Binnenland Van Overal Gemengd NieuWs. Lcaatste Berichten. Belangrijke Openbare Verkooping Veilingsvereeniging „ZUID-DE VEL AND" Aardappelen voor export. Enkele bijzonderheden, op gebied van bestrijding van ziekten en beschadigingen bij dit gewas maken deze tentoonstelling tot een gelegenheid waar voor de Zuid- Bevelandsche fruittelers veel te leeren valt. Zwem- en badclub t Sas". Het bestuur van ,,'t Sas" had1 gister avond1 de leden opgeroepen naar „de Prins van Oranje" teneinde in vergadering en kele voorstellen en plannen te bespreken. Vooral vele jonge vrouwelijke l den wa ren ter vergadering aanwezig. Nadat de heer D. A. Constandse, voorzitter van t Sas", de opgekomenen welkom had geheeten, en nadat de secretaris, de beer R. Wiebenga, voorlezing had gedaan van de notulen der vorige vergadering, leidde de voorzitter de besprekingen in omtrent een eventueel te bouwen Goesche bad inrichting. De burgemeester van Goes, de heer G. A. Hajenius, had het best au* een schrijven doen toekomen, dat aansloot op een vroeger onderhoud, en waarin een voorstel tot exploitatie van het even tueel dloor de gemeenta op te rxhten bad huis werd gedaan aan ,,'t Sas". In Gor- kum geschiedt iets dergelijks met de plaatselijke badinrichting. Het badhuis aldaar, aldus de voorzitter, heeft f14000 gekost. Het bevat 4 kuipbaden en 10 douches, en de gemeente behoeft ieder jaar slechts circa f500 subsidie te geven om bet tekort in kas te dekken. Het kwam spr. gewenscht voor dat het Goesche bad huis. wat ind'eeling en exploitatie betreft, op het Gorkumsche zou lijken. De heeren Ir. J. van Poelgeest en A. v. d1. Berg wisselden met het bestuur over het medegedeelde van gedachten. De eerste adviseerde de vereeniging om lid te worden van de vereeniging voer volks- en schoolboden en hij gaf verde den wenk dat meer initiatief van de vereonigng moet u tgaan. Ook de heer v. d. Berg pleitte voor het indie..en van eea verzoek aan den gemeenteraad tot den bouw van een badhuis. De heeren H. Sncek, de voorzitter en secretaris bleken meer bereid om een af wachtende houding aan te nemen en om den burgemeester met een voorstel tot den bouw in den raad te doen komen. Tenslotte gaf de vergadering het be stuur macht.ging de door dit college de meest gunstig gedachte gedragslijn te vol gen. Met den burgemeester zal nader ver binding worden gezocht. Twaalf dames en heeren gaven, zich op voor den cursus tot redden van drenke lingen die de volgende maand gegeven zal worden. Nadat hij de rondvraag nog geïnfor meerd was naar het houden van een zwem wedstrijd (hieromtrent is geen beslissing genomen) sloot de voorzit er, onder dank voor de belangstell ing, deze bijeenkomst. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor alhier is in Juni 1929 op spaarbankboekjes ingelegd f20.038,16 en terugbetaald f 13.234,40. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f6.803,76. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankbeekjes bedroeg 15. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie cp staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f2500 en afge schreven niets. Derhalve meer in- dan afgeschreven f 2500. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg 1. Concert „Euphoria" zal Vrijdagavond op de Markt het navolgende programma uit voeren: 1. Florent'ner Marsch, J. Fu- cik; 2. Ouverture „En Eté", L. Pariet; 3. Vie d'Artiste Grande Valse, Joh. Strauss; 4. Fantaisie sur Les Saltimban- ques. L. Ganjne. Pauze. 