Stadsnieuws. Van Overal Sport, Binnenland J1 t deelen der Schelde voor Breskens en ook voor Zoufelande blijken ware de pots te zijn van resten van „voorwe reldlijke" dieren; meestal ijstijd-fauna, dus een 2530.000 jaar oud. Van den Elephas primigenius bevinden zich in het museum een drietal onderkaken met daarin bewaard gebleven kiezen, aan eiken kant één, zooals men weet; een reusachtige stoottand en nog twee afzonderlijke kiezen, behoorende tot het type Molar, naar de meting vol gens prof. H. Pohlig; verder twee dij beenderen, onderscheiden fragmenten van het bekken, tenslotte een gewel dige wervel. Van het geslacht Cervus (hert) een voorhoofdsbeen met frag ment van het gewei. Van den Bison, waarschijnlijk Bison priscus, een groot fragment van den schedel met de horens. Juist de vorige week is door mij aangekocht van een Arnemuidschen visscher een zeer groote horen, 80 c.M. lang, gebogen in een flauwen S-vorm, ongetwijfeld behoord hebben de aan een vertegenwoordiger der Ca- provinae, waarschijnlijk een Cervus ca- preolus, dus een reusachtigen reebok, die hier in een interglacïale periode dus in den warmeren tijd tusschen de ijstijden in, woonde en reeds in het Pliocene tijdvak (het laatste gedeelte van het tertiaire) in Europa voorkwam. Deze horen is opgevischt in het Oost gat onder Zoutelande. Mocht mijn ver onderstelling juist zijn, dan is deze vondst in zooverre zeer merkwaardig, daar tot nog toe in de Schelde voor Zoutelande en Breskens slechts over blijfselen gevonden zijn van Mammoet, Bison (priscus), Rhinoceros, Cervus elaphus (reuzenhert) en Cervus ta- randus (rendier), misschien ook Cer vus alces (eland). De genoemde Rhi- nocerossoort is dan Rhinoceros anti- quitatis Blumenbach, die echter, vol gens prof. J. van Baren, identiek is met den Rhinoceros tïcho-rhinus Fi scher. Zooals men weet, is deze Rhi noceros de trouwe metgezel van den Mammoet en behoort als deze tot de „koude" fauna. Op den bodem der Schelde en wel speciaal in de twee genoemde depots liggen dus de relic ten van twee fauna's, de „warme" en de „koude", a. h. w. naast elkaar, terwijl er een chronologisch verschil bestaat van tienduizenden van jaren (interglaciaal en glaciaal). We mogen dus wel aannemen, dat deze ligplaat sen secundair zijn, al is het dan ook onomstootelijk bewezen, dat beide fau na's in ons land geleefd hebben. Oxide gebouwen te Middelburg. In de vergadering van de Vereeni- ging tot instandhouding van oude ge bouwen te Middelburg heeft de secre taris, dr. W. S. Linger, het jaarverslag uitgebracht Het ledental blijft stationnair. Te weinig nieuwe Middelburgers blijken er toe bereid, het bestuur te steunen in de bescherming en bewaring van oud-Middelburg. De buiten Middelburg woonachtige eigenaar van een uit historisch oog punt uitermate belangrijk huis in de Lange Delft, eenig overgebleven voor beeld van een versterkt woonhuis, vat te het plan op, de aardige hoektoren tjes, die naar zijn meening bouwvallig waren, te laten afbreken, aldus den gevel, die toch al veel heeft geleden, van zijn meest kenmerkende deel, de middeleeuwsche échaugettes, beroo- vend. Toen een ingesteld onderzoek uitwees, dat het met de aangevoerde bouwvalligheid niet zoo erg was als werd gevreesd, bood het bestuur den eigenaar desgewenscht financiee- len steun aan, terwijl B. en W. van Middelburg, op grond van de monu mentenverordening, welker belang hier bij overtuigend bleek, afbraak verbo den. De eigenaar, die de onooglijke onderpui door een nieuwe deed ver vangen, heeft daarna voor eigen reke ning aan de drie torentjes eenïge