RIESCHE HEERENBAAI DRIE WEKEN VAN LIEFDE. Grinnik-Pilletjes VOOR FIJNPROEVERS Jj De pensionhoudster (op den morgein dat haar gast zal vertrekken)„O, mijn- lieer Smit, iik heb niets geen schrijfpa pier in huis. Hebt u niet een, lang stuk (pa pier voor mij, waarop ik uw rekening kan schrijven?" Freddy: „Bent u de nieuwe kinder juffrouw?" Dame: „Ja." Freddy: „Goed. Wij zijin de kinde.en, die alleen met zachtheid mogen behan deld' worden." De eigenaar van een goedkoop horloge dat niet meer loopt: „De fout is natuur lijk, dat ik het heb laten vallen!" De vrijmoedige horlogemaker: „Neen. mijnheer, uw fout is, dat het nog hebt opgeraapt." Bezoeker: „Ik heb een berichtje ovei een krankzinnige. Wat betaalt u ervoor?' Redacteur van een provinciaal blad „Een gulden!" „Ik wil er vijf gulden voor hebben.' „Dan moet jij die gek zijn!" „Waarom zit je in de gevangenis, man?" „Omdat ik te langzaam met een auto heb gereden!" „Te langzaam? Je bedoelt zeker te gauw „Neen, te langzaam. De politie haalde mij met een anderen wagen in." Examinator: „Wat zoudt u doen, al men een verdronken man bij u bracht?' Student: „Hem Laten begraven, pro fessor." „Mijnheer de Bruin, kuint u mij ook zeggen waar de Dwarsstraat is?" „Hoe weet u dat ik De Bruin heet?' „Daar raadde ik naar!" „Raad er dan ook maar naar, waar de Dwarsstraat is!" Zij: „Maar heeft die heer, met wien u wilt, dat ik trouwen zal, niet fn de ge vangenis gezeten?" Huwelijksagent: „Niet langer dan u juffrouw!" Zij: „O, maar drie maanden!" „U is de eenige heer hier," ze| een vreemdeling in de danszaal. Waarom, mijnheer?" was het ant woord. „Wel, toen ik daarnet tijdens het dan sen uitgleed en de japon van mijn part- nerin stuk scheurde, was u de eenige, die niet lachte." „Geen wonder, mijnheer. Die dame was mijn vrouw en ik heb gisteren die japon pas betaald." „Ik leef van mijn geestigheid!" „Zie je er daarom zo-o slecht uit?" terpooten, spinsel af te scheiden in de rich ting van de vastzittende achterpooiien der wesp. Het was duidelijk te zien, dat deze begreep, dat dë band, die haar vasthield, sterker en sterker werd, want zij spande zich geweldig in oni zich los te rukken. Maar steeds maar door versterkte de spin den hand en er steeds voor zorgende dat zij buiten het bereik bleef van den doo denden angel. Eindelijk waagde de spin zich aan een directen aanval, klemde zich vast aan het bovengedeelte van bet achter lijf idler wesp en probeerde haar verdoo- vend gif in dat lichaamsdeel te brengen. Maar dat mislukte en niet eenmaal maar herhaaldelijk, ze kon de harde pant- 10 FEUILLETON Naar het Engelsch van ELINOR GLYN. Voor 't eerst in zijn leven zag Paul met andere oogen alleen de schoon heid der dingen en vergat te schatten hoeveel gelegenheid tot sport de plaats wel bieden zou. Een oneindige vreug de doorstroomde hem, een gevoel van volkomen geluk, waarvan hij nooit had gedroomd dat het hem nog eens te beurt zou vallen. Zij scheen hem aan trekkelijker dan ooit en jong en vroo- lijk, even jong als Isabella! En toen dwongen zijne gedachten hem, diep adem te halen Isabella hoe ver weg scheen zij nu. Natuurlijk zou hij nooit iemand anders kunnen liefheb ben, maar*... „Denk er niet aan", fluisterde de dame, „wees jong als ik en leef onder den blauwen hemel". Hoe kwam het toch, dat zij altijd zijne gedachten raadde? Hij bloosde terwijl hij stamelde: „Neen, ik zal er niet aan denken, noch aan iets an ders, alleen aan U Prinses", serhu'd van dë wesp niet doorboa-en, maar evenmin gelukte het de wesp zijn herhaal delijk uitschietende angel in het kleine li chaam der spin te steken. En al maar dioor werd het spinsel naar de achterpoo- ten