De Verkiezingen. N° 79. Vrijdag 8 Juli 1999 116 Jaargang Vulpenhouders City Magazijn DRIE WEKEN VAN LIEFDE. ProVincienieuWs Bij dit nummer behoort een bijvoegel. Parker - Duofold Swan - Black Bird ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— bulten Goes f2,—. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOESCHE Uitgave Naamlooz* Vennootschap Goeeche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleenwens ft Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. De reeds gisteren per bulletin kenbaar gemaakte uitslag der verkie zingen voor de Tweede Kamer luidt als volgt: ZETELS Oude Kamer. Nieuwe Kamer. Herv. Geref. Staatspartij Communistische Partij (Wijnkoop) Communistische Partij (de Vissei S. D. A. P Christ. Hist. Unie Plattelandersbond (Braat) Vrijz. Democr. Bond R. K. Staatspartij R. K. Volkspartij Vrijheidsbond Anti Rev. Partij Staatkundig Geref. Partij I 24 11 I 7 30 1 9 13 2 Middenpartij voor Stad en Land (FlorisVos) Stand 1918 1922 1925 1929 Rechts 50 60 58 57 Links 50 40 42 43 Een bijzondere verandering in sa menstelling vertoont de nieuwe Ka mer dus niet. De rechtsche meerder heid blijft gehandhaafd, en er hebben slechts enkele, niet zeer beteekenis- volle mutaties plaats gehad. De V.-B. en de A.-R.-partij verloren een zetel. Deze werden veroverd door Floris Vos, den tollen-bestormer en door Ds. Kersten, het geweten der A.-R.- partij. Verder zagen de communisten zich 1 zetel meer toegewezen, terwijl de R.-K.-volkspartij niet meer in de Kamer zal terugkeeren. Algemeen werd verwacht dat de S.D.A.P. en de Chr. Hist, eenigszins versterkt op het Binnenhof zouden verschijnen. Dat dit niet geschiedde wijst er weer op dat het gevaarlijk, is zich t.o. van verkiezingen aan voor spellingen te wagen. Het is wel tee kenend dat in het geheele land de zeer goed doorgevoerde propaganda der S.D.A.P. geen opmerkelijke vruchten heeft afgeworpen. Het verlies van een zetel van den V.-B. komt in hoofdzaak op het hoofd der verschillende kleine partijen, die met een wanhopig gebaar de handen naar de Tweede Kamer-zetels uit strekten. Deze blijken bij alle vorige verkiezingen nog riïet te hebben ge leerd, dat verbrokkeling tot verderf voert. FEUILLETON Naar het Engelsch van ELINOR GLVN. „Paul", zei ze, „luister", ze sprak vlug. „Je bent zoo jong, zoo jong, en waarschijnlijk zal ik je verdriet doen. Wil je niet gaan, nu het nog tijd is? Weg van Lucern, terug naar Parijs - zelfs terug naar Engeland. Onverschib lig waarheen, als het maar ver van mij is". Zij legde haar hand op zijn arm en keek naar hem op. En zij had tranen in hare oogen. En nu zag hij, dat ze grijs waren. Hij was ontroerd zooals nog nooit in zijn leven. „Neen, ik wil niet", zei hij. „Ik mag dan jong zijn, van avond ben ik we tend geworden ik wil leven. En ik wil de kans loopen getroffen te worden, omdat ik weet dat u alleen me kunt leeren 'hoe Toen begaf zijne stem hem en hij boog zich voorover en overdekte hare hand met kussen. Zij rilde even en trok haar hand terug. Toen nam zij eene groote bou quet tuberozen en trok er alle bo 1 1 1 24 1 7 30 8 12 3 Tot bijzondere opmerkingen geeft de uitslag geen aanleiding, en de al gemeene indruk zal wel zijn, dat hij volkomen is afgestemd op de zeer gematigde belangstelling in welke deze jongste stembus-strijd zich mocht ver heugen. Geen enkele politieke groep verwierf een meerderheid, waaruit een flink ka binet geboren zou kunnen worden. Keeren we weer terug tot de zakelijke regeering, die dezer dagen de porte feuilles neerlegde, of zullen enkele fracties de handen tot een basis voor een bewind ineen slaan? Teekenen voor het laatste zien we vooralsnog niet! Als we de uitslagen der verkiezingen in Noord- en Zuid-Beveland in pro centen uitdrukken en vergelijken met de uitkomsten in 1925, dan zien we het navolgende: 1925 1929 V. B. 7.330/0 6.690/0 Stk. Ger. 9.64o/o 9.670/0 A. R. 22.27 o/Ó 18.6 o/0 C.-H. 23.810/0 29.340/0 R.-K. 13.98o/o 14.2 o/Ó V. D. 9.670/0 8.530/0 S.D.A.P. 7.38 o/Ó 9 0/0 Voor Goes wordt deze stand als volgt 1925 1929 V. B. 10.410/0 8.06 0/0 Stk. Ger. 3.14o/o 2.76o/o A. R. 16.49 o/Ó 14.8 o/0 C.-H. 2482o/o 29.370/0 R.