nood zakelijke werkzaamheden laten ver richten, zoodat het belangrijk fragment van middeleeuwsche bouwkunst be houden is gebleven. Aan de bouwgeschiedenis van het Middelburgsche raadhuis, met name die van het interieur, heeft de secre taris voortgewerkt. Hoewel over de wijze van publicatie nog niets vast staat, zullen bewerker en bestuur er naar streven, dezen arbeid vóór het 25-jarig bestaan, dat in 1932 kan wor den herdacht, gereed te krijgen. Met dr. linger zijn mr. W. Meer kamp van Embden en de heer J. C. Blaupot ten Cate als bestuursleden herkozen. De kreeften-visscherif. De kreeftvisscherij is tijdelijk in de Zeeuwsche Stroomen gesloten; de vangst is niet zoo heel best geweest, wat voor een groot deel wel aan de weersomstandigheden zal moeten wor den toegeschreven, want anders was toch steeds sprake van geleidelijke toeneming van den kreeftenstand, zoo zelfs dat er tot 50 duizend stuks per jaar gevangen worden. Eigenaardig blijft het, dat alleen de Oosterschelde en haar zijtakken kreeften krijgen, ter wijl er in de Westerschelde maar geen willen gedijen. Is de afsluiting van de Oosterschelde en het Sloe daarvan de oorzaak? Zou het zoutgehalte van dat zeewater juist van pas zijn? Natuur lijk zoeken de kreeften de steenbe- stortingen langs de zeedijken en vor men deze de geschikte plaatsen voor het uitleggen van de kreeftenkorven. Jammer, dat men zoo te worstelen heeft in den regel met de prijzen, daar het importeeren van buitenlandsche kreeften een sterke concurrentie in het leven roepen, waardoor de prij zen van het Zeeuwsche goed erg ge drukt worden. De Belgische loodsen te Vlissingen. Het aantal te Vlissingen blijvende Belgische loodsen, zal ingevolge be sluit van den bevoegden minister, 33 bedragen. Ook de zoogenaamde „vaste loodsen" blijven te Vlissingen. In de toekomst zullen als zee- en rivier- loodsen, zooveel mogelijk, officieren van de koopvaardijvloot worden aan geworven. De veulenkeuring van Hippos. De Vereenïging van Waichersche Paardenfokkers heeft voor de 14e keer sedert de oprichting in 1916 een veu lenkeuring gehouden op het Molen water te Middelburg. Deze keuring stond kwalitatief hoog en de aanwe zigen konden genieten van de beste twee-jarige merries uit ons land. De uitslag der keuring was voor merrieveulens, geboren in 1929: le pr. Olga door Burus d' Hazegras van C. Wielemakers Az. te Koudekerke; 2e een veulen door Castor van A. A. van Nieuwenhuijzen te Nieuwland; 3e Clara door Burus d' Hazegras van C. Mesu te Nieuwland; 4e Martha door denzelfden van A. P. van Nieuwen huijzen te Oostkapelle; 5e Castorine van Nieuwland door Castor van N. J. Mol te Nieuwland en 6e Castorine door Castor van K. Geschiere te Rit- them. Hengstveulens geboren in 1929: le, 2e en 3e veulens van A. A. van Nieu wenhuijzen en 4e een van A. P. van Nieuwenhuijzen, allen door Castor. De veulens waren alle zeer goed te noe men. Merrieveulens geboren in 1928: le Hirondella d'Athea door Fair van C. Wielemaker 2e Dora van Kruiningen door Avenir van Sasput van C. Mesu; 3e Blondine door Janus van A. A. van Nieuwenhuijzen; 4e Hilda door Condé de Laboureur van W. Vastel te Souburg; 5e Julia door Burus van C. Wielemaker. Ook dit was een goede groep veulens, waarvan de eerste drie elkaar niets ontliepen en verre boven aan stonden. Merrieveulens geboren in 1927: le Casata de Veerhoek door Fair van A. A. van Nieuwenhuijzen, beste merrie van Nederland; 2e Juliana van 't Pa viljoen door Donald van Sasput van C. Mesu; 3e Ella van Borssele door Castor van A. A. van Nieuwenhuijzen; ook beide merries, die op iedere