der wesp geschoven. Eindelijk kwam het spinsel zoo hoog: dat dë wesp alleen de vleugels nog maar vrij had en van dat oogenblik maakte de sipin gebruik om een nieuwen aanval te wagen, maar zon sjucces. Toen gelukte het de wesp zijn kop zoo ver naar beneden te bu gen, dat zij hij het spinsel kon komen, beet dit dioor en herkreeg haar gedeeltelijke vrij heid. En al maar door werd spinsel naar bo ven gewerkt en al maar door vloog de ati gel naar buiten, trachtte de onvermoei de vijandin te raken. Toen kwam eindelijk het slotDe spin viel opnieuw aan en het gelukte haar dicht hij den kop der u-esp een plek te vinden die niet volJoen beschermd was, want een paar oogenblik ken daarna verminderden de krachten der wesp zichtbaar en konden de vleu gels worden vastgelegd. Het pleit was 'beslecht, het spinsel schoof langzaam aan over het geheelo 11 chaam der wesp heen en de wesp bleef stil hangen. Aleen de doodelijke angel stak nog geru'.men tijd1 door het spinsel heen maar zonder baat, want het spin netje waagde zich niet in de nabijheid der plaats waar dat doodelijke wapen verborgen was. Eindelijk was- alles stil het gevecht was afgeloopen. David had Goliath overwonnen. Een brutale inbraak. De bewoners van perceel 6 aan de Saftlevemstraat te Rot (erdam, bemerk ten dat zich een inbreker in het huis be vond. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd, die uitgebreide maatregelen nam om den dief te pakken te krijgen Hij vluchtte, zoodra hij onraad bemerkte door de achtertuinen, behendig over de schuttingen klimmend', totdat hij op hei land van Hoboken kwam. Hoewel de politie door revolverschoten in de lucht den man tot staan wilde breingen, is hij doorgerend tot aan den Nieuwen Binnen weg, waar hij over de sloot, welke dezen weg van het land scheidt, wilde springen Hij kwam echter midden in de modder terecht. Eenige agenten hebben hem op gewacht en in de gereedstaande auto ge zet, waarmee hij naar het politiebureau vervoerd1. Of er bij de families een er van is een inspecfeursfamilie iets wordt ver mist, iis nog niet bekend'. Deoverval van Willemstad. Blijkens een bericht uiit New York aan „The Times" heeft generaal Rafael )gales, die in verschillende Venezo- laansche opstandige bewegingen een rol heeft gespeeld en gedurende den oorlog in het Turksche leger diende, in New York een bureau geopend voor propagan» tegen dë regeering van Venezuela. In een mededeelimg aan de pers ver telt bij, dat er thans van twee bases in Zuid-Amerika een campagne wordt ge opend tegen de regeering van Caracas. Over den aanval te Willemstad, zeide hij, dat de aanvallers Venezolaansche re volutionairen waren, meest studenten, we gens hun houding tegenover president Go mez verbannen, die, uit vree3, dat zij door de Nederlandsche autoriteiten zouden worden uitgeleverd, liever dan te worden doodgeschoten in Venezuela, als ze indi\t dueel daarheen terugkeerden, besloten zich wapens te verschaffen en een schip te nemen om daarmede gezamenlijk maar Ve nezuela te gaan. Dertien waren er gedood in het gevecht bij La Vela en 25 anderen, die gevangen werden genomen, zijn doodgeschoten. De Jij durfal", zei ze, „wie heeft je gezegd mij zoo te noemen? De men- schen in het hotel hebben zeker ge babbeld, niet?" .Neen", zei Paul verrast. „Ik noem de U prinses, alleen maar omdat U dat in mijne oogen bent, maar nu vermoed ik, naar wat U zegt dat U niet eenvoudig Madame Zalenska bent". Hare oogen versomberden zich een oogenblik. „Madame doet alleen dienst op reis, maar jij mag me noemen, zoo als je wilt". Hij kreeg moed. „Ik voel plotseling, dat ik zooveel weten wil. Ik wil weten, waarom uwe oogen