N# 77, Maandag I Juli 1929 116 Jaargang, DRIE WEKEN VAN LIEFDE. PUROL er opl Kiest A. C. van der Rest Buitenland School en kerk. Rechtszaken. Wanneer U Geneesmiddelen noodig hebt Verbands toffen, Bandages, Verplegingsarti- kelen enz de zaak Lange Kerkstraat 42 van Apartewél verzorgde afdeeling Toiletartikelen Sport. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt: Maandag-,Woensdag- Uitgave Naamloos* Vennootschap Goescbe Co vaat en Vrijdagavond. Telefoonnummer 17, na 17.30 Ne. 244 COURANT Kleeowens Ross' Drokkers- gevestigd ta Goes. en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIËN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. OVERZICHT. Tien facen van Versailles. In bet stadion te Berlijn verzamelden zich Vrijdag meer dian 50.000 menschen als protest tegen het smadelijke vredes verdrag van Versailles en tegen de leugen der oorlogsschuld. O.a. namen hieraan deel de Kyfhauserhund, studenten, het verbond van vaderlandsche ve.ecnig Ogen, de officiersbonden, nationale arbeiders organisaties, groepen van politieke partij en enz. In een resolutie werd1 de onmid dellijke herroeping der oorlogsschuld van Duitschland door de Duitsche regeering, de herziening van het verdrag van Ver sailles, het herstel van de verbrokkeling van het rijk en de onmiddellijke terug trekking der bezettingstroepen verlangd. Op een in den rijksdag door nationale vereenigingen gehouden vergadering werd een resolutie aangenomen waarin even eens tegen het verdrag van Versailles en de eenzijdige beoordeeliiig der oorlogs schuld wordt geprotesteerd en een com missie van deskundigen verlangd om eefl onpartijdig onderzoek in te stellen Baar de oorzaken van den wereldoorlog. Op verschillende plaatsen in Berlijn werden na afloop van deze vergaderingen de deelnemers door communisten aange vallen. De communisten en de Lenipibund be legden talrijke vergaderingen om tegen het fascisme en de oorlogsgezinde stroomin gen te protesteeren. Op eenige plaatsen der stad ontstonden botsingeft met de politie. Het Engelsche Labour-kabinet. Welke plannen heeft het Labourka- binet? Er is daarover officieel nog wei nig bekend1 gemaakt. MacDonald heeft aan een feestmaaltijd te Londen het woord voerend, de taak van de Labourregee- ring aangeroeid1. De premier verklaarde, dat het eerste gedeelte van dén regeeringsarbeid de be handeling van het werkloosheidsprobleem zal zijn, hetwelk op wetenschappelijke wij ze dient te worden bestudeerd en door middel van een grootscheepsch plan moet worden behandeld. Een ander deel van het regperingspro- gnarn is de internationale wede. „Wij trach ten. aldus MacDonald, de grondslagen te leggen voor het schoonste gebouw, dat ooit door de Britsche natie werd ge bouwd'. Wij begeven ons niet naar vredescon ferenties zonder een dusdanige voorbe reiding, zoodat mislukkingen, als die der maritieme ontwapeningsconferentie in 1927 vermeden worden. Er bestaat een vre- Ües- en een oorlogsrisico, doch ik zet alles op het vredesrisico." MacDonald vroeg het land, de arbed- Jersregeermg zijn vertrouwen te geven M den strijd, dien zij gaat voeren. MacDonald sprak niet over de door sommige bladen aangeduide oneenigheid, welke thans reeds zou heerschen in de arbeiderspartij en onder de nieuwe mi nisters, ten aanzien va® verschillende be langrijke vraagstukken. Zoo is het kabinet FEUILLETON Naar het Engclsch van ELINOR GLYN. Hoe leeg scheen de zaal hem, nu zij die verlaten had. Somber en onuit sprekelijk vervelend. Hij werd onge duldig over het treuzelen der kell- ners, die