keu ring een sieraad zouden zijn; 4e Flora de Comte van S. Wisse te Nieuwland; 5e Elza van Souburg door Sulfan van W. Castel; 6e Bertha door Comte van S. Wisse. Merries met afstammelingen: le Jo- lie d' Octingen van A. A. van Nieu wenhuijzen en 2e Céra van A. Ge schiere te Grijpskerke. Kunstkring Het Zuiden. Zaterdagmiddag had in het Badpa viljoen te Vlissingen in tegenwoordig heid van verschillende genoodigden, de opening plaats van de tiende per manente tentoonstelling van schilde rijen, uitgaande van bovengenoemden kring. De voorzitter, de heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissin gen, heette allen welkom en zeide dat deze tentoonstelling bij het Badbedrijf is gaan behooren, zij is daar aan in herent. Het is wellicht omdat zij nog niet open was, dat het weer zoo slecht blijft, spr. hoopt, dat dit nu zal ver anderen. Spr. uit den wensch op goede resultaten van deze tentoonstelling. Een kleine kring van schilders en van kunstlievende leden houdt steeds vol, en naast bekenden uit de omgeving treft men twee Rotterdammers, de heeren van Dort en Mees aan, die voor het eerst te Vlissingen exposee- ren. Het kleine aantal personen heeft veel bereikt en spr. hoopt, dat er een belooning zal volgen voor hen die hun tijd er aan geven. Dat na het Luctor nu ook spoedig het Emergo zal volgen. In de eerste paats brengt spr. dank aan den heer Jacobs, die zich ook nu weer zooveel moeite gaf. Spr. hoopt dat eindelijk redding zal komen ook ten opzichte van het stichten van een nieuw gebouw. De heer J. Bergsma bracht dank voor de woorden van den voorzitter en hoopte ook zijnerzijds op spoedige, ver beteringen, die ook wellicht tot meer der bezoek aanleiding zullen geven, want 100 betalenden in 2 maanden tijd, zooals verleden jaar, is toch veel tc gering. Dit laatste onderschrijven wij vol komen, want er is werkelijk te genie ten in het gebouw van goede kunst. Behalve de door den voorzitter ge noemde Rotterdammers, exposeeren de dames Evers—Keg, Elout—Drabbe en Hendrikx en de heeren Jacobs, Bergs ma, Klarenbeek, Schiitz en de Vries. Totaal zijn er een kleine 60 stukken, waaronder vele, die op zichzelf reeds een bezoek waard zijn. Men verzuï- me dan ook niet in den loop van den zomer een kijkje te gaan nemen. COLIJNSPLAAT. Ds. H. B. A. Feijikes alhier heeft het beroep naai' Oudega aangenomen. Gedurende de maand Juni hebben zicjh te Colijnsplaat gevestigd: Maria J Dijke u.t Wissenkerke; Jcfiamnes Breure uit Middelburg. Vertrekken: Janna Lcendeite, geb Moerman naar Wis'seokerke; Maria M Karreman geb. die S nit naar Wi - senkerke. DRIEWEGEN. Ds. K. Engelsman te Zwartsluis is beroepen naar de Ned. Herv. Kerk te Ovezamicb-Driewegen. 's GRAVENPOLDER. Tot notabele bij de Ned. Herv. Gemeente is gekozen de heer B. G. Douw, zulks in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer W. Vijverberg. 'sH. ARENDSKERKE. Een dezer dagen verscheen bij een landbouwer on der deze gemeente iemand, die een der bewoners van het buis mededeelde, daar' bij een doos afgevende, waarin een tang, dat db baas 'die had gekocht en of hij het geld zijnde f 13, mocht ontvangen. De baas had hem medegedeeld, dat hij maar naar de hofstede moest gaan om het geld in ontvangst te nemen. Toen evenwel de landbouwer thuis kwam, en hem het een en ander werd medegedeeld, bleken al de beweringen van den onbekenden persoon onwaar te zijn, zoodat de menschen thans voor voor noemdgeldsbedrag zijn opgelicht. De po litie stelt een onderzoek in. KATS. Gedurende de maand Juni is te Kats ingekomenCornelia de Jcnge van W olpüiaartsidijk. Vertrokken: Pieternella H. Bak naar Wissenkerke. MIDDELBURG. Zaterdagmiddag is een groote muur van de pletterij der' N.V. The Vitrite Works aan de zijde van den Sleeperssingel, tegen welke muur kolen waren opgestapeld1, bezweken en op straat terecht gekomen. Een jongetje werd licht getroffen. Juist was een handwagen, waar op een viertal kinderen zat:n, gepasseerd. Het ongeluk is dus nog goed afgeloopea. OVEZAND. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, Ds. K. En gelsman te Zwartsluis. O. EN W.-SOUBURG. De gemeen teraad heeft Vrijdagmiddag langdurig geheim vergaderd, ter bespreking van het voorstel om een waterleiding aan te leggen en het water te betrekken van de Vlissingsche Duinwaterleiding- maatschappij en deze maatschappij met de distributie te belasten. In die geheime vergadering was ir. Krul, di recteur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening, aanwezig om inlichtingen te verstrekken. In openbare zitting is het voorstel daarna aangenomen met slechts één stem tegen. TERNEUZEN. Het schijnt thans m-t te staan in welke richting de minister van waterstaat die uitbreiding van de laad- en losplaatsen alhier, welke uitbreiding drin gend noodig is, wil doen plaats hébben. De kosten worden ge:aamd' oip f 3 milboetn en provincie en gemeente zullen in dit be drag moeten bijdragen. In verband hier mede hebben de commissaris der Ko ningin en de leden van Ged. Staten met de hoofdingenieurs van idea Rijkswater staat een bezoek aan Temeuzen gebracht, om die terreinen in oogenschouw te ne men. Als het ontwerp tot uitvoering kom!|, zal er een belangrijke verruiming plaats hebben van kadelengte en opslagplaatsen, terwijl nu meermalen niet aan verzoek om ruimte kan worden voldaan. WOLPHAARTSDIJK. Vrijdag avond heeft de 18-jarige F. L. zijn 21- jarigen broeder E. L. bij een twist met een buks zwaar gewond' en daarna het wa pen tegen zichzelf gericht. E. L. is Zater dag overleden. De dader is naar liet Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. Zaterdag j.l. hield de handhoog- societeit „Doel naar Hooger" haar jaar- lijksche concours waaraan niettegenstaan de het slechte weder nog 8 sociteiten deel namen. De eerste klepprijis behaalde L. de Jager van „Doel naar Hooger", Wol- phaartsdijk2e klep C. van Oever en, idem 3e klep I. Slabbekoorn van „Willem Teil" te Kloosterzandele zijvogel M. die Jon ge van „Willem Tell II" te Ovezand2e zijvogel P. Boonman van „Jacoba van Beijeren" te Goes; le hoofdlkal M. dé Jonge van „Willem Tell II" te Ovezand; 2e hoofdkal M. v. Stee van „Jacoba van Beijeren" te Goes; le onderkal M. van Stee voornoemd en 2e onderkal A. Rijk van Willem Tell II" Ovezand1. YERSEKE. Candidaat Heijkcop te Den Haag, heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. gemeente. De locaalspoor. De ontvangsten, van de locaalspoorv\eg op Zuid-Beveland over de maand Maart bedroegen aan reizigers f3827,06, aan bagage f62,22, aain goederen f6434,30, aan levende dieren f91,33, aan diversen f29,74, totaal f 10444,95. Rijks Hoogere Burgerschool. Eindexamen litt. afd. Geslaagd: J. P. van Ballegjijen de Jong, Me Burger, Ca. A. van Dooirn, W. C. van Liere, Pa. S. Lutgert, L. Melse, Wa. van Noort en D. L. Pieterse. Prijzen behaald. Te Middelburg weide Zaterdag de jaarlijksche wedstrijden gehouden van de Atlilet ekvereenïging E. M. M. De heer M. B. Schipper van „Volharding" te Goes behaalde een derden prijs met dis cus-werpen. De estafette-ploeg (4 X 100 M.) van „Volharding", bestaande uit K. Kooij, M. B. Schipper, J. P. Schipper en C. M. Schipper, plaatste zich nummer twee. De