zoo spottend keken door de boomen op den Rürgenstock. Ze maak ten me bijna gek, en ik rende U ach terna als een jachthond een haas!" .Ik dacht wel, dat je dat zoudt doen. Je beheerschte de uitdrukking van je gezicht niet, toen je naar boven keek! En dus was ik werkelijk de haas en vlood weg!" Plotseling sloeg zij hare oogen neer en zweeg eenige ©ogenblikken, toen sprak zij over wat anders, zij leidde zijne gedachten in pieuwe kanalen. Zij maakte hem opmerkzaam op de boomen en op den hemel en op de wonderlijke schoonheid van dat alles en met bliksemsnelle wendingen sleep anderen wisten naar dë bergen te ont komen en verzamelen daar aanhangers. De moord op den heer Lans. In de fabriek der firma de Haas te Rotterdam is in een verborgen hoekje een met bloed besmeurd stuk ijzer ge vonden, waarmee de moord vermoedelijk Zooals men zich herinnert uit cü moorddrama is de vraag, waarmede ide moord gepleegd zou zijn steeds onopgelost gebleven. Deskundigen hebben de op het kantoor in beslag genomen voor^erpeo, een wan delstok en ee.i boterhammesje, lang en nauwkeurig onderzocht, hcblen heele theoriën ontvouwd over de mogelijkheid met deze dingen een moord als dezen te kunnen plegen en thans, zeven maanden na het misdrijf, nadat de politie op den avond van den moord en den dag er nu „grondig" onderzoek had ingesteld in de gebouwen van dc firma de Haas komt plotseling ergens in e:n verborgen hoekje van de fabriek een stuk ijzer voor don dag, dat vol bloedvlekken zit! De wandelstokken/theorie Ligt daarme de geheel in duigen. In hoeverre dit stuk ijzer voor of tegen den verdachte van O. pleit Is nog niet te zeggen. Dat hangt geheel af of er thans nog kan worden nagegaan hoe dit stuk ijzer in de fabriek is gekomen, of daartoe wel een bijzondere oorzaak is geweest, waartoe liet diende enz. alle vragen waar op het thans wellicht niet meer mogelijk is antwoord te geven. Het onderzoek is thans even intens als in de eerste dagen na dien moord. Een boekhouder verdwenen Woensdagochtend bemerkte men in een der groote hotels te Scheveningen, dat de boekhouder, de heer A. A. R. niet op zijn kantoor was. Een onderzoek in de woning van den heer R. wees uit, dat hij sinds Dinsdag avond' niet thuis was geweest. De directeur, die een en ander ver dacht vond, keek de kas van het hotel na, waarover de boekhouder het beheer had. Het bleek dat alle aanwezige contanten waren verdwenen. Naar men kon nagaan, wordt een bedrag van ruina f 2000. vermist. Het vermoeden bestaat echter, dat een nauwkeurig boekenonderzoek een grooter bedrag zal aanwijzen. De boekhouder zou Dinsdagavond bij het verlaten van het kantoor het geld me de hebben genomen en er zich naar alle waarschijnlijkheid mede uit de voe ten hebben gemaakt. De politie heeft een verzoek tot op sporing en aanhouding van den boekhouder per radio rondgezonden. Ongeluk bij» schietoefeningen Men meldt uit Den Helder: Woensdagmiddag had aan boord van H. M. pantserboot Gruno tijdens oefe ningen, met een mitrailleur no. 3 een ern stig ongeluk plaats. Door een nog niet opgehelderde oor zaak bleef een patroon in den loop ste ken. Bij het zoeken naar de oorzaak is de patroon in den warmen loop ontploft. Daarbij werd dë marinier Kee zwaar ge wond aan 't rechteroog, de serg.