KIES 1 een E. N. R.-Rijwiel, Grand Hotel Britannia, Vlissingen. Speciale Dans- en Muziekavond, ZI8EUHERKAPEL uit Budapest, Het Advertentie-Bureau van de Goesche Courant gereed voor den weg. Woensdagavond a.s. 3 Juli, Binnenland Gemengd NieuWs. Advertentiën. als No. onder leiding van den heer HORVATH GYULA - Prima's - Het verdient ten zeerste aanbeveling tijdig tafeltjes te reserveeren. Nekkramp in Waalsdorp? In het militair kamp Waalsdorp te Den Haag werd Vrijdag een eenigszins verdacht ziektegeval waargenomen bij een der dienstplichtigen van de storm- school. Daar men met de mogelijkheid rekening wilde houden, dat het hier een geval van nekkramp betrof, heeft men den patiënt in quarantaine gesteld, terwijl zijn barakgenooten ook eenige dagen niet buiten mochten komen. De overval te Willemstad. In de Zaterdagavond te 's Graven- hage gehouden openbare vergadering van de Nationale Unie, gewijd aan de gebeurtenissen op Curapao, heeft prof. dr. C. Gerretson meegedeeld, dat er behalve een Venezo/aansche nota ook een brief uit Washington bij onze re geering zou zijn binnengekomen, waar in op zeer hoffelijke, doch ook zeer stellige wijze werd gewaarschuwd„Dat een geval als dit niet meer zal voor komen", en prof. Gerretson verweet aan de regeering, dat zij niet den moed getoond had en niet toonen zal, dezen brief aan het volk over te leggen. De bladen hebben te bevoegder plaatse naar de juistheid van deze mededeelingen geïnformeerd. Daar zei men, dat noch de nota, noch de brief, waarover prof. Gerretson heeft gespro ken, bestaat. Intusschen zou geen offi- cieele tegenspraak worden uitgegeven, Zijdeteelt in Nederland. Naar de Nederlandsche Zijdeteelt vereeniging, gevestigd te Den Haag mededeelt, is besloten tot het defini tief invoeren van de zijdeteelt in Ne derland. Dit besluit heeft men kunnen nemen in verband met de bijzonder groote belangstelling in alle oorden van ons land. De zijdeteelt kan thans begonnen worden in nagenoeg alle provinciën. De animo is dusdanig, dat enkele deelnemers den wensch te ken nen gaven, om de teelt reeds op groo- ter schaal te willen aanvangen. De a.s. verkiezingen. In verband met de algemeene ver kiezingen heeft de Ned. Spoorwegen de weekkaarten op 3 Juli geldig ver klaard, voor de heenreis tot en met den eersten trein (geen D-trein welke na 10 uur vertrekt van het station, van hetwelk de weekkaart geldig is, en voor de terugreis in de treinen (geen D-treinen), welke 15 uur of later ver trekken van het station, tot hetwelk de weekkaart geldig is. Diefstal van een reliquie uit een kerk. Vrijdagmorgen is bij de politie aan gifte gedaan van den diefstal van een reliquie uit de R.-K. kerk op de Prin- cessegracht te Den Haag. Voor het beeld van den heiligen Antonius van Padua was tusschentwee kaarsen een reliquie van dien heilige uitgestald. Dinsdagmiddag tusschen 4 en 7 uur heeft een brutaal heerschap kans ge zien zich van de reliquie meester te maken. Te half acht 's avonds werd het om religieuse redenen kostbaar kleinood vermist. Vrijdagochtend ontving de pastoor der parochie, een anonième briefkaart, waarin hem door een onbekenden af zender verzocht werd Vrijdagmiddag 12 uur naar de Boschbrug te komen, waar hij tegen een losprijs van f300 de reliquie terug zou krijgen. Tegen het bepaalde tijdstip begaf pastoor Bulters zich naar de afge sproken plaats, doch niet dan na voor af door de politie te hebben ingelicht, die dan ogk een oogje in het zeil hield. De onbekende scheen echter lont te hebben geroken, want er kwam niemand opdagen en pastoor Bulters moest onverrichterzake terugkeeren. Intusschen had de recherche be merkt, dat een oude bekende zich op verdachte wijze in den omtrek van de Boschbrug ophield; zij besloot tot ar restatie over te gaan en inderdaad bleek weldra dat zij een goeden greep had gedaan, want de man, de 41-jarige J. v. B., zonder vaste woonplaats, ple ger van verscheiden diefstallen in kerken, viel spoedig door de mand en legde een volledige bekentenis af. De reliquie had hij in een witten doek gewikkeld in een boschje in hef Haagsche Bosch verborgen. Op zijn aanwijzing werd zij opgegraven en Vrij dagmiddag is de reliquie