Stadsnieuws, 1928- 1928- Middelburg financieel iets voordee- lïger geacht. Het rapport eindigt met den raad aan B. en W. om voor te stellen aan te sluiten bij Vlissingen, als de V. D. M. haar bod met f600,— per jaar wil verminderen en de exploitatie van het distributiebedrijf op zich wil ne men tegen fl,25 per aansluiting. De kwestie van verplichte of vrije aansluiting kan later onder de oogen worden gezien. B. en W. stellen voor overeenkom stig de conclusie van het rapport te beslissen, hen een crediet te verlee- nen van f96.000 en hen te machtigen de verder noodige stappen te doen. SCHORE. Maandagavond kwam de raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Aanwezig alle leden. Ingekomen is de rekening van den keuringsdienst voor vee en vleesch voor 1928 met een ontvangst van f 6717,13, een uitgaaf van f 6313,22 en een batig slot van f403,91. Medege deeld wordt, dat voor het onderzoek naar de meest economische gasvoor- ziening van Walcheren en Zuid-Beve land door de Vereeniging van Ned. Gemeenten geen kosten in rekening zullen worden gebracht, en dat de boeken en kas van den gemeente ontvanger zijn opgenomen en in orde bevonden (in kas f3584,70). Aan den onderwijzer P. Baurdoux wordt op diens verzoek met algemeene stem men eervol ontslag verleend als on derwijzer aan de o. 1. school in deze gemeente met ingang van 1 Septem ber 1929. Vastgesteld wordt de ge meenschappelijke regeling voor de Zuid-Bevelandsche gascentrale „Oost einde". Tot lid van de commissie van toezicht gascentrale „Oosteinde" wordt benoemd de heer W. Karelse en tot plaatsvervangeng lid de heer A. Bie- rens. Aan de heeren J. de Jonge en J. P. Glerum wordt voor een half jaar afschrijving van hondenbelasting verleend omreden beiden hun hond hebben afgeschaft in den loop van het eerste half/aar 1929. Bij de rondvraag informeert de heer Bruijnzeel naar de rooilijn aan de Schoorsche Zouteweg. De heer van der Borgt deelde hem mede, dat hij 10 M. uit den nieuwen weg moest bouwen. Spr. acht deze afstand ook zeer groot. De voorzitter zegt dat voor dezen weg nog geen rooi lijn werd vastgesteld. Daarom is de architect van den heer van der Borgt er schriftelijk op gewezen, dat, indien minder dan 10 M. uit den weg zou worden gebouwd, om vaststelling van een rooilijn moest worden gevraagd. Zulks is geschied op 10 Mei 1929, zoo dat er gelegenheid genoeg is geweest om een aanvrage in te dienen. Er is dus geen noodzaak om 10 M. uit den weg te bouwen. Indien van der Borgt een verzoek om vaststelling van een rooilijn indient, moet de raad hierover beslissen. De heer Bierens vestigt de aandacht op den onvol doenden waterafvoer van de nieuwe Dorpsstraat voor de woning van den heer Martijn. In de vorige verga dering is gezegd, dat de gemeente opzichter had medegedeeld, dat zulks te wijten was aan het graven in de straat voor het leggen van aansluitin gen op de waterleiding. Spr. meent echter dat de straat ter plaatse niet goed ligt, zoodat hierin verbetering zal moeten worden gebracht. De voor zitter zegt toe, dat hij hierop zal let ten en zoo noodig zorgdragen voor verbetering. Verder zegt de heer Bie rens, dat het polderbestuur de kop pen bij de heulen in de wegen aan de zijkanten heeft laten wegsteken. In den Zouteweg ligt ook een dergelijke heul en het verkeer is daardoor niet zonder gevaar. De voorzitter zal hier naar een onderzoek instellen. De heer P. Baurdoux, onder wijzer aan de o. 1. school alhier, be noemd aan de o. 1. school te Voorburg, komt thans voor op de voordracht voor de benoeming van een onderwij zer aan een o. 1. school te Middelburg. Het is bekend dat