-constabel Vliet werd aan het linkeroog gewond1. Bei den werden naar Leiden getransporteerd. Luitenant ter zee Bax werd niet ernstig gewonjd aan een 'der handen. Het rechteroog van Kee is verwijderd moeten worden. Bij Vliet heeft men opó ratief moeten ingrijpen, doch hij zal beidt oogen 'kunnen behoude.n. Ontploff ing. Ongeveer 6 uur Woensdagavond heeft in de Zuiderhaven te Groningen tegenover het Diaconessenhuis een ernstige scl te zij hem door ongekende emoties tot in het wezen der dingen. Een nieuwe wereld scheen voor Paul's gezichtskring op te doemen. En al dien tijd lag zij bijna beweging loos achterover in haar stoel, alleen haar prachtige oogen verlichtten haar vreemd, bleek gelaat. Maar geen zweem valsche schaamte in haar manier van doen, noch trachtte zij eene verklaring te geven van het ongewone van den toestand; zij had eene volkomen rus tige waardigheid over zich, alsof het de natuurlijkste zaak ter wereld was, om 's avonds laat over een met klimop begroeid terras een jongen man in de oogen te blikken en dan een dag alleen met hem door te brengen. Paul voelde dat zij eene vorstin was, wier daden niet nagevorscht mochten worden. Nu kwamen zij aan een klein dorpje en hier wilden zij landen en blijven lunchen en ergens van achter de ka juit verscheen Dmitry en hij werd vooruitgestuurd, zoodat, toen zij het kleine hotel bereikt hadden, een een voudige maaltijd hen wachtte. Paul voelde zich nu geheel en al haar slaaf. Nooit in zijn geheele le ven had hij zulke uren doorleefd. Zijn fantasie was ontketend. Hij zag een nieuwe, horizon, zijn hoofd dui brand gewoed. Op genoemde plaats lag het motorjacht Kink a Joe, eigenaar de heer Buys, directeur van den RoÜerdam- schen Lloyd te Rotterdam, die echter niet aan boord was. Naast het jacht lag een bootje van de Shell om benzine in het jacht te laden. Bij afwezigheid van den loods bezorgde de kapitein deze lading en beging daarbij de fout, dat hij de ben zine in een verkeerd gat liet loopem, zoo dat deze terecht kwam in het ruim van het jacht, waar een Primus-kook toestel stond te branden. De benzine vloog in brand. Er volgde een ontploffing, waarbij de kap van het jacht omhoog vloog en het zeil in brand vloog. De brandweer schoot ijlings toe, en wist het vuur met 4 stralen op de motorspuit te blusschen, echter niet dan nadat het jacht van bininen vrijwel uitgebrand was. Bij dezen brand kregen de kapitein Blom, de knecht van het jacht en ook de brandweerman Kuipers vrij ernstige brandwonden aan hoofd en handen. Een Nederlandsche dame gedood. Dinsdag is te Kiandersiteg een zeer tra gisch ongeval geschied, waarvan een Ne derlandsche dame het slachtoffer is ge worden. De bekende advocaat-sports man, Mr. Marius van der Feen, is Dins dag te Kandersteg met zijn echtgenoote mevr. Nelly van der Feen, een zeer ge makkelijke bergtoer begonnen, waarbij het noodlot echter wilde, dat juist een berg- storting zou plaatsvinden, zoodat een zeer groote steen op het hoofd' van mevrouw Van der Feen terecht kwam. Onze lamd- genoote werd hierdoor onmiddellijk ge dood. Mevr. Van der Feen is te Bern ver- ascht. De asch zal per vliegtuig naar Ne derland vervoerd worden. Een nieuw christelij k-h i s t o- risch weekblad. Zaterdag 6 Juli verschijnt het eerste nummer van het Nederland sch weekblad, een nieuw weekblad' ter verspreiding van de christelijk-nationale beginseLn. De hoofdredactie wordt gevormd door de heeren mr. dr. H. H. A. van Gybland zelde. Was het Paul Verdayne, tegen over deze goddelijke vrouw gezeten, haar stem indrinkend, haar fijne won derlijke gedachtengang volgend? En wat waren de dorre gewone dingen, waarmee hij tot nu toe zijn geest had bezig gehouden, nu nog voor hem? Hoe had hij daar ooit zijn tijd mee kunnen zoek brengen. Het was zijn eerste ontwaken. Toen deze heerlijke maaltijd ten einde liep, riep hij den kellner en wil de de rekening betalen, die eerlijk gezegd, klein genoeg was. Maar eene nieuwe uitdrukking vertoonde zich om den mond der dame bevelend, met een oogenblik eene flikkering