niPHQTAANB1ËD1NGËN REUZENK00PJES Lintvelt's Bazar. komt zien. komt zien. Gemengd NieuWs. Laatste Berichten. PLAATST een Dienstbode 1.62.10 H.A. Weiland -A anvragen in de GOESCHE COURANT zonderingsbepalingen te verkrijgen, en zoo ja, kan de minister dan reeds mededeelen, welk resultaat deze poging heeft gehad of vermoedelijk hebben zalf Proces-verbaal tegen een raadslid. Tegen het Eotterdamsehe raadslid G van Burinck is proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling. J.l. Woensdag, in de hitte van den verkiezingsstrijd, v. Bu rinck slaags geraakt met een communist van de groep-De Visser, den SO-jarigen eleclricien W. H. R., dien hij zulk een klap op het linkeroog toebracht, dat deze in het ziekenhuis Coolsingel verbonden moest worden. Een brutale inbreker De pensionhouder H aau de L-iige Beestenmarkt te Den Haag ontdekte Vrijdagmorgen, dat een inbreker zijn huis bezocht had en uit laden en kasten een aantal gouden- en zilveren voorwerpen ter waarde van ongeveer f 500 had me degenomen. 's Nachts herhaalde de onwelkome be zoeker zijn excursie door de kamers, maar de heer H., door het gebeurde van den vorigen nacht gewaarschuwd, was op zijn post en betrapte den man, terwijl deze over een der gangen voortsloop. Hij slaagde er in den inbreker te grijpen, maar kon hem niet houden en door de voordeur glipte de inbreker, de duistere straat op, waar hij zich weldra aan de vervolging onttrok. De pensionhouder waarschuwde onmid dellijk de politie, die met den speurhond »Mia" op het terrein verscheen. De hond deed ziju best en bracht uit een pand naast het huis gelegen, eenige grarno- phoonplaten voor den dag, welke den vorigen nacht gestolen waren. Daarna volgde het schrandere dier het spoor van den dader tot de markt, waar het blijk baar in andere sporen verloren ging. Voor emigranten naar Amerika. Voor degenen, die voornemens zijn, naar de Vereenigde Staten te emigreeren zal de nieuwe immigratiewet, die op 1 Juli in werking is getreden, van be lang zijn, daar het Nederlandsche quatum hierdoor met 100 pCt wordt vermeerderd, terwijl tevens de wachttijd voor a.s. emi granten verminderd is. Op het oogenblik zijn ongeveer 20.000 Nederlanders voor emigratie naar de Ver eenigde Staten geregistreerd volgens het oude systeem zou dit een wachttijd van twaalf jaar beteekenen voor degenen, die zich thans laten inschrijven. Het nieuwe quotum zal dezen wachttijd verkorten tot hoogstens zes jaar. De uitvinder van de „straal des do o d s". Tijdens den wereldoorlog doken aller lei geruchten op over de ontdekking in Du.tschland van een nieuw oorlogswapen. waarmee men op enorme afstand1.!) muni tie t)t ontploffing kon brengen, menschen dooden- enz. De vinding werd „straal des doods" genoemd en het heette dat de kern ervan een apparaat was om electriscbe golven parallel te richten. Thans heeft de „uitvinder", de mecha nicus Albert Brühahn te Frankfort a. d. M. terechtgestaan wegens oplichting. Hij heeft ml. vain eeti consortium in Opper- Silez-ië, dat voor de exploitatie van de vin ding eenige honderdduizenden mark be schikbaar had' gesteld, 61.000 mark ont vangen, maar is in gebreke gebleven de deugdelijkheid van zijn apparaat te be wijzen. Telkens stelde hij de beloofde proeven weer uit, tot het consortium tem slotte met hem brak. De beklaagde beweerde voor de recht bank, in 1915 geslaagde proeven te hebben genomen. De destijds door hem geconstru eerde apparaten zouden op bevel van den keizer vernietigd zijn, omdat zij gevaar op Leverden voor de burgerlijke bevolking. Na den oorlog heeft beklaagde zijn vinding ook aan de rijksweerbaarheid aangeboden, maar hij wilde geen bewijzen van de deugdelijkheid geven en daarop zijn de besprekingen