Maandag 8 Juli 1929 Ü6 Jaargang. KuiteDlaod DRIE WEKEN VAN LIEFDE. Kunst. N° 80 Sport. Koloniën Rechtszaken. ProVincienieuvv's ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent GOESCHE Uitgave Naamlooz* Vennootschap Goesche Cours Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT Kleeuwens k Ross' Drukkart- gevestigd i» Goes. Uitgeversbedrijf ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. OVERZICHT. Chamberlain tegen Henderson. In het Engelsche Lagerhuis is een debat gevoerd over buitenlandsche za ken. Chamberlain, die daarbij het woord voerde, weidde uit over de kwestie van de ontruiming van het Rijnland. Hij zeide, dat met het terug' trekken van de Britsche troepen niets zou worden gewonnen, indien niet de Franschen en Belgen eenzelfde ge dragslijn volgen. Met betrekking tot Rusland ver klaarde Chamberlain, dat het hem met groote vreugde vervulde, dat de re geering de andere regeeringen in het Britsche rijk raadpleegde. Hij zelf had nooit de dein* gesloten voor het her' vatten van de diplomatieke betrekkin gen eenerzijds, maar het voeren van vijandige propaganda, was geen loyale of eerlijke handelwijze, en tenzij deze propaganda werd gestaakt, konden de diplomatieke betrekkingen niet wor' den hersteld. De minister van buitenlandsche za' ken Henderson antwoordde dat het Rijnland zoo spoedig mogelijk ont ruimd moet worden, doch dat over leg met de andere mogendheden wen- schelijk is. Wat de facultatieve clausule van de statuten van het Wereldhof aangaat, zeide Henderson dat de regeering niets zal doen alvorens de Dominions te hebben geraadpleegd. De regeering was van meening, dat met Locarno en het Kellogg-pact steeds rekening be hoort te worden gehouden bij alle handelingen tot het vestigen van den wereldvrede. Hij waagde het te zeg gen, dat deze instrumenten niet zoo goed zouden zijn als zij konden wor den, tenzij men verdere stappen deed wat betreft kwesties als de faculta tieve clausule. Duitsch-Engelsche toenadering. Vrijdag is in de universiteitsstad Ox ford 't nieuwe Rhodeshuis geopend, dat de Rhodesstichting heeft gebouwd ter bevordering van de internationale uitwisseling van studenten. Voor het eerst sedert den oorlog namen ook Duitschers aan een der gelijke plechtigheid deel. Bij het diner, waaraan ook de prins van Wales deelnam, hield oud-premier Baldwin een toespraak, waarin hij er op wees, dat de trustees van de Rho desstichting zich weer voor het be schikbaar stellen van beurzen voor Duitsche studenten hebben verklaard, teneinde op deze wijze voortdurend weer Duitsche studenten aan een En gelsche universiteit te zien. Ook de prins van Wales wees in zijn toespraak op het weder beschik baar stellen van beurzen voor de Duitsche studenten, waarbij hij er de aandacht op vestigde, dat enkele oude Duitsche bevoorrechten op het oogen- blik aan de plechtigheid deelnamen en hun terugkeer naar Oxford door de 11 FEUILLETON Naar het Engelsch van ELINOR GLYN. Geen stem, waar hij ooit van ge droomd had, bezat zooveel intonaties als de hare, zelfs klonk ze pathetisch toen ze het woord „schaduw" uit sprak. Al zijn ergernis smolt weg. Hij voelde, dat hij zelfs zijn geheele leven eene andere richting zou wil len geven, alleen om haar vreugde en geluk te verschaffen. „Natuurlijk wilde ik geen schaduw werpen, dat weet u toch wel", zei hij ontroerd, ,,'t Is alleen maar, de man betaalt nu eenmaal het eten voor de vrouw". „Als zij hem behoort ja, maar ik behoor jou niet toe, kleine Paul. Voor vandaag behoor