weer in het bezit van pastoor Bulters terugge keerd. Hij zal ter beschikking van de Justitie gesteld worden. De Chinees en de opium. Eenige dagen geleden heeft de po litie op Katendrecht te Rotterdam twee Chineezen aangehouden als verdacht van overtreding van de Opiumwet. Een van de twee bezwoer bij hoog en laag, dat hij niet van opium hield en ver- zekerde, dat hij liever, zelfmoord zou plegen, dan dat hij opium zou schui ven. Hoe het ook zij de politie wilde hem ter beschikking van den vreem delingendienst stellen en de Chinees werd voorloopig opgesloten in een politiebureau, meldt de „N. R. Crt. Een van zijn kameraden kwam Don derdag op het bureau vragen, of hij den aangehoudene eten mocht bren gen. Dit werd toegestaan en de kame raad bracht een paar broodjes voor den opgesloten vriend. De jpolitie be keek de broodjes eens goed en wel dra werd toen gemerkt, dat in een van de zoo smakelijk er uit ziende kadetjes opium was verborgen. Het broodje is in beslag genomen. Loting voor dedieustplicht Men schrijft aan de „N. R Ct." Nu de loting voor de lichtingen 1930 en 1981 heeft plaats gehad, zijn er na tuurlijk duizenden belanghebbenden, die gaarne willen weten, waar zij aan toe ziju. Men moet echter in het oog houden dat de uitslag van de loting wel aan tal van personen zekerheid geeft omtrent hun mettertijd te wachten bestemming, maar dat er bij de letters, waarbij men het einde van de //dienstplichtige- en het be gin van de „vrij" nummers moet zoeken toch onzekerheid blijft bestaan zoolang do wijziging van de Dienstplichtwet nog niet verder heeft doorgewerkt. Zoo is er ten aanzien van de vrijstel ling wegens broederdienst nog al het een en andere gewijzigd, waardoor de uitkom sten van de nieuwe regeling wel belang rijk kunnen verschillen van die van de vroegere regeling. Eu als men er dan bij weet, dat het door elke gemeente of groep van gemeenten te leveren aandeel in de lichting wordt bepaald in evenredigheid tot het getal ingeschrevenen na aftrek van vrijgestelden afgekeurden, enz. En dat dit geschiedt naar den toestand op 1 Juli van het j voorafgaande aan het jaar der lichting voor de lichting 1930 dus naar den toestand op 1 Juli 1929dan zalmen begrijpen, dat het op dit oogenblik nog wat vroeg is om voorspellingen te doen Niettemin stelt de welwillendheid van een deskundige ons in staat om enkele mededeelingen te doen, die eenig denk beeld van de te verwachten uitkomsten kunnen geven. Volgens een ruwe schatting van het getal vrijstellingen afkeuringen enz. zullen er van de ingeschrevenen voor de lichting 1930 overblijven ongeveer 28.500, maar er moet dadelijk aan worden toegevoegd, dat hun getal ook wel 1000 hooger of 1000 lager kan zijn. Het contingent voor deze lichting bedroeg ruim 24,500, zijnde het in de wet genoemde getal van 19,500 vermeerdert met het getal afgevallenen van de voorvorige lichting. Van de 28 500 zullen er dan 86 percent noodig zijn om tot gewoon dienstplichtige bestemd te worden en 14 percent vrijloten of liever tot buitengewoon dienstplichtige bestemd worden. Dit geldt niet alleen voor het ge heele rijk, maar ook voor elke gemeente of groep van gemeenten. Enkele steekproeven wijzen uit, dat men voor de lichting 1930, beginnende bij den naam Morren (den uitgeloten naam), enalphabetisch doorgaande tot de met een Z beginnende namen en verder weer bij den eerstingeschrevene onder de A aanvangende, de 86 procent ongeveer bij den letter K bereikt. Van de ingeschrevenen onder de K zou dan nog een gedeelde vrijvallen. De vrijlotende ingeschrevenen zou men dan vinden in het laatste gedeelte van de K, de geheele letter L. en het gedeelte van de letter O, voorafgaande aan de naam Morren. Ook zij die Morren heeten, maar wier voornamen alphabetisch vooraf gaan aan Wijnand Marie, zijn vrij, Zelfs wanneer er een ingeschrevene mocht zijn, die Wijand Marie Morren heet, dan kan deze nog vrij zijn, als zijn geboortedatum voorafgaat aan 80 October. Sterker nog indien er meer van dezen naam zouden zijn, die allebei op 80 October geboren zijn, dan is er toch nog één van hen vrij Voor alle gevallen bestaan vaste regelen. Nu de lichting 1981. Voor deze