5. L'Enfant de Trcup, Marche Militaire, A. Barbe; 6. Coppelia-Ballet, L. Delibes; 7. Heinzel- mannchens Wachtparade, K. Noack; 8. Ballerina Fantaisie Cborégraphique, J. -Muldermans; 9. Finale. Het concert begint te half negen. Sta-in den weg l De groote autobus van den heer Van S tri en. raakte hedenmiddag op den Opril van de Groote Markt, klem tengevolge van de opstelling van een auto voor het pand van de firma Van Melle. Na veel moeite is het gdukt, zonder noemenswaardige beschadiging, de bus weer vrij te krijgen. Reeds meermalen is er op gewezen, dat op dit drukke verkeerspunt geen auto s staanplaats mogen hebben. Veemarkt. Ter markt van gisteren waren aange voerd 56 biggen. Drankmisbruik Op vragen van het Tweede Kamerlid Gerhard: 1. Hebben de ministers kennis genomen van de noodlottige gebeurtenis, welke vol gens de dagbladberichtem heeft plaats ge vonden op Wieringen, ondbr arbeiders, verbonden aan de Zuiderzeewerken 2. Zoo ja, is dan bij onderzoek geble ken dat dè mogelijkheid van drankmis bruik hiervan de oorzaak is? 3. Is het dan niet dringend noodig, dat, hetzij door een volstrekt verbod van drank verkoop, hetzij door andeie maatregelen, afdoende bestrijding van het drankgevaar worde bewerkstelligd? heeft de minister van waterstaat geant woord Oiwlergeteekende moet, mede namens zijn ambtgenooten van binineal :ndsche za ken en landbouw en van arbeid, handel en nijverheid mededeelen, dat noch bij hen, noch bij de directie der Zuiderzeewer ken en bij de aannemers dier werken, noch bij den bu gem center van Wielingen, iets bekend is. dat er op zou wijzen, dat een noodlott ge gebeurtenis, als ia de vragen bedoeld, zoude hebben plaats gehad. De o vervalop Willemstad. Op vragen van het Tweede Kamerlid L. L. H. de Visser: 1. Is het juist, dat zonder voorafgaan' de bespreking of goedkeuring van het Ne- derlandsche Parlement, de torpedojager Kortenaer en andere Ncderlandsche oor logsschepen naar West-Indië zijn gezon den? 2. Zoo ja, is de regeering dan bereid de in verband met de incidenten te Cu racao genomen militaire maati edelen oogeïi blikkelijk ongedaan te maken, de uitgezon den oorlogsschepen teryg te roepen en aan de Tweede Kamer u'tvoerigo en nauw keurige inlichtingen te verstrekken om trent de gebeurtenissen te Curacao 3. Is de regeering bereid te verklaren, dat zij de regeering van Venezuela in geen enkel opzicht zal ondersteunen en tegen over de revolutiounaite, anti-imperialisti sche volksbeweging in dat land' een hou ding van volkomen neutraliteit zal aanne men? heeft de minister van defensie, mede namens de ministers van buiteniandsche zaken en koloniën geantwoord1'. Ad 1. Deze vraag wordt bevestigend beantwoord. Ad 2. Het eerste en het tweede ge deelte der vraag wordt ontkennend beant- De reeeeriing is bereid, aan de Twee de Kamer uitvoerige en nauwkeurige in lichtingen te verstrekken omtrent de ge beurtenissen te Curacao zoodra zii over volledige gegevens zal beschikken. Ad 3. Van dè regeering is bedoelde verklaring niet te verwachten. Ernstig autobusongeluk. Maandagmorgen om half zes had te Leeuwarden een ernst'g ongeluk plaats. Een autobus van Harlingen, welke gere geld de Zuiderzee werker s van Leeuwar den naar hun werk vervoert, reed op den hoek Spanjaardslaan-Leeuwerikstraat te gen het trottoir aan en kantelde. De chauf feur de 23-jarige W. Tobbe van De Wilp (gemeente Maren) kende dèn weg niet goed en reed per abuis de