N9 81 Woensdag 10 Juli 1929 ft 18 Jaargang. DRIE WEKEN VAN LIEFDE. Buitenland W etenscbappen. LINTVELT's BAZAR Sport. Rechtszaken. Du Dublé TAFELZILVER I Complete Cassettes Koloniën ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2,—. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOESCHG Uitgave Naamlooz» Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 (xtniAM en Kleeoweas ft Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. OVERZICHT. Mislukte staatsgreep. De liberale partij in Roemenië heeft (volgens berichten van de Hongaarsch- Roemeensche grens) getracht 'n staats greep te volvoeren. Waarlijk geen plots opgekomen plan! En met steun van de militairen. Blijkbaar is het hun niet gelukt. Want in het communiqué, dat door de regeering verstrekt is, wordt geconstateerd dat in het land volko men orde heerscht, en het leger tot zijn taak bereid is. Er hebben echter onder leiding van den voormaligen overste Stoica wel degelijk opstandige bewegingen plaats gevonden. De aan- leggers en de overige betrokkenen zijn gearresteerd. Ondanks de kalmeerende bewoordingen, waarin het regeerings rapport is gesteld, kan niet worden ontkend, dat de bedoelde bewegingen een ernstiger karakter hebben, daar ook andere militaire kringen bij den opstand betrokken zijn, hetgeen ech ter door de regeering niet wordt er kend. Intusschen zijn alle politieke partijen 't eens met de strekking van de door de regeering genomen maat regelen. De regeering heeft beslag ge legd op het blad „Época" en andere bladen, wanneer de berichtgeving zich niet zou beperken tot de officieele verklaringen. Voorts worden alle tele grammen, die voor het buitenland be stemd zijn en zich met de staatsgreep bezig houden, ingehouden. Van andere zijde wordt gemeld, dat onder die militaire kringen ook wel degelijk hooggeplaatste officieren zijn, die zich in het arsenaal van Boeka rest van wapens hebben voorzien. Dit accentueert den ernst. De censuur is echter stevig aan het werk. Van den waren toestand komt men dus toch niet op de hoogte. Intusschen nogmaals: deze staats greep komt zeker niet onverwacht, Hoe lang waren de liberalen en de militairen ontevreden over het huidig regime. De broeder van Bratianu, die haast met dictatoriale macht heersch te, heeft lang niet diens genialiteit. Daarbij kwam de groote ontevreden heid over den regentschapsraad. Verwisseling van geslachtskenmerken. De „Neue Freie Presse" maakt ge wag van een opzienbarend geval te Neupest van een volwassen meisje, dat een jongen bleek te zijn. Eenige Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. 12 FEUILLETON Naar het Engelsch van ELINOR GLYN. Zij keek hem recht in het gelaat toen hij naar haar opzag en tot zijne groote verwondering zou hij nu heb ben kunnen zweren, dat haar oogen groen waren, zoo groen als smarag den. En zij hielden hem vast, betoo- verden en verslonden hem als slan- genoogen. „Ken ik de mannen niet?" zei ze zachtjes. „Denk je dat, Paul?" Maar Paul kon niet spreken, hij verborg zijn hoofd in haar schoot als een kind en hield het daar verborgen, en kuste haar gehandschoende hand jes. Zijn strooien hoed lag naast hem op het gras, en een zonnestraal viel door de boomen, en verguldde zijn krullig achterover gekamd haar tof donker glanzend goud. De dame maak te haar ééne hand los uit zijne harts tochtelijke liefkoozing en raakte zijne krullen met de foppen harer vingers aan. Zij glimlachte met moederlijke teederheid. dagen geleden verscheen de vrouw van een ambtenaar met haar 18-jarig kind bij een dokter en verzocht hem vast te stellen, dat haar dochter Ilon- ko in een jongen was veranderd. Zij had dat getuigenis noodig om den staat van haar kind in den burgerlij ken gewijzigd te krijgen. De dokter en eenige zijner collega's stelden in derdaad vast, dat men met een jon gen te doen had. De knaap zal voortaan als Steven door het leven gaan, hij wil chauffeur worden en zal dingen naar de hand van Mizzi, die zijn vrien din was, toen hij nog een meisje was. Van geneeskundige zijde verneemt de „Neue Frei Presse" dat een derge lijk geval van geslachtswisseling wel is waar zeldzaam is, maar toch vaker voorkomt. Men heeft in zoo'n geval te doen met hermaphrodieten, bij wie eerst de vrouwelijke geslachtskenmer ken de overhand hebben, wat zich dan na de puberteit wijzigt. Ook hef omgekeerde van jongens, die na de puberteit meisjes lijken, kc«nt voor. Van physiologisch standpunt is een dergelijke, betrekkelijk late ontwikke ling van de geslachtskenmerken niets wonderbaarlijks. KORFBAL. Voor den Z. K. B. werd nog de vol gende wedstrijd gespeeld: Vlake: Zeelandia IIZeelandia I 01 De stand tot heden toe, luidt: V.I.O.S. 4 5 0 1 6 15-7 1.50 Zeel. I 5 2 2 1 6 11-12 1.25 E.L.T.O. 5 15 15 15—12 1.