lichting de schatting nog moeilijker dan voor de lichting 1930, omdat met betrekking tot de lichting 1931 nog zoowat geen enkel gegeven bekend is Maar persoonlijk neemt het getal ingeschrevenen van jaar tot jaar steeds toe het bedraagt de laatste jaren meer dan 70.000 en daarom kan men er van uitgaan, dat dit getal voor 1931 niet lager zal zijn dan voor 1930. Ook in andeie opzichten is er reden om ons voorloopig te houden aan de schattingen voor 1930. Om van den naam Keizer af 86 procent vol te maken, komt men volgens genomen steekproeven ongeveer terecht bij het be gin van de H. Vrij zouden dan zijn de meesten, wier namen met een H. begint, verder de ingeschrevenen onder de 1 en en de J en dan het gedeelte van de K. voorafgaande aan Johannes Petrus Keizer, geboren 22 Januari. Men moet deze voorspellingen als zeer globaal aanvaarden. Het is volstrekt niet uitgesloten, dat de definitieve uitkomsten belangrijk afwijken van het hier gegeven beeld. Reeds is gemeld, dat de beide personen, wier namen uitgeloot zijn, geboren zijn in 1909. Daar de ingeschrevenen voor de lichting 1980 voor het meereudeel ge boren zijn in 1910 en de ingeschrevenen voor de lichting 19-31 in 1911, is de vraag opgeworpen, hoe dit moet worden verklaard. Het antwoord luidt, dat het geboortejaar van de bedoelde personen voor de zaak, waar het hier om gaal geheel zonder beteekenis is Er staat in de voorschriften, die deze zaak regelen, ook uitdrukkelijk vermeld, dat hier onder geboortedatum het geboortejaar niet be grepen wordt. De loting is niet geschied aan de hand van een register van de lichting 1930 of van de lichting 1981, maar van het Amsterdamsche register voor de lichting 1929 Dit lijkt misschien wat vreemd, maar het is er bij de nieuwe manier van loten alleen om te doen, een register te nemen met een groote verscheidenheid van namen. De minister heeft krachtens- de voorschriften het register van de lichting 1929 aangewezen, maar had evengoed een register van 10 of 20 jaar geleden kunnen aanwijzen. In beginsel zou men zelfs een register kunnen nemen, dat met den dienst plicht niets te maken heeft, b.v. een adresboek, een telefoongids of iets der gelijks. Tot hoever het contingent van de lichting 1930 zal loopen, zal ongeveer einde Juli a.s. bekend kunnen worden. Wellicht kan daarna ook iets naders worden voorspeld omtrent de lichting 193 i. Doodelijke aanrijding. Door de enorme drukte langs den Waal havendijk te Rotterdam ter gelegenheid van de vliegfeesten, is gistermiddag een groote autobus der gemeente in een dichte groep wandelaars en wielrijders gereden, ten gevolge waarvan een persoon werd gedood en drie personen werden gewond. Na de aanrijding ontstond een gewel dige consternatie en men hoorde een luid gegil. Het bleek, dat de 17-jarige H ter Haan uit de Meidoornstraat door den auto was gegrepen en tegen den grond geworpen. Hij had een schedelbreuk ge kregen en overleed enkele oogenblikken later. De 88-jarige H. Hofman uit de Raap horststraat, die met zijn zoon op het fiets pad reed, was eveneens door de bus gegrepen en op den grond geworpen. Ook hij be kwam een ernstige schedelbreuk en hij werd in een bedenkelijken toestand op genomen in het ziekenhuis aan de Cool- singel. Een derde fietser, de 15-jarige P. J de Jong, kreeg een wonde aan het achter hoofd en werd na in het ziekenhuis verbonden te zijn, per auto van den G. G. D. naar zijn woning vervoerd. Ook 17-jarige mej. P. van 't Hout, die aanvankelijk naar het ziekenhuis was ge bracht, kon later naar haar woning worden vervoerd. In de groote paniek vielen voorts verschillende wandelaars flauw, doch zij konden weldra weer worden bijgebracht. Misdaad eener moeder. Onder verdenking van kindermoord is te Leipzig een arbeidersvrouw gear resteerd. Eenige dagen geleden werd haar zoontje van enkele weken oud met vergiftigingsverschijnselen in het ziekenhuis opgenomen. Denzelfden dag overleed het kind. Bij de opening van het lijkje werd geconstateerd, dat de dood was ingetreden ten gevolge van inwendige verbranding, vermoedelijk door een bijtend zuur. Na onderzoek bleek, dat in Maart van het vorige jaar een kindje van vier maanden van dezelfde vrouw onder soortgelijke om standigheden in het ziekenhuis was overleden. Het vermoeden bestaat, dat de moeder beiden kinderen een of ander zuur heeft ingegeven om zich van hen te ontdoen. INGEZONDEN STUKKEN. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Ptemie-vtij Staatspensioen. Mijnheer de Redacteur, Is premie-vrij Staatspensioen gelijk aan bedeeling en armenzorg? Indien deze vraag bevestigd moet worden beantwoord, zooals sommige christelijke partijen beweren, dan zou den eigenlijk alle tegenwoordig ge- pensionneerde Rijksambtenaren, dus zelfs zij die per jaar een pensioen van enkele duizenden guldens genieten, bedeelden zijn. Wat toch is het geval. Vóór de pen sioenwet van 1922 werd van de eerste 400 gulden niet voor eigen pensioen gestort en daarna was I1/2 a 2 jaar lang alles vrij. Bij elk tegenwoordig genoten Rijkspensioen is dus een ge deelte waar geen premie voor werd betaald. Wat de gemeente-ambtenaren be treft zijn er een aantal die tot op den huidigen dag niets voor hun pensioen behoeven te storten. De arbeidersklasse komt dus "in goed gezelschap, wanneer ze premie- vrij Staatspensioen krijgt en zal zich daarvoor dan ook niet behoeven te schamen. V. BURGERLIJKE STAND. VAN GOES. Huw.-aang.: Wijnand de Korte 22 j. jm. en Teuntje van der Wilt 22 j. jd. te Oud-BeijerlandFrancois Jo seph Maria Cornelis Hamilton 26 j. jm. en Cornelia Celina van Dijk 24 j. jd. te Schiebroek. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van morgen luidt: Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Noordelijke wind, meest gedeel telijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets warmer. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts ló cent VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Juli: 5 Kloetinge, inspan, Pilaar. 10 Heinkenszand, hofstede met lan derijen, Oele. 11 Wolphaartsdijk, woonhuis met erf en tuin en inboedel, Pilaar. 16 Goes, dekkleeden, De Wilde Heijboer. Goes, kerk, pastorie, kosterwo ning en bouwterreinen, Pilaar en van der Veen. Kloetinge, veldvruchten, Pilaar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Juli: 1 Bioscoop Slot Ostende, „Carnaval" 2 Landbouw-Bioscoop „In elk stad-... een andere schat". 2 4 uur Raad. 17 Prins van Oranje, Alg. Vergade ring Coöp. Beetwortelsuikerfabriek „Zeeland". 20 tot en met 27, Nijtengo IV. Landbouw-Bioscoop, „Ich küsse Ihre Hand Madame". AANBESTEDINGEN. Juli: 11 Goes, ged. amoveeren en aanbou wen van versch. lokalen enz. Am bachtsschool, F. G. C. Rothuizen. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 1 Juli 1929. Vlasaanvoer340 Blauw 4500 Gro ningen 900 wit 6200 Geel. Hetgeen af gedaan is zijn prijzen fl, a f 1,20 Handel zeer stil. Zaden geen aanvoer. Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 0,80 a f 1,25; Bonten f 0,80 a f 1,25 Eigenheimers f 0,a f 0,—. Granen buitenlandsche, gewillig. Meel f 15,75 af—.—, Haver f 10,50 VI ais Laplata f211. Binnenlandsche: Zaden geen aanvoer. Boekweit, f Binnenlandsche tarwe f a f geen noteeringen opgemaakt. VARKËNSMARKT. Varkensaanvoer 654 eerste kwaliteit 0,80 a f 0,91 tweede f 0,70 a f0,79, derde f 0,50 a f 0,70 zouters f0,a t'O,export f 0,80 a f090,. Handel vlug. DANKBETUIGING. Ondergeteekenden betuigen bij de ze hun hartelijken dank aan de Dok toren Huese en Planteydt, de Direc trice en het Personeel van het Zieken huis aan de Oostwal te Goes, voor de goede verpleging aan hun Zoon bewezen. R. MOERMAN. M. MOERMAN—Huibregtse. Wolphaartsdijk, Juli lQ2g. GASTHUIS MIDDELBURG. Gevraagd een Keukenmeisje eenigszins bekend met koken en een 2e meisje. Wekelijks een vrijen dag. plaatst advertentiën in alle binnen- en buitenlandsche bladen. Deze advertentiën worden tegen den- zelfden prijs berekend, waarvoor zij bij directe opgaaf worden geplaatst. U bespaart dus le. tijd; één afschrift is voldoende. 2e. geld; één porto voor toezending copip. 3e. moeit»; één kwitantie betalen. Vertegenwoordgier J. SNOODIJK, Keizerstraat 7, GOES. Tel. 348. van 8 tot 11.30 uur, ter gelegenheid van de eerste Radio-uitzending door de A, V. R. O. te HILVERSUM, te geven door de bekende

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3