-K. 15.27Ö/0 16.280/0 V. D. 7.940/0 6.3 0/0 S.D.A.P. 18.07 0/0' I8.660/0 Zoowel in de Bevelanden als in Goes boekten de Chr. Hist, een belangrijke venste bloempjes af. „Daar, neem ze zei ze, ze in zijne handen drukkend en die tegen zijn hart. „Neem ze en ga en droom van me. Je hebt gekozen. Droom van me vannacht en herinner je, dat er een morgen is". Toen gleed ze van hem weg, en voor hij tot klaar bewustzijn was gekomen, was zij ge ruischloos heengegaan door een an dere deur. Paul stond daar nog steeds. De ka mer golfde om hem heen, zijn hoofd duizelde. Toen liep hij met onzekere schreden naar buiten op het terras onder den nachtelijken hemel, de witte bloemen nog steeds aan zijn hart ge perst. Hij moest uren geloopen heb ben, want reeds grauwde de morgen, toen hij naar het hotel terugkeerde om te gaan slapen. Daar sliep hij en droomde in 't geheel geen droom. Want jeugd en gezondheid zijn heer lijke dingen. En hij was uitgeput. Hoog stond de zon aan den hemel, toen hij den volgenden morgen ontwaakte.En de kamer was vol geur van tubero zen, die op zijn kussen verspreid la gen en toen zijn blauwe oogen alles weer met bewustzijn zagen, herinner de hij zich alles en sprong op. Want was dit niet het begin van zijn wer kelijk leven? HOOFDSTUK IV. Het vraagstuk, waarvoor Paul stond l5e leiders der fracties, die in de nieuwe Tweede Kamer zitting hebben. winst. Dit in hoofdzaak ten koste der A. R. Behalve de A. R. verloren in de Bevelanden stemmen de V. B. en de V. D. De Katholieken wonnen even als de S. D. A. P. Groote openbaringen leverde dezt verkiezing in onze onmiddellijke om geving eigenlijk niet op. Het was te verwachten dat de Chr. Hist, welke partij een opgaande lijn vertoont, de A. R. afbreuk zouden doen. De wijze waarop de A. R. in (hun orgaan den partijstrijd voeren, werkte de wraak door middel van de stem bus vermoedelijk in niet geringe mate in de hand. Wederom is weer eens ge bleken, dat een partij-orgaan lang niet altijd den vooruitgang der partij be werkstelligt. De S. D. A. P. mag zich over een, zij het dan niet zeer groote, winst verheugen. De propaganda der roode broeders, het vurig strijden voor hun zaak, is beloond geworden. Zij won nen natuurlijk vooral zielen onder de gelederen van den V. B. en van de V. D. Vele vrijzinnigen vinden het te genwoordig beter hun stem te geven aan een sterke linksche partij dan aan de vrijzinnig georiënteerde par tijen, welke h.i. niet genoeg gewicht meer in de schaal kunnen leggen in den strijd tegen de godsdienstigen. Men mag deze opvattingen betreu ren, geheel onbegrijpelijk zijn ze niet. De vermindering der sterkte van de vrijzinnigen is overigens toe te schrij ven aan slapheid. De V. B. hield in Goesvoor deze verkiezing geen enkele lezing! Voorspellingen in verband met de verkiezingen voor Prov. Staten en voor de gemeenteraden kan men aan de hand van bovenstaande cijfers niet doen, omdat bij die verkiezingen an dere invloeden een rol spelen dan bij de hier besprokene. Er is echter wel zeer veel uit deze verkiezingen te leeren!! toen hij zijn late ontbijt beëindigd had, was, hoe hij haar spoedig terug zou kunnen zien, de dame in het zwart. Hij kon haar geen visite gaan maken, als een gewoon bezoek, want hij wist haar naam niet. Dat was wel verwon derlijk, hij kende niet eens haar naam of iets van haar, hij wist alleen, dat zijn heele wezen brandde van verlan gen om haar weer te zien. Het eenvoudigste wat hij doen kon, scheen hem naar de hall te gaan en de lijst der vreemdelingen eens te be- studeeren, wat hij dadelijk ging doen. Er waren maar weinig menschen in het hotel, het was dus niet moeilijk, ook afgaande op het nummer der ka mers, om tot de conclusie te komen dat het Mad. Zalenska en gevolg was, wat hij zocht. Zalenska. Mogelijk was zij dus toch eene Russin. En hoe was haar doopnaam? Dat verlangde hij te weten. Terwijl hij nog voor zich uit stond te staren, zijn mooie voorhoofd in gedachten gefronst, kwam de grijze dienaar op hem af en zeide op zijn eerbiedige waardige manier: „Compliment van Madame". Paul onderwijl een briefje overhandigend. Wat kon het inhouden? Maar 't was nu het oogenblik niet om zich in gissingen te verdiepen, hij wilde lezen en zien. Hij draaide den bediende den rug toe en ging naar het licht, terwijl hij de enveloppe open scheurde. Het papier zag er in 't geheel niet Engelsch uit, nog al dun en in den hoek met een sphinx versierd. Dit was het, wat zijne oogen lazen 's Morgens. „Paul, ik voel me jong vandaag en we moeten het blauwe meer en de groene hoornen zien. Kom aan de landingsplaats bij het station, dan zal ik je afhalen in mijn motorboot. En je moet ook jong zijn, Paul, en 't mij leeren. Geef Dmitry je ant woord mee". Het antwoord is: „Ja dadelijk". „Zeg dat aan Madame", zei