— Zeel. II 6 0 4 2 4 7-10 0.67 D.O.S. 5 1115 11-5 1. V.V.C. 5 1 0 2 2 6-17 0.67 Het programma voor a.s. Zaterdag 15 Juli luidt als volgt: Goes: V. V. C—D. O. S. Kloetinge: E.L.T.O.—Zeelandia I. Middelburg: V.I.O.S.Zeelandia II. Rechtbank te Middelburg. Slecht verkeer. J. J. L., 24 jaar, chauffeur te Hans- weert, was door den Kantonrechter te Goes ter zake van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer op den weg in gevaar brengen (overtreding van de Motor- en Rijwielwet op 50 Maart j.l. te 's Heer Arendskerke), veroordeeld tot f 50 boete of 50 dagen hechtenis en ontzegging van het recht om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden. De veroor deelde was in hooger beroep geko men. Eisch: bevestiging van het von nis van den Kantonrechter. Mr. C. M. Kegge, verdachte's raadsman, bepleit te vrijspraak of een lichte boete. „Kom, kom!" zei ze, nu nog niet". Toen trok ze haar hand los en leunde met halfgesloten oogen achterover. Paul ging overeind zitten en staar de rond. Ieder oogenblik van den dag bracht hem nieuwe emoties. Dit was het, dat Columbus had moeten voe len, toen hij de Nieuwe Wereld na derde. Hij trachtte zich te beheerschen. Zij was dus niet boos over deze uit barsting van hem en over zijne lief koozing, maar toch was er iets in haar gelaat, dat hem waarschuwde niet meer zulk een misslag te begaan. „Vertel mij het slot", vroeg hij smee- kend. „Waarom waardeerde hij Undine's liefde niet en wat was de reden, dat de dwaas die verwierp?" „Omdat hij ze bezat, begrijp je?" antwoordde de dame. „Dat was blijk baar reden genoeg." Toen vertelde zij hem van hef ver dwijnen van Undine's grillige luimen, nadat zij eene ziel gekregen had van hare meegaandheid hare teeder heid van Hildebrand's zekerheid van hare liefde. En toen het onver mijdelijke oogenblik, dat hij er ge noeg van kreeg. En toen, ten slotte, van zijn verblijf aan het hof en van al het verdriet dat toen volgde. Tot hef einde, toen alle bronnen hare boeien verbraken en opstegen, zich samenstrengelend en den vorm O GEEFT DE HUISVROUW VREUGDE (incl. roestvrije messen) vanaf 8 f U2,— 25 JAAR GARANTIE. I Betaling in gedeelten (ook in B Indië).. Vraagt prijscourant en n betalingscondities. N.V. DUBÉ TAFELZILVERFA- BRIEKEN - SCHIEKADE 190 I ROTTERDAM. Overal vertegenwoordigd. C DUBÉ BON. Verzoeke geheel onverplicht toezending van: I* Geïllustreerde prijscourant. Zichtzending. Betalingscondities. q Naam Adres Eiplaafs irhalen wat niet gewenscht I mmrna o aaJ Links gehouden. W. C., 18 jaar, winkelknecht te Waarde, was door den Kantonrechter te Goes veroordeeld tot f5 boete of 5 dagen hechtenis, wegens per rijwiel rijden aan den linkerkant van den weg, waardoor een aanrijding ont stond, gepleegd te Waarde op 14 Mei 1929. De veroordeelde was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. V erkeers-overtreding. J. P. K., 54 jaar, zonder beroep te Rilland-Bath, was door den Kanton rechter te Goes veroordeeld tot f10 boete of 10 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet te Rilland-Bath op 20 Mei j.l. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch: bevestiging van het von nis van den Kantonrechter. Politierechter te Middelburg. Zich niet verwijderd. F. W„ 57 jaar, werkman te BorS' sele, werd ten laste gelegd dat hij op 21 Mei j.l. te Borssele niet heeft vol daan aan de vordering van .C v. Nïeu wenhuise, om zich van diens erf te verwijderen, toen hij zich daar we derrechtelijk bevond. Eisch: f10 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak idem. Hef gezag beleedigd. M. A., 21 jaar, arbeider te Katten- dijke, werd ten laste gelegd dat hij op 8 Juni j.l., te Kattendijke den rijks van Undine aannemend, teneinde haar lief met een kus in den dood mee te nemen. „O, hij had gelijk!" riep Paul uit. „Hij verkoos het, te sterven door haar kus, tensluïte zag hij dan toch in, wat hij verworpen had". „Dat leert men dikwijls, Paul, als het te laat is! Kom, laten wij in den zonneschijn leven, zoolang we mogen". En de dame stond op en hem een hand gevend, rende zij bijna naar het heerlijke zonlicht, waar zelfs geen zwakke schaduw viel. HOOFDSTUK V. Hun terugreis was zeer rustig. De dame sprak weinig, zij leunde achter over en keek droomerig over het blau we meer en soms was het of zij zijne tegenwoordigheid geheel vergeten was. Dit verontrustte Paul. Verveelde hij haar? Wat moest hij doen? Hij werd zich hét feit bewust, dat zij in niets op zijne moeder leek, noch op Isabella, of op een der andere vrouwen, die hij kende, menschen, over wier luimen hij nooit had nagedacht, zoo ze die al hadden, wat hij betwijfelde. Waarom sprak ze niet? Had ze hem vergeten? Hij voelde zich veronacht zaamd en terneergeslagen. Ten laatste, toen zij een kleine baai genaderd waren, waar weer een ver veldwachter C. d. J., die zich voor een diensfaangelegenheid in het café van Ida Butler bevond, heeft beleedigd. Eisch: f25 boete of 25 dagen hech tenis. Uitspraak idem. Man en jas beschadigd. L. S., 21 jaar, arbeider te Kapelle, werd beklaagd dat hij op 22 Mei j.l., C. J. v. E. heeft mishandeld en een mouw uit zijn jas getrokken en J. d. J. heeft mishandeld. Eisch: f20 boete of 20 dagen hech tenis. Uitspraak idem. Poging tot doodslag. De kellner, die op 12 April j.l. op den Hoofdweg te Amsterdam getracht heeft zijn vrouw door messteken van het leven te berooven, is wegens po ging tof doodslag veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Het O. M. had wegens poging tot moord 4 jaar ge vangenisstraf geëischt. Moordaanslag op zijn vrouw. In hooger beroep is voor het Bos sche gerechtshof de strafzaak behan deld tegen F. v. B., 61 jaar, koopman in Den Bosch, ter zake, dat hij den 51 December 1928 in Den Bosch ge poogd had zijn vrouw van het leven te berooven door uit een met scherpe kogelpatronen geladen revolver een schot op haar te lossen. De rechtbank had verdachte wegens poging tot dood slag veroordeeld tot 4 jaar gevan genisstraf. Op vragen van den president ant woordde verdachte dat hij inechfschei dingsprocedure was met zijn vrouw en nog vóór de uitspraak der recht bank dienaangaande gevallen was de vrouw den boel liet uitdragen door Gebr. P. Hierover was verdachte bui ten zichzelf van woede en omdat de P.'s hem bedreigden, ging hij uit om een revolver te verdediging. Hij had niet de bedoeling gehad op zijn vrouw te schieten. Toen hij haar echter ge vraagd had om het geld, dat zij en haar dochters hem hadden ontstolen tot hij niets meer bezat, en niets meer van haar los kon krijgen, dreigde hij met het vuurwapen om haar schrik aan te jagen en het schot ging af. De procureur-generaal meende dat de rechtbank te licht oordeelde door het misdrijf te kwalificeeren als po ging tot doodslag. Op grond van de uitspraak van den Hoogen Raad in zulke en op grond ook van de feiten acht spr. poging tot moord aanwezig. Toch wilde spr. om den hoogen leef tijd van verdachte een clemente straf vragen. Eisch: vernietiging van het vonnis der rechtbank en opnieuw rechtdoende veroordeeling wegens po ging tot moord tot 5 jaar en 6 maan den gevangenisstraf met aftrek van voorloopige hechtenis. Mr. van Heyst meende dat verdachte een psychopaath is. De hardnekkige adjudant. Wederom heeft voor den Krijgsraad te 's Hertogenbosch terecht gestaan leidelijk klein Zwitsersch hotelletje zich in het heldere water spiegelde, zei hij: en zijn stem, zijn lieve jonge stem, klonk als die van een verdrie tig kind. „Bent u bent u boos op me?" Toen keerde ze weer uit haar an dere wereld terug. „Boos op jou? Jou dwaas! Neen ik droomde, en ik ver gat, dat je dat nog niet kon begrijpen. Engelsche Paul, die wou hebben, dat ik maar over alledaagsche dingen zou gaan zitten babbelen, opdat hij geen gêne zou voelen. Zie, ik wil je meenemen, waar ik geweest ben, naar het oneindige he melruim zij legde haar hand op zijn arm, wat hem deed trillen kijk eens naar den Pilatus; zie je wel hoe