in haar oogen staalgrijs waren ze nu. „Laat dat maar aan Dmitry over", zei ze snel. „Ik bemoei me nooit met geld. Ik heb een hekel aan die details en waarom zou ik mijn dag be derven?" Maar Paul was een Engelschman, en zou geen vrouw zijn eten laten be talen. De uitdrukking om zijn mond ver anderde en werd koppig. „Ik vind begon hij. Toen keek zij hem strak aan. „Een ding heb ik u te zeggen", zei ze uit de hoogte, „of ge valt me nief lastig met uw Engelsche begrippen, of ge betaalt die ellendige paai: francs, Oosterhoff, mr. J. A. de Visser en prof. mr. F. de Vries, terwijl als secretaris van redactie optreedt de heer P. J. van Meg- chelen. Als vaste medewerkers worden genoemd de heeren D. van Heiten Azn., H. Krekel, dir. A. F. Krull, prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, H. Mos ter t, mr. H. A. J. Reunier, jhr. W. Roëll, S. Stemerding en dr. J. Th. de Visser. Het Nederlandsch Weekblad wordt uitgegeven dioor de N.V. Korteweg en Stemerding te Rotterdam. Landverhuizing naar Amerika. Het aantal Nederlanders, dat jaarlijiks een visum kan ontvangen om zich in de Vereen.gde Staten van Amerika te vesti gen, is met ingang van 1 Juli verhoogd van 1648 op 3153. Te verwachten is dus, dat gegadigden voortaan belangrijk kor ter zullen behoeven te wachten om aan de beurt te komen. Voor inlichtingen over de Verecnigde Staten wende men zich, in zijn eigen be lang, tot het bureau „Landverhuizing Bezu.denhoutsche weg 97, 's Gravenhage, hetwelk die inlichtingen kosteloos en be langeloos verstrekt en ook desgewenscht hulp verleent hij aankomst te New York. Slaapwagen-autodieristen. Wij hooren, zegt de „Haagsche Post" van een plan voor een slaapwagendieinst tusischen die groote Nederlandsche steden en Groningen. Men zoude de eindpunten tegen middernacht verlaten en den volgen den ochtend vroeg de bestemming berei- reiken, met een vollen dag voor zijn werk; en de wel eens gevoelde behoefte aan nachttreinen zoude niet langer bestaan. Of spoed'.g iets van het plan zal ko men, zegt het blad', weten wij niet; maar zijn verwezenlijking schijnt in ieder ge val slechts een kwestie van tijd'. Zulke diensten op het Noorden, op Limburg, België en de Rijnstreek kunnen moeilijk lang uitblijven. Overigens hebben wij met eigen oogen reeds groote auto-'s gezien, die geregelde diensten onderhouden tusschen Weenen en Parijs, alsook tusschen Londen en de Riviera. En in Amerika bestaan derge lijke verbindingen reeds bij de vleet. maar keert dan ook alleen naar Lu- cern terug!" Paul haalde zijne schouders op. Hij was boos, maar durfde niet verder aandringen. Toen zij buiten waren ge komen werd hare stem weer liefkoo- zend, terwijl zij den weg insloeg naar een pad, dat tusschen de jonge beu ken door naar boven leidde. „Paul dwaas die je bent!" zei ze. „Denk je dat ik jou en je gekke En gelsche gewoonten niet ken? Maar denk toch eens na, hoe dwaas het is. Ik ben er volkomen van overtuigd, dat je geld genoeg hebt, om mij een feest te bereiden, koning Midas waar dig alles van goud als dat noo- dig is en dat zul je ook nog wel eens, als je dat zoo graag wilt. Maar om nu stil te blijven staan bij zoo'n onbeteekenend sommetje van een paar francs en daarvoor den draad van ons gesprek en onze gedachten af te bre ken en het zoo banaal en alledaagsch te maken! Dat wil ik niet hebbeif. Dmitry dient nergens anders voor?dan om die details voor mij uit den weg te ruimen. Het is mijn vacantie, mijn vreugdetijd. Ik voelde mij jong, Paul, en jij zou toch niet de oorzaak wan ook slechts de kleinste schaduw wil len 2ïjn. Zou je wel, mon ami?" '1 (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 2