gestrand. Uit het verhoor van enkele deskundi gen bleek, dat zij den beklaagde voor een fantast en psychopaatli houden, die aan vankelijk van d'e deugdelijkheid van zijn vinding overtuigd1 is geweest, maar later niet meer. Beklaagde, die neurasthenisch is en aan een hartgebrek lijdt, moet hi. toerekenbaar worden geacht. De rechtbank heeft daarop dm beklaag die tot 15 maanden gevangenisstraf veroor deeld'. Nieuwe Roemeensche huwe lijkswetgeving. Naar uit Boekarest aan de Nemzeti Ujsag bericht wordt, is in de nieuwe Roe meensche huwelijkswet, die de minister van justitie heeft gereed) gemaakt, ook de Breach of promise-paragraaf opgenomen, die de(n) zonder reden verlaten verloof de het recht geeft van die andere partij schadeloosstelling te eischen, terwijl in dit geval ook de verlovingsgeschenkcn moeten worden teruggegeven. De gescheiden vrouw kan den naam van haar man verder dragen, doch moet daaraan steeds haas' meisjesnaam toevoegen. Kwaad.villigever lating in het huwelijk wordt mot een boete van 1000 tot 10.000 lei bestraft, in ern stiger gevallen zelfs met gevangenisstraf van drie maanden tot een jaar. Naar ver luidt is het onderzoek naar het vaderschap slechts het kind veroorloofd en wel, wan neer dit 21 jaar oud is. In dit geval moet het bewijzen, wie de vader is. Tegen 1 ijn t rek ken der arbei ders. De sovjetregeering heeft, naar uit Mos kou aan de „Voss Ztg." gemeld wordt, een lange reeks ingrijpende maatregelen g-epubl.ceerd tegen het voornaamste euvel van het economische leven, namelijk ge brek aan tucht bij de arbeidersklasse, waarbij het bewustzijn zelf messter der fabrieken te zijn geenszins gepaard gaat met een grooter plichtsbesef. Door nalatigheid bij den arbeid, gebrek aan accuratesse, traagheid, drankzucht en zeer veelvuld'g eigenmachtig vrij- nemen wordt het ten u'tvoerleggen van de econo mische plannen zeer in gevaar gebracht. De hiertegen gevoerde propaganda is tot dusver zonder resultaat gebleven en door samenloop van allerlei economische moei lijkheden in de laatste maanden is de na leving van het productie-program -nzake de verstrekking van industrie-artikelen aan de boeren en de voedselvoorziening der stedelijke bevolking een gebiedende noodzakelijkheid' geworden. De bedoeling der nieuwe bepalingen is, de controle op de tucht bij den arbeid te verscherpen, maatregelen te nonen tegen het simuleeren van ziekten, het in acht nemen van den werktijd te eischen en een controle van de arbeiidspsestatie tijdens de werkuren in te voeren. Kerk en staat in Mexico. In Mexico is een verzoening tot stand gekomen tusschen kerk en staat. Die open bare uitoefening van den eeredirnst is her vat en met groot feestbetoon van de be volking hebben de eerste godsdienstoefe ningen in de heropende kathedralen plaats gevonden. Maar de regeerimg heeft toch bij deze verzoening slechts weinig van haar standpunt prijsgegeven, 'twelk hier op neerkwamde uitoefening van den r. k. eeredienst is volkomen vrij en geoorloofd, mits de geestelijkheid' zich gedraagt naar de voorschriften in de wet gegeven. Een van de eerste heugelijke gevolgen van het vergel-ijk is, dat de harde militaire dwangmaatregelen tegen den gewapienden aanhang van de priesters zijn opgehouden, of althans zeer veel van hun scherpte heb ben verloren. Toch gaat de clementie van Portes Gil c. s. niet heel ver. Thans wees' heeft het dep. wan oorlog te Mexico (stad) officieel bekend gemaakt, dat Aristeo Pedroza een voormalig r. k. pries ter, die een der hoofdleiders van de Mexi- caansche opstandelingen was geweest, door de regeeringstivepen was gevangen genomen en terecht gesteld'. Record waanzin. De danser Fernandez heeft te Berlijn een nieuw wereldrecord dansen