Koningin heeft Zaterdag de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer ten paleize Het Loo ter oonferen- tie ontvangen. Vrijdag is de vrachtauto van dein graanhandelaar C. Beems, van Meerkerk, bij den onbewaaktcn overweg bij post 61 te Ar kei onder een sneltrein geraakt, door onbedachtzaamheid van den chauffeur. De auto werd onderstboven geslingerd, en de chauffeur aan het hoofd gewend. De heer Beems. die eveneens in de auto zat, bleef ongedeerd. Het houtwerk van de auto is voor een groot deel vernield. Te Assen is in arrest gesteld' de fabrieksarbeider J. S. uit 't Haantje (ge meente Emmen), verdacht van poging tot doodslag op zijn vrouw, van wie hij ge scheiden leeft, door te trachten haar te worgen. De filmrechten op het boek van Remarque „lm Westen nichts neues", dat zooveel opgang maakt, zijn aangekocht door de Deutsche Universal Production, een Duitsch-Amerikaans ch filmccncem. Te Berlijn en te Hollywood zullen er twee sprekende films van worden ge maakt, een in het Duitsch ea een in het Engelsch. Volgens een bericht van de „Pic colo" te Livorno is op het landgoed van de familie van graaf Malaspina bij Li vorno een ontzettende tragedie gebeurd. De markiezin Strozzi, die met den graaf Malaspina gehuwd is, heeft haar twee kimr deren met een revolver doodgeschoten en daarna zelfmoord gepleegd. Men neemt aan, dat de markiezin in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gehandeld. ROEIEN. Een mooie prestatie. De Nederlamdsche skiffeur Gunther, [;d van de roei- en zeilverceoiging „De Amstel" heeft in Engeland een prachtige overwinning behaald op Wright (Canada) om de Diamond Sculi. Dit is de derde Nederlamdsche over winning in de Diamonds, een record, dat geen andere niet-Engelsche natie behaald heeft. Brandstichtingen. In Rotterdam breken den laatsten tijd opmerkelijk veel branden uit. Vermoed wordt dat hier een brandstichter aan het werk is. Vrijdag omstreeks 5 uur bemerkte een voorbijganger, dat er rook kwam uit een gebouw ter hoogte van het Slagveld te Rotterdam. Hij vond de deur van dat ge bouw open, zoodat hij naar boven kon loo pen, maar op de eerste verdieping geko men, dreef de hitte hem terug. Daar woed de een niet omvangrijke, maar felle braind in een opslagplaats van de Algemeens Handel Mij. voor Industrieeie Produc ten. De man liep terug om de brandweer te waarschuwen, maar die was inmiddels al uitgerukt. Terwijl men nog bezig was met de blussching van dezen brand, werd er plot seling alarm gemaakt voor het Haagsche Veer. Daar was brand' uitgebroken op de tweede verdieping van perceel 3. Het vuur woedde in de opslagplaats van den groothandel in huishoudelijke artikelen van de f.rma Elze en Lazarus. Een kantoor juffrouw, dve den brand ontdekte, vertel de dat opeens de geheels bovenverdieping in lichtelaaie stond. Zoodra beleend werd, dat ook op het Haagsche Veér brand was u'tgebroken, stroomde het pub hek het Hofplein over om van het nieuwe schouwspel te kunnen genieten. Het verkeer onder vond hiervan eenigen last, maar al gauw verspreidden de nieuwsgierigen zich over hef Plein en langs den kant van het Haagsche Veer. De brand woedde intusschen over den geheelen zolder van het perceel. De vlam men sloegen ver uit de drie vensters aan de voorzijde en weldra was ook het raam van de vliering een laaiende vuurzee. Het was al spoedig te zien, dat de brandweer het vuur met klein materiaal niet zou kunnen houden. Daarom werd een motor spuit ontboden. De vrijwilligers, die de slangen bedienden, hebben in bewoade- renswaardigen korten tijd water gegeven. Zoodra de