Leeuwe rikstraat in. Toen hij bemerkte dat hij verkeerd reed, gooide hij het stuur om. Dit sloeg eebter terug en de auto raakte het trottoir, met het bekende gevolg. De 25-jarige arbeider A. Linteng, afkom stig van Drachten, zag het ongeluk aanko men en trachtte nog de aute te verlaten. Dit was echter zijn ongeluk. Hij kwam onder de bus terecht. Hij werd ernstig gewond opgenomen en naar het Diaco- nessenhuis vervoerd1, waar hij spoedig over leed. De overige inzittenden bekwamen geen letsel. Een ernstige beschuldiging. Uit Cuxhaven meldt V. D.De kotter H. F. 284 uit Finkenwaerden aan de Oost Friesche kust is ten Noord-Westen van het lichtschip Nordeney door den Hol- lamdschen trawler uit Ijmuidèn, IJmuiden 78, geramd' en zoo zwaar beschadigd, dat dè Duitsche boot korten tijd lai|er zonk. De bemanning kon zich nog bij tijds in de booten begeven en werd nader hand door een anderen Hollandschen traw Ier opgepikt en later overgegeven aan een Finkenwaerder visschersboot, die de be manning te Cuxhaven aan land1 zette. Vol gens verklaringen van de bemanning van het gezonken schip zou de „IJmuiden 78" na aanvaring met gedoofde Licht;n zijn doorgevaren zonder zich om het in nood verkeerende Duitsche schip te bekomme ren. Schietoe feningen Op vragen van het Eerste Kamerlid Hermans Heeft de minister kennis genomen van het feit, dat men aan de jongste schiet oefeningen van den vrijwiilligew landstorm te Amsterdam, jonge meisjes heeft laten deelnemen en haar laten schieten op een schijf, die een mensch levensgroot voor stelt, van welk ergerlijk schouwspel in de Haagsche Courant een foto is opge nomen? i Zoo ja, is de minister niet van oordeel, dat bij deze oefeningen 'het niet noodig is, de afbeelding van een mensch als schijf te gebruiken? Is de minister ook niet van oordeel, dat het meer dlan ergerlijk is, d:at men jonge meisjes bijna nog op den kinderleeftijd, aan deze schietoefeningen heeft doen deel nemen? En zoo Idit het geval is, wil dè minister dia» het daarheen leiden, dat zulk» weer zinwekkende feiten niet meer zullen plaats hebben? heeft de minister van defensie geant woord le. Aan de jongste schietoefeningen van den vrij willigen landstorm te Amster dam hebben geen meisjes of vrouwen deelgenomen. De in de eerste vraag bedoelde foto is vervaardigd tijdens den onlangs te Am sterdam gehouden schietwedstrijd voor „bijzondere vrijwilligers" van het Vrij willig Laridstormkorps „Steking van Am sterdam"; zij is niet opgenomen in de Haagsche Courant, doch werd in de vi trines van het gebouw van dat blad ten toongesteld. De op de foto voorkomende meisjes, die, met vele andere huisgenoo- ten of betrekkingen der deelnemers, op het terrein aanwezig waren, hebben, als gezegd1, niet aan den wedstrijd deelgeno men, mede omdat de weds tri jdlbepalin- gen zulks buitensloten; zij hebben ook niet geschoten. De bewuste foto is met hun instemming door een persfotograaf, buiten medeweten van de wedstrijdlei ders. vervaardigd. 2e. Het bij een wedstrijd als de onder- werpelijke bezigen van die ook bij het leger gebruikelijke zoogenaamde „rompschij ven" beantwoordt uit den aard der zaak aan een der doeleinden, waarmede de wedstrijd wordt gehouden, t. w. de deal nemers te oefenen voor de moeilijke taak, waarvoor zij kunnen worden gesteld, wan neer zij, zoo noodig met de vuurwapenen, moeten medewerken aan de handhaving of het herstel van de openbare orde em rust. Intusschen is bij den meerbedoel- den wedstrijd, op de baan waar de foto werd genomen, een schijf geplaatst van een model, dat in verschillend opzicht af week van de hij het leger in gebruik zijnde rompschijven; deze afwijking heeft niet de instemming van onder ge leskende maatregelen zijn getroffen, dat een derge lijke schijf niet meer zal worden gebezigd. 