besneeuwd zijn top is, en al die zachte schaduwen erop en hoe ge heimzinnig hij er uitziet? En die don kere pijnboomen en diepe kloven, en door welk een toorn moeten de reuzen wel bezeten zijn geweest, toen zij die kolossale rotsblokken om zich heen wierpen. Daar ben ik geweest met mijne gedachten en wij zijn daarbij zulke nietige miertjes, Paul". „Wij kunnen niet met groote rots blokken om ons heen gooien; wij zijn maar kleine mieren op deze groote wereld". Paul's gezicht stond vragend, hij ge loofde niet aan reuzen. Zijn geest was S. Z. uit Franekerdeel, 41 jaar, ad judant-instructeur bij het 6e reg. veld- art. te Leiden. Hij had zich voor den derden keer te verantwoorden ter zake dat hij zijn drie kinderen in 1928 en 1929 verstoken gelaten heeft van la ger onderwijs. Tweemaal, ook in hooger beroep voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag, is verdachte reeds voor dezelfde delicten veroordeeld. Eerst hield verdachte er aan dat God alleen onderwijs geeft en de kin deren geen ander onderricht noodig hebben; den tweeden keer beriep hij er zich op, bij zijn huwelijk aan zijne vrouw hulp en bijstand beloofd te heb ben en zeide hij, dat de vrouw bij hef onderwijs van de kinderen dus nie mand noodig had dan haar man. De auditeur-militair zeide, dat er met verdachte niet te redeneeren valt. Telkens heeft hij een andere uitvlucht en nu beroept hij zich op zijn huwe lijkstrouw. We komen met dezen man niet verder, tenzij een strengere straf hem misschien tot nadenken brengt. Bij den Voogdijraad is reeds getracht den man ontzet te krijgen uit de ouderlijke macht, omdat de kinderen de dupe zijn van de dwaze ideeën van hun vader, die in dit geval natuurlijk alleen staat en bij niemand gelijk zal krijgen. De Voogdijraad heeft zich de zaak niet kunnen aantrekken, omdat het hier een principieele kwestie be treft Eisch: driemaal f50 boete subs, drie maal 15 dagen hechtenis. Nog iets te zeggen? vroeg de presi dent aan verdachte. Ja, antwoordde hij. De eisch is veel te licht. Als ik de wet heb overtreden, moet de straf zwaarder zijn. De Krijgsraad, uitspraak doende, ver oordeelde verdachte tot driemaal f50 boete subs. 10 dagen hechtenis. Afschaffing van het kazerne- concubinaat. Zooals bekend, werd destijds door de regeering besloten tot geleidelijke afschaffing van het kazerne-concubi- naat voor Europeesche en Christen- Inlandsche militairen. Sedert werden door het departement van oorlog ver schillende maatregelen getroffen, wel ke meer of minder rechtstreeks de bestrijding van dit stelsel bedoel den. Thans is op grond van de uit komsten, welke met die maatregelen zijn verkregen, door den gouverneur- generaal machtiging verleend om tot afschaffing van het concubinaat-stelsel voor het leger in zijn geheel over te gaan, onder voorbehoud, dat rekening wordt gehouden met bestaande be trekkingen, welke door reeds eerder verleende vergunningen zijn gesanc- tionneerd. De legercommandant heeft nu be paald, dat aan geen enkel militair, van welken landaard ook, meer vergun- nog niet gewend aan de vlucht, die de hare nemen kon en hij voelde zich dom, en een beetje vernederd en er gerde zich over zichzelf. De dame boog zich over hem heen, een schalk- sche teederheid op haar gelaat. „Groo te blauwe oogen", zei ze. „Zoo lief, zoo lief". „Wat geeft het of ze zien kunnen of niet?" En zij raakte zijne oogleden met haar slanke vingers aan. Paul trilde. „O!" stamelde hij, „U maakt me gek ik Maar wilt u mij niet lee- ren zien? Niemand is graag blind! Leer mij met twee oogen zien. O, mijn gebiedster". „Ja, ik zal het je leeren", zei ze. „Ik zal je heel veel leeren. Samen zullen wij den helm der duisternis opzetten, en afdalen in den Hades. Wij zullen proeven van de appelen der Hesperiden Her mes zullen wij van zijne sandalen be rooven en Gyges van zijn ring. En Paul als wij eens samen in het we zen der dingen zullen zijn doorge drongen wat zal er dan gebeuren, enfant?" Haar laatste woord „enfant" klonk als een liefkoozing en voor een oogen blik was Paul te opgewonden van vreugde om haar te kunnen antwoor den. „Wat er gebeuren zal?" zei hij ten slotte. „Ik zal u beminnen, dat is allesl" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1