jij mij toe en ben je mijn gast!" „Goed dan, laten we er niet meer over spreken", zei hij, er in berustend door hare liefkoozende woorden. Haar toe te behooren! Hoeveel was dat al niet, al was 't maar voor één dag. „Maar die kwestie mag nu nooit aanwezigen hartelijk werd begroet. Voorts wees hij er op, dat op de ge denktafels voor de gevallenen, die zich in de zalen van de universiteit bevin den, ook de namen der Duitsche Rho- desstudenten voorkomen, die in den oorlog gevallen zijn, wat een bewijs is, voor de verwezenlijking van de idealen der stichting om de vijandschap van het verleden te doen vergeten en de vriendschap te hernieuwen. Prof. Brinkmann bracht namens de Duitsche deelnemers hartelijk dank voor de uitnoodiging aan de Duitsche deelnemers om de plechtigheid bij te wonen en sprak verder over de be trekkingen tusschen de Engelsche en de Duitsche universiteiten. KORFBAL. In den loop der week is slechts één competitie-wedstrijd gespeeld, n.l. KloetingeE.L.T.O.-V.V.C. 4-6 De stand tot heden toe, luidt: V.I.O.S. 4 3 0 1 6 15-7 1.50 E.L.T.O. 5 13 15 13-12 1. Zeel. I 4 12 14 10—12 1.— Zeel. II 5 0 4 1 4 7-9 0. D.O.S. 3 1113 11—5 1. V.V.C. 3 1 0 2 2 6-17 0.67 LUCHTVAART. Eens reusachtig vliegtuig gereed gekomen. De vliegtuigfabriek Dornier te Fried- richshafen deelt mede, dat het vlieg tuig Do. X met 12 motoren, waaraan twee jaar is gewerkt, thans gereed is. De pers zal reeds een dezer dagen in staat worden gesteld hef vliegtuig te bezichtigen. Aan het publiek zal het vliegtuig voor het eerst op de Inter nationale Aëro-salon te Londen wor den getoond. De eerste tochten van dit toestel, welks motoren een kracht van ruim 6000 P.K. hebben en dat een snelheid van ongeveer twee honderd kilometer per uur kan bereiken, zul len in de nabijheid van het meer van Constanz worden gehouden. Ongeveer honderd passagiers zullen met het vliegtuig vervoerd worden. Wie is de „Toewan Be sar'"? Toen de vertegenwoordigers van alle rassen van den Archipel langs den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië defileerden, wisten zij niet eens, wie de Landvoogd was. De volken-delegaties trokken daar in haar officieele (en prachtigel) adat-costumes langs den Hoogste in den Lande, den vertegen woordiger van H. M. de Koningin, en daar zagen zij niets dan een paar hee- ren in shangtung-pakjes„Wah! was een van die heeren Toewan Besar? Zoo zagen zij er genoeg in hun eigen negorij, tot zelfs op Nieuw-Guinea". weer voorkomen", hield zij aan. „Moch ten wij nog eens samen op dit meer zijn of op een ander meer of op bergen of rivieren of in steden, Iaat ons nooit van geld of van imetalen spreken. Als je eens wist hoe ik hef haat! het wreede gele goud! Ik heb er mas sa's en massa's van, daarvoor hebben de menschelijke wezens altijd zulk een grooten prijs betaald. Laat het nu de zen eenen keer in mijn leven eens geluk en vrede brengen". Hij vroeg zich met verwondering af, welke geheime gevoelens er in hare woorden besloten lagen. Wat kon de prijs zijn? En hoe luidde hare ge schiedenis? En dus is onze kleine bui weer over gedreven?" zei ze vriendelijk, na een oogenblik zwijgens, „en zul je me nu niet meer plagen, Paul?" ,Ik heb u nooit willen plagen", zei hij innig. En als hij gedurfd had, zou hij hare hand hebben genomen. Jullie Engelschen zijt zoo'n won derlijk volk! Vol vooroordeelen", zei ze nadenkend. „Als een buldog vast houden aan wat je je eens voorgeno men hebt, of je gelijk hebt of niet. Alles is eene gewoonte en moet dus ook