ongeveer 85o/o van de ingeschrevenen voor den dienstplicht der lichting 1930, welke niet zijn afgekeurd of vrijgesteld, zul len bestemd worden voor gewoon dienstplichtige. Het is dan ook zoo goed als zeker dat alle ingeschreve nen voor deze gemeente, welke niet zijn vrijgesteld of afgekeurd, zullen bestemd worden tot gewoon dienst plichtige. Een, voorkomende onder de beginletter K zou vrij kunnen zijn, doch deze dient reeds als vrijwilli ger. Een ingeschrevene, voorkomende onder de beginletter J heeft nog een zeer geringe kans om bestemd te wor den tot buitengewoon dienstplichtige. In Juni zijn ingekomen: 14, Ja cobus Johannus Bal, los werkman, uit Gilze-Rïjen; 19, Helena de Leeuw (echtgen. van H. Gerritse) uit Waarde; 22, Johannis Zwartepoorte en gezin, los werkman, uit Middelburg; 25, Willem Johannis Christiaan Diepen horst, schipper uit Rotterdam. Vertrokken: 4, Cornelia Johanna Meijer, dienstbode, naar Kapelle, wijk A no. 102; 4, Adriaan Slabbekoorn en gezin, koopman, naar Rotterdam, Vlag- gemanstraat 2a; 5, Leendert Marcusse, bakkersknecht, naar Amsterdam, Ba- taviastraat 36; 7, Willem Gebuijs en gezin, los werkman, naar Kloetinge D 87; 19, Johannes Christiaan Sievers en gezin, stationschef, naar Slochte- ren; 21, Jacob Beenakker, los werk man, naar Kapelle D 30; 21, Cornelia Rijn (echtgen. van F. van Boven) naar Kapelle, wijk A no. 78. WOLPHAARTSDIJK. Beroepen hier ter plaatse Ds. H. J. Kouwenhoven te Leidschendam. YERSEKE. De vergadering van den gemeenteraad had Maandag te 2.15 uur plaats in de met bloemen en groen versierde raadszaal. Voorzitter w.n. burgemeester C. Hartoog. De heer J. C. Cornelisse werd beëedigd als raads lid. Voorgelezen werd een schrijven van Ged. Staten dat H.M. de Konin gin benoemd heeft tot burgemeester van Yerseke den heer H. C. Gunning. Te ongeveer half vier werd de be noemde burgemeester door een raads commissie bestaande uit de heeren de Koeijer en Bom binnengeleid en aan de raadsleden voorgesteld. Hierna werd de voorlezing gedaan van hef koninklijk besluit waarbij de benoe ming is geschied en van de beëediging. De heer C. Hartoog sprak den nieu wen burgemeester als volgt toe: Mijnheer Gunning! Wij heeten U hartelijk welkom in de gemeente. Onder Gods Voorzienig heid heeft H.M. onze geëerbiedigde Koningin, U benoemd tot burgemees ter dezer gemeente. Wanneer de bur gemeester z'n taak opvat zoo als de eed van hem vraagt (n.l. de belangen der gemeente met al zijn vermogen voor te staan, en ter bevordering, en dat zegt tegenwoordig nog al wat) dan is het lang geen eere-baantje meer, tal van wetten bereiken den burge meester, Kon. besluiten, Ministerieele beschikkingen, circulaires enz. enz. roepen den burgemeester in toene mende mate in 't gareel, men zou dus feitelijk kunnen zeggen, dat het bur gemeesters-ambt, een tweeledig ka rakter draagt. Een zéér zware verant woording komt dus op II te rusten. Om die zware verantwoording van U vereischt, te kunnen uitvoeren, moge de Heere U, dat U zoo zeer van noode zult hebben, verstand en wijsheid schenken, om de gemeente te bestu ren, en "te leiden, naar Gods Heilig Woord, en zijne geboden. Dan zal het de gemeente, dan zal het U, en Uw huis welgaan. Mijnheer Gunning, hiermede ver klaar ik U, te hebben geïnstalleerd als burgemeester der gemeente Yer seke, en draag ik de verdere leiding dezer vergadering aan U over, mijn heer de Voorzitter. Ik overhandig U hierbij den ambtsketen. Onder een ademlooze stilte van de geheel gevulde raadszaal antwoordde burgemeester Gunning het volgende: Het is een grooten dag in mijn le ven, die heden voor mij is aangebro ken. Na