gemaakt. Hij beg-on den 29stcn Juni om 7 uur des avond's in het Lunapark onder toezicht van den dansbond zijn recordp-oging, en danste door tot den afgeloopen nacht 12 uur met dagelijksche onderbrekingen van drie uren. In totaal heeft Feinandez 150 uur gedanst, waardoor hij zijn eigen re cord met vier uren heeft verbeterd Bij zijn „dans-op-langen-afsti.nid" varen 1100 meisjes zijn partners. Turk ij e als uitdragerswinkel De Vereenigde Staten sturen jaarlijks 1800 balen gedragen kleeding naar Con- stantinopel. Id die balen zitten ongeveer 2.800.000 costumes, smokings, mantels enz. verpakt. Deze balen worden in den „Han", een groot zakenhuis in Stamboel opgeslagen en van daaruit over ongeveer tOO kleedingzaken in de stad verdeeld. Daar zijn 1900 arbeiders aan het werk, die de gedragen kleeding moeten strijken opknappen en processen moeten laten on. dergaan om haar voor den verkoop g schikt te maken. Een groot deel van de mannelijke sekse uit Constantinopel en Klein-Azië voorziet zich in deze kleedingmagazijnen vankleeren De kellners uit de restaurants en hotels uit Constantinopel zijn hier stamklanten. De smokings, die zij tijdens hun dienst dragen, zijn van Amerikaanschen oorsprong Ook de artisten en de fooneelspelers koopen hun kleeding in deze winkels. Een compleet costume kost slechts 5 tot 6 pond (f6.75 tot f8). De bewoners van Klein-Azië hebben een groote voor liefde voor A merikaansche kleeding om dat zij van goede stof gemaakt is en boven dien duurzaam blijkt te zijn. Op de nieuwste snit komt het niet zoo erg aan. De leidende kringen in Angora zijn den invoer van gedragen Amerikaansche kleeding gunstig gezind, daar door de goedkoopte ervan de oude Turksche klee ding en speciaal de Turksche kleeder dracht op den achtergrond raakt. Vooral de vooraanstaande lieden in den Turk- schen Staat wenschen dithet liefste zouden zij den fez willen verbieden. Dit gaat echter niet door de kosten, die daar aan verbonden zouden zijn. Voor den kleinen Aziatischen boer is het aanschaf fen van een nieuw nationaal costume een financieel probleem, doch f 7 zou hij desnoods nog kunnen opbrengen. De Amerikaansche kleedingstukken wor den bij hun aankomst in Constantinopel grondig gedesinfecteerd, teneinde het over brengen van ziekten tegen te gaan. De groote invoer van gedragen kleeding heef natuurlijk een zeer nadeeligen invloed op den invoer van nieuwe kleeren. Ook de Turksche kleeding-industrie heeft daar onder te lijden. Degenen, die nieuwe kleeding naar Turkije uitvoeren, klagen over steeds grooter wordende moeilijk heden bij het zakendoen met Turkije. De kleeding moet goedkoop zijn, omdat de koopkracht van de Turksche bevolking maar klein is. Goedkoope kleeding kan echter niet van solide stoffen worden ge maakt. terwijl de stof waarvan de minder kostbare kleeding gemaakt wordt, minder stevig is. De oude Amerikaansche klee ding is daarentegen goedkoop en sterk en ziet er bovendien bijna als nieuw uit. De Turksche regeering is echter niet zoo erg gesteld op den invoer van kleeding stukken, omdat zij haar eigen kleeding- industrie wil begunstigen. Zoo zijn de openbare ambtenaren in Turkije verplicht slechts kleeding te dragen, welke van Turk sche stoffen zijn vervaardigd. De laken industrie maakt vorderingen; de Turken zijn er momenteel ernstig mee bezig hun schapenrassen te verbeteren, teneinde goedkoopere wol te verkrijgen. De Vereeniging van Turksche vrouwen maakt propaganda onder haar leden om stoffen uit hun eigen land le dragen. Daar echter de vervaardiging van de da- messtoffen in Turkije, uitgezonderd zijde, in het geheel niet voldoet aan de bestaande eischen, kan deze propaganda niet zoo enorm veel succes hebben. Wat de binnen- landsohe