zich den vorigen avond zoo onnoodig gehaast hadden. Maar ten slotte kwam er toch een einde aan den: maaltijd en hij ging naar buiten onder de boomen. De hemel stond zoo vol! sterren, dat het bijna niet donker scheen te zijn. De lucht was zoel en in de verte speelde 'n orkest eene klagende wals. Veel menschen wandelden rond en het licht, dat uit de vensters van het hotel straalde, verlichtte het tooneel. Alleen het met klimop begroeide ter' ras lag in duisternis gehuld, toen hij weer op de bank zat. Hoe was zij den vorigen avond bin nengekomen? Dat moest hij trachten uit te vinden. Hij stond op en keek spiedend om zich heen. Ja, daar was een klein poortje boven aan een klei Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huid verwondingen. Het verzacht en geneest. verdeeld over de kwestie van de hervat ting der betrekkingen met Rusland. Aa» vankelijk zou dit snel geschieden, maar later bleek, dat er nog eerst met de sov jets over geconfereerd moet worden. Een ander vraagstuk van het Labour- kabinet is de door de mijnwerkers ge- eischte intrekking van dé 8-urendagwet. Zooals men zich herinnert werd' door het vorig (conservatief) kabinet den wettelijk vastgestelde» arbeidstijd van 7 uren per dag voor de mijnwerkers, met een uus- verlengd. Zal thans Labour dien niet weer intrekken en terugkeei-en tot den 7 uren dag? Een délegatie van de mijnwerkers- bonden is reedis door de betrokken minis ters ontvangen. Maandag zal dé patroons organisatie door MacDonald worden te woord gestaan. De patroons zijn tegen de wederverkortimg van den arbeidstijd en zij miotiveeren die weigering aldus, dat het op 7 uur brengen van dén werktijd1 dei arbeiders niet méés- werkgelegenheid voor de mijnwerkers zal beteekenen, maar min der, diaar het volgens hen bijna hopeloos is met de daardoor ver-hoogde onkosten den uitvoer te behouden. Verder zal ook iin dat geval dé kolenprijs voor het Brit sche publiek erdoor worden verhoogd. Radio in de schoot. Verschenen is het rapport van dm Out derwijsraad over het gebruik van de'radio in de school, waaromtrent de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen den Raad advies had gevraagd. De Onderwijsraad komt in zijn rapport tof de conclusies: a dat, mits de radio alleen beschouwd wordt als hulpmiddel bij bet onderwijs, het luisteren naar radio-uitzendingen voor het lager, middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs geacht mag worden geen bezwaar te ontmoeten en bij het nijver heidsonderwijs zelfs wenschelijk te zijn; b. dat de tegenwoordige wettelijke voorschriften, althans voorloopig, vol doende gelegenheid bieden aan het school toezicht om eventueel tegen misbruiken te waken: c. diat er derhalve geen aanleiding is, wijzigingen aan te brengeB in de onder scheidene wetten of dé daarop berus tende uitvoeringsmaatregelen. De splijtzwam. Hoezeer van R. K. zijde de scheiding van ons volk in twee groepen tot In uiter ste consequenties kan worden doorge voerd, moge het volgende aantoomen: In Bonne was vergadering van hoofde» en verder onderwijzend personeel der ver schillende scholen, ten einde de gemeen schappelijke viering van Koningiinever- jaardag te bespreken. ne trap juist om den hoek, een aparte toegang dus voor deze suite. En terwijl hij er naar keek, liep de dame, gehuld in een shawl van zwart gaas, hem voorbij en opzij tredend, tot de oude grijze dienaar de deur met een sleutel geopend had, stapte zij naar binnen en verdween uit zijn ge zicht. Het was Paul of de sterren aan den hemel dansten. Hij