Paul. En toen was hij in de wolken en liep als in een droom tot bij de landings plaats, hem door haar aangewezen. Spoedig kwam de motorboot aanglij den, hij zag haar daar achterover leu nen onder het gestreepte groene zon nescherm. Het was een goed ingerichte boot, makkelijke dekstoelen stonden in den boeg en de hooge stuurstoel bevond zich achter de kajuit, zoodat ze eigenlijk alleen waren. De dame was heden in het grijs en het stond haar wonderwel. Hare oogen schitter den hem van onder haar grijzen hoed vol schalksheid tegen. Paul schoof zijn stoel een beetje naar voren, hem zoo draaiend, dat hij haar op zijn ge Niet gestemd. De in het houtbedrijf te Zaandam arbeidende werkwillige Zeeuwen heb ben allen aan den burgemeester van hun woonplaats bericht gezonden niet aan de stemming te kunnen deelnemen. Waterleiding Schouwen-Duiveland. In de vergadering van 15 Juli a.s. van de N.V. Waterleiding-Mij. „Schou wen-Duiveland" zal worden overge gaan tot de benoeming van een direc teur der maatschappij. De voordracht voor deze benoeming volgens de sta tuten bestaat uit de heeren: 1. J. H. Scheurman, hoofdopzichter van de Wa terleiding-Mij. „West-Noord-Brabant" te Oudenbosch; 2. H. J. Steur, oud ingenieur van den Waterstaat in Ned. Oost-Indië te Rotterdam, en 3. J. A. d. Bout, directeur-administrateur van de waterleiding te Hellevoetsluis. Commissie Zeewvsche Eilanden. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is ingesteld een com missie, aan welke is opgedragen te onderzoeken, welke aan redelijke eischen beantwoordende verbeteringen in het verkeer tusschen de Zeeuwsche eilanden, Zuid-Holland en Noord-Bra- brant onderling behoort te worden aangebracht, zoowel wat betreft de vervoerverbindingen als de daarbij aansluitende hoofdwegen, met verzoek dienaangaande aan den Minister rap port uit te brengen. Deze commissie is samengesteld als volgt: voorzitter de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant; leden H. van Boeyen, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland; A. van der Weyde, lid van Ged. Staten van Zeeland; ir. A. L. de Gelder, hoofding.-directeur van den Rijkswaterstaat te 's Hertogen bosch; P. J. P. van der Steur, refe rendaris bij het Dep. van Waterstaat; ir. J. J. Stieltjes, inspecteur-generaal der spoor- en tramwegen, 's Graven- hage; mr. H. F. de Boer, bezuinig, in specteur te Den Haag; K. J. W. Bernet Kempers, directeur der registratie en domeinen te 's Gravenhage; J. ter Laan, lid van de Tweede Kamer; A. J. Kuyper, directeur der Rott. Tramweg Mij.; C. J. van Helden, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Dor drecht H. P. M. Verlinden, voor zitter van de afd. Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel voor Weste lijk Noord-Brabant; M. Laernoes, voor zitter van de afd. Grootbedrijf van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuw sche eilanden; C. Danek Gzn., lid van het comité van verkeersverbetering van en naar de Zuid-Holl. eilanden en West-Brabant te Willemstad; A. A. Nys, wethouder van Sommelsdijk; A. J. ten Hope, voorzitter van den Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land; H. W. O. de Bruyn, secretaris van den A.N.W.B.; jhr. J. van Vreden- burch, bestuurslid van de K.N.A.C. Tot secretaris is benoemd de heer H. J. M. Raaymaekers. mak aan kon kijken. „Hoe lief van U om mij te laten halen", zei hij verrukt. Zij glimlachte stralend. „Vond je? Ik ben grillig en dacht er niet aan of het prettig voor jou was, ik had je alleen noodig voor mijn plezier. Ik wil vandaag eens dwaas zijn, Paul, en ik wil je oogen zien dansen van pret, en zien hoe de zon op je krullen schijnt". Paul fronste zijn wenkbrauwen. Zij deed alsof hij een klein kindje was. Toen leunde de dame weer achter over en lachte en het klonk als gou den klokjes. „Ja, je bent nog een klein kind", zei ze, zijne gedachten beantwoor dend. „Een groote, flinke, mooie ba by, Paul!" Als Paul een meisje was geweest, zou hij gepruild hebben. Zij keerde zich nu van hem af en staarde over het meer, dat er onbe schrijfelijk heerlijk uitzag in zijn len- tedos. „Zie je het groen van die beuken bij het water, Paul, en kijk eens naar hun teer groen naast die donkere dennen en dan het blauw daarachter en zie, daar is een bruine beuk, de ko ning van allen. Ik zou het heerlijk vinden hier ergens een chalet te bou wen en er eiken zomer in Mei te komen om sprookjes te lezen". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1