industrie niet kan leveren, moet toch ingevoerd worden. De welgestelde Turksche dames schep pen een groot behagen in weelderige kleeding, tot misnoegen van de boven genoemde patriottisch gezinde vrouwen, schrijft de „Deutsche Konfektion". De Grenadiers en Jagers. Men meldt ons uit Den Haag: Ter voortzetting van de viering van het eeuwfeest vain de regimenten grenadiers en jagers werd hedenochtend op het Malie veld een parade gehouden, welke behalve dioor de Koningin, den prins en ide prinses werd' bijgewoond' door tal van burgerlijke en militaire autoriteiten, als onderschei dene ministers, den commissaris der ko ningin in Zuid-Holland, den burgemeester der residentie, en tal van actief dienende en gepensioinneerde opper- en andere of ficieren van land- en zeemacht. Tijdens de parade 'hield de koningin een toespraak op de feestvierendie regimenten. H. M. herdacht de verdiensten van de regimenten, aan het vaderland bewezen, en de plichts betrachting die de regimenten steeds en onder alle omstandigheden kenmerkten. Ook toen dainik zij hun paraatheid en die van geheel onze weermacht de onheilen van den ons omringenden wereldoorlog ons bespaard zijn gebleven en Nederland zich dientengevolge heeft kunnen blijven wij den aan de vredelievende ontwikkeling van zijn volksbestaan. Na het uitspreken van het-vertrouwen dat de regimenten de eer van hun vaandel altijd' hoog zullen hou den, eindigde de Koningin met eein: „Leve het vaderland, leve de regimenten grena diers en jagers". Luide hoera's weergalm den hierop over het veld. De hrigade-commandant kolonel Jhr. van Holthe beantwoordde de toespraak en eindigde met: „Leve H.M. de Konin gin", waarop eveneens een drie-werf hoera opging. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 9 dezer luidt: matige tot zwakke N-W. tot W. wind, aanvankelijk nog zwaar bewolkt met regenbuien, later opklarend' en iets zachter. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Willem Gerard, z.v. Jan Pie- ter Scheele en Pieternella Dielemam; Adriana Levina, d'.v. Jannis Pieter O os ter ling en Catkarina Schrier; Marimus Cornells, z.v. Cornells Oele en Johanna Klazima van die Schraaf. Huw.-aang.Jan Ekkes Oosterbaan, 25 jr., j.m., en Maria Pieternella de Jon ge, 22 jr., j.d. Huw.-afk.: Dirk Faberij- die Jonge, 26 jr., j.m., en Hillegonda Goris, 26 jr., j.d.; Pieter Willem Joost Steinz, 24 jr., j.m., en Jacoba Hage, 23 jr., j.d.; Cor nells Coomans, 37 jr., j.m., en Neeltje Bahlmann, 28 jr., j\d'.Pieter Schrijve» 30 jr.. j.m., en Maria Christina Andries sen, 33 jr., j.d'. Qverleden; Lievienis Openneer, 6.1 jr., echtgenoot van Lena Johanna Vermeule; Jannetje de Busseher, 59 jr., echtgenoot© van Jakobus Cornells van Hese; Eli sa Adriaan Lindenbergh, 21 jr. VEILINGSVEREENIG1NG „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Exportveiling 5 Juli 1929 v m. 9.20 uur. Kruisbessen f 8,90 a f 10, Aardbeien f68,20 a f68,40, beiden per 100 K.G. Exportveiling 5 Juli 1929 n.m. 2.30 uur. Kruisbessen f8,10 a f8,90, Aardbeien f61,60 a f69,70, Zwarte bessen f24 a f34, alles per 100 K.G. Exportveiling 6 Juli 1929 v.m. 9.20 uur. Kruisbessen f7,10 a f9, Aardbeien f61 a f66,40, alles per 100 K.G. Exportveiling 6 Juli 1929 n.m. 2.30 uur. Kruisbessen f 7 a f 8,20, Aardbeien f 54 a f70. Zwarte bessen f28 a f31, alles per 100 K G. Kleine veiling. Aardbeien f 16 a f 34, idem uitschot f 7 a f 13, Zwarte bessen f27, idem (nat te) f6. Roede bessen f 10 a f30, Kersen: Meikersen f22 a f29, Hollanders f21 a f36, Volgers f 13 a f 15, Su herkersen f 13 a f 18, Pórceleinkersen f8 a f 10, Luikenaars f9 a f 11uitschot kersen f3 a f5, Frambozen f 22 a f23, Tomaten f 12 a f 27, Peulen f 28 a f 33, idem uit schot f5, Doperwten f 