nageleefd worden of het is niet goed", zei ze met een snoeperig klein mondje, dat Paul zich geweld moest Verduistering. Het „Soer. Hdbl." verneemt, dat ge bleken is, dat de Bataviasche notaris R. V., die nog steeds in voorloopige hechtenis zit, behalve het bedrag van f 3000,- dat hij verduisterd heeft ten nadeele van het Bataviasche Pasir Gambir-comité, waarvan hij lid was, bovendien nog een tweede bedrag van f 3000,— van bedoeld comité heeft verduisterd. Notaris R. V. heeft dit on langs reeds erkend. Voorts is geble ken, dat hij in zijn kwaliteit van co mité-lid bij een reizend vermakelijk heidsgezelschap, genaamd The Manil la Show, reeds de gelden had geïnd, welke hem door de directie van dat gezelschap vast waren afgedragen als huur van plaatsruimte voor de in 1930 te houden Pasir Gambir. Pestgevallen te Bandoeng. Een Vrijdag te Bangoeng overleden Chineesch meisje, heeft volgens me- dedeeling van het Instituut Pasteur, dat het doodsgeval onderzocht heeft, geleden aan bubonenpest, welke posi tief werd geconstateerd. Bij 'n onder zoek van den gezondheidsdienst in het huis van dit meisje werden doode ratten aangetroffen. Ook in het huis achter dit perceel gelegen, werden rat- tenlijken aangetroffen. De huizen lig gen in dezelfde buurt, nabij Pasar Baroe, waar de eerder gemelde pest gevallen zich hebben voorgedaan. Ook een inlander te Bandoeng is aan pest overleden. Vrijspraak. De kantonrechter te Middelburg heeft J. M. K. te Goes vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, n.l. te Koudekerke met een motorrijtuig har der rijden dan 20 K.M. per uur. De zaak-Liebermann. Zooals reeds Vrijdag is gemeld, heeft de vierde kamer der Amster- damsche rechtbank den 42-jarigen bankier Salomon Liebermann veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf. De eisch was 31/2 jaar. De rechtbank achtte verdachte in de eerste plaats schuldig aan uitlok king tot het plegen van bedriegelijke bankbreuk door het doen van belof ten, misbruik maken van gezag en het verschaffen van middelen. Deze uit lokking betreft de strafbare over dracht der activa, toebehoorende aan de Veendammer Hypotheekbank, aan de familie W. door den nieuwen direc teur M. op 25 Juni 1927 gepleegd. De rechtbank overwoog, dat ver dachte wist, dat door zijn handelwijze de schuldeïschers der Veendammer Hypotheekbank zouden worden bena deeld. Het beroep van Liebermann op de bewering van Sadeyn, dat in de beleggingsmaatschappij een overwaar de was van ruim 1 millioen, ontheft hem niet van schuld. Immers hem was medegedeeld, dat de beleggings aandoen om het niet te kussen. „Een wonderlijk volk. Voor 't meerendeel gentlemen en brave menschen, maar van een prozaïsche natuur, wars van alle gevoel en romantiek. Als jullie niet zulke goede manieren hadt en zoo traag en toch krachtig waart en begiftigd met zulk een mooi uiterlijk, zou jullie niet veel van de Duitschers verschillen". „Ik niet veel van die Duitschers verschillen!" riep Paul verontwaardigd uit. En de dame lachte als een kind. „O, schat die je bent", zei ze. „Jou lieve bekrompen, aanmatigen de Engelschmanl Je bent je gelijke niet op de wereld!" Paul was beleedigd. „Als u pog had gezegd een Oos tenrijker, maar een Duitscher", brom de hij nijdig en gemelijk. „De Oostenrijkers zijn aardig", stem de de dame toe, „maar zij hebben weer een ander gebrek, zij hebben niet ge noeg gezond verstand, ze zijn alleen gentlemen. Ook zijn zij van natuur wakker, terwijl jullie Engelschen al len in slaap gedompeld