macht ge straal van de motor- spuit in de vuurzee werd geworpen, bleek het vuur te verminderen. Over de oorzaak van dé branden is mets gebleken, al gelooft men, dat ook hier weer aan kwaadwilligheid moet wor den gedacht. De politie heeft een vaag signalement gek legen van een verdachten man. De Grenadiers en Jagers. De viering van hef eeuwfeest van de regimenten Grenadiers en Jagers werd Zaterdagmorgen ingezet met een feeste lijke bijeenkomst in het barakkenkamp te Waalsdorp. Het was het slechtste weer dat men zich denken kan. Men wachtte nog eenigen tijd af of het weer misschien zou verbeteren, want het was de bedoeling, dat één en anjer in de open lucht zou geschieden. In plaat® van beter werd het weer slechter. Toen werden in allerijl de manschappen ge mobiliseerd1, die in een ommezien een groo te linnen tent hadden ingericht om de be zoekers te ontvangen. De soldaten ston den achter in den tent opgesteld. Om half 11 richtte de brigadé-com- mandant, kolonel Jhr. E. W. v. Holthe het woord tot de feestgangers. Het woord werd daarop gegeven aan den majoor der Jagers G. H. J. Gijsberti Hodenpijl tot het houd'en van een voor dracht over de Geschiedenis der regimen ten Grenadiers ea Jagers. Des avoitd's is in het Kurhaus te Sche- vaningem eea concert gegeven. Voorts werd vuurwerk afgestoken. Het nut van kiespijn. Een dame, wonende op de Wetering schans te Amsterdam, had 's avonds laat kiespijn. Zij was boven en ging naar be neden om een watje te halen. Toen zij in de keuken kwam, stond zij opeens voor een onverwachten bezoeker, een man van maar dit is pas later gebleken 26 jaar, die door het raam naar binnen was geklauterd. De dame schrok en haar eerste bewe ging was uit het raam te kijken om te zien, of er politie in de buurt was. Het toeval wilde, dat een surveilleerend agent juist op dat oogenblik het raam passeerde. Oe dame riep hem en een oogenblik later was de inbreker gepakt. Hij was in het bezit van vijftien sleutels, een knipmes, een vijltje, en droeg zwarte handschoenen. De man was recidivist Concentratie in de Vakbeweging Tusscnen de besturen van het Verbond van Vakorganisaties van hoofdarbeiders in Nederland (V.V.Hde Centrale van Ne derland Overheidspersoneel (C.N.O.P.) en het Algemeen Nederlandsch Vakverbond (A.N.V.) is overeenstemming verkregen ten aanzien van een nauwere samenwerking tusschen deze deelen der politiek onaf hankelijke Vakbeweging. Reeds bestond, als gevolg van de po gingen door de Centrale van Nederlandsch Overheidspersoneel ondernomen, sedert 1927 een incidenteele samenwerking tus schen deze centrale en het verbond van hoofdarbeiders, welke samenwerking in enkele gevallen geleid heeft tot gemeen schappelijk optreden, o.a. ten aanzien van de rechtspositie van personeel in Overheids dienst, werkzaam op arbeidscontract. De nieuwe vakcentrale zal bestaan uit de drie zelfstandige zuilen: Ambtenaren, Hoofdarbeiders en Handarbeiders. Het be stuur van de nieuwe vakcentrale zal mesr in het bijzonder zich bepalen tot de Al gemeene vraagstukken en het in studie nemen van verschillende maatschappelijke problemen. De A merikaansche invoerrechten. Het Tweede Kamerlid Hermans heeft den minister van buitenlandsche zaken gevraagd, of den minister bekend was het voornemen van de Ver. Staten van Ame rika, om de reeds hooge invoerrechten op aardewerk en porselein nogmaals te ver- hoogen, zelfs tot 100 pet. van de waarde Werd dan, zoo vraagt de heer Hermans verder, door den minister een poging beproefd om voor Nederland gunstige uit-

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2