een twaalftal jaren in dienst van den Nederlandschen Staat in onze Overzeesche bezittingen de bestuurs taak te hebben vervuld „in den loop baan waarop ik met grooten dank baarheid mag terugzien", wordt mij heden het voorrecht geschonken, die taak voort te zetten in mijn Vader land, onder mijn volksgenooten, onder nienschen met wie ik mij één gevoel door alle banden die de eenheid van onze nationaliteit vormen, onder men- schen, wier belangen, wier denken en voelen, wier cultuur, de mijne zijn; zoodat ik in, tot nu toe voor mij on gekend, wederzijdsch vertrouwen en be grijpen onze gezamenlijke belangen mag dienen. Het is daarom dat ik mijn eerbiedi gen dank uitspreek aan H.M. onze Koningin, die in haar goedgunstigheid, mij tot het ambt (hetwelk ik zoo juist heb aanvaard) heeft willen be noemen en aan Haren Minister en Ha ren Commissaris, die daartoe hunne medewerkinsg hebben verleend. Ik dank bovenal God, Die mijn levens weg tot nu toe voorspoedig heeft doen zijn en op Wien's zegen ik bouw. Hef verheugt mij zeer in het bijzonder in deze gemeente mijn nieuwe taak te mogen aanvaarden, waarvan de bevol king mij in deze enkele dagen reeds zooveel hartelijk heeft betoond. Hare welwillendheid wekt bij mij blijdschap en dankbaarheid. Ik ben trotsch voor taan Yersekenaar te mogen zijn en stel er prijs op nog heden als lid Uwer burgerij te worden ingeschreven, zoodat ik thans mag zeggen onze bur gerij; daarmee uitsprekende, dat ik mij geheel bij U wensch aan te slui ten en als één Uwer wensch te worden beschouwd. De belangen van onze vis- scherij, onze land- en tuinbouw, onze handel en industrie, zullen mijn bij- zonderen aandacht hebben. Moge haar bloei tot in lengte van dagen worden bestendigd. Het worde mij gegeven Uwen raad met wijsheid te leiden. Dat daarin verscheidenheid van richting vertegenwoordiging vindt, acht ik een gunstige omstandigheid, welke voor eenzijdigheid behoedt. Verschil van zienswijze behoeft het onderling vertrouwen niet te schaden. Ik wensch U eens en vooral te verze keren, dat bij mij tegenover andersge- zinden geen vijandschap bestaat, doch dat ik met handhaving van mijn per soonlijke overtuiging streef, naar we derzijds begrijpen en waardeeren en verzoek U zeer dringend ook te mij nen opzichte overeenkomstige gevoe lens te willen koesteren, verschillen de wenschen ongeacht door wien zij worden geuit, zal ik onpartijdigheid overwegen en toetsen aan de zede, het recht en het belang onzer gemeente. Het is geen holle klank, wanneer ik vraag, alle nooden en wenschen, waar in mensclienhand kan voorzien, aan mij kenbaar te maken. Het behandelen daarvan stelle men niet uit tot de eerstkomende zitting, doch men make daartoe een ruim gebruik van mijn spreekuur, dat minder bestemd is voor het aanhooren van klachten, als wel voor het bespreken van gemeentelijke belangen. Moge het mij gegeven wor den bij tegenstrijdige inzichten ernsti ge botsingen of scheuringen te voor komen. Met aandrang noodig ik U uit elkanders gevoelens steeds te wil len respecteeren. Elke opzettelijke of doellooze de monstratie of verscherping van tegen stellingen blijve achterwege. Sta mij toe U aan te sporen tot eensgezindheid en opoffering van eigen belangen of die van bepaalde groepen, wanneer dit van U zal worden gevraagd, en tot vertrouwen, dat ook de wenschen en belangen van minderheden door allen zullen worden overwogen. De door U begeerde orde en het gezag hoop ik krachtig te handhaven. Ik verzoek U allen mij Uw hulp en raad, welke ik gevoel zoo zeer te be hoeven, niet te onthouden. In het bijzonder geldt dat van heeren wethouders, met wie