3e. De be de overige vragen kunnen, in verband' met het gestelde onder le., on beantwoord blijven. De Grenadiers en Jagers. De viering van het eeuwfeest van Gre nadiers en Jagers te Den Haag, werd Maandagavond' voortgezet met een feest viering in het Gebouw voor K. en W., die dbor de Kon. familie werd bijge woond'. Opgevoerd werd „Tien uur heit dè klok", van A. den Hertog, door ar tiesten van het Roltprdamseh Hofstlad Tooneel. De voorstelling had' zeer veel succes. In Waalsdorp is gistermiddag een mu seum-gebouw voor de regimenten geopend. Een waardevolle schenking. Men meldt aan dè „Maasbode uit Enschede De heeren J. H., L. H. en G. J. van Heek Jr. leden der firma G. J. van Heek en Zonen hebben aan de gemeente Enschede toezegging gedaan van de schenking van het landgoed de Van Lo- chemsbleek, gelegen aan de Hengelo- scbestraat, in de onmiddellijke nabijheid van- en grenzende aan het sport- en wan delpark G. J. van Heekpark, groot ruim 4V2 H.A. en met 'het Van Heekpark ter gezamenlijke grootte van ruim 14 H.A., onder voorwaarde o.a. dat het als een omafseheidenlijk deel van het G. J. van Heekpark zal worden beschouwd en als een terrein voor uitspanning en wandeling, als sportterrein en als speeltuin zal wor den in gebruik gesteld voor de ingezetenen van Enschede en Lonineker. B. en W. stellen voor om met be tuiging van 's Raads bijzonderen dank voor deze daad van vrijgevigheid, het geschenk voor de gemeente te aanvaarden. D e E x-k e i z e r. In een brief uit Berlijn aan „L'Oeu- vre", geteekend Duesburg, wordt onge rustheid uitgesproken over den mogelij ken terugkeer van ex-keizer Wilhelm naar Duitschland, nadat op 22 dezer de wet tot bescherming van de republiek, waar van de regeering de vernieuwing niet heeft kunnen verkrijgen, afgeloopen zal zijn. Volgens den schrijver heeft het Duit sche kabinet over deze mogelijkheid be raiadsiaagd en is het van meening, dat het daarna niet langer het recht heeft om Wilhelm, indien deze toegang mocht vragen als Duitsch burger, dien (toe gang te ontzeggen. Art. 28 vaar de con stitutie verhindert wel een Staatsgreep, maar kan niet worden toegepast als de ex-keizer verklaart, volstrekt geen booze bedoelingen te hebben en slechts naar Duitschland' te willen komen om daar vreedzaam zijn dagen te eindigen. Het eenig mogelijke om zulk een terug keer te verhinderen, is dat men hem vast houdt, waar hij is. Niet dè Duit sche regeering kan hem tegenhouden, maar de Nedèrlamdsche moet hem een ver trek-visum weigeren. Naar de correspondent meent is Wil helm zelf, oud en door velen in Duitsch land' vergeten, geen gevaar meen* voor de republiek. Maar zijn aanwezigheid zou met of zonder zijn wil, geëxploiteerd wor den dloor anderen. Daarom moeten de Nederlandsche autoriteiten doorgedrongen zijn van hun verantwoordelijkheid1. Door de macht der omstandigheden zijn zij het, die te waken hebben voor het behoud der Du tsche republiek. Ze mogen den man op het kasteel te Doorn hei lev en zoo aangenaam maken als ze willen, maar laat ze vooral opletten, dat hij er niet per vliegtuig vandoor gaat! zoo besluit de schrijver. Vliegtuig