zijt, en jij zelf, jij bent de schoone slaper, Paul!" Zij waren het pad nu een paar hon derd voet hoog opgeklommen en over al om hen heen stonden jonge beuken van een haast onnatuurlijk fijn groen, even frisch en rein en licht als bladen van lelietjes van dalen pit de kas, maatschappij, de stroppen-maatschap- pij van de Veendammer was. Voorts spreekt in zijn nadeel de tekst van het kassierscontract en de disagobe- rekening. In de tweede plaats achtte de recht bank bewezen, het medeplegen van bedriegelijke bankbreuk, ten aanzien van het in ontvangst nemen van gelden en waarden van de Veendammer. Im mers hij en M. wisten, dat de toezeg gingen van Paardekooper geenerlei waarde hadden, gezien de surséance van betaling die Paardekooper toen had verkregen. De medewerking van Paardekooper had Liebermann alleen geaccepteerd, om de Discontobank van haar verplichtingen jegens de Veen dammer te ontslaan. Verder werd, wat nog in de Veendammer over was, aan Paardekooper overgelaten. De Veen dammer kreeg tenslotte slechts een volmaakt waardelooze vordering op Paardekooper. Ten aanzien van de strafmaat over woog de rechtbank, dat het vermogen van de Veendammer door Lieber- manns toedoen met f 4 millioen is verminderd. Bovendien is het vertrou wen der kleine pandbriefhouders in het Hypotheekwezen door Lieber- manns handelwijze geschokt. De rechtbank heeft voorts de over tuiging gekregen, dat de beweringen van den verdediger mr. Giltay Veth en en van den psychiater dr. Overbeek dat Liebermann niet in staat is vol gens een vast plan te werken, juist zijn. Immers tijdens de behandeling der zaak is gebleken, dat Liebermann zich op detailpunten scherpzinnig wist te verdedigen, maar dat de hoofdzaken langs hem heen gaan. Verdachte heeft niet van het begin af geweten, hoe hij te werk zou gaan, maar wel heeft hij steeds het plan ge koesterd, om de gelden van de Veen dammer in zijn eigen zak te doen over gaan. Instinctief heeft hij zich door eigen voordeel doen leiden en hij heeft daar bij listig gebruik gemaakt van men schen, die de strekking van wat ge beurde, niet ten volle begrepen. De rechtbank overwoog tenslotte, in het voordeel van Liebermann, dat ver schillende advocaten zijn handelingen met hun gezag hebben gedekt Richard Taubet in ons land. Het staat nu vast, dat de Duitsche zanger Richard Tauber 16 Juli a.s. in het Gebouw te 's Hage als Goethe in Lehar's „Frïederike" zal debuteeren. Friedel Dotza zal in de rol van Friederike optreden. Reflectoren onbewaakte overwegen. Blijkens mededeeling van den Minis ter van Waterstaat zullen op last van den Inspecteur-Generaal der Spoor- De heele aarde tintelde van frissche jeugd en hier en daar, ver van het pad, stak een gentiaan haar azuren hoofdje op, „kleine stukjes hemel" noemde de dame ze. „Laten we op dit rotsblok gaan zit ten", zei Paul. „Ik wil weten waarom ik de schoone slaper ben. Het is zoo lang geleden, dat ik het sprookje las. Maar het was toch over een meisje en niet over een man en zij werd niet gewekt door een reus?" „Ja!" zeide de dame achterover leu nend tegen een boomstam, „maar al leen hare zintuigen sliepen, niet haar ziel. Zou eene kus een ziel kunnen doen ontwaken?" „Ik denk van wel", fluisterde Paul. Hij zat op een deel der rots, dat eer, weinig lager dan hare zitplaats gelegen was en vooruitsprong en zoo dicht bij haar, dat hij haar bijna kon aan raken. Hij kon juist onder den rand van dien tergenden hoed zien, die zoo dikwijls haar gelaat aan hem onttrok als zij