ik het dag. be stuur zal 'hebben te voeren. Ik ver trouw in welwillendheid en eensge zindheid met U te mogen samenwer ken en beveel mij uitdrukkelijk aan voor Uwe voorlichting. Ook den heer secretaris verzoek ik mij wel te willen steunen hij de vervulling van mijn taak. Ik bouw op Uwe veeljarige er varing en stel daarop hoogen prijs. Ook doe ik een beroep op de ge meente-ambtenaren, op de politie en allen die eenigen gemeentedienst ver vullen, mij te willen bijstaan door ijverigen en nauwgezetten arbeid. En hunne belangen zullen bij mij zooveel mogelijk behartiging vinden. Alle or ganisaties en vereenigingen, die daar toe wenschen bij te dragen, verzoek ik met mij te willen samenwerken, in het belang onzer burgerij. In het bijzonder noem ik het Burgerlijk Arm bestuur, dat zich zulk een schoone en belangrijke taak ziet toebedeeld en hier veel tot stand bracht. Ik breng hulde aan onzen oud-bur gemeester, den heer J. Sinke, die 30 jaren lang, met vasten hand het be stuur onzer gemeente heeft geleid. Moeilijke jaren heeft hij doorgemaakt, maar rustig en vast heeft hij de stor men getrotseerd en veel heeft hij voor ons tot stand gebracht. Moge het mij gegeven worden zijn voetstappen te volgen. Voor zijn vriendschap en raad beveel ik mij aan. Wij allen zijn hem dank verschuldigd en wenschen hem toe, dat hij lange jaren in gezondheid te midden der zijnen op zijn belang rijken loopbaan mag terugzien. Ook breng ik hulde aan onzen wethouder, den heer C. Hartoog, die met succes het ambt van burgemeester gedurende meerdere maanden heeft waargenomen. Nog rest mij mijn dank uit te spre ken voor de vriendelijke woorden, wel ke zoo even tot mij werden gericht. Deze hebben de hoop in mij bevestigd, dat mij in onze gemeente een aange name en vruchtbare werkkring wacht. Een hartelijk applaus volgde, waar op de heer J. L. Bom den burgemees ter met een kort maar krachtig woord verwelkomde. Hij hoopte dat de bur gemeester onder Gods zegen mag werkzaam zijn in onze gemeente, dat allen met hun nooden tot hem mo gen komen en dat hij den Yerseke- naars niet alleen tot burgemeester maar ook tot burgervader mag zijn. Een krachtige handdruk werd tus- schen spr. en den burgemeester gewis seld. Ook de heer M. Willemsen heette den burgemeester speciaal namens de groep, die hij in den raad vertegen woordigt, welkom. Hij zeide verheugd te zijn juist een burgemeester te krij gen, die den bekenden naam Gunning draagt. Alle mogelijke steun zal U door onzen raad geschonken worden. Ook de heer Scheele, de voorzitter van 't comité dat den burgemeester had afgehaald aan de grenzen der ge meente en reeds daar een woord van welkom had gesproken, kon niet na laten den burgervader ook in de raads zaal een woord van welkom toe te spreken. Na een kort woord van dank van burgemeester Gunning was hef einde gekomen. Na het lezen van het ambtsgebed, werd de vergadering ge sloten. De raad bleef echter nog eeni gen tijd gezellig bijeen. Ook de firma C. D. Klos zal nu onder Oost-Mahorn een proef ne men met het uitzaaien van oesters. Maandagmorgen zijn daartoe om streeks 200.000 oesters geladen. Mocht de proef gelukken dan zal natuurlijk ook door andere kweekers op dp Zui derzee of Waddenzee uitgekeken wor den naar grond, geschikt voor con sumptie-oesters. De wedren om de beste kwaliteit visch op de markt te brengen, doet altoos uitzien naar an deren en beteren grond. Ook ruim 40 jaar geleden is vanuit Yerseke veel op de Zuiderzee gezaaid, maar toen met slechte resultaten. We zullen nu maar afwachten. Maandagmiddag viel de 14-ja- rige zoon van J. v. Willegen, bij de inhaling van den