nu toe was de Inrichting, behal ve in het allereerste begin, voor on geveer 20 jaar, des winters niet ge opend. Het plan van het bestuur is haar nu het geheele jaar open te houden. Wil de Inrichting voldoen aan de eischen, die aan een degelijke Inrich ting moeten en mogen gesteld worden dan is medewerking npodig van al len in Zeeland, die belang stellen in de Tuberculose-bestrijding, van par ticulieren, van Groene en andere Kruis- vereenigingen, van wijkverplegingsver- eenigingen, die ook de tuberculose be strijden. Binnenkort zal een circulaire verzonden worden waarin een en an der over de Stichting zal worden me degedeeld. Het bestuur hoopt dan vele leden te krijgen, van velen te vernemen, dat ook zij willen medewerken om de inrichting te doen beantwoorden aan het schoone doel waarvoor zij gege ven Is: de verpleging van zwakke, zieke kinderen zoo goed en zoo goed koop mogelijk te doen zijn, aan dezen te geven wat zij noodig hebben, goede verzorging, goede voeding, veel lucht en licht en zon. Mej. v. d. Broecke heeft met hef maken van deze Stichting een schoone daad gedaan. Geheel Zeeland moet haar daarvoor dankbaar zijn. Het bestuur van de Stichting bestaat uit: A. J. Hoorweg te Middelburg, voorzitter; Mevr. G. v. d. Have—Lu- cieer te Kapelle, secretaresse-penning- meesferesse; Mej. E. D. v. d. Broecke te Oostkapelle; Dr. C. Orbaan te Mid delburg; Jhr. W. Z. van Teijlingen te Oostkapelle. En toen, voor Paul haar kon grij pen of eene smeekbede kon uiten, was zij verdwenen. En weer was hij alleen, bedwelmd door emotie onder den met sterren bezaaiden, nachtelijken hemel. HOOFDSTUK VI. Regen, regen, regen! Dat was geen aangenaam geluid om bij te ontwaken, als je maar een paar uur geslapen hebt en al je hoop gevestigd is op het weerzien van je geliefde; zoq dacht Paul wanhopig. Wat zou er ge beuren? Er was geen sprake van een boot- of bergtochtje, maar hij moest haar zien. Na die kus, die goddelijke, betooverende, nooit gedroomde kus. Wat beteekende het? Had zij hem lief? Hij beminde haar, dat stond vast. De arme, zwakke gevoelens, die hij voor Isabella gekoesterd had, waren volkomen uitgewischt en verdwenen. Hij schaamde zich vreeselijk, toen hij daaraan dacht. Zijne ouders had den volkomen gelijk, zij hadden ge weten wat het beste voor hem was en misschien had Isabella hem wel niet geloofd en misschien voelde zij hee- lemaal wel niet diep. Maar de ge dachte aan haar, deed hem toch zoo onaangenaam aan, dat hij het niet lan ger in zijn bed uit kon houden. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1