in zee gevallen. Gistermiddag om vier uur is het vlieg tuig 547 van het vliegkamp De Kooy, op een dieostvlucht in een vrille geraakt en ter hoogte van het badpaviljoen te Huis duinen in zee gestort. Het vliegtuig niet als inzittenden eerste-luiteinar.t vlieger D. Brugsma bestuurder, en sergeant vl'eger A. Flik, beiden uit Soesterberg, verdween geheel onder water. De te hulp gesnelde marine- en andere vaartu gen slaagden er in, sergeant Flik te vinden. Hij werd aan boord van Hr. Ms. Gruno gebracht, waar de dood tengevolge van een schedelbreuk werd' geconstateerd. Van marinezijde werden "krachtige po gingen voortgezet om luitenant Brugsma te vinden. Beide vliegers waren militair gebreve- teerd en sedert eenige jaren bij den vlieg- d.enst. Luitenant Brugsma was 30 jaar oud, gehuwd en vader van een k nd. Ser geant Fik, d:e 20 jaar was, was verloofd. Te Gorcum is de hesteller J. E. betrapt bij het stelen van brieven uit het postkantoor. Uit de sorteerkamer had hij twee brieven meegenomen naar de W. C. Eén van die brieven heeft hij verscheurd eni n de W. C. gegooid'. De andere brief is bij zijn arrestatie op hem gevonden De man heeft beltend dat hij al gedu rende U/2 jaar brieven met of zonder geldswaarden heeft weggenomen. Den iaatsten tijd kwamen er geregeld klachten van vermissing van brieven, voornamelijk van d.e waarin geld was ingesloten De roodvonk-epidemie, welke zoo vele maanden in Maastricht heeft ge- heerscht, kan thans als geëindigd worden beschouwd. In de afgeloopen week werd' door den G.G.D. nog slechts één geval geconsta teerd. In de twee weken daarvoor deden zich slechts acht gevallen voor. Zoodat er van een epidemie thans niet meer ge sproken kan worden. Een groot plan. Thomas, de Engel sche minister voor de werkverschaffing, bestudeert een plan voor den aanleg van een ondergroindschen goe derenspoorweg te Londen, welks uitvoe ring aan 60.000 man ten minste vier jaar werk zou verschaffen. De vader van het plan, burggraaf Elibank verklaarde, dat hij de kosten schatte op 40.000.000 pd. st. welk kapitaal terstond beschikbaar was. Aan de regeering is gewaagd, den interest te garandeer en. De spoorweg zou een leng te hebben van 75 mijlen en de werven met de verschillende spoorwegstations en de groote handèlscentra in het westen verbinden. Hij zou 54 stations krijgen, waarheen de goederen kunnen worden ge transporteerd en vanwaar zij kuimnen wor den bezorgd. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 11 dezer luidt: zwakke later matige meest Z. wind, licht tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. De kabinetS'Ctisis. Men meldt ons uit Den Haag; De Koningin heeft heden, in verband met de Kabinetscrisis, op het Huis ten Bosch, ter conferentie ontvangen de voor zitters van de Tweede Kamer-fracties van de S.D.A.P., van de Liberale Staats partij de Vrijheidsbond en van den Vrijz. dem. bond, onderscheidenlijk Ir. Albarda, Dr. van Gijn en Mr. Marchant. Naar we vernemen zal geen aanwijzing van een Kabinets-formateur tegemoet kunnen worden gezien voordat alle advie zen der door de Koningin te raadplegen staatslieden ontvangen en door haar over wogen zijn. Brand Men meldt ons uit Groningen; Hedenochtend omstreeks kwart over drie ontdekten 2 agenten dat brand woedde in pakhuis 4, een uit vier ver diepingen bestaand dubbel pakhuis, be boerende tot een complex pakhuizen van het veem- en factorbedrijf. In dit pak huis waren, allerlei soorten granen