burgemeester, van de fiets. Hij verwondde zich ernstig aan het gelaat. Per auto werd hij naar huis vervoerd, waar de hulp van Dr. Klinkenberg werd ingeroepen. Gemeenteraad. (Zitting van gistermiddag). Voorzitter: de heer G. A. Hajenius. Afwezig: ide heeren Vain Poelgeest ein Koning. Alvorens met de behandeling der agen da te beginnen betuigt de voorzitter den raad nogmaals diank voor de huldiging, die dit college hem 22 Juni j.l. bereidde. Spr. hoopt dat hij nog vele jaren in staal zal zijn deze vergaderingen te leiden. Speciaal aan wethouder Van Melle -wordt dank gebracht voor zijn vriendelijke rede, welke spr. zeer getfroffen heeft. (Ap plaus). Ingekomen stukken. Goedkeuring van het raadsbesluit houdende vaststelling eener Verordening op de heffing van staangeld voor auto bussen. Goedkeuring van het raadsbesluit tot aanvulling van het „Uitbreidiigsplain 1924". Goedkeuring van het raadsbesluit tot uitgifte van grond1 in erfpacht voor den bouw van transformatorenhuisjes. Goedkeuring van het raadsbesluit houdende vaststelling eemer verordening voor het bestuur van het Gasthuis. Goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop van grond aan de firma A. Wilking. Goedkeuring van het raadsbesluit tot aankoop van grond' op het Ravelijn Goedkeuring van het raadsbesluit betreffende het innemen van gemeente grond aan den Keizersdij'k, door den heer S. van Strien Jr. Goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor Goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der gemeente begroeting voor Goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging dier gemeentebegrooting voor 1928- Goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der begroeting van het open baar centraal slachthuis voor 1928. Processen-verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeenteontvanger. Bericht van den heer F. J. A. L. Vis ser dat hij zijne benoeming tot onderwij zer aan de o. 1. school C aanneemt. Verslag van de Gezondheidscommissie over 1928. Verslag over 1928 van de N.V. „P. Z. E. M." te Middelburg. Verslag over 1928 van de vereeniging „Wet-risico". Verslag over 1928 van de N.V. Cen trale Ammoniakfabriek te Weesperkar spel Bericht van Ged. Staten dat \ervalt hun verzoek, een evenredig deel bij te dragen in de kosten van het onderzoek betreffen de gasvoorziening van Walcheren en Zuid- Beveland. Verzoek van het hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, om de door dien bond af te geven akte van. 'bekwaamheid als agent van politie te willen erkeninen en voor den cursus eene subsidie te verleenen. Verzoek van de heeren J. M. van Riet en A. de Bruijme, oim wijziging van het raadsbesluit inzake bebouwing van gron den aan den Oostwal. Het laatste verzoek wordt in handen van B. en W. gesteld'. De voorzitter deelt nog mede, dat B. en W. van Kapelle door een vergissing niet kwamen spreken over de gasvoorzie ning. Als spr. dit in de vorige vergadering had geweten, zou hij zich daarover an ders hebben uitgelaten als hij laatst ge daan heeft. De verzoeken om afschrijving van be lasting wonden toegestaan. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe verordening op het Manhuis en van een nieuwe instructie voor den con ierge dier inrichting. Aangenomen. Benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. School A. Benoemd wordt mej. A. J. J. Kloos terman te Goes. Mej. v. d. Ende verkrijgt 3 stemmen. Benoeming eener commissie tot schat ting der waarde van tot het Grondbedrijf behoorende gronden. Benoemd worden de heeren W. L. B. J. Dekker, W. Kakebeeke en Rothuizen. Voorstel tot vaststelling der prijzen van de gemeentelijke bouwterreinen voor het tijdvak 1 Juli 1929—30 Juni 1930. De accountant zal hieromtrent nog rapport uitbrengen. Het voorstel wordt aangenomen. Verzoek van de vereeniging „De Am bachtsschool' om uitbreiding van het ter rein, waarop de ambachtsschool zich be vindt. Het verzoek wordt toegestaan. Verzoek van de vereeniging „De Am bachtsschool" om beschikbaarstelling van schoollokalen tijdens de verbouwing van het gebouw der ambachtsschool. Toegestaan. De Goesche bestuurdersbond heefteen adres gezonden inzake looinen van tijde lijke werklieden der gemeente. Het loon bedraagt 36 ct. per uur, terwijl het con tractloon 40 a 42 ct. bedraagt. De direc teur van gemeentewerken heeft op het verzoek advies uitgebracht. Hij merkt op, dat zoo het loon hier gelijk wordt aan het collectieve-loon, alleen volwaardige werk krachten aangesteld zullen worden. Niet dat thans alle te werkges lelden geen goede krachten zijn (die aan den Oostsiingel zajn zeer goede) doch er zijn er die geen vol ledige arbeidsprestatie leveren. Deze zul len dan in de toekomst natuurlijk niet meer worden aangenomen. De heer B u ij s vindt het moeilijk di rect op de zaak in te gaan. Toch kan hij hier reeds zeggen dat het aanbeveling ver dient het loon op f 0,40 te brengen. Spr. adviseert terugwerkende kracht tot dein datum van verzending van het verzoek. Mr. Goedbloed merkt op, dat bij de invoering van het hoo-ge loon alleen geheel valide arbeiders in dienst zullen worden genomen. De heeren moeten dit niet vergeten! Het is dan gedaan met werk voor minder goede krachten en voor ouden. Spr. waarschuwt tegen terugwer kende kracht. De heer Van Bommel van Vlo ten acht de zaak van groot belang, voor al door de konsekwenties, die zij inhoudt. Sp r. is voor uitstel van behandeling. Hij is er niet tegein dat aan de mienscben die thans aan den Oostsingel werken direct het hoogere loon zal betaald' worden. De heer B u ij s merkt op, dat de werk lui aan de Kade, goed of slecht, f0,40 verdienen. Bij de gemeente verdienen de beste nog minder. De heer Simons: „Maar als ze niet goed1 zijn, gaan ze er uit." De heer Buijs: „Dat valt erg mee. Ook zijn er aannemers die f0,45 per uur betalen". De raad' besluit in de volgende verga dering over dé kwestie te beslissen. Aan de aan den Oostsingel werkenden zal even wel thans reeds het verhoogde loon wor den uitgekeerd. Bij de rondvraag zegt de heer Potter dat hedenmiddag op den hoek der Kerk straat een aanrijding tusschen wielrijders plaats had. Spr. zou daar op drukke da gen een verkeersagent willen plaatsen. De voorzitter vreest dat er niet genoeg agenten zullen zijn. De heer C r u c q houdt een pleidooi voor bet stof-vrij maken van den Heer- nis'seweg, zooals dit mef de WilhelmJna- straat geschiedt. De voorzitter zegt overweging toe. De raad gaat hierna over in besloten zitting. Na opening der openbare verga dering sluit sluit de voorzitter de bijeen komst. Spoorwegmaatschappij „Zuid-Beveland". In de op 21 Juni gehouden vergadering van aandeelhoudfcrs der Spoorweg-maat schappij Zuid-Beveland is als commissa ris herbenoemd de heer W. Kakebeeke tie Goes en benoemd' in plaats van den beer f. A. Kalff, die heer dr. J. W. Jenny Weyerman, thans directeur, terwijl als di recteur is benoemd' de heer E. C. W. van Dijk, directeur dér Nederland sche spoorwegen te Utrecht. De electrificatie. De hoofdkabel, d. i. de hoogspan ningskabel, tusschen Middelburg en Goes, is heden in onze stad in het transfornia- torhuisje geleid; De P. Z. E. M. is thans bezig met het leggen van laagspannings-

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2