17 a f22, Groene boontjes f38 a f69, Gele boontjes f39, Tuinboonen f6 a f8, alles per 100 K.G., Bloemkool f 16 a f21, idem 2e soort f8 a f 13, idem 3e soort en uitschot f 4 a f 5, Komkommers f3 a f9, Kropsla f 1,10 a f 1,40, alles per 100 stuks, Rha- barber f 0,80 Wortelen f4 a f7, Bloe men f8 a f21, alles per 100 bos. VEILINGSVEREENIGING ,E. M. M." TE KRABBENDIJKE Groote veiling van 5 Juli 1929. Kruisbessen f 7,80, Aardbeien (ex port) f50 a f61 a f64,10 a f68,10, alle- per 100 K.G. Groote veiling van 6 Juli 1929. Aardbeien (export) f 66,20 per 100 K.G. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. VERGADERINGEN~~EN VOORSTELLINGEN ENZ. Juli: 8 Slot-Bïoscoop, „Hongaarsche Rhap- sodie". 9 Landbouw-Bioscoop, „De wreker". 17 Prins van Oranje, Alg. Vergade ring Coöp. Beetwortelsuikerfabriek „Zeeland". 20 tot en met 27, Nijtengo IV. Landbouw-Bioscoop, „leb kiisse Ihre Hand Madame". Uw advertenties in de courant die gij leest. Een advertentie die ge lezen wordt, moet succes geven. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 8 Juli 1929. Vlasaanvoer 550 Blauw f 0,90 A fl,— 4 000 Groningen f 1,07700 Geel f 1,00 a f 1,10, a f 1,50 Dauwrood f 0,90 d f 0,95 Handel stil gedrukte stemming Zaden geen aanvoer. Zeeuwsche aardappelen geen aanvoer. Granen buitenlandsche prijshoudend. Meel f 15,75 af—,—, Haver f 10,50 Vlais Laplata f 212. Binnenlandsehe: Boekweit, f 13,65. Granen geen noteeringen opgemaakt. VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 711 eerste kwaliteit 0,81 a f 0,91tweede f 0,70 a f0,80, derde f 0,50 a f 0,68zouters f0,a f0,—^export f 0,82 a f091,. Handel redelijk. ADVERTENTIËN. Mevrouw LENSHOEK—Dusseldorp, Kloetinge, vraagt tegen 1 September of later Juli; 10 Heinkenszand, hofstede met lan derijen, Oele. 11 Wolphaartsdijk, woonhuis met erf en tuin en inboedel, Pilaar. 11 Kloetinge, frambozen en bessen, van Dissel. 12 Wemeldinge, bessen en pruimen, Kram. 12 Kloetinge, veldvruchten, Pilaar. 16 Goes, dekkleeden, De Wilde Heijboer. 19 's Heer Arendskerke, koemelkers- inspan, De Wilde Heijboer. 24 's Gravenpolder, bouwland en wa tergang, Oele. 26 Goes, kerk, pastorie, kosterwo ning en bouwterreinen, Pilaar en van der Veen. Schore, veldvruchten, Pilaar. Augustus: '«Gravenpolder, hofstede met lan derijen, van Dissel. 's Gravenpolder, veldvruchten, van Dissel. 's Gravenpolder, boereninspan, van Dissel. AANBESTEDINGEN. Juli: 11 Goes, ged. amoveeren en aanbou wen van versch. lokalen enz. Am bachtsschool, F. G. C. Rothuizen. 12 Goes, het verbouwen der stokerij en het maken van een ovenfun- deering, Gemeente-gasfabriek. De Notaris PILAAR te Goes, zal VRIJDAG 12 JULI 1929, des namiddags te 2 uur (N.T.) te Kloetinge, in het koffiehuis bij Meul- polder, voor de Erfgen. van Mejuf frouw Wed. TRIMPEvan Dijke te gen contante betaling ver koopen: a. de APPELS. PEREN en ZURE ROODE BESSEN, ïn den boomgaard aan den 's Gra- venpolderschen Straatweg. Te bezichtigen Woensdag van 2 tot 4 uur. b. 3 perceelen TARWE, 5 perceelen AARDAPPELEN, 2 perceelen ERWTEN, 1 perceel GERST, 1 perceel HAVER, 1 perceel KLAVERS (2e snede), 1 perceel BEESTEPEEËN, alle perceelen zonder kanthooi. De perceelen zijn door paaltjes aan geduid en nader omschreven in noti ties, welke verkrijgbaar zijn in ge meld koffiehuis. TE PACHTEN BIJ INSCHRIJVING voor 7 jaar, ingaande 25 Nov. 1929: in het Zuiderland te Heinkenszand, thans in pacht bij C. Knuit. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór of op 18 Juli a.s. bij den heer J. KREUNE te Heinkenszand, door wien nadere inlichtingen worden ver strekt worden berekend tegen 15 cent per regel. Bij drie maal plaatsing tegen 10 cent per regel.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3