wandelden. Hij trilde van op winding, het gevolg van de gedachten aan een kus, en zijn blauwe oogen schitterden van verlangen, terwijl hij haar gelaat verslond. „Ja, het is waar", zei de dame, ter wijl haar stem diep klonk. „Want Hil- debrand gaf Undine eene ziel met een kus". en Tramwegen de roode reflectoren aan de palen van de waarschuwings borden bij onbewaakte overwegen eer lang worden vervangen door reflecto ren met oranje weerschijn. De Directie der Ned. Spoorwegen zal ook de roode reflectoren, aange bracht aan de ter zijde van onbewaak te overwegen geplaatste hekken, door oranje doen vervangen. Tenslotte zullen de roode reflecto ren op de sluitboomen aangebracht door reflectoren met oranje weer - schijn worden vervangen. Oorlogsschepen op de Schelde. De Italiaansche oorlogsschepen „Pi- sa,, en „Ferrara" zullen van 19 tot 26 dezer Antwerpen bezoeken en heb ben de vereischte vergunning gekre gen om daartoe de Schelde op Ne- derlandsch gebied te bevaren. Noodlanding. Vrijdagmiddag is een van Londen gekomen vliegtuig der K. L. M. we gens een defect op het vliegveld bij Vlissingen geland. Een ander vlieg tuig is gekomen om de passagiers ver der naar Rotterdam te vervoeren. Fossielen, gevonden bij Vlissingen. De heer H. G. Grol, conservator van het Stedelijk Museum te Vlissin gen, schrijft aan de „N. R. Crt": Bij de graafwerken ten behoeve van de nieuwe Keersluis bij Vlissingen zijn te voorschijn gekomen, een deel van een stoottand en twee kiezen van een Mammoet (elephas primigenius); bij beschikking van den directeur van het Rijks Geologisch Museum is deze verdeeld over de Musea te Middelburg en Vlissingen. Deze relicten uit den ijstijd zijn hier gevonden 11.50 M. on der het maaiveld, of 8.50 M. A. P. en wel in het zand, n.l. zeer fijn, slib rijk, donkergrijs zand met enkele schelphelft van Cardium. Het vinden van deze geïsoleerde deelen doet van zelf de veronderstelling opkomen, dat hier sprake is van secundaire ligging, d.w.z. dat deze fossiele deelen van hef skelet van huij oorspronkelijke, dus primaire ligging, hier naar toe zijn ge bracht door de diluviale Schelde. Bekend is, dat het meermalen ge beurt, dat Arnemuïder visschers, die gedurende de weekdagen te Vlissingen wonen en hun scheepjes hier komen havenen, in hun netten deelen van skeletten van dieren uit den glacialen tijd opvisschen en meebrengen. De „Vertel me ervan", smeekte Paul, „ik ben zoo onwetend. Wie was Hil- debrand en wat deed hij?" En dus begon ze met een droome- rige stem te vertellen en gij, die de la Motte Fouqué's droge lezing van deze heerlijke legende kent, zou nau welijks de poëzie en de pathos en het teere gevoel, dat zij om die beiden heen weefde, herkend hebben, noch de wisselende luimen van Undine en den hartstocht van Hildebrand. En toen zij kwam aan den avond van hun trouwdag, toen de jonge pries ter hunne handen te zamen had ge legd en hunne gelofte aanhoorde en Undine eindelijk haar ziel gevonden had in Hildebrand's armen, toen be gaf haar heur stem en zij sloeg de oogen neer. „En toen?" zei Paul en zijn adem ging trillen, „en toen?" „Hij was een man, Paul, en toen hij dus hare liefde gewonnen had, waar deerde hij die niet meer en ver wierp ze". „O neen, dat kan ik' niet gelooven", riep Paul hartstochtelijk uit. „Dat kon alleen zoo'n bruut als Hildebrand doen. Maar u kent de mannen niet om te denken, dat ze niet waar- deeren, wat ze gewonnen hebben, heusch u kent ze niet!" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1