opge slagen. en tevens een partij soja-boonen. Toen de brandweer arriveerde woedde de brand' zeer fel en dè brandweer stond vrijwel machteloos. Intusschen had zij druk werk de belendtende perceelen, hef groote gebouw van de Elevator-Mij. en een groot pakhuis van Boeke en Huide koper nat te houden. De bewoners dei* naburige straten moesten zich in veilig heid brengen, daar steeds stukken steen aan allerlei kanten neervielen. Te 4 uur stortten de muren in. Een groote politie macht was op de heen om het publiek op een afstand te houden. Gelukkig was er weinig wind, waardoor het gevaar van uit breiding van den brand kon worden afge wend. Omstreeks 5 uur was van beide pakhuizen slechts een troostelooze ruïne over. De schade bedraagt eenige tonnen. De gebouwen waren op beurs-polis ver zekerd. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Exportveiling 8 Juli 1929 v.m. 9.20 uur. Kruisbessen f6,80 a f7, Aardbeien f59 a f67,10; n.m. 2.30 uur: Kruisbessen f6,30 a f8. Zwarte bessen f26, Aard beien f60,20 a f68,50. Exportveiiirrg 9 Juli 1929 v.m. 9.20 uur. Aardbeien f63,40 a f67,10; 2 30 uur n.m.Kruisbessen f 7,50 a f 8,80, Zwarte bessen f25,70 a f27,10, Zoete Roode bessen f23, Aardbeien f63,40 a f66,90. Frambozen f36,60. Kleine veiling. Roode bessen f 13 a f 28, idem uit schot f2 a f7, Witte bessen f 13, uit schot zwarte bessen f 6, Aardbeien f 16 a f48, utschot idem f7 a f 11, Kersen; Porceleinkersen f 16 af 18, Suikerkersen f 18 a f20, Meikersen f 16 a f23, Zoete Morellen f 17 a f 19, Bruine Bknce f 15 a f 18, Hollanders f20 a f35, uitschot kersen f9 a f 16, Tomaten f 11 a f26, idem uitschot f6 a f9, Peulen f 17 a f22, Tuinhoonen f 1 a f6, Snijboonen f36 a f 52, Groene boonen f 43 a f 65, Gele boonen f34 a f36, Postelein f4 a f'13, Vroege aardappelen f 1 a f 4, idem poters f 1 a f 4, alles per 100 K.G., Bloemkool f 13 a f 24, idem 2e soort f 11 a f 14, idem 3e soort en uitschot f 1 a f 7, Kom kommers f3 a f8, Kropsla T 1,10 a f 1,40, Snijboonen fl a T 1,20, Groene Savoyekool f 7 alles per 100 stuks, Wor telen f2 a f 10, Rhabarber f3, Kro ten f6, alles per 100 bos, Doperwten f7 a f 18 per 100 K.G. ADVERTENTIËN. De Notarissen JOH. PILAAR te Goes en H. R. J. VAN DER VEEN te Ter- neuzen, zullen op Vrijdag 26 Juli 1929, des avonds te 7 uur te Goes, in het koffiehuis „de Prins van Oranje" voor de GEREFORMEERDE KERK te Goea vetkoopen: a. De Kerk, Pastorie, Consis torie en Kosterswoning met Erven en tuinen, samen ter breedte van 44 M. en ter grootte van 15 Aren 11 Centiaren, aan de Wijngaardstraat Te veilen in perceelen, combinaties en massa. Zeer geschikt voor het vestigen van een zaak, welke veel ruimte vordert. b. Prachtig gelegen Bouw terreinen, samen ter breedte van 411/2 M. en ter grootte van 8 Aren 24 Centiaren, aan den Westwal. Te veilen in perceelen, combinaties en massa. c. Alle sub a en b genoemde perceelen aan de Wijngaardstraat en den West- wal, samengevoegd ter grootte van 25 Aren 35 centiaren. Boekjes met kaart zullen verkrijg baar zijn ten kantore van Notaris PILAAR vanaf 12 Juli a.s. GOES. MET INGANG VAN VRIJDAG 12 JULI a.s. worden des WOENSDAGS en VRIJ DAGS n.m. 4 uur (N.T.) veilingen gehouden van Aanvoer in zakken, ter veiling ver krijgbaar, ad 51 K.G. bruto gewicht, minstens één uur voor den aanvang der veiling. Voor de eerste veiling der aardappe len is reeds meer dan een wagon aan gegeven. HET BESTUUR.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3