beefde van op gewondenheid toen hij weer op de bank zat. Zeker een half uur lang verroerde hij zich niet, toen speelden de klok ken in de stad. Neen, er was geen hoop, dien avond zou hij haar niet weer zien. Lusteloos stond hij op om naar bed te gaan, doodop van de klim partij van dien dag. En toen hij op stond, zag hij daar boven de klimop weer haar gelaat op hem neerzien. Hoe had zij het terras kunnen over- loopen zonder dat hij het gehoord had? Hoe lang was zij daar geweest? Maar wat deed het er toe, zij was erl En wat zeiden die oogen, die van uit de schaduw naar hem keken? Ja, zij glimlachten hem tegen. Paul sprong boven op de bank. Jfu was hij bijna op gelijke hoogte met haar gelaat bijna! En het zijne was in gespan nen verwachting opgeheven. Droomde hij of fluisterde zij iets? De klank was De hoofden der R. K. scholen deel den mede, dat zij ten hoogste aan een ge- zamenlijken optodht mochten deelnemeft maar dat zij verder het feest afzonderlijk moesten vieren. Toen van andere zijde bij hen er op aangedrongen werd, alsnog po-g'*|ien tot gemeenschappelijke viering aan- te wendt» zelde zij, dat dit toch wel o-p een weige ring zoude uitdraaien. Aldus wordt ons volk in tweedracht opgevoed Rechtbank te Middelburg. De Motor- en Rijwielwet. J. d. V., 37 jaar, reiziger te Middel burg, was op 26 April j.l. door den kan tonrechter te Goes wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet gepleegd de Rilland-Bath op 8 Maart j.l., veroordeeld tot f 15 of 15 dagen hechtenis, tegen wel ke veroordeeling de verdachte in hoo- beroep was gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Overweg niet gesloten. G. H. S., 44 jaar, overwegwachter te Goes, was door den kantonrechter te Goes op 10 Mei j.l. veroordeeld tot f50 of 50 dagen hechtenis en toewijzing dér civiele vordering tot een bedirag van f41 ter zake dat hij als beambte belast met de bediening en de bewaking van dl» open baren, van beweegbare afsluitingen voor- zienen. overweg in den spoorweg Goes 's Heer Arendskerke, de beweegbare af sluitingen niet heeft gesloten voordat een motortrein op den overweg was. De afsluitboom was op de kap van een auto terechtgekomen en had deze beschadigd. Verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch: bevestiging van het vonr|s van den kantonrechter. Mr. Hugenholfz, verdachte» raadsman, vraagt vrijspraak of ontslag van rechts vervolging. De moord te Muntendam. Voor de rechtbank te Winschoten stond Vrijdag terecht een 18-jarige timmarman te Muntendam, thans gedetineerd, wie» ten laste gelegd1 was, dat hij in de gemeen te Muntendam op 20 Maart j.l. opzette lijk B. Feiken van het leven heeft beroofd door hem met opzet een of meermalen met een puntig mes te steken, tengevolge waarvan voornoemde Feiken is overleden, subs, het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, waardoor Feiken gestorven is, meer subsidiair mishandeling, waardoor hij is gestorven. Als raadsman was verdachte toege wezen mr. Eis» Post. Get.-deskundige dr. Mieremet heeftop het lijk van verslagene twaalf steek- en snijwonden geronde», waarvan vijf van ernstige beteekenis; die voornaamste was de doorsnijding van de halsader. Oorzaak van het overlijden was verbloeding. Verdachte bekende; hij had de bedoe ling gehad Feiken een pak slaag te geven met een stuk touw. Hij had hem daarvoor opgewacht. Toen hij hem zag, ontstak ver dachte in drift en greep het mes. Hij weet niet wat hij verder deed. Het O. M. achtte het tweede jpm laste gelegde bewezen en eischte de ma ximum straf van negen jaar gevangenis straf, met aftrek van ps-eveahef. Mr. Eisso Post pleitte terugzending van de zaak naar den reebter-oommissaris, subs, een nieuw getuigenverhoor, subs, clementie. Verdachte verklaarde geen berouw te hebben, wel speten hem de gevolgen van zijn daad. Uitspraak Woensdag 10 Juli, zoo zacht dat hij er niet heelemaal zeker van was. In de duisternis strek te hij zijne armen naar haar uit, zich aan de klimop steeds dichter tot haar optrekkend. En nu vergiste hij zich niet „Kom, Paul", zei ze, „ik heb eenige woorden met je te wisselen". En Paul vloog den hoek om naar het poortje. HOOFDSTUK III. Paul heeft nooit zeker geweten wat er dien avond eigenlijk gebeurde, al les was zoo verwonderlijk, zoo onge woon, zoo geheel verschillend van zijn gewone Keven. Hij vond de poort open, maar er bl£ek niemand te zijn, hij sprong de trappen op naar het terras stilte en duisternis. Stak zij den draak met hem. Neen daar stond zij bij een der vensters, flauw kon hij hare gestalte onderschelden, toen zij door zware gordijnen de kamer bin nentrad: dat was dus de reden waarom er geen licht op het terras was. Hij volgde, ze eveneens achter zich dicht latende vallen, en toen bevond hij zich in een kamer die niet 't minste van een hotelkamer had; 't is mogelijk dat ze de gewone met brocaatzijde behangen muren en vergulde stoeltjes naar den laatsten smaak had, maar het aanzien ervan was zoo veranderd door Ass. Apotheker. VOETBAL. Promotie Zuid. 2e klasse. Gisteren hadden de volgende wed strijden voor de promotie naar de Zuidelijke le klasse plaats: WilhelminaDe Valk 11 De eindstand van de promotie-wed strijden is als volgt: Stm. Emma 6 4 0 2 8 2010 Wilhelmina 6 3 2 1 8 14-8 De Valk 6 3 2 1 8 7—9 Vlissingen 6 0 0 6 0 923 KORFBAL. Zaterdag zijn de volgende compe titie-wedstrijden voor den Z. K. B. gespeeld: Middelburg: V.I.O.S.-Zeel. I 5-2 VlakeZeel. II-E.L.T.O. 2-2 De stand tot heden toe, luidt: V.I.O.S. 4 3 0 1 6 15-7 1.50 E.L.T.O. 4 1 3 0 5 9-6 1.25 Zeel. I 4 12 14 10-12 1. Zeel. II 5 0 4 1 4 7-9 0.80 D.O.S. 3 1113 11-5 1. V.V.C. 2 0 0 2 0 0-13 0. Programma voor a.s. Woensdagavond: KloetingeE.L.T.O.-V.V.C. Vlake: Zeelandia II—Zeelandia I. LUCHTVAART. Vliegtuigramp. Zaterdagmiddag tusschen 5 en 6 uur heeft een zeer ernstig vliegtuigongeluk plaats gehad op het meer van Constanz bij Lindau. Het vliegtuig D 1620, een nieuwe ma chine, die eerst kortgeleden door den Aerolloyd' in gebruik was genomen, wilde na een vlucht met vijf passagiers en twee piloten op het water neerstrijken, toen het op eenige meter afstand van de water vlakte met een scherpen knal, waarschijn lijk als gevolg van een ontploffing, voor over sloeg en in het meer verdween. Door personen, die direct hulp verleenden, ko»- den de apotheker Johann Firley uit Fried- berg en de koopman Hermann Wé ster uit Barmen met ernstige wonden as:O armen en rug gered worden. Eerst later kon da romp van het vliegtuig worden openge broken en werden vier lijken geborgejj. In het gedeelte van dé machine, dat ge heel is gezonken bevindt zich waarschijn lijk het lijk van den vijfden doode, den pi loot. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend'. De Spaansche Oceaan-vliegers gered. De Spaansche Oceaan-vliegers, die onder leiding van Franco getracht hebbe» met het vliegtuig „Numancia" van Spanje naar Amerika te vliegen en d'ie gedurende verscheidene dagen vermist werden, zijn door het Britsche vliegtuigmoederschip „Eagle" in de nabijheid van de Azoren De vliegers bevinden zich |n veilig heid. De vliegers Franco, Gallarza en Ruiz de Alda, benevens de mecanicien Made- riado waren met het vliegtuig „Numancia" Vrijdagavond' 21 dezer opgestegen te Los Alcazares bij Cartagena, Spanje. Zij wer den het laatst gezien te Tarisa bij da Straat van Gibraltar. Hun vliegtuig -was een Dornier-Wal vliegboot. Het oorspronkelijk dioel waa een vliegtocht rondom dé wereld, maar later wend besloten via dé Azoren naar New York te vliegen. Zij landden echter niet op de Azoren en werdén als vermist beschouwd'. Talrijke pogingen werden door sche lven en vliegtuigen in het werk gesteld om de aanvankelijk dagenlang vermist© vlie gers op te sporen, zoodat gaandeweg da reddingspogingen werden opgegeveB- Al leen het Engelsche vliegtuigmoederschip „Eagle" bleef de nasporingen voortzetten, die blijkens bovenstaand bericht, leiddeq tot de redding van de vliegers. Uit Madrid wordt aan de „Tel." nog geschreven: De Spaansche hoofdstad verkeert in een roes van opgewondenheid' over de redding van majoor Franco en zijn metge zellen, die als het ware uit dén dood her rezen zijn. haar fijnen smaak en tegenwoordig heid, dat ze hem eenig scheen en er waren massa's bloemen: rozen, groote witte tuberozen, lelietjes van dalen, gardenia's, late viooltjes. De lichten waren laag gedraaid en getemperd en de zijde der kamer tegenover den haard werd ingenomen door een groot rustbed. En welk een rustbed.! Bedekt met een tijgervel en opgestapeld met kussens van purperroode zijde en flu weel in pile nuances heel anders dan alle kussens, die hij ooit te vo ren gezien had, ook wat hun vorm betrof. Alles was vreemd, buitenge woon en bedwelmend. De dame was bij de rustbank gekomen en zonk er op neer. Zij was nog in 't zwart, maar 't was een gazig nauwsluitend zwart, dat een zweempje purper door liet schijnen. En als hij er niet zeker van was geweest, dat hij bij daglicht ge meend had, dat hare oogen groen wa ren, zou hij er nu op gezworen heb ben dat de oogen, die in de zijne staarden, van het diepste violet waren. „Kom", zei ze, „je mag hier naast me gaan zitten en me vertellen wat je denkt". En hare stem klonk' als muziek, maar zij sprak bijna zonder accent. Wat dat betreft kon zij bijna een En gelsche zijn geweest, en toch was hij er zeker van hoe wist hij zelf niet, dat zij dat niet was. Misschien kwam het doordat zij ieder woord zui ver uitsprak, niets werd onzuiver uit gesproken. Zonder hoed zag zij er zelfs nog aantrekkelijker uit en ze ker jonger. Maar wat deed ouderdom of jeugd er toe? En wat was schoon heid zelf, als eene vrouw, wier gelaat noch jong noch volmaakt schoon was, hem het gevoel inboezemde, al»of hij opzag naar een goddelijk wezen en hem ontroerde, zóó, als hij in zijn jong leven nooit gedroomd had. Als men Paul verteld had, dat dit hem zou gebeuren, dat hij deze on dervinding op zou doen, zou hij ze hebben uitgelachen, tot ze boos wer den. Om te beginnen was hij gewoon lijk verlegen tegenover dames en had hij niets geen durf. Het duurde bij hem een heel poosje voor hij eenq dame goed genoeg kende om zelfs maar op zijn gemak met haar te dur ven spreken. En nu was hij toch hier, gewikkeld in een avontuur, wat aan de Duizend en Een nacht deed den ken; hij kwam naar voren, zette zich neer en voelde zijn hart in de keel kloppen. Op dat oogenblik echter scheen alles volkomen natuurlijk, maar later verwonderde hij zich er over, hoe zij geweten zou hebben dat hij Paul heette en hoe het alles zoo ge beurd was. (Wordt vervolgd),

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1